PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογή ρακέτας arm friendly



KonDats
02-07-21, 19:30
Καλησπέρα

Σιγουρα εχετε διαβασει πολλες φορες ερωτηση για επιλογη ρακετας για αρχαριο. Εχοντας διαβασει πολλα post σε αυτο το forum ζηταω την βοηθεια σας για επιλογη ρακετας arm friendly λογω χειρουργιου στο χερι πριν απο καποια χρονια και μικρης δυσκαμψιας. Φυσικα και ρωτησα τον ορθοπεδικο μου και μου ειπε χαλαρα απλη γυμναστικη μεχρι εκει που μπορεις. Απο αλλα post εχω διαβασει να προτεινετε ρακετες με stiff χαμηλο 55-60. Επειδη ανεβαινουν κατακορυφα οι τιμες ηθεςλα να ρωτησω αν μια ρακετα me normal stiff 65 περιπου, η επιλογη συγκεκριμενου πλεγματος βοηθαει? Σιγουρα δεν θα φτασει στα επιπεδα μια ρακετας με stiff 55 (το καταλαβαινω πολλες φορες οτι πληρωνεις παιρνεις) αλλα θα ειναι μια βοηθεια ωστε οι κραδασμοι να μην περνανε στο χερι μου ?

Simplicius
04-07-21, 21:54
.

Καλησπέρα Σιγουρα εχετε διαβασει πολλες φορες ερωτηση για επιλογη ρακετας για αρχαριο. Εχοντας διαβασει πολλα post σε αυτο το forum ζηταω την βοηθεια σας για επιλογη ρακετας arm friendly λογω χειρουργιου στο χερι πριν απο καποια χρονια και μικρης δυσκαμψιας. Φυσικα και ρωτησα τον ορθοπεδικο μου και μου ειπε χαλαρα απλη γυμναστικη μεχρι εκει που μπορεις. Απο αλλα post εχω διαβασει να προτεινετε ρακετες με stiff χαμηλο 55-60. Επειδη ανεβαινουν κατακορυφα οι τιμες ηθεςλα να ρωτησω αν μια ρακετα me normal stiff 65 περιπου, η επιλογη συγκεκριμενου πλεγματος βοηθαει? Σιγουρα δεν θα φτασει στα επιπεδα μια ρακετας με stiff 55 (το καταλαβαινω πολλες φορες οτι πληρωνεις παιρνεις) αλλα θα ειναι μια βοηθεια ωστε οι κραδασμοι να μην περνανε στο χερι μου ?
Ίσως να ακουστεί σκληρό, αλλά γιατί θα πρέπει να ξεκινήσεις το τένις εάν έχεις σημαντικό πρόβλημα και χειρουργείο στο χέρι? Υπάρχουν ένα σωρό άλλοι τρόποι να αθληθείς χωρίς να διακινδυνεύσεις.

Μπορεί να μην είναι τόσο της μόδας, όπως είναι το τένις αυτή τη στιγμή, αλλά μόδα είναι και θα περάσει... Σε λίγα χρόνια πάλι έρημα θα 'ναι τα γήπεδα, όπως ήταν μέχρι πριν 2-3 χρόνια και θα περνάνε ώρες και ώρες χωρίς να εμφανίζεται κανείς.

Εάν πάλι επιμένεις, καλό είναι να πεις για ποιά ρακέτα μιλάς. Απ΄ότι καταλαβαίνω την έχεις ήδη. Γενικά δεν είναι μόνο το stiffness που πρέπει να δεις. Είναι αρκετά τα χαρακτηριστικά που κάνουν μια ρακέτα όχι τόσο ευχάριστη σε πονεμένα χέρια.. Φυσικά και το πλέγμα επίσης. Στην περίπτωσή σου φυσικά μιλάμε μόνο για multi ή s.gut.

KonDats
05-07-21, 00:14
Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Όχι την ρακέτα δεν την έχω βρει απλά κοίταζα τις τιμές και είχα την απορία για το πλεγμα. Όσο για το χέρι σε ευχαριστώ για την συμβουλή

constantinos
05-07-21, 13:36
Θα γράψω γενικότερα για κάποιον που θέλει να ξεκινήσει να παίζει.
Μου κάνει εντύπωση που οι περισσότεροι πριν καν ξεκινήσουν αρχίζουν και κοιτάζουν εξεζητημένα χαρακτηριστικά ρακέτας (stiffness, balance κλπ) και ψάχνουν το “καλύτερο” πλέγμα για να βάλουν στη ρακέτα τους πληρώνοντας ένα σωρό λεφτά χωρίς ουσιαστικά αντίκρισμα.
Πιστεύεις αλήθεια ότι θα δεις διαφορά με μια ρακέτα με stiffness 60 σε σχέση με μια που έχει stiffness 70 όταν είσαι σε επίπεδο που στο πρώτο service η μπάλα με το ζόρι περνάει τη service line? Ή αν θα πλέξεις το super πλέγμα που αγόρασες 25 ευρώ στα 22 ή στα 24 κιλά?
Για να μπορείς να ευχαριστηθείς το παιχνίδι χωρίς τραυματισμούς παράλληλα με την ενδυνάμωση που πρέπει να κάνεις με ασκήσεις με λάστιχα πρέπει να μάθεις σωστά τουλάχιστον τα βασικά χτυπήματα στο τένις έτσι ώστε η μπάλα να φεύγει αβίαστα χωρίς να ζορίζεσαι.. Μέχρι να φτάσεις σε επίπεδο 3 ή και 3,5 NTRP μια ελαφριά ρακέτα μέχρι 285 γρ είναι αρκετή. Εκτός αν θες να είσαι από τους ξιφομάχους που βλέπουμε όλο και περισσότερο στα γήπεδα που έρχονται με Pro Staff και Alu power που νομίζουν ότι παίζουν τένις αλλά στην πραγματικότητα ταλαιπωρούν το άθλημα και το σώμα τους.

KonDats
05-07-21, 15:58
Μαλλον το εχω διατυπωσει λαθος. Ο μοναδικος λόγος που κοιταζα χαρακτηριστικα πχ stiff ήταν λόγω του χεριου και να μην το ζορισω, εννοειτε ότι αν δεν υπηρχε το συγκεκριμενοι θεμα δεν θα εκανα τις συγκεκριμενες ερωτησεις, και οπως ανεφερε και ο simplicius δεν ειναι μονο το stiff που πρεπει να εχω υποψη μου (δεν το γνωριζα), για τα πλεγματα εδω μεσα διαβασα οτι βοηθανε σε τετοιες περιπτωσεις (ουτε αυτο το ηξερα). Εννοειτε οτι δεν θελω να γινω ξιφομαχος. και να αγορασω κατι που σε 2 μηνες μπορει να μπει στην ντουλαπα και να πιασει αραχνες

Simplicius
05-07-21, 23:04
.
Με μια απλή composite ρακέτα του τύπου Babolat Pulsion 102 και το synthetic gut που έχει από την μάνα της, μπορείς να μάθεις τα βασικά του τένις και δεν κινδυνεύεις να τραυματιστείς... Μετά από ένα χρόνο μιλάμε πάλι! :) Πρόσεξε μόνο τι μέγεθος λαβή θα πάρεις. Τα μαγαζιά έχουν μια τάση να ξεφορτώνονται τις λαβές που "δε φεύγουν" L4 κλπ....

tennisholic
06-07-21, 08:04
Θα το ξαναγράψω γιατί είναι μονόδρομος. Η ρακέτα είναι η volkl V1 classic, 102 κεφάλι, 285 γραμμάρια, 16Χ19, βγαίνει η ίδια από το 1990, παίζει απίστευτα, δεν πρόκειται να σε χτυπήσει ποτέ στο χέρι και θα την έχεις για πάντα μέσα στην τσάντα. Αυτή η ρακέτα δεν μπαίνει στη ντουλάπα και ανταποκρίνεται σε όλα τα επίπεδα. Α, και ό,τι πλέγμα και αν της βάλεις, απλά αδιαφορεί...