PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή ρακέτας για μέσο επίπεδο - γυναίκα



nickm
21-06-21, 18:15
Καλησπέρα. Είμαι κοπέλα κι έχω ύψος 1,62/53κιλά. Αυτή τη στιγμή έχω μια Babolat E-sense lite (267γρ unstrung) , την οποία αγόρασα το 2015, αλλά πλέον νιώθω ότι δε μπορώ να δώσω όσο δύναμη θέλω με αυτήν. Θέλω να πάρω μια ρακέτα που να είναι για μέσο - προχωρημένο επίπεδο. Έχω βρει κάποιες που είναι στα 305-315 γρ., αλλά με ανησυχεί η απότομη αλλαγή στο βάρος που θα χρησιμοποιήσω και δεν ξέρω αν υπάρχει περίπτωση να εμφανίσω tennis elbow από αυτό. Μπορεί κάποιος να μου διευκρινίσει τι γίνεται στις περιπτώσεις των γυναικών? Επίσης, έχετε κάποιες προτάσεις για το
επίπεδο μου?

nik_marin
27-06-21, 11:58
305-315g νομίζω είναι πολλά...
Διανομή δεν θα πάρεις από ποιο βαριά ρακέτα αλλά από εσένα ( την τεχνική σού).
Το καλύτερο είναι να δοκιμάσεις ρακέτες από άλλους, να δεις τι σου ταιριάζει.

Ρακέτα με stiffness έως 64 και βάρος 285-300 και πλέγμα Nylon .

https://www.head.com/en/racquet-finder

Στάλθηκε από το Pixel 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Simplicius
27-06-21, 17:25
Καλησπέρα. Είμαι κοπέλα κι έχω ύψος 1,62/53κιλά. Αυτή τη στιγμή έχω μια Babolat E-sense lite (267γρ unstrung) , την οποία αγόρασα το 2015, αλλά πλέον νιώθω ότι δε μπορώ να δώσω όσο δύναμη θέλω με αυτήν. Θέλω να πάρω μια ρακέτα που να είναι για μέσο - προχωρημένο επίπεδο. Έχω βρει κάποιες που είναι στα 305-315 γρ., αλλά με ανησυχεί η απότομη αλλαγή στο βάρος που θα χρησιμοποιήσω και δεν ξέρω αν υπάρχει περίπτωση να εμφανίσω tennis elbow από αυτό. Μπορεί κάποιος να μου διευκρινίσει τι γίνεται στις περιπτώσεις των γυναικών? Επίσης, έχετε κάποιες προτάσεις για το
επίπεδο μου?

Για να πάρεις λίγη παραπάνω δύναμη μπορείς να προσθέσεις λίγο βάρος σε αυτή που έχεις.
Ξεκίνησε με 2 γραμ. στη θέση 12, ψηλά στο κεφάλι.
Ταινίες βάρους θα βρεις σε όλα τα τενιστικά μαγαζιά.

nickm
28-06-21, 18:34
Δοκίμασα τη VCORE Pro 100 που είναι 300γρ. Έπαιξα λίγο με αυτήν, αλλά ένιωσα πολύ καλά και τα χτυπήματα μου ήταν πολύ ωραία. Επίσης, δοκίμασα και μια παλιά Head liquid metal, που ειναι και αυτά κάπου κοντά στα 300 με μικρό κεφάλι, κάτω από 100in2 και επίσης ήταν πολύ καλή

Simplicius
28-06-21, 22:13
.

Δοκίμασα τη VCORE Pro 100 που είναι 300γρ. Έπαιξα λίγο με αυτήν, αλλά ένιωσα πολύ καλά και τα χτυπήματα μου ήταν πολύ ωραία. Επίσης, δοκίμασα και μια παλιά Head liquid metal, που ειναι και αυτά κάπου κοντά στα 300 με μικρό κεφάλι, κάτω από 100in2 και επίσης ήταν πολύ καλή

Εάν έχεις μια μέτρια και πάνω τεχνική, πράγμα που σημαίνει ότι έχεις ένα ικανοποιητικό swing και "ανοίγεις" έγκαιρα στην υποδοχή της μπάλας, μια λίγο πιο βαριά ρακέτα θα σου δώσει πιο εύκολη δύναμη, καθώς η βαρύτερη ρακέτα με τη μεγαλύτερη μάζα θα βάλει εκείνη τη δύναμη αντί για σένα...

Φυσικά ένα μεγάλο κομμάτι σε όλο αυτό παίζει και η κατάλληλη επιλογή πλέγματος...