Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 48

Θέμα: Εντυπώσεις από πλέγματα.

  1. #1

    Εντυπώσεις από πλέγματα.

    Επειδή πλέον υπάρχουν χιλιάδες πλέγματα στην αγορά και δεν είναι δυνατόν να τα δοκιμάσει κάποιος όλα ανοίγω αυτό το topic για να γράφουμε τις εντυπώσεις μας από τα πλέγματα που χρησιμοποιούμε. Υπάρχουν βέβαια σε ξένα sites διάφορα reviews αλλά δεν βλέπω το λόγο να μην υπάρχει σχετικό θέμα και στο παρόν forum.

    YΓ Ελπίζω να μην πέσει και εδώ “φιλτράρισμα”.

  2. #2
    Κάνω την αρχή με το στρογγυλό πολυεστερικό Plus power 1,28 της Pro's pro σε gravity mp στα 23 κιλά.
    Όταν την παρέλαβα ήταν 23,4 κιλά. Μετά το πρώτο μισάωρο παιχνιδιού με πλήρες άνοιγμα και δυνατά χτυπήματα με top spin το πλέγμα ήταν άριστο. Όλες οι μπάλες μέσα επίσης πολύ καλή απόδοση σε slice και kick serve και καλός έλεγχος στα βολέ παρά την ελαφριά και αδύναμη ρακέτα. Σε βαρύτερη ρακέτα ή δυνατότερη στα 300 gr θα ταίριαζε καλλίτερα.
    Για χαλαρά flat χτυπήματα παρά το όνομα το πλέγμα είναι αδύναμο και δεν προτείνεται.
    Στις 7-8 ώρες παιχνιδιού άρχισα να χάνω μερικές μπάλες. Μέτρηση και 22,2 κιλά όμως μπορούσα ακόμη να κρατήσω εύκολα τη μπάλα στο γήπεδο. Στις 10-12 ώρες άρχισα να νιώθω το πλέγμα να σκληραίνει. Μέτρηση και 21,5 κιλά. Στις 16 ώρες μαζί με -πολύ -ελαφριά ματακίνηση χορδών άρχισε να με ενοχλεί το χέρι μου. Μέτρηση 20.2 κιλά οπότε και το έκοψα. Συμπέρασμα πολύ καλό πλέγμα μέχρι τις 12 ώρες δυνατού παιχνιδιού σε πολύ καλή τιμή οπότε οι συχνές αλλαγές δεν θα πονέσουν ούτε το χέρι αλλά ούτε και την τσέπη!

  3. #3
    Pro's pro multifilament Superior gut 1,32 σε Gravity MP στα 24 κιλά.
    Το πλέγμα στην αφή είναι πάρα πολύ μαλακό και σύμφωνα με τον πλέκτη έχει μεγάλη ελαστικότητα. Παρέλαβα τη ρακέτα στα 24,8 κιλά. Πρώτη εντύπωση στο παιχνίδι ότι το πλέγμα είναι πραγματικά μαλακό. Χτυπάς όσο δυνατά θέλεις και δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Τόσο σε flat όσο και με top spin χτυπήματα η μπάλα φεύγει εύκολα και δεν χρειάζεται να χτυπήσεις με όλη σου τη δύναμη για να πιέσεις στη base line. Εντύπωση μου έκανε επίσης και η απόδοση στα slice όπου κρατάς τη μπάλα εύκολα χαμηλά και με βάθος. Εκεί που υστερεί είναι στα βολέ ιδιαίτερα όταν η μπάλα είναι δυνατή και στα smash που θέλει προσοχή γιατί μπορείς εύκολα να στείλεις τη μπάλα έξω. Στις οκτώ ώρες παιχνιδιού η τάση ήταν στα 24,3 κιλά χωρίς καμία μετακίνηση χορδών ενώ η απόδοση ήταν σταθερή. Στις 16 ώρες η τάση ήταν 23.8 κιλά με πολύ μικρή μετατόπιση χορδών ενώ άρχισε να γίνεται εμφανής η φθορά εξωτερικά. Στις 20 ώρες έσπασε. Συμπέρασμα πολύ μαλακό πλέγμα, μετά από δύο ώρες παιχνιδιού το χέρι ήταν ξεκούραστο. Μέχρι να σπάσει κράτησε πολύ καλά την τάση και δεν είχε μεγάλη μετατόπιση χορδών παρότι έπαιζα με top spin. Για όποιον παίζει flat σίγουρα θα αντέξει περισσότερες ώρες αλλά θα έχει και μεγαλύτερη μετακίνηση στις χορδές γιατί εκτός του ότι πέφτει η τάση φθείρεται και το επικάλυμμα της χορδής.
    Η τιμή του είναι σχεδόν αντίστοιχη syn gut άλλων εταιριών και η σύγκριση με άλλα multi είναι αστεία.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη constantinos : 09-12-21 στις 13:52

  4. #4
    Wilson Sensation 1,30 multifilament. Ρακέτα Wilson Six One 95 στα 24 κιλά.
    Παρέλαβα τη ρακέτα στα 24,2 κιλά. Πρώτη εντύπωση στο παιχνίδι ότι το πλέγμα είναι μαλακό και ότι έχει αρκετή δύναμη. Επίσης ο έλεγχος της μπάλας είναι αρκετά καλός. Μετά από σχεδόν δύο ώρες το χέρι μου ήταν ξεκούραστο. Μετά από 8-10 ώρες η τάση ήταν στα 23,9 κιλά και έπαιζε πολύ καλά όμως είχε αρχίζει να ξεφτίζει στο sweet spot ενώ δεν είχα μετακίνηση χορδών (βέβαια η ρακέτα είναι 18Χ20 με σχετικά μικρό κεφάλι). Στις 14 ώρες έσπασε εκεί που είχε φθαρεί. Συμπέρασμα είναι πολύ φιλική χορδή για το χέρι με καλή δύναμη και έλεγχο για multi αλλά δεν είχε την αντοχή που περίμενα μιας και δεν σπάω εύκολα χορδές. Ίσως έπεσα στην περίπτωση...

  5. #5
    Luxilon Alu Power Rough 1,25 σε ρακέτα Head Speed graphene 360+ MP στα 23 κιλά.
    Μπορώ να πω ότι με αυτόν τον συνδυασμό ρακέτας πλέγματος έχω παίξει το πιο ανταγωνιστικό τένις! Spin, έλεγχος της μπάλας από κάθε θέση, σιγουριά στα βολέ και στα smash. Αυτά τα περίμενα όμως αυτά που δεν περίμενα και με παραξένεψαν είναι τα εξής. Χτύπαγα τη μπάλα με top spin χωρίς να βάζω όλη μου τη δύναμη και αυτή έφευγε σφαίρα! Επίσης σε flat serve η μπάλα έφευγε με δύναμη. Και κάτι άλλο. Άνεση! Σε αντίθεση με αυτά που διάβαζα μετά από 3 σετ το χέρι μου δεν κατάλαβε τίποτα. Δεν ξέρω τι ρόλο έπαιξε η ρακέτα όμως στην περίπτωσή μου ήταν ο ιδανικός συνδυασμός. Μέτρηση τάσης μετά από 8 ώρες στα 22,4 κιλά. Στο τέλος όμως της δεύτερης εβδομάδας και μετά από άλλες 8 ώρες περίπου σαν κάποιος να πάτησε ένα κουμπί και δεν μπορούσα να κρατήσω τη μπάλα με τίποτα στο γήπεδο! Μέτρηση τάσης και 19,8 κιλά οπότε αναγκαστικά το έκοψα. Συμπερασματικά πολύ καλό πλέγμα και με πολύ καλή διάρκεια τάσης για πολυεστερικό στην περίπτωσή μου όμως για τα δικά μου μέτρα η τιμή είναι απαγορευτική αν πρέπει να το αλλάζω κάθε δύο εβδομάδες.

  6. #6
    Wilson Synthetic Gut Power 1,30 σε ρακέτα Wilson Six One 95 στα 25 κιλά.
    Πρώτη εντύπωση αυτό που λέει και το όνομα. Δύναμη! Η μπάλα φεύγει βαθιά χωρίς να χτυπάς με όλη σου τη δύναμη. Αντίθετα σε προτρέπει σε χαλαρούς ρυθμούς κάτι που βοηθάει πολύ και στην καταπόνηση στα χέρια. Όσον αφορά την άνεση προσωπικά το βρήκα καλύτερο από το Sensation. Στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά δεν ξεχωρίζει κάπου ιδιαίτερα και κάποιες φορές αισθάνεσαι ότι χτυπάς κατά προσέγγιση ενώ για να παίξεις με πολύ top spin πρέπει να κλείσεις αρκετά τη λαβή. Το πλέγμα μου κράτησε περίπου 16-18 ώρες πριν αρχίσει να μετακινείται και το έκοψα αλλά θα μπορούσε να παίξει και περισσότερες.
    Συμπέρασμα για όποιον θέλει να παίξει χαλαρό τένις χωρίς να τον νοιάζει πόσο top spin θα βάλει ή το πόσο οριακές θα είναι οι μπάλες και στο τέλος του παιχνιδιού τα χέρια του να είναι ξεκούραστα το πλέγμα είναι πολύ καλό επίσης είναι πολύ καλό σε υβριδικό με σκληρό poly.

  7. #7
    Head Lynx Tour σε ρακέτα Wilson Six One 95 στα 23 κιλά.
    Πρώτη εντύπωση ότι για να παίξεις με αυτό το πλέγμα ανταγωνιστικά πρέπει να χτυπάς συνέχεια με όλη σου τη δύναμη και με πλήρες άνοιγμα διαφορετικά η μπάλα μόλις που περνάει τη service line. Λόγω της πολύγωνης διατομής η μπάλα παίρνει τρελό spin ακόμη και χωρίς πολύ κλειστή λαβή οπότε ζορίζεις λιγότερο το χέρι. Ο έλεγχος στη μπάλα είναι φοβερός και για να βγάλεις τη μπάλα έξω πρέπει να προσπαθήσεις πολύ. Συμπερασματικά το πλέγμα είναι πολύ καλό για δυνατούς παίκτες που έχουν και τη φυσική κατάσταση να βγάζουν ολόκληρο παιχνίδι σε αυτούς τους ρυθμούς και παίζουν με πλήρες άνοιγμα. Εμένα με κούρασε και το άφησα στην εβδομάδα στην οποία δεν φάνηκε να έχει χάσει σχεδόν καθόλου την τάση του και έπαιζε όπως την πρώτη μέρα με τη μόνη διαφορά οι αμέτρητες ίνες από τα μπαλάκια που είχαν κολλήσει επάνω.

  8. #8
    Head Velocity MLT 1,30 σε ρακέτα Head Gravity MP στα 25 κιλά.
    Αρχή παιχνιδιού και απορία. Μήπως έγινε λάθος και το πλέγμα είναι πολυεστερικό και όχι πολύκλωνο? Χρειαζόταν δύναμη και καλό άνοιγμα για να φύγει βαθιά η μπάλα και την έστελνες όπου ήθελες και με πολύ καλό top spin αντίστοιχα ενός μαλακού πολυεστερικού όμως στο τέλος του παιχνιδιού όσον αφορά την άνεση ήταν κλασικού πολύκλωνου. Το πλέγμα άρχισε να μετακινείται αρκετά περίπου στις 16-18 ώρες αλλά μπορεί να παίξει και λίγο παραπάνω ενώ παραμένει άνετο για το χέρι. Για κάποιον που δεν σπάει εύκολα χορδές για μένα το πλέγμα είναι η χρυσή τομή μεταξύ πολύκλωνου και μαλακού πολυεστερικού τουλάχιστον στις πρώτες 8-10 ώρες παιχνιδιού. Μετά αρχίζει σιγά σιγά να μετακινείται και να χάνει σε έλεγχο αλλά παραμένει άνετο και προβλέψιμο μέχρι να φθαρεί.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη constantinos : 13-12-21 στις 09:46

  9. #9
    Junior Member Το avatar του χρήστη Haris
    Εγγραφή
    03-10-2017
    Μηνύματα
    262
    Γειά σου Κώστα,
    μπράβο καλή δουλειά!

    Πως μετράς το tension?

  10. #10
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Όντως αξιόλογα τα review και γενικά με βρίσκουν σύμφωνο σε όλα όσα έχω δοκιμάσει και γω.
    Αλλά το Νο1 το ενδιαφέρον του thread είναι η μέτρηση της τάσης!
    Προφανώς κάποιο app που δουλεύει κανονικά?
    Έχω δοκιμάσει μόνο τα free apps και είναι από τραγικά έως απελπιστικά!

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας