Σελίδα 12 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 2101112131422 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 111 έως 120 από 246

Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΠΛΕΞΙΜΑΤΟΣ ΡΑΚΕΤΩΝ

  1. #111
    Υπαρχει καποιος κοντα στο χολαργο-χαλανδρι-ψυχικο να του αγορασω ενα σετακι χορδων γιατι δε μπορω να περιμενω τη ups μεχρι δευτερα? Εχω παθει ενα διαστρεμματακι και θα ηταν η τελεια ασχολία!

  2. #112
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stelos2003 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει καποιος κοντα στο χολαργο-χαλανδρι-ψυχικο να του αγορασω ενα σετακι χορδων γιατι δε μπορω να περιμενω τη ups μεχρι δευτερα? Εχω παθει ενα διαστρεμματακι και θα ηταν η τελεια ασχολία!
    Eίμαι Πικέρμι. Έχω όλα αυτά.

    Έχω κάνει και ειδική προσφορά (κυρίως για εσάς τους νέους πλέκτες) που σε αυτή την αρχική φάση είναι καλό να δοκιμάσετε πολλά διαφορετικά πλέγματα και να δείτε πόσο διαφορετικά συμπεριφέρονται στο πλέξιμο.

    Δυο-τρια σετ από το καθένα είναι όλα κι όλα. Θα τελειώσουν κι αυτά και μετά θα τρέχετε όπως έγινε με τη μηχανή!

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 21-10-22 στις 16:12

  3. #113
    μια χαρα ! θα σε εχω στα υποψιν μου! εγω περιμενω αυτα
    babolat synthetic gut string reel (200 meters)
    reel tecnifibre synthetic gut (200 meters)
    head velocity mlt string pack (2)
    solinco string vanquish (12 meters)
    wilson sensation comfort (12.20 meters) string pack

    για να δοκιμασω μερικα. αν και λογω ώμου θελω να δοκιμασω πρωτα τα πολυκλωνα.

  4. #114
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stelos2003 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... αν και λογω ώμου θελω να δοκιμασω πρωτα τα πολυκλωνα.
    Προσωπικά, για την σχέση ώμου και πλεγμάτων δεν εχω βγάλει ακόμα ασφαλές συμπέρασμα...

    Σίγουρα η δύναμη του πλέγματος έχει να κάνει με το θέμα του ώμου, λόγω αλλαγής του swing, αλλά υπάρχουν πολυεστερικά που είναι πιο δυνατά από κάποια synthetic (ειδικά το σκληρό Babolat) και multi. Οπότε το υλικό από μόνο του δεν λέει κάτι.

    Αλλα ας μην "χαλάσουμε" αυτό το thread με άσχετα post. Εάν θέλεις να συζητηθεί κάτι τέτοιο άνοιξε ένα ειδικό, πχ φιλικά πλέγματα για το χέρι ή τραυματισμοί και πλέγματα κλπ.


  5. #115
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    331
    Μπορεί να ακουστεί τρελό, αλλά έχει δοκιμάσει κανένας σας να πλέξει και να παίξει με μεσινέζα 1.25-1.30; Υπάρχουν nylon και monofilament. Οι πιο πολλές είναι χοντρές, αλλά υπάρχουν και σε 1.25-1.30. Φυσικά, δεν γνωρίζω τι ανοχές έχουν σε τράβηγμα πχ στα 20-24κιλά, αλλά σημασία έχει αν είναι playable ή όχι θα φανεί μόνο στην πράξη.

    https://www.skroutz.gr/s/14221509/Kr...l?from=listing

    https://www.skroutz.gr/s/23782547/Or...l?from=listing

    https://www.skroutz.gr/s/14233765/Or...l?from=listing

    https://www.skroutz.gr/s/37503540/%C...l?from=listing
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη konkalf : 25-10-22 στις 23:54

  6. #116
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο konkalf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να ακουστεί τρελό, αλλά έχει δοκιμάσει κανένας σας να πλέξει και να παίξει με μεσινέζα 1.25-1.30; Υπάρχουν nylon και monofilament. Οι πιο πολλές είναι χοντρές, αλλά υπάρχουν και σε 1.25-1.30. Φυσικά, δεν γνωρίζω τι ανοχές έχουν σε τράβηγμα πχ στα 20-24κιλά, αλλά σημασία έχει αν είναι playable ή όχι θα φανεί μόνο στην πράξη.
    Εάν έχεις τέτοιες απορίες, το blog του "Unorthodox Stringing" έχει όλες τις απαντήσεις. Έχει πλέξει σχεδόν με ότι υπάρχει! Συρματόσχοινα, πετονιές, χορτοκοπτικά κλπ κλπ.

  7. #117
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    331
    @simplicious έριξα μία γρήγορη ματιά.

    Για συρματόσχοινα και πετονιές δεν το συζητάω καν, γιατί θα διαλυθεί το σύμπαν! Ειδικά hydrid σε syn-gut, τι περίμενε, να μην κοπεί το syn gut αμέσως;! Άσε που κόβονται τα grommets από την τρελή τριβή! Όχι να πάθουμε και ζημιά! Είναι εντελώς άτοπο.

    Με μεσινέζες θα είχε ενδιαφέρον σε διαστάσεις 1.25-1.30 που υπάρχουν στην αγορά monofilaments και nylon. To να κάνει δοκιμή με 1.70+ εξ'αρχής ακυρώνει το εργαστηριακό πείραμα. Μέχρι στιγμής δεν έχω δει κάποιον να το έχει κάνει.

    *Κάποιοι έχουν κάνει το ανάποδο: να χρησιμοποιήσουν tennis strings ως μεσινέζες, γιατί είναι, λένε αυτοί, πιο ανθεκτικές.

  8. #118
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο konkalf Εμφάνιση μηνυμάτων
    @simplicious έριξα μία γρήγορη ματιά.

    Για συρματόσχοινα και πετονιές δεν το συζητάω καν, γιατί θα διαλυθεί το σύμπαν! Ειδικά hydrid σε syn-gut, τι περίμενε, να μην κοπεί το syn gut αμέσως;! Άσε που κόβονται τα grommets από την τρελή τριβή! Όχι να πάθουμε και ζημιά! Είναι εντελώς άτοπο.

    Με μεσινέζες θα είχε ενδιαφέρον σε διαστάσεις 1.25-1.30 που υπάρχουν στην αγορά monofilaments και nylon. To να κάνει δοκιμή με 1.70+ εξ'αρχής ακυρώνει το εργαστηριακό πείραμα. Μέχρι στιγμής δεν έχω δει κάποιον να το έχει κάνει.

    *Κάποιοι έχουν κάνει το ανάποδο: να χρησιμοποιήσουν tennis strings ως μεσινέζες, γιατί είναι, λένε αυτοί, πιο ανθεκτικές.
    Φίλε μου, ήταν όντως πολύ γρήγορη η ματιά σου!

    Πάτησε στο "Labels" δεξιά στο "Fishing Line" για να δεις μόνο τα σχετικά θέματα. Κάνει δοκιμή με πετονιά μέχρι και με 0.6 χιλ. πάχος!

    Έχει πολύ πληροφορία. Όρεξη να 'χεις (και πολύ χρόνο βέβαια) να διαβάζεις!

    Σε κάθε περίπτωση, οι "προβληματισμοί" και η όρεξη για πειραματισμούς - που είχαμε όλοι μας στην αρχή - φεύγουν αρκετά γρήγορα.

    Τώρα πια καλύτερα να με σκοτώσεις παρά να με βάλεις να πλέξω ρακέτα - που λέει ο λόγος...


  9. #119
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    331
    Νέα πατέντα Easy Stringer. Βέβαια δείχνει πάρα πολύ αργή διαδικασία, κυρίως στην απελευθέρωση της χορδής μετά το κάθε τράβηγμα. Αν μάθω περισσότερες λεπτομέρειες + τιμή, θα σας πω.
    easy stringer new device.jpg

  10. #120
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .


    Νομίζω ότι, από την φωτό του Konkalf, λείπουν 6 χέρια ακόμα για να γίνει πραγματικά Easy!


Σελίδα 12 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 2101112131422 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας