PDA

Επιστροφή στο Forum : Κριτική ρακετων/Racket reviews



antartis87
04-03-21, 23:07
Καλησπέρα στο φόρουμ!

Ανοίγω αυτό το θέμα καθώς αν όχι όλα τα περισσότερα μέλη δοκιμάζουν ρακέτες και θα βοηθούσε ίσως αλλά μέλη που θα ήθελαν δοκιμάσουν ίδιες ρακετες. Οποίος θέλει ας γράψει κάποια κριτική για τις ρακετες που έχει δοκιμάσει


Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

antartis87
09-03-21, 16:07
Wilson Pro Staff 97L V.13 (290 gr)


Εξαιρετική αίσθηση σε όλα τα χτυπήματα της πολύ ευέλικτη και ακριβής, λίγο σκληρή κατά την γνώμη μου αλλά πολύ καλύτερη σε σχέση με το προηγούμενο μοντέλο με το countervale επίσης της έλειπε λίγη σταθερότητα όπως και στα προηγούμενα μοντέλα.
Ιδανική για όσους παίζουν spin flat και ζητούν την ακρίβεια στο χτύπημα τους για μεσαίο και αρχαριο επίπεδο κατά την γνώμη μου.

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

antartis87
09-03-21, 18:35
Wilson Blade 98S 18×16 Spin Effect V.7

Η τεχνολογία του Spin Effect φαίνεται από το πρώτο κιόλας χτύπημα ευέλικτη πολύ από την baseline αλλά και κοντά στο φιλέ. Η τεχνολογία Free Flex δεν με βόλεψε ιδιαίτερα άλλα πιστεύω είναι θέμα συνήθειας άλλα δεν είμαι σίγουρος αν με ενόχλησε το πλεγμα που είχε πάνω το Luxilon Smart συγκεκριμένα. Κατά τα άλλα πολύ φιλική στο χέρι.


Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

antartis87
19-02-22, 09:49
Head Graphene 360 Extreme Pro

Το μοντέλο με κίτρινο μαύρο…ρακέτα με πολύ spin, ανετη κατά το χτύπημα και με δύναμη ,ότι και αν έκανα το μπαλάκι πάντα βούταγε και έβρισκε γραμμές στο service πολύ σταθερή,λόγω του βάρους της 310 γραμμάρια άπλεχτη και της κατοστάρας κεφαλής δεν την ένιωσα πολύ ευκίνητη οποτε κουραζόμουν αρκετά μετά την μια ώρα και κάτι.

konkalf
01-06-22, 23:38
Καλησπέρα. Πρώτη φορά γράφω στο forum και έπεσα πάνω σε συντοπίτη! Να κανονίσουμε να παίξουμε μαζί, αν βρίσκεστε ακόμη Αγρίνιο.

Εγώ θα αναφερθώ σε αυτές με τις οποίες παίζω από τον Ιανουάριο του 2022 και έπειτα:

Diadem Nova FS 100, 16*19, 300gr

Σε stock μορφή και έχοντας παίξει με 6 διαφορετικές χορδές, αλλά όλες στα 22kg πλεγμένες, κυρίως με μπαλάκια Wilson Trinity, αλλά και με άλλα, η γνώμη μου είναι η εξής:

Ιδανική για παίκτη μεσαίου επιπέδου που παίζει όπως κι εγώ 2-3 φορές την εβδομάδα. Μεγάλο sweet-spot, αναλόγως τη χορδή βέβαια. Δεν είναι και η πιο γρήγορη στον αέρα. Είναι κάπως χοντρούλα. Αυτό βέβαια την κάνει πάρα πολύ σταθερή. Δεν τρεμοπαίζει καθόλου. Αυτό μου έκανε πολύ καλή εντύπωση. Εύκολο βάθος στις μπαλιές. Το σπιν, επειδή όπως είπα δεν είναι και η πιο γρήγορη, έρχεται πιο εύκολα με κατάλληλη χορδή με διατομή πολυγώνου. Η τιμή είναι πάνω στα 220¤ στο site τους. Θεωρώ ότι θα έπρεπε να την έχουν γύρω στα 180¤. Γενικά, όπως έχω δει, έχουν ανεβεί πολύ οι τιμές. Δοκιμασμένη λύση από εμένα. Τελευταία έχω βάλει 4gr στις θέσεις 9 και 3 και παίζει ελαφρώς καλύτερα. Όχι τρελή διαφορά.

Diadem Elevate FS 98, 16*20, 305 gr

Η Elevate σε stock μορφή είναι πάάάάρα πολύ γρήγορη στον αέρα! Ιδανική για παιχνίδι με σπιν από την baseline. Δυστυχώς, ήταν κάπως ασταθής και στα βολέ και στην baseline. Σίγουρα έχει να κάνει ρόλο και το επίπεδό μου. Βάζοντας 8 gr στις θέσεις 3-9 και overgrip, πλέον δεν έχω κανένα απολύτως θέμα αστάθειας. Θεωρώ ότι είναι εξαιρετική για customization και σίγουρα απευθύνεται σε προχωρημένους παίκτες. Τιμή στα 220¤ και αυτή ακριβή θεωρώ. Δύσκολα να χτυπήσεις ανταγωνισμό με παρόμοιες τιμές.

giabritsos
20-04-23, 21:22
Περιμένω μια elevate 98 για δοκιμή …δεν έχω ξαναπιάσει diadem ποτε έπαιζα μέχρι τώρα με prokennex


Sent from my iPhone using Tapatalk

konkalf
20-04-23, 22:11
περιμένω μια elevate 98 για δοκιμή β€¦δεν έχω ξαναπιάσει diadem ποτε έπαιζα μέχρι τώρα με prokennex


sent from my iphone using tapatalk

την καινούρια την v3 θα δοκιμάσεις;

giabritsos
20-04-23, 23:09
Όχι την v2 …η v3 τώρα βγήκε …ήρθε Ελλάδα ;επαρχία είμαι όποτε δύσκολα εδώ να βρίσκω ρακέτες .


Sent from my iPhone using Tapatalk

konkalf
20-04-23, 23:16
Όχι την v2 …η v3 τώρα βγήκε …ήρθε Ελλάδα ;επαρχία είμαι όποτε δύσκολα εδώ να βρίσκω ρακέτες .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Κατανοητό. Εγώ που την έχω από πέρυσι τον Ιανουάριο, μπορώ να πω ότι παίζει καλύτερα με χοντρές χορδές 1.25+. Ιδανικά, 1.28 ή 1.30, γιατί έχει πολύ ανοικτό sweet-spot και στα 22 κιλά περίπου που παίζω εγώ, τα φλατ φτυπήματα δεν είναι και τα καλύτερα, συγκριτικά πχ με Tecnifibre TF40 315 16*19. Πάντως από σπιν, ευκινησία και άνεση είναι τρομερή. Συγκριτικά με την Black Ace 300, πιο εύχρηστη και πιο δυνατή.

giabritsos
03-05-23, 13:05
Κατανοητό. Εγώ που την έχω από πέρυσι τον Ιανουάριο, μπορώ να πω ότι παίζει καλύτερα με χοντρές χορδές 1.25+. Ιδανικά, 1.28 ή 1.30, γιατί έχει πολύ ανοικτό sweet-spot και στα 22 κιλά περίπου που παίζω εγώ, τα φλατ φτυπήματα δεν είναι και τα καλύτερα, συγκριτικά πχ με Tecnifibre TF40 315 16*19. Πάντως από σπιν, ευκινησία και άνεση είναι τρομερή. Συγκριτικά με την Black Ace 300, πιο εύχρηστη και πιο δυνατή.
Θες να μου στείλεις ένα μήνυμα στο 6981880773 viber ?το inbox σου είναι γεμάτο εδώ

konkalf
03-05-23, 13:29
Θες να μου στείλεις ένα μήνυμα στο 6981880773 viber ?το inbox σου είναι γεμάτο εδώ

Μόλις το είδα. Ναι, στέλνω viber.

constantinos
09-05-23, 08:59
μπορώ να πω ότι παίζει καλύτερα με χοντρές χορδές 1.25+. Ιδανικά, 1.28 ή 1.30, γιατί έχει πολύ ανοικτό sweet-spot

Αν θέλεις μπορείς να μου εξηγήσεις τι εννοείς?

konkalf
09-05-23, 09:41
Αν θέλεις μπορείς να μου εξηγήσεις τι εννοείς?

Έχει pattern 16*20 το οποίο είναι πολυ ανοικτό στο sweet-spot. Με χορδές 1.20 το κοντρόλ πέφτει γιατί έχει μεγάλο launch angle. Αν παίζεις σε χώμα ή με πάρα πολύ σπιν, είσαι οκ, αλλά για πιο φλατ όχι.

Έβαλα Κυριακή πρωί Stringlab Orbitour Silver 1.15/1.36 (οβάλ) στα 22 κιλά και έπαιξα την ίδια μέρα. Τα κενά στο sweet spot μίκρυναν αρκετά, όπως και όταν είχα βάλει Isospeed Rexxxer (οβάλ και εκείνο).
Στην προθέρμανση από την baseline, είχε πολύ twisting. Βέβαια είχα κανένα μήνα να παίξω με αυτήν, αλλά ότι είχε twisting, είχε.
Συγκριτικά με ό,τι άλλο έχω παίξω, προχτες ένιωσα οτι έπρεπε να χτυπάω φουλ επιθετικά, να παοχτεί ο ποντος σε 4-5 μπαλιές max. Δεν ειναι για άμυνες. Επίσης, εδώ και ένα χρονο+ που την έχω, βγάζει πολύ δύναμη. Πρέπει να χτυπάω μόνο επιθετικά.


https://youtu.be/BBYLu23nmsE

constantinos
09-05-23, 11:48
Έχει pattern 16*20 το οποίο είναι πολυ ανοικτό στο sweet-spot.

https://youtu.be/BBYLu23nmsE

Οπότε εννοείς ότι έχει ανοιχτό string pattern και όχι ανοικτό sweet spot.

Επίσης βάσει αυτών που βλέπουμε στο βιντεάκι τα χτυπήματά σου δεν είναι και τόσο επιθετικά...

konkalf
09-05-23, 13:29
Οπότε εννοείς ότι έχει ανοιχτό string pattern και όχι ανοικτό sweet spot.

Επίσης βάσει αυτών που βλέπουμε στο βιντεάκι τα χτυπήματά σου δεν είναι και τόσο επιθετικά...

Έχει και ανοικτό string pattern και ανοικτό sweet-spot. Έχω ρακέτες 14*21 και 16*19 με πολύ μικρότερα τετραγωνάκια εντός και εκτός sweetspot.
Το feedback μου, απευθύνεται σε παίκτες παρόμοιου επιπέδου με το δικό μου (+/- κάτι). Όποιος θέλει, βλέπει και συγκρίνει ένταση, στυλ κτλ με το δικό του και ααααν είμαι κοντά στο επίπεδό του, μπορεί να λάβει υπόψιν το feedback μου. Οπότε, είμαι χρήσιμος για συγκεκριμένο κοινό.

Για καλύτερο επίπεδο παιξίματος, πρέπει να λάβετε υπόψιν βιντεάκια και feedback άλλων.

Petros84
09-05-23, 18:19
Καλησπέρα κι από μένα! Κώστα (konkalf) καταρχήν θα σου πώ ότι μου αρέσει πολύ που ανεβάζεις βιντεάκια! Μάλιστα σύντομα σκοπεύω να αποκτήσω μια φωτογραφική με δυνατότητες βιντεο και ίσως κάνω κάτι αντίστοιχο στο προσεχές μέλλον. Θεωρώ ότι θα είναι ενδιαφέρον να ανοιχτεί μια στήλη στην οποία θα έχουμε την δυνατότητα να βλέπουμε παιχνίδια ή προπονήσεις μελών του forum και να γνωριστούμε και μεσω βιντεο.. Τώρα όσον αφορά την συζήτησή παραπάνω, θα πώ ότι γενικά χρησιμοποιούνται οι όροι ανοιχτό και κλειστό για το String Pattern και μεγάλο ή μικρό για το Sweet Spot οπότε κάπως έτσι είναι πιο ξεκάθαρο σε τί από τα δύο αναφέρεσαι! Συνήθως αυτά πάνε πακέτο (καθώς κλειστά SP έχουν κατα κύριο λόγο οι ρακέτες με μικρότερο κεφάλι και οι κατα γενική ομολογία ''δύσκολες ρακέτες'') αλλά δεν είναι και κανόνας. Επίσης θα πώ ότι όλες οι γνώμες είναι σεβαστές και αυτό που κάνεις είναι τίμιο. Θα μπορούσες να γράφεις κριτικές ρακετών πίσω από το πληκτρολόγιο και να περιγράφεις το forehand του Alcaraz χωρίς να γνωρίζουμε ποιόν έχουμε απέναντί μας. Τώρα επέτρεψέ μου και εμένα να πώ ότι βλέποντάς σε να παίζεις αλλά και την κινητικότητα που παρατηρώ στις αλλαγές των ρακετών σου ότι 1) Αναλώνεσαι σε δύσκολες ρακέτες που εκτιμώ ότι σε δυσκολεύουν αντί να σε βοηθούν, ενώ τα χτυπήματα σου και του συμπαίκτη σου δεν είναι σε σημείο να χρειάζεται τα πλεονεκτήματα μίας βαριάς ρακέτας με μικρό κεφάλι. 2) Για να κάνεις δικιά σου μια ρακέτα, να δείς πραγματικά αν σου ταιριάζει και τι σου προσφέρει, από την προσωπική μου εμπειρία, πρέπει να παίξεις με αυτήν τουλάχιστον για 3-4 εβδομάδες. Τότε, η μυική μνήμη που έχεις και το παιχνίδι σου προσαρμόζεται στις δυνατότητες της ρακέτας. 3) Οι δοκιμές ρακετών αρέσουν σε όλους μας και επειδή το 'σπόρ' αυτό το κάνουμε οι περισσότεροι θα σε παρότρυνα να δοκιμάσεις και 100ρες ρακέτες στα 300gr. Μεγαλύτερο κεφάλι ρακέτας = περισσότερη σταθερότητα χωρίς το κουραστικό βάρος μιας 315γρ ρακέτας.

konkalf
09-05-23, 18:26
Καλησπέρα κι από μένα! Κώστα (konkalf) καταρχήν θα σου πώ ότι μου αρέσει πολύ που ανεβάζεις βιντεάκια! Μάλιστα σύντομα σκοπεύω να αποκτήσω μια φωτογραφική με δυνατότητες βιντεο και ίσως κάνω κάτι αντίστοιχο στο προσεχές μέλλον. Θεωρώ ότι θα είναι ενδιαφέρον να ανοιχτεί μια στήλη στην οποία θα έχουμε την δυνατότητα να βλέπουμε παιχνίδια ή προπονήσεις μελών του forum και να γνωριστούμε και μεσω βιντεο.. Τώρα όσον αφορά την συζήτησή παραπάνω, θα πώ ότι γενικά χρησιμοποιούνται οι όροι ανοιχτό και κλειστό για το String Pattern και μεγάλο ή μικρό για το Sweet Spot οπότε κάπως έτσι είναι πιο ξεκάθαρο σε τί από τα δύο αναφέρεσαι! Συνήθως αυτά πάνε πακέτο (καθώς κλειστά SP έχουν κατα κύριο λόγο οι ρακέτες με μικρότερο κεφάλι και οι κατα γενική ομολογία ''δύσκολες ρακέτες'') αλλά δεν είναι και κανόνας. Επίσης θα πώ ότι όλες οι γνώμες είναι σεβαστές και αυτό που κάνεις είναι τίμιο. Θα μπορούσες να γράφεις κριτικές ρακετών πίσω από το πληκτρολόγιο και να περιγράφεις το forehand του Alcaraz χωρίς να γνωρίζουμε ποιόν έχουμε απέναντί μας. Τώρα επέτρεψέ μου και εμένα να πώ ότι βλέποντάς σε να παίζεις αλλά και την κινητικότητα που παρατηρώ στις αλλαγές των ρακετών σου ότι 1) Αναλώνεσαι σε δύσκολες ρακέτες που εκτιμώ ότι σε δυσκολεύουν αντί να σε βοηθούν, ενώ τα χτυπήματα σου και του συμπαίκτη σου δεν είναι σε σημείο να χρειάζεται τα πλεονεκτήματα μίας βαριάς ρακέτας με μικρό κεφάλι. 2) Για να κάνεις δικιά σου μια ρακέτα, να δείς πραγματικά αν σου ταιριάζει και τι σου προσφέρει, από την προσωπική μου εμπειρία, πρέπει να παίξεις με αυτήν τουλάχιστον για 3-4 εβδομάδες. Τότε, η μυική μνήμη που έχεις και το παιχνίδι σου προσαρμόζεται στις δυνατότητες της ρακέτας. 3) Οι δοκιμές ρακετών αρέσουν σε όλους μας και επειδή το 'σπόρ' αυτό το κάνουμε οι περισσότεροι θα σε παρότρυνα να δοκιμάσεις και 100ρες ρακέτες στα 300gr. Μεγαλύτερο κεφάλι ρακέτας = περισσότερη σταθερότητα χωρίς το κουραστικό βάρος μιας 315γρ ρακέτας.

Συμφωνώ απόλυτα σε ό,τι έγραψες. Πραγματικά κι εγώ αισθάνομαι καλύτερη αυτοπεποίθηση με 100άρες των 300 γραμμαρίων, όπως η Diadem Nova FS100, η Pro Kennex Ki5 295 και η Speed MP. Δεν είναι όλες οι ρακέτες δικές μου, απλά έχω φίλους που μου τις εμπιστεύονται επειδή ξέρουν ότι δεν θα τις χτυπήσω. Για τη γυμναστική παίζω και για να ξεσκάω, τίποτα παραπάνω. Δυο χρόνια παίζω αυτοδίδακτα. Δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου γι' αυτό παίζω κυρίως μπαλιές από baseline και κάποια games πού και πού. Ό,τι πληροφορία μπορεί να δώσει ο οποιοσδήποτε δωρεάν κατά τη γνώμη μου είναι ευπρόσδεκτη.

Simplicius
09-05-23, 20:40
.
Πέτρο, υπάρχει τέτοια ενότητα για βίντεο ερασιτεχνών. Εδώ...

https://www.tennisforum.gr/forumdisplay.php?45-%CE%92%CE%AF%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BF-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%B9%CF%84%CE%AD%CF%87%C E%BD%CE%B5%CF%82-%CF%80%CE%B1%CE%AF%CE%BA%CF%84%CE%B5%CF%82&

Κάποτε ανέβαζε τακτικά ενας ¶γγλος επισκέπτης, παικτών σε πολύ καλο επίπεδο. Τα εβλεπα. Τωρα τα εχει κανει ιδιωτικά.

PeterBrodbeck
26-06-23, 09:36
Γειά σου. Θέλω να μοιραστώ την ενθουσιώδη κριτική μου για τη ρακέτα του τένις Wilson Blade 98 16x19 V8, 305 γραμμάρια. Αυτή η ρακέτα είναι μια πραγματική τόλμη στο γήπεδο!
Πρώτον, έχει εξαιρετικό έλεγχο. Όταν το κρατάω στα χέρια μου, νιώθω μια βελτίωση στην τεχνική μου. Λατρεύω το πόσο ακριβής και ρευστή είναι στα σουτ της, δίνοντάς μου μέγιστο έλεγχο στην κατεύθυνση και τη δύναμη της μπάλας. Μπορώ να πω με σιγουριά ότι το παιχνίδι μου έχει γίνει πιο ακριβές και σταθερό χάρη σε αυτή τη ρακέτα.
Δεύτερον, η ρακέτα έχει εξαιρετική δύναμη. Όταν χτυπάω, η μπάλα πετάει στον αέρα με απίστευτη ταχύτητα και δύναμη. Αυτό μου δίνει περισσότερες ευκαιρίες να επιτεθώ και να κοντράρω στο γήπεδο.
Και τέλος, ο σχεδιασμός αυτής της ρακέτας είναι απλά υπέροχος.
Συνολικά, η Wilson Blade 98 16x19 V8 είναι μια ρακέτα που θα πρότεινα ευχαρίστως σε όλους τους λάτρεις του τένις.

Simplicius
26-06-23, 11:35
.

Γειά σου. Θέλω να μοιραστώ την ενθουσιώδη κριτική μου για τη ρακέτα του τένις Wilson Blade 98 16x19 V8, 305 γραμμάρια. Αυτή η ρακέτα είναι μια πραγματική τόλμη στο γήπεδο!
Πρώτον, έχει εξαιρετικό έλεγχο. Όταν το κρατάω στα χέρια μου, νιώθω μια βελτίωση στην τεχνική μου. Λατρεύω το πόσο ακριβής και ρευστή είναι στα σουτ της, δίνοντάς μου μέγιστο έλεγχο στην κατεύθυνση και τη δύναμη της μπάλας. Μπορώ να πω με σιγουριά ότι το παιχνίδι μου έχει γίνει πιο ακριβές και σταθερό χάρη σε αυτή τη ρακέτα.
Δεύτερον, η ρακέτα έχει εξαιρετική δύναμη. Όταν χτυπάω, η μπάλα πετάει στον αέρα με απίστευτη ταχύτητα και δύναμη. Αυτό μου δίνει περισσότερες ευκαιρίες να επιτεθώ και να κοντράρω στο γήπεδο.
Και τέλος, ο σχεδιασμός αυτής της ρακέτας είναι απλά υπέροχος.
Συνολικά, η Wilson Blade 98 16x19 V8 είναι μια ρακέτα που θα πρότεινα ευχαρίστως σε όλους τους λάτρεις του τένις.

Όρε παιδιά; To ChatGPT έφτασε και στο φόρουμ μας!
Ή μήπως είναι πάλι το ChatGTP που πάει να καθιερωθεί τώρα τελευταία εδώ μέσα;;;
;) ;)

PeterBrodbeck
03-07-23, 17:12
Μπορούμε να συμπεράνουμε ότι η τεχνητή νοημοσύνη δεν έχει μάθει ακόμη στο επίπεδο που θα συναγωνιζόταν την ανθρώπινη νοημοσύνη (αυτό με ευχαριστεί). Του λείπει η μοναδικότητα. Αυτή η ανάρτηση ήταν ένα πείραμα. Συγγνώμη.

Simplicius
04-07-23, 00:23
.
Δεν νομίζω πως το πρόβλημα είναι με την τεχνητή νοημοσύνη. Το πρόβλημα είναι οι ιδιαιτερότητες της Ελληνικής γλώσσας. Στα αγγλικά πιθανότατα θα ήταν οκ. Anyway...