PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναζήτηση Μπαλομηχανής!



Gargas
14-01-21, 08:12
Ζητείται μηχάνημα εκτόξευσης μπαλών. Να έχει τουλάχιστον horizondal oscillation (ιδανικά και vertical), topspin και underspin. Ότι περισσότερο παρέχει, θα πληρωθεί και αντίστοιχα καλύτερη τιμή. Αν κάποιος έχει διαθέσιμο κάποιο μηχάνημα, το οποίο πλέον δε χρησιμοποιεί συχνά και θα ήθελε να το πουλήσει, ευχαρίστως να το συζητήσουμε! Το τηλ μου είναι 6978657896, Νίκος!

Gargas
15-01-21, 18:05
Ανανέωση.....

Gargas
18-01-21, 19:24
Ανανέωση...

nek4d
18-01-21, 21:31
Κανε λιγο υπομονη, αρχες Γεναρη εκλεισε συμφωνια η Slingerbag με αντιπροσωπεια στην Ελλαδα, οποτε ειναι θεμα χρονου να διατεθει επισημα και εμπορικα εδω, που αποτελει και μεγαλο πλεονεκτημα σε τυχον θεματα υποστηριξης/εγγυησης. Η γνωστη και πλεον ανταγωνιστικη τιμολογιακα μπαλομηχανη, οτι πρεπει για προσωπικη μη-επαγγελματικη χρηση.
Ελπιζω μονο να φερουν καποια κομματια ετοιμοπαραδοτα, γιατι στο εξωτερικο δεν προλαβαινουν την ζητηση και μπαινουν backorders με παραδοση σε 2 μηνες...
Το γραφω και σε αλλο μελος που ζηταει μπαλομηχανη.

Simplicius
19-01-21, 11:26
.
Κοιτώντας τα βιντεο με τις μπαλομηχανές, ανεξαρτήτως τιμής, δεν μπορώ να αποφασίσω ποιά είναι για περισσότερα κλάματα...
Όσο για τη Slinger, κρίνοντας από την ταχύτητα και την τροχιά της μπάλας δεν θα την έβαζα καν στην κατηγορία μπαλομηχανών...
Πιο πολύ feeder τη λες, σαν το Tennis Twist.
Όσο για τιμή στην Ελλάδα μην ελπίζετε.
Η φόρμουλα για τις τιμές αμερικάνικων προϊόντων στην Ευρώπη είναι: τιμή Αμερικής + 1.000 ευρώ = τιμή Ευρώπης!
Δηλ. πχ. τα 600$ γίνονται 600 + 1.000 = 1.600€ !!!! Παραδείγματα πολλά.

Εν κατακλείδι, φίλε G g@mm@ τις μηχανές, πάρε ένα φιλαράκι σου και πάτε να χτυπήσετε μπάλες!
Στο τέλος, για τον "κόπο" του κέρασέ τον και καμιά, δυό, χίλιες εξακόσιες μπύρες!!!!
:D

Gargas
19-01-21, 13:41
Φίλε Simplicius συμφωνώ απόλυτα και αναφερω και δύο πράγματα για να ξέρουν τα παιδιά εδώ σε περίπτωση που και κάποιος άλλος αποφασίσει ποτέ να ασχοληθεί με αγορά ball machine. Καταρχήν οι τιμές Αμερικής είναι σχεδόν μισή τιμή από ότι πουλάνε στην Ευρώπη. Στην Ελλάδα είναι ακόμα πιο ακριβή η αγορά και συγκριτικά με την Ευρώπη. Σχετικά με την Αμερική, εκεί υπάρχει το πρόβλημα ότι, τα περισσότερα καταστήματα τους δεν στέλνουν στην Ελλάδα. Αν βρεις κάποιον που στέλνει τότε υπολογίζεις τα μεταφορικά (από ερώτηση σε seller στο ebay ανέρχονται στην τιμή των 200€ όπως μου είπε και άνω) και έπειτα έχεις να κάνεις και με τον εκτελωνισμό του προϊόντος από τη στιγμή που θα φτάσει στην Ελλάδα. Ο εκτελωνισμός (αν το τελωνείο δεν έχει κατάλογο λιανικής τιμής πώλησης του προϊόντος) ανέρχεται στα: 3,5% της συνολικής αξίας του προϊόντος συμπεριλαμβανομένου μεταφορικά. Και έπειτα στο ποσό αυτό προσθέτεις 24% ΦΠΑ. Παράδειγμα: προϊόν αξίας 800€ και μεταφορικά 200€.Στο τελωνείο πληρώνεις 800+200= 1000 x 3,5% = 1035x24% = περίπου 1280€. Αυτό συμβαίνει στην περίπτωση που το τελωνείο ανοίξει το δέμα και δει μέσα απόδειξη πώλησης. Αν το τελωνείο έχει τιμοκαταλογο λιανικής του προϊόντος και δει ότι για παράδειγμα αυτό που αγόρασες στα 800€ έχει στην Ελλάδα 1300 τότε το ΦΠΑ 24% υπολογίζεται στην τιμή λιανικής πώλησης της Ελλάδας, δηλαδή σου κρατάει το 24% στα 1300€ όμως.

Gargas
19-01-21, 13:48
Σημείωση: αυτά που αναφέρω στο πιο πάνω post μου, προέκυψαν κατόπιν σχετικών ερωτήσεων. Αν κάποιος είχε ασχοληθεί στο παρελθόν με τέτοιες αγορές από Αμερική και έχει διαφορετική άποψη ή θέλει να συμπληρώσει κάτι στα παραπάνω, ας postάρει εδώ, για να ξέρουμε όλοι μας μήπως τυχόν και υπάρχει κανένας άλλος τρόπος ώστε να μην μπει κανένας στην διαδικασία να πληρώσει υπεραξία για ένα προϊόν. Φίλε Simplicius, η γνώμη σου για κάποιες κινεζικές που προσομοιαζουν σε lobster? Νομίζω είδα ένα μοντέλο s4015 αν θυμάμαι καλά και διάβασα ωραίες κριτικές... Ρωτάω γιατί βρήκα μια άκρη με φίλο που εμπορεύεται από Κίνα και ίσως μέσω αυτού, γλιτώσω μεταφορικά δασμούς κτλ

Gargas
19-01-21, 13:54
Siboasi ball machine αυτές οι κινεζικές που ανέφερα

nek4d
19-01-21, 15:48
.
Κοιτώντας τα βιντεο με τις μπαλομηχανές, ανεξαρτήτως τιμής, δεν μπορώ να αποφασίσω ποιά είναι για περισσότερα κλάματα...
Όσο για τη Slinger, κρίνοντας από την ταχύτητα και την τροχιά της μπάλας δεν θα την έβαζα καν στην κατηγορία μπαλομηχανών...
Πιο πολύ feeder τη λες, σαν το Tennis Twist.
Όσο για τιμή στην Ελλάδα μην ελπίζετε.
Η φόρμουλα για τις τιμές αμερικάνικων προϊόντων στην Ευρώπη είναι: τιμή Αμερικής + 1.000 ευρώ = τιμή Ευρώπης!
Δηλ. πχ. τα 600$ γίνονται 600 + 1.000 = 1.600€ !!!! Παραδείγματα πολλά.

Εν κατακλείδι, φίλε G g@mm@ τις μηχανές, πάρε ένα φιλαράκι σου και πάτε να χτυπήσετε μπάλες!
Στο τέλος, για τον "κόπο" του κέρασέ τον και καμιά, δυό, χίλιες εξακόσιες μπύρες!!!!
:D
Διαφωνω σε αυτα αγαπητε.
1) Για την Slinger, παντα πρεπει να την συγκρινουμε με οτι αλλο υπαρχει στα ιδια λεφτα. Και δεν υπαρχει τιποτε αναλογο. Σαφως στα διπλα λεφτα, μπορεις να εξετασεις εναλλακτικες.
2) Για την τιμη της, θα δειξει, αλλα αν ειναι στον "Θεο", υπαρχει παντα και η Ευρωπαικη αγορα, χωρις τελωνειο, οπου οι τιμες φανηκαν ηδη και ειναι +100 αντε +150 ευρω, ποσο "φυσιολογικο".
3) Δεν μπορεις με φιλαρακι να κανεις αυτα που κανεις με μια μηχανη, δεν γινεται το φιλαρακι σου να σου ριχνει τις μπαλες με τον ιδιο τροπο και στο ιδιο σημειο καθε φορα, αυτο μπορει να το κανεις με προπονητη, αλλα τοτε το κοστος πολλαπλασιαζεται και εκει αντιλαμβανεσαι οτι η μηχανη ειναι τελικα φθηνη λυση. Το ζητουμενο ειναι να εξασκησεις τα δικα σου χτυπηματα και θα ηθελες να πειραματιστεις με διαφορετικο τροπο χτυπηματος στην ιδια μπαλια ωστε να βελτιωθεις η να κατασταλαξεις πως ειναι καλυτερα για σενα να απαντας καποιες μπαλιες. Ετσι μαθαινεις τον ευατο σου πως να βελτιωθει εναντια στο κυριοτερο εμποδιο βελτιωσης, που ειναι ο ευατος σου φυσικα :-)

George4Z
19-01-21, 16:33
Εγώ θέλω να δω κάποιον να πηγαίνει σε ελεύθερο γήπεδο με μηχανή. Θα πέσει πολύ γέλιο. Εδώ κυνηγάνε τους προπονητές τους λαθραίους αν έχουν μαζί τους καλάθι ή σκάλα...

andreas giorgos
20-01-21, 16:18
safe choice...spinshot από Αγγλία (δεν ξέρω αν λόγω brexit θα μπουν δασμοί) λίγο φτηνότερες από lobster

horizontal vertical random στις βασικές εκδόσεις (spin και drills στις επόμενες) καλό customer service

nek4d
20-01-21, 21:52
Brexit ειναι προβλημα τελικα, στην αρχη ειχαν πει ελευθερα αλλα μετα αρχισαν να σκανε τα ραβασακια απο τελωνειο, οποτε αποφυγετε το γενικα.
Βλεπω εχει τις spinshot και ο Γερμανος αλλα οι τιμες ξεκινανε απο 800 € το μικρο μοντελο Spinshot lite χωρις ρεμοτ και 900 με ρεμοτ, ενω το επομενο μοντελο Spinshot Pro ξεκιναει απο 1400 €.
(Δεν ξερω τι "λενε" σαν μηχανες και μοντελα).

andreas giorgos
21-01-21, 06:27
Brexit ειναι προβλημα τελικα, στην αρχη ειχαν πει ελευθερα αλλα μετα αρχισαν να σκανε τα ραβασακια απο τελωνειο, οποτε αποφυγετε το γενικα.
Βλεπω εχει τις spinshot και ο Γερμανος αλλα οι τιμες ξεκινανε απο 800 € το μικρο μοντελο Spinshot lite χωρις ρεμοτ και 900 με ρεμοτ, ενω το επομενο μοντελο Spinshot Pro ξεκιναει απο 1400 €.
(Δεν ξερω τι "λενε" σαν μηχανες και μοντελα).

όντως θα μπούνε δασμοί???

εγώ έχω spinshot player (horizontal vertical random combined spin)

είμαι έμπειρος παίχτης , παίζω από 8 ετών και κοντεύω τα 40 , είναι μια αξιοπρεπής προπόνηση (φυσικά καμία σχέση με ένα rallie με συμπαίκτη)

θέλει κουβάλημα...χρειάζεται ιδανικά presurelles balls που είναι βαριές και ακριβές

αλλά έχεις ευελιξία (αν θες Κυριακή στις 06.00 που κοιμούνται όλοι να παίξεις...μπορείς)

στον πρώτο μήνα, μπλόκαρε ένα mode (ίσως αστοχία υλικών) , σε 2 μέρες σε συνεργασία με την εξυπηρέτηση πελατών (μέσω mail) το έλυσα μόνος μου και για σιγουριά μου έστειλαν δωρεάν ένα καντράν για να αντικαταστήσω το υπάρχον αν κολλήσει ξανά (από Αγγλία, όντως έκανε 1,5 μήνα αλλά εν μέσω covid το θεωρώ λογικό)

Gargas
22-01-21, 17:38
Brexit ειναι προβλημα τελικα, στην αρχη ειχαν πει ελευθερα αλλα μετα αρχισαν να σκανε τα ραβασακια απο τελωνειο, οποτε αποφυγετε το γενικα.
Βλεπω εχει τις spinshot και ο Γερμανος αλλα οι τιμες ξεκινανε απο 800 € το μικρο μοντελο Spinshot lite χωρις ρεμοτ και 900 με ρεμοτ, ενω το επομενο μοντελο Spinshot Pro ξεκιναει απο 1400 €.
(Δεν ξερω τι "λενε" σαν μηχανες και μοντελα).

nek4d ποιο κατάστημα στη Γερμανία εννοείς φίλε μου? Ποιο εκτός Αγγλίας πουλάει τις Spinshot? Επίσης ρε παιδιά για αυτά τα siboasi που έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα, έχει κανένας εικόνα? Το S4015 μοντέλο που λανσάρουν, μόνο καφέ δε σου φτιάχνει. Έχουν ακόμα ένα επίσης, το T1600 το οποίο έχει και αυτό δυνατά χαρακτηριστικά σε δελεαστική τιμή.

Haris
22-01-21, 21:44
Σχετικά με Αγγλία και δασμούς μετά το Brexit:
https://www.aade.gr/menoy/brexit

Χωρίς δασμούς τα εμπορεύματα καταγωγής Ην. Βασιλείου αλλά αν τα εισάγει από τρίτους (π.χ. Κίνα) και τα σπρώχνει ΕΕ τότε ισχύουν τα γνωστά.

nek4d
23-01-21, 11:14
nek4d ποιο κατάστημα στη Γερμανία εννοείς φίλε μου? Ποιο εκτός Αγγλίας πουλάει τις Spinshot? Επίσης ρε παιδιά για αυτά τα siboasi που έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα, έχει κανένας εικόνα? Το S4015 μοντέλο που λανσάρουν, μόνο καφέ δε σου φτιάχνει. Έχουν ακόμα ένα επίσης, το T1600 το οποίο έχει και αυτό δυνατά χαρακτηριστικά σε δελεαστική τιμή.
https://www.tennisman.de/en/Other/Ballmachines/Spinshot/
Εχει καλο support λενε για τον Γερμανο σε ετερο φορουμ του εξωτερικου.
Για τις κινεζικες, δεν το εχω ψαξει, φοβαμαι καπως θεματα ποιοτητας και support, αλλα αν ξερει καποιος ας μας πει.

Κανονικα πρεπει να μαζευτουν οι πληροφοριες σε αλλο θεμα για μπαλομηχανες και οχι σε θεμα αγγελιας...αν καποιος εχει λιγο χρονο και ορεξη, ας φτιαξει ενα γενικο συγκριτικο και επιμερους θεματα ανα μαρκα, ισως και καποιο ανα κοστος πχ Μπαλομηχανη με κοστος κατω απο 1.000 ευρω, κλπ. και ας μας δωσει λινκς να συνεχιζουμε εκει.

Για το brexit, οπως σας ειπα, ξεχαστε Αγγλια επι του παροντος και επι μακρον πλεον, ισως σε καποια χρονια αναθεωρησουν σχεσεις, τωρα μακρυα και αγαπημενοι, πχ.:
https://www.iefimerida.gr/ellada/agores-bretania-teloneio-dasmoi-brexit-kai-ellada
https://www.protothema.gr/economy/article/1086796/kapelo-150-gia-ena-kinito-apo-ti-vretania/
(Εξαιρεση μαγαζια οπως αμαζον που προπληρωνεις δασμους, οπως το ξερουμε περιπου απο το Αμερικανικο αμαζον, αλλα πλεον οι τελικες τιμες ειναι φουσκωμενες με τους δασμους, συνηθως δεν συμφερει, περαν των εξτρα προβληματων πχ επιστροφες προιοντων/αντικατασταση/σερβις κλπ).

Gargas
04-02-21, 16:24
Να κλείσει το θέμα! Βρήκα ένα lobsterακι παιδιά, ελπίζω να φανεί τίμιο! Ευχαριστώ το forum!

Haris
04-02-21, 17:17
Να κλείσει το θέμα! Βρήκα ένα lobsterακι παιδιά, ελπίζω να φανεί τίμιο! Ευχαριστώ το forum!

Θα πρότεινα να μεταφερθεί το θέμα σε ανάλογη κατηγορία και ο φίλος συναγωνιστής να επανέλθει σε λίγο καιρό, να μοιραστεί απόψεις από τη συγκεκριμένη εμπειρία!

bfotis80
04-02-21, 18:19
Να κλείσει το θέμα! Βρήκα ένα lobsterακι παιδιά, ελπίζω να φανεί τίμιο! Ευχαριστώ το forum!

Ποιο μοντέλο ;

Gargas
04-02-21, 19:37
Το lobster elite 3 φίλε μου. Συμπληρώνω ότι δεν το βρήκα μέσα από το forum

bfotis80
04-02-21, 20:37
super μηχανάκι είναι. Εαν πέσει κάτι στην αντίληψη σου με ενδιαφέρει γτ ψάχνω και εγώ.

Gargas
04-02-21, 22:42
super μηχανάκι είναι. Εαν πέσει κάτι στην αντίληψη σου με ενδιαφέρει γτ ψάχνω και εγώ.

Οτιδήποτε ακούσω θα σου στείλω inbox. Πολλές ώρες ψάξιμο να ξέρεις! Έβγαλα τα μάτια μου και Internetικα δε βρήκα κάτι. Γνωστός μου την βρήκε. Ένας άλλος γνωστός μου βρήκε την Spinfire 2 μέσω Internet από κατάστημα στην Ολλανδία που ονομάζεται racketclub.nl Για τσέκαρε, δε χάνεις τίποτα στέλνοντας τους ένα mail.

nek4d
06-02-21, 11:36
Οτιδήποτε ακούσω θα σου στείλω inbox. Πολλές ώρες ψάξιμο να ξέρεις! Έβγαλα τα μάτια μου και Internetικα δε βρήκα κάτι. Γνωστός μου την βρήκε. Ένας άλλος γνωστός μου βρήκε την Spinfire 2 μέσω Internet από κατάστημα στην Ολλανδία που ονομάζεται racketclub.nl Για τσέκαρε, δε χάνεις τίποτα στέλνοντας τους ένα mail.
Τις γραφει τις τιμες στο σαιτ τους:
Powershot Tennismash 1
1295

Powershot Tennismash 2
1750

Powershot 3 Next Generation
2250

Spinfire Pro 2 - Version 2
2295

+ μεταφορικα προφανως. Τροπους πληρωμης δεν ειδα, οποιος θελει το κοιταει.