Σελίδα 6 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 4567816 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 246

Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΠΛΕΞΙΜΑΤΟΣ ΡΑΚΕΤΩΝ

  1. #51
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    .
    Το είχα αναφέρει στο παρελθόν, ως το άθλημα που ειναι ιδανικό για την ηλικία μου...
    ...skateboard ??

  2. #52
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Σας έδωσα ήδη ένα πολύ καλό hint.
    Άλλο δε βοηθάω!

  3. #53
    Show me the money έλεγε ο Tom cruise που ήταν μάνατζερ φούτμπολ, να το γύρισες στο φούτμπολ μάλλον δύσκολο οπότε θα κάνω την λογική ακροβασια κ μέσω tom cruise θα πω μπιλιάρδο

    Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk

  4. #54
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Apostolis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Show me the money έλεγε ο Tom cruise που ήταν μάνατζερ φούτμπολ, να το γύρισες στο φούτμπολ μάλλον δύσκολο οπότε θα κάνω την λογική ακροβασια κ μέσω tom cruise θα πω μπιλιάρδο

    Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk
    Ναι ρε φίλε!
    Αυτός ήταν ο συλλογισμός!!
    Μπιλιαρδακι το αμερικανικόν!
    Παλιά επαιζα γαλλικό.
    Τώρα ξεκινάω νέα καριέρα!!

    https://i.postimg.cc/65yrt4HM/IMG-20220722-190618.jpg

  5. #55
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Brunswick 9ft Gold Crown III. Το συγκεκριμένο, model AK, κυκλοφόρησε το 1986, όπως και η ταινία The color of money, που έφερε τότε το μεγάλο boom προς το μπιλιάρδο!!!

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 07-08-22 στις 10:57

  6. #56
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    331
    Καλημέρα και από εμένα.

    Έχω ψηθεί να αγοράσω μηχανή πλεξίματος. Η CB και η Gamma Progression 2 είναι οι μοναδικές επιλογές που σκέφτομαι για αγορά, λόγω του ότι θέλω να κρατήσω το badget όσο πιο χαμηλά γίνεται. Ας είναι drop weight. Υπάρχει ένα παλικάρι στο youtube Mark Sansait που μεταξύ άλλων έχει ανεβάσει ένα πολύ επεξηγηματικό βιντεάκι για το πλέξιμο και κόμπους και όλα.

    Έχω δύο ρακέτες και πολλές χορδές που θέλω να δοκιμάσω στο μέλλον. Επίσης, φαίνεται ωραία διαδικασία το πλέξιμο. Να μην τρελαθούμε κιόλας, θεωρώ ότι δεν είναι και πυρηνική φυσική!

    Η δεύτερη πιο οικονομική λύση είναι να πω σε έναν πολύ γνωστό μου σιδερά να μου φτιάξει μία με προδιαγραφές που θα του δώσω εγώ. Drop weight. Αφού συνυπολογίσω το βάρος στο σίδερο του drop weight (πχ 1 kg) μπορώ να προσθέσω κανονικά στρογγυλά βάρη από αυτά που χρησιμοποιούμε στο γυμναστήριο.

    Σφίξιμο στην κεφαλή και στο λαιμό ώστε να πιάνει αρκετό πλάτος, θα είναι μια χαρά. Κοπίδι και Λαβιδίτσα βρίσκεις και σε μαγαζί με εργαλεία και χρώματα για πλάκα.

    Για τα clamps, έχω δει ότι και εντελώς αιωρούμενα την κάνουν τη δουλειά τους μια χαρά, αν πιάσεις σε σωστό σημείο. Τα clamps μόνο με προβληματίζουν κάπως, τίποτε άλλο.

    Εσείς τι λέτε;

  7. #57
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    .
    Είμαι σε διακοπές και θα γυρίσω μετά τον 15 Αυγουστο.

    Εννοείται οτι δίνω το ok στα παιδιά που έχουν το σεμινάριο πλεξιματος στο viber να το προωθησουν σε οποιον θέλουν.
    Εγω δεν το εχω πια στο κινητό μου.

    Αυτή ηταν άλλωστε και η αρχικη ιδέα του σεμιναρίου πλεξιματος αλλά και του τεχνικού αρθρου customization - παραμετροποίησης μιας ρακετας.

    Δηλ. της δωρεάν διάδοσης γνώσης στα μέλη, μιας γνωσης που άλλοι ζητάνε εκατοντάδες ευρω για να σου παρέχουν και μάλιστα τη μισή απ' αυτή που βρίσκετε εσείς εδω free!!
    S.
    ...τελικά φίλε simplicius υπάρχει κανένας τρόπος νά τό διαβάσουμε αυτό τό περιβόητο σεμινάριο πλεξίματος ;;
    ...ό συμφορουμίτης soulkeeper μού έστειλε μόνο τίς 4-5 πρώτες φωτογραφίες, ίσα γιά νά μέ ιντριγκάρει μέ τά ψαγμένα σου σχόλια καί έκτοτε...ουδέν...ούτε κάν απαντάει στά μυνήματα...φαίνεται κάτι τόν έκανε νά αλλάξει γνώμη...τί νά πώ...

  8. #58
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Τι να σου πω φιλε μου...
    Ίσως και αυτός να μην το έχει όλο.
    Δεν ήταν σεμινάριο σεμινάριο.
    Ξεκίνησε ως συμβουλές πλεξιματος σε κάποιους φίλους μεσω Viber.
    Καθε φορά εβαζα και κατι παραπάνω.
    Δε θυμάμαι τι εχω στείλει στον soul.
    Μετά κρασαρε εκεινο το κινητό και έχασα τα πάντα.

    Έγινε βλακεία απο την αρχή. Επρεπε να το εχω ποσταρει εδώ όπως κάνω πάντα.
    Ίσως το ξαναφτιάξω απο την αρχή ολοκληρωμενο κάποια στιγμή στο μέλλον, σίγουρα οχι σύντομα. Βαριεμαι οικτρά!

    Τέλος παντων, μην προβληματιζεσαι.
    Όπως λέει και ο φίλος παραπάνω δεν είναι καμιά πυρηνική φυσική.
    Χιλιάδες ερασιτεχνες πλεκτες ξεκινήσαμε με τη συγκεκριμένη μηχανη απο το μηδέν και κανα δυο βιντεάκια από το youtube και μια χαρά τα καταφέραμε.

    Ευχαριστησου τη μηχανουλα σου και σε μερικές μέρες και λιγα πλεξιματα θα εισαι εσυ ο δάσκαλος και οι άλλοι οι μαθητές!!!


  9. #59
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    331
    Έχω μία απορία για τις drop weight που λειτουργούν με flying clamps:
    Simplicious θέλω τα φώτα σας.

    Ας πούμε ότι φέρνω το drop weight σε οριζόντια θέση για να τεντώσω μία χορδή στα 23kg.
    Την πιάνω με το flying clamp στο σημείο που πρέπει.

    Εκείνη τη στιγμή, απ' ό,τι έχω δει στα βιντεάκια, με το που αφήνεις την υπόλοιπη χορδή από το drop weight για να πας στην επόμενη, το flying clamp χαμηλώνει υπό το βάρος του.

    Αυτό δεν ρίχνει το tension από τα 23kg αρκετά πιο κάτω ή επειδή θα συνεχίσουμε στην επόμενη με τον ίδιο τρόπο ουσιαστικά μπαλανσάρεται στα 23kg με την επόμενη χορδή που θα τεντώσουμε, άρα θα ξανατεντωθεί και η προηγούμενη στην οποία χαμηλώνει το flying clamp;;;

    Στα πιο ακριβά μηχανήματα δεν υπάρχει αυτό το θέμα για τα clamps εδράζονται στη βάση της μηχανής, σφίγγονται και δεν πέφτουν καθόλου.

  10. #60
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    α) Ειναι οπως το λες. Τα κιλα που χάνονται στιγμιαία επανέρχονται στο επόμενο τραβηγμα.

    β) Δεν ειναι οπως το λες. Αυτη η μικρή μετακινηση των clamps οταν καλουνται να κρατήσουν την ταση γινεται και στα μηχανήματα με τα "σταθερά" clamps που κοστίζουν χιλιαδες ευρώ.Εαν δεις προσεκτικά βιντεο πλεξιματος σε τετοιες ακριβές μηχανες θα το παρατηρησεις και συ. Ισως και περισσότερο απι τα flying. Οπως εχουμε πει αυτες οι μηχανές δεν βγηκαν επειδή είναι καλύτερες αλλα επειδη ειναι παραγωγικές, δηλ. μπορεις να πλεξεις πολλες ρακετες σε λιγη ωρα.
    Το constant pull που κανουν "τσακίζει" την ελαστικότητα των πλεγματων κατι που το θεωρώ μεγαλο μειονέκτημα και το οποιο θα καταλάβεις αμεσα με ενα πλεξιμο σε drop weight.

    γ) Το πλεξιμο δεν εχει να κάνει με πιστότητα μεταξύ διαφορετικών μηχανων, αλλα με τη δική σου πιστότητα μεταξύ τών πλεξιματων-ρακετων που θα κάνεις. Για το λόγο αυτό εαν πας την ίδια ρακέτα και πλέγμα σε διαφορετικα μαγαζιά και ζητήσεις τα ίδια κιλά ειναι σχεδον σίγουρο οτι θα πάρεις διαφορετικά αποτελέσματα. Αυτο δεν είναι λάθος. Ετσι είναι.

    δ) Τέλος πιστευω οτι δεν αξιζει να μπεις στο κοπο παραγωγής με τα 220€ που κοστίζει μια CB-3.

Σελίδα 6 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 4567816 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας