Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ipapaste Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο τένις γενικά, σε θέματα εξοπλισμού να ξέρεις ισχύουν δυο βασικές αρχές.

Ότι πολυεστερικό string και να βάλεις την πρώτη ώρα θα παίξει καλά και ότι μηχανή και να πάρεις αν πλέκεις για πάρτι σου, με λίγο κόπο, αρκετό χρόνο και πολύ μεράκι θα κάνεις καλή δουλειά. Δεν πα να είναι constant pull ή spring loaded, floating clamps ή δεν ξέρω και εγώ 6 σημεία στηρίγματος κτλ. Το 70% είναι ο πλέκτης και το 30% η μηχανή (κάποτε δεν το πίστευα αυτό αλλά με τον καιρό άρχισα να το υιοθετώ).

Η μηχανή που πήρες δεν είναι και η καλύτερη που θα μπορούσες να διαλέξεις στα λεφτά της. Αλλά για ερασιτέχνη που πλέκει για τον εαυτό του, θα την κάνει μια χαρά τη δουλειά της. Θα μπορούσε όμως και καλύτερα, στα ίδια χρήματα, με λιγότερο κόπο.

Simplicius το καλύτερο mount - επαφή ρακέτας με μηχανή, είναι σκληρό λάστιχο από αυτά που βάζουν στη μηχανή των τρακτέρ για να πατήσει πάνω στο αμάξωμα και να μην μεταφέρει κραδασμούς. Τέτοιο λάστιχο - καουτσουκ, ούτε με πριόνι δεν μπορείς να το κόψεις ... Δεν παθαίνει τίποτα :P

Συμφωνώ ότι ο ανθρώπινος παράγοντας είναι καθοριστικός.

Κάποια πλεονεκτήματα, μεταξύ άλλων, που με τράβηξαν στην αγορά του Easy Stringer είναι τα εξής:
- μικρότερο μήκος χορδής από τη ρακέτα μέχρι το gripper
- μηδενική κλίση της χορδής από τη ρακέτα μέχρι το gripper

Ήμουν μεταξύ της Gamma Progression 2 και του Easy Stringer. Η CB2 αργεί και δεν ξέρουμε καν πότε θα είναι διαθέσιμη (λένε Οκτώβριο).
Πιστεύω ότι θα έχει ενδιαφέρον για το forum να δούμε πώς δουλεύει και αυτή η λύση για personal stringing.

Για αρχή θα πλέξω MSV Swift σε Diadem Nova FS 100 και ένα L-Tec Premium σε Diadem Elevate FS 98, στα 23 kgs full-bed, χωρίς επιπλέον tension στους κόμπους.