PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναζήτηση ποιοτικού multifilament για φίλο



tsabasid
28-07-20, 14:50
Καλησπέρα. ¨Εχω μια φίλη με την οποία παίζουμε συχνά πυκνά και παραπονιόταν για πόνους στον αγκώνα. Η ρακέτα της είναι η Yonex Ezone 98(2018) και χρησιμοποιούσε σχετικά μαλακά polys(RS lyon 1.20, hyper G 1.20) Με τα πολλά, βρήκαμε από ένα γνωστό, μια ξεχασμένη κουλούρα που είχε δύο τελευταία σετ από ένα multi της Yonex, το 850 tour pro, το έπαιξε 2-3 φορές και της άρεσε αρκετά, αφού ενιωσε και πολύ καλύτερα με τον αγκώνα της. Η ερώτηση τώρα είναι η εξής: Έχετε να προτείνετε κάποιο καλό multi σε μια λογική σχετικά τιμή; Κάτι σίγουρα κάτω από 200 ευρώ/reel. Ιδανικά περί τα 130-140 θα ήταν εντός budget. Έχω δει αρκετά σε προσφορά, αλλά δεν την ξέρω καθόλου την αγορά των multis. Απλά επειδή προέρχεται παικτικά από full polys, θα ήθελα και κάτι που να είναι και ελαφρώς spin-friendly (μιλώντας για multi πάντα)

Ευχαριστώ.

antartis87
29-07-20, 15:46
Προσωπικά έχω δοκιμάσει τα παρακάτω:

Wilson Sensation 1.30

Wilson NXT Power 1.30

Kirschbaum Gut Felling 1.25

αλλα ολα δοκιμασμένα σε υβριδικό με Luxilon Alu Power Rough 1.25 το καλύτερο κατά την γνώμη μου ήταν το Kirschbaum από θέμα άνεσης δυναμης και feeling για σπιν δεν μπορώ να μιλήσω λόγω του Alu Rough που βοηθούσε σε αυτο.



Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Simplicius
29-07-20, 19:14
.
Από τα Technifibre X-One Biphase, Wilson Sensation, Gamma Live Wire και Pro's Pro Gutex Ultra που έχω δοκιμάσει, μακράν καλύτερο είναι το Gutex Ultra της Pro's Pro! 33 ευρώ η 200άρα κουλούρα, συν βέβαια τα μεταφορικά που είναι 20 ευρώ, αλλά όλο και κάτι άλλο θα τσοντάρεις...

Είναι το πλέγμα που χρησιμοποιώ κυρίως τα τελευταία χρόνια, ως υβριδικό στις mains, με κάποια μαλακά poly στις crosses.
Έχω και γω πρόβλημα στο χέρι και με αυτό το συνδυασμό είμαι οκ.
Γενικά το Gutex Ultra είναι αρκετά σπινάτο και σχετικά αδύναμο για multi και αυτό είναι το καλό με αυτό!

tsabasid
30-07-20, 09:34
Ευχαριστώ για τις προτάσεις !!

DJTaurus
30-07-20, 09:50
Η ezone 2018 πάντως μόνο μαλακή δεν είναι. Εγώ θα την δοκίμαζα με το Yonex strike ή το cyclone tour στα 22kg πριν πήγαινα σε multi.

tsabasid
30-07-20, 12:30
Με 63 flex, μέτρια προς μαλακή θεωρείται, για ρακέτα αυτής της γενιάς. Δεν είναι όσο βούτυρο ηταν η DR που κι εμένα μου άρεσε περισσότερο, αλλά δε νομίζω να τη θεωρούμε μη φιλική προς το χέρι ρακέτα.

tennisholic
31-07-20, 10:31
Αν είναι αυτή με τα 305 γραμμάρια, μιλάμε για την χειρότερη ρακέτα μακράν, που έχει βγάλει η συγκεκριμένη εταιρεία. Σε κάθε μα κάθε χτύπημα, η ρακέτα στρίβει! Ναι το twistweight που λέει και ο Simplicius είναι στον πάτο! Γι' αυτό μόλις έβαλε μούλτι και άνοιξε λίγο το απαράδεκτα μικρό sweetspot ένιωσε καλύτερα το χέρι της. Για μένα να κοιτάξει για άλλη ρακέτα γιατί ό,τι και να της βάλεις θα έχει πρόβλημα. Δεν υπάρχει καλή βάση για να χτίσεις ένα αξιόπιστο όπλο. Να δοκιμάσει για παράδειγμα volkl V1 CLASSIC. Την έχω με σκέτο cyclon στα 24!! κιλά και νομίζω πως παίζω με έντερο. Για το χέρι??? δεν υπάρχει καλύτερη ρακέτα κατά τεκμήριο... Προσέχετε τις ρακέτες σας....

DJTaurus
31-07-20, 12:24
Αν είναι αυτή με τα 305 γραμμάρια, μιλάμε για την χειρότερη ρακέτα μακράν, που έχει βγάλει η συγκεκριμένη εταιρεία. Σε κάθε μα κάθε χτύπημα, η ρακέτα στρίβει! Ναι το twistweight που λέει και ο Simplicius είναι στον πάτο! Γι' αυτό μόλις έβαλε μούλτι και άνοιξε λίγο το απαράδεκτα μικρό sweetspot ένιωσε καλύτερα το χέρι της. Για μένα να κοιτάξει για άλλη ρακέτα γιατί ό,τι και να της βάλεις θα έχει πρόβλημα. Δεν υπάρχει καλή βάση για να χτίσεις ένα αξιόπιστο όπλο. Να δοκιμάσει για παράδειγμα volkl V1 CLASSIC. Την έχω με σκέτο cyclon στα 24!! κιλά και νομίζω πως παίζω με έντερο. Για το χέρι??? δεν υπάρχει καλύτερη ρακέτα κατά τεκμήριο... Προσέχετε τις ρακέτες σας....

Και στην καινούργια 2020 έφτιαξαν την σταθερότητα στο 3/9 και αποφάσισαν να την φιμώσουν όσο δεν πάει. Δεν μπορείς πλέον να κρατηθείς εύκολα με αυτοπεποίθηση σε rally και να χτίσεις τον πόντο. DR στο eBay αν βρεις την πουλάνε σε τιμές pro stock....

DJTaurus
31-07-20, 12:26
Με 63 flex, μέτρια προς μαλακή θεωρείται, για ρακέτα αυτής της γενιάς. Δεν είναι όσο βούτυρο ηταν η DR που κι εμένα μου άρεσε περισσότερο, αλλά δε νομίζω να τη θεωρούμε μη φιλική προς το χέρι ρακέτα.

Sorry λάθος το έθεσα. Μια χαρά είναι η ρακέτα όσον αφορά το stiffness για τον αγκώνα. Η αίσθηση είναι harsh/plastic στην επαφή που δεν μου αρέσει. Όπως και να χει προσφέρει περισσότερη πληροφόρηση από την 2020 η οποία έγινε ένα τικ πιο μαλακή/plush.