Σελίδα 23 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 132122232425 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 221 έως 230 από 246

Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΠΛΕΞΙΜΑΤΟΣ ΡΑΚΕΤΩΝ

  1. #221
    Junior Member
    Εγγραφή
    26-10-2020
    Μηνύματα
    251
    Καλησπέρα !!

    Θα ήθελα και γω να δοκιμάσω, να δω πως γίνεται. Τι μου προτείνεις λοιπόν;

    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων.

    Το κινητό μου είναι 6940566565 αν μπορείς να επικοινωνήσουμε μέσω βομπερ!

  2. #222
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    345
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nisfa19 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα !!

    Θα ήθελα και γω να δοκιμάσω, να δω πως γίνεται. Τι μου προτείνεις λοιπόν;

    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων.

    Το κινητό μου είναι 6940566565 αν μπορείς να επικοινωνήσουμε μέσω βομπερ!
    Παίρνεις μία drop weight παραδοσιακή σαν αυτή που έχει ανέβει στο forum.

    Θα αφιερώσεις 4-5 ώρες να δεις πώς πλέκεις με flying clamps με τέτοια μηχανή. Πλέκεις σε δύο κομμάτια και αν θες αργότερα παίρνεις και ένα starting clamp. Θα δεις πώς γίνονται οι κόμποι και πώς τους τραβάς πριν απελευθερώσεις τα clamps.
    Την πρώτη φορά μπορεί να έχεις μέτριο έως χάλια αποτέλεσμα για διάφορους λόγους, αλλά μετά από 2-3 πλεξίματα, θα πηγαίνεις τρένο. Τέλος, αν δεις ότι εσύ βάζεις πχ 24 κιλά και στο τέλος σου βγαίνει ας πούμε 22κιλά, πολύ απλά την επόμενη φορά βάζεις 2 κιλά παραπάνω μέχρι να βελτιώσεις την τεχνική σου. Αυτό. Για 'μένα, με τα μπούνια πάρε μηχανή!

    https://www.tennisforum.gr/showthrea...%BF%CF%82-cb-3

  3. #223
    Junior Member
    Εγγραφή
    26-10-2020
    Μηνύματα
    251
    Επειδή είμαι τέρμα ανίδεος σχετικά με το θέμα, έχεις τηλ να μιλήσουμε μέσω viber?? Thanks

  4. #224
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    345
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nisfa19 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή είμαι τέρμα ανίδεος σχετικά με το θέμα, έχεις τηλ να μιλήσουμε μέσω viber?? Thanks
    Θα σου στείλω μηνυματάκι στο viber.

  5. #225
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    345
    Για όσους έχουν drop weight μηχανές για να ξεκινάτε να τραβάτε μία-μία χορδή και όχι ταυτόχρονα 1 με τη μισή ή δύο τρίτα της διπλανής, ακολουθήστε τη διαδικασία από το παρακάτω βίντεο που βρήκα για τον Pro Stringer.

    Αντί για starting pin ή starting clamp, περάστε ένα κομμάτι χορδής ίδιας διατομής με αυτή που θέλετε να περάσετε στη ρακέτα σας κάνοντας ένα κόμπο μέσα από ένα καπάκι στυλό. Ουσιαστικά κρατάει κόντρα και μπορείτε να τραβήξετε μία - μία ξεχωριστά τις 2 κεντρικές χορδές. Μόνο ένα μικρό κομμάτι δεν clampάρεται την πρώτη φορά στην αριστερή πλευρά, αλλά μιλάμε για πολύ μικρότερο μήκος απ' ότι να ξεκινάμε clampάροντας τις δύο κεντρικές χορδές στη μέση ή στα 2/3 της διαδρομής και επικαλύπτοντας στο επόμενο τράβηγμα την όποια χασούρα.

    Απλή λύση την οποία δοκίμασα προχτές και δουλεύει κομπλέ!

    helpstring1.jpg helpstring4.jpg

    https://youtu.be/7AcBFR9QjDY?t=97

    * Το μεγάλο μείον του Easy Stringer είναι ότι είναι κουραστικό το γεγονός ότι όταν ξεκινάω να τραβήξω τάση, μέχρι να πάω από το 0 στο 18 χρειάζεται να πατήσω καμιά 12ριά σκανδαλιές, το οποίο είναι κουραστικό. Μου είπαν ότι πλέον, τα καινούργια πιστόλια που δίνουν, καλιμπράρονται να ξεκινούν κατευθείαν στα 18 κιλά. Δεν ξέρω πώς γίνεται αυτό, περιμένω να μου στείλουν κάτι ανταλλακτικά για το καλιμπράρισμα και θα δω πώς πάει.

  6. #226
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    345
    1η απόπειρα σήμερα το πρωί για πλέξιμο με CB3, από Ιωάννινα ορμώμενη.

    Έκανα ένα ερασιτεχνικό λάθος στο μέτρημα και δε μου έφτασε η χορδή για την τελευταία cross. Σίγουρα, δεν βολεύει σε χαμηλό τραπεζάκι όπως είχα το Easy Stinger. Η CB3 θέλει ψηλό τραπεζάκι στο όρθιο, το Easy Stringer θέλει χαμηλό τραπεζάκι στο καθιστό. Επίσης, θέλει λίγη προσοχή στο gripper η χορδή να μην είναι πολύ κοντά στο μαύρο κομμάτι και πιαστεί μέσα.

    Για πρώτη φορά, μου πήρε 7-8 λεπτά λιγότερο από το Easy Stringer, αλλά θεωρώ ότι μπορώ να πέσω αρκετά πιο χαμηλά σε χρόνο. Σήμερα, το πρώτο αποτυχημένο (αναμενόμενα) πλέξιμο μου βγήκε 50-55λεπτά.

    Στα πολύ +, ότι η βαρύτητα δείχνει να έχει πολύ καλή ακρίβεια, θα έλεγα συγκριτικά με το Easy Stringer, με το Easy Stringer θα υπάρχει σίγουρα μία απόκλιση προς τα κάτω 1.5-2 κιλά, αναλόγως και την τεχνική του καθενός.

    Περισσότερα στο δεύτερο πλέξιμο. Σήμερα το μενού είχε κυρίως δοκιμές για τη χρήση του gripper που μου γλιστρούσε αρκετές φορές μπορώ να πω η χορδή, αλλά δοκίμασα αυτή τη μέθοδο που έχει το βιντεάκι παρακάτω και δεν υπάρχει πλέον τέτοιο θέμα. Ζέστη, ιδρώτας και κάποιος εκνευρισμός για το συνεχές γλίστρημα, αλλά οκ. Ευτυχώς έχουμε το YouTube να παίζει δίπλα!

    Σίγουρα θέλει πιο προσεκτικό μέτρημα το μήκος των 2 κομματιών από 12μετρο σετάκι, ειδικά στην Pro Kennex αυτή με 16*20. Φαντάζομαι σε 18*20 θα θέλει ακόμα πιο προσεκτικό μέτρημα. Όπως καθετί καινούργιο, θέλει λίγη υπομονή. Θεωρώ μετά από 4-5 πλεξίματα, θα πηγαίνω τρένο, όπως με Easy Stringer, αλλά σε λιγότερο χρόνο, λιγότερο κόπο καλύτερη ακρίβεια.

    cb31.jpg

    https://www.youtube.com/watch?v=eF_DVeCVXqQ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη konkalf : 02-09-23 στις 18:11

  7. #227
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    345
    Επιτυχημένη η σημερινή δοκιμή. Βρήκα πώς δουλεύει το gripper για να μην γλιστράει η χορδή προς τα μέσα:

    - κάνω τη λούπα και την περνώ μέσα από το gripper τη χροδή
    - με αντίχειρα και δείκτη πιέζω λίγο το gripper προς τα κάτω και * γυρνάω συμφωνα με τους δείκτες του ρολογιού για να σφίξει *
    - μετά κανονικά με το drop weight να έρθει ευθεία

    Με το μέτρημα της χορδής έχω ένα θέμα. Παραλίγο να ξεμείνω και σήμερα, αλλά θα το βρω. Χρόνο μου πήρε ένα 45λεπτο με αγωνία στο τέλος αν φτάσει η χορδή.

    Με το Easy Stringer το gripper είναι πολύ πιο κοντά στη ρακέτα, οπότε δεν είχα θέμα με μέτρημα, παρά μόνο με μία Blade 18*20.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη konkalf : 03-09-23 στις 09:37

  8. #228
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    345
    @Simplicious και λοιποί, κανένας γρήγορος και εμπειρικός τρόπος να μετράω μήκος χορδής ανάλογα με μέγεθος ρακέτας και string pattern? Αυτό που κάνω εδώ και ένα χρόνο είναι να βγάζω όλο το σετάκι και να τραβάω περπατώντας προς τα πίσω σε ένα διάδρομο τις δύο άκρες μέχρι να έχω και στα δύο χέρια το ίδιο μήκος. Από ένα σημείο και μετά, φρόντιζα να έχω και λίγο παραπάνω στο αριστερό χέρι για τις mains, χοντρικά γύρω στα 15-20 εκατοστά. Απλά με το Easy Stringer το gripper είναι πολύ πιο κοντά, ενώ με την CB3 είναι αρκετά πιο μακριά. Παίζει και στη μέση να κόψω το σετάκι, να μου φτάσει για 98άρα, αλλά να που σήμερα και χτες με 100άρα 16*20 που είχα πρόβλημα με παραπανίσια χορδή στις mains και λιγότερη (χτες) και οριακά (σήμερα για τις crosses).

  9. #229
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    345
    Απ' ό,τι καταλαβαίνω, για 100άρες και 98άρες 16*19 και 16*20, μπορώ να κόβω κατευθείαν το 12μετρο σετάκι στη μέση.
    Χτες, κράτησα λίγο παραπάνω μήκος για τις mains (6 κάτι) και επιπλέον χαράμισα παραπάνω χορδή στις crosses, γιατί τις ξεκίνησα με starting clamp για να την ξανατραβήξω στο τέλος.
    Ενώ, είναι καλύτερα να κάνω starting knot και να τραβήξω τις 2 πρώτες crosses μαζί με +3 κιλά.

    cb3.jpg

  10. #230
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο konkalf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ' ό,τι καταλαβαίνω, για 100άρες και 98άρες 16*19 και 16*20, μπορώ να κόβω κατευθείαν το 12μετρο σετάκι στη μέση.
    Χτες, κράτησα λίγο παραπάνω μήκος για τις mains (6 κάτι) και επιπλέον χαράμισα παραπάνω χορδή στις crosses, γιατί τις ξεκίνησα με starting clamp για να την ξανατραβήξω στο τέλος.
    Ενώ, είναι καλύτερα να κάνω starting knot και να τραβήξω τις 2 πρώτες crosses μαζί με +3 κιλά.
    Από περιέργεια, αυτά τα +3 κιλά έχουν προκύψει από κάποιον μαθηματικό υπολογισμό;

Σελίδα 23 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 132122232425 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας