PDA

Επιστροφή στο Forum : Σε αναζήτηση νέας ρακέτας



Nicole
16-08-19, 09:20
Καλημέρα στο φόρουμ!

Θα ήθελα τη γνώμη σας για την επιλογή ρακέτας. Πρόσφατα μπήκα στο trip να το κοιτάξω πιο σοβαρά και διαπίστωσα ότι πρώτα και κύρια έχω λάθος grip και στις δύο μου ρακέτες (3 αντί για 2). Προπονούμαι συστηματικά 5 χρόνια τώρα σε γκρουπ και φέτος σκέφτομαι να ξεκινήσω και personal, μήπως και βελτιωθώ, ειδικά στο service που είναι το αδύναμο σημείο μου. Σε εξειδικευμένο μαγαζί μου πρότειναν την Wilson Ultra 100UL. Πέρα ότι ήταν το σωστό grip, μου άρεσε στην αίσθηση γιατί ήταν αρκετά ελαφριά και η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πολύ δύναμη στα χέρια. Σε αυτά που διάβασα όμως, το βάρος της ρακέτας αυξάνεται με το επίπεδο και εκεί έχω μπερδευτεί ..

Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ πολύ.

Simplicius
16-08-19, 11:07
.
Προσωπικά θα σου πρότεινα την Wilson Ultra 100 UL ΜΟΝΟ εάν έπαιζες τέννις 5 μέρες, όχι 5 χρόνια όπως λες!
Αλλά εγώ δεν την έχω στο ράφι μου και δεν με νοιάζει να τη διώξω πριν βγει η επόμενη σε λίγους μήνες...

Όπως έχει ειπωθεί πολλές φορές από/σε άλλους φίλους εδώ μέσα, θα διαλέξεις τη ρακέτα που σου κάνει δοκιμάζοντας...
Δοκίμασε ρακέτες άλλων συμπαιχτών σου ή ρακέτες προς δοκιμή που έχουν σχεδόν όλα τα μεγάλα μαγαζιά.

Μη βιαστείς να αγοράσεις.
Τέλος μπορείς να μικρύνεις λίγο τη λαβή σε αυτές που έχεις αλλάζοντας τα βασικά γκριπ με κάποια λεπτότερα σε πάχος (πχ. Prince ResiThin, Babolat Skin Feel, Tourna Pro Tour και άλλα).

Εκτός από τη ( λάθος? ) λαβή παίζεις καλά με αυτές που έχεις?
Δεν αναφέρεις ποιές είναι....

Btw, οι ελαφριές ρακέτες είναι για εκείνους που έχουν δύναμη στα χέρια...
Ρίξε μια ματιά στο άρθρο επιλογής ρακέτας (https://www.tennisforum.gr/showthread.php?3016-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B7-%CE%B2%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%AD%CE%BD%CE%B9%CF%82) για να μάθεις τα βασικά για τη δύναμη...

ipapaste
16-08-19, 23:21
Nicole να διαβάσεις το άρθρο του Simplicious. Είναι ότι καλύτερο υπάρχει γραμμένο στα Ελληνικά για το θέμα. Απέφυγε να ακούς τις απόψεις των διάφορων ειδικών γιατί τις περισσότερες φορές ειδικοί δεν είναι. Αλλά ως επαγγελματίας του χώρου κάποιος δεν μπορεί να σου πει "δεν ξέρω" γιαυτό θα σου πει κάποια μ****α που κάπου άκουσε ή ακόμα χειρότερα θα προσπαθήσει να σου πασάρει μια ρακέτα που θέλει να ξεστοκάρει από το μαγαζί.

Όσο για την ρακέτα που έγραψες, Wilson Ultra 100UL, είναι από τις χειρότερες ρακέτες που υπάρχουν, κοντά στις Pure Drive της Babolat. Αυτός που σου την πρότεινε είναι ή χάχας ή θέλει να ξεστοκάρει. Και κάποια επιχειρήματα. Πρόκειται για μια πολύ ελαφριά ρακέτα με πολύ μεγάλη σκληρότητα σκελετού. Όταν η μπάλα χτυπάει σε μια τέτοια ρακέτα,και ιδιαίτερα όχι στο "κέντρο" του πλέγματος, η δόνηση που δημιουργείται δεν απορροφάται εύκολα από τη ρακέτα γιατί η ρακέτα λόγω σκληρότητας δεν ταλαντώνεται αρκετά και ταυτόχρονα η μικρή μάζα της δεν είναι αρκετή για να απορροφήσει αρκετό ποσοστό της ενέργειας της δόνησης. Μάντεψε που καταλήγει όλη αυτή η δόνηση ? Στο χέρι. Κακό για την υγεία του χεριού.

Πώς φτάσαμε στη σειρά ultra της wilson ? Υπήρχε κάποτε μια ρακέτα ( ακόμα υπάρχει ) που χρησιμοποιούν μόνο οι επαγγελματίες παίκτες του αθλητισμού. Η κωδική ονομασία της ήταν Wilson H22/H19. Παλιά ρακέτα αλλά πολύ καλή. Κάποια στιγμή η Wilson έβγαλε την Ultra που τυπικά ήταν μια επανέκδοση της H22 και έχτισε το marketing της σειράς πάνω σε αυτό το δεδομένο, οτι δηλαδή η ρακέτα ήταν πολύ κοντά σε αυτό που χρησιμοποιούν κάποιοι επαγγελματίες. Επειδή όμως το target group ήταν μόνο οι ψαγμένοι και αυτοί που μπορούν να χειριστούν τη ρακέτα αυτή, αποφάσισε να βγάλει διάφορες άλλες ρακέτες, τελείως διαφορετικών χαρακτηριστικών για να πιάσει μεγαλύτερη γκάμα παικτών. Έτσι κάτω από την ομπρέλα της σειράς ultra εμφανίστηκαν πολλές άκυρες ρακέτες που καμιά από αυτές δεν είχαν σχέση με το αρχικό κράμα/σχεδιασμό που λεγόταν H22/H19. Μια από αυτές είναι και το σκουπίδι που λέγεται Wilson Ultra 100UL.

Αυτά :)

jeep2008
18-08-19, 09:25
Ποια Ultra θεωρείς πιο κοντά στην H22/H19?

ipapaste
18-08-19, 21:04
Η wilson ultra tour είναι στο ίδιο καλούπι με την Η19. Διαφορετικά μεν υλικά, layering και γέμισμα και λίγο πιο σκληρή από την Η19 (63 stiffness αν θυμάμαι έχει η tour). Τα υπόλοιπα specs δεν έχει νόημα σύγκρισης μιας που η κάθε Η19 είναι διαφορετική με βάση το κουστομάρισμα που έχει κάνει ο κάθε παίκτης (swingweight, balance, static, recoil, frequency response).

Nicole
27-08-19, 15:10
Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και τη βοήθειά σας. Σοκαρίστηκα λίγο με τα μηνύματα. Νόμιζα ότι στο μαγαζί έχουν την πρόθεση να βοηθήσουν και όχι να σου πουλήσουν κάποιο άχρηστο προιόν ή ακόμα χειρότερα μια ρακέτα που μπορεί να σε τραυματίσει. Διάβασα το άρθρο επιλογής ρακέτας και είναι πάρα πολύ χρήσιμο. Απλώς είναι δύσκολο σε κάποιον σαν εμένα που ασχολείται ερασιτεχνικά να καταλάβει τα specs της κάθε ρακέτας και στην τελική να επιλέξει την κατάλληλη. Μάλλον θα ακολουθήσω τη λογική να παίξω με κάποιες ρακέτες φίλων μήπως καταλάβω διαφορά και βρω κάποια που να μου ταιριάζει. Οι ρακέτες που έχω στην κατοχή μου είναι για γέλια φαντάζομαι, αλλά μέχρι στιγμής δεν ήξερα και με αυτές έπαιζα: HEAD tornado και Wilson tour slam.

Simplicius
30-08-19, 22:21
... θα ακολουθήσω τη λογική να παίξω με κάποιες ρακέτες φίλων μήπως βρω κάποια που να μου ταιριάζει.


... Οι ρακέτες που έχω στην κατοχή μου είναι για γέλια φαντάζομαι ....

Ναι σε όλα!
;)