Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 48

Θέμα: Εντυπώσεις από πλέγματα.

  1. #31
    Tecnifibre X-One Biphase 1.30 σε Head speed 360+ mp στα 24 κιλά.
    Αυτό το πλέγμα μου το έδωσε φίλος και το έβαλα αρχές καλοκαιριού για “χαλαρά παιχνίδια” όπως μου είπε... Παίζοντας πριν με το hyper g στην αρχή πέταγα τις μπάλες στα σύρματα! Με δυνατή ρακέτα και ζεστό καιρό έπρεπε να βάλω ακόμη 2 ή και 3 κιλά στο πλέξιμο, δεν υπολόγισα όμως σωστά τη δύναμη του πλέγματος...
    Το πλέγμα είναι βούτυρο για τα χέρια. Με τη συγκεκριμένη ρακέτα και με τα 24 κιλά σχεδόν ίσα που καταλάβαινα ότι χτύπαγα τη μπάλα και αυτή έφευγε με δύναμη.
    Σε χαλαρούς ρυθμούς έβγαλα το καλοκαίρι με το ίδιο πλέγμα με δύο - τρία παιχνίδια την εβδομάδα.
    Συμπερασματικά κατά τη γνώμη μου όποιος θέλει έλεγχο, σπιν, άνεση και δύναμη στα χτυπήματα μπορεί να βάλει το συγκεκριμένο πλέγμα σε υβριδικό μαζί με ένα σκληρό πολυεστερικό όμως σε αυτή την περίπτωση δεν ξέρω τι αντοχή θα έχει. Όποιος το έχει δοκιμάσει ας γράψει.
    Μόνο του το πλέγμα είναι πολύ καλό για όσους έχουν θέμα με τα χέρια, για όσους δεν έχουν δύναμη και για ηλικιωμένους που χαίρομαι να τους βλέπω να παίζουν, ειδικά κάτι εβδομηντάρηδες και άνω, που τρέχουν σαν να είναι δέκα χρόνια νεότεροι αλλά ταλαιπωρούνται με πολυεστερικά και μετά το παιχνίδι ψάχνουν για πάγο!
    Το μεγάλο πρόβλημα είναι η τιμή που για μένα είναι απαγορευτική αφού στην αγορά υπάρχουν φτηνότερα “μαλακά” πολύκλωνα.

  2. #32
    Pro's Pro Black Out 1,28 σε ρακέτα Wilson Six One 95 στα 23 κιλά.
    Το πλέγμα το έβαλα 9/12 και η θερμοκρασία τις ώρες που έπαιζα ήταν από 6 έως 10 βαθμούς με την υγρασία στα ύψη! Με αυτές τις συνθήκες σε σκληρό γήπεδο και με τα μπαλάκια μούσκεμα το πλέγμα μου φάνηκε σκληρό και αδύναμο. Με δυνατά χτυπήματα και με τη βοήθεια της πολύγωνης διατομής η μπάλα έπαιρνε καλό spin και είχε αρκετά καλό έλεγχο όμως δεν μπορούσα να τη στείλω όσο βαθιά ήθελα. Σίγουρα 1 με 2 κιλά λιγότερα στο πλέξιμο θα βοηθούσαν.
    Με αυτές τις θερμοκρασίες δεν ένιωσα την τάση να πέφτει ιδιαίτερα μέχρι τις 20/12 έχοντας παίξει περίπου 10 ώρες όμως το έκοψα γιατί άρχισε να με ενοχλεί το χέρι μου. Θα το ξαναδοκιμάσω όταν ζεστάνει λίγο ο καιρός και θα επανέλθω. Μέχρι τότε ευτυχώς μου έχει μείνει superior gut για μερικά πλεξίματα ακόμη.

  3. #33
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    331
    Reviews για χορδές θα βρείτε στο προφίλ μου στο Instagram.
    https://www.instagram.com/konstantinos_kalfountzos/
    Ανεβάζω περίπου 2-4 reviews ανά μήνα. Μιλάμε για ερασιτεχνικό επίπεδο πάντα. Στο YouTube παίζει πολύ ψέμα. Την έχω πατήσει δύο φορές από reviews του Tennis Warehouse, μέχρι που ασχολήθηκα μόνος μου κι έμαθα. Αφήστε που τα περισσότερα φτιάχνονται στην Taiwan και τα πουλάνε ακριβά στην Ευρώπη.

  4. #34
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    331
    Παιγμένα όλα στα 22kg. Πάρα πολύ καλές χορδές οι εξής:

    - Diadem Solstice Power 16L : πολυγωνικό σε σχήμα αστεριού. πάρα πολύ άνετο. spin πάνω του μετρίου και πολύ καλή αντοχή. λίγο τσιμπημένη τιμή.
    - Kirschbaum Max Power 1.20/17: λίγη δύναμη (σε αντίθεση με τι υποδηλώνει η ονομασία του). εξαιρετική αίσθηση. μέτρια αντοχή συγκριτικά με άλλα
    - RS Lyon 1.20/17 : φουλ προβλέψιμο ακόμα και μετά από 5 ώρες παιχνιδιού σε διαφορετικές ημέρες. πολύ καλό σε όλα. τρομερή αντοχή. τσιμπημένη τιμή
    - Gamma Jet 17 : το καλύτερο spin potential μέχρι στιγμής. πολύ άνετο επίσης. μην φοβηθείτε το σχήμα του καθόλου. πάρα πολύ καλό. εξαιρετική τιμή
    - Isospeed Black Fire 1.20/17 : δυνατό στα 22kg. εξαιρετικό σε όλα. πλέξτε το στα 23-24kg. πολύ καλή τιμή. δεν ξέρω αν ακόμα η Isospeed φτιάχνει τις χορδές της Head. κανένα παράπονο για stiffness.
    - Stringkong Banana Bite 1.19/17: στην αρχή απρόβλεπτο. μετά από μισάωρο στρώσιμο η μπάλα δεν πήγαινε άουτ με τίποτα. ποιοτικά όχι premium, αλλά προσωπικά εξεπλάγην με το value for money.
    - Stringlab Orbitour Gold 1.24/1.28: η ποιότητα θυμίζει πολύ Isospeed. λένε ότι το συγκεκριμένο φτιάχνεται στην Αυστρία. στην τιμή αυτή δεν έχω βρει κάτι καλύτερο. λίγο καλύτερο spin potential θα
    ήθελα. την επόμενη φορά θα το βάλω σε άλλη ρακέτα λίγα κανά 2 κιλά πιο σφικτό. εξαιρετικό πλέγμα πραγματικά

    Αυτή τη στιγμή παίζω στα 23kg με Ytex Quadro Twist και Kirschbaum Flash

  5. #35
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    331
    YTEX Quadro Twist 1.26 (μαύρο) στα 23kg στην Diadem Elevate FS 98 (+ 4gr στις θέσεις 9 και 3):

    - η πιο άνετη χορδή που έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής. πολύ καλό σπιν (στριφτό τετράγωνο προφίλ). στα 23 κιλά είχε πιο πολύ δύναμη απ' ό,τι θα ήθελα. Άνετα πλέκεται και κανά δυο κιλά παραπάνω. Ξεκάθαρα για όσους έχουν θεματάκια τραυματισμών. Αρκετά forehands μου έφευγαν άουτ λόγω του trampoline effect σε αυτά τα κιλά. Τα flat χτυπήματα στο forehand ήταν λίγο απρόβλεπτα από θέμα βάθους. Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ικανοποιημένος. Κάπως τσιμπημένη τιμή.

    Kirschbaum Flash 1.20/17 (μαύρο) στα 23kg στην Diadem Elevate FS 100 (+4gr στις θέσεις 9 και 3):

    - αρκετά stiff χορδή. ήθελε πάνω από μισάωρο να στρώσει. πάρα πολύ καλό κοντρόλ σε όλα. πολύ καλή αίσθηση. Της Kirschbaum γενικά, έτσι και αυτό, έχουν χαμηλή δύναμη και έμφαση στο κοντρόλ. Σίγουρα όχι για χαλαρό παιχνίδι, γιατί δεν υπάρχουν πιο άνετες χορδές. Πάντως, επειδή κάνω μεγάλες κινήσεις στα χτυπήματά μου, ό,τι χτυπούσα από baseline ήταν πολύ προβλέψιμο. Πολύ καλή τιμή.

  6. #36
    Solinco Tour bite soft 1,15 χρώμα γκρι σε Babolat Pure Drive VS στα 22 κιλά.
    Παίχτηκε Οκτώβρη με θερμοκρασίες γύρω στους 23 βαθμούς
    Πρώτη εντύπωση είναι ότι το πλέγμα έχει πολύ καλό έλεγχο στα χτυπήματα. Στέλνεις τη μπάλα όπου θέλεις και όπως θέλεις. Δεύτερη εντύπωση ότι το πλέγμα θέλει καλό άνοιγμα στη ρακέτα για να στείλεις τη μπάλα βαθιά στο γήπεδο μιας και το “maximum power” που αναγράφεται στη συσκευασία εγώ τουλάχιστον δεν το παρατήρησα... Όσον αφορά το “maximum spin” που επίσης αναγράφεται μάλλον στο μέσο όρο ενός πολυγωνικού πλέγματος αντιστοιχεί και για μένα υπολείπεται από το Hyper G. Μένει το “Soft” που τελικά ισχύει μιας και είναι άνετο στο χέρι και μετά από μιάμιση ώρα παιχνιδιού δεν κουράζει ιδιαίτερα για πολυεστερικό. Στην αρχή το πλέγμα είχε μια “ξερή” αίσθηση αλλά μετά από λίγη ώρα “έστρωσε”. Μετά από 4-5 παιχνίδια άρχισε η μπάλα να πηγαίνει πιο βαθιά και αναγκαστικά έπρεπε να βάζω λιγότερη δύναμη για να κρατήσω τη μπάλα στο γήπεδο σημάδι ότι έχασε αρκετά σε τάση ενώ άρχισε επίσης να σκληραίνει.
    Συμπέρασμα για όποιον θέλει ένα πολυεστερικό πλέγμα με καλό έλεγχο στα χτυπήματα, καλό επίπεδο σπιν και άνετο στο χέρι το συγκεκριμένο πλέγμα είναι ότι πρέπει με την προϋπόθεση να το αλλάζει μετά 8-10 ώρες παιχνιδιού γιατί χάνει πολύ γρήγορα σε τάση και αίσθηση.

  7. #37
    Head hawk 1,25 Λευκό σε Babolat Pure Drive VS στα 21 κιλά.
    Παίχτηκε σε θερμοκρασία 25-27 βαθμούς.
    Λοιπόν με αυτό το πλέγμα θα ξεκινήσω από το τέλος.
    Μετά από 30 ώρες παιχνιδιού αισθανόμουν ότι παίζω καλύτερα από τις πρώτες 2-3 ώρες και η συμπεριφορά του από τις πρώτες ώρες και μετά ήταν σχεδόν η ίδια. Προς το τέλος το αισθάνθηκα λίγο σκληρότερο αλλά χωρίς να ενοχλεί. Μάλλον βιάστηκα και το έκοψα και δεν περίμενα να δω πόσες ώρες θα μπορούσα να παίξω ακόμη.
    Πάμε τώρα στο δια ταύτα... Παρόλα τα λίγα κιλά το πλέγμα δεν έχει δύναμη. Πρέπει να χτυπάς δυνατά και με πλήρες άνοιγμα στη ρακέτα για να πάει βαθιά η μπάλα και ειδικά στο backhand υπό πίεση αν δεν έχεις καλή τεχνική κάνεις πάσα στον αντίπαλο για winner ή κάνεις drop χωρίς να το θέλεις... Αντίθετα έχει καλό έλεγχο στα χτυπήματα. Χτυπάς δυνατά και στέλνεις τη μπάλα βαθιά χωρίς να φοβάσαι μήπως τη στείλεις έξω. Επίσης το σπιν που παίρνει η μπάλα είναι καλό χωρίς βέβαια να περιμένεις αποτελέσματα αντίστοιχα άλλων πιο “φημισμένων” πλεγμάτων. Προσωπικά το βρήκα μαλακό για πολυεστερικό και δεν είχα καμία ενόχληση μετά από μιάμιση ώρα παιχνιδιού εκτός από κούραση αφού έπρεπε να χτυπάω τη μπάλα συνέχεια δυνατά λόγω της έλλειψης δύναμης του πλέγματος.
    Συμπερασματικά όποιος είναι αθλητικός, έχει δύναμη και καλή τεχνική μπορεί να παίξει καλό τένις με αυτό το πλέγμα για πολλά παιχνίδια και χωρίς να ταλαιπωρεί τα χέρια του. Όποιος ψάχνει δύναμη και ατελείωτο σπιν από ένα πλέγμα και η τεχνική του ακόμη δεν είναι στο καλύτερο επίπεδο καλύτερα ας κοιτάξει κάτι άλλο.

  8. #38
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    331
    @constantinos ρίξε και μια ματιά σε αυτά που έχω δοκιμάσει εγώ. Από Dyreex Cube Max και μετά, το πλέξιμο είναι από εμένα στα 23-24kg σε 2 κομμάτια.

    https://tt.tennis-warehouse.com/index.php?threads/my-tennis-string-review-database.736090/

    * Η Solinco ετοιμάζει Hyper G Soft round-shaped.

    @simplicious της Gamma η Progression 2 και Χ2 ανέβηκαν από τα 320-330€ στα 360€. Όπως τα 'λεγες. Ανέβηκαν όλα. Καλά για CB3 ούτε νέο. Ευτυχώς πήρα Easy Stringer στα 300€ και κάνω τη δουλειά μου.

  9. #39
    Babolat Syn Gut 1,30 σε Pure Drive VS στα 24 κιλά.
    Επειδή τώρα το χειμώνα τις ώρες που παίζω έχει τις περισσότερες φορές τρελή υγρασία με τη μπάλα να γίνεται μούσκεμα και ασήκωτη και οι θερμοκρασίες είναι χαμηλές είπα να βάλω ένα μαλακό πλέγμα το οποίο όμως να είναι και φτηνό. Ένα από τα πλέγματα που βρήκα σε χαμηλή τιμή ήταν και το συγκεκριμένο που κυκλοφορεί μόνο σε συσκευασία 200 μέτρων και απ ότι γράφει είναι κατασκευασμένο στο Βιετνάμ. Είναι η απλούστερη μορφή syn gut με ένα μόνο νήμα γύρω από τον πυρήνα. Πρώτη εντύπωση ότι είναι μαλακό και ότι έχει πολύ δύναμη. Πέρασε κάποια ώρα για να χαμηλώσω τη μπάλα και να τη στέλνω μέσα στο γήπεδο. Όσο πέρναγε η ώρα όμως το παιχνίδι γινόταν ευχάριστο και χαλαρό.
    Στο σερβίς η μπάλα φεύγει σφαίρα.
    Στα χτυπήματα από τη Base line δεν θα βρεις την ακρίβεια ενός πολυεστερικού. Αντί να βάλεις σαν στόχο ένα κώνο για παράδειγμα πρέπει να βάλεις τρεις τον ένα δίπλα στον άλλον.
    Στα βολέ πρέπει να κλείνεις τη ρακέτα λίγο παραπάνω για να κόψεις τη μπάλα και να μη φύγει μακρυά αλλά είναι κάτι που μετά από λίγο συνηθίζεις. Πρέπει να έρθει η μπάλα με πολύ δύναμη για να χάσεις βολέ.
    Στο top spin αν έχεις καλή τεχνική και δυνατά χτυπήματα ένα πολυεστερικό είναι πολύ καλύτερο. Αν απλά “βουρτσίζεις” τη μπάλα χτυπώντας χαλαρά δεν θα δεις διαφορά.
    Στα slice η μπάλα φεύγει λίγο πιο ψηλά απ ότι περιμένεις και το χτύπημα χάνει κάπως την αποτελεσματικότητα που θα είχε σε σχέση με ένα πολυεστερικό.
    Από το δεύτερο παιχνίδι οι χορδές αρχίζουν να μετακινούνται. Σε κάποιο σημείο μετά από κάθε ράλυ πρέπει να τις επαναφέρεις ειδικά αν βάζεις πολύ spin. Κάποιους αυτό τους ενοχλεί κάποιους όχι.
    Σαν αντοχή εμένα μου έβγαλε περίπου 10 ώρες μέχρι να σπάσει. Το σίγουρο είναι ότι κάποια στιγμή θα σπάσει ή θα μετακινείται σε βαθμό που θα σε αναγκάσει να αλλάξεις πλέγμα σε αντίθεση με ένα πολυεστερικό που μπορεί και να μη σπάσει ποτέ και να συνεχίσει να παίζει κάποιος ταλαιπωρώντας τα χέρια του.

    Συμπέρασμα: Αν θέλεις να παίξεις ένα χαλαρό παιχνίδι με φίλους χωρίς να δίνεις μεγάλη σημασία στη λεπτομέρεια ή αν κάνεις προπονήσεις σε γκρουπάκια, το συγκεκριμένο πλέγμα δεν θα σε ταλαιπωρήσει καθόλου στα χέρια, δεν θα σε κουράσει, θα σπάσει και θα σε αναγκάσει να το αλλάξεις όταν πρέπει χωρίς να δώσεις 15+ ευρώ για ένα πιο “hi teck” πλέγμα και θα σου δώσει ένα τίμιο σπιν και έλεγχο για τα χρήματα που κοστίζει.
    Αν θέλεις να μαλακώσεις ένα πολυεστερικό και μάλιστα με χαμηλό κόστος είναι ιδανική επιλογή.
    Τώρα αν θέλεις να παίξεις ανταγωνιστικά και έχεις την τεχνική και τη δύναμη να εκμεταλλευτείς ένα πολυεστερικό τότε δεν είναι για σένα.

    ΥΓ Τα 24 κιλά είναι λίγα για το συγκεκριμένο πλέγμα στη συγκεκριμένη ρακέτα. Θα το βάλω στα 26 κιλά όπου πιστεύω θα αποδώσει πολύ καλύτερα τόσο σε έλεγχο σε βολέ και βαθιά χτυπήματα όσο και σε top και under spin και θα επανέλθω.

    edit
    26 κιλά λοιπόν και αρκετά διαφορετική συμπεριφορά. Μπορώ να πω ότι σε αυτά τα κιλά το συγκρίνω άνετα με το Head Velocity MLT το οποίο για μένα είναι ένα από τα καλύτερα nylon. Το MLT είναι λίγο πιο άνετο σαν αίσθηση και έχει λιγότερη μετατόπιση χορδών τουλάχιστον μέχρι να στεγνώσει αυτό το κάτι σαν λάδι που έχει όταν ανοίγεις τη συσκευασία.
    Σαν κατάληξη, σχεδόν με το ένα τρίτο των χρημάτων που κοστίζει το MLT παίρνεις ένα πλέγμα που αν πειραματιστείς λίγο με την τάση ανάλογα με τη ρακέτα σου και το επίπεδο που παίζεις μπορεί να καλύψει αρκετούς club players που κοιτάνε την ουσία και δεν παρασύρονται από το marketing....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη constantinos : 24-02-23 στις 09:16

  10. #40
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    331
    Για να ξαναζεσταθεί το Θέμα, επ' αφορμή σημερινής συνομιλίας μου με μέλος που παίζει με Hyper G.

    Παρόμοια με Hyper G σε καλύτερες τιμές, δηλαδή: τετράγωνη διατομή, "mute"-πλαστική αίσθηση, η μπάλα να μην φεύγει άουτ σχεδόν με τίποτα και προσανατολισμό για top-spin χτυπήματα:

    Dyreex Cube Max σε 1.20 και 1.25
    https://www.dyreex.com/tour-series-cube-max-12-m.html

    Dyreex Cube Flash σε 1.20: πιο lively χορδή, άρα βάζεις 1-1.5 κιλό πάνω:
    https://www.dyreex.com/tour-series-cube-flash-12-m.html

    Oehms Sonic Speed: 2 κουλούρες 60€ δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα ή το έχουν ξεχασμένο ως προσφορά. To είχα παίξει πλεγμένο από άλλον, αλλά δεν ήταν καλά πλεγμένο, μάλλον βιαστική δουλειά. Θέλει αργό τράβηγμα μάλλον η συγκεκριμένη. "Έξω" λέγεται ότι παίζει παρόμοια με Hyper G.

    https://www.oehms-strings.de/product...ed-2-for-1?c=6

    String Kong Banana Bite υπάρχει Ελλάδα, άρα λίγα μεταφορικά

    https://tennisworld.gr/plegma-string...elaki-12m.html

    Πρέπει να αναφέρω και Mayami Magic Twist. Αίσθηση κάτι ανάμεσα σε Hyper G και Yonex Poly Tour Pro. Είναι περιστραμμένο, αλλά όχι τρελά.

    https://www.mayami-strings.eu/shop/magic-twist-set-12m/

    Εναλλακτικές για παιχνίδι με Spin:

    https://tennisworld.gr/plegma-string...elaki-12m.html

    https://tennisworld.gr/strings/strin...oura-200m.html

    Για κάποιο λόγο βγάζει 25 ευρώ μεταφορικά:

    https://stringlab.it/prodotto/corda-...ogen-revo-hex/

    Για πιο ακριβά γούστα:
    https://l-tecpremium.fr/produit/meteor/

    Στα L-Tec Premium θα υπάρχει και έκπτωση 20% με κωδικό που θα ανεβάσω εδώ, λογικά από αύριο. Μπορεί να ακολουθήσουν και άλλες μάρκες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη konkalf : 12-06-23 στις 17:42

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας