Σελίδα 20 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 101819202122 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 191 έως 200 από 246

Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΠΛΕΞΙΜΑΤΟΣ ΡΑΚΕΤΩΝ

  1. #191
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    225
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο konkalf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό δεν το ρυθμίζεις.
    Εμένα έπαιζε αρκετά δεν ήταν σταθερή η κίνηση πάνω κάτω. Πήγαινε και μέσα έξω και μερικές φορές έμπαινε η χορδή μέσα στο κενό που δημιουργούνταν. Βίδωσα την βίδα λίγο.
    Δεν ξέρω εάν έπραξα καλώς. Μου το έκανε όταν πήγα να τραβήξω τις crosses προς το τέλος.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο konkalf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το gripper σφίγγει μόνο του αφού κάνεις την λούπα σωστά υπό το βάρος του βαριδιού στην άκρη τεντώνει τη χορδή και το gripper κουμπώνει τη χορδή.
    Αν το βαρίδι είναι κάτω από την ευθεία, κρατάς όλο το gripper με το χέρι και ανασηκώνεις το βαρίδι μέχρις ότου έρθει στην ευθεία (σαν καστάνια).
    Ναι αυτά τα είχα διαβάσει και δεi στο yt πριν ξεκινήσω το πλέξιμο.

  2. #192
    Junior Member
    Εγγραφή
    19-04-2022
    Μηνύματα
    45
    Καλορίζικη και καλά πλεξίματος!

    Το gripper δεν ρυθμίζεται. Έχω δει ότι και σε άλλους έμπαινε η χορδή στο κενό. Εμένα δεν μου έχει συμβεί. Προσέχω λίγο όταν βάζω την χορδή, ανάλογα την κλίση, αλλες φορές θέλει να την βάζεις στην εσωτερική μεριά άλλες στην εξωτερική για να μην την πλακώνει η χορδή που που τεντώνεται. Περισσότερο στα πιο ελαστικά πλέγματα θα το δεις. Αυτό αλλαζει σαν ανταλλακτικό όποτε δες μην είναι καμία βίδα χαλαρή. Η πίσω βίδα που έχει δεν έχει σχέση είναι για το «κοντάρι».

    Όσο αφορά αυτά τα τέσσερα πραγματάκια προσωπικά δεν κατάλαβα αν είναι για να σηκώνεις την ρακέτα, δηλαδή ακουμπάει πάνω η ρακέτα και οι βίδες ακουμπάνε πάνω στο frame ή αν τα βάζεις, και το frame ακουμπάει γύρο από αυτά και όχι πάνω στις δυο βίδες.
    Τις πρώτες δυο ρακέτες επειδή είναι ίδιο πάχος απλά τις έβαλα χωρίς να τα χρησιμοποιήσω, στην αετό που είναι λίγο πιο λεπτός ο λαιμός στο πρώτο πλέξιμο έβαλα το λεπτό για να είναι πιο ίσιο. Μετά είδα έναν που χρησιμοποίησε τον δεύτερο τρόπο και μου φάνηκε πιο σωστό όποτε έκτοτε χρησιμοποιώ τα λεπτά πλαστικά για να κουμπώνουν οι ρακέτες γύρο από αυτά.
    Αν μπορεί κάποιος άλλος χρήστης της μηχανής ας μας διαφωτίσει.

    Σχετικα με τα κιλά και γώ τα ίδια έβγαζα. Σε πολυεστέρα πιστεύω ότι είναι 2με 4 κιλά κάτω από εκεί που βάζω. Σε συνθετικά πιστεύω ότι είναι καλύτερα.
    Π.χ. Συνθετικά 24,5-24 κιλά το rackettune έβγαλε τάση 24,3. Δεν σημαίνει ότι είναι σωστό αλλά 1-2 απόκλιση μου φαίνεται νορμαλ, πολυεστέρα στα 23 θα τα δείξει π.χ 20, και φαίνεται απτό πλέγμα ότι είναι εκεί γύρω και όχι 23.
    Με δοκιμές και ειδικά αν έχεις σταθερό πλέγμα και ρακέτα βρίσκεις τι σαρεσει. Αν κανείς συνέχεια δοκιμές πάντα είσαι στο περίπου.

    Το μόνο που μπορώ να σε πω που ίσως σε βοηθήσει είναι όταν τραβάς μια χορδή και την πιάνεις, πριν αφήσεις την υπόλοιπη απτό gripper βάλε μια βούλα με ένα μαρκαδόρακι να δεις αν γλιστράει καθόλου απτό κλαμπ. Και επίσης επειδή εγώ την βάζω στο τραπέζι της κουζίνας έβαλα ένα αλφάδι και σε εκείνο το ύψος έβαλα ένα μαγνητάκι δίπλα στο ψυγείο ώστε να στο ύψος του να ναι ίσιο.

    Προσωπικά δεν μπορώ να πω ότι είμαι ικανοποιημένος και οτι αν την είχα δοκιμάσει πρώτα θα την αγόραζα. Στην προσφορά που την είχε άξιζε. Στα 250-300 που παίζει δεν θα την έπαιρνα, όχι ότι βρίσκεις κάτι καλύτερο σε κοντινές τιμές αλλά για εναν μέσο παίχτη με 1-2 ρακέτες που πλέκει 10-15 φορες τον χρόνο δεν νομίζω ότι αξίζει, τα 6 με 10 € που παίζουν τα πλεξίματα πιστεύω ότι αξίζουν για την «σιγουριά» που σου δίνουν. Πιθανότατα φταίω εγώ για το αποτέλεσμα που βγάζει και ίσως με τον καιρό αλλάξω γνώμη αλλά επειδή την πήρα περισσότερο για μα δοκιμάσω διαφορετικά πλέγματα σε διαφορετικές ρακέτες, η αβεβαιότητα που βγαζει κάπως με ξενερώνει, όπως επίσης επειδή χρησιμοποιώ πολύ multi/poly μπορεί η μεταξύ τους διαφορά να βγαίνει μεγαλύτερη από ότι θα περίμενα.
    Πάντως τις προάλλες Κυριακή απόγευμα έσπασε το πλέγμα του συμπαίχτη μου, Δευτέρα απόγευμα είχαμε προπόνηση και ήταν έτοιμη ( και με τα λεγόμενα του καλύτερη από ποτέ, του ταίριαξε το πλέγμα), σε κάτι τέτοια φαίνεται η βολικότατα του να έχεις μηχανή σπίτι.

    Καλές δοκιμές!

  3. #193
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    225
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Doulke Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο αφορά αυτά τα τέσσερα πραγματάκια προσωπικά δεν κατάλαβα αν είναι για να σηκώνεις την ρακέτα, δηλαδή ακουμπάει πάνω η ρακέτα και οι βίδες ακουμπάνε πάνω στο frame ή αν τα βάζεις, και το frame ακουμπάει γύρο από αυτά και όχι πάνω στις δυο βίδες.
    Τις πρώτες δυο ρακέτες επειδή είναι ίδιο πάχος απλά τις έβαλα χωρίς να τα χρησιμοποιήσω, στην αετό που είναι λίγο πιο λεπτός ο λαιμός στο πρώτο πλέξιμο έβαλα το λεπτό για να είναι πιο ίσιο. Μετά είδα έναν που χρησιμοποίησε τον δεύτερο τρόπο και μου φάνηκε πιο σωστό όποτε έκτοτε χρησιμοποιώ τα λεπτά πλαστικά για να κουμπώνουν οι ρακέτες γύρο από αυτά.
    Για τον λόγο αυτό έβαλα και φωτό από το manual το οποίο κατεβάζεις σε pdf. Δεν υπάρχει δεύτερος τρόπος.

  4. #194
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    225
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Doulke Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλορίζικη και καλά πλεξίματος!
    Από δω έπρεπε να ξεκινήσω.
    Ευχαριστώ πολύ Doulke.

  5. #195
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    343
    Εγώ το μόνο που θα πω προς το παρόν είναι πως σε κάθε τράβηγμα που κάνετε και έχετε φέρει το βαρίδι στην ευθεία:

    - να ζουμπάτε με τον αντίχειρά σας στην μέση περίπου την χορδή. Aν δεν το κάνετε αυτό, σίγουρα χάνετε 1-1.5 κιλό άνετα, λόγω της τριβής στο grommet.

    Εγώ τη ζουμπάω προς τα κάτω, χάνω 0.5-1 κιλό, ξανατραβάω για να κερδίσω το 0.5-1 κιλό, μετά αφαιρώ το flying clamp και ξανακάνω την ίδια διαδικασία: ξαναζουμπάω τη χορδή στη μέση και με ένα τράγημα ακόμα πλέον βλέπω ότι δεν χάνω τίποτα.


    easy stringer thumb down.jpg
    https://www.youtube.com/shorts/jA_aXsenJCo (κάνω άλλο κόμπο πλέον)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη konkalf : 03-03-23 στις 20:04

  6. #196
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    225
    Εγώ δεν έχω κάτι για να μετρήσω τα πραγματικά κιλά που βάζω παρά μόνο την αίσθηση που θα μου δώσει η ρακέτα. Έχασα την ευκαιρία να αγοράσω κάποτε ένα ert300 στα 190€ και ακόμα χτυπάω το κεφάλι μου. Δεν μπορώ να καταλάβω την "μηχανική" πίσω από μια πίεση στη χορδή και μετά πάλι τράβηγμα. Αλλά μπορεί να μπω στον πειρασμό να το δοκιμάσω.
    Εν τω μεταξύ λόγω ηλικίας ��με πόνεσε η πλάτη πλέκοντας στο τραπέζι και στο δεύτερο πλέξιμο έβαλα την μηχανή πάνω στην σιδερωστρα για να την έχω πιο ψηλά.������

  7. #197
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    343
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο captain Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν έχω κάτι για να μετρήσω τα πραγματικά κιλά που βάζω παρά μόνο την αίσθηση που θα μου δώσει η ρακέτα. Έχασα την ευκαιρία να αγοράσω κάποτε ένα ert300 στα 190€ και ακόμα χτυπάω το κεφάλι μου. Δεν μπορώ να καταλάβω την "μηχανική" πίσω από μια πίεση στη χορδή και μετά πάλι τράβηγμα. Αλλά μπορεί να μπω στον πειρασμό να το δοκιμάσω.
    Εν τω μεταξύ λόγω ηλικίας οΏ½οΏ½με πόνεσε η πλάτη πλέκοντας στο τραπέζι και στο δεύτερο πλέξιμο έβαλα την μηχανή πάνω στην σιδερωστρα για να την έχω πιο ψηλά.οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½
    Μου το πρότειναν 3-4 άτομα να το κάνω. Πάντως, όντως κάνοντάς το βλέπω μία μείωση στα κιλά της τάξης του 1 κιλού, ξαναπατάω με τη σκανδάλη κανά δυο φορές αναλόγως με τη σκληρότητα της χορδής και ξανάρχομαι στα κιλα που θέλω. Μετά αν ξαναζουμπήξω τη χορδή, βλέπω ότι δεν έχω πλέον καμία μείωση, οπότε βάζω το clamp και πάω στην επόμενη.

  8. #198
    Junior Member
    Εγγραφή
    19-04-2022
    Μηνύματα
    45
    https://youtu.be/K9jAZ2gXkZ4

    Με αυτόν τον τρόπο την βάζω πλέον. Ακουμπάει όλη η ρακέτα στην βάση και όχι πάνω στο πλαστικό. Μου φάνηκε πιο σωστό απτό να ακουμπάει πάνω στα πλαστικά.

  9. #199
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    225

  10. #200
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    225
    Και στο βίντεο που ανέβασες και σε άλλο ένα το ίδιο προτείνουν. Δεν το κατάλαβα έτσι από το manual. Παίζει να είναι σωστό όπως το λες. Τις δύο πρώτες φορές που έπλεξα έπλεξα χωρίς αυτά και το frame της ρακέτας στο μέταλλο.
    Καψή;
    Simp,
    Δάσκαλε,
    Ρίξε φως

Σελίδα 20 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 101819202122 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας