Σελίδα 9 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 789101119 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 81 έως 90 από 246

Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΠΛΕΞΙΜΑΤΟΣ ΡΑΚΕΤΩΝ

  1. #81
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    331
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ipapaste Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο τένις γενικά, σε θέματα εξοπλισμού να ξέρεις ισχύουν δυο βασικές αρχές.

    Ότι πολυεστερικό string και να βάλεις την πρώτη ώρα θα παίξει καλά και ότι μηχανή και να πάρεις αν πλέκεις για πάρτι σου, με λίγο κόπο, αρκετό χρόνο και πολύ μεράκι θα κάνεις καλή δουλειά. Δεν πα να είναι constant pull ή spring loaded, floating clamps ή δεν ξέρω και εγώ 6 σημεία στηρίγματος κτλ. Το 70% είναι ο πλέκτης και το 30% η μηχανή (κάποτε δεν το πίστευα αυτό αλλά με τον καιρό άρχισα να το υιοθετώ).

    Η μηχανή που πήρες δεν είναι και η καλύτερη που θα μπορούσες να διαλέξεις στα λεφτά της. Αλλά για ερασιτέχνη που πλέκει για τον εαυτό του, θα την κάνει μια χαρά τη δουλειά της. Θα μπορούσε όμως και καλύτερα, στα ίδια χρήματα, με λιγότερο κόπο.

    Simplicius το καλύτερο mount - επαφή ρακέτας με μηχανή, είναι σκληρό λάστιχο από αυτά που βάζουν στη μηχανή των τρακτέρ για να πατήσει πάνω στο αμάξωμα και να μην μεταφέρει κραδασμούς. Τέτοιο λάστιχο - καουτσουκ, ούτε με πριόνι δεν μπορείς να το κόψεις ... Δεν παθαίνει τίποτα :P

    Συμφωνώ ότι ο ανθρώπινος παράγοντας είναι καθοριστικός.

    Κάποια πλεονεκτήματα, μεταξύ άλλων, που με τράβηξαν στην αγορά του Easy Stringer είναι τα εξής:
    - μικρότερο μήκος χορδής από τη ρακέτα μέχρι το gripper
    - μηδενική κλίση της χορδής από τη ρακέτα μέχρι το gripper

    Ήμουν μεταξύ της Gamma Progression 2 και του Easy Stringer. Η CB2 αργεί και δεν ξέρουμε καν πότε θα είναι διαθέσιμη (λένε Οκτώβριο).
    Πιστεύω ότι θα έχει ενδιαφέρον για το forum να δούμε πώς δουλεύει και αυτή η λύση για personal stringing.

    Για αρχή θα πλέξω MSV Swift σε Diadem Nova FS 100 και ένα L-Tec Premium σε Diadem Elevate FS 98, στα 23 kgs full-bed, χωρίς επιπλέον tension στους κόμπους.

  2. #82
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Φίλε konkalf καλορίζικη η μηχανή και καλά πλεξίματα!

    Να ξέρεις ότι επειδή η μηχανή σου ουσιαστικά είναι μια "Crank" μηχανή και όχι drop weight, δηλαδή βασίζεται σε κάποιο ελατήριο για να δώσει τάση, σιγά σιγά θα έχει απώλειες και θα θέλει καλιμπράρισμα με ζυγαριά καλιμπραρίσματος ή έστω μια αποσκευών.

    Και σίγουρα η συγκεκριμένη μηχανή δεν είναι VFM εάν τη συγκρίνεις με την «200» αλλά σίγουρα κάθε μηχανή είναι οικονομικότερη από το πλέξιμο έξω...
    Αυτό το 180€ κόστος για το ανταλλακτικό «πιστόλι» είναι λίγο υπερβολή. Αλλά μετά βλέπεις και το 120€ για την απλούστατη βάση και λες πάλι καλά τα 180...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ipapaste Εμφάνιση μηνυμάτων
    Simplicius το καλύτερο mount - επαφή ρακέτας με μηχανή, είναι σκληρό λάστιχο από αυτά που βάζουν στη μηχανή των τρακτέρ για να πατήσει πάνω στο αμάξωμα και να μην μεταφέρει κραδασμούς. Τέτοιο λάστιχο - καουτσουκ, ούτε με πριόνι δεν μπορείς να το κόψεις ... Δεν παθαίνει τίποτα :P
    Ρε συ δεν μιλούσα για το υλικό. Έχω τέτοια λάστιχα που λες, τα ξέρω.
    Μιλούσα για το ύψος. Η CB-3 (και η 200) σου δίνουν 4 διαφορετικές επιλογές ύψους στο σημείο που στηρίζεται η ρακέτα ανάλογα με το πάχος του frame. Στην περίπτωση του Easy Stringer υπάρχει μόνο μια επιλογή...

    .

  3. #83
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    331
    Συμφωνώ απόλυτα. Θα επανέλθω με φωτογραφίες και εντυπώσεις από πλέξιμο και παιχνίδι εδώ.

  4. #84
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    331
    Πρώτο πλέξιμο με το Easy Stringer. Χθες είχα θεματάκια με το gripper. Η χορδή γλιστρούσε και γενικά έχανε το tension όλο.
    Αφού μίλησα μαζί τους, μου είπαν, να κάνω τη λούπα και το πέρασμα μέσα από το gripper δύο φορές.
    Αυτό έλυσε το πρόβλημα, οπότε οκ.
    Είναι λίγο κουραστικό το τράβηγμα της σκανδάλης μετά από 7-8 πλεξίματα.
    Οι mains μου πήραν κοντά στο μισάωρο.
    Οι crosses αρκετά παραπάνω, κυρίως γιατί πρώτη φορά πλέκω και κάνω αργό weaving, λόγω αργής τεχνικής, αλλά και επειδή ξαναμετράω το "πάνω - κάτω" του weaving για σιγουριά
    Οι κόμποι μου φάνηκαν εύκολοι.
    Έβαλα 3 κιλά παραπάνω tension στους κόμπους.

    Έκανα ένα λάθος στον τελευταίο κόμπο που έπρεπε να τον περάσω μέσα από το grommet της 5η main και όχι της 6ης. Δεν ξέρω αν είναι σοβαρό σφάλμα. Την επόμενη φορά θα το κάνω σωστά.

    Χορδή: Dyreex Cube Max στα 23 κιλά, με πολύ κοφτερές γωνίες.

    easy stringer.jpg
    dyreex cube.jpg
    2 mains knots.jpg
    starting cross knot.jpg
    finishing cross knot.jpg

  5. #85
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    331
    Δεύτερο πλέξιμο με το Easy Stringer. Ουσιαστικά με διπλό πέρασμα της χορδής στο gripper όλα δουλεύουν ρολόι.

    l-tec premium celeste.jpg

  6. #86
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    331
    Μετά από 6 πλεξίματα με το Easy Stinger, που τα τελευταία 3 τα έβγαλα σε 1 ώρα και 15' (το καθένα), έχω δει χαοτική διαφορά στην αίσθηση συγκριτικά με πριν που τις έδινα "έξω". Οι λόγοι που μου περνούν από το μυαλό πολλοί, αλλά σημασία έχει ότι αξίζει έστω μια drop weight. Άλλη προσοχή δίνεις όταν πλέκεις για 'σένα.

  7. #87
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    223
    μπαίνω καθε μέρα από μέσα σεπτεμβρίου για να βρω διαθέσιμη τη cb3 και τρώω τα μούτρα μου !

  8. #88
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    331
    @captain τέλη Οκτωβρίου μου είχαν πει από Tennis Pro. Θα δούμε τι θα γίνει. Εγώ πήρα Easy Stringer και είμαι μια χαρά. Θα μπορούσε να είναι κανα 70άρι φθηνότερο, αλλά μέχρι στιγμής τη δουλειά την κάνει και με το παραπάνω. Έχω δει μεγάλη διαφορά. Μακάρι να πάρεις CB3 να μας πεις εντυπώσεις!

  9. #89
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο konkalf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλη προσοχή δίνεις όταν πλέκεις για 'σένα.
    ...δέν νομίζω ότι είναι αυτό...

  10. #90
    Αγορασα και εγω με τη σειρα μου την Gamma την 200αρα και ανυπομονω πως και πως να φτασει να πειραματιστω! Ευχαριστω πολυ για το αρθρο! Το πηρα κατευθειαν απο Gamma και μεσω μαιλ μου εκαναν εκπτωση στα μεταφορικα (απο 45 περιπου μου το πηγαν 25) καθως παντου ειναι εξαντλημενο! Πηρα το τελευταιο κομματι παλι παραλαβη απο Δεκεμβρη! Θα δοκιμασω επισης το low tension stringing και θα ενημερωσω!

Σελίδα 9 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 789101119 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας