Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 48 από 48

Θέμα: Εντυπώσεις από πλέγματα.

  1. #41
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    343
    Kalf20 για 20% έκπτωση στην LTec Premium
    https://l-tecpremium.fr/

    Θα κάνω edit με τον κωδικό για Dyreex
    https://www.dyreex.com/
    η οποία παρεμπιπτόντως έχει και κάτι overgrip μωβ αντιιδρωτικά στυλ Tourna:
    https://www.dyreex.com/overgrips-absorb-12-pcs.html

  2. #42
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    343
    kalf15 για 15% έκπτωση στα προϊόντα της Dyreex

    https://www.dyreex.com/

  3. #43
    Pros Pro Strategem 8 1,25 σε Babolat Pure Drive VS στα 22 κιλά.
    Το πλέγμα είναι πολυεστερικό οκτάγωνο και για πολλούς κλώνος διάσημου οκταγωνικού γαλλικής εταιρίας.
    Παίχτηκε τον Ιούλιο με πολύ υψηλές θερμοκρασίες και πρώτη σκέψη ότι πλέχτηκε χαμηλά. Σε νορμάλ θερμοκρασίες τα 23 κιλά θα ήταν ΟΚ αλλά στα 35αρια + του Ιουλίου το έβαζες και 25 άνετα... Το πλέγμα ήταν μαλακό για πολυεστερικό με καλό spin και αρκετή δύναμη τουλάχιστον για 3-4 παιχνίδια. H μπάλα έφευγε δυνατά με καλό έλεγχο και έπρεπε να προσπαθήσεις να την βγάλεις έξω. Στο σερβίς στέλνεις τη μπάλα δυνατά όπου θέλεις. Επίσης όποιoς παίζει με slice θα μείνει ικανοποιημένος απόλυτα. Στα βολέ θέλει λίγο περισσότερο “κόψιμο” στη ρακέτα για να μην φύγει ψηλά η μπάλα Όσο είναι “φρέσκο” το πλέγμα είναι άνετο για το χέρι και δεν κουράζει ακόμη και μετά από δύο ώρες παιχνιδιού. Από τις 6 – 7 ώρες και μετά οι μπάλες αρχίζουν να φεύγουν πιο μακρυά και χάνεται λίγο ο έλεγχος όμως μέχρι 10 -12 ώρες μπορείς να παίξεις άνετα. Από εκεί και πέρα αρχίζει να σκληραίνει και από ένα σημείο και μετά η μπάλα δεν φεύγει με τίποτα. Ακόμη και λιγότερη εμπειρία να έχεις από πλέγματα με αυτό καταλαβαίνεις αμέσως ότι πρέπει κοπεί...
    Συμπέρασμα όποιος μπορεί να αλλάζει πλέγμα κάθε 2-3 παιχνίδια, με το συγκεκριμένο θα παίξει πολύ καλό τένις χωρίς να ταλαιπωρεί τα χέρια του και χωρίς να ξοδέψει και πολλά ειδικά αν πλέκει μόνος του αφού είναι από τα φτηνότερα της αγοράς.

  4. #44
    Tourna Big Hitter Silver 1,25 σε Babolat Pure Drive VS στα 22 κιλά.
    Το συγκεκριμένο πλέγμα είναι στρογγυλό πλυεστερικό και θεωρείται από αρκετούς κλώνος πασίγνωστου και ακριβού πλέγματος που περιέχει αλουμίνιο. Σήμερα προσφέρεται σε πολύ καλή τιμή ειδικά σε κουλούρα 200 μέτρων οπότε ήταν καλή ευκαιρία για δοκιμή.
    Λοιπόν το πλέγμα απευθύνεται σε αυτόν ακριβώς που λέει και το όνομά του: Στον Big Hitter που σπάει συχνά χορδές, έχει καλή τεχνική, καλό άνοιγμα ρακέτας και πολύ δύναμη...
    Όσο πιο δυνατά χτυπάς τόσο περισσότερη εμπιστοσύνη έχεις για το αποτέλεσμα.
    Αν παίζεις χαλαρά η αν δεν έχεις δυνατό back hand η μπάλα θα περάσει μετα βίας το φιλέ.
    Σε flat service η μπάλα πηγαίνει όπου την στείλεις όπως επίσης σε kick ή slice service. Όσοι σερβίρουν δυνατά νομίζω ότι πρέπει να το δοκιμάσουν.
    Στο slice η μπάλα πηγαίνει χαμηλά με ταχύτητα και δυσκολεύει τον αντίπαλο.
    Στα βολέ θέλει λίγο προσοχή με το κλείσιμο της ρακέτας γιατί μπορεί η μπάλα να πάει λίγο πιο χαμηλά απ' ότι υπολογίζεις όπως επίσης και στα smash.
    Από τη base line έχεις απόλυτο έλεγχο στα χτυπήματα και δεν φεύγει η μπάλα έξω με τίποτα. Για να κάνεις λάθος πρέπει να είσαι πολύ απρόσεκτος ή να ανοίξεις τη ρακέτα.
    Σε top spin χτυπήματα είναι στο μέσο όρο των στρογγυλών πολυεστερικών. Όσοι παίζουν με πολύ top spin και βασίζουν το παιχνίδι τους σε αυτό ίσως δεν μείνουν απόλυτα ικανοποιημένοι.
    Όπως έγραψα και πιο πάνω όσοι σπάνε τις χορδές γρήγορα μάλλον πρέπει να το δοκιμάσουν.
    Φαίνεται ότι κρατάει την τάση αρκετά καλά και σίγουρα πάνω από το μέσο όρο των πολυεστερικών.
    Στα κιλά που το έπλεξα όπως θα έχετε καταλάβει το πλέγμα είναι αδύναμο. Τουλάχιστον με τη συγκεκριμένη ρακέτα. Σε μια κανονική Pure Drive ίσως να ήταν πιο δυνατό όμως σε αυτή που το έβαλα εγώ που έχει τη δύναμη της Pure Strike, σε όσους αυτό βοηθάει σαν μέτρο σύγκρισης, θα έπρεπε να πλεχτεί πιο χαμηλά. Την επόμενη φορά θα το δοκιμάσω στα 20 κιλά.
    Τώρα σχετικά με την άνεση. Κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού δεν είχα κάποια ενόχληση. Την διαφορά την καταλάβαινα μετά που αισθανόμουν το αριστερό χέρι κουρασμένο και πιασμένο αφού έπρεπε να χτυπάω το back hand πολύ πιο δυνατά απ ότι συνήθως. Ένας νεότερος και δυνατότερος από μένα μπορεί να μην έχει πρόβλημα.
    Συμπέρασμα. Όποιος παίζει ανταγωνιστικά, δυνατά, σπάει χορδές και ψάχνει μία να αντέχει και όταν την αλλάζει να μην την πληρώνει ακριβά νομίζω ότι πρέπει να τη δοκιμάσει.
    Club players και ειδικά κάποιας ηλικίας που παίζουν χαλαρά όπως επίσης και όσοι προσπαθούν να παίξουν με το top spin του Nadal μάλλον πρέπει να κοιτάξουν αλλού.
    Προσωπικά θα την ξαναδοκιμάσω στα 20 κιλά μήπως κερδίσω λίγο σε δύναμη και αν δεν χάσει πολύ σε έλεγχο μάλλον θα πάω σε κουλούρα.

  5. #45
    ProsPro Red Devil 1,24 σε Babolat Pure Drive VS στα 24 κιλά.
    Το πλεγμα είναι πολυεστερικό στρογγυλό και σαν αισθηση ειναι πολυ μαλακό και μπορεί κάποιος εύκολα να το περάσει για nylon. Εδώ τελειώνουν τα καλά τουλάχιστον σύμφωνα με τη δική μου εμπειρία η οποία κράτησε για δύο δίωρα παιχνίδια πριν κοπεί. Το πλεγμα έχει νεκρή αίσθηση στο χτύπημα και δεν εμπνέει καμία σιγουριά. Σημαδευεις και η μπάλα παει δυο μέτρα μακρυά απο εκεί που θέλεις. Είναι απο τα αδυνατα πλέγματα και θέλει συνέχεια προσπάθεια για να φύγει η μπάλα βαθειά. Στο spin σου δίνει πάλι την εντύπωση οτι παίζεις με nylon. Ειναι σε επίπεδο Babolat syn gut... Το service ειναι ταλαιπωρία και ειδικά το δεύτερο σίγουρος πόντος αλλά για τον αντίπαλο.... Στο πρωτο παιχνιδι νόμιζα οτι θελει να παίξει καποια ώρα για να στρώσει αλλά και στο δεύτερο ήταν ακόμη χειρότερο. Κατά τη γνώμη μου ο μόνος λόγος που μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτό το πλεγμα ειναι σαν cross σε συνδυασμό με σκληρό πολυεστερικο. Δεν ξέρω τι δεν πήγε καλά με αυτό το πλεγμα. Ισως θέλει καποιες δοκιμές στην ταση ανάλογα με τη ρακέτα κάτι που εγω δεν εχω διάθεση να το κάνω αφού δεν πλέκω μονος μου.

  6. #46
    Καλησπέρα στην ομάδα, ένα ευχαριστώ από εμένα και ένα συγχαρητήρια στα παιδιά που αφιερώνουν χρόνο και διάθεση για τις εμπειρίες τους με τα διάφορα πλέγματα, με ανταλλαγή εμπειριών και απόψεων έστω και υποκειμενικών μόνο κεριδεσμενοι βγαίνουμε όλοι μας και εξελισσομαστε(για το κοινό μας πάθος), ως προπονητής τένις και stringer έχω πειραματιστεί και εγώ αρκετά οπότε και θα επανέλθω όταν έχω τον χρόνο να συνεισφέρω με την σειρά μου στην συζήτηση.
    Ευχαριστώ και πάλι, καλές γιορτές με υγεία δύναμη και ατελείωτες ώρες στα κορτ.

  7. #47
    καλησπερα σας εγω παιζω με c10 pro και πλεγμα Polyfibre
    Black Venom String Set 12,2m σε 1,25 και 25 κιλα και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος

  8. #48
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    343
    Το Alu Power 1.25 το έχω παίξει μία φορά πριν 1+ χρόνο με Diadem Elevate. Αν υποθέσουμε ότι τότε χτυπούσα πολύ πιο αργά απ' ό,τι πλέον και πάλι μετά το 3ωρο το Alu Power απλά δεν παιζόταν, καταλαβαίνουμε ότι δεν είναι βιώσιμη επιλογή για χομπίστες σαν εμένα. Έχω 2ο σετ και έχω σκοπό να το παίξω πριν από αντίστοιχο φθηνότερης εταιρείας.

    Το Topspin Cyber Flash 1.25 το εμπιστεύομαι περισσότερο να το παίξω π.χ. 2 φορές μέσα σε μια βδομάδα και να το ξαναπιάσω μετά από 7-10 μέρες άπαικτο λόγω καιρό ή έλλειψης χρόνου.

    Είναι πολλές οι επιλογές. Το θέμα είναι να βρει ο καθένας 1-2 setup να του αρέσουν για κάθε ρακέτα που έχει στην χαμηλότερη δυνατή τιμή, είτε από εδώ μέσα, είτε από μαγαζιά.

    Το Mayami Big Spin με Tour Hex εμένα μου άρεσε πάρα πολύ, γιατί ενώ ήταν πιο άνετο/μαλακό από Tour Hex σε full-bed, δεν ήταν καθόλου launchy. Είχα αυτοπεποίθηση στα χτυπήματά μου και μέσα από την baseline.

    Aντιθέτως τον τελευταίο μήνα που έπαιξα αντίστοιχα με Diadem Nova:

    Diadem Solstice Power 1.25 Black x Flash 1.25 - τίποτα το ιδιαίτερο και αντοχή μάπα και τα λέω αυτά ενώ έχω πάρει τσάμπα από Diadem ρακέτες κτλ
    YTex Triangle Twisted 1.28 x Pro Tour 1.20 - τραμπολίνο στα φλατ, υπερβολική δύναμη και μεγάλο launch angle και γενικά έχουν τη φήμη για πολύ μαλακά πλέγματα τα YTex

    Βλέπουμε όλοι εδώ και 2-3 μήνες έναν καταιγισμό προώθησης των Toroline μέσα από YouTube και Instagram. Πολύ έξυπνη και χαμηλού κόστους προώθηση και προωθεί τα Υβριδικά poly-poly. Δεν έχω παίξει κανένα μέχρι στιγμής.

    Έχω παίξει το ReString Zero και το Solinco Confidential 3.0 LB - παίζει να έχουν το ίδιο γλιστερό coating με τα Toroline.

    Είναι πιο γλιστερά από Isospeed Cream/Tru Pro Ghost Wire, οπότε εγώ θεωρώ, χωρίς να έχω δοκιμάσει ξαναλέω, ότι ίσως καλό είναι να συνδυάζονται με κάτι όχι το γλιστερό στις mains, θεωρώντας ότι η υπερβολικά χαμηλή τριβή, θα έχει κόστος στην όλη αίσθηση στο χτύπημα. Θέλω βέβαια αυτό να το δω και στην πράξη και θα επανέλθω.

    * απορώ πραγματικά πώς εταιρείες με ρακέτες, σαν την Volkl, που έχουν παρουσία και νέες κυκλοφορίες, δεν κάνουν κάτι παρόμοιο με ακόμα χαμηλότερο κόστος, αν σκεφτεί κανείς ότι το να δώσεις σε κυκλοφορία για reviews 4-5 ρακέτες που δεν είναι αναλώσιμες, μόνο κέρδος θα έχεις από έκθεση.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη konkalf : 02-03-24 στις 18:05

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας