Σελίδα 4 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 246

Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΠΛΕΞΙΜΑΤΟΣ ΡΑΚΕΤΩΝ

  1. #31
    Junior Member
    Εγγραφή
    20-04-2020
    Μηνύματα
    151
    Καλησπέρα στην παρέα!
    Κάτοχος και εγώ της tennispro CB 3 stringing machine όπως και ο simplicius (κατόπιν υπόδειξης του και τον ευχαριστώ για αυτό).
    Καταρχήν, δεν υπάρχει η τιμή!
    100-120€ κάτω από την αντίστοιχη της Gamma που είναι ακριβώς η ίδια και γενικότερα ίσως η φτηνότερη drop weight και από τις πιο αξιόπιστες της κατηγορίας.
    Αγοράζοντας την αρχικά σκέφτεσαι ότι είναι καλή για αρχή. Τελικά όμως συμπαιρένεις ότι είναι γενικά μια αξιόπιστη μηχανή που ακόμα και ηλεκτρονική να πάρει κάποιος, αυτήν αξίζει να την έχει στο ράφι του ή ακόμα καλύτερα για τις δικές του ρακέτες.
    Το two point system είναι εύκολο στη χρήση, ασφαλίζεις σωστά τη ρακέτα στους πύργους και δεν έχεις κανένα απολύτως θέμα και όπως είπατε και πιο πάνω παιδιά, βλέπεις την ευλυγισία του frame της ρακέτας, το οποίο λυγίζει αρμονικά μέχρι να τραβήξεις την τάση που θες και να ασφαλίσεις με το flying.
    Παρατηρώντας μάλιστα, το ποσό λυγίζει η ρακέτα και παρατηρώντας αντίστοιχα το ποσό "δεν λυγίζει" η ρακέτα στο six point mount system, αναρωτιέσαι: που χάνεται αυτό το λύγισμα εκεί? Γιατί δε γίνεται να μη λυγίζει! Εύκολα απαντάς ότι όλες οι πιέσεις πάνε κυρίως στα σημεία που είναι και οι έξι βάσεις στήριξης. Καλό αυτό? Μάλλον όχι!
    Η ευκολία με τις τρύπες που φαίνονται περισσότερο στο two point εννοείται ότι υπάρχει αλλά ας πούμε ότι η συνήθεια του πλεξιματος το ξεπερνά αυτό και τελικά δε σε ενοχλεί ούτε το six point.
    Σχετικά με το gripper που ανέφερε και ο Μάνος πιο πάνω, πέραν του ότι βοηθάει στο να μην γλιστράει η χορδή, το συγκεκριμένο, είναι τέτοιος ο σχεδιασμός του που στο "μη γλυστριμα" βοηθάει και ο κύκλος που κάνει ο χορδή γύρω από το gripper, ο οποίος σφίγγει και κάνει το gripper ακόμα πιο σταθερό.
    Τα flying clamps είναι αρκετά εύκολα στη χρήση και πέραν του μικρότερου κόστους που αναφέρθηκε και η διαδικασία πλεξιματος με αυτά "τυφλοσούρτης" είναι. Όπως μαθαίνεις να πλέκεις κρατώντας μία χορδή, αντίστοιχα μαθαίνεις να κρατάς δύο. Αφού πλέξεις 4-5 ρακέτες και το αφομοιώσεις, δεν υπάρχει δυσκολία, που δεν υπάρχει έτσι και αλλιώς εξ αρχής βέβαια.
    Κάτι άλλο που δεν αναφέρθηκε και αναφέρομαι στη διαφορά drop weight με ηλεκτρονική βέβαια, είναι και η ευκολία μετακίνησης. Αυτήν εδώ πας ταξίδι, την φορτώνεις στο αμάξι και την έχεις μαζί. Παίζεις - πλέκεις! Την ηλεκτρονική που θα τη φορτώσεις? Και πόσο εύκολα και χωρίς κίνδυνο να της κάνεις ζημιά?
    Πέραν των παραπάνω και για να αναφερθώ και σε κάτι αρνητικό και πάλι όμως μιλώντας για διαφορά drop weight με ηλεκτρονική και μόνο, το μόνο που δε με έχει βολεψει προσωπικά είναι η μεγαλύτερη δυσκολία πλεξιματος Multi πλεγμάτων και γενικά πολύ μαλακών, τα οποία δεν είναι ότι δεν πλέκονται αλλά λόγω του υπερβολικού stretch που κάνουν, ίσως στις drop weight βγαίνουν λίγο πιο "πέτρα" σε σχέση με μια electronic constant pull stringing machine.
    Βέβαια αυτό μπορεί να είναι και ιδέα μου και όχι απαραίτητα πραγματικότητα.
    Κλείνοντας προσωπικά πιστεύω ότι στα 240€ αγοράζεις σε τιμή που δεν υπάρχει, άκρως αξιόπιστη μηχανή που την έχεις για μια ζωή με ελάχιστα αναλώσιμα και φθορές.
    Στα 1000€ και άνω που ξεκινούν οι electronic stringing machines αγοράζεις αν είσαι μαγαζί και πλέκεις ποσότητα.
    Και δεν ανοίγω συζήτηση για το πόσο "ακριβείας" είναι οι ηλεκτρονικές μηχανές και τι διαφορές τάσης (στα ίδια κιλά πλέξης) μπορεί να έχουν....

  2. #32
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ipapaste Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχεις δίκιο πήρα λάθος γωνία. τελικά είναι η μικρή πτώση, περίπου 0.5% αναφορικά με την τάση που βάζεις, ασήμαντο.
    εγώ σε συγχωρώ!!
    ο ευκλείδης; δε ξέρω!
    :d:d:d

  3. #33
    Junior Member
    Εγγραφή
    20-04-2020
    Μηνύματα
    151
    Με σκοπό να μη δημιουργηθούν λάθος απορίες στο μυαλό μελών και φίλων, σχετικά με τα multi (μαλακά) πλέγματα που ανέφερα νωρίτερα, δεν είναι φαινόμενο που συμβαίνει πάντα το υπερβολικό stretch. Ας πούμε για παράδειγμα το head rip control 1.30 είχε παραπάνω stretch απ' όσο θα ήθελα για να νιώθω ότι το πλέκω και σωστά. Αντίθετα το sensation της wilson πλεχτηκε χωρίς πρόβλημα. Επίσης τα poly της polystar (energy, strike, turbo) είναι ευρέως γνωστό ότι stretchαρουν πολύ και γίνεται δύσκολο το πλέξιμο τους, το οποίο συμβαίνει και με τη μηχανή αυτή.

  4. #34
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Gargas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με σκοπό να μη δημιουργηθούν λάθος απορίες στο μυαλό μελών και φίλων, σχετικά με τα multi (μαλακά) πλέγματα που ανέφερα νωρίτερα, δεν είναι φαινόμενο που συμβαίνει πάντα το υπερβολικό stretch. Ας πούμε για παράδειγμα το head rip control 1.30 είχε παραπάνω stretch απ' όσο θα ήθελα για να νιώθω ότι το πλέκω και σωστά. Αντίθετα το sensation της wilson πλεχτηκε χωρίς πρόβλημα. Επίσης τα poly της polystar (energy, strike, turbo) είναι ευρέως γνωστό ότι stretchαρουν πολύ και γίνεται δύσκολο το πλέξιμο τους, το οποίο συμβαίνει και με τη μηχανή αυτή.
    Και γω δυκολεύομαι με τα Polystar... Και η υπερβολική ελαστικότητα και η "γλίτσα" που έχουν όλα τα πλέγματα της Polystar κάνουν το πλέξιμό τους σε (οποιαδήποτε) drop weight μηχανή ένα μικρό μαρτύριο...
    Γενικά ενώ τα Polystar είναι καλά και οικονομικά πλέγματα δεν θα τα πρότεινα σε κάποιον με drop weight... Και σίγουρα όχι σε κάποιον που ξεκινάει τώρα.

    Αντίθετα με τα multi που έχω δοκιμάσει δεν είχα κανένα πρόβλημα. Άλλωστε δύο από τα πιο αγαπημένα πλέγματα που πλέκω συχνά είναι multi. Το Gutex Ultra και το Hexmulti της Pro's Pro!

  5. #35
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Λοιπόν, έκανα τη μέτρηση που υποσχέθηκα και τελικά, όπως αναμένονταν, επιβεβαιώθηκε η θεωρία.
    Ανά +/- 5 μοίρες είναι περίπου 100-150 γραμ. σε μια τάση 25 κιλών.
    Τράβηξα και κάποιες φωτογραφίες αλλά ελλείψει βοηθού - πόσα χέρια να έχει κανείς! - δεν βγήκαν καλές...
    Θα επαναλάβω κάποια στιγμή τη μέτρηση, ίσως και αύριο, για επιβεβαίωση.

  6. #36
    πλεκοντας 3-5φορες/μηνα,σκεφτομαι και εγω πλεον την αγορα της...
    πλεον των 240ευρω για την αγορα της,χρειαζονται επιπλεον παρελκομενα?

    υγ δεν εχω ιδεα απο πλεξιμο :d

  7. #37
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Soul, καταρχήν στείλε μου σήμερα το κινητό σου με pm να σου προωθησω στο Viber το "σεμινάριο" πλεξιματος!!!

    Πέραν αυτων που περιέχει το πακέτο, χρειάζεσαι ένα μικρό κοφτάκι και ενα μικρο κυρτό μυτοτσιμπιδο. Μικρα και τα δυο. Οχι τα μεγάλα. Κόστος 2-3 ευρώ το καθένα. Το δυο-σε-ενα κοφτακι που εχει μαζί η μηχανη ειναι για πεταμα.

    Σε δεύτερη φάση, θα σε βοηθήσει να εχεις και ενα starting clamp. Δεν ειναι απαραίτητο. Το χρησιμοποιω ως εξτρα ασφάλεια πισω απο το flying clamp που βαζω για starting, και ως πενσα για να τραβαω τους κόμπους.

    Υπάρχει ενα φτηνο και μετριο της Pros Pro γυρω στο 20αρικο, αυτο εχω, και διαφορα αλλα στο 50αρικο. Προς το παρόν, ή και πάντα, δε χρειάζονται παντως για να πλεξεις σωστά με τη συγκεκριμένη μηχανή.

    Τέλος, καλο ειναι να πάρεις και μια φτηνή κουλουρα με ενα οχι πολύ ελαστικό πλέγμα για αρχή, για ευκολια και προπόνηση!

    Πλέγματα όπως το Pros Pro Blackout 1.24 και Pros Pro Plus Power 1.23 είναι ιδανικά για αυτη τη δουλειά.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 18-05-22 στις 22:29

  8. #38
    Στο εστειλα!Thanks!

  9. #39
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Νομίζω πως με την παραπάνω πρόταση αγοράς πήρα τον soul στο λαιμό μου!!!
    Έχει παραλάβει τη μηχανούλα εδώ και ένα μήνα και από τότε ούτε φωνή ούτε ακρόαση!!!
    Τελικά όντως εάν δεν έχεις και λίγο χρόνο να ξεκλέψει κάποιος, τι να την κάνει την πλεκτική μηχανή;
    Btw, εγώ έχω φτάσει στις 100, παρά μία!!!

  10. #40
    δεν προλαβαινω να ποσταρω απο τα πολλα πλεξιματα!
    οχι βρε...απλα ,προσπαθω να τηρησω ευλαβικα ,αυτο που με συμβουλεψες (ειδικα για τις πρωτες φορες),να ειμαι μακρια απο σκυλια-παιδια-γυναικα κ να εχω ησυχια....το προσπααθω ακομα...:d...δεν το βαζω κατω ομως!

Σελίδα 4 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας