PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρακέτα για προστασία από tennis elbow?



Yannis76
08-06-20, 23:51
Καλησπέρα!

Ξεκίνησα με το τέννις σε αρκετά μικρή ηλικία για μερικά χρόνια, στη συνέχεια έπαψα τις προπονήσεις και έπαιζα μόνο με φίλους και κάποια στιγμή το σταμάτησα τελείως για 2 χρόνια. Πέρσι ξεκίνησα και πάλι προπονήσεις όπου κατάλαβα ότι πολλά πράγματα έχουν πλέον αλλάξει ή εγώ τα είχα μάθει λάθος. Τέλος πάντων με δύο φορές τη βδομάδα μαθήματα και επειδή μου αρέσει και σαν άθλημα αποφάσισα να πάω και σε μια πιο σύγχρονη ρακέτα τη Babolat Pure Drive (είχα τη Head Radical Team Mid Plus από το 2009) αφού τη δοκίμασα και εντυπωσιάστηκα από το πόσο πιο "δυνατή" ήταν. Λίγο πριν τα Χριστούγεννα έπαθα tennis elbow κατά τη διάρκεια της προπόνησης και από τότε το παράτησα τελείως αφού και ο πόνος δεν με άφησε ποτέ. Να σημειώσω ότι παράλληλα με το τέννις έκανα και τρεις φορές τη βδομάδα γυμναστήριο, οπότε αυτό ίσως καθυστέρησε την ανάρρωση. Το προηγούμενο Σάββατο έπαιξα και πάλι μετά από έξι μηνες και ένιωθα τον αγκώνα να τσιμπάει και πάλι με την Babolat. Με το που άλλαξα στην παλιά ρακέτα, αμέσως κατάλαβα διαφορά και πέρα από τσιμπήματα δεν είχα κάποια ενόχληση. Από λίγα που διάβασα στο ιντερνετ, φαίνεται μεταξύ άλλων και η ρακέτα να παίζει ρόλο στην προστασία από tennis elbow. Με δεδομένο ότι η Head μου ταιριάζει καλύτερα σε αυτό το θέμα, έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο, ποιο σύγχρονο ή δεν έχει νόημα; Σκοπός μου είναι να ξεκινήσω και πάλι να παίζω 1-2 φορές την εβδομάδα από 1-1:30 ώρα κάθε φορά (συνήθως μια ώρα την εβδομάδα).

Ευχαριστώ
Γιάννης

dimitrisnd
08-06-20, 23:59
Η εύκολη δύναμη σχεδόν πάντα σημαίνει και εντονότερους κραδασμούς λόγω αυξημένης σκληρότητας frame.
Σε 1η φάση κράτα αν θες την παλιά σου ρακέτα, άλλαξε πλέγμα σε κάτι πιο μαλακό και σε λίγα κιλά πλεξίματος, δοκίμασε να βάλεις και κάποιο πολυκλωνο πλέγμα να δεις πως θα σε πάει.

Αν σε απασχολεί η απώλεια δύναμης (που καλό θα ήταν να προσπαθήσεις να το καλύψεις με καλύτερη τεχνική και όχι με μια σκληρή ρακέτα), απλά βάζοντας κάποιο μαλακότερο πλέγμα σε λίγα κιλά θα το αποκτήσεις.
Αν πάλι δε σε καλύπτει, μπορείς να δοκιμάσεις να προσθέσεις λίγα γραμμάρια στο κεφάλι της ρακέτας σύμφωνα με τον οδηγό του Simplicious

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ipapaste
09-06-20, 01:40
Το ιδανικό σενάριο, είναι να πάρεις μια ρακέτα με

Stiffness κάτω από 62
Vibration Frequency κάτω από 150Hz
Αν τώρα δεν ξέρεις με τι balance/swingweight/mass παίζεις, καλό είναι να πάρεις μια αρκετά ελαφριά (ώστε να έχει περιθώρια τροποποίησης) και να την πας σε κάποιον ειδικό να στην κάνει match σε αυτή που έχεις.

Αν δεν υπάρχει τέτοια οικονομική δυνατότητα, οι χορδές όπως σου είπε ο Δημήτρης είναι η δεύτερη λύση.

MYRTO SIMITZI
09-06-20, 19:34
καλησπερα! θα συμφωνησω με τις απαντησεις των κυριων πιο πανω. αν δεν θελετε να ξοδευτειτε αμεσα με μια νεα ρακετα, δοκιμαστε στη παλια να βαλετε καποιο μαλακο πλεγμα, ιδανικα ενα υβριδικο με πολυεστερα στις mains και multifilament στις crosses. Συνδυαζει σπιν και feeling.
η αλλη λυση εφοσον θελετε καινουργια ρακετα, ναι να κοιταξετε με οσο το δυνατο πιο χαμηλο stiffness και 300γρ. βαρος ειστε καλα ωστε αργοτερα να τη βαρυνετε τοποθετωντας βαρακια σε σωστα σημεια.

Simplicius
10-06-20, 02:04
Καλησπέρα!

Ξεκίνησα με το τέννις σε αρκετά μικρή ηλικία για μερικά χρόνια, στη συνέχεια έπαψα τις προπονήσεις και έπαιζα μόνο με φίλους και κάποια στιγμή το σταμάτησα τελείως για 2 χρόνια. Πέρσι ξεκίνησα και πάλι προπονήσεις όπου κατάλαβα ότι πολλά πράγματα έχουν πλέον αλλάξει ή εγώ τα είχα μάθει λάθος. Τέλος πάντων με δύο φορές τη βδομάδα μαθήματα και επειδή μου αρέσει και σαν άθλημα αποφάσισα να πάω και σε μια πιο σύγχρονη ρακέτα τη Babolat Pure Drive (είχα τη Head Radical Team Mid Plus από το 2009) αφού τη δοκίμασα και εντυπωσιάστηκα από το πόσο πιο "δυνατή" ήταν. Λίγο πριν τα Χριστούγεννα έπαθα tennis elbow κατά τη διάρκεια της προπόνησης και από τότε το παράτησα τελείως αφού και ο πόνος δεν με άφησε ποτέ. Να σημειώσω ότι παράλληλα με το τέννις έκανα και τρεις φορές τη βδομάδα γυμναστήριο, οπότε αυτό ίσως καθυστέρησε την ανάρρωση. Το προηγούμενο Σάββατο έπαιξα και πάλι μετά από έξι μηνες και ένιωθα τον αγκώνα να τσιμπάει και πάλι με την Babolat. Με το που άλλαξα στην παλιά ρακέτα, αμέσως κατάλαβα διαφορά και πέρα από τσιμπήματα δεν είχα κάποια ενόχληση. Από λίγα που διάβασα στο ιντερνετ, φαίνεται μεταξύ άλλων και η ρακέτα να παίζει ρόλο στην προστασία από tennis elbow. Με δεδομένο ότι η Head μου ταιριάζει καλύτερα σε αυτό το θέμα, έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο, ποιο σύγχρονο ή δεν έχει νόημα; Σκοπός μου είναι να ξεκινήσω και πάλι να παίζω 1-2 φορές την εβδομάδα από 1-1:30 ώρα κάθε φορά (συνήθως μια ώρα την εβδομάδα).

Ευχαριστώ
Γιάννης

.
Φίλε Γιάννη, η ρακέτα σου έχει "θεωρητικά" ιδανικά specs για να ξεκινήσεις, αλλά και παρόμοια με πολλές καινούργιες ρακέτες καθώς η νέα τάση τα τελευταία 2 χρόνια είναι προς πιο flexy ρακέτες σαν την παλιά που έχεις. Το "θεωρητικά" εντός εισαγωγικών πηγάζει από την προσωπική μου άποψη (αλλά και από αυτά που έχω διαβάσει σε αυτό αλλά και άλλα φόρουμ από άλλους φίλους) ότι οι Head Radical παρά το χαμηλό stiffness που έχουν, έχουν παράλληλα κάποιους μυστήριους κραδασμούς που έχουν κάνει ζημιά σε πολλά χέρια... Για να διώξεις αυτούς τους κραδασμούς θα πρέπει να βάλεις κάποιο βάρος στο κεφάλι πχ. 3+3 γρ. στη θέση 10-2. Το πως γίνεται αυτό εύκολα μπορείς να το διαβάσεις ΕΔΩ (https://www.tennisforum.gr/showthread.php?3016-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B7-%CE%B2%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%AD%CE%BD%CE%B9%CF%82). Αυτό θα σου δώσει και τη δύναμη που λείπει τώρα από την ρακέτα.

Φυσικά, εφόσον έχεις και εσύ tennis elbow θα πρέπει να μείνεις μακριά από σκληρά πλέγματα.
Μια λύση είναι το υβριδικό πλέξιμο με ένα μαλακό poly και με synthetic gut ή multi.
Προσωπικά προτιμώ το ανάποδο από αυτό που προτείνει η φίλη Μυρτώ.
Δηλαδή βάζω το μαλακό στις mains και το poly στις crosses.
Σίγουρα χάνω λίγο σε spin αλλά έτσι γλυτώνω το φρενάρισμα από το notch (φάγωμα/λακούβιασμα) των μαλακών χορδών, καθώς όταν είναι στις mains συνεχίζουν να κινούνται και να επανέρχονται άνετα παρά το notch. Επίσης έχω ακόμα περισσότερη δύναμη και πιο "φιλικό" stringbed. Φυσικά πρόκειται περί προσωπικής προτίμησης. Τα πλέγματα είναι λίγο trial & error κατάσταση για να βρεις το ιδανικό σου.

Ξεκίνα με αυτά τα δυο πράγματα (βάρος και χορδές) και βλέποντας...

Υστ.: Btw του 2008 είναι η πιο "νέα" ρακέτα μου! Φυσικά έχω αγοράσει/δοκιμάσει πολλές αλλά τελικά κατέληξα στις "παλιές καλές" ... Σαν το κρασί ένα πράγμα!

amarg1969
10-06-20, 07:24
Να προσθέσω σε όλα τα παραπάνω κάποια πράγματα σαν ομοιοπαθής.
Πριν ασχοληθείς με ρακέτες, πρέπει να μάθεις να ζεις με το elbow. Αυτό σημαίνει ενδυνάμωση με ειδικές ασκήσεις τις μέρες που δεν παίζεις και απαραίτητα καλή προθέρμανση πριν τις προπονήσεις σου και σωστή αποθεραπεία μετά.
Ο ίδιος ο τραυματισμός μπορεί να προέρχεται από overuse, κακή τεχνική και τέλος από λάθος επιλογή ρακέτας.
Τίποτα δηλαδή που δεν αντιμετωπίζεται.
Όσον αφορά τη ρακέτα, σε όσα σωστά είπαν οι φίλοι εδώ περί stiffness, vibration frequency, πλέγματος κτλ, να προσθέσω την παράμετρο του recoilweight, δηλαδή την "αντίσταση" της ρακέτας, στην περιστροφή της στον κατακόρυφο άξονα (γίνεται αναφορά στο υπέρ-ποστ του Μάνου) . Αυτό εξαρτάται από το βάρος, την ισορροπία αλλά και το swingweight. Δείχνει ουσιαστικά πόσο σταθερή είναι η ρακέτα στο χέρι σου, και επομένως πόσο λιγότερο επιβαρύνεται αυτό, στην προσπάθεια να τη συγκρατήσει κατά το χτύπημα. Πρακτικά κάνει τη ρακέτα να "απορροφά" την πρόσκρουση και να την αισθάνεσαι πιο άνετη.
Ειδικά αν παίζεις backhand με το ένα χέρι, η ισορροπία θεωρώ ότι παίζει τον κύριο λόγο.
Προσοχή λοιπόν στην επιλογή του εξοπλισμού. Κάποιες ρακέτες είναι απαγορευτικες για παιχνίδι και κάποιες απλά δεν χειροτερεύουν την κατάσταση.
Θεωρητικά οι κλασικές βαρυτερες, οπισθοβαρεις, μαλακές ρακέτες είναι οκ. Μέχρι όμως να δυναμώσεις πάλι, ίσως θέλεις μια πιο ελαφριά. Προφανώς και υπάρχουν αρκετές, η μόνη όμως που έχω δοκιμάσει και καλύπτει όλα τα παραπάνω (και βέβαια με πολύ καλή απόδοση), με αποτέλεσμα να μην έχω πόνο μετά την προπόνηση, είναι η Prince Beast 98.
Καλή επάνοδο στα γήπεδα

constantinos
10-06-20, 14:15
Ένας παράγοντας που δεν έχει αναφερθεί είναι το μέγεθος του grip.
Αν το μέγεθος του grip είναι μικρότερο από το κανονικό επιβαρύνεται αφάνταστα όλο το χέρι από τον καρπό μέχρι τον ώμο προσπαθώντας να κρατήσουμε τη ρακέτα σταθερή στα χτυπήματα ειδικά στο backhand αλλά και στα forehand, service.
Προσωπική εμπειρία όταν έπαιξα με δανική ρακέτα ίδια με τη δικιά μου αλλά με μικρότερο grip και την επόμενη δεν μπορούσα να κουνήσω το χέρι μου.
Επίσης πολλοί γνωστοί με πρόβλημα στο χέρι με το που πήγαν σε μεγαλύτερο grip αισθάνθηκαν πολύ καλύτερα.

tsabasid
24-06-20, 00:40
Εγώ είχα μια Pure Drive Tour 2018 και ταλαιπωρήθηκα πάρα πολύ με tennis elbow αλλά και με θέματα στον καρπό. Χορδή χρησιμοποιούσα HyperG στα 21-22 κιλά. Έκανα ασκήσεις ενδυνάμωσης, έβαλα επιαγκωνίδα, έκανα rest, αλλά μετά από 1 σετ παιχνιδιού άρχιζε ο πόνος κάθε φορά. Το πήρα απόφαση λοιπόν να πάω σε κάτι αρκετά πιο μαλακό, και πήγα τότε στην Prince Textreme Tour 100P, 62 RA, βούτυρο συγκριτικά με την Pure Drive. Ξεκινώντας λοιπόν να παίζω στο full(4-5 ματς τη βδομάδα)και κρατώντας την ίδια χορδή, όλες οι ενοχλήσεις εξαφανίστηκαν άμεσα. Μετά από καιρό κατέληξα στις Angell TC100 v3 63RA(πλεγμένη περί το 58) και δεν το μετανιώνω καθόλου. Ακόμη και η 70RΑ angell που έχω(πλεγμένη περί το 65) φαίνεται πολύ μαλακή μπροστά σε αυτές τις ρακετες, ίσως γιατί είναι και foam filled.

Αρχικά ναι, χάνεις σε ταχύτητα μπάλας, αλλά κερδίζεις πολύ σε αίσθηση. Προσωπικά δε μπορώ να ξαναγυρίσω σε αυτή την αίσθηση "κούτσουρου" των 70-72 RA, κι ας παράγω πιο γρήγορες μπάλες. Για την ευχαρίστηση παίζω, δεν είμαι competitive παίκτης. Ως παθών λοιπόν, και επειδή φαίνεται να έχεις αρκετή ευαισθησία στον αγκώνα, θα σου έλεγα αν σε παίρνει οικονομικά πήγαινε άμεσα σε κάποια ρακέτα αρκετά πιο μαλακή, ώστε να μην έχεις και υποχρεωτικούς περιορισμούς ως προς τις χορδές που θα χρησιμοποιείς.

Νικόλα
06-10-20, 21:05
Χμμμ, μάλιστα..., μου λύθηκαν και εμένα κάποιες απορίες

savas7
16-01-21, 19:56
Καλησπέρα και από μένα. Ασχολούμαι 2 χρόνια με το τένις όντας ενεργός ποδοσφαιριστής. Βρίσκομαι σε σχετικά καλό επίπεδο έχοντας κερδίσει κ ένα τουρνουά εδώ στην Κεφαλονιά. Αφού άλλαξα διάφορες ρακέτες κ πλέγματα αποφάσισα να κάνω εδώ κ 2 μήνες κανονική επένδυση αγοράζοντας καινούργια. Πρόσεξα πολύ τα χαρακτηριστικά ώστε να είναι σε αυτό που θέλω. Μιλάμε για την Wilson Ultra (2020) 300gr. Πολύ καλή δυνατή ευέλικτη. Το μόνο που δεν υπολόγισα είναι το stiffness. Έχει πολύ υψηλό, 73, το οποίο σημαίνει ότι όλοι οι κραδασμοί περνάνε στο χέρι μέχρι τον ώμο. Παίζω κ με ένα χέρι backhand. Κάθε φορά μετά από 1.30-2 ώρες παιχνίδι/προπόνηση πονάει και χειροτερεύει όταν προσπαθώ να κάνω την κίνηση του backhand. Η ερώτηση μου είναι η εξής: Αλλάζω ρακέτα ή προσπαθώ να βάλω ένα πλέγμα μαλακό; Αν ναι ποια είναι αυτά; Φυσικά εκτός natural gut

Simplicius
17-01-21, 12:04
Καλησπέρα και από μένα. Ασχολούμαι 2 χρόνια με το τένις όντας ενεργός ποδοσφαιριστής. Βρίσκομαι σε σχετικά καλό επίπεδο έχοντας κερδίσει κ ένα τουρνουά εδώ στην Κεφαλονιά. Αφού άλλαξα διάφορες ρακέτες κ πλέγματα αποφάσισα να κάνω εδώ κ 2 μήνες κανονική επένδυση αγοράζοντας καινούργια. Πρόσεξα πολύ τα χαρακτηριστικά ώστε να είναι σε αυτό που θέλω. Μιλάμε για την Wilson Ultra (2020) 300gr. Πολύ καλή δυνατή ευέλικτη. Το μόνο που δεν υπολόγισα είναι το stiffness. Έχει πολύ υψηλό, 73, το οποίο σημαίνει ότι όλοι οι κραδασμοί περνάνε στο χέρι μέχρι τον ώμο. Παίζω κ με ένα χέρι backhand. Κάθε φορά μετά από 1.30-2 ώρες παιχνίδι/προπόνηση πονάει και χειροτερεύει όταν προσπαθώ να κάνω την κίνηση του backhand. Η ερώτηση μου είναι η εξής: Αλλάζω ρακέτα ή προσπαθώ να βάλω ένα πλέγμα μαλακό; Αν ναι ποια είναι αυτά; Φυσικά εκτός natural gut

Δυστυχώς αλλάζεις...
Η κατάσταση με το υψηλό stiffness, ειδικά τόσο υψηλό όσο αυτό, δε σώνεται με τίποτα!
Εάν βάλεις ένα πολύ μαλακό και πολύ χαλαρό πλέγμα (λίγα κιλά) προφανώς θα έχεις μια μικρή βελτίωση αλλά οι μπάλες θα πετάνε στα διπλανά γήπεδα, οπότε πάλι δεν θα κάνεις κάτι...
Το πρόβλημα με όλες αυτές τις ρακέτες προκύπτει μόλις αρχίσεις να παίζεις σοβαρό τένις και να χτυπάς δυνατά.
Εκεί φαίνεται πόσο σκληρές και επικίνδυνες είναι και πόσο ψηλα (πολλά κιλά) πρέπει να τις πλέκεις για να μένει η μπάλα στο γήπεδο...

Simplicius
17-01-21, 12:09
.
Πολύ καλή αγορά αυτή τη στιγμή είναι ΑΥΤΗ. (https://bit.ly/396LalL) Στην Αμερική έχει 50 ευρώ παραπάνω!
Και λόγω των χαρακτηριστικών της, άριστη βάση για κάθε είδους customization (https://www.tennisforum.gr/showthread.php?3016-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B7-%CE%B2%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%AD%CE%BD%CE%B9%CF%82)!

nek4d
24-01-21, 00:21
.
Πολύ καλή αγορά αυτή τη στιγμή είναι ΑΥΤΗ. (https://bit.ly/396LalL) Στην Αμερική έχει 50 ευρώ παραπάνω!
Και λόγω των χαρακτηριστικών της, άριστη βάση για κάθε είδους customization (https://www.tennisforum.gr/showthread.php?3016-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B7-%CE%B2%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%AD%CE%BD%CE%B9%CF%82)!
Την γλυκοκοιταζα αυτην την περασμενη βδομαδα.
Ακομη το σκεφτομαι και η προταση σου αγαπητε Simplicius με σπρωχνει σε αμεση αγορα, καθως με επιασε και μενα ο πονος στον αγκωνα εδω και 10 μερες, αφησα να περασει ~5 μερες, πηγα χθες γηπεδο και ενω στην αρχη νομιζα οτι περασε, μετα απο 2 ωρες αρχισε ο πονος και το κακο ειναι πως χειροτερευει παντα αφου σταματησεις να παιζεις. Δεν βοηθαει και η ηλικια μου...
Εντυπωσιακο παντως που συνεχεια ακουγα για tennis elbow και ποτε δεν εδινα σημασια..., ειναι απο αυτα που δεν προσεχουμε μεχρι να τα παθουμε οι ιδιοι... και παρολο που ποναω, ανυπομονω να νιωθω ανετα να παιξω με σκληρη ρακετα και δυνατο πλεγμα..., μαλλον απωθημενο ειναι λογω χαμηλου επιπεδου τεχνικης, σχετικα νεος στο αθλημα... :-)

Τεσπα, για να φαινεται πιο σωστη εως προταση ρακετας και στο μελλον, τωρα στο warehouse κανει 100 ευρω, ενω πριν μια βδομαδα εκανε 84 ευρω.
Υπαρχει ομως στο tennispro τωρα στα 84 ευρω και με το τρεχων προμο -10% για αγορες 3 προιοντων (που αξιζει να βαλει καποιος για να φτασει τα δωρεαν μεταφορικα προς Ελλαδα), παει 75,60 ευρω.
https://www.tennispro.eu/head-graphene-360-gravity-s-285-gr-racquet-338578.html
Not bad at all :-)
Για οσους φυσικα αρεσκονται/δεν εχουν προβλημα με το 104 κεφαλι.
Θα προτεινα να βιαστει οποιος την θελει γιατι προβλεπεται συντομα μειωση του στοκ με συνεπακολουθη αυξηση τιμης.
Σε αλλα μαγαζια του εξωτερικου ξεκιναει απο 110 ευρω.

xpanta
14-02-21, 12:33
Καλησπέρα και από μένα. Πριν λίγες μέρες και μετά από 5 χρόνια τένις άρχισε να με τσιμπάει λίγο ο αγκώνας. Τα τελευταία 2 χρόνια άλλαξα από Yonex Ezone 100 σε Babolat Pure Strike 98. Πέρυσι με την έκδοση του 2017 και φέτος με την έκδοση του 2020 που μου έδωσε πολύ καλύτερη αίσθηση στο παίξιμο και γενικά μου άρεσε πάρα πολύ. Μίλησα με τον προπονητή και μου είπε να δοκιμάσω πιο μαλακές ρακέτες άμεσα. Μου πρότεινε τη Yonex ezone 98 (του Κύργιου), την Head instinct, την Babolat pure drive και τέλος την Wilson blade 98. Πως το βλέπετε; Έχω καταλήξει στην Ezone που την είχα και παλιά και μου άρεσε.

edit: Επίσης μου είπαν και για κάποιο ειδικό μανίκι. Λέει κάτι αυτό;

Simplicius
14-02-21, 13:13
Καλησπέρα και από μένα. Πριν λίγες μέρες και μετά από 5 χρόνια τένις άρχισε να με τσιμπάει λίγο ο αγκώνας. Τα τελευταία 2 χρόνια άλλαξα από Yonex Ezone 100 σε Babolat Pure Strike 98. Πέρυσι με την έκδοση του 2017 και φέτος με την έκδοση του 2020 που μου έδωσε πολύ καλύτερη αίσθηση στο παίξιμο και γενικά μου άρεσε πάρα πολύ. Μίλησα με τον προπονητή και μου είπε να δοκιμάσω πιο μαλακές ρακέτες άμεσα. Μου πρότεινε τη Yonex ezone 98 (του Κύργιου), την Head instinct, την Babolat pure drive και τέλος την Wilson blade 98. Πως το βλέπετε; Έχω καταλήξει στην Ezone που την είχα και παλιά και μου άρεσε.
edit: Επίσης μου είπαν και για κάποιο ειδικό μανίκι. Λέει κάτι αυτό;

Το αρκετά σπάνιο στην περίπτωση που περιγράφεις παραπάνω είναι ότι ο προπονητής σου είναι αδέκαστος, δηλ. δε σπονσοράρει κάποια συγκεκριμένη εταιρεία!
Το μη σπάνιο είναι ότι δεν έχει καμία γνώση για ρακέτες, εάν κρίνουμε και από τις προτάσεις του... Pure Drive;;;;;;

Σίγουρα η Yonex ezone 98 είναι η πιο φιλική στο χέρι από αυτές που αναφέρεις.
Βέβαια υπάρχουν πολλές άλλες, ακόμα πιο φιλικές.
Εάν είναι μόνο αυτές οι επιλογές σου, πήγαινε με την Yonex.

xpanta
14-02-21, 14:01
Το αρκετά σπάνιο στην περίπτωση που περιγράφεις παραπάνω είναι ότι ο προπονητής σου είναι αδέκαστος, δηλ. δε σπονσοράρει κάποια συγκεκριμένη εταιρεία!
Το μη σπάνιο είναι ότι δεν έχει καμία γνώση για ρακέτες, εάν κρίνουμε και από τις προτάσεις του... Pure Drive;;;;;;

Σίγουρα η Yonex ezone 98 είναι η πιο φιλική στο χέρι από αυτές που αναφέρεις.
Βέβαια υπάρχουν πολλές άλλες, ακόμα πιο φιλικές.
Εάν είναι μόνο αυτές οι επιλογές σου, πήγαινε με την Yonex.

Ευχαριστώ. Όχι δεν είναι μόνο αυτές. Απλά μου είπε κάποιες που θεωρεί πιο φιλικές στο χέρι σε σχέση με αυτή που έχω. Εσύ ποιες έχεις στο μυαλό σου;

Επίσης, το μανίκι βοηθάει καθόλου;

Simplicius
14-02-21, 19:14
.

Ευχαριστώ. Όχι δεν είναι μόνο αυτές. Απλά μου είπε κάποιες που θεωρεί πιο φιλικές στο χέρι σε σχέση με αυτή που έχω. Εσύ ποιες έχεις στο μυαλό σου; Επίσης, το μανίκι βοηθάει καθόλου;

Το μανίκι δεν το έχω δοκιμάσει, οπότε δεν έχω άποψη.
Πάντως μου φαίνεται άβολο να παίζω με κάτι τέτοιο στο χέρι.

Όσο για ρακέτες, ποτέ δεν προτείνω κάποια συγκεκριμένη.

Η μόνη περίπτωση να προτείνω μια συγκεκριμένη ρακέτα είναι γενικά, δηλ. όχι σε συγκεκριμένο άτομο, εάν θεωρώ ότι είναι μια μεγάλη VFM ευκαιρία (μια καλή αγορά) και παράλληλα είναι μια ρακέτα που δε θεωρώ επικίνδυνη.

Θα ήταν ανεύθυνο από πλευράς μου να προτείνω συγκεκριμένη ρακέτα σε κάποιον για τον οποίο δεν έχω προσωπική άποψη για το στυλ παιχνιδιού του, τη φυσική του κατάσταση κλπ κλπ.

Γι’ αυτό άλλωστε είχα κάτσει και έχω γράψει το άρθρο για την επιλογή ρακέτας (https://www.tennisforum.gr/showthread.php?3016-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B7-%CE%B2%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%AD%CE%BD%CE%B9%CF%82), έτσι ώστε ο καθένας να διαλέγει μόνος του αυτή που θεωρεί ιδανική για εκείνον, βάσει του στυλ του, των τραυματισμών που έχει κλπ.

Γενικά, οι ρακέτες που θεωρώ πιο φιλικές στο χέρι και κατάλληλες για εκείνους που έχουν tennis elbow είναι εκείνες που έχουν τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

Στατικό βάρος: όσο περισσότερο μπορεί να σηκώσει κάποιος, ώστε να μπορεί να βγάζει άνετα ένα 2ωρο, χωρίς να κουράζεται ο ώμος του, κυριότερα στο σερβίς.

Swingweight: όσο περισσότερο μπορεί να σηκώσει κάποιος, ώστε να μπορεί να βγάζει άνετα ένα 2ωρο χωρίς να χάνει το συγχρονισμό του, κυριότερα στο σερβίς.

Vibration Frequency: κάτω από 140 Ηz

Stiffness: μεταξύ 58 και 64 RA, με κάποιες ελάχιστες εξαιρέσεις και βέβαια σε συνδυασμό με το χαμηλό Frequency που αναφέρω παραπάνω.

Το Racquet Finder (http://www.racquetfinder.com/) βοηθάει να βρει κάποιος ρακέτα με τα χαρακτηριστικά που θέλει. Στη συνέχεια, αφού εστιάσει σε κάποιες που τον ενδιαφέρουν, μπορεί να αναζητήσει το Vibration Frequency (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/vibfrequency.cgi) της καθεμίας για να δει πόσο είναι.

Στα παραπάνω υπάρχουν σίγουρα και κάποιες εξαιρέσεις.

Επίσης, άλλα πράγματα όπως το πλέγμα και η τάση που χρησιμοποιεί, τα μπαλάκια, το επίπεδο των αντιπάλων με τους οποίους συνήθως παίζει κ.α. έχουν επίσης μερίδιο σε πιθανούς τραυματισμούς...

Όμως ακολουθώντας την παραπάνω λογική για την επιλογή ρακέτας θα έχει αποκλείσει το μεγαλύτερο μέρος πιθανών προβληματικών περιπτώσεων!

Τέλος, να πω ότι κανένας δε διαφωνεί ότι οι ρακέτες με τις οποίες παίζουμε πιο επιθετικά, άρα και καλύτερα, είναι δυστυχώς εκείνες που μας «πληγώνουν»! Και εγώ και όλοι, παίζουμε καλύτερα με stiff ρακέτες. Αλλά έχει νόημα να διακινδυνεύεις τραυματισμούς, γιατρούς ορθοπεδικούς, ενέσεις κλπ. για να παίζεις τένις λίγες φορές ανάμεσα στα χειρουργεία, και μάλιστα για χόμπι;
I don΄t think so... :cool:

xpanta
15-02-21, 11:32
Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ. Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά. Σίγουρα θα με βοηθήσουν.

vprox
22-03-21, 20:58
Καλησπέρα και από μένα. Ασχολούμαι 2 χρόνια με το τένις όντας ενεργός ποδοσφαιριστής. Βρίσκομαι σε σχετικά καλό επίπεδο έχοντας κερδίσει κ ένα τουρνουά εδώ στην Κεφαλονιά. Αφού άλλαξα διάφορες ρακέτες κ πλέγματα αποφάσισα να κάνω εδώ κ 2 μήνες κανονική επένδυση αγοράζοντας καινούργια. Πρόσεξα πολύ τα χαρακτηριστικά ώστε να είναι σε αυτό που θέλω. Μιλάμε για την Wilson Ultra (2020) 300gr. Πολύ καλή δυνατή ευέλικτη. Το μόνο που δεν υπολόγισα είναι το stiffness. Έχει πολύ υψηλό, 73, το οποίο σημαίνει ότι όλοι οι κραδασμοί περνάνε στο χέρι μέχρι τον ώμο. Παίζω κ με ένα χέρι backhand. Κάθε φορά μετά από 1.30-2 ώρες παιχνίδι/προπόνηση πονάει και χειροτερεύει όταν προσπαθώ να κάνω την κίνηση του backhand. Η ερώτηση μου είναι η εξής: Αλλάζω ρακέτα ή προσπαθώ να βάλω ένα πλέγμα μαλακό; Αν ναι ποια είναι αυτά; Φυσικά εκτός natural gut

Φιλε εγώ είχα την ίδια (μαλλον) Wilson Ultra 100CV (αυτη του Μονφις... αντε και καλα)
Ίσως πριν βιαστείς να την αλλάξεις να παίξεις λιγο με τα υβριδικά πλεξιματα όπως αναφερει ο Simplicius

"......θα πρέπει να μείνεις μακριά από σκληρά πλέγματα.
Μια λύση είναι το υβριδικό πλέξιμο με ένα μαλακό poly και με synthetic gut ή multi."

Αν και τότε δεν δεις φως Άλλαξε την. Είναι όντως σκληρη (αν και είναι πολυ ανετη και maneuverable..την κάνεις ότι θες volley, smash, slice κτλ). Σε εμενα επιδείνωσε πολύ το πρόβλημα μου που δεν ήταν το tennis elbow αλλα το golf elbow (σπάνιο αλλά συμβαίνει δυστυχώς και είναι πολύ πιο δύσκολο στο να αντιμετωπίσεις τους πόνους ). οποτε την έδωσα.:(
Έτσι λοιπόν πήγα στην Prince Phantom 100 (πολύ πιο μαλακη με αρκετα χαμηλοτερο stifness) μαζί με υβριδικό πλέξιμο μαλακού string και είδα διαφορά.
Βέβαια υπάρχει και μια μεγάλη αλήθεια σε μένα. Οτι άλλαξα την τεχνική μου εντελώς στο forehand (απο τότε που την έδωσα), με αποτέλεσμα να μου έχει δημιουργήσει τις αμφιβολίες οτι ίσως και να μην εφταιγε τόσο πολυ η Wilson Ultra αλλά εγω.

Γι' αυτο σου λέω. Δοκιμασε πάντως μια υβριδική πλέξη πριν την "καταδικάσεις" την Wilson
φιλικα

constantinos
06-12-21, 11:18
Γράφω εδώ γιατί νομίζω ταιριάζει...
Ψάχνεις την πιο φιλική ρακέτα και προσπαθείς να τη συνδυάσεις με το καλλίτερο πλέγμα.
Πας να παίξεις απόγευμα μες τη χαρά, ανοίγεις καινούρια μπαλάκια για να “ευχαριστηθείς” το παιχνίδι και όλα τέλεια μέχρι που τελειώνει το ζέσταμα.... Όταν ξεκινάει το παιχνίδι συνειδητοποιείς ότι όσο περνάει η ώρα κάτι δεν πάει καλά. Το χέρι σου ζορίζεται όλο και περισσότερο, χτυπάς με περισσότερη δύναμη και το spin όλο και λιγοστεύει ενώ η μπάλα “γλιστράει” πάνω στη ρακέτα. Ψάχνεις να βρεις τι φταίει... Πας σπίτι ανοίγεις τα μπαλάκια και διαπιστώνεις ότι μετά από μιάμιση ώρα παιχνιδιού έχουν γίνει μούσκεμα από την υγρασία και έχει αυξηθεί το βάρος τους κατά 20%... Τις τελευταίες εβδομάδες η κατάσταση είναι τραγική....

Simplicius
14-12-21, 14:01
.

Γράφω εδώ γιατί νομίζω ταιριάζει...
Ψάχνεις την πιο φιλική ρακέτα και προσπαθείς να τη συνδυάσεις με το καλλίτερο πλέγμα.
Πας να παίξεις απόγευμα μες τη χαρά, ανοίγεις καινούρια μπαλάκια για να β€œευχαριστηθείς” το παιχνίδι και όλα τέλεια μέχρι που τελειώνει το ζέσταμα.... Όταν ξεκινάει το παιχνίδι συνειδητοποιείς ότι όσο περνάει η ώρα κάτι δεν πάει καλά. Το χέρι σου ζορίζεται όλο και περισσότερο, χτυπάς με περισσότερη δύναμη και το spin όλο και λιγοστεύει ενώ η μπάλα β€œγλιστράει” πάνω στη ρακέτα. Ψάχνεις να βρεις τι φταίει... Πας σπίτι ανοίγεις τα μπαλάκια και διαπιστώνεις ότι μετά από μιάμιση ώρα παιχνιδιού έχουν γίνει μούσκεμα από την υγρασία και έχει αυξηθεί το βάρος τους κατά 20%... Τις τελευταίες εβδομάδες η κατάσταση είναι τραγική....

Τι λες τώρα!!!!!
Μου έδωσες ιδέα!!!!!
Να βρέχουμε τα μπαλάκια μπας και παίξουμε δηλ.
Εδώ με "κλειδωμένα" 7-8 μποφώρ σερί τους τελευταίους μήνες τα κυνηγάμε τα μπαλάκια σαν ...κουνούπια!
Γυρνάς σπίτι και μπαίνεις ο μισός δεξής στον πάγο με τα 50+ frame που έχεις βρει στο 2ωρο...

Alex Akrivos
30-05-22, 14:03
φιλε μου μην ακουω κουταμαρες η babolat ισουται με elbow.ΟΛΕΣ Η BABOLAT!! ειδικα η drive ειναι πολυ stiff ρακετα.ΦΥΣΙΚΑ και να ξοδευτεις να αλλαξεις ρακετα.απλα μη κοιτας τι παιζει ο ραφα και ο ροτζερ και ο νοβακ.προσωπικα ξεκινησα τεννις με ενα πια παλιο μοντελο wilson 104 της σερενα ακομα η καλυτερη ρακετα που εχω παιξει.κοιτα το stifness και παιξε με καποια 100σταρα ρακετα αν δεν θελεις 104.απο κει και περα ΦΥΣΙΚΑ να διαλεξεις ενα πλεγμα μαλακο.εγω παιζω με το yonex poly tour pro και μου αρεσει πολυ σε μαλακοτητα.αλλα γουστα ειναι αυτα.και παιζω με τη wilson blade 98 v7 18x20.αλλα σου προτεινω μεγαλυτερο ανοιγμα οπως ειπα 100 σταρας.απο κει και περα τριτο σημαντικο ΦΥΣΙΚΑ να κανεις σωστα μαθηματα να μαθεις οσο πιο σωστες κινησεις.αλλιως ισως ολα τα παραπανω θα σε βοηθησουν αλλα λιγο.αυτα.

GregDel
03-12-23, 21:11
Μια και αναφέρεται το θέμα αυτό στο tennis elbow και στις ρακέτες να ρωτήσω τη γνώμη σας.
Το ιστορικό είναι απλό. Μέχρι λίγο πρίν το καλοκαίρι έπαιζα με Babolat Pure Aero + μοντέλο 2016. Δεν τη λες και φιλική στο χέρι.
Πριν το καλοκαίρι δοκίμασα τη Yonex Vcore 100 μοντέλο 2021 και την πήρα (μεταχειρισμένη).
Το πλέξιμο μου γενικά είναι με μαλακό πλέγμα (Yonex Polytour Pro) στα 24-25κ. Τελευταία το κατέβασα στα 23κ.
Το πρόβλημα είναι ότι μετά την αλλαγή άρχισε μια αίσθηση στον κόνδυλο και τελευταία έχει αναπτυχθεί σε tennis elbow.
Τι από όλα μπορεί να φταίει; Η ρακέτα; Η κακή τεχνική στο one hand backhand;
Σίγουρα θα το ξεκουράσω, θα το δει και γιατρός ειδικευμένος σε αγκώνα, αλλά τι να κάνω με τη ρακέτα;
Να κοιτάξω για κάποιο άλλο μοντέλο ή μάρκα;

Simplicius
08-12-23, 13:04
.

Μια και αναφέρεται το θέμα αυτό στο tennis elbow και στις ρακέτες να ρωτήσω τη γνώμη σας.
Το ιστορικό είναι απλό. Μέχρι λίγο πρίν το καλοκαίρι έπαιζα με Babolat Pure Aero + μοντέλο 2016. Δεν τη λες και φιλική στο χέρι.
Πριν το καλοκαίρι δοκίμασα τη Yonex Vcore 100 μοντέλο 2021 και την πήρα (μεταχειρισμένη).
Το πλέξιμο μου γενικά είναι με μαλακό πλέγμα (Yonex Polytour Pro) στα 24-25κ. Τελευταία το κατέβασα στα 23κ.
Το πρόβλημα είναι ότι μετά την αλλαγή άρχισε μια αίσθηση στον κόνδυλο και τελευταία έχει αναπτυχθεί σε tennis elbow.
Τι από όλα μπορεί να φταίει; Η ρακέτα; Η κακή τεχνική στο one hand backhand;
Σίγουρα θα το ξεκουράσω, θα το δει και γιατρός ειδικευμένος σε αγκώνα, αλλά τι να κάνω με τη ρακέτα;
Να κοιτάξω για κάποιο άλλο μοντέλο ή μάρκα;

Φίλε Greg, το έχω δει το θέμα, αλλά είπα να μην απαντήσω αμέσως για να δώσω "χώρο" στους νέους ειδήμονες.
Μάλλον ασχολούνται με χριστουγεννιάτικες αγοροπωλησίες τώρα, δεν ευκαιρούν!! :D
Αλλά για να πούμε την αλήθεια, την απάντηση την έχεις δώσει μόνος σου παραπάνω!!
"Το ιστορικό είναι απλό" όπως ακριβώς το λες. Εγώ θα το ονόμαζα και ως "το τίμημα (των λίγων μηνών) της δόξας" !!!
Το έχω γράψει άλλωστε αρκετές φορές, "οι ρακέτες που παίζουμε καλύτερα είναι (σχεδόν πάντα) εκείνες που μας πληγώνουν" !!!
Με λίγα λόγια, εάν είχες μείνει στο ωραίο παλιό ρακετάκι σου (Prince Warrior 100) και δεν είχες δελεαστεί από τις ανώτερες επιδόσεις με τα "κούτσουρα" που παίζεις 3 χρόνια τώρα, θα είχες χάσει σίγουρα μερικά σετ παραπάνω, αλλά θα είχες κερδίσει σε υγεία του χεριού... Σε κάθε περίπτωση, περαστικά και Καλές Γιορτές. Τι να κάνεις ξέρεις.. Το πιο ενεργό τμήμα του φόρουμ περιμένει τις αγγελίες σου!! Ελπίζω να την κράτησες την Prince... Εάν μάλιστα είχες δύο, ευχαρίστως σου αγοράζω τη μία!

efib
09-12-23, 00:10
Επειδή έχω και εγώ ευαισθησία στον ώμο, έχω επιλέξει την clash v2 100, ενώ κοιτούσα και την prince phantom. Συμπαίκτης μου με tennis elbow, αφού δοκίμασε την clash v2 100, την επέλεξε και εκείνος. Δεν με ενοχλουσε ουτε η head speed mp, οπότε ίσως να την δεις και αυτή. Καλή ανάρρωση σου εύχομαι :)

NicolasT
10-12-23, 22:15
Δυσκολη η απαντηση σχετικα με το tennis elbow. Εγω οταν ξεκινησα πριν 3 χρονια επαιξα με clash 100L (280γρ) V.1. Η ρακετα ειχε πολλους κραδασμους αλλα και η τεχνικη μου εντελλως αρχαριου. Πονουσε αρκετα συχνα το χερι οποτε αποφασισα και πηγα σε βαρυτερη ρακετα. yonex 98 (305γρ). Φορεσα και ενα μανικι συμπιεσης στο χερι αλλα οχι εξωφρενικα σφικτο. Πλεον δεν αντιμετωπιζω θεματα πονου.

Στην clash δοκιμασα περιπου 20 πλεγματα και στην yonex περιπου 10. 23 κιλα η πλειοψηφια. Δεν ειδα οτι ειχε καποια διαφορα στο tennis elbow. Οποτε εχω καταληξει στο οτι μεγαλο ρολο παιζει η τεχνικη και η να ειναι σταθερη η ρακετα και με δυναμη. Το μανικι ακομα το φοραω. Με εχει βολεψει αρκετα μπορω να πω. Μπορω να παιξω και χωρις αλλα νιωθω λιγοτερη κουραση φορωντας το.

linkin's dad
13-01-24, 00:12
Επειδή έχω και εγώ ευαισθησία στον ώμο, έχω επιλέξει την clash v2 100, ενώ κοιτούσα και την prince phantom. Συμπαίκτης μου με tennis elbow, αφού δοκίμασε την clash v2 100, την επέλεξε και εκείνος. Δεν με ενοχλουσε ουτε η head speed mp, οπότε ίσως να την δεις και αυτή. Καλή ανάρρωση σου εύχομαι :)
Συμφωνω απολυτα για τη Clash V2 100.Υπαρχει ενας σνομπισμος για τη συγκεκριμενη ρακετα αλλα,αδιαφορω.
Πολυ καλη ειναι επισης η παλια Yonex DR EZone 98 light που χρησιμοποιω εναλλαξ.Περασαν tennis elbow/shoulder.
Yonex Poly tour pro στα 24 κιλα παντα.

efib
21-02-24, 13:54
Καλησπερα, μολις ειδα οτι μου εχεις απαντησει... Την σνομπαρουν επειδη ειναι πολυ μαλακη και δεν νιωθεις την μπαλα; Ο,τι και να κανω δεν ποναει ο ωμος μου, οσο δυνατα και να χτυπησω.

Με την pure drive καταφερα σε 15' να παθω τενοντιτιδα και να μεινω με φακελο για 10 μερες. Απιστευτος πονος, νομιζα οτι επαθα ρηξη στροφικου πεταλου. Ενω 2 ωρες με την clash και δεν νιωθω τιποτα !

GregDel
23-02-24, 18:23
.


Φίλε Greg, το έχω δει το θέμα, αλλά είπα να μην απαντήσω αμέσως για να δώσω "χώρο" στους νέους ειδήμονες.
Μάλλον ασχολούνται με χριστουγεννιάτικες αγοροπωλησίες τώρα, δεν ευκαιρούν!! :D
Αλλά για να πούμε την αλήθεια, την απάντηση την έχεις δώσει μόνος σου παραπάνω!!
"Το ιστορικό είναι απλό" όπως ακριβώς το λες. Εγώ θα το ονόμαζα και ως "το τίμημα (των λίγων μηνών) της δόξας" !!!
Το έχω γράψει άλλωστε αρκετές φορές, "οι ρακέτες που παίζουμε καλύτερα είναι (σχεδόν πάντα) εκείνες που μας πληγώνουν" !!!
Με λίγα λόγια, εάν είχες μείνει στο ωραίο παλιό ρακετάκι σου (Prince Warrior 100) και δεν είχες δελεαστεί από τις ανώτερες επιδόσεις με τα "κούτσουρα" που παίζεις 3 χρόνια τώρα, θα είχες χάσει σίγουρα μερικά σετ παραπάνω, αλλά θα είχες κερδίσει σε υγεία του χεριού... Σε κάθε περίπτωση, περαστικά και Καλές Γιορτές. Τι να κάνεις ξέρεις.. Το πιο ενεργό τμήμα του φόρουμ περιμένει τις αγγελίες σου!! Ελπίζω να την κράτησες την Prince... Εάν μάλιστα είχες δύο, ευχαρίστως σου αγοράζω τη μία!

Γέλασα γιατί διάβασα εδώ "... έπαιζα με Babolat Pure Aero + μοντέλο 2016" και λέω: Ρε συ σαν εμένα αυτός!
Ε και ήμουν εγώ!
Ξέχασα που το έγραψα και δεν είδα και την απάντηση.
Αν οι Prince αχ... τις έδωσα πιο πολύ για να παιχτούν και να μη κάθονται μόνες τους... κρίμα που δεν τις κράτησα...
Βέβαια η αλήθεια είναι ότι με την Aero ποτέ δεν είχα θέμα...
Τώρα άλλαξα τελευταία το backhand σε 2 χέρια και βελτιώθηκε θεαματικά το όλα θέμα... η ενόχληση υπάρχει αλλά καμιά σχέση με τον πόνο που έπιανε όλο το χέρι.

Και πάλι αχ βαχ για τις Warrior...

linkin's dad
16-03-24, 08:12
Καλησπερα, μολις ειδα οτι μου εχεις απαντησει... Την σνομπαρουν επειδη ειναι πολυ μαλακη και δεν νιωθεις την μπαλα; Ο,τι και να κανω δεν ποναει ο ωμος μου, οσο δυνατα και να χτυπησω.

Με την pure drive καταφερα σε 15' να παθω τενοντιτιδα και να μεινω με φακελο για 10 μερες. Απιστευτος πονος, νομιζα οτι επαθα ρηξη στροφικου πεταλου. Ενω 2 ωρες με την clash και δεν νιωθω τιποτα !

Τη σνομπαρουν λογω χαμηλου βαρους.Τη θεωρουν παιδικη.Το μονο αρνητικο στη Clash ειναι οτι μερικες φορες στερειται control.

efib
17-03-24, 22:39
290gr δεν την λες και ελαφρια ρακετα... Παιδικη ε; Την εχω στην minion version :cool:. Φανταζομαι ολοι την εχουν δει ναδαλ και παιζουν με 320γρ+++. Δεν ειμαι και ειδημων στις ρακετες, εμενα μια χαρα μου φαινεται για το επιπεδο μου και κυριως για την υγεια μου.

linkin's dad
18-03-24, 22:45
295 gr.Αν δεν εχει πανω απο RA 70,προφανώς την θεωρουν παιδικη.Τενιστικος σνομπισμος.

efib
25-03-24, 21:27
Αυτοι χανουν!

Ειδα οτι η prince phantom 100x 290gr δεν ειναι σε αποθεμα πια. Θα βγαλουν τα μοντελα του 2024 ή θα σταματησει η παραγωγη τους; Ηθελα να την δοκιμασω

konkalf
25-03-24, 22:03
Θα βγει Phantom μπορεί σε κανένα μήνα από τώρα. Βέβαια, η Prince του Δυτικού Κόσμου λειτουργεί αυτόνομα και ετεροχρονισμένα από την Prince στην Ιαπωνία.

https://www.instagram.com/p/C3nm8hcNe-l/

efib
25-03-24, 22:49
Οκ, θα της ρίξω μια ματιά όταν βγει... Το χρώματακι βέβαια δεν μου αρέσει, αλλά δεν βαριέσαι. Ευχαριστώ!

constantinos
27-03-24, 12:01
295 gr.Αν δεν εχει πανω απο RA 70,προφανώς την θεωρουν παιδικη.Τενιστικος σνομπισμος.

Με ποιά κριτήρια συνδέεις το επίπεδο στο οποίο απευθύνεται η ρακέτα με το RA?
Η περισσότερες ρακέτες για προχωρημένους παίκτες έχουν RA κάτω από 70.
Πχ Babolat pure strike 305 - RA 63 ,Wilson Pro staff 97 315 - RA 66...

Παρ όλα αυτά μια τέτοια ρακέτα στα χέρια αρχάριου είναι πολύ πιθανότερο να προκαλέσει tennis elbow από την pure drive...