PDA

Forum : Ρακ*τα για προστασία από tennis elbow?



Yannis76
08-06-20, 23:49
Καλησπ*ρα!

Ξεκίνησα με το τ*ννις σε αρκετά μικρ� ηλικία για μερικά χρόνια, στη συν*χεια *παψα τις προπον�σεις και *παιζα μόνο με φίλους και κάποια στιγμ� το σταμάτησα τελείως για 2 χρόνια. **ρσι ξεκίνησα και πάλι προπον�σεις όπου κατάλαβα ότι πολλά πράγματα *χουν πλ*ον αλλάξει � εγώ τα είχα μάθει λάθος. Τ*λος πάντων με δύο φορ*ς τη βδομάδα μαθ�ματα και επειδ� μου αρ*σει και σαν άθλημα αποφάσισα να πάω και σε μια πιο σύγχρονη ρακ*τα τη Babolat Pure Drive (είχα τη Head Radical Team Mid Plus) αφού τη δοκίμασα και εντυπωσιάστηκα από το πόσο πιο "δυνατ�" �ταν. Λίγο πριν τα Χριστούγεννα *παθα tennis elbow κατά τη διάρκεια της προπόνησης και από τότε το παράτησα τελείως αφού και ο πόνος δεν με άφησε ποτ*. Να σημειώσω ότι παράλληλα με το τ*ννις *κανα και τρεις φορ*ς τη βδομάδα γυμναστ�ριο, οπότε αυτό ίσως καθυστ*ρησε την ανάρρωση. Το προηγούμενο Σάββατο *παιξα και πάλι μετά από *ξι μηνες και *νιωθα τον αγκώνα να τσιμπάει και πάλι με την Babolat. Με το που άλλαξα στην παλιά ρακ*τα, αμ*σως κατάλαβα διαφορά και π*ρα από τσιμπ�ματα δεν είχα κάποια ενόχληση. Από λίγα που διάβασα στο ιντερνετ, φαίνεται μεταξύ άλλων και η ρακ*τα να παίζει ρόλο στην προστασία από tennis elbow. Με δεδομ*νο ότι η Head μου ταιριάζει καλύτερα σε αυτό το θ*μα, *χετε να προτείνετε κάτι καλύτερο, ποιο σύγχρονο � δεν *χει νόημα; Σκοπός μου είναι να ξεκιν�σω και πάλι να παίζω 1-2 φορ*ς την εβδομάδα από 1-1:30 ώρα κάθε φορά (συν�θως μια ώρα την εβδομάδα).

Ευχαριστώ
Γιάννης