PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογή ρακέτας, ζητάω γνώμες



olymposnow
28-03-19, 18:25
Είμαι μεταξύ
1. Babolat pure strike 16x19 305g,
2. Head touch radical MP 295g,
3. Head touch speed MP 300g και
4. Prince textreme 100T 290g,
παρακαλώ αν κάποιος έχει κάποια γνώμη ή παρατήρηση γι' αυτές τις ρακέτες να γράψει. Παίζω με μια Head graphene radical pro 310g αυτή την στιγμή και θέλω μια δεύτερη λίγο πιο ελαφριά γιατί κουράζομαι σε μεγάλα σε διάρκεια παιχνίδια.

Υ.Γ
ίσως θα έπρεπε να ανοίξει θέμα για γνώμες και εμπειρίες σχετικά με ρακέτες που έχουμε ή δοκιμάσαμε, η αλήθεια είναι ότι όλες οι εταιρείες προσφέρουν μια μεγάλη γκάμα ρακετών με πολλές διαφορές όσον αφορά τα χαρακτηριστικά τους. Εγώ σαν παίχτης θα χαρακτήριζα τον εαυτό μου προχωρημένο, και έχω δοκιμάσει αρκετές ρακέτες, η ουσία είναι ότι αφού δεν υπάρχει πρόγραμμα demo σοβαρό από κάποιο κατάστημα μόνο με γνώμες παιχτών θα μπορούσαμε να κάνουμε αξιολόγηση ρακετών.

geogeram
28-03-19, 18:44
καλησπερα επειδη βλεπω οτι πουλασ την Yοneχ dr 98 σωστα?? και απο την 6χρονη σχετικα λιγη εμπειρια μου στο τεννισ κ επειδη παιζω με yonex dr 98 θα σου ελεγα να δοκιμασειs αυτη. βεβαια παιζουν πολλοι παραγοντεs ρολο ...τι ειδους παικτηs εισαι παιζειs spin k αλλα πολλα που ισωs αλλοι φιλοι εδω στο forum σου πουν κατι περισσοτερο. παντωσ σου συστηνω ανεπιφυλακτα να
δεισ την yonex . η συγκεγκριμενη ρακετα εχει παρα πολυ καλα στοιχεια και εξαιρετικη συμεριφορα στο παιχνιδι. αυτη φιλε μου ειναι η ...ταπεινη μου γνωμη. θα χαρω πολυ αν σε βοηθησα λιγο!! ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΡΑΚΕΤΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

George A
28-03-19, 20:08
Γνώμη μου είναι αν σε βολεύει η radical pro που παίζεις τώρα, να πάρεις μια δεύτερη ίδια. Αν πάλι θες να πας σε άλλο μοντέλο επειδή δεν σε βολεύει η τωρινή, πες μας τι ζητάς από τη ρακέτα που ψάχνεις(πχ κοντρόλ) και θα είναι πιο εύκολο να λάβεις κάποια γνώμη.

floulos
29-03-19, 14:56
Εχω δοκιμασει ολες τις ρακετες που αναφερονται πιο πανω. Για αρχη οι ρακετες που αναφερεις ειναι ολες αντιστοιχες προτασεις απο την καθε εταιρεια. Μοιαζουν μεταξυ τους. Η pure strike ειναι λιγο πιο stiff που προσφερει περισσοτερη δυναμη αλλα αυτο ειναι κατι που μπορεις να κερδισεις με το να πλεξεις λιγο πιο χαμηλα. Φυσικα υπαρχει κοσμος που γουσταρει το feel των babolat. Ειναι οδοστρωτηρες οι ρακετες αλλα πολυς κοσμος αντιμετωπιζει θεμα με tennis elbow κλπ

Prince textreme ειναι αλλη φαση. Η αντιστοιχη προταση ειναι η beast αλλα δεν την εχω δοκιμασει

Yonex DR 98 την νιωθεις πιο ελαφρια θα ελεγα, εξου κ το χαμηλοτερο swingweight . Στο ιδιο στυλ παντως κ αυτη. Ωραια ρακετα

Εγω προσωπικα παιζω με blade 18x20 που ειναι το αντιπαλο δεος της wilson

Θα συμφωνησω με το φιλο πιο πανω. Αν παιζεις με radical pro κ εισαι ευχαριστημενος μην παρεις την mp. Παρε δευτερη radical. Ειναι ωραια ρακετα. Το σημαντικοτερο ειναι ποσο καλος παιχτης εισαι και πως την αισθανεσαι εσυ. Οι αποψεις δισταντε