PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιοτικός έλεγχος ρακετών - Πόσο κοντά είναι εργοστασιακές τιμές με τις πραγματικές;



ipapaste
25-05-20, 01:47
Γνωστός μου και πολύ υψηλού επιπέδου κλαμπερ είχε δύο ρακέτες Wilson Pro Staff RF97, αυτές που και καλά "σχεδίασε" ο Φέντερερ. Μονίμως παραπονούνταν οτι με την μια εκ των δύο δυσκολευόταν να σερβίρει καλά, να βγάλει αρκετή δύναμη στα χτυπήματα και κουραζόταν περισσότερο. Μου έδωσε λοιπόν τις ρακέτες του και τις μέτρησα και έχουν διαφορά 11 kg/cm2 στο swingweight. Ο ονομαστικός μέσος όρος που δίνει η Wilson είναι 335. Η μία είχε 330, η άλλη 341. Προφανώς τον βόλευε αυτή με το 330 καθώς 11 πόντοι στο swingweight είναι αρκετά αισθητοί.

Δεν είμαι επαγγελματίας του χώρου αλλά γνωρίζω κατόπιν πληροφόρησης πως υπάρχουν ανεκτές διαβαθμίσεις στα χαρακτηριστικά ίδιων μοντέλων λόγω κατασκευαστικών ανακριβών. Γιαυτό άλλωστε και αρκετοί παίκτες και ερασιτέχνες πηγαίνουν τις ρακέτες τους για matching στους ειδικούς. Μέχρι εδώ όλα καλά. Αλλά έλα που το επιθυμητό swingweight είναι 330 και η ρακέτα έχει 341. Θα μου πεις, 335 αγόρασες, και θα πω, ναι αλλά εσύ το 341 το κάνεις 335 ? Πόσο μπογιά και grommet θα ξύσεις για να γίνει.

Και κάπου εδώ τραβάω προσωπικά τη διαχωριστική γραμμή από την πεπατημένη άποψη οτι η μεταβλητότητα στις κατασκευαστικές παραμέτρους είναι ανεκτή. Όχι δεν είναι. Για ρακέτες που πωλούνται (στην κυκλοφορία τους) στα 250 ευρώ, και που τόσο το κόστος κατασκευής τους όσο και τα υλικά, δεν δικαιολογούν την τιμή, τέτοιες μεταβλητότητες δεν θα πρέπει να είναι ανεκτές. Γιατί αν ήταν 2 η 3 πόντους, δεν είχε νόημα να κάνεις matching εκτός αν είσαι αθλητής. Αλλά όταν μιλάμε για τόσο μεγάλες διαφορές που κάνουν αισθητή την παρουσία τους και στα ερασιτεχνικά χέρια, τότε μιλάμε για κατάσταση που έχει ξεφύγει. Αν φτάσαμε στο σημείο ερασιτέχνες να αγοράζουν ρακέτες των 250 ευρώ και να χρειάζεται να τις πάνε σε ειδικό για matching, μάλλον μας έχουν πιάσει όλους κορόιδα εταιρείες όπως η Wilson, Head, Yonex, Babolat κτλ αφού μέσα στις εξεφτελιστικές αυτές τιμές, δεν φαίνεται να παίζει καθόλου ποιοτικός έλεγχος ...

ΥΓ: Για να μην βγουν και πουν μερικοί οτι κράζω εσκεμμένα την Wilson, και οι δικές μου οι Yonex Ezone DR98 ήρθαν με 4 πόντους διαφορά μεταξύ τους αλλά δεν το κάνω θέμα γιατί είμαι fanboy της yonex. :P

tsamo
26-05-20, 20:36
Δυστυχώς η κατάσταση είναι τραγική. Οι πιθανότητες να είναι στα spec τους, οι περισσότερες ρακέτες, είναι πραγματικά πολύ μικρές.

Από προσωπική εμπειρία η Wilson έχει τις μεγαλύτερες διακυμάνσεις στις ρακέτες της.
Για παράδειγμα είχα μία Wilson Steam 99LS που υποτίθεται ότι πλεγμένη θα έπρεπε να έχει βάρος 290 γραμμάρια. Ε, η δική μου ήταν 315 γραμμάρια!
Προφανώς και δε μιλάμε για κάποια blade ή pro staff αλλά και πάλι +25 γραμμάρια από το διαφημιζόμενο βάρος... Φαντάζεσαι να πάρεις δύο χωρίς matching service και να πέσεις στην περίπτωση;
Η μία 315 και η άλλη 265 γραμμάρια; Μιλάμε πλέον για δύο τελείως διαφορετικές ρακέτες!!

Όσον αφορά τη Yonex, έχω τέσσερις ρακέτες της αυτή τη στιμγή και είναι όλες τους ακριβείς στο γραμμάριο. Και όσο αφορά το swingweight, τη μεγαλύτερη απόκλιση την έχει μία της οποίας το sw ήταν 2 πόντους χαμηλότερο. Οι δύο ήταν ακριβώς στο διαφημιζόμενο sw και η τρίτη ήταν ένα πόντο παραπάνω.
Προφανώς και φάνηκα τυχερός, αλλά γενικά από ότι έχω ακούσει και από άλλους χρήστες το QC της είναι κλάσεις ανώτερο σε σχέση με τις άλλες εταιρίες, τουλάχιστον στις "καλές" της σειρές.

DJTaurus
26-05-20, 20:50
Η Yonex είναι η best αλλά hold your horses τυχαίνουν και έχω δει αστοχίες και σε αυτούς. Πολύ λιγότερες όμως από τα χάλια μαύρα των Wilson / Babolat / Tecnifibre και Head. Όσοι έχουν δει τις αγγελίες μου πάντα όταν αγοράζω από όλες τις εταιρίες εκτός Yonex πληρώνω έξτρα χρήματα στο warehouse για να διαλέξω ρακέτα κοντά στα επίσημα χαρακτηριστικά η τουλάχιστον να είναι κάτω από τα επίσημα γιατί αλλιώς η κατάσταση δεν μαζεύεται. Όπως και να χει νομίζω ότι ο σωστός τίτλος στο παρόν τοπικ είναι περι ποιοτικού ελέγχου και όχι ποιότητας υλικών :)

ipapaste
26-05-20, 20:58
Όντως λίγο άστοχος ο τίτλος όπως οι αστοχίες κατασκευής :P Αυτή την υπηρεσία που διαλέγεις ρακέτα κάτω από τα specs στο tennis warehouse δεν την ήξερα. Ενδιαφέρον.

tsamo
26-05-20, 21:08
Η Yonex είναι η best αλλά hold your horses τυχαίνουν και έχω δει αστοχίες και σε αυτούς. Πολύ λιγότερες όμως από τα χάλια μαύρα των Wilson / Babolat / Tecnifibre και Head. Όσοι έχουν δει τις αγγελίες μου πάντα όταν αγοράζω από όλες τις εταιρίες εκτός Yonex πληρώνω έξτρα χρήματα στο warehouse για να διαλέξω ρακέτα κοντά στα επίσημα χαρακτηριστικά η τουλάχιστον να είναι κάτω από τα επίσημα γιατί αλλιώς η κατάσταση δεν μαζεύεται. Όπως και να χει νομίζω ότι ο σωστός τίτλος στο παρόν τοπικ είναι περι ποιοτικού ελέγχου και όχι ποιότητας υλικών :)

Προφανώς και έχεις δίκιο. Γι'αυτό κι επισήμανα ότι προσωπικά φάνηκα τυχερός.
Και για να είμαστε ειλικρινείς όταν μια γραμμή παραγωγής σε ένα εργοστάσιο βγάζει 1000-10000 κομμάτια, λογικό είναι να υπάρχουν και κάποιες διακυμάνσεις στα χαρακτηρηστικά.
Το πρόβλημα αρχίζει όταν οι διακυμάνσεις αυτές αρχίζουν και μεγαλώνουν και καταλήγεις να έχεις στα χέρια σου δύο ρακέτες διαφορετικές μεταξύ τους και κάποιες φορές διαφορετικές και από τη διαφημιζόμενη έχοντας δώσει τόσα χρήματα.


Όντως λίγο άστοχος ο τίτλος όπως οι αστοχίες κατασκευής :P Αυτή την υπηρεσία που διαλέγεις ρακέτα κάτω από τα specs στο tennis warehouse δεν την ήξερα. Ενδιαφέρον.

Πολλά κατστήματα προσφέρουν αυτή την υπηρεσία. Το ζήτημα είναι όταν μία ρακέτα μπορεί να στοιχίζει και 250€ γιατί να δώσεις κι άλλα χρήματα για να πάρεις το αυτονόητο.
Δηλαδή μία ή περισσότερες ρακέτες με τα διαφημιζόμενα χαρακτηριστικά.

DJTaurus
26-05-20, 21:56
πολλά κατστήματα προσφέρουν αυτή την υπηρεσία.

πες μου ποια εντός/εκτός gr....; με ενδιαφέρει.

DJTaurus
26-05-20, 21:57
όντως λίγο άστοχος ο τίτλος όπως οι αστοχίες κατασκευής :p αυτή την υπηρεσία που διαλέγεις ρακέτα κάτω από τα specs στο tennis warehouse δεν την ήξερα. ενδιαφέρον.

και το 20ευρω (παλιά ήταν 10) που χρεώνουν πολύ ενδιαφέρον και αυτό :p.... μετράνε 6 τυχαίες (SW/balance/weight/flex) και επιλέγεις.

Simplicius
26-05-20, 22:53
.

Πάλι θα βγω "ο κακός" και σε αυτή τη συζήτηση, αλλά όπως γνωρίζετε τα πάντα είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης.

Εφόσον λοιπόν υπάρχουν πολλοί καταναλωτές που "επιβραβεύουν" αυτή την "πασάρω στην αγορά ότι μου κάτσει" πολιτική των μεγάλων εταιρειών, δίνοντας χαλαρά τα 200άευρα τους, με μόνη "αντίδραση" να ανοίγουν θέματα σε φόρουμ - πάντα ενδιάμεσα στις παρόμοιες αγορές τους - για το ελλειπές QC των κατασκευαστών, τόσο οι εταιρείες θα συνεχίζουν να "ξεχειλώνουν" το QC τους όλο και περισσότερο, μέχρι τουλάχιστον να δουν μια αισθητή πτώση στις πωλήσεις τους... Τουτέστιν, η μόνη σοβαρή διαμαρτυρία που μπορούν να καταλάβουν οι εταιρείες είναι να μην αγοράζει κάποιος τα προϊόντα τους. Όλα τα άλλα, είναι απλώς μεμψιμοιρία.

Ο παραπάνω λόγος του ανύπαρκτου Quality Control, αλλά και ο λόγος του τίτλου του thread, δηλαδή η απαράδεκτη ποιότητα των υλικών των σημερινών ρακετών με έχουν κάνει να μην τιμώ καμία "σύγχρονη" εταιρεία παραγωγής ρακετών τένις με τα ωραία μου χρήματα!

Btw, τέσσερεις (4) διαφορετικές Fischer VT 98 / Pro No1 από διαφορετικές χρονιές και άλλα καλούπια, έχουν βάρος 341 γρ. και ισορροπία 32 εκ. Δε χάνουν ούτε 1 γραμμάριο, ούτε ένα χιλιοστό. Αλλά ακόμα πιο σπουδαίο από αυτό, έχουν ποιότητα υλικών που "φωνάζει" από το πρώτο μόλις χτύπημα!

:D

amarg1969
27-05-20, 10:00
Δεν είναι θέμα "γενεών" Η Fischer ηταν εξαίρεση. Άλλωστε σε κάποια μοντέλα διαφήμιζε zero tolerance.
Οι head πχ της εποχής είχαν κι αυτές μεγάλες διακυμάνσεις. Απλά τώρα οι καταναλωτές είναι πιο υποψιασμένοι και το ψάχνουν και βέβαια η σχετική πληροφορία διαχέεται πιο εύκολα.
Η Wilson σημερα είναι μακράν η χειρότερη. Μου έχει τύχει pro staff 97 315 πλεγμένη αντί απλεκτη [emoji1]
Κάποιες εταιρείες δίνουν ανοχές πχ babolat, tecnifibre, αλλά είναι ανούσιο. Με +/-7 γρ μπορεί να έχεις 14 γρ διαφορά.
Η yonex έχει καλό QC, αλλά όσον αφορά τα βασικά (βάρος, ισορροπία). Με το swingweight όμως?
Η prince είναι ίσως η μόνη που δίνει target swingweight, που είναι πολύ δύσκολο και πολύ σημαντικό.

Simplicius
27-05-20, 12:18
.

Δεν είναι θέμα "γενεών" Η Fischer ηταν εξαίρεση. Άλλωστε σε κάποια μοντέλα διαφήμιζε zero tolerance.
Οι head πχ της εποχής είχαν κι αυτές μεγάλες διακυμάνσεις. Απλά τώρα οι καταναλωτές είναι πιο υποψιασμένοι και το ψάχνουν και βέβαια η σχετική πληροφορία διαχέεται πιο εύκολα.
Η Wilson σημερα είναι μακράν η χειρότερη. Μου έχει τύχει pro staff 97 315 πλεγμένη αντί απλεκτη [emoji1]
Κάποιες εταιρείες δίνουν ανοχές πχ babolat, tecnifibre, αλλά είναι ανούσιο. Με +/-7 γρ μπορεί να έχεις 14 γρ διαφορά.
Η yonex έχει καλό QC, αλλά όσον αφορά τα βασικά (βάρος, ισορροπία). Με το swingweight όμως?
Η prince είναι ίσως η μόνη που δίνει target swingweight, που είναι πολύ δύσκολο και πολύ σημαντικό.

Να διευκρινίσω (καθώς δεν ήταν και πολύ σαφές) ότι το καμία "σύγχρονη" εταιρεία που έγραψα στο αρχικό post πήγαινε πιο πολύ στις μεγάλες εταιρίες και το "σύγχρονο" τρόπο marketing που εφαρμόζουν, ιδιαίτερα τα τελευταία 10 χρόνια. Είχα βρει προ καιρού έναν πίνακα με τα διαφημιστικά έξοδα της Wilson αλλά τώρα δεν μπορώ να το ξαναβρώ. Να όμως ένας της Nike. Και εκείνος της Wilson είχε αντίστοιχη καμπύλη στα ίδια έτη. Είναι γενικό το φαινόμενο στον κλάδο, σε όλα τα αθλητικά είδη και σε όλα τα αθλήματα.

https://i2.cdn.turner.com/money/dam/assets/150605143640-nike-endorsements-2-640x360.jpg

Οπότε αυτό που ήθελα να πω, δεν ήταν κάτι υπέρ της Fischer μόνο, αλλά υπέρ όλων εκείνων των εταιρειών που διαλέγουν αντί να δώσουν εκατομμύρια δολάρια σε κάθε Federer, Nadal, κλπ. για να πείσει (ειδικά του αδαείς νεοεισερχόμενους) ότι χρησιμοποιεί το ίδιο προϊόν (ρακέτα, μπλουζάκι κλπ κλπ) να δίνουν αυτά τα λεφτά στον ίδιο τον καταναλωτή προσφέροντάς του μια πιο ποιοτική ρακέτα, τόσο σε υλικά όσο και σε QC (πχ. μη βγάζοντας προς πώληση ότι είναι +/- 2 γρ. έξω από τα specs και όχι +/- 22 γρ. όπως πχ η Wilson).

Αυτό το έξτρα κόστος, εταιρείες όπως η Pacific, η Volkl, η Pro Kennex κ.α. (που όπως βλέπετε λείπουν από τον παρακάτω πίνακα) χωρίς να μπορούμε να πούμε ότι είναι "άγιες", τουλάχιστον επιλέγουν ως στρατηγική να μην δίνουν ένα μεγάλο budget στη διαφήμιση αλλά να το ρίχνουν επάνω στο ίδιο το προϊόν. Φυσικά αυτό συνεπάγεται μικρότερες πωλήσεις, καθώς δεν υπάρχει κανένα "παραμύθι" προς τέρψιν της μάζας...

Δυστυχώς οι περισσότεροι καταναλωτές δεν πάνε τόσο μακριά σε σκέψη...
Και οι "μεγάλοι" κατασκευαστές συνεχίζουν να κατεβάζουν την ποιότητα των ρακετών τους όσο βλέπουν τα έσοδα να αυξάνουν και να αυξάνουν, μοιράζοντας ουσιαστικά τα δικά μας χρήματα σε "καταναλωτικά πρότυπα", όπως οι Big 3, αντί στη βελτίωση της παραγωγής τους... Οι εταιρείες δεν είναι φιλανθρωπικοί οργανισμοί και δεν είναι τυχαίο ότι κοιτώντας τον παρακάτω πίνακα μπορεί να διαπιστώσει κανείς ότι η σχέση χορηγιών και χαμηλής ποιότητας είναι αντιστρόφως ανάλογη (μεγάλες χορηγίες = μικρή ποιότητα), τουλάχιστον για τις εταιρίες που έχουν αναφερθεί παραπάνω σε αυτό το θέμα.


https://www.scoreandchange.com/wp-content/uploads/2019/01/Racket-sponsors-2020-top-30-men.png

amarg1969
27-05-20, 12:35
Κατάλαβα ότι δεν εννοούσες αυτό. Απλά είπα ότι δεν είναι καινούργιο το φαινόμενο. Πάντα υπήρχαν και υπάρχουν εταιρείες που σέβονται τον καταναλωτή. Ήταν και είναι όμως η μειοψηφία.
Σήμερα βέβαια όσο μεγαλύτερη είναι η πληροφόρηση, τόσο πιο εύκολη είναι και η παραπλάνηση. Αυτό και τα τεράστια περιθώρια κέρδους που αφήνει η Ασία, κάνει τις εταιρείες άπληστες.
Υπάρχει τρόπος να αμυνθούμε σαν πελάτες. Αφενός στηρίζοντας όσους μας σέβονται, αφετέρου με το να είμαστε προσεκτικοί και απαιτητικοί στις επιλογές μας από τους "μεγάλους" (που ομως βγάζουν και καλά προϊόντα)

jeep2008
30-05-20, 11:33
Οι Volkl τι λένε σε αυτόν τον τομέα?