Σελίδα 2 από 25 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 246

Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΠΛΕΞΙΜΑΤΟΣ ΡΑΚΕΤΩΝ

  1. #11
    Δες και τη μέθοδο Sergetti Stringing αν και εγώ δεν είδα κάποια σπουδαία διαφορά:

    https://imgur.com/a/cFFCfAq

    https://sergetti.com/en/
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ipapaste : 18-01-22 στις 13:12

  2. #12
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ipapaste Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες και τη μέθοδο Sergetti Stringing αν και εγώ δεν είδα κάποια σπουδαία διαφορά:

    https://imgur.com/a/cFFCfAq

    https://sergetti.com/en/
    Ναι τη ξέρω. Εχω δει και excel.
    Ουτε μενα μου άρεσε. Για να μη πω οτι τη βρήκα τραγική...

    Το απλό το proportional που βασίζεται στο μήκος καθε χορδής, με καποια μικρα εμπειρικά πειράγματα ειναι το καλύτερο.

    Έχει μεγάλη διαφορά στο παιξιμο, εαν δε σε πειράζει βέβαια να διορθώνεις λιγο πιο συχνα τις χορδές.

  3. #13
    Και εγώ συχνά χρησιμοποιώ proportional και JET. Αλλά τελευταία που είμαι τεμπέλης βάζω ίδια τάση σε όλες τις χορδές.

    Το καλό γενικά με προσωπική μηχανή, αν υπάρχει χρόνος, είναι οτι μπορείς να παίζεις φτηνά με φρέσκο πλέγμα και δεν περιμένεις στην ουρά πότε θα κάνει τη δική σου ρακέτα ο πλέκτης. Προφανώς για κάποιον που παίζει μια φορά το μήνα τένις δεν χρειάζεται. Αλλά για όσους παίζουμε 2-3 φορές την εβδομάδα, δεδομένου οτι το copoly μετά από 10 ώρες είναι σκατά, αξίζει μια μηχανή.

    Επίσης ρε παιδιά εκει κάτω στην Αθήνα, έχετε κάτι τρισάθλια μαγαζιά πλεξίματος. Βλέπω να έρχονται εδώ στο βορρά ρακέτες με αυτοκόλλητο κι όλας, γράφει πάνω 22 kg και η ρακέτα δεν έχει ούτε 14 ! :P

  4. #14
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ipapaste Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά τελευταία που είμαι τεμπέλης βάζω ίδια τάση σε όλες τις χορδές.
    +1 Και γω το ίδιο κάνω στις δικές μου...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ipapaste Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης ρε παιδιά εκει κάτω στην Αθήνα, έχετε κάτι τρισάθλια μαγαζιά πλεξίματος. Βλέπω να έρχονται εδώ στο βορρά ρακέτες με αυτοκόλλητο κι όλας, γράφει πάνω 22 kg και η ρακέτα δεν έχει ούτε 14 ! :P
    Κοίτα είμαστε πιο κοντά στον Ισημερινό, οπότε μπορεί να εξηγηθεί και επιστημονικά γιατί το δικό μας βάρος είναι μικρότερο από το αντίστοιχο δικό σου!!! χαχχαχα

    Χωρίς πλάκα τώρα, το αυτοκόλλητο με τα νούμερα που βλέπεις στην ρακέτα πχ 22-23 κ.α είναι οι τυχεροί αριθμοί τζακποτ, που παίζεις εσύ όταν πας να σου πλέξουν τη ρακέτα.
    Υπάρχει μια πολύ μικρή περίπτωση, όπως σε όλα τα τυχερά παιχνίδια, να σου κάτσει η τύχη και η ρακέτα να πλεχτεί με αυτά!!!
    Φυσικά ανάλογα το "πρακτορείο" ή ακόμα και τη χρονική στιγμή που θα πας ακόμα και στο ίδιο, τα ίδια νούμερα δεν είναι ίδια, αλλά αλλάζουν.

  5. #15
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    223
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ipapaste Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να και το δικό μου το μωρό. Χειροποίητο


    Συνημμένο Αρχείο 11522

    Και η γέννησή του: https://imgur.com/a/ln4gOAK
    Τι έκανες !!!
    Εξαιρετικό.

  6. #16
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    223
    Sim, καιρό είχα να σε διαβάσω κ να που πάλι έκανες το "μπαμ" θέλω εδώ και χρόνια να πάρω τη δική μου μηχανή. Δίνεις λύση μιας και έχω καλή εσπρεσιερα και καλό μύλο για την άλεση του καφέ ������

  7. #17
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο captain Εμφάνιση μηνυμάτων
    Sim, καιρό είχα να σε διαβάσω κ να που πάλι έκανες το "μπαμ" θέλω εδώ και χρόνια να πάρω τη δική μου μηχανή.
    Δίνεις λύση μιας και έχω καλή εσπρεσιερα και καλό μύλο για την άλεση του καφέ
    Που 'σαι ρε Χρήστο;;; Που χάθηκες ρε φίλε; Μαύρα μάτια...
    Άντε πάρε μια με το καλό και κάνω και διαδικτυακά σεμινάρια εκμάθησης μέσω viber!
    Εννοείται αφιλοκερδώς!!

  8. #18
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    223
    Έμπαινα κ έριχνα κλέφτες ματιές στο φορουμ. Ευχάριστο που σε βρίσκω καλά και με ορεξη. Έχω καιρό που θέλω να πάρω μηχανή πλεξιματος αλλά πάντα κοίταγα ψηλά. Μετά από σκέψη έλεγα δεν αξίζει το ψηλά και εμένα στο τίποτα. Επειδή σ έχω εμπιστοσύνη με του που είδα ότι την έχεις κ δοκιμασμένη λέω εδώ είμαστε.
    Η σκέψη μου λοιπόν είναι αυτή που ουσιαστικά είναι ίδια αλλά μου δημιουργεί ασφαλεια στη τοποθέτηση της ρακέτας. https://www.tennispro.eu/cb-10-strin...hine-8398.html Εννοείται ότι στη περίπτωση που θα αγοράσω θα παίξουν μαθήματα.

  9. #19
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο captain Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έμπαινα κ έριχνα κλέφτες ματιές στο φορουμ. Ευχάριστο που σε βρίσκω καλά και με ορεξη. Έχω καιρό που θέλω να πάρω μηχανή πλεξιματος αλλά πάντα κοίταγα ψηλά. Μετά από σκέψη έλεγα δεν αξίζει το ψηλά και εμένα στο τίποτα. Επειδή σ έχω εμπιστοσύνη με του που είδα ότι την έχεις κ δοκιμασμένη λέω εδώ είμαστε.
    Η σκέψη μου λοιπόν είναι αυτή που ουσιαστικά είναι ίδια αλλά μου δημιουργεί ασφαλεια στη τοποθέτηση της ρακέτας. https://www.tennispro.eu/cb-10-strin...hine-8398.html Εννοείται ότι στη περίπτωση που θα αγοράσω θα παίξουν μαθήματα.
    Δυστυχώς για κάποιο λόγο σήμερα το postimage είναι κάτω και έχουν χαθεί όλες οι εικόνες που ανεβάζω online σε όλα τα θέματά μου...
    Ξανανέβασα την σχετική εικόνα στην πρώτη σελίδα αυτού του θέματος και στην παρθέτω και εδώ.

    Και εγώ είχα μεγάλους ενδοιασμούς για τη στήριξη των δύο σημείων έναντι των έξι και θεωρούσα ως λύση μόνο τις ακριβές με τα 6.
    Αλλά μετά από αρκετό διάβασμα και πολλή παρατήρηση στα video με stringing που υπάρχουν στο youtube κατέληξα ότι όχι μόνο δεν αξίζει να πάει κάποιος σε στήριξη έξι σημείων για οικονομικούς λόγους, αλλά ότι δεν αξίζει και για την καταπόνηση της ρακέτας η οποία είναι πολύ λιγότερο φυσιολογική και περισσότερο επικίνδυνη από εκείνη που κάνουν τα δύο σημεία. Η στήριξη των δύο σημείων επιτρέπει στην ρακέτα να παραμορφώνεται αρμονικά, όπως πχ ένα τόξο. Αντίθετα, τα έξι σημεία "καταπιέζουν" τη ρακέτα σε περίεργα σημεία...
    Το παρακάτω σχήμα εμφανίζει την ιδέα αυτή αρκετά κατατοπιστικά πιστεύω. Θα σου πρότεινα να πας με την απλούστερη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    . Εάν κάποιος έχει ενδοιασμό για το σύστημα στήριξης των δύο σημείων, ας ρίξει μια ματιά στο παρακάτω σχήμα.
    Εάν και πάλι δεν καταλάβει, το εξηγούμε αργότερα!



  10. #20
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    γενικά είναι εξαιρετικά δύσκολο έως αδύνατο να σπάσεις μια ρακέτα κατά το πλέξιμο.
    μόνο χοντρά κοπανημένες και ραγισμένες ρακέτες κινδυνεύουν να σπάσουν επάνω στη μηχανή, όσα σημεία στήριξης και να έχει αυτή...
    :d

Σελίδα 2 από 25 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας