Σελίδα 18 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 81617181920 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 171 έως 180 από 246

Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΠΛΕΞΙΜΑΤΟΣ ΡΑΚΕΤΩΝ

  1. #171
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    223
    Είχα θέμα με το forum και δεν μπορούσα να συμμετέχω στην συζήτηση.
    Για να γνωρίζετε και σεις, σε περίπτωση που αλλάξει κάποιος το mail του, τότε το forum του στέλνει mail στην καινούργια του διεύθυνση για επιβεβαίωση κ ζητάει να μπεις απο τον σύνδεσμο που σου στέλνει. Σε εμένα πήγε στα σπαμ και δεν το είχα δει. Τέλος καλό όλα καλά.
    Πάω τώρα στην μηχανή, η οποία ήταν σε τιμή πρόκληση. Την περιμένω τέλος του μήνα και ξεκινάω να πλέκω. Όσο σκέφτομαι ότι θα έχω φρέσκο πλέγμα κάθε φορά που το χρειάζομαι νιώθω άρχοντας. Στην ουσία είναι 8 πλεξίματα/ έτος για τις δύο ρακέτες που χρησιμοποιώ. Οι υπόλοιπες δυο πάνε ράφι.

  2. #172
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    223
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Petros84 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεκίνα δες τον Tennis Spin, α: HOW TO STRING A TENNIS RACKET PART 1 THE MAINS και HOW TO STRING A TENNIS RACKET PART 2. THE CROSSES.
    Πέτρο σε ευχαριστώ πολύ. Έχω δει τον τυπά σε άλλες αναζητήσεις που έκανα σχετικά. Ωραίος τύπος και συμπαθής. Καλά τα λέει αλλά μέχρι εκεί. Αυτό που χρειάζομαι πρωτίστως είναι η θεωρία. Θέλω να διαβάσω γενικά για τις ρακέτες, για τις μηχανικές καταπονήσεις που δέχονται στο παιχνίδι και στο πλέξιμο. Να διαβάσω για τα νήματα και τις ιδιότητες τους γενικά. Σε αυτή την κατεύθυνση είχε συμβάλει σημαντικά ο Μάνος με τις αναρτήσεις του (άρθρα) και του το αναγνωρίζω. Διότι σε κάθε του τοποθέτηση έβαζε παραπομπή. Έτσι, εάν και τα αγγλικά μου είναι μέτρια μπορώ να βρω διάφορα που γίνονται από τις παραπομπές του.

  3. #173
    Junior Member
    Εγγραφή
    19-04-2022
    Μηνύματα
    45
    Αύριο λογικά έρχεται και η δικιά μου. Την έβλεπα από καιρό αλλά η αλήθεια είναι οτι δεν την χρειαζόμουν τόσο, αλλά σε αυτή την τιμή, είχα και ένα κουπόνι, και με 2 πλεξίματος σχεδόν τον μήνα που θέλω (multi/poly σπάει γρήγορα) θα κάνει απόσβεση, συν ότι μου αρέσει γενικά το DIY.

    Είδα κάποια βίντεο, διάβασα και έναν ωραίο οδηγό στο tt όποτε λογικά καλά θα πάει. Έχω μερικές παλιές ρακέτες και reels να ξεκινήσω.

    Μια ερωτηση, οι 2 κεντρικές τεντώνουν με το τράβηγμα των διπλανών, βγαίνει ίδια η τάση σε αυτές η χάνουν καθόλου σε σχέση με τις υπόλοιπες? Γενικά χαμηλά κιλά παίζω, και με τις δοκιμές θα δω ποσό μαρεσουν με αυτη την μηχανή, περισσότερο από περιέργεια η ερώτηση.

  4. #174
    https://youtu.be/jGo9X22vqGs Χωρίς να έχω πλεξει με Flying clamps ( θα βοηθούσε καλύτερα να απαντήσει κάποιος άλλος χρήστης τέτοιων clamps στο ερώτημα σου)νομίζω όμως οτι θα επέλεγα τον τρόπο που φαίνεται στο επισυναπτόμενο βίντεο από το 2:25 και μετά. Welcome to the Club! Όντως η τιμή ήταν πειρασμός... Τώρα πάλι στα 299!
    Petec

  5. #175
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    331
    Το συγκεκριμένο βιντεάκι το έχω δει και εγώ, ειδικά από τη μέση και μετά πώς ξεκινάς χωρίς starting clamp.

    Γενικά Doulke, χωρίς starting clamp:

    - περνάς τις δύο μεσαίες και τις εφαρμόζεις τάση και στις δύο ταυτόχρονα

    Όπως έχεις τραβήξει και τις δύο μεσαίες ταυτόχρονα, εγώ θα σου πρότεινα να μην βάζεις το 1 flying clamp στη μέση της διαδρομής, αλλά όσο πιο κοντά στην απέναντι πλευρά μπορείς, ώστε στην επόμενη λούπα (2η δεξιά ή δεύτερη αριστερή), να χωρέσει το 2ο flying clamp

    (με κόκκινο χρώμα είναι τα flying clamps, με πράσινο η περιοχή στην οποία εφαρμόζεις τάση)

    - εγώ κάνω 5 ή 6 από τη μία πλευρά και μετά πηγαίνω στην άλλη πλευρά, ώστε να χωρέσουν τα flying clamps γιατί είναι λίγο χοντρούλικα.

    όταν κάνεις 5-6 από τη μία πλευρά, ξανατραβάς την χορδή 1 και μετακινήσεις το flying clamp ένα στην πρώτη μπλε θέση και ούτω καθεξής.

    * τέλος, σε κάθε μία που εφαρμόζεις τάση/κιλά που θες και είναι το drop weight στην ευθεία, ζούμπα τη χορδή με τον αντίχειρά σου περίπου στη μέση, ώστε να πάρεις λίγο από τη χαμένη τάση που εγκλωβίζεται στα grommets στη στροφή.



    stringing no starting clamp.jpg stringing no starting clamp 2.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη konkalf : 09-02-23 στις 11:37

  6. #176
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    331
    Άλλος τρόπος εδώ. Γενικά υπάρχουν πολλοί τρόποι χωρίς starting clamp για dropweight με flying clamps. Αυτά από εμένα. Μια-δυο φορές αν πλέξεις, θα πηγαίνεις τραίνο μετά και θα δεις και διαφορά στο παίξιμο. Εγώ είδα μεγάλη διαφορά προς το καλύτερο.

    https://www.youtube.com/watch?v=7jFLSGHHMuc

  7. #177
    Junior Member
    Εγγραφή
    19-04-2022
    Μηνύματα
    45
    Σας ευχαριστώ. Κωνσταντίνε ευχαριστώ για το σχέδιο και το βίντεο. Δεν θέλω να πλέξω πολλές πολλές αυτήν μια πλευρά. Πάντως τον τρόπο σε αυτό το βίντεο θα τον δοκιμάσω, φαίνεται απτούς πιο σωστούς από όσους εδώ δει.

    Ας την δοκιμάσω πρώτα να δω πως θα πάει και θα ενημερώσω όταν την έχω και στα χέρια μου.

    Πέτρο λογικά θα ξαναπέσει στα 230-240 που ήταν σταθερά (προσφορά από 300 αρχική), κάτι πρέπει να έχουν μπερδέψει και γιαυτο και οι ανάποδες τιμές.

  8. #178
    Junior Member
    Εγγραφή
    19-04-2022
    Μηνύματα
    45
    Η δικιά μου ήρθε μαύρη αντι για κοκκινη που είναι στο site. Η ποιότητα κατασκευής δεν είναι και η καλύτερη, φαίνεται στα μέταλλα.

    Πρώτη δοκιμή Παρασκευή απόγευμα, μία six one lite 102 16-20, velocity mains - syn gut cross, 23,5-23 kg. Όλα πήγαν μια χαρά, έφαγα κανα 2ωρο, λίγο βλέποντας και κάνοντας, λίγο η ελαστικότητα των συνθετικών αλλα καλή έγινε, 21κατι την έδειξε στο racket tune, την έπαιξα και λίγο χτες καλή ηταν.

    Χθες δεν πήγε τόσο καλά, ξεκίνησα με μια αερο και polyfibre hightek 21 κιλά (γενικά πολυεστέρες έπλεκα 22 κιλά και μάρεσε αποτην 2η ώρα, οπότε είπα να το ξεκινήσω χαμηλότερα), πλέχτηκε εύκολα, αλλα το αποτέλεσμα δεν ήταν καλό, βγήκε αρκετά χαμηλότερα ( rackettune έδειξε 14), την δοκίμασα λίγο το απόγευμα ήταν σώβρακο.
    Λέω θα φταίει το μαλακό πλέγμα στα λίγα κιλά. Πήρα μετά την blade, έκοψα δυο hyperg και τα έβαλα 22,5-22 όπως το βάζω συνέχεια σε αυτήν. Πάλι το ίδιο, αρκέτα μαλακότερο απο ότι συνήθως, η εφαρμογή έδειξε κάπου στα 17 κάτι. Το εκοψα γιατι δεν υπηρχε λόγος να το δοκιμάσω.

    Παρατήρησα οτι τα τα clamps μόλις αφήσω την χορδή απο το μηχάνημα πανε μερικα΄χιλιοστά πίσω, είναι φυσιολογικό ή κάνω εκεί κάτι λάθος?

    Οι δύο τελευταίες main χάνουν λίγο όταν τις δέσω, δεν κάνουν το ίδιο πίνγκ με τις υπόλοιπες, το χω δεί γενικά οτι είναι λίγο πιο χαλαρές και παλιά οπότε θεωρώ ότι είναι καπώς φυσιολογικό ή φτιάχνεται κάπως, είδα πολύ βάζουν +10%, ίσως το δοκιμάσω.

    Έχετε καμιά ιδέα γιατί είχε τόση διαφορά με πολυεστέρα, να βάλω απλά παραπάνω κιλά ή κάνω απλα κάτι άλλο λάθος?

    Η εφαρμογή ξέρω οτι δεν μετράει ακριβώς, περισσότερο την έβλεπα για να δω περίπου πόσο χάνουν με τον καιρό, αλλα πάντα έδειχνε αρχικά +- 1-2 απο τα κιλά που μου την έπλεκαν.

  9. #179
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    331
    Στις τελευταίες mains κι εγώ έχανα αρκετό tension τις πρώτες φορές. Τώρα, πάλι χάνω, αλλά πολύ λιγότερο. Σίγουρα πρέπει:

    - βάζεις 3-4 κιλά παραπάνω γι' αυτές
    - μάθεις όχι μόνο πώς γίνονται οι κόμποι, που είναι πανεύκολοι, αλλά πώς και προς τα πού να τραβάς όταν τους κάνεις, εκεί είναι το κόλπο όλο. υπάρχουν πολλά βιντεάκια για τους κόμπους
    - το clamp το ξεκουμπώνεις στον δεύτερο κόμπο ταυτόχρονα με το τράβηγμα του δεύτερου κόμπου
    - τα clamps και λίγο πιο σφιχτά να τα πιάνεις, μην τα φοβάσαι, γιατί εκεί που πιάνουν η μπάλα σπανίως χτυπάει, εγώ κάνω μια-δυο δοκιμές στην αρχή στο πρώτο τράβηγμα
    - πάντα θα μετακινούνται λίγο, ακόμα και στις επαγγελματικές κινούνται λίγο. Το πρόβλημα δεν είναι η μικρή μετακίνηση, αλλά το όποιο γλίστρημα που μπορεί να μην φαίνεται στο μάτι: δηλαδή το clamp να είναι σταθερό, αλλά να γλιστρά μέσα η χορδή

    Για τα κιλά που θα έχεις μετά, το μόνο σίγουρο είναι ότι μέσα σε 24 ώρες χάνει 10-15% των κιλών, άπαιχτη η ρακέτα. Εγώ πλέκω στα 24, ώστε να είμαι 22+, 23 όταν πάω να παίξω.

    Τέλος, δεν υπάρχει περίπτωση να είμαστε διπλά δίπλα 3 άτομα με την ίδια ή διαφορετικές μηχανές και να έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα. Απλά, θέλει λίγη εξάσκηση και θα το βρεις μόνος σου. Και απώλεια να έχεις, θα ξέρεις πόση περίπου, οπότε θα πλέκεις λίγο πιο πάνω, ώστε όταν πας γήπεδο να είσαι κομπλέ.

    Εγώ προσωπικά με Easy Stringer πλέκω στα 24 κιλά. Πόσο είναι στην πραγματικότητα δεν γνωρίζω και ούτε το κοιτάω. Την επόμενη φορά κάνω προσαρμογές αν μιλάμε για παρόμοιας δομής χορδή.
    Θεωρώ ότι ένα κακό πλέξιμο φαίνεται με το πόση απώλεια στο παίξιμο βλέπεις στη ρακέτα μέσα στις πρώτες 2-3 ώρες.

    Εγώ έχω σωθεί. Έχω δώσει ρακέτες για πλέξιμο σε ηλεκτρονική μηχανή που μέσα σε 1 ώρα ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΝΤΑΝ.

  10. #180
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    223
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Doulke Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η δικιά μου ήρθε μαύρη αντι για κοκκινη που είναι στο site. Η ποιότητα κατασκευής δεν είναι και η καλύτερη, φαίνεται στα μέταλλα.
    Καλά πλεξιματα. Εγώ περιμένω πως κ πως να έρθει η δικιά μου.

Σελίδα 18 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 81617181920 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας