Tecnifibre X-One Biphase 1.30 σε Head speed 360+ mp στα 24 κιλά.
Αυτό το πλέγμα μου το έδωσε φίλος και το έβαλα αρχές καλοκαιριού για “χαλαρά παιχνίδια” όπως μου είπε... Παίζοντας πριν με το hyper g στην αρχή πέταγα τις μπάλες στα σύρματα! Με δυνατή ρακέτα και ζεστό καιρό έπρεπε να βάλω ακόμη 2 ή και 3 κιλά στο πλέξιμο, δεν υπολόγισα όμως σωστά τη δύναμη του πλέγματος...
Το πλέγμα είναι βούτυρο για τα χέρια. Με τη συγκεκριμένη ρακέτα και με τα 24 κιλά σχεδόν ίσα που καταλάβαινα ότι χτύπαγα τη μπάλα και αυτή έφευγε με δύναμη.
Σε χαλαρούς ρυθμούς έβγαλα το καλοκαίρι με το ίδιο πλέγμα με δύο - τρία παιχνίδια την εβδομάδα.
Συμπερασματικά κατά τη γνώμη μου όποιος θέλει έλεγχο, σπιν, άνεση και δύναμη στα χτυπήματα μπορεί να βάλει το συγκεκριμένο πλέγμα σε υβριδικό μαζί με ένα σκληρό πολυεστερικό όμως σε αυτή την περίπτωση δεν ξέρω τι αντοχή θα έχει. Όποιος το έχει δοκιμάσει ας γράψει.
Μόνο του το πλέγμα είναι πολύ καλό για όσους έχουν θέμα με τα χέρια, για όσους δεν έχουν δύναμη και για ηλικιωμένους που χαίρομαι να τους βλέπω να παίζουν, ειδικά κάτι εβδομηντάρηδες και άνω, που τρέχουν σαν να είναι δέκα χρόνια νεότεροι αλλά ταλαιπωρούνται με πολυεστερικά και μετά το παιχνίδι ψάχνουν για πάγο!
Το μεγάλο πρόβλημα είναι η τιμή που για μένα είναι απαγορευτική αφού στην αγορά υπάρχουν φτηνότερα “μαλακά” πολύκλωνα.