PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπάλες του τένις: Απαράδεκτη αντοχή, απαράδεκτες τιμές και απαράδεκτο quality control



ipapaste
12-01-20, 11:25
"Έχεις μπάλες?" είναι η ερώτηση που κάνω πάντα στον συμπαίκτη που μου ανέθεσε το κλαμπ για τον αποψινό αγώνα. Η απάντηση είναι πάντα η ίδια "ναί". Βέβαια παραλείπεται το κομμάτι όπου απαντάει "Τις έχω ανοίξει πριν 3 εβδομάδες, έχω παίξει 9 φορές και τις 2 είχα παίξει σε βρεγμένο γήπεδο οπότε έχουν πιάσει λάσπη". Έτσι πηγαίνω στη γραμματεία, και αγοράζω μια κονσέρβα τριών μπαλών στα ~7 ευρώ. Κοιτάω τις μπάλες και ως σπασίκλας το πρώτο που σκέφτομαι είναι ο τρόπος κατασκευής και τα υλικά. Δεν δικαιολογούν με την καμία το κόστος κατασκευής. Μετά ξεκινάμε να παίζουμε και παρατηρώ οτι η μία από τις 3 μπάλες "πατιέται" περισσότερο από τις άλλες 2. Ναι οκ θα μου πεις, έτσι είναι όταν πάρεις μπαλάκια από τα lidl. Μα είναι US Open, απαντάω. Τότε σου φαίνεται διαφορετική η πίεση, μου απαντάνε. Παίρνω τις μπάλες (γιατί βλέπεις έχω ολόκληρο εργαστήριο) και τις μετράω την πίεση. Δεν κάνω λάθος, είναι όντως διαφορετική.

Αν υπάρχει μια ιεραρχία στην σημαντικότητα του εξοπλισμού σε έναν αγώνα τένις, θα τα ιεραρχούσα ως εξής : Μπαλάκια > Χορδές >>>>>>> Ρακέτες. Τα μπαλάκια του τένις είναι μια πολύ πονεμένη ιστορία. Πέρα του γεγονότος οτι ο μέσος κλαμπίστας ποτέ δεν έχει μαζί του καινούργια μπαλάκια, τα ίδια τα μπαλάκια δεν κρατάνε πάνω από έναν αγώνα. Το φαινόμενο είναι απαράδεκτο. Μέσα σε μία ώρα τα μπαλάκια έχουν χάσει μεγάλο μέρος της πίεσής τους και το περίβλημά τους έχει φθαρεί. Χτυπάς την μπάλα, και η μπάλα βουλιάζει απορροφώντας όλη την ενέργεια. Το αποτέλεσμα του σπιν είναι ανύπαρκτο αφού η μπάλα είναι πλέον τελείως αεροδυναμική χωρίς περίβλημα. Και κάπου εκεί έρχεται ο μέσος κλαμπίστας (πάντα ειδικός στον εξοπλισμό) παίρνει δυο μπάλες και τις αφήνει να πέσουν από το ίδιο ύψος για να μετρήσει πόσο καλές είναι. Και όταν δει οτι αναπηδούν το ίδιο, γυρνάει και λέει "εντάξει καλές είναι".

Φυσικά αυτό που δεν καταλαβαίνουν οι περισσότεροι, είναι οτι η παραμόρφωση στην μπάλα κατα την ελεύθερη πτώση - κρούση με το έδαφος, δεν επηρεάζεται σχεδόν καθόλου από την πίεση στο εσωτερικό της μπάλας. Στην ελεύθερη κρούση με το έδαφος, η ελαστική αντοχή στο λάστιχο της μπάλας είναι αυτή που επηρεάζει κατά το 90% την αναπήδηση. Σε μια βίαιη κρούση όμως (π.χ με τη ρακέτα) όπου οι δυνάμεις είναι μεγάλες και το λάστιχο υποχωρεί, εκεί αναλαμβάνει ρόλο η πίεση στο εσωτερικό της μπάλας. Και εκεί είναι που χάνεται το παιχνίδι με τις ξεφούσκωτες μπάλες.

Δεν μπορώ να κρίνω αν αυτό είναι το state-of-the-art στην κατασκευή στα μπαλάκια, αλλά σίγουρα το κόστος τους για τη διάρκεια ζωής τους είναι σκέτη αισχροκέρδεια. Αισχροκερδούν οι εταιρείες που τα βγάζουν και αισχροκερδούν και τα μαγαζιά που βάζουν μεγάλη ταρίφα "μεσάζοντα" στην πώληση. Όσο για τις υπερ-τεχνολογίες που έχουν μέσα, είναι όλα σχεδόν ψέματα. Οι περισσότερες μπάλες έχουν την ίδια ελαστική μεμβράνη και κατασκευάζονται σε έναν μικρό αριθμό εργοστασίων. Όσο για τις pressurless μπάλες, το μόνο που αλλάζει, είναι οτι η μεμβράνη έχει μεγαλύτερο πάχος (μετρημένο με παχύμετρο). Αν ανοίξει κανείς έναν Tretorn Micro X μπαλάκι, που υποτίθεται οτι είναι το καλύτερο pressureless μπαλάκι, θα δει μέσα μια πεπιεσμένη νιφάδα από αεροφυσαλίδες που δεν συμμετέχουν μηχανικά στην κρούση της μπάλας και πως τελικά το μπαλάκι είναι απλά ένα τυπικό μπαλάκι με πιο παχιά μεμβράνη.

Προσωπικά, έχω απογοητευτεί από όλες τις μπάλες στο τένις.

/Κυριακάτικο rant.

constantinos
13-01-20, 14:19
"Έχεις μπάλες?" είναι η ερώτηση που κάνω πάντα στον συμπαίκτη που μου ανέθεσε το κλαμπ για τον αποψινό αγώνα. Η απάντηση είναι πάντα η ίδια "ναί". Βέβαια παραλείπεται το κομμάτι όπου απαντάει "Τις έχω ανοίξει πριν 3 εβδομάδες, έχω παίξει 9 φορές και τις 2 είχα παίξει σε βρεγμένο γήπεδο οπότε έχουν πιάσει λάσπη". Έτσι πηγαίνω στη γραμματεία, και αγοράζω μια κονσέρβα τριών μπαλών στα ~7 ευρώ. Κοιτάω τις μπάλες και ως σπασίκλας το πρώτο που σκέφτομαι είναι ο τρόπος κατασκευής και τα υλικά. Δεν δικαιολογούν με την καμία το κόστος κατασκευής. Μετά ξεκινάμε να παίζουμε και παρατηρώ οτι η μία από τις 3 μπάλες "πατιέται" περισσότερο από τις άλλες 2. Ναι οκ θα μου πεις, έτσι είναι όταν πάρεις μπαλάκια από τα lidl. Μα είναι US Open, απαντάω.
/Κυριακάτικο rant.

Και εγώ νόμιζα ότι αυτό συμβαίνει μόνο σε μένα...
Κανονίζεις να παίξεις, δίνεις γύρω στο δεκάρικο την ώρα και ο αντίπαλος ή ξέχασε τα μπαλάκια ή τα μπαλάκια που έχει μαζί κάνουν μόνο για να παίζει ο σκύλος...
Κατά τα άλλα η τιμή των 7 ευρώ η τριάδα που αναφέρεις ισχύει μόνο σε club που χρεώνουν το κουτάκι αναψυκτικό 2,50 ευρώ!
Το wilson US open το βρίσκεις 5 ευρώ η τριάδα ενώ στο εξωτερικό σχεδόν όλες τις μάρκες τις βρίσκεις σε τετράδες από 5-6 ευρώ.
Το ότι είναι υπερεκτιμημένα βέβαια ισχύει κάτι που ισχύει επίσης ίσως και σε μεγαλύτερο βαθμό και με τις τιμές στις ρακέτες αλλά, ακόμη περισσότερο, και στα πλέγματα. Το περίεργο είναι ότι εκεί πληρώνουν ότι τους ζητήσουν ενώ στα μπαλάκια που όπως γράφεις είναι το σημαντικότερο κομμάτι του παιχνιδιού κάνουν οικονομία που μπορεί να την πληρώσουν ακριβά μετά μιας και το φθαρμένο μπαλάκι είναι ότι χειρότερο για το χέρι...

Simplicius
14-01-20, 10:19
@constantinos
Κωσταντίνε, τις τιμές που αναφέρεις (5-6 ευρώ 4άδα) δεν τις έχω βρει πουθενά, τουλάχιστον για τα "αξιοπρεπή" μπαλάκια.
Ούτε σε κούτα των 125 ευρώ δεν βγαίνει τέτοια τιμή στην 4άδα. Δώσε link εάν υπάρχει. Φυσικά ενδιαφερόμαστε όλοι!

@ipapaste
Γενικά καλά τα λες φίλε...
Πιστεύω όμως ότι εάν ψαχτείς λίγο με μάρκες και μοντέλα θα δεις ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο χάλια...
Συμφωνώ με 1.000 ότι τα Wilson είναι από τα χειρότερα μπαλάκια που κυκλοφορούν και σε ποιότητα και σε σχέση ποιότητας τιμής.
Δοκίμασε τα παρακάτω και πιστεύω ότι σύντομα θα είσαι λιγότερο αγανακτισμένος, ίσως και καθόλου.
Ευτυχώς ή δυστυχώς οι τιμές που δίνω (εκτός Artengo-Decathlon) είναι εξωτερικού, καθώς όντως τα μαγαζιά στην Ελλάδα ψάχνουν για...

Artengo TB 920 (από Decathlon) - 5,00 € 4-Ball Can (εάν κούτα = 4,45 €)

Dunlop Fort All Court - 7,50 € 4-Ball Can (εάν κούτα = 6,80 €)

Tretorn Serie + Control - 7,50 € 4-Ball Can (εάν κούτα = 7,00 €)

Και τα 3 παραπάνω είναι δοκιμασμένα.
Κρατάνε αρκετές ώρες, δεν είναι ούτε πολύ μαλακά αλλά ούτε "πέτρες" (βλέπε μπαλάκια Head & Prince) και είναι προβλέψιμα στο παιχνίδι - και σε αναπήδηση και σε κατεύθυνση.
Ίσως να υστερεί ελάχιστα το TB 920 σε κατεύθυνση, αλλά σίγουρα έχει την καλύτερη σχέση ποιότητας-τιμής από τα άλλα δύο (με τη διαφορά τιμής σε αυτές τις 3 επιλογές να ορίζει όντως την ποιότητα, δηλ. λίγο καλύτερο το Tretorn Serie + Control και δεύτερο το Dunlop). Προς το παρόν παίζω με το TB 920 και μου αρκεί. Δεν θα σηκώσω και Grand Slam...

Ενδιαφέρον μπαλάκι φαίνεται και το σχετικά καινούργιο "Dunlop ATP" το οποίο έχει τιμή κοντά στο Artengo (παίζει να είναι και το ίδιο).
Όποιος το έχει δοκιμάσει ας γράψει γνώμη - σύγκριση με πχ. το Fort All Court.

constantinos
14-01-20, 10:58
@constantinos
Κωσταντίνε, τις τιμές που αναφέρεις (5-6 ευρώ 4άδα) δεν τις έχω βρει πουθενά, τουλάχιστον για τα "αξιοπρεπή" μπαλάκια.
Ούτε σε κούτα των 125 ευρώ δεν βγαίνει τέτοια τιμή στην 4άδα. Δώσε link εάν υπάρχει. Φυσικά ενδιαφερόμαστε όλοι!


Εγώ προτιμώ τις παρακάτω αλλά και οι άλλες αν δεις δεν απέχουν πολύ σε τιμές (όλα τετράδες)

https://gr.sportsdirect.com/slazenger-wimbledon-ball-745053#colcode=74505313 με 5,40 για δύο κούτες
https://gr.sportsdirect.com/head-tour-tennis-balls-745083#colcode=74508313
https://gr.sportsdirect.com/slazenger-tournament-tennis-balls-745073#colcode=74507313 4,80 για τρεις κούτες
https://gr.sportsdirect.com/dunlop-australian-open-tennis-balls-745065#colcode=74506513

Simplicius
14-01-20, 11:30
Εγώ προτιμώ τις παρακάτω αλλά και οι άλλες αν δεις δεν απέχουν πολύ σε τιμές (όλα τετράδες)

https://gr.sportsdirect.com/slazenger-wimbledon-ball-745053#colcode=74505313 με 5,40 για δύο κούτες
https://gr.sportsdirect.com/head-tour-tennis-balls-745083#colcode=74508313
https://gr.sportsdirect.com/slazenger-tournament-tennis-balls-745073#colcode=74507313 4,80 για τρεις κούτες
https://gr.sportsdirect.com/dunlop-australian-open-tennis-balls-745065#colcode=74506513

Όχι ρε συ!!!! Δεν είμαι ο Τσιτς! Τι να τις κάνω τις 3 κούτες! :D
Btw οι τιμές του SD, ακόμα και στο δικό του brand το slazenger) δεν είναι πιο φτηνές.
Απλά μιλάς για άλλα μπαλάκια (που προσωπικά δεν μου αρέσουν) και για τεράστια ποσότητα.
Μακάρι να ψώνιζαν έτσι έστω και τα ελληνικά μαγαζιά. Αλλά που...
Κουτάκι-κουτάκι παραγγέλνουν και μετά φτάνουν να πουλάνε 4 μπάλες 10 ευρώ...

constantinos
14-01-20, 15:20
Όχι ρε συ!!!! Δεν είμαι ο Τσιτς! Τι να τις κάνω τις 3 κούτες! :D
Btw οι τιμές του SD, ακόμα και στο δικό του brand το slazenger) δεν είναι πιο φτηνές.
...

Παρανόηση! Τρεις κονσέρβες εννοούσα όχι τρεις κούτες.!

Με δύο φίλους φέρνουμε 144 μπάλες slazenger και δίνουμε μαζί με τα μεταφορικά 150 ευρώ. 50 ευρώ για 48 μπάλες νομίζω είναι μια χαρά μιας και τις αλλάζουμε κάθε δύο παιχνίδια.

jeep2008
22-01-20, 21:10
Εξαιρετικό θέμα....συμφωνώ απόλυτα με ipapaste.

tennisholic
23-01-20, 14:36
Tennispro.eu θα βρείτε μπαλάκια σε εξαιρετική τιμή και τώρα τρέχει προσφορές!! Και μεταφορικά? από 75 ευρώ έρχεται ΔΩΡΕΑΝ! άνετα πράγματα δηλαδή! Για το φίλο μου simplicius είναι foul που είναι και ψαχτήρι...

GregDel
16-02-20, 22:20
To SD βγάζει γενικά προσφορές καλές στις μπάλες.
Όσες φορές πήρα ήταν με αυτό τον τρόπο και τώρα που ακρίβυναν τα μεταφορικά φροντίζω να στοκάρω τα Χριστούγεννα που βγάζει δωρεάν μεταφορά ή όταν έχει 20% κουπόνι επιστροφής.
Γενικά τα Slazenger τα tournament δε με ικανοποίησαν σε σχέση με τα dunlop.
Εννοώ αυτά: https://gr.sportsdirect.com/slazenger-tournament-tennis-balls-745073#colcode=74507313, που η τιμή τους βγαίνει 21,60€ για 6 4δες. (καλή τιμή).
Τα συνήθη dunlop fort all court είναι καλό και ανθεκτικό μπαλάκι. Βέβαια και εγώ ως γνήσιος κλαμπίστας το τεστάρω δια της αναπήδησης! :) Αυτή τη στιγμή το έχει σχετικά ακριβά αλλά κάπου κάπου το βγαζει σε πολύ καλές τιμές. Ακόμα έχω 2 tubes από το προηγούμενο στοκάρισμα (βέβαια τα μπαλάκια τα ταλαιπωρούμε παραπάνω απο 2 αγώνες... βέβαια όχι 10 με λάσπη και βροχή!!).
Την τελευταία φορά με δωρεάν μτφ πήρα τα dunlop ultimate all surface που δήθεν τα έχει έκπτωση απο 30€ στα 9,60€ οι 3 4δες. Σήμερα έπαιξα 1η φορά και γενικά έμεινα ικανοποιημένος. Βγαίνει 3,20€ η 4δα που είναι πολύ καλή τιμή. Αυτά είναι: https://gr.sportsdirect.com/dunlop-ultimate-all-surface-tennis-ball-tri-pack-745016#colcode=74501613.

Και η Dunlop μέχρι το 2017 ανήκε στο sportsdirect! (την πήρε το 2004 και την πούλησε το 2017).
Εδώ ότι έχει: https://en.wikipedia.org/wiki/Frasers_Group

Και τώρα ας κάνω την ερώτησή μου μιας και στις μπάλες ξέρετε αρκετά παραπάνω:
Αξίζει να αγοράσω pressure tube για μπάλες καθώς η κυρίως φθορά των δικών μου είναι λόγω χρόνου και λιγότερο πιστεύω λόγω παιξίματος.
Εχω δει αυτά:

http://www.pressureball.com/?utm_source=facebook&utm_medium=cpc&utm_campaign=conversions&utm_term=remarketing&utm_content=video%20title%20case&fbclid=IwAR0_CRvOgvFhPr5brOFterXp2cjuk_hxBZnFMEesO UkQO20lGuBF2uRdX8M (που το βρίσκω ακριβό)

https://www.amazon.com/Gexco-Tennis-Ball-Saver-Bouncing/dp/B000FJ7CFC (ΗΠΑ όμως)

http://www.tennisphilosophy.gr/shop/index.php?route=product/product&product_id=3394

Petros84
14-05-23, 08:59
Και μιας και μίλησα για μπάλες σήμερα, έχετε αγαπημένες μπάλες? Εγώ έχω καταλήξει στις HEAD TOUR και HEAD TOUR XT ( για την σύζυγο) και για μένα δεν υπάρχει ανταγωνισμός. Περισσότερη αντοχή από αποιαδήποτε άλλη (η Dunlop Fort για παραδειγμα στα 3-4 σετ έχει πεθάνει), καλύτερη αναπήδηση (με έχει σώσει από κατι slice που άλλες μπάλες κάθονται)!! και νομιζω ότι είναι η πιο γρήγορη μπάλα που έχω παίξει. Είναι σκληρή όσο πρέπει. Όποιος θέλει μαλακή αίσθηση η TOUR XT- είναι η ενναλλακτική τους με παρόμοια χαρακτηριστικά! Γνωρίζει κάποιος αν οι μπάλες της Head είναι οι PENN? Κάπου διάβασα ότι την έχει αγοράσει η Head. Στην Αμερική όμως κυκλοφορεί η Penn κανονικά

konkalf
14-05-23, 10:29
Και μιας και μίλησα για μπάλες σήμερα, έχετε αγαπημένες μπάλες? Εγώ έχω καταλήξει στις HEAD TOUR και HEAD TOUR XT ( για την σύζυγο) και για μένα δεν υπάρχει ανταγωνισμός. Περισσότερη αντοχή από αποιαδήποτε άλλη (η Dunlop Fort για παραδειγμα στα 3-4 σετ έχει πεθάνει), καλύτερη αναπήδηση (με έχει σώσει από κατι slice που άλλες μπάλες κάθονται)!! και νομιζω ότι είναι η πιο γρήγορη μπάλα που έχω παίξει. Είναι σκληρή όσο πρέπει. Όποιος θέλει μαλακή αίσθηση η TOUR XT- είναι η ενναλλακτική τους με παρόμοια χαρακτηριστικά! Γνωρίζει κάποιος αν οι μπάλες της Head είναι οι PENN? Κάπου διάβασα ότι την έχει αγοράσει η Head. Στην Αμερική όμως κυκλοφορεί η Penn κανονικά

Μέσα στο μυαλό μου είσαι. Ξεκίνησα με Dunlop AO (μισό μαύρο - μισό μπλε), dunlop AO (όλο μπλε), Wilson US Open Extra Duty, Wilson Trinity, Diadem Premier All Court/Extra Duty, Head Tour, Tennis Point και τον τελευταίο μήνα έπαιξα παράλληλα με Head Tour XT και Dunlop Fort Court.

Οι Dunlop AO (όλο μπλε) είναι πολύ καλές σε αίσθηση αλλά ήθελα παραπάνω αντοχή.
Οι χειρότερες ήταν οι Head Tour (οι απλές): έπαιξα μιάμιση ώρα χαλαρά και μετά από δύο μέρες που πήγα να ξαναπαίξω, ήταν σκασμένες (κακή παρτίδα?)
Οι Tennis Point είναι φθηνότερες από τις άλλες και πραγματικά είναι πολύ καλές. Άνετα θα έπαιρνα κούτα από αυτές.

Οι Wilson Trinity απλά κρατάνε για πάντα από θέμα σκασίματος, απλά κααααποια στιγμή χάνεις αίσθηση. Στην αρχή είναι λίγο σκληρές, αλλά για προπονησούλα φάση, απλά δεν υπάρχει κάτι καλύτερο σε αντοχή. Και τονίζω ότι κρατάνε μέχρι να βγουν τα λινά.

Από Head Tour XT και Dunlop Fort Court είμαι φουλ ικανοποιημένος από όλα: αίσθηση - αντοχή. Σε ακρυλικό μου φάνηκαν πολύ πιο γρήγορες οι Fort Court. Μόνη διαφορά είναι ότι οι Fort Court κατσαρώνουν λίγο παραπάνω από τις Head. Τίποτα άλλο. Φοβερές μπάλες.

Τώρα πήρα δύο τετράδες Head Tour XT.
Εγώ δηλαδή έχω καταλήξει ότι μου κάνουν οι: Head Tour XT, οι Dunlop Fort Court και σχέση τιμής/απόδοσης οι καλύτερες είναι οι Tennis Point.

* Αριστερά Head Tour (απλή, όχι ΧΤ) από ανοιγμένη συσκευασία, παιγμένη 1,5 ώρα δυο μέρες πριν και δεξιά Wilson Trinity τριμήνου. Στο βιντεάκι η διαφορά στο σκάσιμο είναι σοκαριστική.
13174

Petros84
14-05-23, 10:51
Κωνσταντίνε, επειδή εδώ και 1 έτος παίζω σχεδόν αποκλειστικά με Head TOUR και επειδή έχω δοκιμάσει ξανά και ξανά τις περισσότερες γνωστές μπάλες που κυκλοφορούν επέτρεψέ μου να σου πώ ότι δύο πράγματα μπορεί να έχουν συμβεί.. είτε ήταν ελαττωματική η παρτίδα είτε το κουτί που άνοιξες ήταν καιρό φυλαγμένο.. Έχει τύχει σε φίλο πριν 3 χρόνια περίπου να αγοράσει κούτα Wilson US open και μετά από καιρό(1-1,5 έτος) οι μπάλες απο τα κουτιά που άνοιγε είχαν χάσει την πίεσή τους!! Ξαναδοκίμασε την Τour. H XT είναι κοντά σε αίσθηση με την Dunlop AO (Την ΑΟ φέρνουν στο Club που παίζω), δηλαδή μαλακή και ελαφριά. Η ΑΟ δεν έχει όμως καλή αναπήδηση και τελειώνει πολύ γρήγορα... Είναι και θέμα προτίμησης το πόσο ελαφριά ή βαριά αίσθηση θέλεις να έχει η μπάλα.. Οι Fort είναι πιο σκληρές και βαριές μπάλες αλλά δεν διατηρούν την αναπήδηση τους για πανω από 2-3 γεμάτα σετ και δεν είναι γρήγορες όσο οι Tour. Οι Dunlop ATP αν και έχω καιρό να παίξω, νομίζω ότι είναι σχεδόν ίδιες με τις Fort ίσως λίγο πιο ελαφριές αλλά σίγουρα καλύτερες από τις ΑΟ.

https://thetennisbros.com/reviews/accessories/balls/head-balls/head-tour-tennis-ball-review/

konkalf
14-05-23, 12:05
Κωνσταντίνε, επειδή εδώ και 1 έτος παίζω σχεδόν αποκλειστικά με Head TOUR και επειδή έχω δοκιμάσει ξανά και ξανά τις περισσότερες γνωστές μπάλες που κυκλοφορούν επέτρεψέ μου να σου πώ ότι δύο πράγματα μπορεί να έχουν συμβεί.. είτε ήταν ελαττωματική η παρτίδα είτε το κουτί που άνοιξες ήταν καιρό φυλαγμένο.. Έχει τύχει σε φίλο πριν 3 χρόνια περίπου να αγοράσει κούτα Wilson US open και μετά από καιρό(1-1,5 έτος) οι μπάλες απο τα κουτιά που άνοιγε είχαν χάσει την πίεσή τους!! Ξαναδοκίμασε την Τour. H XT είναι κοντά σε αίσθηση με την Dunlop AO (Την ΑΟ φέρνουν στο Club που παίζω), δηλαδή μαλακή και ελαφριά. Η ΑΟ δεν έχει όμως καλή αναπήδηση και τελειώνει πολύ γρήγορα... Είναι και θέμα προτίμησης το πόσο ελαφριά ή βαριά αίσθηση θέλεις να έχει η μπάλα.. Οι Fort είναι πιο σκληρές και βαριές μπάλες αλλά δεν διατηρούν την αναπήδηση τους για πανω από 2-3 γεμάτα σετ και δεν είναι γρήγορες όσο οι Tour. Οι Dunlop ATP αν και έχω καιρό να παίξω, νομίζω ότι είναι σχεδόν ίδιες με τις Fort ίσως λίγο πιο ελαφριές αλλά σίγουρα καλύτερες από τις ΑΟ.

https://thetennisbros.com/reviews/accessories/balls/head-balls/head-tour-tennis-ball-review/

Συμφωνώ. Κι εγώ πιστεύω ότι κάτι το ελαττωματικό έπαιζε. Απλά, μου είπαν 2-3 να δοκιμάσω και τα XT και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Γενικά, θέμα με ενοχλήσεις δεν έχω μέχρι στιγμής γιατί παίζω στα 20-22 κιλά με ρακέτες με stiffness κάτω από 65-66. Μόνο με TF40 315 16*19 ένιωσα μικρή ενόχληση, αλλά είχα κάνει το λάθος εκείνη τη μέρα να παίξω πρώτα με την Pro Kennex.
Εδώ Αγρίνιο, δυστυχώς γηπεδάκια καλά δεν υπάρχουν. Του δήμου που είναι δωρεάν, είναι carpet με λίγη άμμο για γλίστρημα, θα προτιμούσα να μην έχει καθόλου, αλλά οι πιο πολλοί το θέλουν, οπότε πάω πάσο. Σε 2 κλαμπ που έχω πάει, το ένα έχει μέτρια γήπεδα carpet και το άλλο έχει ακριλικά πάρα πολύ καλά, αλλά...

Petros84
14-05-23, 12:58
Και όντως μετά από μια μικρή έρευνα που έκανα, οι Head balls είναι στην πραγματικότητα οι μπάλες της ιστορικής Αμερικάνικης εταιρείας PENN!!

konkalf
14-05-23, 13:03
Και όντως μετά από μια μικρή έρευνα που έκανα, οι Head balls είναι στην πραγματικότητα οι μπάλες της ιστορικής Αμερικάνικης εταιρείας PENN!!

Λέγε! Αν μπορείς, πες δυο πραγματάκια πιο αναλυτικά. Το ότι πάει το rebranding σύννεφο, το έχω καταλάβει από τις χορδές. Για τα μπαλάκια, μπήκα σε σοβαρές υποψίες εδώ και κανά δυο μήνες, όταν έπαιξα με μπαλάκια Tennis Point τα οποία μου φάνηκαν ολόιδα με άλλα επώνυμα (με στάμπες προφανώς διαφόρων εταιρειών, πάνω στο ίδιο προϊόν).

Petros84
14-05-23, 15:12
Δεν πρόκειται για Rebranding ακριβώς μιας κ η Head έχει εξαγοράσει την Penn απο το 1999.. Στην Αμερική κυκλοφορεί ως Penn ενώ στην Ευρώπη ως Head.

Simplicius
16-05-23, 16:06
.
ITF Approved Type 2 - Εμένα μου αρέσουν οι Ταϊλανδέζες (https://www.itftennis.com/en/about-us/tennis-tech/approved-balls/)...
Σχεδόν όλες, εκτός Wilson, όπου σε αυτή την περίπτωση τα πολλά λεφτά πάνε στη διαφήμιση και όχι στο ίδιο το προϊόν, εξού και η χαμηλή ποιότητα σε σχέση με τις άλλες Thai...

giabritsos
16-05-23, 17:56
Για σκληρό γήπεδο τι θα προτείνατε ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

konkalf
29-06-23, 17:55
Έχει αγοράσει κανείς από αυτό το site; Για μπαλάκια κοιτάζω να πάρω κυρίως Head Tour XT ή Dunlop Fort Court

https://sportano.gr/

Απλά πέτυχα μία γελοία τιμή για τα Head Tour XT από googlάρισμα:

https://sportano.gr/p/22647/head-tour-xt-mpales-tenis-4-tmch-kitrino-570824

Jorge
03-07-23, 10:18
PA Games ή αλλιώς Πανελλήνιος Αγορά , Αγ.Βαρβαρας 70 , Χαλάνδρι .
Είναι ο εισαγωγέας DUNLOP YONEX στην Ελλάδα.
Έχει προσφορά αυτές τις μέρες την κούτα DUNLOP ΑΟ 3ΤΒ στα 120 ευρώ (5 ευρώ η κονσέρβα) , ίσως και να έληξε η προσφορά τώρα.
Εγώ πήρα από αυτούς τις μπάλες για το καλοκαιρινό τουρνουά του Συλλόγου μας όπως κάθε χρόνο. Νομίζω πως η ΑΟ πλέον είναι η καλύτερη μπάλα vfm.
Έχει και κάποιες άλλες, νομίζω τις ATP CHAMPIONSHIP, σε καλύτερη τιμή αλλα είναι πιο πολύ προπονητικές.
Bέβαια σε αυτούς παίρνεις κούτα ολόκληρη, δεν έχω πάει ποτέ από το κατάστημα. Εγώ παραγγέλνω και μου τις στέλνει Τρίπολη με μεταφορική.

konkalf
03-07-23, 12:11
PA Games ή αλλιώς Πανελλήνιος Αγορά , Αγ.Βαρβαρας 70 , Χαλάνδρι .
Είναι ο εισαγωγέας DUNLOP YONEX στην Ελλάδα.
Έχει προσφορά αυτές τις μέρες την κούτα DUNLOP ΑΟ 3ΤΒ στα 120 ευρώ (5 ευρώ η κονσέρβα) , ίσως και να έληξε η προσφορά τώρα.
Εγώ πήρα από αυτούς τις μπάλες για το καλοκαιρινό τουρνουά του Συλλόγου μας όπως κάθε χρόνο. Νομίζω πως η ΑΟ πλέον είναι η καλύτερη μπάλα vfm.
Έχει και κάποιες άλλες, νομίζω τις ATP CHAMPIONSHIP, σε καλύτερη τιμή αλλα είναι πιο πολύ προπονητικές.
Bέβαια σε αυτούς παίρνεις κούτα ολόκληρη, δεν έχω πάει ποτέ από το κατάστημα. Εγώ παραγγέλνω και μου τις στέλνει Τρίπολη με μεταφορική.

Συμφωνώ απόλυτα για τις Dunlop AO. Εγώ όταν αποφασίσω να πάρω κούτα θα είμαι μεταξύ Head Tour XT, Dunlop Fort Court και Dunlop AO. Θεωρώ ότι οι Fort Court έχουν το κάτι παραπάνω, ωστόσο πιο ακριβές και πιο δυσεύρετες.

NicolasT
28-09-23, 00:19
Για καποιο λογο σε καποιες 4αδες ΑΟ το ενα μπαλακι η πηδαει υπερβολικα η ειναι εντελλως ψοφιο. Εχει συμβει και σε αλλους; Επισης καποια tretorn pressureless που ειχα παρει δεν ηταν καθολου ασχημα το οποιο μου φανηκε παραξενο γιατι τα pressureless τα ειχα στο μυαλο μου για πολυ κατωτερα.

konkalf
28-09-23, 09:26
Πιο πολύ απ' όλα μ' αρέσουν Head Tour XT και Dunlop Fort Court. Πριν κανα μήνα πήρα 2 τετράδες Dunlop ATP Championship (μπλε-μαύρο) και παίζουν τέλεια και αντοχή πολύ καλή. Τα Tennis Point Premium μου έχουν πει ότι είναι τα καλύτερα από πλευράς απόδοσης-τιμής. Τα έχω παίξει μία φορά μόνο, αλλά ήταν ήδη παιγμένα και ήταν κομπλέ.