Σελίδα 16 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 61415161718 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 151 έως 160 από 246

Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΠΛΕΞΙΜΑΤΟΣ ΡΑΚΕΤΩΝ

  1. #151
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    223
    Παίδες δεν μίλησα ποτέ για απόσβεση μιας αγοράς. Δηλαδή τι απόσβεση κάνει κάποιος, με την αγορά μιας ρακέτας και πότε; Εν προκειμένω, αυτό που με ενδιαφέρει προσωπικά με την αγορά μιας μηχανής πλεξίματος είναι να μάθω κάτι καινούργιο στο χώρο που μου αρέσει και να εξελίξω τις γνώσεις μου, χωρίς να αφήσω σοβαρότερα (της όρεξης μου για να είμαι κόσμιος) θέματα πίσω. Η τιμή βεβαίως θα καθορίσει το εάν θα μπώ στο παιχνίδι ή όχι.
    Και αυτό, γιατί μαζί με την μηχανή αγοράζεις πακέτο και το νήμα με το οποίο παίζεις (άλλα 130 ευρώ), ίσως ΄΄σπασμένο΄΄ νήμα (σε κουλούρα των 100μ για παράδειγμα) σε χαμηλή τιμή για πειραματισμούς, αγοράζεις και κάτι για να την ενισχύσεις πλεκτικά και πάει λέγοντας με το τελικό κουστούμι να έρχεται ραμμένο κοντά στα 500 αν όχι λίγο παραπάνω.
    Οπότε απλά δείχνω υπομονή και σύνεση.

  2. #152
    Χρήστο όχι δεν είπες κάτι, συμφωνώ μαζί σου και το έχω ξαναπεί ότι στα χόμπι ξοδεύεις χρήματα, δεν κάνεις απόσβεση. Στις συζητήσεις όμως που έχουν να κάνουν με μηχανές πλεξίματος, συχνά πυκνά αναφέρεται το κομμάτι της απόσβεσης χρημάτων καθώς χρησιμοποιώντας μία τέτοια μηχανή, γλιτώνεις χρήματα που ξοδεύεις για την υπηρεσία που σου προσφέρει ο πλέκτης. Στο κομμάτι του εξοπλισμού και των ρακετών δεν μπορείς να πεις κάτι τέτοιο. Όσον αφορά το χρηματιστήριο της cb-3 αυτήν την ώρα 16:47 13/1/23 κλείνει ο δείκτης με άνοδο 20 μονάδων και τελική τιμή στα 299€. Νεότερα για την εξέλιξη της τιμής θα έχουμε από αύριο 14/01/2023...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Petros84 : 13-01-23 στις 18:49
    Petec

  3. #153
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    223
    ... ναι μόλις το είδα!
    Screenshot_2023-01-13-20-13-54-319_com.android.chrome.jpg

  4. #154
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    331
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Petros84 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρήστο όχι δεν είπες κάτι, συμφωνώ μαζί σου και το έχω ξαναπεί ότι στα χόμπι ξοδεύεις χρήματα, δεν κάνεις απόσβεση. Στις συζητήσεις όμως που έχουν να κάνουν με μηχανές πλεξίματος, συχνά πυκνά αναφέρεται το κομμάτι της απόσβεσης χρημάτων καθώς χρησιμοποιώντας μία τέτοια μηχανή, γλιτώνεις χρήματα που ξοδεύεις για την υπηρεσία που σου προσφέρει ο πλέκτης. Στο κομμάτι του εξοπλισμού και των ρακετών δεν μπορείς να πεις κάτι τέτοιο. Όσον αφορά το χρηματιστήριο της cb-3 αυτήν την ώρα 16:47 13/1/23 κλείνει ο δείκτης με άνοδο 20 μονάδων και τελική τιμή στα 299€. Νεότερα για την εξέλιξη της τιμής θα έχουμε από αύριο 14/01/2023...
    Καταλαβαίνεις τι γίνεται από προκρατήσεις/προπαραγγελίες!
    Συμφωνώ με τον Captain.
    Προσωπικά, υπάρχουν άπειρα βιντεάκια στο YouTube για πλέξιμο. Θεωρητικά, για να γίνει τέλειο ένα πλέξιμο με flying clamps σε drop weight machine χρειάζεσαι και starting clamps.

    Προσωπικά, μετά τα δυο πρώτα πλεξίματα και αφού πήρα το κολάι, έμαθα πώς να:

    - μετράω σωστά τα μήκη ανάλογα με το αν κάνω 16*19 ή 18*20. Στο 18*20 θέλει λίγο παραπάνω προσοχή το μέτρημα. Στο 16*19 απλά κρατάω 15-20cm παραπάνω χορδή για τις mains. (πλέκω σε δύο κομμάτια). Δηλαδή κόβω το σετ λίγο παραπάνω από τη μέση. Το υπόλοιπο κομμάτι είναι υπεραρκετό για τις crosses
    - κάνω σωστά τους κόμπους και κυρίως να ελευθερώνω το flying clamp αφού τραβάω προς τα πίσω τη χορδή με μία πένσα
    - οι κόμποι είναι πανεύκολοι
    - θέλει μόνο προσοχή/βίντεο στο youtube για να μην χάνεις tension
    - βάζω 4 κιλα παραπάνω tension στους κόμπους και αφού βάλω το flying clamp, τραβάω με την πένσα χειροκίνητα και είναι υπερκομπλέ
    - τέλος, ανάλογα με το αν μιλάμε για multifilament ή polyester, θέλει μια-δυο δοκιμές στην αρχή να δεις πόσο σφιχτά θα είναι τα clamps

    Πραγματικά, δεν είναι πυρηνική φυσική. Μου παίρνει λίγο λιγότερο από ώρα πλέον. 20 λεπτά max οι mains και 40 λεπτά οι crosses επειδή δεν είμαι πολύ γρήγορος στο πλέξιμο ακόμα.

    Τo Easy Stringer βοηθά στο να πατάω με τον αντίχειρα την κάθε χορδή προς τα κάτω μερικές φορές και να πάρω όλο το tension που χάνεται στο grommet στο πρώτο τράβηγμα. Πέφτει κανά δυο κιλά η τάση στον δείκτη και με κανα δυο τραβήγματα πάει ξανά εκεί που θέλω και δεν ξαναπέφτει. Και με CB3 όλα γίνονται.

    Είναι ωραία τεχνική και ήρεμη, εφόσον πλέξεις κανα δυο φορές και κάνεις κανένα μικρό λαθάκι. Εγώ πλέον χαλαρά το βγάζω.

  5. #155
    Μιας και αναφερόμαστε για το συγκεκριμένο σάιτ επειδή πέρασα μια περίοδο που αμφιταλαντευομουν αν θα πάρω μια ρακέτα για να την δοκιμάσω η όχι όποτε την έβαζα καλάθι και την άφηνα και ξανά έμπαινα την άλλη μέρα απλά στο σάιτ μου ανέβαζε την τιμή για κάποιο λόγο δεν ξέρω πως και γιατί…όταν ακύρωνα τα πάντα και έκλεινα την καρτέλα και ξανά έμπαινα στο σάιτ μου εμφάνιζε την κανονική τιμή..πιστεύω ότι μπορεί να γινόταν το ίδιο και με την CB3…

    Όσον αφορά το θέμα απόσβεσης εγώ προσωπικά έκανα απόσβεση από τα δικά μου πλεξιματα μέσα σε 10 μήνες επειδή βέβαια δοκιμάζω και συνέχεια ρακετες και έπλεξα και σε δυο η τρεις φίλους δεν θυμάμαι ακριβώς…

    Και σε αυτό το σημείο να ευχαριστήσω τον simplicious για την προτροπή του πριν από ένα χρόνο να την πάρω!
    Μετά από ένα χρόνο μπορώ να πω ότι άρχισα να βαριέμαι λίγο να πλέκω αλλά είναι μέχρι να ξεκινήσω μετά απολαμβάνω την διαδικασία


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  6. #156
    Εντάξει είναι αστείο... 308,97e αυτήν την στιγμή... Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά. Έχουν βάλει κάποιο παιδάκι και παίζει με τις τιμές στο Site?
    Petec

  7. #157
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Τωρα εχει 299. Και το ακομα πιο γελοίο, απο κατω, εκει που φαινονται οι διαφορές των προσφορών απο τις αρχικές τιμες, λεει retail price 230€.

    Καποιο option εχει συνδέσει μαλλον την τιμη με τη ζήτηση με το αποτέλεσμα να ειναι αυτο το οντως χρηματιστηριακό.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 14-01-23 στις 23:11

  8. #158
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Τελικά 300 ευρώ πήγε η CB-3.
    80€ πάνω από την τιμή που είχε όταν πρωτοδημοσίευσα το θέμα.

    Η δε CB-10 PRO πήρε αύξηση 150€ !!! Από 550 στα 700!
    Και πάλι φτηνότερα από τις ίδιες Gamma αλλά καμιά σχέση με πριν.

    "Πάει η ευκαιρία, φύγετε απ' δω!" που λέγανε και τα Ημίζ...

  9. #159
    cb-3 στα 180 κρατιεμαι με νυχια κ με δοντια..
    https://www.tennispro.eu/cb-3-string...hine-3755.html
    α ρε simplicious τι μας εχεις κανει.

    πρακτικα στα 22 πλεξιματα (δινω 8 εκει που πλεκω) τα εχεις κανει αποσβεση

  10. #160
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    331
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Apostolis Εμφάνιση μηνυμάτων
    cb-3 στα 180 κρατιεμαι με νυχια κ με δοντια..
    https://www.tennispro.eu/cb-3-string...hine-3755.html
    α ρε simplicious τι μας εχεις κανει.

    πρακτικα στα 22 πλεξιματα (δινω 8 εκει που πλεκω) τα εχεις κανει αποσβεση
    180€ ενώ είχε ξεπεράσει τα 300€+!!! Καλά, ό,τι να'ναι.
    Για 'μένα πάρτην αμέσως! Μην το σκέφτεσαι καθόλου. Και πλέξιμο να μην ξέρεις, θα μάθεις γρήγορα. Εύκολο είναι.

    Τίποτα! Μας δουλεύουν ψιλό γαζί! Από 230, έφτασε 300+ και τώρα 180. Τον Σεπτεμβριο που ηθελα να την παρω δεν υπήρχε.
    Κανένα 50άρι και πολλά λέω, πρέπει να τους στοιχίζει μέχρι να τη βάλουν στο ράφι.
    Καλά για τις ρακέτες μην αρχίσω με τα made in china που τα πουλάνε 300 ευρώ οι κλέφτες!
    Βρήκα Angell από έναν από Γαλλία που την έδινε 35€ + 18€ μεταφορικά, μέσα σε 4 μέρες είχε έρθει, την πιάνω στα χέρια μου και μου 'ρθε να σπάσω την Boom Pro που την είχα δίπλα.

Σελίδα 16 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 61415161718 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας