Σελίδα 10 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 8910111220 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 91 έως 100 από 246

Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΠΛΕΞΙΜΑΤΟΣ ΡΑΚΕΤΩΝ

  1. #91
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    331
    @stelos2003. Την πρώτη φορά μπορεί να σου πάρει και κοντά στο δίωρο, όπως μου πήρε εμένα. Την επόμενη θα το πας τραίνο. Εγώ πλέον, ενώ πλέκω σχετικά αργά τις crosses, έχω πέσει κάτω από τη μία ώρα. Δύο συμβουλές έχω να σου δώσω:
    - βεβαιώσου ότι τα clamps είναι αρκετά σφικτά (βασικά, να μην είναι πολύ χαλαρά) ώστε να μην γλιστράει η χορδή στο επόμενο τράβηγμα (πχ το MSV Swift 1.25 γλιστρούσε και ήθελαν σφίξιμο)
    - βάλε 3+ κιλά παραπάνω στις τελευταίες mains και την τελευταία cross για τους κόμπους
    Το καλό είναι ότι υπάρχουν αρκετά καλά βιντεάκια και για την Progression 2 και για την X2, που ουσιαστικά είναι οι ίδιες.
    Ήμουν κι εγώ ένα βήμα πριν από αυτήν που πήρες γιατί δεν μπορούσα να περιμένω άλλο για την CB. Η καλύτερη αγορά που μπορεί να κάνει κάποιος, μαζί με εσπρεσιέρα! Καλά πλεξίματα.

  2. #92
    Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες! Χαχα καλα για την εσπρεσιερα ας μη συζητησουμε 3 χρονια τωρα τι αποσβεση εχει κανει.

  3. #93
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο captain Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπαίνω καθε μέρα από μέσα σεπτεμβρίου για να βρω διαθέσιμη τη cb3 και τρώω τα μούτρα μου !
    Σχετικά με τη διαθεσιμότητα της CΒ-3, τα πρόσφατα μηνύματα από τον Πρόεδρο δεν ήταν καθόλου ενθαρρυντικά... Ούτε κολυμπηθρόξυλο δεν περνάει εύκολα πια από τα Στενά.
    Οπότε, μακάρι να έρθει, αλλά πολύ χλωμό πιστεύω να εμφανιστεί σύντομα.
    Για καλοκαίρι το βλέπω. Πάντως δε χάνεις να περιμένεις κανα μήνα ακόμα...
    Σας είχα προειδοποιήσει πάντως ότι δεν είναι για πολύ σκέψη η αγορά και δεν με ακούσατε τότε που έπρεπε!
    Γενικά, από τη μια η εκτόξευση του κόστους των μεταφορικών από την Ασία τα τελευταία χρόνια, που «χτύπησε» κυρίως τα κινέζικα προϊόντα μικρής αξίας, καθώς και όλα τα υπόλοιπα, όπως πόλεμοι, κορονοιοί, έλλειψη πρώτων υλών, αύξηση ζήτησης για home-hobby προϊόντα κλπ κλπ. έχουν οδηγήσει σε μεγάλες ελλείψεις και αύξηση τιμών, ειδικά των κάθε λογής κινέζικων.
    Ειδικά για τις μηχανές πλεξίματος ρακετών τένις, εάν δείτε τις τιμές τα τελευταία πχ. 5 χρόνια, θα διαπιστώσετε ότι έχουν διπλασιαστεί. Πριν 5-6 χρόνια έβρισκες διάφορες μηχανές με 6 point mounting κοντά στα 200 ευρώ ή και πιο φτηνά εάν αναζητήσετε παλιές αγγελίες εδώ στο φόρουμ. Τώρα αυτές οι τιμές δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο konkalf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καλό είναι ότι υπάρχουν αρκετά καλά βιντεάκια και για την Progression 2 και για την X2, που ουσιαστικά είναι οι ίδιες.
    Θα διαφωνήσω με αυτό. Υπάρχουν πολλά ΤΡΑΓΙΚΑ βιντεάκια, όπου ο καθένας κάνει ότι του έρθει στο πειραγμένο μυαλό του. Τα έχω δει σχεδόν όλα (δεκάδες τουλάχιστον) και πραγματικά απορώ πως κάποιος αποφασίζει να ανεβάσει βίντεο κάνοντας το πολύ απλό δύσκολο. Θα πρότεινα να τα αποφύγει δια ροπάλου. Μόνο κακό κάνουν.
    Το καλό είναι ότι είναι τόσο υπερβολικά τραγικά, που ένας άνθρωπος με βασικό μυαλό από το δεύτερο κιόλας πλέξιμο καταλαβαίνει πόσο βλαμμένοι είναι οι συγκεκριμένοι «πλέκτες» και μετά τα βλέπει μόνο και μόνο για να γελάει! Ο βασικός σκοπός απ’ ότι έχω καταλάβει είναι να δείξουν τη φάτσα τους και όχι πλέξιμο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο konkalf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πλέον, ενώ πλέκω σχετικά αργά τις crosses, έχω πέσει κάτω από τη μία ώρα.
    Προσωπικά εφόσον το κάνω για χόμπι και όχι για δουλειά, δεν με ενδιαφέρει καθόλου ο χρόνος. Ο παραπάνω χρόνος που δίνει κάποιος στο πλέξιμο μιας ρακέτας, φαίνεται αμέσως στο γήπεδο! Είναι και ο βασικός παράγοντας των χάλια πλεξιμάτων που παραδίδουν οι επαγγελματίες. Άλλο το κινέζικο το πουλόβερ και άλλο το χειροποίητο της γιαγιάς! Τι να λέμε τώρα!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stelos2003 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγορασα και εγω με τη σειρα μου την Gamma την 200αρα και ανυπομονω πως και πως να φτασει να πειραματιστω! Ευχαριστω πολυ για το αρθρο! Το πηρα κατευθειαν απο Gamma και μεσω μαιλ μου εκαναν εκπτωση στα μεταφορικα (απο 45 περιπου μου το πηγαν 25) καθως παντου ειναι εξαντλημενο! Πηρα το τελευταιο κομματι παλι παραλαβη απο Δεκεμβρη! Θα δοκιμασω επισης το low tension stringing και θα ενημερωσω!
    Με ΄γειά φίλε! Καλά πλεξίματα!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stelos2003 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες! Χαχα καλα για την εσπρεσιερα ας μη συζητησουμε 3 χρονια τωρα τι αποσβεση εχει κανει.
    +1

  4. #94
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    331
    @simplicious έχω κάνει 7 πλεξίματα μέχρι στιγμής. Πατώντας με το δάκτυλό μου την κάθε χορδή στην οποία έχω βάλει τάση πχ 24 κιλά, βλέπω αναλόγως με τον τύπο της χορδής, μία πτώση ενός κιλού. Με ένα-δύο πατήματα στη σκανδάλη του Easy Stinger το ανακτώ αυτό το χαμένο κιλό ή μισόκιλο (tension slack λόγω τριβών στα gromments μου είπανε), ξαναπιάνω τα επιθυμητά 24 κιλά. Ξαναπατάω με το δάκτυλο τη χορδή και βλέπω ότι όντως δεν πέφτει η τάση, αλλά είναι πλέον σταθερή στα 24 που θέλω.
    Παίρνει πολύ λιγότερο χρόνο απ' ό,τι ίσως ακούγεται. Στα 20 λεπτά τελειώνω τις mains και λίγο πάνω από μισάωρο τις crosses.
    Συγκριτικά με καμιά 20αριά πλεξίματα που είχα δώσει "έξω", προσωπικά έχω δει μεγάλη διαφορά στο παίξιμο.
    Οπότε η αγορά μιας μηχανής πλέον με 300κάτι ευρώ, τρελοαξίζει.

  5. #95
    Simplicius συμφωνώ στην πλειονότητα αυτών που γράφεις, θεωρώ όμως ότι όταν δεν έχεις ιδέα από πλέξιμο, καλό είναι στην αρχή να πάρεις πληροφορίες απο βίντεο καλά ή κακά. Δεν πρόκειται για καμία επιστήμη. Το πλέξιμο θέλει εξοικείωση και οι προτιμήσεις του κάθενός μας έρχονται με τον πειραματισμό πράγμα που θεωρώ πως είναι το highlight του πλεξίματος by yourself. Και λάθη θα γίνουν και κακά πλεξίματα ίσως αλλά το κόστος εκπαίδευσης είναι μηδαμηνό! Όσο για θέμα απόσβεσης όσοι γράφετε θα βάζετε μέσα και τις κουλούρες που έχουμε μαζέψει μαζί με την μηχανή!! Αλλά ρε παιδιά στο κάτω κάτω το χόμπι μας κάνουμε και στα χόμπι δεν βγάζει κανείς χρήματα αντιθέτως χάνει. Ανάλογα την τρέλα και την όρεξη καθενός κάθε επιλογή αποδεκτή...
    Petec

  6. #96
    Καλησπερα ! Παρελαβα τη μηχανη, τη σεταρα αλλα δεν εχω πλεξει ακομα. Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι δεν εχω 360 μοιρες κινηση της ρακετας καθως η λαβη βρισκει οπως θα δειτε στη φωτο. Ειναι φυσιολογικο? Γιατι παρατηρησα σε καποια βιντεο οτι η ρακετα περναει. Schermata 2022-10-20 alle 7.26.24 PM.jpg

  7. #97
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    331
    @stelios2003 σε κάποιες μηχανές υπάρχει ρύθμιση ύψους στη βάση της ρακέτας. Δεν θυμάμαι για αυτήν που έχεις, αν έχει. Αλλά και να μην έχει, δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

  8. #98
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stelos2003 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα ! Παρελαβα τη μηχανη, τη σεταρα αλλα δεν εχω πλεξει ακομα. Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι δεν εχω 360 μοιρες κινηση της ρακετας καθως η λαβη βρισκει οπως θα δειτε στη φωτο. Ειναι φυσιολογικο? Γιατι παρατηρησα σε καποια βιντεο οτι η ρακετα περναει. Schermata 2022-10-20 alle 7.26.24 PM.jpg
    Έχει να κάνει με την ρακέτα και όχι με τη μηχανή.
    Ρακέτες με tapered beam χοντρό στο κεφάλι και λεπτό στο λαιμό "κατηφορίζουν" προς το gripper και συμβαίνει το φαινόμενο αυτό.

    Χρειάζεσαι ένα ΤΕΤΟΙΟ. Θα τα βρεις σε μαγαζιά με υδραυλικά. Παξιμάδι "ελαφρύ τύπου" μισής ίντσας (ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ. Έχε μαζί και το original δαχτυλίδι για να τσεκάρεις τη διαμέτρο). Πάρε το πιο λεπτό σε ύψος που υπάρχει (3 χιλ. περίπου), σαν αυτό της εικόνας των link. Συνήθως είναι ορειχάλκινα. Μην πάρεις κανένα ψηλό και τραβάς υπό μεγάλη γωνία και σπάσεις καμιά ρακέτα!

    Όταν πλέκεις άλλες ρακέτες να το βγάζεις. Εγώ με τις Fischer το χρησιμοποιώ πολύ συχνά!

    Προσοχή: Όταν θα σηκώσεις το βαρύ "Τ" για να το περάσεις (πρόσθετα στο υπάρχον δακτυλίδι) να έχεις τη μπάρα με το βαρίδι όρθια, μην σου τουμπάρει η μηχανή!

    Kon τι εννοείς λέγοντάς του ότι "δεν έχει κανένα πρόβλημα"; Ότι μπορεί να συνεχίσει να πλέκει έξω;


    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 20-05-23 στις 23:55

  9. #99
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    331
    @simplicius χαχαχα καλό!!! Μπήκε σε καλό δρόμο ο φίλος πλέον. Δεν υπάρχει επιστροφή!

  10. #100
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    223
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο konkalf Εμφάνιση μηνυμάτων
    @captain τέλη Οκτωβρίου μου είχαν πει από Tennis Pro. Θα δούμε τι θα γίνει. Εγώ πήρα Easy Stringer και είμαι μια χαρά. Θα μπορούσε να είναι κανα 70άρι φθηνότερο, αλλά μέχρι στιγμής τη δουλειά την κάνει και με το παραπάνω. Έχω δει μεγάλη διαφορά. Μακάρι να πάρεις CB3 να μας πεις εντυπώσεις!
    konkalf καλορίζικη η μηχανή σου, καλούς πειραματισμούς ώσπου να πάρεις αυτό που θες με τα πλεξίματα σου!
    Δυστυχώς θα πρέπει να περιμένω. Είχε δίκιο ο Simp που έλεγε ότι φεύγουν γρήγορα αλλά προτίμησα να πάρω καινούργιες ρακέτες τότε.

Σελίδα 10 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 8910111220 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας