PDA

Επιστροφή στο Forum : επιλογή ρακέτας για αρχάριο



vanguras
06-10-18, 12:24
Καλημέρα σε όλους,

Καθώς έχω παιδευτεί λίγο με την επιλογή ρακετας θα ήθελα τη βοήθειά σας.
Έχω κάνει 3-4 μήνες μαθήματα άλλα σε αραιά διαστήματα και βρίσκομαι σε αρκετά αρχάριο επίπεδο.
Θεωρείτε ότι μια ρακέτα τύπου
Head Graphene XT PWR Prestige με 107 square inch head and 270g weight θα ήταν μια καλή επιλογή ή πχ μια Head Graphene XT Speed θα ήταν καλύτερη?
Εκτός και αν είμαι τελείως Εκτός θέματος και έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη?

Alex Akrivos
06-10-18, 12:44
Καλημέρα.φιλε η επιλογή ρακέτας είναι προσωπική και εμπειρική.πρεπει αν δοκιμάσεις να δεις ποια σου κάνει.τι ηλικια είσαι,αν έχω καταλάβει λίγο από όλους εδώ είμαστε..ανεβασμένοι ηλικιακά τα 270 gr. φαίνονται λίγα.στα 290+ πρέπει να ξεκινήσεις.εγω έμαθα τέννις με την wilson blade team 104.πιστευω κάτι αναλογο θέλεις.γυρω 310 gr. με πλέγμα.sweetspot που συγχωρεί λάθος χτυπήματα ,αρκετά καλο κοντρολ αλλά και δυναμη.και να βάλεις multi χορδή να πέσεις στα μαλακά.το πιο εύκολο να πάθεις tennis elbow στα πρώτα βήματα.να αποφύγεις οποία ρακέτα έχει υψηλό stiffness δηλαδη γύρω 60+.οσο πιο κοντά στο 50 καλά πας.να αποφύγεις ρακέτες ανδρών πρωταθλητών Ράφα και Ρότζερ.επικεντρωσου στις γυναικείες.μιλαμε για πρωταθλήτριες.ανοιγμα ρακέτας από 100 και πάνω.αν σκεφτώ κάτι άλλο η' αν θέλεις ρωτα.

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Simplicius
06-10-18, 16:12
να αποφύγεις ρακέτες ανδρών πρωταθλητών Ράφα και Ρότζερ.επικεντρωσου στις γυναικείες.μιλαμε για πρωταθλήτριες.

Με την παραπάνω φράση θέλω να πιστεύω ότι εννοείς "ρακέτες που βάζουν δίπλα τους τη φωτογραφία κάποιου πρωταθλητή, Ράφα και Ρότζερ" (δηλ. αυτό που αναφέρεται στο "Η πιο επιτυχημένη ελληνική ρακέτα"!, Μέρος 1ο (https://www.tennisforum.gr/showthread.php?6237-%CE%97-%CF%80%CE%B9%CE%BF-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%84%CF%85%CF%87%CE%B7%CE%BC%C E%AD%CE%BD%CE%B7-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%84%CE%B1%21))

Γιατί έτσι κι αλλιώς "πραγματική" ρακέτα Ρότζερ δεν μπορεί να βρεί κανείς. Πραγματική Ράφα ίσως, αλλά πρέπει να ψάξει στο ebay για την - σπάνια πλέον - Aero του 2005, χωρίς το Cortex...

Αλλά και οι "πρωταθλήτριες" πλέον, σπάνια παίζουν από κάτω με αυτό που βλέπεις στη μπογιά...

Alex Akrivos
06-10-18, 17:05
Με την παραπάνω φράση θέλω να πιστεύω ότι εννοείς "ρακέτες που βάζουν δίπλα τους τη φωτογραφία κάποιου πρωταθλητή, Ράφα και Ρότζερ" (δηλ. αυτό που αναφέρεται στο "Η πιο επιτυχημένη ελληνική ρακέτα"!, Μέρος 1ο (https://www.tennisforum.gr/showthread.php?6237-%CE%97-%CF%80%CE%B9%CE%BF-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%84%CF%85%CF%87%CE%B7%CE%BC%C E%AD%CE%BD%CE%B7-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%84%CE%B1%21))

Γιατί έτσι κι αλλιώς "πραγματική" ρακέτα Ρότζερ δεν μπορεί να βρεί κανείς. Πραγματική Ράφα ίσως, αλλά πρέπει να ψάξει στο ebay για την - σπάνια πλέον - Aero του 2005, χωρίς το Cortex...

Αλλά και οι "πρωταθλήτριες" πλέον, σπάνια παίζουν από κάτω με αυτό που βλέπεις στη μπογιά...

ρε φιλε φυσικα εννοω τις ρακετες του εμποριου.οσοι απο εδω εχουν παιξει με 97 ιντσες του ροτζερ τις πουλανε δυο-δυο,οσο για την babolat οσο και να ειμαι οπαδος ραφα,εχουν προκαλεσει με το θεμα κραδασμου,πολλες τενοντιτιδες.εννοω γυναικειες,αν και πολυ αγωνιστικες ρακετες,ειναι τουλαχιστον πιο ελαφριες,θεωρω απαραιτητο για begginer.οι βαριες ρακετες δηλ.πανω απο 320 γρ. παντα συνοδευονται απο υψηλο stiffness.ετσι ειναι η τεχνολογια.

Simplicius
07-10-18, 09:03
....... "του ροτζερ" ... "του ραφα"

Sorry αλλά με μπέρδεψες χειρότερα... Ακόμα δεν εχω καταλάβει εάν πχ. πιστεύεις ότι ο Ράφα παίζει τώρα με Pure Aero Decima...



ρε φιλε φυσικα εννοω τις ρακετες του εμποριου.οσοι απο εδω εχουν παιξει με 97 ιντσες του ροτζερ τις πουλανε δυο-δυο,οσο για την babolat οσο και να ειμαι οπαδος ραφα,εχουν προκαλεσει με το θεμα κραδασμου,πολλες τενοντιτιδες.εννοω γυναικειες,αν και πολυ αγωνιστικες ρακετες,ειναι τουλαχιστον πιο ελαφριες,θεωρω απαραιτητο για begginer.οι βαριες ρακετες δηλ.πανω απο 320 γρ. παντα συνοδευονται απο υψηλο stiffness.ετσι ειναι η τεχνολογια.

Ως προς αυτό, ισχύει akrivos το ανάποδο... Οι βαριες ρακετες δηλ.πανω απο 320 γρ. "σχεδόν ποτέ δεν" συνοδευονται απο υψηλο stiffness...

Alex Akrivos
07-10-18, 09:56
Καλημέρα.η συζητηση αυτη δεν εχει θέση σ αυτο το θεμα.το παιδί θέλει κάποια κατευθυνση του δίνω την πείρα μου αν θέλεις δώσε του τις δικές σου.και αν βρεις βαρυα ρακέτα κάτω από 60 stiffness σφυρα.οσο για το τι ρακέτα παίζουν πραγματικά οι πρωταθλητες,δεν έχω ιδέα και δεν ξέρω γιατί να σε απασχολεί αλλά και γιατί να μπερδεύεις τον άνθρωπο με τέτοια συζήτηση.οβερ εντ άουτ.

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Simplicius
07-10-18, 10:29
Έχεις δίκιο ότι είναι εκτός θέματος...
Απλά, από την πλευρά μου, πιστεύω ότι εσύ τον μπέρδεψες, εφόσον έδωσες κάποιες λάθος πληροφορίες. Αλλά αυτό δεν τελειώνει ποτέ, ούτε έχω καμιά όρεξη για τσακωμούς. Ας το κλείσουμε λοιπόν εδώ! Ας κρατήσει ο καθένας μας την άποψή του και ας βγάλει όποιος τις διαβάσει τα συμπεράσματα που θέλει.

Btw, βαριές ρακέτες με stiffness κάτω από 60 RA είναι οι περισσότερες (πραγματικές) ρακέτες Pro Stock που χρησιμoποιούν οι επαγγελματίες στο Tour... Μπορείς να το ψάξεις και μόνος σου εάν θέλεις.... Πολλές διαθέσιμες θα βρεις στο https://www.prostocktennis.com.

Alex Akrivos
08-10-18, 15:07
Και ρε φίλε που θα τις βρεις τις pro stock.και γιατί να θέλει κάποιος pro stock που έχεις μανία με τις ρακέτες που παίζουν οι επαγγελματίες. Εσύ τον άνθρωπο δεν τον μπερδεύεις δηλαδή.να ψάχνει ρακέτες που δεν υπάρχουν στο εμπόριο και για άγνωστο λόγο.νομιζεις αν παίξεις με τη ρακέτα του Ράφα την αληθινή θα παίξεις καλύτερα; η' αν τον κατευθύνεις να παίξει με βαριά ρακέτα ως beginner δεν θαχει θέμα με το χέρι του; Εσύ λες λάθος πληροφορίες και άλλη φορά μην ανακατεύεσαι εκει που δεν σε σπέρνουν.

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Simplicius
08-10-18, 18:13
... και άλλη φορά μην ανακατεύεσαι εκει που δεν σε σπέρνουν.

lollllllllllllllll

dimitrisnd
09-10-18, 01:18
Alex εκεί στο τέλος Σορρυ αλλά το έχασες. Κατά τα άλλα έχεις δίκιο σε όλα τα υπόλοιπα που λες.
Επίσης ο simplicious βρήκε πάτημα στο να μιλήσει για το αγαπημένο του θέμα, με αυτο που είπες για τις ρακέτες "παικτών", το οποίο προφανώς εσύ εννοούσες τις βαριές ρακέτες των εταιρειών οι οποίες υποτίθεται ότι είναι των παικτών.
Εκεί σκόπιμα ο Μάνος αποφάσισε να το παρερμηνευσει (σίγουρα κατάλαβε τι ήθελες να πεις, δεν είναι κάνας χθεσινός) απλά επειδή επειδή δεν ήσουν ακριβής, του έδωσες πάτημα.

Όπως και να έχει, μια μεσαίου βάρους περί τα 300 το πολύ γραμμάρια και μέτριο προς χαμηλό stiffness και μεγάλο κεφάλι 100-104 το πολύ κεφάλι.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tennisholic
09-10-18, 09:59
Στη συζήτησή σας υπάρχουν δύο λάθη και μία παρεξήγηση.

tennisholic
09-10-18, 10:27
Δεν παίρνει το μεγάλο κείμενο. Συνοπτικά:λάθος 1ο βαριές ρακέτες υψηλή σκληρότητα, ελαφριές 50 RA, ΠΕΣ μας έστω μία, wilson 104 μακριά ρακέτα επικίνδυνη για τον καρπό. Λάθος 2ο Γυναίκες παίζουν με ρακέτες εμπορίου. Ο Simplicius όντως εκτός θέματος και είπε τον πόνο του. Specs ρακέτας 285-300 γρ. 100-104 κεφάλη, 16Χ19 πλέξη, δική μου πρόταση το ΑΠΟΛΥΤΟ: VOLKL VI CLASSIC!. Υ.Γ. Κανείς φωστήρας και σωτήρας. Εξάλλου η αίσθηση της ρακέτας είναι υποκειμενική. Κι αυτό είναι που μου αρέσει.

constantinos
09-10-18, 12:15
To παλικάρι κάνει μαθήματα 3 μήνες σταδιακά όπως γράφει και ρώτησε τι ρακέτα να πάρει και εσείς αντί να του πείτε να μην πάρει τίποτα και να ζητάει ρακέτα από το δάσκαλο μέχρι να μάθει τις λαβές μπλέξατε Nadal, Federer και pro stock ρακέτες....
Φίλε μου μέχρι να φτάσεις στο σημείο να μάθεις τα βασικά χτυπήματα σωστά και με αρκετό άνοιγμα ρακέτας πάρε μια οποιαδήποτε ελαφριά ρακέτα 275-285 γρ με κεφάλι από 100 – 104 με λίγα χρήματα έστω και μεταχειρισμένη και μετά από κανα χρόνο το ξαναβλέπεις...

3.14K
11-11-18, 18:09
Καλησπέρα,
συνεχίζω από εδώ για να μην ανοίγω άλλο θέμα άσκοπα.

Έχοντας κάνει 10 μαθήματα και θέλοντας να πάρω δικιά μου ρακέτα ο δάσκαλος με συμβούλευσε να πάρω μια ρακέτα που θα τη έχω για αρκετό καιρό (1,5 χρόνο+).
Το θέμα είναι ότι με κατευθύνει σε ρακέτες πιο βαριές από ότι έχω δει ότι προτείνετε. Για παράδειγμα από τις wilson μου προτείνει την burn 100s.
Πιστεύετε ότι θα έχω θέμα με την σωστή εκμάθηση της τεχνικής;
Στο επίπεδο των τραυματισμών μήπως χρειάζεται μια πιο ελαφριά ρακέτα;
Και τέλος μπορείτε να μου προτείνετε 2-3 μοντέλα;
Συγγνώμη για τον καταιγισμό και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

constantinos
12-11-18, 12:41
Καλησπέρα,
συνεχίζω από εδώ για να μην ανοίγω άλλο θέμα άσκοπα.

Έχοντας κάνει 10 μαθήματα και θέλοντας να πάρω δικιά μου ρακέτα ο δάσκαλος με συμβούλευσε να πάρω μια ρακέτα που θα τη έχω για αρκετό καιρό (1,5 χρόνο+).
Το θέμα είναι ότι με κατευθύνει σε ρακέτες πιο βαριές από ότι έχω δει ότι προτείνετε. Για παράδειγμα από τις wilson μου προτείνει την burn 100s.
Πιστεύετε ότι θα έχω θέμα με την σωστή εκμάθηση της τεχνικής;
Στο επίπεδο των τραυματισμών μήπως χρειάζεται μια πιο ελαφριά ρακέτα;
Και τέλος μπορείτε να μου προτείνετε 2-3 μοντέλα;
Συγγνώμη για τον καταιγισμό και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Off topic
Κατ' αρχάς δεν είμαι ειδικός στις ρακέτες. Αυτό όμως που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι ότι η ρακέτα δεν κάνει τον παίκτη αλλά ο παίκτης με τις ικανότητές του αναδεικνύει μια ρακέτα. Αν παίζεις με κάποιον καλύτερο ακόμη και τη χειρότερη ρακέτα να του δώσεις θα σε κερδίσει! Σε ρακέτες με ίδια χαρακτηριστικά αλλά άλλης μάρκας, μοντέλου κλπ σίγουρα υπάρχουν διαφορές στο παιχνίδι αλλά για να είσαι σε θέση να τις αντιληφθείς και να τις εκμεταλλευθείς πρέπει να είσαι και έμπειρος και παικταράς...
Επίσης η ίδια ακριβώς ρακέτα μπορεί να έχει τελείως διαφορετική συμπεριφορά ανάλογα με το πώς θα την πλέξεις για να μην μπούμε στα χωράφια άλλων εδώ και μιλήσουμε για lead tapes και cents...

on topic
Στο θέμα τώρα που βάζεις συνδέεις το βάρος με την τεχνική και τους τραυματισμούς.
Το βάρος από μόνο του δεν λέει τίποτα. Πρέπει να το δεις σε συνδυασμό με το swing weight καθώς και το stiffness μιας ρακέτας. Στη συγκεκριμένη ρακέτα τώρα Burn 100S και το swing weight είναι σχετικά υψηλό αλλά και το stiffness είναι στα ύψη. Σε συνδυασμό με την πλέξη 16Χ18 η μπάλα φεύγει σφαίρα και με τρελό spin και αν είσαι έμπειρος έχεις πλεονέκτημα από τη base line.
Από την άλλη όμως αν είσαι αρχάριος θα σε κουράσει, θα σου τραντάζει το χέρι στο service και οι περισσότερες μπάλες σου θα βγαίνουν έξω.
Επίσης ρακέτες με τέτοια χαρακτηριστικά και αραιή πλέξη απαιτούν πολύ συχνή αλλαγή πλέγματος για να μη χαλαρώνει και ίσως παχύτερο πλέγμα για να μη σπάει για πλάκα.
Με λίγα λόγια νομίζω ότι είναι ατυχής η σύσταση του δασκάλου σου.

Περίμενε βέβαια και την άποψη των ειδικών του forum.

Simplicius
12-11-18, 22:28
.
Ενώ διαφωνώ 1.000% με αυτό...


Αυτό όμως που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι ότι η ρακέτα δεν κάνει τον παίκτη αλλά ο παίκτης με τις ικανότητές του αναδεικνύει μια ρακέτα.
...συμφωνώ 1.000% με αυτό...


Αν παίζεις με κάποιον καλύτερο ακόμη και τη χειρότερη ρακέτα να του δώσεις θα σε κερδίσει!

...κάτι που πιστεύω ότι αποδεικνύει ότι σε καμία περίπτωση το δεύτερο ΔΕΝ μπορεί να είναι συμπέρασμα του πρώτου!

Για να το θέσω με κάποια ακραία παραδείγματα, για να γίνει πιο κατανοητό.

Για το πρώτο:

Εάν όντως η ρακέτα δεν κάνει τον παίκτη, τότε οι επαγγελματίες δεν θα σπαταλούσαν τόσο χρήμα στις εταιρείες που ασχολούνται ακριβώς με αυτό πχ την P1, ώστε να έχουν στην τσάντα τους πολλές ΟΛΟΙΔΙΕΣ ρακέτες, σε επίπεδο γραμμαρίου βάρους, χιλιοστού ισορροπίας, κλπ
Θα έπαιρνε πχ. o Federer τη ρακέτα κανενός περαστικού και θα κέρδιζε τους πάντες. Σωστό;
ΛΑΘΟΣ!

Για το δεύτερο:

Δηλαδή, με λίγα λόγια, το τένις είναι ΜΟΝΟ Ο ΠΑΙΚΤΗΣ και η ρακέτα είναι κάτι για να διώχνει πίσω το μπαλάκι. Εναλλακτικά μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ταψιά, χοντρά βιβλία, φαράσια, σανίδες και οτιδήποτε άλλο βρείτε πρόχειρο γύρω από το γήπεδο. Εάν είστε όντως καλοί παίκτες ...θα διαπρέψετε!

Φυσικά δε συζητάμε το εντελώς αυτονόητο ότι με οποιαδήποτε super ρακέτα και να πάρω δεν πρόκειται εγώ να κερδίσω ποτέ τον Federer και ας παίζει εκείνος με του Τζάμπο... Δεν είναι αυτή κουβέντα «για ρακέτες»... Είναι αστείο.

Εάν η ρακέτα δεν κάνει τον παίκτη αλλά ο παίκτης με τις ικανότητές του αναδεικνύει μια ρακέτα, τότε εγώ, που είμαι πάντα ο ίδιος και (τουλάχιστον) μέσα σε ένα μικρό χρονικό διάστημα (πχ. ας υποθέσουμε μια εβδομάδα) έχω την ίδια τεχνική, πώς εξηγείται με μια ρακέτα να κερδίζω πανηγυρικά και με μια άλλη να χάνω δραματικά από τον ΙΔΙΟ αντίπαλο; Σύμπτωση; ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ; Συχνά επαναλαμβανόμενη «σύμπτωση», παύει να είναι σύμπτωση. Φαντάζομαι ότι αυτό το έχετε παρατηρήσει αρκετοί, τουλάχιστον εκείνοι που ψάχνονται συχνά με διάφορες ρακέτες και δεν παίζουν με την ίδια (μία) επί πέντε χρόνια...

Τέλος, σε περίπτωση που αρκετοί διαφωνήσετε με τα παραπάνω και ειδικά με το δεύτερο, ΠΑΩ ΤΩΡΑ ΝΑ ΣΒΗΣΩ ΟΛΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΤΟΥ CUSTOMIZATION (https://www.tennisforum.gr/showthread.php?3016-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B7-%CE%B2%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%AD%CE%BD%CE%B9%CF%82) καθώς ομολογείτε ότι δεν ισχύει όλη η ιδέα του, που συνοπτικά ορίζεται ως «να σας βοηθήσει να προσπαθήσετε να βελτιώσετε μια ρακέτα τένις που έχετε και νιώθετε ότι δεν σας ικανοποιεί απόλυτα» και «να κάνετε την καταλληλότερη επιλογή, ειδικότερα μιας ρακέτας που θα αναδείξει το προσωπικό σας στυλ παιχνιδιού».

Αυτά από 'μένα, με όλη την καλή διάθεση για διάλογο...

DJTaurus
12-11-18, 23:14
Η Burn 100S (CV έκδοση) ειναι μια χαρά ρακέτα που καλύπτει ολο το φάσμα από αρχάριο μέχρι έμπειρου παίκτη. Με λίγα λόγια την αγοράζεις την παντρεύεσαι και κανείς τη δουλειά σου. 300gr είναι μια χαρά βάρος έχει και μικρό βάρος αιώρησης δεν θα έχεις πρόβλημα. Πες του να στη δώσει για ντέμο και αν έχεις θέμα με το βάρος της άλλαξε άθλημα χαχαχαχχαχα.

Simplicius
13-11-18, 00:06
Ρε παιδιά, γιατί να πάρει κάποιος και ειδικά αρχάριος μια τόσο περίεργη ρακέτα με "18x16" ;
Χάθηκαν οι νορμαλ ρακέτες;
Εμένα μου φαίνεται ότι κάποιος θέλει να ξεστοκάρει "πειραματικές" ρακέτες που του έχουν κάτσει...
Btw, το βάρος μια χαρά είναι!
Το βάρος αιώρησης 325 για αρχάριο δεν το λες μικρό.
Προσωπικά για μένα είναι το επάνω μου όριο...
Έκανα αρκετα πειράματα και με παραπάνω άλλά δεν....
Το δε stiffness ...άουτς το χέρι μου!

Θα πρότεινα στο φίλο κάτι σε κλασικό 16x19.

3.14K
13-11-18, 01:25
Επειδή τώρα προσπαθώ να εξοικειωθώ με την ορολογία θα θέλατε να μου προτείνετε 2-3 μοντέλα της ρακέτας που θα με συντροφευσει τον επόμενο χρόνο;

με βαση οσα ειπατε σκέφτομαι:

H Wilson Burn 100 CV με:

Swingweight:319
Stiffness:69
και το αγαπημένο μου... βάρος 300g

πως σας φαίνεται σε σύγκριση με την
Babolat Pure Drive Team του 2015
Swingweight:312
Stiffness: 69
βάρος 285g

και την νέα Pure Drive Team
Swingweight:316
Stiffness: 70
βάρος 285

constantinos
13-11-18, 08:38
Simplicius έχω την εντύπωση ότι πιάνεσαι από συγκεκριμένες λέξεις για να ...διαφωνήσεις και να γίνεται διάλογος αγνοώντας ολόκληρη την πρόταση!

Θα σπάσω την απαντησή μου σε κομμάτια γιατί δεν παίρνει μεγάλα κείμενα.

Γράφεις λοιπόν:


.
Εάν όντως η ρακέτα δεν κάνει τον παίκτη, τότε οι επαγγελματίες δεν θα σπαταλούσαν τόσο χρήμα στις εταιρείες που ασχολούνται ακριβώς με αυτό πχ την P1, ώστε να έχουν στην τσάντα τους πολλές ΟΛΟΙΔΙΕΣ ρακέτες, σε επίπεδο γραμμαρίου βάρους, χιλιοστού ισορροπίας, κλπ
Θα έπαιρνε πχ. o Federer τη ρακέτα κανενός περαστικού και θα κέρδιζε τους πάντες. Σωστό;
ΛΑΘΟΣ!

ενώ η δική μου ολόκληρη πρόταση είναι:

*Σε ρακέτες με ίδια χαρακτηριστικά αλλά άλλης μάρκας, μοντέλου κλπ σίγουρα υπάρχουν διαφορές στο παιχνίδι αλλά για να είσαι σε θέση να τις αντιληφθείς και να τις εκμεταλλευθείς πρέπει να είσαι και έμπειρος και παικταράς...

που αναφέρεται σε ερασιτέχνες πόσο μάλλον ισχύει σε επαγγελματίες οπότε δεν βλέπω που διαφωνείς!

constantinos
13-11-18, 08:40
.
Δηλαδή, με λίγα λόγια, το τένις είναι ΜΟΝΟ Ο ΠΑΙΚΤΗΣ και η ρακέτα είναι κάτι για να διώχνει πίσω το μπαλάκι. Εναλλακτικά μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ταψιά, χοντρά βιβλία, φαράσια, σανίδες και οτιδήποτε άλλο βρείτε πρόχειρο γύρω από το γήπεδο. Εάν είστε όντως καλοί παίκτες ...θα διαπρέψετε!

Το τένις παίζεται με ρακέτα και όχι με κουζινικά κλπ υλικά οπότε αυτή η πρόταση είναι μάλλον ατυχής. Αντίθετα αν στο γήπεδο βρεις μια παρατημένη ρακέτα σε καλή κατάσταση και είσαι όντως καλός παίκτης μπορείς να κερδίσεις!


.
Εάν η ρακέτα δεν κάνει τον παίκτη αλλά ο παίκτης με τις ικανότητές του αναδεικνύει μια ρακέτα, τότε εγώ, που είμαι πάντα ο ίδιος και (τουλάχιστον) μέσα σε ένα μικρό χρονικό διάστημα (πχ. ας υποθέσουμε μια εβδομάδα) έχω την ίδια τεχνική, πώς εξηγείται με μια ρακέτα να κερδίζω πανηγυρικά και με μια άλλη να χάνω δραματικά από τον ΙΔΙΟ αντίπαλο;

Για να πάμε σε ακραίο παράδειγμα ο Federer στο πρόσφατο παιχνίδι με το Nishikori στο ATP finals που πέταγε όλες τις μπάλες έξω και έχασε πανηγυρικά πρέπει να αλλάξει ρακέτα? Με την ίδια ρακέτα δεν κέρδιζε πριν? Μήπως στο παιχνίδι σου παίζει ρόλο η μέρα και η ψυχολογία ακόμη και το placebo για τη ρακέτα που έχεις στα χέρια σου?

constantinos
13-11-18, 08:42
.
Τέλος, σε περίπτωση που αρκετοί διαφωνήσετε με τα παραπάνω και ειδικά με το δεύτερο, ΠΑΩ ΤΩΡΑ ΝΑ ΣΒΗΣΩ ΟΛΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΤΟΥ CUSTOMIZATION (https://www.tennisforum.gr/showthread.php?3016-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B7-%CE%B2%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%AD%CE%BD%CE%B9%CF%82) καθώς ομολογείτε ότι δεν ισχύει όλη η ιδέα του, που συνοπτικά ορίζεται ως «να σας βοηθήσει να προσπαθήσετε να βελτιώσετε μια ρακέτα τένις που έχετε και νιώθετε ότι δεν σας ικανοποιεί απόλυτα» και «να κάνετε την καταλληλότερη επιλογή, ειδικότερα μιας ρακέτας που θα αναδείξει το προσωπικό σας στυλ παιχνιδιού».
Δεν χάνεις ευκαιρία να διαφημίσεις το άρθρο σου lol!
Αλλά ακόμη και σε αυτό σε πρόλαβα αλλά δεν έκανες τον κόπο να το διαβάσεις!
Αν δεις έγραψα:

Επίσης η ίδια ακριβώς ρακέτα μπορεί να έχει τελείως διαφορετική συμπεριφορά ανάλογα με το πώς θα την πλέξεις για να μην μπούμε στα χωράφια άλλων εδώ και μιλήσουμε για lead tapes και cents...



.Αυτά από 'μένα, με όλη την καλή διάθεση για διάλογο...


Και από εμένα επίσης!

constantinos
13-11-18, 10:45
Επειδή τώρα προσπαθώ να εξοικειωθώ με την ορολογία θα θέλατε να μου προτείνετε 2-3 μοντέλα της ρακέτας που θα με συντροφευσει τον επόμενο χρόνο;



Εγώ απλά θα αναφέρω μια ρακέτα λαμβάνοντας υπ όψη μόνο αυτά που έχεις γράψει ότι δηλαδή έχεις κάνει 10 μαθήματα και ότι θέλεις να την κρατήσεις για 1 χρόνο και χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω.

Αυτή είναι η Wilson Burn Team 100 Lite
https://www.tenniswarehouse-europe.com/Wilson_Burn_Team_100_Lite_/descpageRCWILSON-BT100LR.html

με stiffness 63 και τιμή γύρω στα 100 Ευρώ ολοκαίνουργια.

Simplicius
13-11-18, 14:40
Κωσταντίνε, η αναφορά στο άρθρο σαφώς δεν πρόκειται για "διαφήμιση" εφόσον δεν έχω κάποιο κέρδος κάθε φορά που το διαβάζει κάποιος.
Κατά την ταπεινή γνώμη μου κέρδος έχει εκείνος που το διαβάζει.
Οπότε καλύτερα ταιριάζει η λέξη "ενημέρωση" από τη διαφήμιση που έχει εμπορικό σκοπό.

Ναι λοιπόν δε χάνω την ευκαιρία να ενημερώνω κάποιους, όπως πχ τώρα ο φίλος 3.14K, που μπαίνουν και ρωτάνε τα ίδια και τα ίδια και τα ίδια, ενώ θα μπορούσαν αφιερώνοντας ένα δεκάλεπτο από τη ζωή τους να αποκτήσουν μια γνώση για το αντικείμενο και να διαλέξουν μόνοι τους τη ρακέτα που τους ταιριάζει στο επίπεδό τους και στο στυλ τους.

Για να μην αναφέρω το search για "ρακέτα για αρχάριο", που επίσης θα τους δώσεις δεκάδες αποτελέσματα και απαντήσεις ειδικών και (ξε)ειδικών επίσης...

Οπότε, όπως τα λες είναι.
Κουβέντα να γίνεται...

Όσο για τις προτάσεις που επέλεξα, δεν τις έβγαλα από το μυαλό μου. Εσύ της έγραψες.

Και ακόμα ψάχνω να βρω πώς θεωρείς ότι το "Σε ρακέτες με ίδια χαρακτηριστικά αλλά άλλης μάρκας, μοντέλου κλπ σίγουρα υπάρχουν διαφορές στο παιχνίδι" που αναφέρεις μπορεί με κάποιο τρόπο να συνδεθεί με το "Αυτό όμως που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι ότι η ρακέτα δεν κάνει τον παίκτη αλλά ο παίκτης με τις ικανότητές του αναδεικνύει μια ρακέτα" που "απομόνωσα" εγώ....
Sorry είναι δυο διαφορετικά πράγματα και καλά έκανες και τα έβαλες σε διαφορετικές προτάσεις.

Άσε που αυτό το "Σε ρακέτες με ίδια χαρακτηριστικά αλλά άλλης μάρκας, μοντέλου κλπ σίγουρα υπάρχουν διαφορές στο παιχνίδι" δεν το καταλαβαίνω καν...
Εννοείς το υλικό κατασκευής; Τα layers;
Γιατί φαντάζομαι δεν εννοείς τα διαφορετικά αυτοκόλλητα...

dimitrisnd
13-11-18, 15:01
Προφανώς εννοεί πως παικτικά άλλες χάρες θα έχει η μία και άλλες η άλλη, ακόμα και αν είναι ίδιες (παρόμοιες ουσιαστικά) σε βάρος, βάρος αιώρησης, twist weight, ισορροπία, εμβαδό κεφαλής, πλέξη κλπ.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

3.14K
13-11-18, 18:36
Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις εως τώρα απαντήσεις σας.
Φίλε Simplicius φυσικά και έχω ήδη διαβάσει το άρθρο σου, αλλά για μένα αυτός είναι ένας νέος κόσμος,
οπότε και η κατανόηση και η αφομοίωση δεδομένων για εσάς, για μένα προφανώς είναι δυσκολότερη.

Ευχαριστώ για τα δεδομένα του πλέγματος, ξεκαθαρίσατε την κατάσταση ως προς αυτο και σίγουρρα θα πάω στο κλασικό 16Χ19.

Να έρθω λοιπόν στο δεύτερο και τελευταιο (ελπίζω) ερώτημά μου.
Είναι προτιμότερο να αγοράσω μια ρακέτα που θα κρατήσω για έναν χρόνο όπως ή Wilson Burn Team 100 Lite ή ένα καλύτερο μοντέλο για περισσότερο καιρό όπως η Wilson Burn 100 CV;


Και πάλι σας ευχαριστώ

dimitrisnd
13-11-18, 18:49
Ξεκάθαρα το καλύτερο για σένα θα ήταν να πας σε μια ρακέτα μεταχειρισμένη για ένα χρόνο, την οποία επίσης θα δώσεις όταν αποφασίσεις ότι είναι καιρός (για πολλά θα νομίζεις ότι φταίει η ρακέτα αλλά δε θα είναι έτσι-άλλη κουβέντα αυτή) σε κάποιον που κάνει τα πρώτα του βήματα.
Μη βιαστείς γενικά, καθώς δεν έχεις την εμπειρία να πάρεις την κατάλληλη για εσένα απόφαση. Ψαξτο όσο μπορείς, κάνε υπομονή για αγγελίες για μεταχειρισμένες, και θα βρεις την ευκαιρία σου.
Αν πάλι δε τίθεται οικονομικό θέμα καθόλου ναι πας στη ρακέτα που έχεις ανάγκη τώρα, καθώς η επόμενη ίσως βγει "από τη μύτη".
Καλό θα ήταν να μας πεις την ηλικία και το αθλητικό σου υπόβαθρο!

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

3.14K
13-11-18, 19:19
Είμαι 33, 1.79 70 κιλά αν αυτό λέει κάτι, έχω κάνει 10 μαθήματα.
Οικονομικό θέμα δεν τίθεται.

Γενικά από όσα διάβασα είμαι ανάμεσα σε αυτές τις 3

2015 Babolat Pure Drive Team Racket
https://www.tenniswarehouse-europe.com/Babolat_Pure_Drive_Team_Racket/descpageRCQDF-PDT.html

και

Wilson Burn Team 100 Lite Racket
https://www.tenniswarehouse-europe.com/Wilson_Burn_Team_100_Lite_/descpageRCWILSON-BT100LR.html ή την βαρύτερη Wilson Burn Team 100 https://www.tenniswarehouse-europe.com/Wilson_Burn_Team_100/descpageRCWILSON-BT100R.html

νομίζω έχουν παρόμοια χαρακτηριστικά.

Simplicius
13-11-18, 20:19
Wilson Burn Team 100 Lite Racket
https://www.tenniswarehouse-europe.com/Wilson_Burn_Team_100_Lite_/descpageRCWILSON-BT100LR.html ή την βαρύτερη Wilson Burn Team 100 https://www.tenniswarehouse-europe.com/Wilson_Burn_Team_100/descpageRCWILSON-BT100R.html

H Burn Team 100 ΗΤΑΝ μια ρακέτα την οποία είχα προτείνει στο παρελθόν σε αρχάριους και η οποία με customization μπορούσε να χρησιμοποιηθεί κυριολεκτικά μια ζωή. Παλιά ονομάζονταν Envy και κυκλοφορούσε από τη Wilson ολόιδια τα τελευταία 7-8 χρόνια, με αλλαγές μόνο στο όνομα και στο χρώμα.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ βλέπω τώρα ότι δεν είναι πια η ή ίδια γνωστή καλή ρακέτα, αλλά μια εντελώς διαφορετική με το όνομα της παλιάς.

Οπότε προσοχή!
Τα χαρακτηριστικά όπως πχ. το stiffness 63 που γράφεις, αφορούν την παλιά που είχε beam width (πάχος πλαισίου) 22 mm και βάρος ανάμεσα στις δύο τωρινές, είχε βάρος πλεγμένη 284 γρ. ενώ τώρα έχει 298 γρ. Lite και 315 γρ. η κανονική.

Αυτή (η Wilson Envy 100L και Burn Team 100 ως πριν λίγο καιρό), ήταν μια καλή ρακέτα που φοβάμαι ότι δεν υπάρχει πια...

Αυτή λέει πως έχει στο site του και το e-tennis, αλλά μπορεί να είναι απλά λάθος και να έχουν ξεμείνει τα παλιά τεχνικά χαρακτηριστικά ενώ η ρακέτα είναι άλλη. Γενικά εάν ψάξεις για αυτή ρώτησε πόσο είναι το beam. Πρέπει να είναι 22 χιλ.

H καινούργια Burn Team 100 (και Lite) έχει tapered beam 23-26-22 χιλ. και αποκλείεται να έχει τόσο χαμηλό stiffness.
Για «σκοτώστρα» τη βλέπω μάλλον, με τεράστιο stiffness 69+.

DJTaurus
13-11-18, 22:16
Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις εως τώρα απαντήσεις σας.
Φίλε Simplicius φυσικά και έχω ήδη διαβάσει το άρθρο σου, αλλά για μένα αυτός είναι ένας νέος κόσμος,
οπότε και η κατανόηση και η αφομοίωση δεδομένων για εσάς, για μένα προφανώς είναι δυσκολότερη.

Ευχαριστώ για τα δεδομένα του πλέγματος, ξεκαθαρίσατε την κατάσταση ως προς αυτο και σίγουρρα θα πάω στο κλασικό 16Χ19.

Να έρθω λοιπόν στο δεύτερο και τελευταιο (ελπίζω) ερώτημά μου.
Είναι προτιμότερο να αγοράσω μια ρακέτα που θα κρατήσω για έναν χρόνο όπως ή Wilson Burn Team 100 Lite ή ένα καλύτερο μοντέλο για περισσότερο καιρό όπως η Wilson Burn 100 CV;


Και πάλι σας ευχαριστώ

Να μην ρωτάς κανένα μόνο το χέρι σου. Αλλιώς θα ακούς το κοντό και το μακρύ του καθενός. Εγώ για παράδειγμα κατέληξα να παίζω με Luxilon 4G ένα πλέγμα που θα ακούσεις ελάχιστους να προτείνουν. Και ποιος σου είπε ότι η Burn 100S επειδη έχει πιο ανοιχτό pattern ότι δεν θα σε βολέψει ; Την δοκίμασες ; Παίξε με την S καθώς και με την 16χ19 και θα δεις ότι η S έχει πιο γλυκιά αίσθηση. Οι αμερικανοί λένε Demo Demo demo. Trial and error. Τώρα μιας και είσαι αρχάριος σε 100αρα εγώ θα πρότεινα την Prince 100T. Η Burn 100 CV είναι από τις αγαπημένες μου 100αρες αλλά ένιωθα soar τον αγκώνα μου μετά από κάθε παίξιμο.
https://www.tennis-warehouse.com/Prince_Textreme_Tour_100T_2015/descpageRCTWABG-T1HT.html

dimitrisnd
13-11-18, 22:57
Σίγουρα είναι το τι του ταιριάζει του καθενός, αλλά πίστεψε με, κανείς σε αρχάριο επίπεδο δεν έχει το ΥΠΌΒΑΘΡΟ να καταλάβει αν του ταιριάζει κάτι ή όχι.
Σχεδόν πάντα, τέτοιες ρακέτες με ανοιχτή / περίεργη πλέξη όπως η σειρά s της wilson έχουν εύκολη δύναμη και πολύ σπιν, αλλά από την άλλη είναι ΠΆΡΑ πολύ ατίθασες στο παιχνίδι τους και θέλουν αρκετή εμπειρία για να "δαμαστουν".
Αλλιώς θα βγάζεις 1 μπαλαρα και θα λες Ουαου τι ρακεταρα έχω, και άλλες 2 θα πηγαίνουν κάπου ψιλό τυχαία και θα μεγεθύνει τα τεχνικά θέματα που ήδη έχεις.
Άλλες ρακέτες, έχουν την ικανότητα να κρύβουν κάποιες κακοχτυπημενες μπάλες... Τέτοιες συνήθως είναι ρακέτες ελαφριές, με μεγάλο κεφάλι και μέτριο stiffness (δε θες και πάρα πολύ χαμηλό γιατί πολύ πιθανό να πρέπει να κοπανιέσαι σαν τρελός για να πάρουν βάθος οι μπάλες σου, ή να αρχίσεις τους έξτρα πειραματισμους με πλέγματα, υβριδικό συνδιασμο, τάσεις πλέξης, customizations κλπ και πιάσε το αυγό και κουρευ'το σε αυτή τη φάση) καθώς και σχετικά πυκνή πλέξη (τουλάχιστον 16x19).

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

3.14K
14-11-18, 02:56
Προφανώς και στο επίπεδο που βρίσκομαι δεν μπορώ να καταλάβω διαφορές και τι μου κάνει...

constantinos
14-11-18, 10:12
Ζητάω συγνώμη για την απάντηση σε δόσεις αλλά μάλλον υπάρχει πρόβλημα με τα μεγάλα κείμενα.


Κωσταντίνε, η αναφορά στο άρθρο σαφώς δεν πρόκειται για "διαφήμιση" εφόσον δεν έχω κάποιο κέρδος κάθε φορά που το διαβάζει κάποιος.
Κατά την ταπεινή γνώμη μου κέρδος έχει εκείνος που το διαβάζει.
Οπότε καλύτερα ταιριάζει η λέξη "ενημέρωση" από τη διαφήμιση που έχει εμπορικό σκοπό.

Ναι λοιπόν δε χάνω την ευκαιρία να ενημερώνω κάποιους, όπως πχ τώρα ο φίλος 3.14K

Καλά κάνεις και ενημερώνεις και επίσης καλά κάνουν εδώ όλοι και ρωτάνε γιατί αυτός είναι και ο λόγος ύπαρξης ενός forum και μάλιστα β€œειδικού ενδιαφέροντος”.

Τη λέξη διαφήμιση τη χρησιμοποίησα με καθαρά χιουμοριστική διάθεση αλλά αφού σε ενόχλησε την βάζω σε εισαγωγικά.

constantinos
14-11-18, 10:13
Όσο για τις προτάσεις που επέλεξα, δεν τις έβγαλα από το μυαλό μου. Εσύ της έγραψες.

Και ακόμα ψάχνω να βρω πώς θεωρείς ότι το "Σε ρακέτες με ίδια χαρακτηριστικά αλλά άλλης μάρκας, μοντέλου κλπ σίγουρα υπάρχουν διαφορές στο παιχνίδι" που αναφέρεις μπορεί με κάποιο τρόπο να συνδεθεί με το "Αυτό όμως που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι ότι η ρακέτα δεν κάνει τον παίκτη αλλά ο παίκτης με τις ικανότητές του αναδεικνύει μια ρακέτα" που "απομόνωσα" εγώ....

Λοιπόν η πρώτη πρόταση μου ολοκληρωμένη είναι:

Σε ρακέτες με ίδια χαρακτηριστικά αλλά άλλης μάρκας, μοντέλου κλπ σίγουρα υπάρχουν διαφορές στο παιχνίδι αλλά για να είσαι σε θέση να τις αντιληφθείς και να τις εκμεταλλευθείς πρέπει να είσαι και έμπειρος και παικταράς...

Δύο ρακέτες με πανομοιότυπο πίνακα χαρακτηριστικών μπορούν να έχουν διαφορετική αίσθηση στο παιχνίδι και αυτό μπορεί να οφείλεται είτε στη γεωμετρία του σκελετού είτε στο κράμα του γραφίτη, είτε ακόμη και στο υλικό του gromet, είτε σε άλλους λόγους που κάθε εταιρία χρησιμοποιεί για λογαριασμό της.
Για έναν αρχάριο ή μέσο παίκτη οι διαφορές αυτές είναι αμελητέες και δεν μπορεί να τις αντιληφθεί ή να εκμεταλλευθεί στο παιχνίδι του σε αντίθεση με κάποιον πολύ έμπειρο ερασιτέχνη ή πόσο μάλλον επαγγελματία.

constantinos
14-11-18, 10:16
Στη δεύτερη πρόταση ότι δηλαδή η ρακέτα δεν κάνει τον παίκτη αλλά ο παίκτης με τις ικανότητές του αναδεικνύει μια ρακέτα ας πάρουμε ένα ακραίο παράδειγμα.
Μια πανάκριβη ρακέτα με βάρος 340 γραμμάρια, το βάρος πίσω και σούπερ - ντούπερ χαρακτηριστικά, στα χέρια ενός επαγγελματία μπορεί να είναι όπλο γιατί ο επαγγελματίας έχει και τη δύναμη και την τεχνική και ότι άλλο χρειάζεται για να την εκμεταλλευθεί στο παιχνίδι και να αναδείξει τις δυνατότητες της. Στα χέρια όμως ενός αρχάριου ή μέσου ερασιτέχνη όχι μόνο δεν θα προσφέρει τίποτα αλλά θα είναι μια άχρηστη ρακέτα,

Αν προσέξεις οι δύο αυτές προτάσεις συνδέονται με τον άπειρο ή μέσο ερασιτέχνη ο οποίος αντί να κοιτάξει να βελτιώσει την τεχνική του και τη φυσική του κατάσταση υπεραναλύει και διυλίζει τον κόνωπα ψάχνοντας την “τέλεια” ρακέτα που θα του απογειώσει το παιχνίδι παρασυρόμενος από διαφημίσεις και μεγάλα ονόματα παικτών ενώ μπορεί να παίξει και να ευχαριστηθεί το παιχνίδι περισσότερο με μια οποιαδήποτε “ταπεινή” ρακέτα που ταιριάζει στο επίπεδό του!

constantinos
14-11-18, 10:19
Άσε που αυτό το "Σε ρακέτες με ίδια χαρακτηριστικά αλλά άλλης μάρκας, μοντέλου κλπ σίγουρα υπάρχουν διαφορές στο παιχνίδι" δεν το καταλαβαίνω καν...
Εννοείς το υλικό κατασκευής; Τα layers;
Γιατί φαντάζομαι δεν εννοείς τα διαφορετικά αυτοκόλλητα...

Σε αυτό απάντησα ήδη πιο πάνω. Αυτοκόλλητα και βαψίματα όμως δυστυχώς παρασύρουν αρκετούς στην επιλογή ρακέτας...

Sorry για τ μακροσκελές κείμενο!
Με καλή διάθεση πάντα για διάλογο!

Simplicius
14-11-18, 10:39
Κωσταντίνε,
Η δική μου θεωρία είναι ότι όσο "μπάζο" ή "παιχταράς" να είναι κάποιος, πάντα θα υπάρχει μια ρακέτα με την οποία (γενικά, όχι μια τυχαία στιγμή λόγω mood) θα παίζει λίγο καλύτερα απ' ότι με τις υπόλοιπες. Και πιστεύω ότι αξίζει να ψάξει να τη βρει.

Συμφωνώ όμως ότι βασικά θέματα όπως τεχνική, φυσική κατάσταση, ψυχολογία-διάθεση κλπ. επηρεάζουν πολύ περισσότερο το αποτέλεσμα από τη διαφορά μιας ρακέτας.
Η διαφορά μεταξύ τους είναι ότι την ρακέτα σε μια ώρα μπορείς να την αποκτήσεις, ενώ τα παραπάνω και πολύ βασικότερα, μπορεί να μην τα αποκτήσεις ποτέ...
Βλέπεις πώς παίκτες Νο1 στο κόσμο, με ένα κλικ στη ψυχολογία τους (πχ. Nole) ή έναν τραυματισμό κλπ. μπορούν να πέσουν στον πάτο (ας θεωρήσουμε ότι πχ. το Νο20 για την τεράστια αξία τους είναι πάτος).

Ευχαριστώ που κρατάς και συ το διάλογο σε ένα καλό επίπεδο και σαν πληροφορία και ως ευγένεια!

Σας αφήνω τώρα, γιατί μόλις έφτασε καινούργιο απόκτημα και έχω τρελαθεί!
Tip: Αλήθεια, σας λέει κάτι η φράση "exposed layup" ;;; :D :D :D

DJTaurus
14-11-18, 12:27
Προφανώς και στο επίπεδο που βρίσκομαι δεν μπορώ να καταλάβω διαφορές και τι μου κάνει...

Ενώ άγνωστοι μετά αγνώστων σε ένα φορουμ που δεν σε έχουν δει να παίζεις μπορούν να σε κατευθύνουν στην επιλογή της ιδανικής ρακέτας. Υπάρχουν αρχάριοι που το έχουν και ζωγραφίζουν από το 3ο μάθημα και υπάρχουν και οι άμπαλοι που είναι η πλειοψηφία. Η γνώμη μου ωμά και κοφτά είναι ότι αν διαθέτεις παραδάκι βγάλε την πιστωτική σου και άρχισε να πλερω σε ντέμο.....αλλιώς ξεψάχνισε τους ομίλους που έχουν ρακέτες για δοκιμή. Θα έχεις έστω μια γεύση στο τι θες να αγοράσεις και προς τα που να κινηθείς. Σχόλια του τυπου αυτή είναι μια καλή ρακέτα που καλύπτει ένα μεγάλο φάσμα αρχαρίων τα ακούω βερεσέ. Οπως επισης βρες μια overall καλή ρακέτα για 1-2 χρόνια μέχρι να εξελιξεις τι τεχνική σου και αρχίζεις τις δοκιμές μετά. Αν πάλι βλέπεις εντελώς χαλαρά την όλη φάση και απλα μπήκες στο φορουμ να πάρεις 1-2 απόψεις carry on και μη δίνεις σημασία στο τι γράφω. :)

constantinos
14-11-18, 13:58
η γνώμη μου ωμά και κοφτά είναι ότι αν διαθέτεις παραδάκι βγάλε την πιστωτική σου και άρχισε να πλερω σε ντέμο....


ήξερα έναν τύπο που στο τέλος κάθε χαμένου παιχνιδιού έσπαγε τη ρακέτα του και καπάκι πήγαινε και αγόραζε καινούργια διαφορετική από την προηγούμενη. Από ένα σημείο και μετά έσπαγε τη ρακέτα σε κάθε παιχνίδι αφού δεν μπορούσε να σταυρώσει νίκη και το χειρότερο απ' όλα δεν ήθελε κανείς να ξαναπαίξει μαζί του!

Ok καλό είναι να δοκιμάζεις ρακέτες συνεχώς μήπως βρεις τη ρακέτα που σου ταιριάζει περισσότερο σκέψου όμως και την άλλη πλευρά δηλαδή να πάρεις μια ρακέτα με τα χαρακτηριστικά που έχεις καταλήξει ότι σου ταιριάζουν και να χτίζεις σταδιακά το παιχνίδι σου πάνω σε αυτή. Μήπως με τον δεύτερο τρόπο από ένα σημείο και μετά έχεις καλύτερα αποτελέσματα?

dimitrisnd
14-11-18, 14:40
Αυτό με το demo είναι πολύ καλή περίπτωση όταν ξέρεις να κρίνεις. Δηλαδή μετά από ένα δύο χρόνια τουλάχιστον.
Τώρα, ο άνθρωπος θέλει 5-6 προτάσεις να επιλέξει την μία με βάση αυτά που θα του πούμε και αυτά που θα διαβάσει για αυτές, ώστε να κρίνει ποια θα πάρει.
Φίλε μου μόλις βρω λίγο χρόνο να ψάξω θα σου πω κάνα δυο.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

DJTaurus
14-11-18, 14:46
Ok καλό είναι να δοκιμάζεις ρακέτες συνεχώς μήπως βρεις τη ρακέτα που σου ταιριάζει περισσότερο σκέψου όμως και την άλλη πλευρά δηλαδή να πάρεις μια ρακέτα με τα χαρακτηριστικά που έχεις καταλήξει ότι σου ταιριάζουν και να χτίζεις σταδιακά το παιχνίδι σου πάνω σε αυτή. Μήπως με τον δεύτερο τρόπο από ένα σημείο και μετά έχεις καλύτερα αποτελέσματα?

Δεν διαφωνώ σε αυτά που λες. Αλλά πες μου με τόσες επιλογές εκεί έξω αν δε δοκιμάσει πως θα συγκλίνει και ο ίδιος στα χαρακτηριστικά που τον βολεύουν. Καλό είναι να πάρει γνώμες από εδώ μέσα αλλά γίνομαι υπερβολικός γιατί θέλω να ψαχτεί και μόνος του όχι να πηγαίνει γουρούνι στο σακί. Δεν σου λέω να σπαταλήσει ένα σκασμό χρήματα αλλά η επιλογή ρακέτας θεωρώ είναι καθαρά θέμα προσωπικών κριτηρίων. Τώρα όσον αφορά τα αποτελέσματα και ναι και όχι. Ειμαι εδώ και 2 χρόνια με την ίδια ρακέτα και σκοπεύω να αγοράσω και 3η. Θεωρώ ότι οι σχεδόν 30 ρακέτες που δοκίμασα στις αρχές δεν επηρέασαν την τεχνική μου. Ίσα ίσα εκεί που νόμιζα ότι έχω βαλτώσει διαπιστώνω ότι συνεχώς βελτιώνομαι και ότι στο επίπεδο μας είναι ολα θέμα εμπειρίας, μυαλού και απλώς μιας αξιοπρεπής φυσικής κατάστασης.... η ρακέτα και γενικότερα ο εξοπλισμός είναι το αλατοπίπερο απλα για να κανείς fine tuning ολα τα παραπάνω. Το ότι εγώ ξόδεψα τόσα χρήματα σε ρακέτες είναι καθαρά δίκη μου λόξα και υπερβολές που δεν συνιστώ απλώς όπως είπα υπερβάλω για να ψαχτεί.

3.14K
14-11-18, 15:26
Αυτό με το demo είναι πολύ καλή περίπτωση όταν ξέρεις να κρίνεις. Δηλαδή μετά από ένα δύο χρόνια τουλάχιστον.
Τώρα, ο άνθρωπος θέλει 5-6 προτάσεις να επιλέξει την μία με βάση αυτά που θα του πούμε και αυτά που θα διαβάσει για αυτές, ώστε να κρίνει ποια θα πάρει.
Φίλε μου μόλις βρω λίγο χρόνο να ψάξω θα σου πω κάνα δυο.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά

dimitrisnd
16-11-18, 15:30
Εγώ θα πρότεινα τις Yonex EZONE 100 (285g) πρώτη επιλογή*
Και την
Volkl v feel 6
Το ιδανικό θα ήταν να έβρισκες να δοκιμάσεις αυτές που θα βάλεις στη τελική λίστα ώστε να επιλέξεις ΚΑΙ συμφώνως ποια σου κάθεται καλύτερα εκτός από σχόλια άλλων και από περιγραφές / τεχνικά χαρακτηριστικά


Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

3.14K
16-11-18, 18:00
Ευχαριστώ και πάλι

ipapaste
18-11-18, 22:21
Όπως μπορείς να τρέξεις με σάνταλα, ή με αθλητικό παπούτσι νούμερο 50 ή με επιχρυσωμένο παπούτσι από σχεδιαστή μόδας, έτσι μπορείς να παίξεις τένις με οποιαδήποτε ρακέτα. Αυτό όμως θα έχει συνέπειες στην υγεία σου, στο πορτοφόλι σου και στην ταχύτητα εκμάθησής σου.

Εφόσον μιλάμε για προπονητή αξιόλογο, νομίζω οτι αυτός γνωρίζει καλύτερα το παιχνίδι σου και το επίπεδό σου από οποιονδήποτε από εμάς εδώ και μπορεί να σε κατευθύνει κατάλληλα. Εγώ μπορώ μόνο να σου δώσω τις παρακάτω συμβουλές:

1) Οι ακριβές ρακέτες δεν είναι οι καλύτερες ρακέτες. Το μάρκετινγκ και κατ' επέκταση η ζήτηση καθορίζει τις τιμές.

2) Απέφυγε σκληρές ρακέτες γιατί αυξάνεται ο κίνδυνος να πάθεις ζημιά αν η τεχνική σου δεν είναι σωστή.

3) Εύκολες και πολύ ελαφριές ρακέτες μπορεί να σου επιφέρουν γρήγορα αγωνιστικά αποτελέσματα αλλά μακροπρόθεσμα πιθανόν να χαλάσουν την τεχνική σου.

dimitrisnd
19-11-18, 19:50
Θα συμφωνήσω με τον φίλο από πάνω πλην του ότι ο προπονητής ξέρει καλύτερα καθώς δεν ισχύει πάντα, μιας και πολλές φορές ο προπονητής παίζει το ρόλο του πωλητή και μπλέκονται τα πράγματα. Αυτός που ξέρει πραγματικά είναι ένας έμπειρος δικός μας άνθρωπος, και ο εαυτός μας. Τέλος.
Από εκεί και πέρα, ας πάρει μια ελαφριά να συνηθίσει το χέρι το βάρος και την κίνηση, και αργότερα μεταπηδα σε βαρύτερη.
Η βαρύτερη θα έχει αποτελεσματα κυρίως :
-να μπορεί να αντιμετωπίσει τις πολύ δυνατές μπάλες (αμφιβάλω πόσες και αν τέτοιες θα δεχθεί στο πρώτο χρόνο)
-να κάνει τις τεχνικές αδυναμίες πιο έντονες (με θετικό το ότι ο ίδιος αν είναι κάπως έξυπνος / έμπειρος με την καθοδήγηση του προπονητή θα βρει τα λάθη του και θα διορθωθεί, αλλά με αρνητικό αποτέλεσμα στο παικτικο κομμάτι όπου θα παίζει χειρότερα)
Αν αντιλαμβάνομαι κάτι λάθος παρακαλώ διορθώστε με

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Simplicius
20-11-18, 07:37
Θα συμφωνήσω με τον φίλο από πάνω πλην του ότι ο προπονητής ξέρει καλύτερα καθώς δεν ισχύει πάντα, μιας και πολλές φορές ο προπονητής παίζει το ρόλο του πωλητή και μπλέκονται τα πράγματα. Αυτός που ξέρει πραγματικά είναι ένας έμπειρος δικός μας άνθρωπος, και ο εαυτός μας. Τέλος.
Από εκεί και πέρα, ας πάρει μια ελαφριά να συνηθίσει το χέρι το βάρος και την κίνηση, και αργότερα μεταπηδα σε βαρύτερη.
Η βαρύτερη θα έχει αποτελεσματα κυρίως :
-να μπορεί να αντιμετωπίσει τις πολύ δυνατές μπάλες (αμφιβάλω πόσες και αν τέτοιες θα δεχθεί στο πρώτο χρόνο)
-να κάνει τις τεχνικές αδυναμίες πιο έντονες (με θετικό το ότι ο ίδιος αν είναι κάπως έξυπνος / έμπειρος με την καθοδήγηση του προπονητή θα βρει τα λάθη του και θα διορθωθεί, αλλά με αρνητικό αποτέλεσμα στο παικτικο κομμάτι όπου θα παίζει χειρότερα)
Αν αντιλαμβάνομαι κάτι λάθος παρακαλώ διορθώστε με

+1
:) :) :) :)

constantinos
20-11-18, 08:28
πολλές φορές ο προπονητής παίζει το ρόλο του πωλητή

Ισχύει σε πάρα πολλές περιπτώσεις και όσο αυξάνεται η εξάπλωση του αθλήματος τόσο θα αυξάνονται και οι αρπαχτές με κορύφωση τώρα κατά τη γνώμη μου που με τον Τσιτσιπά και τη Σάκαρη έχουν γεμίσει οι όμιλοι παιδιά αλλά και ενήλικες.