Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 48

Θέμα: Εντυπώσεις από πλέγματα.

  1. #21
    Έχει κάποιος να αγοράσω 12 μέτρα από το PROS PRO Clay Court Plus? Έχει πέσει στα χέρια μου από φίλο σετάκι από ένα άλλο κινέζικο το οποίο φαίνεται ολόιδιο τουλάχιστον από τη φωτογραφία στο site της pro's pro και θέλω να τα πλέξω ταυτόχρονα σε ίδιες ρακέτες. Ευχαριστώ.
    ΥΓ το κινέζικο είναι ακριβότερο και αυτό μου έκανε εντύπωση και έχω την απορία. Η pro's pro το έχει σα μη διαθέσιμο.

  2. #22
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο constantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει κάποιος να αγοράσω 12 μέτρα από το PROS PRO Clay Court Plus? Έχει πέσει στα χέρια μου από φίλο σετάκι από ένα άλλο κινέζικο το οποίο φαίνεται ολόιδιο τουλάχιστον από τη φωτογραφία στο site της pro's pro και θέλω να τα πλέξω ταυτόχρονα σε ίδιες ρακέτες. Ευχαριστώ.
    ΥΓ το κινέζικο είναι ακριβότερο και αυτό μου έκανε εντύπωση και έχω την απορία. Η pro's pro το έχει σα μη διαθέσιμο.
    Κωνσταντίνε, ακριβώς τα ίδια είναι. Έχει συζητηθεί αυτό σε γνωστό ξενόγλωσο φόρουμ....
    Το εργοστάσιο που τα παράγει όλα αυτά - και πολλά "επώνυμα" πλέγματα - είναι στην Taiwan.
    Απλά οι "επώνυμοι" παίρνουν αποκλειστικότητα στη διάθεση συγκεκριμένων κωδικών με το όνομά τους, οι πιο "οικονομικοί" όχι...

  3. #23
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κωνσταντίνε, ακριβώς τα ίδια είναι. Έχει συζητηθεί αυτό σε γνωστό ξενόγλωσο φόρουμ....
    Αν θέλεις δίnεις το link? Ευχαριστώ

    edit: Πάντως στο site της pro's pro για τα πολυεστερικά γράφει made in Germany...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη constantinos : 16-12-21 στις 12:58

  4. #24
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο constantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θέλεις δίnεις το link? Ευχαριστώ

    edit: Πάντως στο site της pro's pro για τα πολυεστερικά γράφει made in Germany...
    Όχι, στη σελίδα του Clay Court Plus δε γράφει πουθενά Made in Germany.
    Made in Germany γράφει στη γενική κατηγορία κάποιων polyester/monofilament.

    To link είναι δύσκολο να το ξαναβρώ.
    Διαβάζω τόσα πολλά κάθε μέρα.
    Δεν κρατάω bookmark για ότι διαβάζω.
    Και μάλιστα εάν δεν με ενδιαφέρει...

    Θα βοηθούσε εάν μου έλεγες το όνομα του "κινέζικου" που έχεις. Ίσως το ξαναβρώ.

    Θέλω να πιστεύω ότι όλο αυτό δεν γίνεται επειδή δεν με πιστεύεις...
    Εάν ισχύει κάτι τέτοιο, τότε η νέα απάντησή μου είναι "έχεις δίκιο. άλλο είναι! δοκίμασέ το"

    Edit

    Δες κάποια σχετικά ΕΔΩ και ΕΔΩ.
    Γενικά αυτό το πλέγμα υπάρχει με 1, 2, διαφορετικά ονομάτα και τιμές από 30 έως 60 ευρώ...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 16-12-21 στις 13:32

  5. #25
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, στη σελίδα του Clay Court Plus δε γράφει πουθενά Made in Germany.
    Made in Germany γράφει στη γενική κατηγορία κάποιων polyester/monofilament.

    To link είναι δύσκολο να το ξαναβρώ.
    Διαβάζω τόσα πολλά κάθε μέρα.
    Δεν κρατάω bookmark για ότι διαβάζω.
    Και μάλιστα εάν δεν με ενδιαφέρει...

    Θα βοηθούσε εάν μου έλεγες το όνομα του "κινέζικου" που έχεις. Ίσως το ξαναβρώ.

    Θέλω να πιστεύω ότι όλο αυτό δεν γίνεται επειδή δεν με πιστεύεις...
    Εάν ισχύει κάτι τέτοιο, τότε η νέα απάντησή μου είναι "έχεις δίκιο. άλλο είναι! δοκίμασέ το"
    Δεν έχω λόγο να μη σε πιστέψω απλά ήθελα να δω τι γράφεται γιατί με ενδιαφέρει!
    Και εγώ γι΄αυτό ζήτησα να αγοράσω το συγκεκριμένο για να τσεκάρω αν είναι τα ίδια...
    Το κινέζικο είναι το ALPHA TSB-05 Claycourt το οποίο φίλος το αγόρασε από κινέζικο sIte.
    Τα πολυεστερικά που η pros' pro αναφέρει σαν made in Germany τα έχει και στη γενική κατηγορία πολυεστερικών όπως για παράδειγμα το Black Out που είναι αυτό που δοκιμάζω τώρα και θα γράψω σύντομα εντυπώσεις.
    Λίγο μπερδεμένα πράγματα...

  6. #26
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο constantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω λόγο να μη σε πιστέψω απλά ήθελα να δω τι γράφεται γιατί με ενδιαφέρει!
    Και εγώ γι΄αυτό ζήτησα να αγοράσω το συγκεκριμένο για να τσεκάρω αν είναι τα ίδια...
    Το κινέζικο είναι το ALPHA TSB-05 Claycourt το οποίο φίλος το αγόρασε από κινέζικο sIte.
    Τα πολυεστερικά που η pros' pro αναφέρει σαν made in Germany τα έχει και στη γενική κατηγορία πολυεστερικών όπως για παράδειγμα το Black Out που είναι αυτό που δοκιμάζω τώρα και θα γράψω σύντομα εντυπώσεις.
    Λίγο μπερδεμένα πράγματα...
    Σου έβαλα κάποια link από πριν στο προηγούμενο post...
    Ναι για πες. Και εγώ το σκέφτομαι. Αλλά από διατήρηση τάσης είναι χάλια.
    Γενικά αυτή τη στιγμή η PP δεν έχει διαθεσιμότητα σχεδόν σε κανένα Nylon πλέγμα.
    Λογικά θα παραλάβει σύντομα.
    Δες και το Gutex Ultra. Είναι το αγαπημένο μου. Μαλακό Multi και ταυτόχρονα αδύναμο!

  7. #27
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Εφόσον ψάχνεσαι με την πηγή των πλεγμάτων διάβασε κάποια πράγματα εδώ και εδω.
    Βέβαια όπως σε όλα τα αντίστοιχα θέματα, ποτέ δεν μπορεί να υπάρξει μια εγγύηση την πιστότητας των αναφερομένων.
    Αλλά με των συνδυασμό πολλών διαφορετικών πηγών, αρχίζει να βγαίνει κάποιο πιο αξιόπιστο συμπέρασμα.
    Καλή ώρα όπως έγινε και για το άρθρο του Οδηγού Βελτίωσης μιας Ρακέτας...

    Τέλος, με 500 κομματάκια μπορείς να αποκτήσεις το συγκεκριμένο πλέγμα που ψάχνεις με το ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΟΝΟΜΑ!
    Θα σου πρότεινα το Dino Multi 1.30 !!

  8. #28
    Απ' ότι φαίνεται και στα δύο link που έβαλες έχουν την ίδια απορία με μένα (Pro's Pro Clay Court Plus looks exactly the same as the Chinese Alpha TSB-05 Clay Court). Και εγώ πιστεύω ότι είναι τα ίδια. Πάντως η πρότασή μου για αγορά ενός σετ αν έχει κάποιος και θέλει να μου δώσει ισχύει.
    Για να είμαι ειλικρινής για το φτηνότερο Gutex Ultra πήγαινα αλλά δεν ήταν διαθέσιμο και κατέληξα στο superior gut το οποίο βέβαια δεν με απογοήτευσε.
    Για το Black Out ελπίζω να μας επιτρέψει ο καιρός σήμερα να παίξουμε επιτέλους! Από τότε που το έβαλα έχω παίξει μια ώρα με το ζόρι...

  9. #29
    Wilson Revolve Twist 1,25 σε Wilson Six One 95 στα 23 κιλά.
    Ταυτόχρονα με το Volki Cyclone Tour στην άλλη ρακέτα είχα αυτό το πλέγμα το οποίο είναι και αυτό παρόμοιας διατομής. Σε αντίθεση με το Volki εδώ καταλαβαίνεις αμέσως ότι πρόκειται για “καθαρόαιμο” πολυεστερικό. Για να πιέσεις τη μπάλα βαθιά πρέπει να χτυπάς δυνατά, να ανοίγεις καλά τη ρακέτα και να παίζεις με spin. Αν παίζεις έτσι δύσκολα βγάζεις τη μπάλα έξω αλλά αντίθετα τη στέλνεις εύκολα όπου θέλεις. Στα slice κράταγα τη μπάλα εύκολα χαμηλά και επίσης την “έκοβα” εύκολα στα drop. Δεν ξέρω κατά πόσο βοήθησε η διατομή σε αυτά τα under spin χτυπήματα όμως στο top spin δεν είδα και καμιά τεράστια διαφορά από ένα κλασικό στρογγυλό. Προσωπικά το πλέγμα μου φάνηκε κάπως σκληρό και μετά το παιχνίδι αισθανόμουν το χέρι μου “βαρύ”. Άρχισε να χαλαρώνει αισθητά περίπου στις 14-16 ώρες. Συμπερασματικά εάν επρόκειτο να παίξω σε κάποιο ερασιτεχνικό τουρνουά (των 40 ευρώ τη συμμετοχή πλέον συν το γήπεδο, έλεος) θα το έβαζα άνετα όμως για παιχνίδι με φίλους μάλλον όχι γιατί πρέπει να παίζεις συνέχεια δυνατά και δεν ήταν και το φιλικότερο τουλάχιστον για το δικό μου χέρι.

  10. #30
    Solinco hyper g 1,25 σε ρακέτα Wilson Six One 95 στα 23 κιλά.
    Μόλις με είδαν οι κόρες μου με αυτό το πλέγμα στη ρακέτα άρχισαν το “δούλεμα”.
    Πραγματικά το χρώμα χτυπάει έντονα στο μάτι και προκαλεί τα βλέμματα!
    Στο παιχνίδι τώρα το πλέγμα θέλει δύναμη για να στείλεις τη μπάλα βαθιά όμως δύσκολα τη βγάζεις έξω. Αντίθετα τη στέλνεις όπου θέλεις και όσο πιο δυνατά χτυπάς τόσο περισσότερο spin βάζεις και λόγω των γωνιών που έχει. Σε χαλαρούς ρυθμούς όμως ή αν δεν μπορείς να βάλεις για οποιοδήποτε λόγο δύναμη ιδιαίτερα στο back hand το έχεις χάσει το παιχνίδι...
    To πλέγμα πάντως δεν με ενόχλησε στο χέρι και μάλλον είναι από τα πιο άνετα πολυεστερικά που έχω παίξει.
    Αυτό που μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση για πολυεστερικό είναι ότι με 20-22 βαθμούς που έπαιζα την άνοιξη και μετά από περίπου 25-26 ώρες το πλέγμα έπαιζε πολύ καλά και σίγουρα θα έπαιζε και άλλο! Συμπερασματικά πέρα από το χρώμα που για μένα δεν είναι και το καλύτερο, το πλέγμα είναι αρκετά καλό για όποιον έχει τη δύναμη και τη σωστή τεχνική, ιδιαίτερα στο back hand, να το εκμεταλλευτεί δεν κουράζει το χέρι και έχει πολύ καλή διάρκεια για πολυεστερικό.
    ΥΓ Είναι από τις ελάχιστες εταιρίες που γράφουν στη συσκευασία ότι το πλέγμα προέρχεται από εργοστάσιο στην Taiwan!

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας