Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 48

Θέμα: Εντυπώσεις από πλέγματα.

  1. #11
    Junior Member Το avatar του χρήστη Haris
    Εγγραφή
    03-10-2017
    Μηνύματα
    262
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    .
    Όντως αξιόλογα τα review και γενικά με βρίσκουν σύμφωνο σε όλα όσα έχω δοκιμάσει και γω.
    Αλλά το Νο1 το ενδιαφέρον του thread είναι η μέτρηση της τάσης!
    Προφανώς κάποιο app που δουλεύει κανονικά?
    Έχω δοκιμάσει μόνο τα free apps και είναι από τραγικά έως απελπιστικά!
    Ακριβώς αυτό είναι το ζητούμενο!

    Εγώ πήρα κι αυτό:

    https://www.tenniswarehouse-europe.c...STTEST-EN.html

    το οποίο σου δείχνει αρκετά καλά προς τα πού πάει η "δουλειά" αλλά όχι με τέτοια ακρίβεια που αναφέρει ο Κώστας.

    Επίσης θέλει συνεχείς μετρήσεις/συγκρίσεις για να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα.

  2. #12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Haris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά σου Κώστα,
    μπράβο καλή δουλειά!

    Πως μετράς το tension?
    Ευχαριστώ Χάρη. Έχω δοκιμάσει αρκετά πλέγματα ακόμη αλλά καλό θα ήταν να γράψουν και άλλοι εντυπώσεις.

    Οι μετρήσεις έγιναν με μια μικρή συσκευή ert300 φίλου την οποία στερεώνεις ακριβώς στο κέντρο της ρακέτας, χωρίς αντικραδασμικό βέβαια, η οποία πάλλεται και μετά από λίγο σου δίνει στην οθόνη το dynamic tension της χορδής. Μετά με ένα δισκάκι που δίνεται μαζί με τη συσκευή αν θέλεις υπολογίζεις την τάση σε Kp και Lbs.
    Εχω δοκιμάσει και εφαρμογές σε android με πρώτη την ‎RacquetTune η οποία παρ όλες τις πολλές λειτουργίες με δυσκόλεψε και τελικά δεν πήρα έστω και σχετικά ακριβή ένδειξη και τελευταία, η οποία ήταν και η πιο ακριβής, την tennis vibes η οποία κόστισε περίπου 2 ευρώ αλλά υπάρχει και έκδοση που δίνεται δωρεάν για δοκιμή. Ο τρόπος λειτουργίας είναι απλός αλλά για να έχεις σχετικά ακριβή αποτελέσματα πρέπει το κινητό να έχει ένα καλό μικρόφωνο, να υπάρχει απόλυτη ησυχία στο χώρο και το αντικείμενο που χτυπάς τη χορδή να είναι σχετικά βαρύ και ελαστικό όπως για παράδειγμα ένα μεγάλο κατσαβίδι με ελαστική λαβή. Κουτάλια, πιρούνια, σφυριά κλπ είναι απλά ακατάλληλα. Επίσης πρέπει η μέτρηση να γίνεται χωρίς αντικραδασμικό. Simplicius την έχεις δοκιμάσει?
    Σε αντίθεση με το ert300 σε αυτές τις εφαρμογές καλιμπράρεις την ρακέτα σύμφωνα με τα κιλά που έδωσες στον πλέκτη και μετά παρακολουθείς την πτώση στην τάση.

  3. #13
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο constantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι μετρήσεις έγιναν με μια μικρή συσκευή ert300 φίλου την οποία στερεώνεις ακριβώς στο κέντρο της ρακέτας, χωρίς αντικραδασμικό βέβαια, η οποία πάλλεται και μετά από λίγο σου δίνει στην οθόνη το dynamic tension της χορδής. Μετά με ένα δισκάκι που δίνεται μαζί με τη συσκευή αν θέλεις υπολογίζεις την τάση σε Kp και Lbs.
    Εχω δοκιμάσει και εφαρμογές σε android με πρώτη την β€ŽRacquetTune η οποία παρ όλες τις πολλές λειτουργίες με δυσκόλεψε και τελικά δεν πήρα έστω και σχετικά ακριβή ένδειξη και τελευταία, η οποία ήταν και η πιο ακριβής, την tennis vibes η οποία κόστισε περίπου 2 ευρώ αλλά υπάρχει και έκδοση που δίνεται δωρεάν για δοκιμή. Ο τρόπος λειτουργίας είναι απλός αλλά για να έχεις σχετικά ακριβή αποτελέσματα πρέπει το κινητό να έχει ένα καλό μικρόφωνο, να υπάρχει απόλυτη ησυχία στο χώρο και το αντικείμενο που χτυπάς τη χορδή να είναι σχετικά βαρύ και ελαστικό όπως για παράδειγμα ένα μεγάλο κατσαβίδι με ελαστική λαβή. Κουτάλια, πιρούνια, σφυριά κλπ είναι απλά ακατάλληλα. Επίσης πρέπει η μέτρηση να γίνεται χωρίς αντικραδασμικό. Simplicius την έχεις δοκιμάσει? Σε αντίθεση με το ert300 σε αυτές τις εφαρμογές καλιμπράρεις την ρακέτα σύμφωνα με τα κιλά που έδωσες στον πλέκτη και μετά παρακολουθείς την πτώση στην τάση.
    Καταρχάς, ναι έχω δοκιμάσει όλα τα apps. Δυτυχώς είναι όλα τους εντελώς αχρείαστα...
    Ουσιαστικά, όπως λες και συ, δεν βγάζουν τάση από μόνα τους. Τους βάζεις εσύ την τάση που πρέπει να δείξουν και αυτά τη δείχνουν! Τραγικό!!
    Όσο για το ακριβό ERT 300 που είναι το μόνο που κάνει δουλειά και θα αγόραζα ευχαρίστως, δυστυχώς είναι σε έλλειψη τα τελευταία 2-3 χρόνια...

    Η απορία μου στο νέο σχόλιό σου είναι η εξής:
    Πως μετατρέπεις την τιμή DT του ERT 300 η οποία είναι σε Κιλοπόνς (κιλά) ανά εκατοστό (kp/cm) ή Νιούτον ανά χιλιοστό (Ν/mm) σε επίπεδο τάσης με ακρίβεια εκατοντάδων γραμμαρίων (20.2 κιλά); Όχι βέβαια ότι χρειάζεται να γίνει αυτό, η μέτρηση DT από μόνη της είναι αρκετή, αλλά από απορία...

    Το πινακάκι του ERT 300 έχει μια εντελώς χοντροειδέστατη κλίμακα ανά 2 κιλά που την χρησιμοποιεί κάποιος σαν οδηγό πλεξίματος και μάλιστα με εύρος κεφαλής ρακέτας 10 sqi !!! από 95-105...



    Πολύ θα ήθελα να καταλάβω πως κάνεις την μετατροπή αυτή.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 14-12-21 στις 12:28

  4. #14
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    .

    Το πινακάκι του ERT 300 έχει μια εντελώς χοντροειδέστατη κλίμακα ανά 2 κιλά που την χρησιμοποιεί κάποιος σαν οδηγό πλεξίματος και μάλιστα με εύρος κεφαλής ρακέτας 10 sqi !!! από 95-105...
    Τη συσκευή όπως έγραψα την έχει φίλος που έκανε και τις μετρήσεις ο οποίος μου είπε ότι η ακρίβεια στη στατική τάση που μου έδωσε είναι +- 1 lb. Τα 2 κιλά διαφορά που φαίνονται στη φωτογραφία που έβαλες αντιστοιχούν στο πόσα κιλά πρέπει να πλέξεις τη ρακέτα ανάλογα με το κεφάλι της αν θέλεις DT 39. Εν πάση περιπτώσει όπως πολύ σωστά γράφεις και εσύ αυτό που μετράει είναι οτι δείχνει με ακρίβεια την πτωση τάσης εστω και σε DT και δεν νομιζω ότι αξίζει να το ψάξω παραπανω για +-300 γραμμάρια διαφορά στη στατική τάση.

  5. #15
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο constantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τη συσκευή όπως έγραψα την έχει φίλος που έκανε και τις μετρήσεις ο οποίος μου είπε ότι η ακρίβεια στη στατική τάση που μου έδωσε είναι +- 1 lb. Τα 2 κιλά διαφορά που φαίνονται στη φωτογραφία που έβαλες αντιστοιχούν στο πόσα κιλά πρέπει να πλέξεις τη ρακέτα ανάλογα με το κεφάλι της αν θέλεις DT 39. Εν πάση περιπτώσει όπως πολύ σωστά γράφεις και εσύ αυτό που μετράει είναι οτι δείχνει με ακρίβεια την πτωση τάσης εστω και σε DT και δεν νομιζω ότι αξίζει να το ψάξω παραπανω για +-300 γραμμάρια διαφορά στη στατική τάση.
    Έτσι ναι. Τώρα εξηγούνται πολλά... Έχω και γω πικρή εμπειρία από αντίστοιχους "φίλους πλέκτες", επαγγελματίες και ερασιτέχνες....

    Κόντεψα να κόψω το τένις μ’ αυτούς! Σε στέλνουν στο τρελάδικο! Ο καθένας για δικούς του λόγους, που ας μείνουν καλύτερα ασχολίαστοι εδώ... Κάθε νέο πλέξιμο, αντί να είναι για καλό, ήταν ένα βήμα προς τα πίσω. Όπως είχα γράψει στο παρελθόν, είχαν φτάσει ρακέτες πλεγμένες ακόμα και 10 χρόνια πριν να παίζουν καλύτερα από τις φρέσκιες... Το θέατρο του παραλόγου!

    Και βέβαια πολλά πεταμένα λεφτά σε πλέγματα που τα έκοβα στη μια ώρα, εφόσον οι ρακέτες ήταν κατευθείαν unplayable.

    Ευτυχώς τώρα πια έχω τη δική μου μηχανή πλεξίματος και κάθε νέο πλέξιμο έχει απόλυτη λογική. Το αποτέλεσμα είναι αναμενόμενο και αποτελεσματικό, όπως πρέπει να είναι κάθε σωστό πλέξιμο.
    Μετά από χρόνια απογοήτευσης είδα επιτέλους το φως! Άρχισα να ευχαριστιέμαι ξανά το τένις, να κερδίζω αγώνες που πριν έχανα, με αποτέλεσμα οι "φίλοι" να την κάνουν διακριτικά... χαχαχα

    Θα σου πρότεινα και σένα και σε όλους εδώ, να κάνετε το ίδιο. Να πάρετε μια μηχανή, την πιο φτηνή που θα βρείτε, να πλέκετε για πάρτη σας και να μην ακούτε τις π@π@ρολογίες κάθε "πλέκτη"...
    Το ξέρω ότι εάν βρεις παλαιότερα post μου θα δεις ότι κάποτε ήμουν αντίθετος με αυτά που γράφω τώρα, αλλά "γηράσκω αεί διδασκόμενος" και γω σαν το σοφό!

    Εν κατακλείδι, αυτά με τα κιλά που από 25 έγιναν 20,2 είναι μια απλούστευση που δε ξέρω τελικά εάν βοηθάει ή μπερδεύει στην προσπάθεια για τη μελλοντική βελτίωση της απόδοσης μιας ρακέτας...


  6. #16
    Simplicius αν είχα το χρόνο και τη διάθεση να πλέκω μόνος μου τις ρακέτες μου θα είχα αποσβεσει μια καλή μηχανή σε σύντομο χρονικό διάστημα! Εσυ τώρα έχεις σκεφτεί οτι αν πλέξεις ρακέτα φίλου σου αυτός δεν θα έχει ακριβώς την ίδια γνώμη για σένα και το πλεξιμό σου με αυτή που έχεις εσύ για τους πρώην πλεκτες "φίλους" σου? Όλα είναι υποκειμενικά όπως και οι εντυπώσεις που γράφω εδώ για τα πλέγματα που αγοραζω. Ολα εκτος απο την πτώση στην ταση του πλεγματος που επιβεβαιώνεται απο τη μέτρηση με μια αξιόπιστη και για σένα συσκευή. Τώρα αν ψάχνεις ακριβή τιμή στατικής τάσης σε πλεγμένη ρακέτα ξέρεις οτι είναι αδύνατο. Εμένα προσωπικά με καλυπτει η μετρηση του φιλου, που δεν ειναι πλεκτης, εστω και κατα προσέγγιση 300 γραμμαρίων.

  7. #17
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο constantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Simplicius αν είχα το χρόνο και τη διάθεση να πλέκω μόνος μου τις ρακέτες μου θα είχα αποσβεσει μια καλή μηχανή σε σύντομο χρονικό διάστημα! Εσυ τώρα έχεις σκεφτεί οτι αν πλέξεις ρακέτα φίλου σου αυτός δεν θα έχει ακριβώς την ίδια γνώμη για σένα και το πλεξιμό σου με αυτή που έχεις εσύ για τους πρώην πλεκτες "φίλους" σου? Όλα είναι υποκειμενικά όπως και οι εντυπώσεις που γράφω εδώ για τα πλέγματα που αγοραζω. Ολα εκτος απο την πτώση στην ταση του πλεγματος που επιβεβαιώνεται απο τη μέτρηση με μια αξιόπιστη και για σένα συσκευή. Τώρα αν ψάχνεις ακριβή τιμή στατικής τάσης σε πλεγμένη ρακέτα ξέρεις οτι είναι αδύνατο. Εμένα προσωπικά με καλυπτει η μετρηση του φιλου, που δεν ειναι πλεκτης, εστω και κατα προσέγγιση 300 γραμμαρίων.
    η πτώση τάσης ενος πλέγματος με τον καιρό είναι φυσιολογική και αναμενώμενη. αυτό που έχω ζήσει και το οποίο εν πρώτης είναι παράλογο - αν και με την μικρή πείρα μου πλέον έχω μεγάλες εξηγήσεις και για αυτό - είναι με τα 27 κιλά του ενός πλεξίματος (με ίδια ρακέτα, πλέγμα, θερμοκρασίες κλπ) να είναι πιο χαλαρά από τα 23 της προηγούμενης... όσο για την προσέγγιση των 300 γρ., απλά δεν υπάρχει, όπως θέλω να σου πω, χωρίς να θέλω να σε πείσω κιόλας... εδω δεν σε έπεισα ότι μια ρακέτα με εβδομήντα παρά stiffness δεν κάνει καλό στο χέρι... προσέγγιση 3.000 γραμμαρίων είναι πιθανότερο! lol τέλος οι φίλοι μου προς το παρόν λένε ότι "η ρακέτα τους ποτέ άλλοτε δεν έχει παίξει τόσο καλά". εάν λένε ψέμματα δε μπορώ να το ξέρω. ο χρόνος θα δείξει... Καμιά φορά εγώ είμαι ο τελειομανής και ο ανικανοποίητος και τους λέω ότι δε μου πολυαρέσει, και αυτοί λένε ότι είναι μια χαρά!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 14-12-21 στις 22:34

  8. #18
    [Εμένα με απασχολεί η διάρκεια της τάσης με τη χρήση και οχι η φυσιολογική που αναφέρεις με το χρόνο. Επισης δεν προσπαθώ να σε πείσω για κατι αλλά δεν βγάζω και συμπεράσματα απο μια φωτογραφία.... Για τη ρακέτα ειλικρινά δεν θυμάμαι να εχουμε κανει τετοια συζητηση. Εν κατακλείδι εγώ ανοιξα αυτό το θέμα για να γράφουμε εντυπώσεις για διάφορα πλεγματα μιας και δεν μπορούμε να τα δοκιμασουμε ολα μόνοι μας. Αν θελεις μπορούμε να ανοίξουμε ενα καινούργιο θεμα και να γράφουμε για εμπειρίες της τενιστικης μας ζωης.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη constantinos : 14-12-21 στις 22:59

  9. #19
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο constantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    [Εμένα με απασχολεί η διάρκεια της τάσης με τη χρήση και οχι η φυσιολογική που αναφέρεις με το χρόνο. Επισης δεν προσπαθώ να σε πείσω για κατι αλλά δεν βγάζω και συμπεράσματα απο μια φωτογραφία.... Για τη ρακέτα ειλικρινά δεν θυμάμαι να εχουμε κανει τετοια συζητηση. Εν κατακλείδι εγώ ανοιξα αυτό το θέμα για να γράφουμε εντυπώσεις για διάφορα πλεγματα μιας και δεν μπορούμε να τα δοκιμασουμε ολα μόνοι μας. Αν θελεις μπορούμε να ανοίξουμε ενα καινούργιο θεμα και να γράφουμε για εμπειρίες της τενιστικης μας ζωης.
    Σωστός. Και γω είμαι υπέρμαχος να μην κανιβαλίζουμε τα threads καθώς δεν υπάρχει και κανένας να τα συμμαζεύει τακτικά...
    Απλά μας έδωσες ελπίδες για μια πιθανή προσιτή μέτρηση τάσης και τελικά μείναμε με τη γλύκα...
    Όπως προανέφερα είναι ενδιαφέροντα τα review σου και προσωπικά με βρίσκουν και σύμφωνο στα συμπεράσματα.
    Μακάρι και άλλοι φίλοι, ειδικά αυτοί που έχουν δοκιμάσει Pro's Pro να συνεισφέρουν στο θέμα.
    Βέβαια όπως σωστά είπες, τα πάντα είναι υποκειμενικά. Ένα πλέγμα που για μένα είναι σούπερ, για άλλον είναι για πέταμα...
    Η αρχή της συζήτησης έγινε από την απορία στην αναφορά για τα κιλά μείωσης τάσης.
    Αυτό που ήθελα να σου πω είναι ότι κατά την ταπεινή μου άποψη η διαφορά μεταξύ δύο μετρήσεων DT ενός πλέγματος που έχει παίξει Χ ώρες δεν ισούται με την αρχική διαφορά των DT που θα είχαμε με διαφορετικά κιλά σε μια φρεσκοπλεγμένη ρακέτα. Έτσι πιστεύω τουλάχιστον. Οπότε και η διαφορά που μέτρησε ο φίλος σου "σε κιλά" δεν είναι imho σωστή. Έτσι κι αλλιώς όπως συμφωνείς κα συ το DT αρκεί από μόνο του και μακάρι να είχαμε και εμείς ένα ERT πρόχειρο!
    Keep up the good work!

  10. #20
    Volki Cyclone Tour 1,25 σε Wilson Six One 95 στα 23 κιλά.
    Ξεκίνημα παιχνιδιού και πάλι απορία αντίστοιχη με το Velocity MLT. Αυτό το πλέγμα είναι σίγουρα πολυεστερικό ή syntetic gut? Είναι μαλακό και η μπάλα φεύγει με δύναμη. Για να την κρατήσεις στο γήπεδο πρέπει να κλείσεις τη λαβή και να παίξεις με top spin στο οποίο βοηθάει και η περίεργη στριφτή διατομή του όμως η ακρίβεια στα χτυπήματα δεν είναι αυτή που περιμένεις από ένα πολυεστερικό αλλά πιο κοντά σε αυτή ενός “ταπεινού” synthetic gut. Ίσως έπρεπε να πλεχτεί η ρακέτα σε περισσότερα κιλά. Συμπερασματικά για μένα το πλέγμα στα κιλά που το έπλεξα όσον αφορά την άνεση, τη δύναμη και τον έλεγχο παίζει σαν ένα μέσο syntetic gut και όσον αφορά το spin σαν πολυεστερικό τουλάχιστον μέχρι να αρχίσει να φθείρεται η στριφτή διατομή του. Σε μένα κράτησε περίπου 16-18 ώρες.

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας