Σελίδα 13 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 3111213141523 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 121 έως 130 από 246

Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΠΛΕΞΙΜΑΤΟΣ ΡΑΚΕΤΩΝ

  1. #121
    Πρώτη φορά βλέπω πλέξιμο να ξεκινάει από την άκρη… δεν καταπονείτε έτσι η ρακέτα?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  2. #122
    Στην θεωρία μπορεί να καταστραφεί ο πλανήτης. Στην πράξη δεν το έχω δοκιμάσει οπότε δεν έχω άποψη. Αλλά αυτό που για μένα είναι σημαντικότερο είναι ότι δεν βρίσκω τον λόγο η δεν βλέπω το όφελος αν θέλεις από κάτι τέτοιο. Όσον αφορά το easy stringer, πάντα γερός να είσαι φίλε konkalf με τον ίδιο ενθουσιασμό να πλεκεις! Γιατί να σου πω την αλήθεια ύστερα από περίπου 1,5 χρόνο πλεξιματος, είδα κάποια βίντεο οταν το είχες αναφέρει για αγορά και αν είχα κάτι αντίστοιχο σήμερα μπορεί να τις έδινα για πλέξιμο.. (Προφανως υπερβάλλω μιας και είμαι άνθρωπος που του αρέσει η ταλαιπωρία γενικά... αλλα σίγουρα δεν θα επλεκα τόσο συχνά)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Petros84 : 18-11-22 στις 14:41
    Petec

  3. #123
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο antartis87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρώτη φορά βλέπω πλέξιμο να ξεκινάει από την άκρη… δεν καταπονείτε έτσι η ρακέτα?
    Εννοείται! Είναι η κλασική περίπτωση του "Don't try this at home!" !!! Τρίζουν τα κόκκαλα της USRSA! χαχαχαχα

    Εδώ κανονικά πλέκω και αν βάλω διαφορετικά κιλά σε mains και crosses κάθομαι και μετράω το stretching της ρακέτας μήπως και βγήκε πάνω από 2-3 χιλιοστά από τις διαστάσεις της άπλεκτης για να την ξανακάνω...

  4. #124
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    331
    Καλά, τέρμα χοντρό λάθος να ξεκινάει από τη μία πλευρά. Δεν το συζητάμε. Απλά μοιράζομαι στο Forum ό,τι σχετικό με το θέμα, βρίσκω ενδιαφέρον να αναφερθεί.
    Όπως είπα και πιο πριν, η Gamma Progression 2 τσίμπησε ήδη 40€. Η CB3 που ακόμα δεν έχει εμφανιστεί στο Tennis Pro, να δούμε πόσο θα έχει πάει όόόταν εμφανιστεί.
    Πάντως με το Εasy Stringer που έχω, όντας παντελώς αρχάριος και αυτοδίδακτος, μου παίρνουν max 20 λεπτά οι mains και λίγο παραπάνω από αυτό οι crosses.
    Βελτίωσα και τους κόμπους και πλέον χάνω ελάχιστο tension εκεί, βάζοντας ήδη +3 κιλά από πριν.

    Αυτό που ανέβασα είναι από βιντεάκι στο οποίο υποτίθεται ότι απλά γίνεται δοκιμή. Στο βιντεάκι στο ινσταγκραμ υπάρχει το εξής σχόλιο με την εξής απάντηση:

    Yes, but wtf are u doing? The Mains strings have to start at the center of the racquet

    with easystringer bracket support you can start from the side and the racket frame won't suffer any distortion�� no worries (σηκώνω κι εγώ τα χέρια ψηλά)

  5. #125
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    .


    Εννοείται! Είναι η κλασική περίπτωση του "Don't try this at home!" !!! Τρίζουν τα κόκκαλα της USRSA! χαχαχαχα

    Εδώ κανονικά πλέκω και αν βάλω διαφορετικά κιλά σε mains και crosses κάθομαι και μετράω το stretching της ρακέτας μήπως και βγήκε πάνω από 2-3 χιλιοστά από τις διαστάσεις της άπλεκτης για να την ξανακάνω...
    Χαχαχα

    Θα μπορούσε να είναι φωτογραφία από το unorthodox stringing!!!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  6. #126
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο antartis87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαχαχα

    Θα μπορούσε να είναι φωτογραφία από το unorthodox stringing!!!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Δεν κατάλαβες! Διαβαζοντας το blog του Unorthodox, και το πόσες πολλές στραβές ρακέτες έχει βρει κατά καιρους, κόλλησα και γω το μικρόβιο με τα "warped hoops" των ρακετών και τώρα πια τις μετράω...

    Προφανώς από πλεξιματα σαν το παραπάνω... Που βέβαια κανουν και αρκετοί "επαγγελματίες". Όχι ξεκινώντας απο την άκρη, αλλά πλεκοντας πρώτα τη μιση πχ δεξια πλευρά και μετα την αλλη μιση!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 18-11-22 στις 19:47

  7. #127
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι ξεκινώντας απο την άκρη, αλλά πλεκοντας πρώτα τη μιση πχ δεξια πλευρά και μετα την αλλη μιση!
    Πριν πολύ καιρό το είχα δει αυτό από επαγγελματία πλέχτη που έκανε μέχρι και τον κόμπο από την μια πλευρα για να πάει στην αλλη πιο μετά…φυσικά δεν είχα ιδέα εκείνο το διάστημα για το τι έκανε απλά παρατηρούσα και μου ήρθε στο μυαλό με την τωρινή συζήτηση


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  8. #128
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο antartis87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαχαχα

    Θα μπορούσε να είναι φωτογραφία από το unorthodox stringing!!!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Βρε παιδιά το one piece stringing δεν είναι καινούριο και όντως υπάρχουν πολοί που το κάνουν. Έχω δεί να πλέκουν έτσι, δεν έχω μπεί στο τρυπάκι να το ψάξω γιατί το θεωρώ πιο πολύπλοκο (πχ μέτρημα χορδής) και δεν βλέπω κάτι καλύτερο στον τρόπο αυτόν γενικά αλλά δεν είναι και τόσο unorthodox ούτε πρόκειται για την ανακάλυψη του τροχού. Έχω και τις επιφυλάξεις μου και για το αν και πόσο τελικά καταπονεί την ρακέτα..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Petros84 : 19-11-22 στις 08:17
    Petec

  9. #129
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Petros84 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε παιδιά το one piece stringing δεν είναι καινούριο και όντως υπάρχουν πολοί που το κάνουν. Έχω δεί να πλέκουν έτσι, δεν έχω μπεί στο τρυπάκι να το ψάξω γιατί το θεωρώ πιο πολύπλοκο (πχ μέτρημα χορδής) και δεν βλέπω κάτι καλύτερο στον τρόπο αυτόν γενικά αλλά δεν είναι και τόσο unorthodox ούτε πρόκειται για την ανακάλυψη του τροχού. Έχω και τις επιφυλάξεις μου και για το αν και πόσο τελικά καταπονεί την ρακέτα..
    Πέτρο, με κάτι άλλο το μπερδεύεις... Καμία σχέση το "one piece stringing" με αυτό της εικόνας!
    Στο "one piece" και σε όλου του είδους τα πλεξίματα οι mains πλέκονται πάντα συμμετρικά ξεκινώντας από το κέντρο.
    Εξού και το "short side" δηλ. το μικρό κομμάτι που χρησιμοποιούμε στο "one piece" για να πλέξουμε τις μισές mains.
    Το υπόλοιπο το μακρύ είναι για τις άλλες μισές και για όλες τις crosses.

    Εάν έχεις δει κάτι παρόμοιο με αυτό της εικόνας εμπίπτεις στην περίπτωση του Μίλτου!
    Έχεις δει πλέξιμο που εάν του δίναμε όνομα θα μπορούσαμε να το πούμε "Revenge Stringing", εκδικητικό!!!
    Και για τη ρακέτα και για τον παίκτη που θα τη χρησιμοποιήσει!

  10. #130
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    331
    @simplicius εν τω μεταξύ στο instagram του έγραψα σχόλιο και επιμένει ότι με το συγκεκριμένο μηχάνημα, αλλά και με αυτό που έχω εγώ δεν υπάρχει κανένα θέμα να στραβώσει η ρακέτα, γιατί λέει εξουδετερώνονται οι δυνάμεις στην επαφή...!!!
    Εν τω μεταξύ, τι δυνάμεις ασκούνται στη μία μόνο πλευρά της ρακέτας όταν κάνεις το clamping δεν το αναφέρει.
    Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο, που έχω απορία. Επειδή πλέκω σε δύο κομμάτια.
    Σε 16*19 και 16*20 πρώτα έκοβα το σετ στη μέση. Πλέον για να έχω λίγο παραπάνω χορδή στις mains κόβω το ένα κομμάτι 30 πόντους πιο μεγάλο από το άλλο και είμαι εντελώς κομπλέ.
    Σε 18*20 με δύο κομμάτια γίνεται πλέξιμο με 1 σετ 12.2μ;

Σελίδα 13 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 3111213141523 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας