PDA

Επιστροφή στο Forum : tennis 10s



AVESPIRUS
15-05-10, 14:12
Μια νεα πρωτοβουλία εχει εδω και καιρο στηθεί στον χωρο του ελληνικού τενις.
Ειναι η πιο οργανωμένη προσπαθεια που έχει γίνει τα τελευταία χρόνια.
Εχει παει παντου. Εχει κανει tutorς.Εχει κανει και συνεδριάσεις .Εχει κανει και αγωνιστικό σχεδιασμό. Εχει προβληθεί οσο τιποτε άλλο στα σιτε.Εχει κάνει τουρνουα που όλοι βγαίνουν νικητές και παιρνουν βραβεία.
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
:confused:1. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΞΕΧΩΡΙΣΕΙ ΟΥΤΕ 2 ΤΑΛΕΝΤΑ
2.ΟΙ ΕΝΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 7 ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΜΕ ΤΑΜΠΛΟ ΑΤΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΝΟΚ ΑΟΥΤ. ΕΝΩ Η ΕΠΑΡΧΙΑ ΥΙΟΘΕΤΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥς ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΙΞΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ ΑΤΟΜΙΚΟ ΑΓΩΝΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΧΡΟΝΙΑ.
Η ΔΕ Β΄ΕΝΩΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΠΙΚΡΑΝΕΙ ΕΝΩ ΠΕΡΣΙ ΕΚΑΝΕ ΑΤΟΜΙΚΑ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΦΕΤΟΣ ¨ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ¨ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 10
3. ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΟΜΩΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΑΘΛΗΤΕΣ ¨ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥΣ¨ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΟΧΥΡΩΝΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΨΗΦΟΥ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΗΣ ΕΦΟΑ.
4.ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΟΜΩΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΤΕΝΕΡ ΜΕ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ ΣΤΟ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΟ ΤΗΣ ΦΙΛΟΘΕΗΣ ΓΙΑΤΙ Μ Ο Ν Ο ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ ΣΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΑΘΛΗΜΑ ΤΟΥ Τ Ε Ν Ν Ι Σ.

DAVE
15-05-10, 20:10
κατα αρχην αυτοι που κανουν κριτικη στην ε.φ.ο.α σε αυτο το φορουμ με βρισιεσ και ασχημιεσ δεν επιτρεπουν σε πολλουσ απο εμασ να ασκησουν κριτικη γιατι δεν θελουμε να ταυτιστουμε μαζι τουσ . παρακαλω λοιπον οταν επικοινονω μαζι σασ να μην εχω καμμια απαντηση-παρεμβαση απο τουσ δυο τρεισ που μονοπολουν το φορουμ.τωρα φιλε σχετικα με τα 10αρια εχεισ κατα μεροσ δικηο και συμφωνω μαζι σου αλλα θελω να ακουσω την προταση σου για βελτιωση (αν δεν κανω λαθοσ αυτα που λεσ συμφωνουν με αυτα που ειδα στο site tησ ια ενωσησ (www.iaenosi.gr) .ασ κανουμε μια συζητηση με προτασεισ και χωρισ αφορισμουσ.αφηστε την ε.φ.ο.α και τον καθε ζανια .εμεισ τι κανουμε

PREDATORUS
16-05-10, 12:27
κατα αρχην αυτοι που κανουν κριτικη στην ε.φ.ο.α σε αυτο το φορουμ με βρισιεσ και ασχημιεσ δεν επιτρεπουν σε πολλουσ απο εμασ να ασκησουν κριτικη γιατι δεν θελουμε να ταυτιστουμε μαζι τουσ . παρακαλω λοιπον οταν επικοινονω μαζι σασ να μην εχω καμμια απαντηση-παρεμβαση απο τουσ δυο τρεισ που μονοπολουν το φορουμ.τωρα φιλε σχετικα με τα 10αρια εχεισ κατα μεροσ δικηο και συμφωνω μαζι σου αλλα θελω να ακουσω την προταση σου για βελτιωση (αν δεν κανω λαθοσ αυτα που λεσ συμφωνουν με αυτα που ειδα στο site tησ ια ενωσησ (www.iaenosi.gr) .ασ κανουμε μια συζητηση με προτασεισ και χωρισ αφορισμουσ.αφηστε την ε.φ.ο.α και τον καθε ζανια .εμεισ τι κανουμε

ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΔΙΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΣΑΡΚΑΣΜΟ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΩ ΤΗΝ ΠΡΟΘΕΣΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΑΥΤΙΣΗ ΣΕ ΥΒΡΙΣΤΙΚΗ ΚΡΙΤΙΚΗ!!!
ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΣΚΩΠΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΔΙΑΘΕΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΩΝ ΜΕΛΩΝ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΤΗ ΣΟΒΑΡΗ ΚΡΙΤΙΚΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΤΙΘΕΝΤΑΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΜΗΚΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΛΑΤΟΣ ΤΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΡΤΗΘΕΙ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΑΥΤΟ!!!:confused:

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΑ 10ΑΡΑΚΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΗΛΙΚΙΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΕΥΑΙΣΘΗΤΗ ΟΣΟ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΤΩΝ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΥΤΑ!!!

ΑΝ ΠΑΜΕ ΣΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ ΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΑΖΕΙ ΣΕ ΠΟΡΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΜΟΡΦΗ ΤΟΥ ΑΘΛΗΜΑΤΟΣ!!
ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΕΝΝΟΙΕΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΠΟΔΟΜΗ ΚΑΙ ΤΕΝΙΣΤΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΘΟΔΕΥΤΟΥΝ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΣΤΑ 10ΡΙΑ ΓΙΝΟΥΝ!!
ΤΩΡΑ ΟΙ ΦΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΕΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΝΩΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΗ Η ΜΕΤΑΚΙΝΙΣΗ ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΤΑ ΕΞΟΔΑ !!!
ΕΝΑΣ ΩΡΑΙΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΔΕΛΕΑΣΤΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΑΓΑΩΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΓΩΝΕΣ ΕΠΙΔΕΙΞΗΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΑΘΛΗΤΕΣ ΜΑΣ ΟΠΩΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗΣ ΑΓΓΕΛΙΝΟΣ ΓΙΑΚΟΥΠΟΒΙΤΣ κ.α.!! ΚΑΠΟΙΑ ΟΜΟΡΦΑ ΕΠΑΘΛΑ ΦΑΝΕΛΛΙΤΕΣ ΑΠΟ ΣΠΟΝΣΟΡΕΣ Η ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΤΕΝΙΣΤΙΚΑ ΤΕΣΤΣ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΘΑ ΠΡΟΣΘΕΤΑΝ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΤΟΝΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΝΟΤΑ ΟΜΟΡΦΙΑΣ ΣΤΗΝ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ!!!:cool:

DAVE
18-05-10, 20:14
Αν και το ύφος σου δεν με εκφράζει ομολογώ ότι οι προτάσεις-ιδέες σου είναι καλές , χάνεις το δίκηο σου πάντως με τον τρόπο που διατυπώνεις
τα επιχειράματα σου.Να είσαι σίγουρος οτι η ιδέα της επίδειξης απο ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗ,ΓΙΑΚΟΥΜΠΟΒΙΤΣ,ΑΓΓΕΛΙΝΟ κλπ θα εφαρμοστεί σύντομα.

elenakyrozi
19-05-10, 10:20
Συμφωνώ και εγώ σε γενικές γραμμές, κατά τη γνώμη μου το καλυτερο θα ήταν ατομικό τουρνουά με consolation για τους χαμένους του πρώτου και δεύτερου γύρου ή με σύστημα round robin και ομίλους αλλά που μετά οι 2 πρώτοι από κάθε όμιλο να παίζουν ένα τελικό για να βγει ο νικητής. Καλώς ή κακώς το τένις είναι ατομικό άθλημα, και πράγματι με τα ομαδικά και τα διασυλλογικά αποκλείονται παιδιά που δεν έχουν συμπαίκτη από τον ίδιο όμιλο ή και άλλα που προπονούνται μόνα τους. Επίσης το διπλό παιχνίδι έχει μια τελείως διαφορετική φιλοσοφία από το μονό γιαυτό και σπάνια κάποιος διακρίνεται και στα δυο (τiς μόνες που θυμάμαι είναι τις αδελφές Wiliams). Σίγουρα αν ο αγώνας συνδιαστεί με επιδείξεις από επαγγελματίες και κάποια δωράκια απο εταιρείες, αυτό θα είναι το καλύτερο. Εγώ έχω 3 παιδιά που παίζουν τενις (σε μικρές σχετικά ηλικίες 8,10,12), το μεφάλο, 12 τώρα, όχι και τόσο καλό, που πιστεύω ότι θα τον βοηθούσε πολύ αντί να φεύγει από 1ο, 2ο γύρο (μετά από σχετικά δύσκολες κληρώσεις) να μπορεί να παίζει και ενα consolation. Από την άλλη με το 2ο παιδί που είναι καλό, κόντεψε να χαλάσει μια φιλία πέρσι στα διπλά στη Φιλοθέη, όταν με συμπαίκτη ένα αρκετά αδύναμο παιδί (γιατί δεν υπήρχε άλλο) βρέθηκε στο σημείο να παίζει όλους τους πόντους μονο του και οι αντίπαλοι να ρίχουν συνέχεια στο πιο αδύνατο που δεν μπορούσε και έχανε. Επίσης τα περισσότερα παιδιά σε αυτή την ηλικία δεν παίζουν ακόμα στο φιλέ, με αποτέλεσμα να κάθονται και τα δυο πίσω και να μπερδεύονται. Το αλλο πρόβλημα είναι με το θέμα της ηλικίας, δηλ ότι δεν αφήνουν μικρότερα παιδιά (δηλ του 2002 για φέτος) να παίξουν στα 10ρια αλλά ούτε και τα μεγάλα (του 2000) που μπορούν να παίξουν στα 12ρια. Κάτι που επιτρέπεται στις περισσότερες χώρες της Ευρώπης (το έψαξα πολύ) ενώ το δεύτερο (δηλ να μπορούν τα μεγάλα 10ρια να παίξουν στα 12ρια) επιτρέπεται και στους αγώνες του tennis europe!! όπου το επίπεδο είναι πολύ ψηλότερο από τα δικά μας ενωσιακά και πανελλαδικά. Μακάρι να γίνει τελικά αύτό με τους αγώνες επίδειξης γιατί θα τους αρέσει πολύ. Τα παιδιά μου πήγαν και ball kids στο Status και στο Davis cup όπου βρέθηκαν κοντά σε όλους αυτούς και πιστεύω ότι θα τους άρεσε πολύ να έπαιζαν και μαζί τους.

PREDATORUS
19-05-10, 11:47
Αν και το ύφος σου δεν με εκφράζει ομολογώ ότι οι προτάσεις-ιδέες σου είναι καλές , χάνεις το δίκηο σου πάντως με τον τρόπο που διατυπώνεις
τα επιχειράματα σου.Να είσαι σίγουρος οτι η ιδέα της επίδειξης απο ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗ,ΓΙΑΚΟΥΜΠΟΒΙΤΣ,ΑΓΓΕΛΙΝΟ κλπ θα εφαρμοστεί σύντομα.

:confused:
ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΥΦΟΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΩ ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΚΑΙ ΙΔΙΟΣΥΓΚΡΑΣΙΑΣ!!!

ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΥΦΟΣ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΩΝ ΚΥΡΙΩΝ ΚΥΡΙΩΝ ΠΟΥ ΛΥΜΑΙΝΟΝΤΑΙ ΤΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΤΕΝΝΙΣ ΚΑΙ ΜΕΝΟΥΝ ΤΟ ΛΙΓΩΤΕΡΟ ΑΤΙΜΩΡΗΤΟΙ!!! ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΟΛΩΝΩ!!!

ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΕΚΦΡΑΖΩ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΪΟΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΚΑΙ ΧΡΟΝΩΝ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΑΦΟΥ ΕΙΧΑ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ!!!!:cool:

PREDATORUS
19-05-10, 17:11
Συμφωνώ και εγώ σε γενικές γραμμές, κατά τη γνώμη μου το καλυτερο θα ήταν ατομικό τουρνουά με consolation για τους χαμένους του πρώτου και δεύτερου γύρου ή με σύστημα round robin και ομίλους αλλά που μετά οι 2 πρώτοι από κάθε όμιλο να παίζουν ένα τελικό για να βγει ο νικητής. Καλώς ή κακώς το τένις είναι ατομικό άθλημα, και πράγματι με τα ομαδικά και τα διασυλλογικά αποκλείονται παιδιά που δεν έχουν συμπαίκτη από τον ίδιο όμιλο ή και άλλα που προπονούνται μόνα τους. Επίσης το διπλό παιχνίδι έχει μια τελείως διαφορετική φιλοσοφία από το μονό γιαυτό και σπάνια κάποιος διακρίνεται και στα δυο (τiς μόνες που θυμάμαι είναι τις αδελφές Wiliams). Σίγουρα αν ο αγώνας συνδιαστεί με επιδείξεις από επαγγελματίες και κάποια δωράκια απο εταιρείες, αυτό θα είναι το καλύτερο. Εγώ έχω 3 παιδιά που παίζουν τενις (σε μικρές σχετικά ηλικίες 8,10,12), το μεφάλο, 12 τώρα, όχι και τόσο καλό, που πιστεύω ότι θα τον βοηθούσε πολύ αντί να φεύγει από 1ο, 2ο γύρο (μετά από σχετικά δύσκολες κληρώσεις) να μπορεί να παίζει και ενα consolation. Από την άλλη με το 2ο παιδί που είναι καλό, κόντεψε να χαλάσει μια φιλία πέρσι στα διπλά στη Φιλοθέη, όταν με συμπαίκτη ένα αρκετά αδύναμο παιδί (γιατί δεν υπήρχε άλλο) βρέθηκε στο σημείο να παίζει όλους τους πόντους μονο του και οι αντίπαλοι να ρίχουν συνέχεια στο πιο αδύνατο που δεν μπορούσε και έχανε. Επίσης τα περισσότερα παιδιά σε αυτή την ηλικία δεν παίζουν ακόμα στο φιλέ, με αποτέλεσμα να κάθονται και τα δυο πίσω και να μπερδεύονται. Το αλλο πρόβλημα είναι με το θέμα της ηλικίας, δηλ ότι δεν αφήνουν μικρότερα παιδιά (δηλ του 2002 για φέτος) να παίξουν στα 10ρια αλλά ούτε και τα μεγάλα (του 2000) που μπορούν να παίξουν στα 12ρια. Κάτι που επιτρέπεται στις περισσότερες χώρες της Ευρώπης (το έψαξα πολύ) ενώ το δεύτερο (δηλ να μπορούν τα μεγάλα 10ρια να παίξουν στα 12ρια) επιτρέπεται και στους αγώνες του tennis europe!! όπου το επίπεδο είναι πολύ ψηλότερο από τα δικά μας ενωσιακά και πανελλαδικά. Μακάρι να γίνει τελικά αύτό με τους αγώνες επίδειξης γιατί θα τους αρέσει πολύ. Τα παιδιά μου πήγαν και ball kids στο Status και στο Davis cup όπου βρέθηκαν κοντά σε όλους αυτούς και πιστεύω ότι θα τους άρεσε πολύ να έπαιζαν και μαζί τους.

:confused:
ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ 10 ΡΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΝΕΜΕΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΤΕΝΝΙΣ!!!
ΕΚΕΙ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΟΛΑ !!!! ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ!!!
ΤΙ ΕΝΝΟΩ????

ΑΚΟΥ ΛΟΠΙΠΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!

ΑΦΟΥ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΜΙΣΗ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΤΑ ΤΡΙΑ ΠΑΙΔΙΑ:( ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΘΥΣΙΕΣ(ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΚΑΙ ΜΗ) ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΚΑΛΩΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΞΑΦΝΙΚΑ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΑΔΙΕΞΟΔΟ !!!

ΤΟ ΜΕΝ ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΤΑΛΕΝΤΑΚΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΟΤΙ ΩΡΑΙΑ ΤΑ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΚΑΙ ΣΤΑ 18 ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΔΕ ΠΙΟ ΜΙΚΡΟ ΠΟΥ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΕΞΕΛΛΙΧΘΕΙ ΣΕ ΑΡΙΣΤΟ ΠΑΙΚΤΗ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΠΙΟ ΠΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΤΕΝΝΙΣ!!!

ΕΔΩ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ!!! ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ ΕΝΑ ΤΕΝΝΙΣ ΑΞΙΩΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΠΟΝΗΘΕΙ ΜΕ ΨΑΓΜΕΝΟΥΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΙ ΕΩΣ ΜΕΤΡΗΜΕΝΟΙ ΣΤΑ ΔΑΚΤΥΛΑ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΧΕΡΙΟΥ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑΑΑΑΑΑ!!! Η ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΜΙΑ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΤΕΝΝΙΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΓΝΩΣΤΕΣ!!! ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΕΞΟΔΑ!!!

ΤΟ 3ο ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???

ΑΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΩΣ ΣΤΟ ΤΟΥΝΕΛ ΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΟΥΝ ΤΟΜΕΣ ΣΤΟ ΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΥΠΟΔΟΜΕΣ ΚΑΙ ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΤΟΥ ΤΕΝΝΙΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΟΛΗ ΟΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΧ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΤΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ κ.α. ΑΘΛΗΜΑΤΑ !!! ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΚΙΖΩ ΤΗΝ ΕΦΟΑ ΚΑΙ ΦΩΝΑΖΩ !!!
ΓΙΑΤΙ ΕΠΙ 10 ΕΤΙΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ 2-3 ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΤΕΝΝΙΣ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΣΙΣΤΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΟΒΑΡΗ ΔΟΥΛΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΝΑ ΠΑΕΙ ΠΙΟ ΠΕΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑΣ ΑΞΙΟΠΡΕΠΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΟΠΩΣ Ο ΠΑΓΔΑΤΗΣ ΑΣ ΠΟΥΜΕ!!(ΑΥΤΟΣ ΠΗΓΕ ΣΤΗ ΓΑΛΛΙΑ).

ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΟΜΙΛΟΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΣΟΒΑΡΗ ΔΟΥΛΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΜΡΟΣΤΑ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ !!!:cool:

DAVE
19-05-10, 19:28
Eξακολουθείς να είσαι προκλητικός, γι αυτό άκουσε λοιπόν.Εχεις εμμονή με τον Ζαννιά και αυτό δεν αφορά εμάς τους υπόλοιπος, βρεθείτε εάν θέλετε και βγάλτε ο ένας τα μάτια του άλλου ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ.Κατά τα αλλα η μέση ελληνική οικογένοια εχει 1,3 παιδιά άρα οι αραθμοί σου
είναι λάθος.Εγώ βλέπω ότι σε επίπεδο ομίλων-ενώσεων γίνεται μία καλή προσπάθεια για τα 10αρια και αυτό κάτι λέει(Λάρισα και ενώσεις Αθήνας).εάν αυτοί οι άνθρωποι απογοητευτούν και φύγουν επειδή εσυ και οι άλλοι τους βρίζεται θα μείνεις εσύ και ο φίλος σου ο Ζανιάς (διότι είστε και οι δύο
του ιδίου επιπέδου) και τότε πές μου εσύ τι θα γίνει .ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΔΙΑΦΟΥΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΖΑΝΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΥΒΡΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΧΥΔΑΙΟΙ .ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΑΥΤΟ .Και να ξέρεις οτι είμαι σαράντα χρόνια στο τένις έχω ένα τοίχο γεμάτο κύπελα (ρώτα Μπαβέλα ,Καμπάκογλου,Ρήγα,κλπ) το μεγάλο μου παιδί ήταν επί σειρά ετών στα τοπ junior και το άλλο είναι τώρα στην τετράδα τι να μου πεις δεν βλέπω τις αθλοιότητες των Ζανιά,Θεοδωρόπουλου κ.λ.π. ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΩ ΠΟΤΕ ΣΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΟΥΤΕ ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ . ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΤΕ ΣΥΝΤΟΜΑ.

PREDATORUS
19-05-10, 23:24
Eξακολουθείς να είσαι προκλητικός, γι αυτό άκουσε λοιπόν.Εχεις εμμονή με τον Ζαννιά και αυτό δεν αφορά εμάς τους υπόλοιπος, βρεθείτε εάν θέλετε και βγάλτε ο ένας τα μάτια του άλλου ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ.Κατά τα αλλα η μέση ελληνική οικογένοια εχει 1,3 παιδιά άρα οι αραθμοί σου
είναι λάθος.Εγώ βλέπω ότι σε επίπεδο ομίλων-ενώσεων γίνεται μία καλή προσπάθεια για τα 10αρια και αυτό κάτι λέει(Λάρισα και ενώσεις Αθήνας).εάν αυτοί οι άνθρωποι απογοητευτούν και φύγουν επειδή εσυ και οι άλλοι τους βρίζεται θα μείνεις εσύ και ο φίλος σου ο Ζανιάς (διότι είστε και οι δύο
του ιδίου επιπέδου) και τότε πές μου εσύ τι θα γίνει .ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΔΙΑΦΟΥΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΖΑΝΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΥΒΡΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΧΥΔΑΙΟΙ .ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΑΥΤΟ .Και να ξέρεις οτι είμαι σαράντα χρόνια στο τένις έχω ένα τοίχο γεμάτο κύπελα (ρώτα Μπαβέλα ,Καμπάκογλου,Ρήγα,κλπ) το μεγάλο μου παιδί ήταν επί σειρά ετών στα τοπ junior και το άλλο είναι τώρα στην τετράδα τι να μου πεις δεν βλέπω τις αθλοιότητες των Ζανιά,Θεοδωρόπουλου κ.λ.π. ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΩ ΠΟΤΕ ΣΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΟΥΤΕ ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ . ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΤΕ ΣΥΝΤΟΜΑ.

:confused:
ΠΟΥ ΕΙΣΑΣΤΑΝ ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΤΕ ΤΗΝ ΡΟΗ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΕΝ ΜΕΣΩ ΟΙΚΟΝΟΝΙΚΗΣ ΚΡΙΣΕΩΣ ΚΑΙ ΙΣΧΝΩΝ ΑΓΕΛΑΔΩΝ!!
ΕΔΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑΤΕ ΝΑ ΤΑ ΑΛΛΑΞΕΤΕ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΛΕΣ ΕΠΟΧΕΣ ΘΑ ΤΑ ΑΛΛΑΞΕΤΕ ΤΩΡΑ?
:confused:

ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΙ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ!!! ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΣΤΕΝΟΜΥΑΛΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΟΛΙΣ ΦΥΓΕΙ Ο "ΜΑΥΡΟΓΙΑΛΟΥΡΟΣ" ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΕΝΝΙΣ!!!

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΙΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΣΤΕΙΡΑ ΚΡΙΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΔΙΝΩ ΙΔΕΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΚΑΛΩ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ!!ΑΛΛΩΣΤΕ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ!!!

ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΨΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΖΩ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΚΟΔΑΙΜΟΝΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΤΕΝΝΙΣ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΜΜΟΝΗ ΕΙΝΑΙ ΑΙΣΘΗΜΑ ΠΙΚΡΑΣ ΚΑΙ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗΣ ΔΙΟΤΙ ΧΑΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΣΩΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΨΥΧΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ ΑΥΤΟ !!!
ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΑΝΤΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΤΑ ΤΑΛΕΝΤΑ ΕΙΤΕ ΝΑ ΦΕΥΓΟΥΝ ΠΙΚΡΑΜΕΝΑ ΒΛΕΠΕ ΚΛΕΦΤΑΚΟΣ Η ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΡΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΒΩΜΟ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ
ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΩΝ ΒΛΕΠΕ ΓΕΜΟΥΧΙΔΗΣ!!!

ΤΩΡΑ ΤΑ ΠΕΡΙ ΕΜΠΑΘΕΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΛΛΗΜΑΤΩΝ ΜΕ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΕΓΩ ΤΑ ΑΚΟΥΩ ΒΕΡΕΣΕ ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΑΝ ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΘΑ ΑΚΟΥΓΕ ΑΠΟ ΜΕΝΑ:cool:

AVESPIRUS
20-05-10, 14:42
υπαρχει προταση που να ικανοποιει και ταυτοχρονα να βοηθαει την αναπτυξη των μικρων αθλητων που τοσο αναγκη εχουμε.
υπαρχουν αυτη την στιγμη δυο προοπτικεσ .
1.ο διαχωρισμοσ των αθλητων κατω των 10 σε κοκκινο - πορτοκαλι και πρασινο επιπεδο βαση play and stay .
2.o αγ.σχεδιασμοσ 2011 οπου θα υπαρχει ο διαχωρισμοσ σε κατηγοριεσ και ολα τα αλλα θετικα που θα υπαρχουν.
προταση μου λοιπον και με βαση τα παραπανω ειναι να επιτραπει στα παιδια του πρασινου επιπεδου να συμμετεχουν στην κατηγορια κατω των 12(δηλαδη να εχουν δικαιωμα να αγωνιζονται σε αυτη τη κατηγορια και τα 9αρια και τα 10αρια εφοσον οι γονεισ και οι προπονητεσ τουσ κρινουν οτι ειναι προσ ωφελοσ τουσ)ετσι γινετε και στισ περισσοτερεσ χωρεσ τησ ευρωπησ.

PREDATORUS
20-05-10, 21:44
υπαρχει προταση που να ικανοποιει και ταυτοχρονα να βοηθαει την αναπτυξη των μικρων αθλητων που τοσο αναγκη εχουμε.
υπαρχουν αυτη την στιγμη δυο προοπτικεσ .
1.ο διαχωρισμοσ των αθλητων κατω των 10 σε κοκκινο - πορτοκαλι και πρασινο επιπεδο βαση play and stay .
2.o αγ.σχεδιασμοσ 2011 οπου θα υπαρχει ο διαχωρισμοσ σε κατηγοριεσ και ολα τα αλλα θετικα που θα υπαρχουν.
προταση μου λοιπον και με βαση τα παραπανω ειναι να επιτραπει στα παιδια του πρασινου επιπεδου να συμμετεχουν στην κατηγορια κατω των 12(δηλαδη να εχουν δικαιωμα να αγωνιζονται σε αυτη τη κατηγορια και τα 9αρια και τα 10αρια εφοσον οι γονεισ και οι προπονητεσ τουσ κρινουν οτι ειναι προσ ωφελοσ τουσ)ετσι γινετε και στισ περισσοτερεσ χωρεσ τησ ευρωπησ.

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΥΙΟΘΕΤΗΘΕΙ !!! ΠΟΣΤΑΡΙΣΕ ΤΟ ΣΤΗΝ ΕΦΟΑ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΚΟΥΣΟΥΝ!!!

ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΚΑΙ ΚΙΝΗΤΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΟΠΩΣ ΑΓΩΝΕΣ ΕΠΙΔΕΙΞΗΣ ΑΠΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΚΑΙ ΤΕΣΤ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ ΜΕ ΕΠΙΒΡΑΒΕΥΣΗ ΑΠΟ ΣΠΟΝΣΟΡΕΣ ΜΕ ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΜΙΚΡΟΔΩΡΑΚΙΑ!!!

ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΙΝΙ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΚΑΝΟΝΩΝ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΠΟΥ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΝΕΤΑΙ ΜΙΑ ΥΠΟΤΥΠΩΔΗΣ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ!!!

ΕΤΣΙ ΘΑ ΧΤΙΣΟΥΜΕ ΣΩΣΤΟΥΣ ΑΘΛΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑΔΕΣ ΚΑΙ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΑΛΗΤΕΙΑΣ ΤΥΠΟΥ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ(ΞΕΡΕΤΕ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΝΤΑΗΛΙΚΙΑ)!!

ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΣΩΣΤΗΣ ΓΑΛΟΥΧΗΣΗΣ ΤΩΝ ΝΕΩΝ ΑΘΛΗΤΩΝ!!!:cool:

elenakyrozi
21-05-10, 08:57
υπαρχει προταση που να ικανοποιει και ταυτοχρονα να βοηθαει την αναπτυξη των μικρων αθλητων που τοσο αναγκη εχουμε.
υπαρχουν αυτη την στιγμη δυο προοπτικεσ .
1.ο διαχωρισμοσ των αθλητων κατω των 10 σε κοκκινο - πορτοκαλι και πρασινο επιπεδο βαση play and stay .
2.o αγ.σχεδιασμοσ 2011 οπου θα υπαρχει ο διαχωρισμοσ σε κατηγοριεσ και ολα τα αλλα θετικα που θα υπαρχουν.
προταση μου λοιπον και με βαση τα παραπανω ειναι να επιτραπει στα παιδια του πρασινου επιπεδου να συμμετεχουν στην κατηγορια κατω των 12(δηλαδη να εχουν δικαιωμα να αγωνιζονται σε αυτη τη κατηγορια και τα 9αρια και τα 10αρια εφοσον οι γονεισ και οι προπονητεσ τουσ κρινουν οτι ειναι προσ ωφελοσ τουσ)ετσι γινετε και στισ περισσοτερεσ χωρεσ τησ ευρωπησ.

Το προσπάθησα πολλές φορές, το να αφήσουν τα παιδιά του 2000 να παίξουν στα 12ρια (και με παραθέσεις από κανονισμούς του tennis europe όπου επιτρέπεται) αλλά η απάντηση από την ΕΦΟΑ ήταν αρνητική. Εστειλα ένα email και πρόσφατα λέγοντας να δώσουν κάτι σαν wild cards σε όσα παιδιά έχουν φτάσει στην 4δα στα οπεν που έχουν γίνει στα 10ρια για να παίξουν στα προκριματικά του πανελληνίου στην κατηγορία κάτω των 12, και μου είπαν ότι θα απαντήσουν σύντομα (αλλά δεν νομίζω να το δεχτούν). Αποτέλεσμα: να αναγκαζόμαστε να τρέχουμε στο εξωτερικό!!!! αφού επιτρέπεται σχεδόν σε όλες τις χώρες της Ευρώπης. Ισως αν γίνει πιο συντονισμένη προσπάθεια και δεχτεί πολλά emails η ΕΦΟΑ, να δεχτούν να γίνει κάτι τέτοιο. Και σίγουρα θα ήταν καλύτερα να γίνονται αγώνες αναλογα με τα επίπεδα(κόκκινο, πορτοκαλί, πράσινο) και στα 10ρια όπου να μπορούν να παίξουν και τα μικρότερα (7,8 χρονών)

ΤΑΡΑΜΟΝΛΗΣ ΝΙΚΟΣ
21-05-10, 11:43
Είμαι και εγω πατέρας παιδιού κάτω των 10 και αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα.Ο γιός μου ανήκει στην Β΄ένωση και δεν εχουν κάνει όχι ατομικό αλλά ούτε ομαδικό τουρνουά. Ας είναι καλά η ΙΑ ένωση που έκανε ενα Open και παιξαμε φέτος.
Αυτό που πρέπει να καταλάβουν οι υπεύθυνοι είναι ότι δεν εχουν να χάσουν τίποτα απολύτως αν αφήσουν τα παιδιά να παίξουν στα 12 αρια .
Επειδη αν και οι πιθανότητες να ακουστούμε ειναι μηδαμινές πρέπει τουλάχιστον να κάνουμε την προσπάθεια.Θα ετοιμάσω ένα κείμενο που να αναφέρει την πρόταση μας και με την βοήθεια όλων όσων ενδιαφέρονται να το υπογράψουμε και να το στείλουμε στην ΕΦΟΑ.

DAVE
21-05-10, 18:32
Mόλις διάβασα προκήρυξη της ΙΑ ένωσης στο www.iaenosi.gr για παιδιά από 5 εως 10 ετών (κόκκινο και πορτοκαλί επίπεδο).Κάτι φαίνεται να γίνεται εκεί κάτω.Θέλω τα σχόλια σας.

PREDATORUS
21-05-10, 18:42
ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΥΙΟΘΕΤΟΥΝ ΙΔΕΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΟΙΚΟΔΟΜΗΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΑΓΟΥΝ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ:cool:

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ Η ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ ΑΥΤΗ ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΝΑΡΤΗΘΗΚΑΝ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΥΤΟ ΕΥΓΕ ΚΥΡΙΟΙ:)

ΥΓ: EXOYME KAI EΠΙΠΕΔΟ ΚΑΙ ΚΥΡΟΣ ΤΕΛΙΚΑ:cool:

sakel
24-05-10, 20:47
ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ
Έχοντας τα παιδιά μου στο τένις, είμαι άμεσα ενδιαφερόμενος για τον αγωνιστικό σχεδιασμό για παιδιά μέχρι 10 ετών. Διαβάζοντας στο site της ομοσπονδίας διαπιστώνω ένα οργανωτικό οργασμό με σχεδιασμούς (με ένα σωρό χρώματα για μπάλες και γήπεδα), συναντήσεις και συζητήσεις για την αγωνιστική κατηγορία των παιδιών μέχρι 10. Τηλεφώνησα λοιπόν στην Ομοσπονδία και ζήτησα τον αρμόδιο αυτής της δραστηριότητος. Μου έδωσαν κάποιον κ. Μουλιανιτάκη.
Αυτός μου ανέφερε ότι είναι συναρμόδιος με κάποιον κ. Παπαχατζή. Μίλησα με τον κ. Μουλιανιτάκη και του ανέφερα τους προβληματισμούς μου για το αγωνιστικό τένις μέχρι 10. Σχεδόν σε κάθε ερώτηση πήρα την στερεοτύπη απάντηση ότι ακολουθούνται οι γραμμές της διεθνούς ομοσπονδίας. Κόντεψα να αισθανθώ ότι μιλάω με αυτόματο τηλεφωνητή.
Εγώ τα καταλαβαίνω ως εξής:
Η Διεθνής Ομοσπονδία ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ θεσπίζει κανόνες για την παγκόσμια διάδοση του αθλήματος προκειμένου να διαδώσει το τένις στα πλαίσια του υγιούς αθλητικού χόμπι και επίσης να δημιουργήσει φιλάθλους. Οι φίλαθλοι όμως απαιτούν και υψηλής ποιότητας αθλητές. Αυτό έγκειται στην λογική και πρωτοβουλία κάθε κρατικής ή επιμέρους ομοσπονδίας για δημιουργία καλών αθλητών που θα εκπροσωπήσουν την χώρα τους. Πάντα κατά την γνώμη μου, κατάλαβα ότι ο κύριος που μίλησα ή ήταν άσχετος από αγωνιστικό τένις ή τα συμφέροντα του δεν τον άφηναν να μιλήσει/σκεφθεί για προετοιμασία αγωνιστικού τένις.
Φιλικά
Γιάννης Σακελλαρίδης

DAVE
24-05-10, 21:53
Kε Σακελλαριδη (το ΚΥΡΙΕ με κάπα κεφαλαίο) BRAVO σου που καταγγέλεις και δύο φορές BRAVO που καταγγέλεις ΕΠΩΝΥΜΑ αυτό δείχνει ότι έχεις και ήθος και καρύδια (όχι σαν κάτι άλλους ψευτόμαγκες σε αυτό και άλλα forum που καταγγέλουν επειδή τους το είπε η γειτόνισα η το άκουσαν απο την κυρά κατίνα στο κομμωτήριο) στο θέμα μας τώρα.Ο Μουλιανιτάκης είναι ο υπεύθυνος της εφοα για τα κάτω των 10 και φυσικά θα σου πει ότι ακολουθεί τις οδηγίες της διεθνους ομοσπονδίας ,αλλοίμονο εάν σου έλεγε κάτι άλλο.Τώρα εάν εμείς θέλουμε να εφαρμόσουμε κάτι διαφορετικό και οπωσδήποτε καλλύτερο εδώ είμαστε να κάνουμε τις προτάσεις μας (που είμαι σίγουρος ότι έχεις) να τις συζητήσουμε και να τις εφαρμόσουμε (βλέπε προκήρυξη ΙΑ ΕΝΩΣΗΣ στο www.iaenosi.gr για κόκκινο και πορτοκαλί επίπεδο όπου έχουν υλοποιηθεί πολλες ιδέες από αυτό το forum)

sakel
24-05-10, 23:14
τουρνουα πολυχρωμα με αεροτσουληθρεσ

κύριε dave γνωρίζω ήδη για το πολύχρωμο τουρνουά που αναφέρατε. θα πρότεινα μάλιστα
να υπάρχουν και αεροτσουλήθρες στο χώρο για την τέρψι (διασκέδαση) των παιδιών.
είναι ηθική υποχρέωση να φεύγουν χαρούμενα τα συμμετέχοντα παιδιά και οι γονείς.
η ικανοποίηση της συμμετοχής των παιδιών αυτών και των γονιών τους είναι ένα κομμάτι
που πρέπει να δίνεται ιδιαίτερη προσοχή χρησιμοποιώντας πραγματικά ευαίσθητους αρμόδιους.

υπάρχει όμως μεγαλη ηθικη ευθυνη και υποχρέωση στο αγωνιστικό κομμάτι για τα λίγα παιδιά που ασχολούνται με σοβαρότητα καθημερινά στο τένις. αυτά δεν πηγαίνουν μόνο για διασκέδαση
σε ένα τουρνουά. πρέπει να δίνεται η δυνατότητα στα παιδιά αυτά, τους γονείς τους και τους προπονητές τους, να γνωρίζουν που πραγματικά παικτικά ευρίσκονται. όχι να αποκρύβεται εσκεμμένα ή μή, η πραγματικότητα. αυτό το αγωνιστικό κομμάτι είναι ξεχωριστό και πρέπει να αναπτύσσεται όχι από άσχετους ή κουρασμένους.

φιλικά, γιάννης σακελλαρίδης

PREDATORUS
25-05-10, 00:18
Kε Σακελλαριδη (το ΚΥΡΙΕ με κάπα κεφαλαίο) BRAVO σου που καταγγέλεις και δύο φορές BRAVO που καταγγέλεις ΕΠΩΝΥΜΑ αυτό δείχνει ότι έχεις και ήθος και καρύδια (όχι σαν κάτι άλλους ψευτόμαγκες σε αυτό και άλλα forum που καταγγέλουν επειδή τους το είπε η γειτόνισα η το άκουσαν απο την κυρά κατίνα στο κομμωτήριο) στο θέμα μας τώρα.Ο Μουλιανιτάκης είναι ο υπεύθυνος της εφοα για τα κάτω των 10 και φυσικά θα σου πει ότι ακολουθεί τις οδηγίες της διεθνους ομοσπονδίας ,αλλοίμονο εάν σου έλεγε κάτι άλλο.Τώρα εάν εμείς θέλουμε να εφαρμόσουμε κάτι διαφορετικό και οπωσδήποτε καλλύτερο εδώ είμαστε να κάνουμε τις προτάσεις μας (που είμαι σίγουρος ότι έχεις) να τις συζητήσουμε και να τις εφαρμόσουμε (βλέπε προκήρυξη ΙΑ ΕΝΩΣΗΣ στο www.iaenosi.gr για κόκκινο και πορτοκαλί επίπεδο όπου έχουν υλοποιηθεί πολλες ιδέες από αυτό το forum)

:confused:
ΕΠΕΙΔΗ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΕΠΩΝΥΜΑ ΕΙΝΑΙ ΘΑΡΡΑΛΕΟ ΚΑΙ ΤΟ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΨΕΥΔΩΝΥΜΟ ΕΙΝΑΙ ΔΕΙΛΟ ΚΑΙ ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΟ!!!
ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΥΠΟΚΡΙΤΗΣ ΚΑΙ ΨΕΥΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΕΙ ΨΕΥΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΩΣ ΑΛΗΘΗ ΚΑΙ ΔΕΙΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΦΟΒΑΤΑΙ ΝΑ ΠΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ !!
ΠΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΚεDAVE EINAI H ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ?ΣΤΟ ΨΕΥΔΩΝΥΜΟ Η ΣΤΟ ΧΡΟΝΙΟ ΨΕΜΑ ΚΑΙ ΤΗ ΛΟΒΗΤΟΥΡΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΦΛΟΜΩΣΕΙ ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΤΗΣ ΕΦΟΑ???
ΔΗΛΑΔΗ ΟΠΟΙΟΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΨΕΥΔΩΝΥΜΟ ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΤΟΜΑΓΚΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΡΥΔΙΑ ΟΠΩΣ ΛΕΣ!!
ΤΟΣΟΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ ΚΑΙ ΑΡΘΡΟΓΡΑΦΟΙ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΣΤΙΣ ΗΜΕΡΙΣΙΕΣ ΚΑΙ ΜΕΣΗΜΒΡΙΝΕΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ ΜΕ ΨΕΥΔΩΝΥΜΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ? ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΑΥΤΟΙ !!! ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑΝ ΨΕΥΔΩΝΥΜΑ ΚΑΙ ΘΥΣΙΑΣΤΗΚΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΑΝΙΚΑ (ΟΧΙ ΟΤΙ ΣΥΓΚΡΙΝΟΜΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΕΙΞΩ ΠΟΣΟ ΛΑΘΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΥΛΛΟΓΙΣΜΟΣ ΣΟΥ) ΟΠΩΣ Ο ΜΙΚΗΣ ΖΕΖΑΣ(ΠΑΥΛΟΣ ΜΕΛΛΑΣ) ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΨΕΥΔΩΝΥΜΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΕ! ΚΑΙ ΤΟΣΟΙ ΑΛΛΟΙ!!!
ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΡΥΔΙΑ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑΝ ΤΟ ΨΕΥΔΩΝΥΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΥΦΤΟΥΝ??
ΤΟ ΘΕΜΑ ΚεDave ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΑΡΚΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΚΑΙ ΛΕΜΕ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΕΣΤΩ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΨΕΥΔΩΝΥΜΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΓΙΑ ΑΛΛΟΤΕ ΑΛΛΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ!!! :cool:

PREDATORUS
25-05-10, 00:44
ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ
Έχοντας τα παιδιά μου στο τένις, είμαι άμεσα ενδιαφερόμενος για τον αγωνιστικό σχεδιασμό για παιδιά μέχρι 10 ετών. Διαβάζοντας στο site της ομοσπονδίας διαπιστώνω ένα οργανωτικό οργασμό με σχεδιασμούς (με ένα σωρό χρώματα για μπάλες και γήπεδα), συναντήσεις και συζητήσεις για την αγωνιστική κατηγορία των παιδιών μέχρι 10. Τηλεφώνησα λοιπόν στην Ομοσπονδία και ζήτησα τον αρμόδιο αυτής της δραστηριότητος. Μου έδωσαν κάποιον κ. Μουλιανιτάκη.
Αυτός μου ανέφερε ότι είναι συναρμόδιος με κάποιον κ. Παπαχατζή. Μίλησα με τον κ. Μουλιανιτάκη και του ανέφερα τους προβληματισμούς μου για το αγωνιστικό τένις μέχρι 10. Σχεδόν σε κάθε ερώτηση πήρα την στερεοτύπη απάντηση ότι ακολουθούνται οι γραμμές της διεθνούς ομοσπονδίας. Κόντεψα να αισθανθώ ότι μιλάω με αυτόματο τηλεφωνητή.
Εγώ τα καταλαβαίνω ως εξής:
Η Διεθνής Ομοσπονδία ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ θεσπίζει κανόνες για την παγκόσμια διάδοση του αθλήματος προκειμένου να διαδώσει το τένις στα πλαίσια του υγιούς αθλητικού χόμπι και επίσης να δημιουργήσει φιλάθλους. Οι φίλαθλοι όμως απαιτούν και υψηλής ποιότητας αθλητές. Αυτό έγκειται στην λογική και πρωτοβουλία κάθε κρατικής ή επιμέρους ομοσπονδίας για δημιουργία καλών αθλητών που θα εκπροσωπήσουν την χώρα τους. Πάντα κατά την γνώμη μου, κατάλαβα ότι ο κύριος που μίλησα ή ήταν άσχετος από αγωνιστικό τένις ή τα συμφέροντα του δεν τον άφηναν να μιλήσει/σκεφθεί για προετοιμασία αγωνιστικού τένις.
Φιλικά
Γιάννης Σακελλαρίδης


Κε Σακελλαριδη η sakel

ΤΟ ΟΤΙ ΠΗΡΕΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΗΝ ΕΦΟΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΝΗΣΥΧΟΣ ΚΑΙ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ ΓΟΝΙΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΕΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΙΣΧΥΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 10αρια ΣΤΟ ΑΘΛΗΜΑ ΤΟΥ ΤΕΝΝΙΣ!!!
ΚΑΙ ΤΙ ΠΙΟ ΦΥΣΙΚΟ !!! ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙΣ ΣΤΟ "ΕΠΙΣΗΜΟ ΦΟΡΕΑ" ΤΗΝ ΕΦΟΑ ΓΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΛΥΣΕΙΣ!!!
ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΟΤΙ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΦΟΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΚΑΙ ΣΕ ΠΑΡΑΠΕΜΠΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ :D ΓΙΑΤΙ ΤΟΛΜΗΣΕΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ!!!
ΠΩΣ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ ΑΥΤΟ:confused: ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ !!! ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΣΑΝ ΕΦΟΑ ΤΗΡΟΥΜΕ ΑΥΣΤΗΡΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΗΣ ITF!! AΠΑΠΑ Κε Σακελλαριδη ΕΙΣΤΕ ΑΣΥΓΧΩΡΗΤΟΣ ΤΟΛΜΗΣΑΤΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΝΟΧΛΗΣΑΤΕ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ!!!

ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΝΑ ΣΕΒΑΣΤΕΙΤΕ ΤΗΝ ΝΙΡΒΑΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΕΝΙΑ ΓΑΛΗΝΗ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΚΑΛΑ ΠΡΙΝ ΣΗΚΩΣΕΤΕ ΤΟ ΤΗΛ.

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΒΑΡΕΥΤΟΥΜΕ !!! ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΣΤΕ ΛΙΓΟ κ.κ ΤΗΣ ΕΦΟΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΗΡΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ΓΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΙΠΑΤΕ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΛΕΕΙ Η ITF????
ΓΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΔΙOΡΓΑΝΩΣΑΤΕ ΤΑ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΠΟΥ ΕΙΠATE ΣΤΗΝ ITF!! ΓΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΔΙΝΕΤΕ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ FUTURES ΕΝΩ ΕΠΙΧΟΡΗΓΕΙΣΤΕ ΓΙ ΑΥΤΟ!!!
ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΛΕΥΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΑΣ ΜΕ ΔΩΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΕΤΕ ΔΥΟ ΑΠΛΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΓΟΝΙΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΤΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΧΕΤΕ ΔΕΝ ΔΙΝΕΤΕ!!!:mad:
ΓΕΛΟΙΟΙ ΚΑΙ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ ΕΙΣΑΣΤΑΝ ΚΑΙ ΕΙΣΤΕ!!
ΝΑ ΦΥΓΕΤΕ ΝΑ ΠΑΤΕ ΑΛΛΟΥ!!!:cool:

elenakyrozi
25-05-10, 11:12
Είμαι και εγω πατέρας παιδιού κάτω των 10 και αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα.Ο γιός μου ανήκει στην Β΄ένωση και δεν εχουν κάνει όχι ατομικό αλλά ούτε ομαδικό τουρνουά. Ας είναι καλά η ΙΑ ένωση που έκανε ενα Open και παιξαμε φέτος.
Αυτό που πρέπει να καταλάβουν οι υπεύθυνοι είναι ότι δεν εχουν να χάσουν τίποτα απολύτως αν αφήσουν τα παιδιά να παίξουν στα 12 αρια .
Επειδη αν και οι πιθανότητες να ακουστούμε ειναι μηδαμινές πρέπει τουλάχιστον να κάνουμε την προσπάθεια.Θα ετοιμάσω ένα κείμενο που να αναφέρει την πρόταση μας και με την βοήθεια όλων όσων ενδιαφέρονται να το υπογράψουμε και να το στείλουμε στην ΕΦΟΑ.

Συμφωνώ και εγώ να στείλουμε κάτι οργανωμένο στην ΕΦΟΑ για αυτό το θέμα και μακάρι να μας ακούσουν, γιατί άλλο να παίρνουν ενά email από μια μαμά, αλλο να΄λάβουν ένα εγραφο υπογεγραμμένου από πολλούς. Σας θυμάμαι από τη Γλυφάδα, όπου έπαιζε και η κόρη μου στο Οπεν που είχε οργανώσει, και πραγματικά είναι κρίμα παιδιά 10 ετών που μπορούν να σταθούν καλά σε τουρνουά για 12ετών να μην τους επιτρέπεται, όταν σε όλες τις άλλες κατηγορίες μπορούν τα μικρότερα παιδιά να λάβουν μέρος σε κατηγορία μεγαλύτερη της ηλικίας τους, από τη στιγμή βέβαια που το κρίνει σκόπιμο και ο προπονητής τους.

elenakyrozi
25-05-10, 11:32
βγήκε προκύρηξη για οπεν στα 10ρια 11-14 Ιουνίου στη Λαμία, είναι στο site www.eesake.gr

cheese
25-05-10, 12:06
Πέρα απο τον Φθιωτικό, απλά να ενημερώσω το site ότι το προσεχές Σαββατοκύριακο διεξάγεται στην Νίκαια Λάρισας για 5η συνεχή χρονιά "ΠΑΛΛΑΡΙΣΑΪΚΟ" ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΕ ΚΟΚΚΙΝΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΚΑΙ ΠΡΑΣΙΝΟ ΓΗΠΕΔΟ με αντίστοιχη μπάλα (plus ITN αξιολογήσεις) για όλα τα παιδιά που δεν συμμετέχουν σε πρωταθλήματα της ΕΦΟΑ για διάφορους λόγους. Σε πλήρη εφαρμογή το πρόγραμμα play & stay εδώ και πέντε συναπτά έτη με μεγάλη συμμετοχή και ενδιαφέρον.

ΤΑΡΑΜΟΝΛΗΣ ΝΙΚΟΣ
25-05-10, 12:10
αγαπητε cheese
περσι ενω το δηλωσα στην λαρισα το παιδι και το ξεσικωσα τελικα δεν το δεχθηκαν γιατι ανηκε σε αλλη ενωση.
φετοσ να το ξεσικωσω?

ΤΑΡΑΜΟΝΛΗΣ ΝΙΚΟΣ
25-05-10, 12:16
ΟΤΑΝ ΛΕΝΕ ¨ΠΑΛΛΑΡΙΣΑΪΚΟ¨ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΠΑΙΔΙΑ ΕΚΤΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ

cheese
25-05-10, 12:32
Η απάντηση στο ερωτημά σου είναι και ο τίτλος του τουρνουά. Νομός Λάρισας. Άς δεήσουν και άλλοι όμιλοι (στην περιοχή σου τι γίνεται;) να διοργανώσουν ανάλογα πρωταθλήματα. Κάθε προώθηση του αθλήματος και διέυρυνση του σε πλάτος και σε βάθος, χωρίς υποβάθμιση της ποιότητας είναι πρόοδος και εξέλιξη.

ΤΑΡΑΜΟΝΛΗΣ ΝΙΚΟΣ
25-05-10, 12:51
Σου εκανα μια απλη ερωτηση και με ειρωνεύεσαι. Ξέρεις αν μπορεί να λάβει μέρος στο τουρνουά παιδί απο άλλη ένωση ή οχι?

ΤΑΡΑΜΟΝΛΗΣ ΝΙΚΟΣ
25-05-10, 13:14
καλημέρα,
προσπαθω να συγκεντρώσω στοιχεία απο ευρωπη για να τεκμηριώσω την πρόταση μας.αν έχεισ κατι που μπορεί να φανει χρησιμο μπορεις να μου το στείλεις. taramonlis@gmail.com

PREDATORUS
25-05-10, 14:09
σου εκανα μια απλη ερωτηση και με ειρωνεύεσαι. ξέρεις αν μπορεί να λάβει μέρος στο τουρνουά παιδί απο άλλη ένωση ή οχι?

οχι στο λεω εγω δεν μπορει να συμμετασχει αν εχει δελτιο απο ομιλο που ανηκει σε αλλη ενωση !!! πανλαρισσαϊκο εννοουν την ενωση εκει της λαρισας την ε΄ενωση !!!
αν ανηκει ο ομιλος σου εκει δεν μπορουν να σου που οχι!!! αν δεν ανηκει τοτε μπορουν να μην σε δεχτουν!!!
εσυ ανηκεις στην β΄ενωση αρα δεν εχεις δικαιωμα συμμετοχης στην λαρισα!!!εκτος αν σου δoσουν οι διοργανωτες wild card!!!
ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΔΕΛΤΙΟ ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΕ ΟΠΟΙΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΣΤΑ 10αρακια ΘΕΛΕΤΕ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ!!!

elenakyrozi
25-05-10, 21:23
καλημέρα,
προσπαθω να συγκεντρώσω στοιχεία απο ευρωπη για να τεκμηριώσω την πρόταση μας.αν έχεισ κατι που μπορεί να φανει χρησιμο μπορεις να μου το στείλεις. taramonlis@gmail.com

eχω στείλει ό,τι πληροφορίες έχω βρει μέχρι τώρα, αν βρω και κατι άλλο θα το στείλω

PREDATORUS
25-05-10, 23:21
ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΝ ΤΟ ΨΑΧΝΕΤΕ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΤΑ ΛΕΩ:o

elenakyrozi
26-05-10, 15:17
Μπήκα και στο site του orange bowl στην αμερική, όπου για το U12, έχει μόνο το πάνω όριο ηλικίας (1997 για το 2009) αλλά δεν περιορίζει το πόσο μικρότερος από 12 θα είναι ο αθλητής!

PREDATORUS
26-05-10, 22:08
:cool:

ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΩ ΤΟΣΟ ΜΑΚΡΥΑ !!! ΘΑ ΠΕΤΑΧΤΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ ΕΔΩ ΔΙΠΛΑ !!! ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΤΕΙΝΩΣ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΕΣ ΒΟΥΛΓΑΡΟΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΚΟΡΡΟΊΔΕΥΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ!!!

Play and Stay: Red Court Competitions in Bulgaria
The Bulgarian Tennis Federation recently held their
first ever Red Court tournaments for players aged
10 & Under. The event was held in Plovdiv on the
10th and 11th of April, and was opened by Bulgarian
Tennis Europe Development Committee member
George Krumov.
Around 70 young players were on site to take part in
the event. They were joined by young Bulgarian
promise Dimitar Kuzmanov, a Tennis Europe 16 &
Under Player of the Year last year, who was on hand
to spar with the Under 10s. In addition to tournament
play, the event combined to serve as venue for
meetings with parents and coaches from the region.
A second event was held in Sevlievo in the region of
Pleven during the first weekend of May, where over
80 children took part. Around 30 of those were playing
tennis for the first time.
Bulgarian Tennis Federation President Stefan
Tzvetkov commented, “Following last year’s launch
of green court competitions in Bulgaria, this represents
a step forward in the 10 & Under project, and
we are very happy with the way in which it was welcomed
by all of the children, parents and coaches.
We are convinced that this project will have a great
impact on the development of tennis in our country
and it will help us to maintain tennis' position as the
country's second most popular sport in terms of
number of players".
The ITF's pioneering 'Play and Stay' scheme is
designed to introduce players to the sport in stages,
facilitating the ability to 'serve, rally and score' from
the very first lesson, making the game easier and
more enjoyable for beginners. Players progress
from small 'red' courts, which use specially adapted
'red' balls, through to bigger orange courts, before
moving on to compete on full size 'green' courts,
using normal tennis balls. More information can be
found at www.tennisplayandstay.com.

ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΙ ΣΤΟ ΠΡΩΗΝ "ΣΙΔΗΡΟΥΝ ΠΑΡΑΠΕΤΑΣΜΑ" ΚΟΙΜΟΝΤΟΥΣΑΝ ΜΕ ΤΑ ΤΣΑΡΟΥΧΙΑ!!

ΟΧΙ ΚΥΡΙΟΙ!!! ΟΤΑΝ ΤΟ ΓΥΡΙΣΑΝ ΣΤΟ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΟ ΠΑΝΗΓΥΡΑΚΙ ΠΟΥ ΖΟΥΣΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΟΟΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΜΕ ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΥΤΟΙ ΟΙ "ΒΛΑΚΕΣ" ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΗΔΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΥΠΟΔΟΜΕΣ ΚΑΙ ΘΕΜΕΛΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΑΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΖΙΚΟ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ ΤΩΡΑ ΧΤΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ ΤΑ ΕΥΡΟΥΛΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΗΔΗ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΕΣ ΔΟΜΕΣ ΚΑΙ ΒΓΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΚΑΛΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΑΘΛΗΤΕΣ!!

ΕΜΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΩΞΟΥΜΕ ΤΑ ΛΑ-ΜΟΓΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΟΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΟΜΟΕΙΔΕΙΣ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΕΣ!! Α ΡΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗ ΕΛΛΑΔΑ ΜΙΑ ΖΩΗ ΣΤΗ ΣΤΕΡΗΣΗ!!!
ΕΔΩ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ Η ΡΗΣΗ ΤΟΥ ΠΟΙΗΤΗ!!

ΑΪΝΤΕ ΘΥΜΑ ΑΪΝΤΕ ΨΩΝΙΟ ΑΪΝΤΕ ΣΥΜΒΟΛΟ ΑΙΩΝΙΟ ΑΝ ΞΥΠΝΗΣΕΙΣ ΜΟΝΟΜΙΑΣ ΘΑΡΘΕΙ ΑΝΑΠΟΔΑ Ο ΝΤΟΥΝΙΑΣ..... ΚΟΙΤΑ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΙΝΗΣΕΙ ΕΧΕΙ Η ΠΛΑΣΗ ΚΟΚΚΙΝΗΣΕΙ ΑΛΛΟΣ ΗΛΙΟΣ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ Σ'ΑΛΛΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΑΛΛΗ ΓΗ.... ΑΪΝΤΕ.............

elenakyrozi
07-06-10, 08:27
Το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε, κατά τη διαρκεια του διασυλλογικού στη Φιλοθέη, μίλησα με κάποιους για το να μπορέσουν να παίξουν στο Πανελλήνιο και κάποια 10ρια. Η πρόταση που είχα κάνει στην ΕΦΟΑ ήταν να συμπεριληφθούν παιδιά που είχαν φτάσει μέχρι ημιτελικούς ή τελικούς στα πανελλαδικά ατομικά οπεν που έχουν διοργανωθεί, μπορεί ίσως να συμπερηληφθεί και αυτό της Λαμίας που θα γίνει το ερχόμενο Σαββατοκύριακο. Δεν θα είναι παραπάνω από 6-8 αγόρια και κορίτσια, και βέβαια αυτό θα εξαρτηθεί και από τον προπονητή των εκάστοτε παιδιών. Αλλά τουλάχιστον αυτοί που ενδιαφέρονται και έχουν τη δυνατότητα, αν γίνει κάτι οργανωμένω να το δεχτούν στην ΕΦΟΑ για να παίξουν στα προκριματικά. Δεν υπάρχει και πολύς χρόνος γιατί η προκύρηξη θα βγει όπου να'ναι.