Σελίδα 21 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 111920212223 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 201 έως 210 από 246

Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΠΛΕΞΙΜΑΤΟΣ ΡΑΚΕΤΩΝ

  1. #201
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325


    Πλαστικά στηρίγματα βάζουμε τα πιο μεγαλα που μπορούν να μπουν, αλλά που δεν θα πιέζουν τα γρομμετς...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 04-03-23 στις 23:36

  2. #202
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο konkalf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ το μόνο που θα πω προς το παρόν είναι πως σε κάθε τράβηγμα που κάνετε και έχετε φέρει το βαρίδι στην ευθεία:

    - να ζουμπάτε με τον αντίχειρά σας στην μέση περίπου την χορδή. Aν δεν το κάνετε αυτό, σίγουρα χάνετε 1-1.5 κιλό άνετα, λόγω της τριβής στο grommet.

    Εγώ τη ζουμπάω προς τα κάτω, χάνω 0.5-1 κιλό, ξανατραβάω για να κερδίσω το 0.5-1 κιλό, μετά αφαιρώ το flying clamp και ξανακάνω την ίδια διαδικασία: ξαναζουμπάω τη χορδή στη μέση και με ένα τράγημα ακόμα πλέον βλέπω ότι δεν χάνω τίποτα.


    Συνημμένο Αρχείο 12880
    https://www.youtube.com/shorts/jA_aXsenJCo (κάνω άλλο κόμπο πλέον)
    Καλημέρα! Κώστα άυτό που λές έχει μια μικρή δόση λογικής, δεν είναι όμως πραγματικότητα. Έχω μετρήσει τράβηγμα με αλλά και χωρίς γκρόμετς, έχω βάλει το stringmeter και στις δυο περιπτώσεις το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Αλλά και να υποθέσουμε ότι σε κάποια δύσκολα σημεία η τριβή δεν φέρνει το επιθυμητό αποτέλεσμα, με το dropweight μηχάνημα έχει λογική να το διορθώσεις όπως το κάνεις στο βίντεο καθώς είναι όπως το λένε constant pull. To easy stringer αν δεν κάνω λάθος είναι ελλατηρίου και απλά σταματάει-κλειδώνει στα κιλά που του έχεις δώσει εντόλή. Δεν συνεχίζει να τραβάει και σε αυτήν την περίπτωση νομίζω ότι αυτό που δείχνεις στο βίντεο και με το συγκεκριμένο crank μηχάνημα δεν κάνει κάτι. Υγεία παιδιά! Γεροί να είμαστε να παίζουμε και να ευχαριστιόμαστε! Δυστυχώς εγώ έχω 2 μήνες να παίξω λόγω προβλήματος στο γόνατο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Petros84 : 05-03-23 στις 11:01
    Petec

  3. #203
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    331
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Petros84 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα! Κώστα άυτό που λές έχει μια μικρή δόση λογικής, δεν είναι όμως πραγματικότητα. Έχω μετρήσει τράβηγμα με αλλά και χωρίς γκρόμετς, έχω βάλει το stringmeter και στις δυο περιπτώσεις το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Αλλά και να υποθέσουμε ότι σε κάποια δύσκολα σημεία η τριβή δεν φέρνει το επιθυμητό αποτέλεσμα, με το dropweight μηχάνημα έχει λογική να το διορθώσεις όπως το κάνεις στο βίντεο καθώς είναι όπως το λένε constant pull. To easy stringer αν δεν κάνω λάθος είναι ελλατηρίου και απλά σταματάει-κλειδώνει στα κιλά που του έχεις δώσει εντόλή. Δεν συνεχίζει να τραβάει και σε αυτήν την περίπτωση νομίζω ότι αυτό που δείχνεις στο βίντεο και με το συγκεκριμένο crank μηχάνημα δεν κάνει κάτι. Υγεία παιδιά! Γεροί να είμαστε να παίζουμε και να ευχαριστιόμαστε! Δυστυχώς εγώ έχω 2 μήνες να παίξω λόγω προβλήματος στο γόνατο.
    Έτσι έχω καταλάβει κι εγώ. Με το Easy Stringer ενδείκνυται το "ζούμπιγμα" για τον λόγο ακριβώς που αναφέρεις. Στις drop weight και στις ηλεκτρονικές κατανοώ ότι είναι constant pull μηχανές, οπότε ίσως και να μην χρειάζεται. Πάντως δεν χάνει κανείς να κάνει ένα-δυο ζουμπήγματα.

    Όπως δείχνει ο Simplicious είναι η σωστή τοποθέτηση.

  4. #204
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    223
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων


    Πλαστικά στηρίγματα βάζουμε τα πιο μεγαλα που μπορούν να μπουν, αλλά που δεν θα πιέζουν τα γρομμετς...
    Κατέβασα και το manual της gamma. Λέει ότι έτσι όπως λέτε μπαίνουν. Την πάτησα με το εγχειρίδιο της cb3. Όπως και να έχει έπλεξα τώρα δε γυρνάει. Thanks ��

  5. #205
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    223
    Ερώτηση : τα flying clamps τα αφήνετε ανοιχτά ή κλειστά στην αποθήκευση;
    Εν τω μεταξύ έπλεξα και ακόμη δεν μπήκα γήπεδο να δοκιμάσω την δεύτερη ρακέτα που έπλεξα....

  6. #206
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο captain Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατέβασα και το manual της gamma. Λέει ότι έτσι όπως λέτε μπαίνουν. Την πάτησα με το εγχειρίδιο της cb3. Όπως και να έχει έπλεξα τώρα δε γυρνάει. Thanks οΏ½οΏ½
    Είσαι τυχερός έπλεξες τις Aero που είναι κούτσουρα.
    Πιθανότατα μια πιο μαλακή ρακέτα να είχε σπάσει με αυτό που έκανες.
    Ελπίζω να μην έχει γίνει ζημιά στα frames σου.
    Η δύναμη που μπήκε μονοδιάστα στις ρακέτες χωρίς να εξισορροπείται από στήριξη ήταν 24 κιλά x 19 χορδές = 456 κιλά!!!
    Δηλαδή σαν να τις πάτησε στο κεφάλι, στη θέση 12-6, μισό αυτοκίνητο!!!!!!
    Ουσιαστικά έπλεξες εντελώς στον "aera" και όχι πάνω στη μηχανή!
    Εξού και τα χαμηλά τελικά κιλά που ανέφερες.

  7. #207
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο konkalf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι έχω καταλάβει κι εγώ. Με το Easy Stringer ενδείκνυται το "ζούμπιγμα" για τον λόγο ακριβώς που αναφέρεις. Στις drop weight και στις ηλεκτρονικές κατανοώ ότι είναι constant pull μηχανές, οπότε ίσως και να μην χρειάζεται. Πάντως δεν χάνει κανείς να κάνει ένα-δυο ζουμπήγματα.
    @Petros84
    Φίλε υπομονή! Χαλαρά!

  8. #208
    Junior Member
    Εγγραφή
    19-04-2022
    Μηνύματα
    45
    Οι υπόλοιποι,που την έχετε και περισσότερο καιρό πως έχετε προσαρμόσει τις τάσεις σας?
    π.χ. ίδια ρακέτα ίδιο πλέγμα που το πλεκατε στο κατάστημα στα 22 κιλά, τι κιλά βάζετε για να έχετε το ίδιο αποτέλεσμα, τα ίδια, περισσότερα, λιγότερα?

  9. #209
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Doulke Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι υπόλοιποι,που την έχετε και περισσότερο καιρό πως έχετε προσαρμόσει τις τάσεις σας?
    π.χ. ίδια ρακέτα ίδιο πλέγμα που το πλεκατε στο κατάστημα στα 22 κιλά, τι κιλά βάζετε για να έχετε το ίδιο αποτέλεσμα, τα ίδια, περισσότερα, λιγότερα?
    Μα δεν θέλουμε να έχουμε ίδιο αποτέλεσμα! Γι αυτό πήραμε δική μας μηχανή!!!

  10. #210
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    331
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα δεν θέλουμε να έχουμε ίδιο αποτέλεσμα! Γι αυτό πήραμε δική μας μηχανή!!!
    Αυτό ξαναπές το!

Σελίδα 21 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 111920212223 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας