Σελίδα 25 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 15232425
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 241 έως 246 από 246

Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΠΛΕΞΙΜΑΤΟΣ ΡΑΚΕΤΩΝ

  1. #241
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Αυτό, αλλά στην πραξη, στις crosses, δεν χρειάζεται καπάκι στυλό ή οτιδήποτε άλλο. Απλά βάζεις το κομματάκι του πλέγματος στη μια πλευρά του διπλού clamp και το κανονικό πλέγμα που θα τραβήξεις, στην άλλη. Οι mains ειναι εκείνες που φρενάρουν το clamp να μην κουνηθεί.

    Σε αυτή την πατέντα βολεύει να βάζεις το clamp από την επάνω μεριά και οχι απο κατω ως συνήθως. Πιάνεις πιο εύκολα το κομματάκι ετσι.

    Γενικά, όταν θέλεις να χρησιμοποιήσεις το διπλό clamp σαν μονό, στη δεύτερη μεριά του θα βάζεις πάντα ένα μικρό κομματάκι 5-6 εκ. απο το ίδιο πλέγμα, για να σφίγγει το διπλό clamp σωστά.
    .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 07-09-23 στις 09:16

  2. #242
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    331
    CB3 από Απρίλιο-Μάιο ίσως μου είπαν από TennisPro. Μέχρι τότε επειδή με ρώτησε ένας φίλος για μηχανή, υπάρχει εδώ από μενουμευρωπαίο που δεν τον ξέρω προσωπικά, να το πω αυτό, με 350€ μαζί με μεταφορικά αυτή:

    Αν δεν την πάρει ο φίλος που με ρώτησε, απλά να ξέρετε πχ ότι υπάρχει αυτή. Αν βρω άλλη διαθέσιμη, θα σας πω.

    Ένα starting clamp αν και όχι εντελώς απαραίτητο, προτείνεται.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη konkalf : 02-03-24 στις 12:28

  3. #243
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Κώστα, σου απαντάω εδώ στο παρακάτω quote για να μην κάνουμε την αγγελία του φίλου Gargas σκ@τ@...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο konkalf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτως ή άλλως η Youtek Speed με 20mm beam δεν είναι δυνατή και της βάζω πλέγμα στα 23-24 κιλά. Βάζω πάντα κανα δυο κιλά πάνω από τον στόχο και για λόγους απώλειας 15% που λένε ότι υπάρχει μέσα στις πρώτες 24-48 ώρες άπαιχτα και υπολογίζοντας κάτι λίγο που μπορεί να χάνω στο πλέξιμο. Οπότε η Speed πάντα πιο χαμηλά από την Elevate. Εννοείται θα σου πω για Match Power όταν έρθει η ώρα. Δύσκολος μήνας ο Μάρτιος από πολλές απόψεις, και καιρικές.
    Παρότι πλέον χρησιμοποιούμε την ίδια πλεκτική μηχανή, αυτή που αναφέρεται στο πρώτο post αυτού του άρθρου, διαβάζοντας τα παραπάνω έχω την εντύπωση ότι "τα δικά σου κιλά" είναι εντελώς διαφορετικά από τα δικά μου...
    Σίγουρα σε μια dropweight μηχανή όπως η δική μας, το "χέρι του πλέκτη" παίζει σημαντικό ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα. Δεν λέω ότι κάποιο είναι σωστό και κάποιο λάθος, απλά διαφορετικό.
    Βέβαια το ίδιο ισχύει και σε οποιοδήποτε κατάστημα πάει να πλέξει κάποιος έξω. Σε κανένα δεν μπορεί να πεις ότι πχ. τα 25 κιλά (πάντα για ίδια ρακέτα, ίδιο πλέγμα φυσικά) είναι παντού ίδια.
    Το σίγουρο είναι ότι εγώ αν βάλω τα (πολλά για μένα) κιλά που λες ότι βάζεις με κάποια πλέγματα που έχουμε κοινά, σε αντίστοιχες ρακέτες, δεν υπάρχει περίπτωση να περάσει το μπαλάκι το φιλέ...
    .

  4. #244
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    331
    Simplicious έχεις απόλυτο δίκιο. Έχω βρει ότι βάζοντας 25 κιλά στο βαρίδι για την Elevate ώστε να την παίξω μετά από 2-4 μέρες, η αίσθηση από το stingbed είναι ακριβώς όπως την θέλω. Ας είναι και 10 κιλά στην πραγματικότητα που λέει ο λόγος. Γι' αυτήν την ρακέτα, κρατάω στην εξίσωση όσες μεταβλητές λιγότερες μπορώ, ώστε να μπορώ να καταλάβω διαφορές από πλέγμα σε πλέγμα. Ίδια κιλά στο βαρίδι, ίδια μπαλάκια όσο γίνεται κτλ. Προφανώς, παίζει ρόλο και πόσο δυνατές μπάλες παίρνω από απέναντι, αλλά και πάλι όσο παραμένουν οι ταχύτητες πάνω κάτω οι ίδιες για διαφορετικές χορδές, τόσο το καλύτερο για να βγάλω μία σύγκριση. Γι' αυτό ανεβάζω και κανένα βιντεάκι για να υπάρχει και ένα μέτρο σύγκρισης του επιπέδου μου με όποιον ενδιαφέρεται.

    Η ουσία είναι ότι μαζί με εσπρεσιέρα, η CB3 είναι αγορά φοβερή και πλέον στο 45λεπτο τελειώνω πλέξιμο και είμαι και ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα.

  5. #245
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο konkalf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ουσία είναι ότι μαζί με εσπρεσιέρα, η CB3 είναι αγορά φοβερή ...
    Πολύ χαίρομαι!
    Και γω την αγαπώ πραγματικά.
    Δεν την αλλαζω με καμία ηλεκτρονική!
    Τυχαίο που τα χειροποίητα χαλιά εχουν 5 φορες το κοστος εκεινων της μηχανής;;;

  6. #246
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    331
    Έτσι ακριβώς!

Σελίδα 25 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 15232425

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας