Σελίδα 24 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 1422232425 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 231 έως 240 από 246

Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΠΛΕΞΙΜΑΤΟΣ ΡΑΚΕΤΩΝ

  1. #231
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    343
    Έχεις δίκιο. Το +3 είναι το 15% των 20 κιλών.

    Ένας stringer μου είπε σήμερα, να βάζω +10% κιλά στις:

    - 2 τελευταίες mains (και στις δύο πλευρές εννοείται)
    - 3 top crosses
    - 3 bottom crosses

    Όσον αφορά στο μέτρημα του μήκους, για 100άρες και 98άρες 16*19 και 16*20, κόψιμο στα 6 μέτρα, δηλαδή στη μέση του 12μετρου σετ, φτάνει.

    Εν τω μεταξύ, και κάποια hybrid sets από Topspin που έχω γράφουν ότι είναι 6m και 6m.

  2. #232
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο konkalf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκιο. Το +3 είναι το 15% των 20 κιλών.

    Ένας stringer μου είπε σήμερα, να βάζω +10% κιλά στις:

    - 2 τελευταίες mains (και στις δύο πλευρές εννοείται)
    - 3 top crosses
    - 3 bottom crosses

    Όσον αφορά στο μέτρημα του μήκους, για 100άρες και 98άρες 16*19 και 16*20, κόψιμο στα 6 μέτρα, δηλαδή στη μέση του 12μετρου σετ, φτάνει.

    Εν τω μεταξύ, και κάποια hybrid sets από Topspin που έχω γράφουν ότι είναι 6m και 6m.
    Είναι ο ίδιος που σου είπε να τραβάς τις δύο πρώτες crosses μαζί;
    Mε +10% ανά χορδή; Εάν ναι, για ρώτα τον, μήπως μπορούμε βάζοντας +100% (πχ 10 χορδές x 10%, για 20 crosses σύνολο) να ρίξουμε μόνο δυο τραβήγματα, ένα από πάνω και ένα από κάτω και να ξεμπερδεύουμε;

  3. #233
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    343
    Δεν έγραψα κάπου να μου είπε κάποιος stringer να κάνω double pulling τις δύο πρώτες crosses. 10% παραπάνω στα κιλά στις χορδές που γράφω μου πρότεινε. Όσον αφορά στο μήκος που απαιτείται για όλες τις mains και crosses, για τις περιπτώσεις που έγραψα, είπε ότι φτάνουν 6 μέτρα.

    Εσύ τι προτείνεις για την πρώτη cross ως προς το τράβηγμα; Ερωτήσεις κάνω για να μάθω και μεταφέρω αυτά που μαθαίνω για συζήτηση εδώ.
    Συμφωνείς με το 10% επιπλέον κιλά σε αυτές που γράφω ή μόνο 10-15% στις τελευταίες mains και top και bottom cross;

  4. #234
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο konkalf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έγραψα κάπου να μου είπε κάποιος stringer να κάνω double pulling τις δύο πρώτες crosses. 10% παραπάνω στα κιλά στις χορδές που γράφω μου πρότεινε. Όσον αφορά στο μήκος που απαιτείται για όλες τις mains και crosses, για τις περιπτώσεις που έγραψα, είπε ότι φτάνουν 6 μέτρα.

    Εσύ τι προτείνεις για την πρώτη cross ως προς το τράβηγμα; Ερωτήσεις κάνω για να μάθω και μεταφέρω αυτά που μαθαίνω για συζήτηση εδώ.
    Συμφωνείς με το 10% επιπλέον κιλά σε αυτές που γράφω ή μόνο 10-15% στις τελευταίες mains και top και bottom cross;
    Sorry, εγώ μπερδεύτηκα γιατί ρώτησα για τα +3 κιλά και απάντησες αυτό με το 10% και κάπου τό 'χασα...
    Προσωπικά δεν τραβάω ποτέ με starting knot, λυπάμαι τα grommets.
    Όχι ότι υπάρχει κάποιο σημαντικό θέμα, αλλά για 30 εκ. πλέγμα νομίζω δεν αξίζει.
    Βέβαια το κόστος των δικών μου πλεγμάτων είναι μικρό.
    Τώρα εάν έπλεκα με 250 ευρώ την κουλούρα ίσως να το σκεφτόμουνα.
    Στην πρώτη cross στο τράβηγμα με starting knot θα έβαζα το extra κομματάκι εσωτερικά για να (ψευτό)δημιουργήσω μια δεύτερη Cross.
    Όπως καλή ώρα όταν ξεκινάς τις Mains με το Flying Clamp σαν Starting Clamp, όπου κάνουμε το ίδιο αλλά από την απ' έξω πλευρά φυσικά.
    Στις τελευταίες βάζω από +0 έως +3 κιλά, ανάλογα το πλέγμα και τη ρακέτα.
    Ακόμα και με starting knot στη δική μας μηχανή (CB3) σε κάποιες μεγάλες (πχ. 110 κεφάλι) ή πυκνές ρακέτες τα 6 δε φτάνουν.
    Κάποιες θέλουν 6,3 κάποιες ακόμα παραπάνω. Καλό είναι να διαβάζεις από πριν πόσο θέλει κάθε ρακέτα.
    Το έχουμε ξαναπει κάπου αλλού, τα μήκη θα τα βρεις στο klipperusa racquet stringing patterns.
    Btw, τα έτοιμα 12μετρα σετ είναι πάντα λίγο παραπάνω, 12,20 μ ή 12,30 μ. συνήθως.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 04-09-23 στις 15:53

  5. #235
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο konkalf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ' ό,τι καταλαβαίνω, για 100άρες και 98άρες 16*19 και 16*20, μπορώ να κόβω κατευθείαν το 12μετρο σετάκι στη μέση.
    Χτες, κράτησα λίγο παραπάνω μήκος για τις mains (6 κάτι) και επιπλέον χαράμισα παραπάνω χορδή στις crosses, γιατί τις ξεκίνησα με starting clamp για να την ξανατραβήξω στο τέλος.
    Ενώ, είναι καλύτερα να κάνω starting knot και να τραβήξω τις 2 πρώτες crosses μαζί με +3 κιλά.

    Συνημμένο Αρχείο 13459
    Η αλήθεια Κώστα μου είναι ότι εδώ έγραψες οτι τραβάς τις δύο πρώτες crosses μαζί... Αν ξεκινάς με Starting knot δεν χρειάζεται να βάλεις παραπάνω κιλά. Ούτε στην πρώτη ούτε στις επόμενες 2 crosses. Εγώ δεν ξεκινώ με Starting Knot για τον λόγο ακριβώς που ανέφερε ο Simplicius. Σε πιάνει ένας.... πόνος να βλέπεις τον κόμπο να μπαίνει μέσα και το grommet να ξεχυλώνει... Αν ξεκινάς με starting clamp έχει λογική να βάλεις 10-15% παραπάνω μόνο στην πρώτη χορδή! καθώς με τον κόμπο που θα γίνει ΄αργότερα΄, θα υπάρξει κάποια απώλεια. Το πόσο παραπάνω θα βάλεις εξαρτάται από την τεχνική του πλέκτη δηλ το πόσο σφιχτά θα τραβήξει τον κόμπο. Αφού τελειώσεις το πλέξιμο πιάσε τις χορδές και δες αν είναι αρκετά χαλαρές σε σύγκριση με την δεύτερη βάλε παραπάνω την επόμενη φορά. Παλαιότερα έβαζα +3 κιλά, με τον καιρό το βελτίωσα και πλέον με +2 κιλά είμαι ικανοποιημένος στην τελευταία και την πρώτη main και cross. Γνώμη μου, είναι λάθος να τραβάς τις 3 πρώτες και τις 3 τελευταίες crosses με παραπάνω κιλά. Το μήκος της χορδής σε αυτά τα σημεία είναι πιο μικρό από την υπόλοιπη ρακέτα και το αποτέλεσμα θα είναι τα +3 κιλά να συμπεριφέρονται σαν +5 κιλά. Αν έχεις κάποιο εργαλείο να μετρήσεις θα δείς ότι στις Mains αλλά και στις Crosses σε μία φρεσκοπλεγμένη ρακέτα που έχει πλεχτεί πχ 23 κιλά στις πιό κοντές χορδές θα βγάζει περισσότερα κιλά απ ότι στις πιο μακριές. Δες μέθοδο sergetti stringing...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Petros84 : 04-09-23 στις 22:53
    Petec

  6. #236
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    343
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Petros84 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια Κώστα μου είναι ότι εδώ έγραψες οτι τραβάς τις δύο πρώτες crosses μαζί... Αν ξεκινάς με Starting knot δεν χρειάζεται να βάλεις παραπάνω κιλά. Ούτε στην πρώτη ούτε στις επόμενες 2 crosses. Εγώ δεν ξεκινώ με Starting Knot για τον λόγο ακριβώς που ανέφερε ο Simplicius. Σε πιάνει ένας.... πόνος να βλέπεις τον κόμπο να μπαίνει μέσα και το grommet να ξεχυλώνει... Αν ξεκινάς με starting clamp έχει λογική να βάλεις 10-15% παραπάνω μόνο στην πρώτη χορδή! καθώς με τον κόμπο που θα γίνει ΄αργότερα΄, θα υπάρξει κάποια απώλεια. Το πόσο παραπάνω θα βάλεις εξαρτάται από την τεχνική του πλέκτη δηλ το πόσο σφιχτά θα τραβήξει τον κόμπο. Αφού τελειώσεις το πλέξιμο πιάσε τις χορδές και δες αν είναι αρκετά χαλαρές σε σύγκριση με την δεύτερη βάλε παραπάνω την επόμενη φορά. Παλαιότερα έβαζα +3 κιλά, με τον καιρό το βελτίωσα και πλέον με +2 κιλά είμαι ικανοποιημένος στην τελευταία και την πρώτη main και cross. Γνώμη μου, είναι λάθος να τραβάς τις 3 πρώτες και τις 3 τελευταίες crosses με παραπάνω κιλά. Το μήκος της χορδής σε αυτά τα σημεία είναι πιο μικρό από την υπόλοιπη ρακέτα και το αποτέλεσμα θα είναι τα +3 κιλά να συμπεριφέρονται σαν +5 κιλά. Αν έχεις κάποιο εργαλείο να μετρήσεις θα δείς ότι στις Mains αλλά και στις Crosses σε μία φρεσκοπλεγμένη ρακέτα που έχει πλεχτεί πχ 23 κιλά στις πιό κοντές χορδές θα βγάζει περισσότερα κιλά απ ότι στις πιο μακριές. Δες μέθοδο sergetti stringing...
    Πλήρως κατανοητά αυτά που γράφεις. Ένα δοκιμαστικό πλέξιμο έκανα να δω κυρίως για να συνηθίσω πώς δουλεύει το gripper και δευτερευόντως τι παίζει με τα μήκη στο 12μετρο σετ χορδής, ώστε να μην υπάρχει περίπτωση να ξεμείνω για ρακέτες 100άρες και 98άρες 16*19 και 16*20. Για 18*20, ειδικά 100άρες, θέλει λεπτομερές μέτρημα στις mains. Για τα μήκη έβγαλα άκρη.

    Θα ήθελα να δω ένα βιντεάκι πώς γίνεται βάζουμε τα κιλά που θέλουμε στην top cross, χωρίς starting knot, αλλά starting clamp.

    Με μονά fixed clamps, έχω βρει άπειρα στο YouTube. Το fixed clamp, πιάνει την πρώτη χορδή και κρατιέται στη βάση, οπότε, μπορούμε να πάμε να τραβήξουμε το κομμάτι χορδής που προεξέχει για να κάνουμε finishing knot.

    Με flying clamps δεν έχω καταφέρει να βρω τεχνική, οπότε αναγκαστικά για δική μου χρήση, τραβούσα τις top cross μαζί με +10% και starting knot.

    * αυτό με τη μέθοδο Sergetti το γνωρίζω καθώς προφανώς είναι διαφορετικό να τραβάς κιλά σε διαφορετικά μήκη. Βέβαια, το πιο σύνηθες είναι τα ίδια κιλά σε όλες τις χορδές με +10-15% για τις τελευταίες mains και crosses με finishing knot.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη konkalf : 04-09-23 στις 23:06

  7. #237
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    343
    Ιδού το ερώτημά μου με εικόνα.

    Στην περίπτωση που έχουμε μηχανή με μονό / fixed clamp. Για την πρώτη cross, βάζουμε το starting clamp όπως το έχω για να κάνουμε μετά parnell knot ή κάνουμε starting knot χωρίς το starting clamp.

    Τραβάμε την πρώτη cross μόνη της και βάζουμε το μονό fixed clamp εκεί που δείχνω με την παλάμη μου.

    single clamp.jpg

    Στην περίπτωσή μας, που δεν έχουμε μονό fixed clamp που στερεώνεται στη βάση της μηχανής και κρατάει μία μία τις χορδές, αλλά έχουμε το flying clamp που πιάνει δύο συνεχόμενες crosses, πώς γίνεται το flying clamp που απαιτεί να πιάσει δύο μαζί, να κρατήσει μόνο την πρώτη χορδή χωρίς τη βοήθεια μίας δεύτερης ήδη τραβηγμένης στα κιλά μας χορδής;

    double clamp.jpg

  8. #238
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    343
    Μέθοδος που ακολουθώ εγώ για τις crosses:

    1) Πλέξιμο της 1ης cross, πλέξιμο της 2ης cross, πλέξιμο της 3ης cross

    2) Βάζω το Starting clamp έξω από την 1η cross

    3) Τραβάμε κιλά στην 2η cross και βάζουμε το πρώτο flying clamp στη δεύτερη και την πρώτη.

    4) Τραβάω κιλά στην 3η cross και βάζουμε το δεύτερο flying clamp στη δεύτερη και την τρίτη.

    5) Γυρνάω στην 1η cross και τραβάω την πρώτη για να κάνω Parnell knot

    6) Βγάζω το 1ο flying clamp από τις δύο πρώτες γιατί πλέον δεν χρειάζεται και συνεχίζω από την 4η cross

    * Ό,τι λέμε εξαρχής. Δεν υπάρχει τρόπος να τραβήξει κάποιος μόνη της την 1η cross δουλεύοντας με flying clamps. Μόνο με μονό/fixed clamp μπορούμε να βάλουμε κιλά κατευθείαν στην πρώτη και να κάνουμε Parnell knot.

    To 12μετρο set πάντως κομμένο στη μέση στην 98άρα Elevate 16*20 φτάνει και περισσεύει. Οπότε μέτρημα μόνο στις 18 mains φαίνεται να χρειάζεται.

  9. #239
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο konkalf Εμφάνιση μηνυμάτων

    * Ό,τι λέμε εξαρχής. Δεν υπάρχει τρόπος να τραβήξει κάποιος μόνη της την 1η cross δουλεύοντας με flying clamps. Μόνο με μονό/fixed clamp μπορούμε να βάλουμε κιλά κατευθείαν στην πρώτη και να κάνουμε Parnell knot.
    Ρε συ πλέκτη Κώστα, υπάρχει τρόπος. Στον έχω γράψει εδώ, 2-3 posts παραπάνω...
    Άσε που τον έχεις ποστάρει και εσύ στο βίντεο που ανέβασες πριν λίγες μέρες!
    Μπορεί, κατά τα άλλα να είναι άχρηστο (όπως γράφουν και στα σχόλια του στο YT) και μπερδευτικό, αλλά τουλάχιστον δείχνει αυτό που ρωτάς πάλι τώρα! Μάλλον δε ρωτάς, λες πως δεν γίνεται...
    Χρησιμοποιούμε ένα μικρό κομματάκι πλέγμα για να πιάσει αυτό μαζί με το κανονικό πλέγμα το διπλό clamp και να σταθεί.
    Εντελώς φιλικά, θα έλεγα ότι εκτός από το να γράφουμε καλό είναι και να διαβάζουμε. Μόνο έτσι αποκτάμε γνώση. Μόνο με το γράψιμο δεν...
    Πόσο μάλλον όταν αυτά που ρωτάμε τα έχουμε ποστάρει οι ίδιοι...

  10. #240
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    343
    Ω καλά! Έχεις δίκιο. Εννοείς την βοηθητική χορδή με το καπάκι στυλού ή starting pin!!! Σωστός! Σημασία έχει ότι το drop weight αξίζει. Το gripper μου πήρε λίγη ώρα να το μάθω πώς να μην γλιστράει η χορδή. Περνάω τη χορδή γύρω και μέσα από το gripper και με "δείκτη και αντίχειρα" στρίβω περίπου 1/4 της διαδρομής clockwise και κλειδώνει. Μετά σήκωμα της μπάρα και κομπλέ.

    https://www.youtube.com/watch?v=eF_DVeCVXqQ

Σελίδα 24 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 1422232425 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας