PDA

Επιστροφή στο Forum : Η πιο επιτυχημένη "ελληνική" ρακέτα! / Fischer Tennis Greek Club



Simplicius
29-06-18, 00:25
.
Η πιο επιτυχημένη "ελληνική" ρακέτα!

https://s33.postimg.cc/7nkv4il7j/elliniki-raketa-teaser.jpg

Just a teaser!

Την κρατάω ήδη στο χέρι μου!
Το θέμα έρχεται μέσα στο καλοκαίρι...
Μείνετε συντονισμένοι!!!
;)

Simplicius
29-06-18, 22:28
.
Καθώς δεν θα ήθελα το συγκεκριμένο θέμα να είναι στατικό, ένας ακόμα "μονόλογος" του Simplicius ως συνήθως, αποφάσισα από το να το γράψω ολόκληρο και να το δημοσιεύσω στο τέλος, να το "σπάσω" σε κομμάτια.

Έτσι ο όποιος θέλει μπορεί να προσθέτει κάτι, να σχολιάζει κλπ. ανάμεσα στα μέρη του άρθρου.
Εξάλλου δεν έχω προλάβει να παίξω παρά ελάχιστα με τη συγκεκριμένη ρακέτα/ες και σίγουρα θα πάρει κάποιο καιρό...

Άραγε έχετε καταλάβει σε ποιά ρακέτα αναφέρομαι;
Ποιά είναι η πιο επιτυχημένη αγωνιστικά "ελληνική" ρακέτα;
( Παρακαλώ οι κολλητοί που είναι ενήμεροι να αποφύγουν τα spoiler! ).

Simplicius
29-06-18, 22:30
.

-------------------------------------------------

Μέρος 1ο

Η πιο επιτυχημένη «ελληνική» ρακέτα!

Όπως ίσως γνωρίζουν οι φίλοι που παρακολουθούσαν τα ποσταρίσματά μου προηγούμενα χρόνια, τότε που έγραφα συχνά στο tennisforum, είχα πει κάποια στιγμή ότι για μένα «τελείωσαν οι ρακέτες τένις αυτής της δεκαετίας»! Για να μη πω της χιλιετίας!

Πίστευα και ακόμα πιστεύω ότι όλο αυτό το hype για την ετήσια παραγωγή «νέων μοντέλων» με νέες «επαναστατικές τεχνολογίες» δεν έχει να προσφέρει απολύτως τίποτα στους παίκτες, ακόμα και στην αρκετά αμφισβητούμενη περίπτωση να είναι υπαρκτό και όχι απλά ένα ακόμα «διαφημιστικό τρικ», ένα ακόμα τεχνολογικό «ταμπελάκι» επάνω στην ρακέτα.

Έτσι είχα αποφασίσει να αναζητώ τις επόμενες ρακέτες μου μόνο σε μοντέλα πίσω από το 2010 και ακόμα καλύτερα πριν από το 2000, δηλαδή της προηγούμενης χιλιετίας! Να ψάχνω δηλαδή να αγοράσω ρακέτες τένις από την εποχή που οι επαγγελματίες παίκτες χρησιμοποιούσαν τις ίδιες ακριβώς ρακέτες που είχε την ευκαιρία να αγοράσει κάθε καταναλωτής από ένα κατάστημα (φυσικά custom-αρισμένες στις προτιμήσεις τους) και όχι ρακέτες που να έχουν σχέση μόνο στα χρώματα (paint job) με τις αντίστοιχες εμπορικές εκδόσεις...

Μια πολύ μικρή παρένθεση εδώ για τα paint jobs και τους φημισμένους επαγγελματίες παίκτες που τα χρησιμοποιούν κατά κόρον, καθώς δεν θα ήθελα να κάνω το θέμα νομικό από τενιστικό:

Πολύ περιληπτικά θα σας πω ότι το 2016 ένας ιδιώτης, ο κύριος Ono πήγε στα δικαστήρια την Head γι’ αυτού του είδους την καταναλωτική εξαπάτηση (υπόθεση «Ono εναντίον Head Racquet Sports USA»). Εκεί επιβεβαιώθηκε και επίσημα, αφού λίγο πολύ όλοι οι «ψαγμένοι» το γνώριζαν, ότι γνωστοί παίκτες-πρεσβευτές της εταρείας, όπως ο Murray, o Djokovic, η Sharapova και άλλοι, χρησιμοποιούν στη πράξη ρακέτες που δεν έχουν καμία σχέση με τις διαφημιζόμενες καταναλωτικές, παρά μόνο το βάψιμο. Σε αρκετές περιπτώσεις, ούτε καν στον τύπο πλέξης με εκείνη που διαφήμιζαν, πχ. 16x19 αντί 18x20, κάτι δηλαδή που φαίνεται ξεκάθαρα και από μακριά!

Με δικαιολογίες των στελεχών του μάρκετινγκ στο δικαστήριο του τύπου, «δεν είναι εξαπάτηση όταν αναφέρουμε ότι οι φημισμένοι παίκτες μας παίζουν με τις συγκεκριμένες ρακέτες, είναι απλά ανακρίβεια» (!!!) και αρκετές άλλες αντίστοιχες, σίγουρα αισθάνθηκαν τυχεροί που η εταιρεία δεν τιμωρήθηκε με κάποιο βαρύ πρόστιμο!

Τελικά αυτό που έγινε μόνο, ήταν μια σύσταση από την αμερικανική επιτροπή εμπορίου FTC προς τις εταιρείες ότι «όταν μια διαφήμιση αναφέρει ότι ένας πρεσβευτής της φίρμας χρησιμοποιεί ένα συγκεκριμένο προϊόν της, εκείνος πρέπει πράγματι να το χρησιμοποιεί κατά τη στιγμή της διαφημιστικής αναφοράς» και ότι «οι διαφημιζόμενοι υπόκεινται σε ευθύνη για ψευδείς ή αβάσιμες δηλώσεις που γίνονται μέσω πρεσβευτών της φίρμας». Αυτό ανάγκασε τη συγκεκριμένη εταιρεία να αναδιπλωθεί και μαζί της φυσικά όλες οι υπόλοιπες!

https://s33.postimg.cc/3xeufndhr/endorsments-1.jpg

Στη φωτογραφία επάνω: Μέσα στην κόκκινη γραμμή «Racket specifications on endorsed consumer models may vary from the models used by Pros for match-play». Η διαφορά του μεγέθους των γραμμάτων των κειμένων είναι η πραγματική!


https://i.postimg.cc/PJ124vB7/endorsments-2.jpg

Στη φωτογραφία επάνω (μέσα στην κόκκινη γραμμή): ΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΠΑΙΚΤΕΣ ΤΗΣ BABOLAT ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΕ ΑΛΛΑΓΜΕΝΕΣ Ή ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΡΑΚΕΤΕΣ ΠΟΥ ΑΠΕΙΚΟΝΙΖΟΝΤΑΙ.

Στην πράξη αυτό που «κέρδισαν» οι καταναλωτές είναι ότι από τότε τα διαφημιστικά κείμενα των κατασκευαστών ρακετών τένις είναι πολύ προσεκτικά διατυπωμένα και παρότι η εικόνα του διάσημου παίκτη βρίσκεται δίπλα στην υποτιθέμενη ρακέτα του, πουθενά δε αναφέρεται ότι εκείνος παίζει με αυτή. Το αντίθετο μάλιστα! Αναφέρεται ξεκάθαρα ότι «οι τεχνικές προδιαγραφές στις πρεσβευόμενες καταναλωτικές ρακέτες ενδέχεται να διαφέρουν από τα μοντέλα ρακετών που χρησιμοποιούν οι Επαγγελματίες παίκτες στους αγώνες». Αρκεί βέβαια να έχει κανείς πολύ καλό μεγεθυντικό φακό για να το διαβάσει!!! Τέλος παρένθεσης.

Άρχισα να ψάχνω λοιπόν, όπως είπα παραπάνω, για παλαιότερες ρακέτες!


Συνεχίζεται...

-------------------------------------------------

Simplicius
21-09-18, 23:05
-------------------------------------------------

Μέρος 2ο

Η πιο επιτυχημένη «ελληνική» ρακέτα!


Παίζοντας εκείνη την εποχή με την Prestige IG MP (18x20) ως «βασική ρακέτα» και λέω βασική καθώς τότε η «αρρώστια» με τις ρακέτες ήταν στα ύψη και άλλαζα ρακέτες ακόμα και μέσα στο ίδιο game (!!!), η πρώτη κλασική ρακέτα που σκέφτηκα να πάρω ήταν εύλογα η Head Pro Tour 630, μια ρακέτα 18x20 από το ίδιο καλούπι (mold) με τις Prestige, το PT57Α, αλλά φυσικά με άλλα, ανώτερα, υλικά, όπως πχ. το Twaron, αυτό το «μυθικό» πλέον υλικό, το οποίο λόγο κόστους έχει πάψει εδώ και πολλά χρόνια να χρησιμοποιείται από τους κατασκευαστές ρακετών.

https://i.postimg.cc/4373zgqF/pt-57a.jpg

Το κόστος μιας καινούργιας Pro Stock PT57Α ήταν για μένα εξαρχής απαγορευτικό, καθώς η τιμή τους κυμαίνεται σήμερα από 300 ως 500 ευρώ ανάλογα την σπανιότητα και την κατάσταση. Αλλά ακόμα και εάν αποφάσιζα να δώσω ένα τόσο μεγάλο ποσό για ρακέτα, σίγουρα η αγορά μιας ρακέτας αυτής της αξίας από ένα ιδιώτη από το εξωτερικό εμπεριέχει αρκετό ρίσκο... Ειδικά που στις σύγχρονες Pro Stock ρακέτες το όνομα ή έστω ο κωδικός του εκάστοτε επαγγελματία παίκτη για τον οποίο προορίζεται δεν αναγράφεται πια εσωτερικά του λαιμού, αλλά με κάποιο απλό αυτοκόλλητο ή και καθόλου.

Οπότε εστίασα την προσοχή μου για αγορά στην Head Pro Tour 630, την ίδια ουσιαστικά ρακέτα, από την εποχή που, όπως ανέφερα και στο πρώτο μέρος παραπάνω, οι ρακέτες του εμπορίου ήταν ίδιες με εκείνες που έπαιζαν οι επαγγελματίες παίκτες στο ATP Tour.

https://i.postimg.cc/pXRy335p/PT630.jpg

Αυτή η διαχρονική ρακέτα της Head, η PT630, κυκλοφόρησε από το 1994 έως στα τέλη της ίδιας δεκαετίας, σε εκδόσεις ΜΙΑ (Made in Austria) και DIA (Designed in Austria). Στην Αμερική είχε το όνομα Head Pro Tour 280 Trisys System ή PT280 εν συντομία.

https://i.postimg.cc/zDg8p7d3/pt-630-players.jpg

Η ρακέτα αυτή έγινε ευρέως γνωστή από τον Αυστριακό Thomas Muster, νικητή του French Open 1995 και από τον θρυλικό Βραζιλιάνο Gustavo Kuerten, νικητή τριών French Open στα μονά (1997, 2000, 2001) ο οποιός ήταν επίσης και ο πρώτος παίκτης που χρησιμοποίησε πολυεστερικές χορδές (poly) στο Tour!

H PT630 χρησιμοποιείται μέχρι σήμερα, φυσικά όπως είπαμε παραπάνω με κάποιο «επίκαιρο» paintjob, από αρκετούς κορυφαίους παίκτες. Πιο γνωστός ο Andy Murrey ο οποίος χρησιμοποιεί το ίδιο καλούπι (PT57Α) σε μια ειδική έκδοση, μόνο για εκείνον, με 16x19 πλέξη, ένας συνδυασμός δηλαδή που δεν κυκλοφόρησε ποτέ στο εμπόριο.

https://i.postimg.cc/GpLm5D4V/murray1.jpg

Η τιμή μιας PT630 ή PT280 κυμαίνεται από 120 έως 220 ευρώ περίπου, ανάλογα πάντα με την κατάσταση. Και γενικά είναι δύσκολο να βρει κανείς μια σε πραγματικά καλή κατάσταση πχ 8+/10. Και φυσικά στη χώρα μας, αδύνατον.

Η αναζήτηση της PT630 από μένα σταμάτησε πέρσι, για δύο κυρίως λόγους.
Ο πρώτος είναι ότι συνειδητοποίησα ότι η απαιτητική πλέξη 18x20 δεν είναι για τα «κυβικά» μου. Καλό το τρομερό κοντρόλ που προσφέρει μια τόσο πυκνή πλέξη, αλλά «θέλει χέρια» για να βγάλεις δυνατές μπαλιές. Και βέβαια ούτε για το μονίμα προβληματικό χέρι μου (tennis elbow γαρ) είναι φιλικό ένα τόσο πυκνό πλέγμα.
Ο δεύτερος και τελειωτικός λόγος ήταν ότι έχασα κυριολεκτικά μέσα από τα χέρια μου δύο ολοκαίνουργια κομμάτια που ένας Γερμανός, ολίγον άσχετος με τη σημερινή τους αξία, ξέθαψε από την ντουλάπα του και τα ανέβασε στο ebay σε εξευτελιστική τιμή. Με το που του έστειλα μήνυμα ρωτώντας εάν υπάρχει δυνατότητα αποστολής στην Ελλάδα, τριπλασίασε την τιμή, η οποία ακόμα και τότε ήταν κάτω από το 50% της πραγματικής τους αξίας, και δεν μου απάντησε ποτέ. Φυσικά την επόμενη μέρα οι δύο ολοκαίνουργιες PT630 του είχαν εξαφανιστεί! Τελικά οι Γερμανοί δεν είναι φίλοι μας....

Έτσι άδοξα έκλεισε η υπόθεση με τις Head Pro Tour 630.
σ.σ. Σήμερα που τα γράφω αυτά, δε στεναχωριέμαι ποια καθώς έχω αποφασίσει ότι δε θέλω να ξαναπαίξω με ρακέτα 18x20. Τότε βέβαια, πριν δύο περίπου χρόνια, αυτό δεν ίσχυε.

Η αναζήτηση συνεχίστηκε λοιπόν, για άλλα διαμάντια.
Και μάλιστα για ρακέτες-διαμάντια μέσα στις λάσπες! Δηλαδή κορυφαίες «επαγγελματικές» ρακέτες, που χρησιμοποιούσαν (ή και χρησιμοποιούν ακόμα μερικοί) κορυφαίοι τενίστες και των οποίων οι «καταναλωτικές» εκδόσεις (όπως είπαμε παραπάνω, πριν δύο δεκαετίες «επαγγελματικές» και «καταναλωτικές» ήταν το ίδιο και το αυτό) πωλούνται σήμερα στην Ευρώπη για λίγα ευρώ!

Συνεχίζεται...


-------------------------------------------------

Simplicius
07-11-18, 00:38
.
Είχα πει ότι θα βάλω αυτό το θέμα ολόκληρο μέσα στο καλοκαίρι, αλλά τελικά παλεύω για τα Χριστούγεννα...
Τέλος πάντων... Πάρτε και το Νο3!

Simplicius
07-11-18, 00:40
-----------------------------------------------

Μέρος 3ο

Η πιο επιτυχημένη «ελληνική» ρακέτα!

Μετά το ναυάγιο με την PT630 (PT57Α), το οποίο είχε προηγουμένως και άλλα κωμικοτραγικά επεισόδια που δεν αναφέρω εδώ, αποφάσισα να αναζητήσω μια άλλη παραπλήσια ρακέτα.

Συγκεκριμένα, την επονομαζόμενη και ως «PT57 του φτωχού»!!! Την Tecnifibre TFight 315 ATP Ltd.!
Η ρακέτα αυτή κυκλοφόρησε to 2013 από την Γαλλική εταιρεία ως περιορισμένη Ltd. (Limited) έκδοση, με δύο σχεδόν ολόιδιες ρακέτες, με πλέξη 16x19 και 18x20 αντίστοιχα.

https://i.postimg.cc/GtJMPqnm/TFight315-Ltd.jpg

Από το σχήμα της, τα τεχνικά χαρακτηριστικά της, από κάποιους εργοστασιακούς κωδικούς που είχε κάτω από τις παλέτες και κυρίως από την γενικότερη αίσθηση (feel), πολλοί ήταν εκείνοι που τη σύγκριναν ευθέως με την PT57Α, θεωρώντας ότι είναι ξεκάθαρα μια Pro Stock ρακέτα την οποία για κάποιο άγνωστο λόγο, η Tecnifibre αποφάσισε να διαθέσει στο εμπόριο για λίγο καιρό. Φυσικά, όπως σχεδόν πάντα, υπήρχαν και κάποιο λιγότεροι που διαφωνούσαν με αυτή τη σύγκριση, θεωρώντας ότι η PT57 είναι διαφορετική και ανώτερη.

Η αλήθεια είναι ότι η Tecnifibre TFight 315 ATP Ltd. 18x20 που απέκτησα, είχε μια πρωτόγνωρη «μαγική» αίσθηση στο χτύπημα, που μέχρι τότε δεν είχα ξανασυναντήσει σε άλλη «ρακέτα εμπορίου». Το πρόβλημα με αυτή ήταν ότι, όπως κάθε ρακέτα Pro Stock, ήταν σχεδόν «unplayable» χωρίς την προσθήκη βάρους, ιδιαίτερα στις θέσεις 9-3 στο κεφάλι. Αυτή η προσθήκη όμως άλλαζε όλη τη μαλακή αίσθησή της, μετατρέποντάς την σε κάτι σχετικά σκληρό (για το δικό μου χέρι) και μάλλον συνηθισμένο...

Κάπου εκεί διαπίστωσα ότι θα ήταν προτιμότερο να βρω μια ρακέτα η οποία, τουλάχιστον από βάρος και ακόμη περισσότερο σε swingweight θα ήταν αρκετά κοντά στα τεχνικά χαρακτηριστικά που επιθυμώ, καθώς η προσθήκη βάρους στο κεφάλι άλλαζε κατά πολύ την «αίσθηση του stiffness» (και όχι φυσικά αυτό καθαυτό όπως το μετράμε σε ένα RDC) αλλά και όλη την αίσθηση (feel) της ρακέτας γενικότερα.

Συνέχισα να αναζητώ λοιπόν άλλες ρακέτες με κλασική player’s αίσθηση και «βαριά» τεχνικά χαρακτηριστικά. Τότε ακόμη δεν μου είχε έρθει η ιδέα να πάω κατευθείαν σε «ρακέτες-αντίκες» και έτσι αναζητούσα μόνο «σύγχρονες-κλασικές». Μοντέλα ρακετών δηλαδή που μπορούσε να βρει κάποιος καινούργια στα καταστήματα, ήταν όμως μοντέλα (ή επανεκδόσεις τους) τα οποία υπήρχαν σχεδόν απαράλλακτα στην αγορά για πάρα πολλά χρόνια!

Τέτοιες «κλασικοσύγχρονες» ρακέτες που πέρασαν από τα χέρια μου ήταν κάποιοι «κλώνοι» της Head PT57. όπως η Pro Kennex Heritage Type C98 Redondo MP, μια ρακέτα με φανατικούς οπαδούς, που συνεχίζει να πουλάει καλά, ιδιαίτερα στην Αμερική, απαράλλακτη, για περισσότερα από 12 χρόνια και η Pro’s Pro Art of War, η οποία υπήρξε επίσης στην αγορά επί μια 10ετία και με τιμή κυριολεκτικά «χώμα».

Επόμενη «κλασικοσύγχρονη» ήταν η Prince Classic Graphite 100 Longbody, μια πιο φιλική έκδοση της ρακέτας Prince Original Graphite 95 Longbody που χρησιμοποιούσε τη δεκαετία του ‘90 ο Michael Chang. Και αυτή έχει επίσης μέχρι σήμερα πολλούς φανατικούς οπαδούς, αρκεί βέβαια να έχει κάποιος τα χέρια να την κουνήσει! Θυμίζω ότι έχει, 72 εκ. μήκος και swingweight 334.

https://i.postimg.cc/YCydxvZY/prince-pcg-pog.jpg

Τελευταία αυτής της «σειράς αναζητήσεων», αλλά σε καμία περίπτωση υποδεέστερη, μάλλον ανώτερη απ’ όλες τις προηγούμενες θα έλεγα, ήταν η Volkl C10 Pro. Μια ρακέτα που κυκλοφορεί σχεδόν απαράλλακτη, πέρα των αισθητικών αλλαγών σε χρώματα και γραφικά, επί σχεδόν 30 χρόνια!!! Στη διάρκεια όλων αυτών των ετών, οι διαδοχικές εκδόσεις της C10 Pro γίνονταν κάθε φορά λίγο ελαφρύτερες και λίγο σκληρότερες, ακολουθώντας και αυτές τις τάσεις των καιρών. Η δική μου C10 ήταν μια από τις πρώτες εκδόσεις και παρότι είχε μια «γλυκιά» flexy αίσθηση, είχε παράλληλα ένα πολύ μεγάλο στατικό βάρος που ο ώμος μου δεν άντεχε για πολύ...

https://i.postimg.cc/W3ZYzs9r/c10pro.jpg

Όμως, παρότι δεν με βόλεψαν 100%, αυτές οι δύο τελευταίες ρακέτες, η PCG 100 LB (16x18) και η C10 Pro (16x19), μου έδειξαν ένα νέο δρόμο! Μου έδειξαν ότι μια ρακέτα μπορεί να είναι σε όλα της player’s αλλά μπορεί παράλληλα να είναι αρκετά δυνατή και όχι «ψόφια» όπως οι περισσότερες player’s και ιδιαίτερα οι PT57 κλώνοι με το πυκνό 18x20 πλέγμα. Σίγουρα δεν είχαν το τρομερό control μιας C98 Redondo ή έστω μιας Prestige MP, αλλά είχαν αρκετά ικανοποιητικό, και στον αντίποδα μπορούσες να πάρεις πολύ πιο εύκολα το πάνω χέρι μέσα στο παιχνίδι και να αποφύγεις τη συνεχόμενη άμυνα που σε αναγκάζει μια 18x20 εάν δεν έχεις μια πολύ καλή φυσική κατάσταση...

Κάπου εκεί λοιπόν, στην αναζήτηση της χρυσής τομής μεταξύ του, με κοντρόλ αλλά σκληρού και αδύναμου 18x20 και των, φιλικότερων αλλά όχι και τόσο κοντρολαρισμένων 16x18 και 16x19, μου ήρθε η «επιφοίτηση» του ενδιάμεσου 16x20!!!

Μια αναζήτηση που μου αποκάλυψε την καλύτερη ρακέτα με την οποία έχω παίξει έως σήμερα και η οποία, κατά διαβολική σύμπτωση, είναι και η πιο επιτυχημένη «ελληνική» ρακέτα έως τώρα στο ATP Tour!

Συνεχίζεται...

----------------------------------------

DJTaurus
07-11-18, 11:45
θα μας πεις τελικά ποια είναι η θα μας σκάσεις ; :p

θέλω να πάω να την αγοράσω και μετά να μπω εδώ μέσα και να κράζω λολ

Simplicius
07-11-18, 20:58
θα μας πεις τελικά ποια είναι η θα μας σκάσεις ; :p
θέλω να πάω να την αγοράσω και μετά να μπω εδώ μέσα και να κράζω λολ

Σιγά που θα το αποκαλύψω πριν μαζέψω όσες περισσότερες μπορώ!!! :p :p
Μάλλον στο επόμενο (το πολύ στο μεθεπόμενο) μέρος θα σου λυθεί η απορία...

Προς το παρόν θα βολευτείς με λίγο ...Πλάτωνα!!!

ΠΛΑΤΩΝΟΣ ΤΙΜΑΙΟΣ, εδ. 23a-b
«Εμείς λοιπόν ό,τι ωραίο, σπουδαίο ή αξιοπερίεργο ακούμε πως συνέβη είτε στη χώρα σας είτε εδώ ή οπουδήποτε αλλού το καταγράφουμε από πάρα πολύ παλιά στους ναούς μας και το διασώζουμε. Αντίθετα, στη δική σας περίπτωση και σε άλλες ανάλογες,...πέφτουν επάνω σας οι καταιγίδες του ουρανού, σαν επιδημία που επανέρχεται πάλι και πάλι σε τακτά χρονικά διαστήματα, και σας αφήνουν μόνο με τους αγράμματους και τους ακαλλιέργητους. Κι έτσι ξεκινάτε πάλι από την αρχή, σαν να ξανανιώνετε, χωρίς να ξέρετε όσα έγιναν παλαιότερα εδώ ή στη χώρα σας».

Το παραπάνω εξηγεί αρκετά ικανοποιητικά πώς ρακέτες σαν αυτή για την οποία μιλάμε ξεχάστηκαν διαμέσου των χρόνων και μαζί τους η τεράστια ανωτερότητα που είχαν στην αίσθηση... :(

DJTaurus
08-11-18, 09:05
Ο Nole με την PT75A cusromarismeni παίζει γιατί έχω ακούσει ότι ίσως του φτιάχνουν μέχρι και το mold της Wilson που έπαιζε πριν πάει στη Head...?

Orbon
08-11-18, 13:23
Κάπου είχα διαβάσει ότι ο Κλαουδάτος δεν παίζει στην πραγματικότητα με Blade 98S , και ότι πρόκειται για paintjob .

Simplicius
08-11-18, 18:23
Ο Nole με την PT75A cusromarismeni παίζει γιατί έχω ακούσει ότι ίσως του φτιάχνουν μέχρι και το mold της Wilson που έπαιζε πριν πάει στη Head...?

Όχι, o Nole παίζει με Head PT113.
Ίδιο mold και TwinTube τεχνολογία με την Head Ti. Radical MP (https://www.prostocktennis.com/products/head-ti-radical-mp-made-in-austria). Φυσικά με άλλο layup, ειδικά για εκείνον.

Σας την πούλαγα πέρσι τέτοια εποχή στο 50άρικο και δεν ενδιαφέρθηκε κανένας...
Τελικά την πήρε μια κοπέλα από τον Βόλο, μέσω Χ.Ε., που φαντάζομαι ότι δεν έχει διανοηθεί καν τη ρακέτα έχει στα χέρια της...
Εντάξει, τα "υλικά" αυτής με εκείνη του Djokovic, προφανώς δεν έχουν καμιά σχέση μεταξύ τους, αλλά και μόνο για την ιστορία του καλουπιού και το "Made in Austria" επάνω της ...αξίζει!

Η πλάκα είναι ότι η Head έχει βάλει τον Djokovic που παίζει με Radical να διαφημίζει τις Speed και τον Murray που παίζει με καλούπι Prestige (PT57) να προωθεί τις Radical! Ότι να 'ναι...

captain
08-11-18, 22:17
Ευχάριστο να σε διαβάζω κάθε φορά που γράφεις κάτι "γιατρέ". Μη μου το κάνεις όμως το άρθρο σου επεισόδιο της Λάμψης και περιμένουμε να δούμε αν θα πουληθεί η τζαϊαντ... !

DJTaurus
09-11-18, 00:45
Όχι, o Nole παίζει με Head PT113.
Ίδιο mold και TwinTube τεχνολογία με την Head Ti. Radical MP (https://www.prostocktennis.com/products/head-ti-radical-mp-made-in-austria). Φυσικά με άλλο layup, ειδικά για εκείνον.


Το οποίο layup το έχει αλλάξει κανα δυο φορές από τότε που γύρισε από τον τραυματισμό στο χέρι. Τεσπα διαβάζω ότι από τις pro stock ρακέτες που μπορείς να βρεις εύκολα και να πάρεις γεύση από ρακέτα αθλητών είναι η παρακάτω. Έχεις άποψη ;
https://www.tenniswarehouse-europe.com/Pacific_BXT_X_Force_Pro_No_1_Racket/descpageRCPACIH-XFP1.html (http://bit.ly/2TdcBRe)

Επίσης η Wilson Ultra Tour φημολογείται ότι είναι ενας από τους κωδικούς της H19 mold. Προσωπικά δε μου άρεσε καθόλου σε stock spec θέλει να παίξεις με lead για να λάμψει.

Simplicius
10-11-18, 20:11
.

Ευχάριστο να σε διαβάζω κάθε φορά που γράφεις κάτι "γιατρέ". Μη μου το κάνεις όμως το άρθρο σου επεισόδιο της Λάμψης και περιμένουμε να δούμε αν θα πουληθεί η τζαϊαντ... !

Χαχαχα. Κοίτα, με το ATP Finals να ξεκινάει αύριο, δεν έχεις ελπίδα...
«Sorry, No Bonus» που λέγανε και στο χωριό μου!



Τεσπα διαβάζω ότι από τις pro stock ρακέτες που μπορείς να βρεις εύκολα και να πάρεις γεύση από ρακέτα αθλητών είναι η παρακάτω. Έχεις άποψη ; https://www.tenniswarehouse-europe.com/Pacific_BXT_X_Force_Pro_No_1_Racket/descpageRCPACIH-XFP1.html (http://bit.ly/2TdcBRe)

Μεγάλη κουβέντα αυτή! Πάντως δεν έχω παίξει με τη συγκεκριμένη.
Αφού με ξέρεις τώρα. Με 160 κασέρι, περίμενα να την πάρεις εσύ και μετά να μου τη δώσεις για τα κλασικά «50» !!! Αλλά έχεις χαλάσει πια... Τώρα βάζεις και την συναισθηματική αξία του χωρισμού και στο τέλος πάλι βγαίνουν μια η άλλη! Χαχαχαχα


Επίσης η Wilson Ultra Tour φημολογείται ότι είναι ενας από τους κωδικούς της H19 mold. Προσωπικά δε μου άρεσε καθόλου σε stock spec θέλει να παίξεις με lead για να λάμψει.

Όταν είχε πρωτοβγεί είχα ενθουσιαστεί με την ιδέα.
Μετά ξενέρωσα με το 18x20 και μου έφυγε.

Πάντως και οι δύο που λες είναι ρακέτες που θα ήθελα να δοκιμάσω, καθώς έχουν «κλασικές ρίζες». Δεν ξέρω όμως αν καμία τους κουβαλάει την «αυθεντική» κλασική αίσθηση... Συνήθως εκείνοι που έχουν και τις παλιές και τις νέες, λένε όχι...

Πάω να δω Στέφανο τώρα!
Έτσι όπως πάει (και βέβαια το εύχομαι ολόψυχα) θα μας χαλάσει το συγκεκριμένο άρθρο και η «πιο επιτυχημένη» θα είναι η δική του ρακέτα!

DJTaurus
10-11-18, 20:31
Ο τσάμπας πέθανε ρε. Και να στο πω και χύμα να το ακούσουν και οι άλλοι. Το 90% όσων ασχολούνται εδώ μέσα είναι τσαμπατζήδες. Αγοράζουμε καινούργιες ρακέτες τόσα χρόνια των 200 ευρώ και σου λένε μετά στις αγγελίες φιλαράκι διαθέτω μέχρι 90 ευρώ και δεν βγαίνω και άλλες τέτοιες πίπες. Αυτό είναι το τενιστικο κοινο του φόρουμ. Εξάλλου τα τελευταία χρόνια οι νέες ρακέτες ακολουθούν babolat μονοπάτια σε stiffness και εύκολη δύναμη. Δεν αξίζει να ασχοληθείς με τα συγχρονα τηγανια. Έχω βάλει συγκεκριμένα ένα διαμάντι αγγελία στα 60 ευρώ την head speed mp youtek όταν η head έβγαζε πραγματικές ρακέτες πριν τις graphene και οι πουθεναδες μου λένε 40 ευρώ και κατι τέτοια όταν στο eBay παίζει στα 140 ευρώ και πάνω. Άντε γεια ζώα πάρτε καμία pure drive γιατί μέχρι για εκεί είστε. Και μην ακούσω κανέναν να γράφει για προσφορά και ζήτηση. Να μάθετε να σέβεστε ζώα. Ο άλλος πούλαγε phantom pro 140 ευρώ μέσα στο μήνα που βγηκε και δεν μπορούσε να τη δώσει. Τι να πει κανείς από εκεί κ πέρα. Rant mode off. Αυτά που γράφω εκπροσωπούν πολλά παιδιά του forum......

Simplicius
11-11-18, 01:17
Ο τσάμπας πέθανε ρε. Και να στο πω και χύμα να το ακούσουν και οι άλλοι. Το 90% όσων ασχολούνται εδώ μέσα είναι τσαμπατζήδες. Αγοράζουμε καινούργιες ρακέτες τόσα χρόνια των 200 ευρώ και σου λένε μετά στις αγγελίες φιλαράκι διαθέτω μέχρι 90 ευρώ και δεν βγαίνω και άλλες τέτοιες πίπες. Αυτό είναι το τενιστικο κοινο του φόρουμ. Εξάλλου τα τελευταία χρόνια οι νέες ρακέτες ακολουθούν babolat μονοπάτια σε stiffness και εύκολη δύναμη. Δεν αξίζει να ασχοληθείς με τα συγχρονα τηγανια. Έχω βάλει συγκεκριμένα ένα διαμάντι αγγελία στα 60 ευρώ την head speed mp youtek όταν η head έβγαζε πραγματικές ρακέτες πριν τις graphene και οι πουθεναδες μου λένε 40 ευρώ και κατι τέτοια όταν στο eBay παίζει στα 140 ευρώ και πάνω. Άντε γεια ζώα πάρτε καμία pure drive γιατί μέχρι για εκεί είστε. Και μην ακούσω κανέναν να γράφει για προσφορά και ζήτηση. Να μάθετε να σέβεστε ζώα. Ο άλλος πούλαγε phantom pro 140 ευρώ μέσα στο μήνα που βγηκε και δεν μπορούσε να τη δώσει. Τι να πει κανείς από εκεί κ πέρα. Rant mode off. Αυτά που γράφω εκπροσωπούν πολλά παιδιά του forum......

Οοοου, έχεις βάλει τόσα πολλά διαφορετικά θέματα μέσα σε μια παράγραφο, που δεν ξέρω τι να πρωτοαπαντήσω!!!!

Πρώτον, ο «τσάμπας» δεν πέθανε! Καρατσεκαρισμένο!
Οι τελευταίες τρεις ρακέτες μου, σε κατάσταση 9+/10, ήρθαν από το εξωτερικό με 25 ευρώ η μια, μαζί με τα μεταφορικά.
ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΙ ΙΔΙΕΣ υπάρχουν και στο eBay με 110-120 ευρώ...

Εκεί φίλε, όταν κάποιος δεν θέλει πια μια ρακέτα, ουσιαστικά τη χαρίζει.
Και για να μην πει χαρίζεται και τη πάρει οποιοσδήποτε τυχαίος, βάζει μια συμβολική τιμή 10-15 ευρώ, ώστε να πάει σε κάποιον που τη θέλει πραγματικά.

Σε περίπτωση πάλι που εννοείς τον «Έλληνα τσάμπα» αυτός δε γεννήθηκε ποτέ για να πεθάνει...

Δυστυχώς στη χώρα μας (βάζω και το εαυτό μου μέσα) προφανώς και λόγω της καπελωμένης τιμής στα πάντα θεωρούμε κάθε αγορά αντικειμένου ( που στο φινάλε είναι «αναλώσιμο» ) ως την «επένδυση του αιώνα». Πρώτα το ψειρίζουμε μέχρι αηδίας για να το πάρουμε και στη συνέχεια, όταν αποφασίζουμε να το δώσουμε μετά από 10 χρόνια, θέλουμε και όλα τα λεφτά μας πίσω.

Αυτό δεν έχει να κάνει με συγκεκριμένα άτομα και με το φόρουμ, αλλά με κάθε πράγμα και με το 80% της κοινωνίας! Ρίξε μια ματιά πχ. στη ΧΕ για ότι πράγμα θέλεις, από ρακέτα μέχρι αυτοκίνητο και μετά ψάξε για τα ίδια πράγματα στην αντίστοιχη Χρυσή Ευκαιρία πχ. της Γερμανίας. Έχουν λιγότερο από τη μισή «ελληνική» τιμή...

Όσο για τη Head Speed MP Youtek που αναφέρεις, στο eBay (που δεν το λες και από τα πιο φτηνά) έχει από 45 έως 55 ευρώ (τουλάχιστον σε 3-4 αγγελίες που βλέπω τώρα). Επίσης, με αναζήτηση εδώ στο φόρουμ, θα βρεις παλιές αγγελίες για άλλες τόσες, με τιμή όλες στα 50 ευρώ και μάλιστα ήδη από το 2013!

Μάλλον το 140 που λες αναφέρεται σε καινούργια (NOS). Όντως βλέπω μια ολοκαίνουργια στα 130.

Όσο για το φίλο με την Phantom Pro, συμφωνώ ότι το 140 είναι λίγο, αλλά σκέψου ότι μιλάς για μια πάρα πολύ ιδιαίτερη ρακέτα, που απευθύνεται σε απειροελάχιστους. Αυτή τη δυσκολία τη ξέρεις από πριν, όταν την αγοράζεις.

Τέλος πάντων, το χαρμόσυνο νέο είναι ότι σε ακούω αλλαγμένο στις ιδέες σου.
Είχα μείνει ότι είσαι το απόλυτο racquet fashion-victim, κάθε χρόνο και την εκάστοτε καινούργια και τώρα σε ακούω να μιλάς για Head Youtek και μάλιστα σκέτη (ούτε καν IG)! Μπράβο ρε, είσαι σε καλό δρόμο! Άσχετα που η Head Speed MP Youtek, ειδικά η 16x19, με twistweight 10.72 μπαλατζάρουν σα βάρκα...

DJTaurus
11-11-18, 09:52
Simpl μη τους δικαιολογείς. Έχω βάλει ένα σωρό αγγελίες αυτά τα χρόνια. Ξέρεις τι συμβαίνει στα pm με τους περίεργους. Το έχουμε δει το έργο όταν μπαίνει αγγελία μια aero... φεύγει σε χρόνο dt γιατί οι τύποι εκτος από τσαμπατζήδες είναι και ΑΜΠΑΛΟΙ. Και επειδή είμαι και σε τόσα αλλά forum αυτή την απαξία σε αγοραπωλησίες δεν την έχω δει άλλου. Όσον αφορά την Head η σύγκριση γίνεται με τις μεταγενέστερες Graphene. Ε οι youtek είναι οι τελευταίες των μοικανων....βάρκα ξεβαρκα έλα βρες μου άλλη 315 με τόσο γρήγορη αιώρηση. Επίσης δεν ξέρω πολλές 100αρες με τέτοιο control, αίσθηση και κούμπωμα. Αλλά αυτό το αφήνω στο περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Η δικιά μου είναι κατάσταση 9/10
https://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=head+speed+mp+youtek

jeep2008
11-11-18, 10:55
''Δυστυχώς στη χώρα μας (βάζω και το εαυτό μου μέσα) προφανώς και λόγω της καπελωμένης τιμής στα πάντα θεωρούμε κάθε αγορά αντικειμένου ( που στο φινάλε είναι «αναλώσιμο» ) ως την «επένδυση του αιώνα». Πρώτα το ψειρίζουμε μέχρι αηδίας για να το πάρουμε και στη συνέχεια, όταν αποφασίζουμε να το δώσουμε μετά από 10 χρόνια, θέλουμε και όλα τα λεφτά μας πίσω.''

''Ξέρεις τι συμβαίνει στα pm με τους περίεργους. Το έχουμε δει το έργο όταν μπαίνει αγγελία μια aero... φεύγει σε χρόνο dt γιατί οι τύποι εκτος από τσαμπατζήδες είναι και ΑΜΠΑΛΟΙ. Και επειδή είμαι και σε τόσα αλλά forum αυτή την απαξία σε αγοραπωλησίες δεν την έχω δει άλλου.''

ΣΟΦΑ ΛΟΓΙΑ!

Simplicius
11-11-18, 22:32
----------------------------------------

Μέρος 4ο

Η πιο επιτυχημένη «ελληνική» ρακέτα!

Είχαν περάσει περίπου δύο ώρες από τη στιγμή που στριμώχτηκε στην οικονομική θέση του Airbus Α310 και όλη αυτή την ώρα δεν είχε σταματήσει να κάνει χιλιάδες σκέψεις στο μυαλό του. Άλλη μια διαφορετική, κάθε λίγα δευτερόλεπτα. Και ήθελε ακόμα τρεισήμισι ώρες μέχρι να φτάσει στον προορισμό του. Υπολόγισε ότι τώρα πρέπει να περνούσε επάνω από την Ελλάδα. Την Ελλάδα που τόσο πολύ αγαπούσε και ας μην είχε ζήσει ποτέ εκεί. Προσπάθησε να ξεχωρίσει ένα μικρό ίχνος γης ανάμεσα από τα πυκνά μαύρα σύννεφα του Οκτωβριάτικου ουρανού, χωρίς να τα καταφέρει.

Παρότι ήταν ακόμα παιδί, είχε κλείσει τα δεκατέσσερα μόλις πριν λίγους μήνες, είχε μπει πολλές φορές ως τώρα σε αεροπλάνο, πηγαίνοντας σε διάφορα τουρνουά στην Ευρώπη. Αυτό το ταξίδι ήταν όμως διαφορετικό. Τώρα δεν υπήρχε κλεισμένο εισιτήριο επιστροφής. Τώρα πήγαινε για να μείνει. Πόσο; Δεν ήξερε και ούτε μπορούσε να φανταστεί. Ίσως μόλις μια εβδομάδα. Ίσως πάλι, όλη του τη ζωή. Ο στόχος ήταν μεγάλος. Να γίνει ο καλύτερος παίκτης του κόσμου. Το Νο1. Το πίστευε; Όχι. Το ήθελε, προσεύχονταν κρυφά γι’ αυτό, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν το πίστευε. Και πώς θα μπορούσε να το πιστέψει; Ότι αυτός, ανάμεσα σε τόσα άλλα, «εκατομμύρια, αν το σκεφτείς» παιδιά θα είναι ο καλύτερος; «Για να το πιστεύει όμως ο coach ίσως και να γίνεται», ψιθύρισε. Η μεσήλικη κυρία που κάθονταν στη διπλανή θέση γύρισε, τον κοίταξε και του χάρισε ένα χαμόγελο συμπάθειας.

«Καλύτερα να κοιμηθώ λίγο» σκέφτηκε.
«Θα είναι μια μεγάλη μέρα σήμερα».
Καιρός για χάσιμο δεν υπήρχε. Το πρόγραμμα, ακόμα και αυτή την πρώτη ημέρα που θα έφτανε ήταν ήδη ορισμένο. Το απόγευμα θα έκανε κιόλας την πρώτη του προπόνηση. Δεν χρειάστηκε και πολύ μέχρι να τον πάρει ο ύπνος. Ήταν μόλις 7:30 το πρωί και ήταν ήδη στο πόδι από τις 3:00 π.μ., μέχρι να ετοιμάσει το σάκο του και μια τεράστια βαλίτσα του με όλες τις σπιτικές αναμνήσεις που έπρεπε να πάρει σε αυτό το, κανείς δε ξέρει πόσο, μεγάλο ταξίδι...

-----------

Τον ξεχώρισε από μακριά. Άλλωστε ήταν ο μόνος που φορούσε αθλητική φόρμα απ’ όσους έφτασαν με τη συγκεκριμένη πτήση. Μπορεί να ήταν ακόμα παιδί, αλλά φαίνονταν αρκετά μεγαλύτερος από την ηλικία του.

«Καλωσόρισες» του είπε με σπαστά ελληνικά.
«Βλέπω έφερες μαζί και τις ρακέτες σου» συνέχισε με επίσης σπαστά αγγλικά και έριξε το σάκο και την πελώρια βαλίτσα στο πίσω μέρος ενός Renault Kangoo, βαμμένου στα χρώματα της Ακαδημίας.

«Ξέρεις, δεν θα σου χρειαστούν αυτές ποια. Είσαι εδώ για να γίνεις επαγγελματίας. Αυτές δεν κάνουν. Χρειάζεσαι εξοπλισμό πρωταθλητή».

Το παιδί τον κοίταξε με τρόμο.
Σαν να κατάλαβε την έγνοια του, συνέχισε.
«Μη φοβάσαι. Θα πάρουμε μόνο τέσσερις. Νομίζω είναι αρκετές για αρχή. Αυτές, οι πρώτες, θα είναι δώρο από ‘μένα. Εάν όλα πάνε κατ’ ευχή, βλέπουμε μετά».

Ο μικρός ένιωσε προς στιγμή ανακούφιση αλλά συνάμα και μια δέσμευση.
Και αν δεν πήγαιναν όλα κατ’ ευχή;

«Κοίτα, πρέπει να βρούμε μια ρακέτα που θα χτίσουμε το παιχνίδι σου πάνω σ’ αυτή» συνέχισε ο coach. «Μια ρακέτα με την οποία θα παίζεις με αυτή σε όλη σου τη καριέρα. Αλήθεια, ποιος είναι ο αγαπημένος σου παίκτης;».
«Ο Agassi» απάντησε ο μικρός, χωρίς δισταγμό.
«Θα ήθελα τη ρακέτα κάποιου που έχει κερδίσει Grand Slam. Έτσι θα ξέρω ότι η ρακέτα μπορεί και εάν δε κερδίσω ποτέ ένα, το πρόβλημα θα είμαι εγώ. Οπότε ή του Agassi ή του Sampras θέλω» συνέχισε με πρωτόγνωρη για την ηλικία του ωριμότητα.

Ο coach τον κοίταξε και χαμογέλασε.
«Δε μπορώ να σου πάρω καμία από αυτές. Και μη σκεφτείς ότι το πρόβλημα είναι τα χρήματα. Θα με σκοτώσει η μητέρα σου εάν σε στείλω πίσω την επόμενη εβδομάδα ανάπηρο. Μπορεί να είσαι αρκετά εύσωμος για την ηλικία σου, αλλά δεν παύεις να είσαι ακόμα παιδί. Δεν μπορείς να παίξεις ακόμα με τέτοιες βαριές και δυσκίνητες ρακέτες».

«Τότε ίσως η κόκκινη, εκείνου του άλλου, του Ρώσου; Εκτός από τον Andre και τον Pete κέρδισε και αυτός Grand Slam φέτος. Εκείνου κάνει;» ρώτησε ο μικρός με αγωνία, καθώς οι επιλογές του αναπάντεχα στένευαν.

«Ναι, κάνει» είπε ο coach.
«Πάμε, τώρα κιόλας, τις να πάρουμε. Είναι άλλωστε στο δρόμο μας. Το απόγευμα θα παίξεις με αυτές...»

Συνεχίζεται....

----------------------------------------

DJTaurus
14-11-18, 12:11
Μας τα έχεις κάνει τσουρέκια. Ακόμα να μας πεις το μοντέλο. Αν ετοιμάζεις βιβλίο ρίξε μου ένα preorder σε audiobook για iBooks γιατί βαριέμαι να διαβάζω :p

Simplicius
14-11-18, 16:06
Μας τα έχεις κάνει τσουρέκια. Ακόμα να μας πεις το μοντέλο. Αν ετοιμάζεις βιβλίο ρίξε μου ένα preorder σε audiobook για iBooks γιατί βαριέμαι να διαβάζω :p

Χαχαχαχα

Όχι, όχι τσουρέκια. Sachertorte!

https://www.rewe.de/_ts_01506418541913/.imaging/dim/1480/0/50-50/dam/rewe-de/rezepte-und-gesund-geniessen/rezepte-und-ernaehrung/oesterreich/Sachertorte/ew_oesterreich_sachertorte_rdk-ch_kv_1480.jpg

Όλο hint σας δίνω! Τι άλλο να κάνω ο Σωκράτης;

Χαχαχαχα

dimitrisnd
14-11-18, 23:15
Για κάνα παγδατη μου μυρίζει

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

nik_marin
14-11-18, 23:20
Μα, τον έχει βάλει στο πρώτο ποστ...

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

DJTaurus
15-11-18, 00:33
Αν είναι αυτή την ξέρουμε εδώ και καιρό ότι είναι ρακετονι και είναι στα άμεσα σχέδια να παιχτεί.
https://www.tenniswarehouse-europe.com/Pacific_BXT_X_Force_Pro_No_1_Racket/descpageRCPACIH-XFP1.html (http://bit.ly/2TdcBRe)

tennisholic
15-11-18, 08:53
Αν είναι αυτή την ξέρουμε εδώ και καιρό ότι είναι ρακετονι και είναι στα άμεσα σχέδια να παιχτεί.
https://www.tenniswarehouse-europe.com/Pacific_BXT_X_Force_Pro_No_1_Racket/descpageRCPACIH-XFP1.html (http://bit.ly/2TdcBRe)

Υπάρχει και σε 295 γραμμάρια, επίσης είναι string sensitive αλλά πολύ ποιοτική ρακέτα. Πλέξιμο χαμηλά, στα 21 κιλά. Θα με θυμηθείς. Όσο για τον Simplicius βρήκα γρήγορα την μάρκα όχι το μοντέλο. Είσαι πολύ κοντά...

Simplicius
16-11-18, 19:13
.
Χωρίς να υπάρχει σοβαρός λόγος «για δικαιολογίες» θα ήθελα να σας πω δύο-τρία πράγματα, καθώς αναφέρετε αρκετοί ότι σας έχω «σκάσει» με αυτό το αρθράκι.

Όταν ξεκίνησα να το γράφω, στο τέλος Ιουνίου, που έπιασα την (πρώτη) ρακέτα στα χέρια μου, είχα σκεφτεί ότι όπως κάθε κείμενο που «σέβεται τον εαυτό του» θα πρέπει να έχει και προσωπικές εντυπώσεις αλλά και δευτερογενείς πληροφορίες για τη ρακέτα.

Οι προσωπικές εντυπώσεις απαιτούν κάποιο χρόνο για να διαμορφωθούν σφαιρικά και εκτός των καλοκαιρινών διακοπών που δεν έπαιξα καθόλου, είχα και ένα πρόβλημα με το πέλμα το οποίο με έκανε (και ακόμα με κάνει) να μη παίζω δυστυχώς τένις πάνω από 3-4 φορές το μήνα.

Παράλληλα, καθώς μιλάμε για ρακέτες της δεκαετίας του ’90, η αναζήτηση πληροφοριών και φωτογραφιών στο internet αποδείχθηκε πολύ δύσκολη. Οι παλαιότεροι θα θυμούνται πώς ήταν το internet την εποχή εκείνη... Σχεδόν ανύπαρκτο!

Τέλος, στην πορεία θέλησα να πλατύνω τη γνώση μου, με την αγορά προγενέστερων και μεταγενέστερων εκδόσεων εκείνης της αρχικής ρακέτας. Πράγμα το οποίο επίσης δεν είναι και πολύ εύκολο καθώς μιλάμε για, κυριολεκτικά, συλλεκτικά κομμάτια. Τα οποία δεν μπορούσαν να βρεθούν εύκολα. Απαιτούν χρόνο και κόπο, ειδικά εάν θέλει κάποιος να αποφύγει τις κακοτοπιές και να βρει μερικά σε πραγματικά καλή κατάσταση.

Σκεφτείτε ότι η μία από τις πέντε που έχω έως τώρα έκανε περίπου 1,5 μήνα να φτάσει στα χέρια μου από τη στιγμή που τη βρήκα και αυτό με απίστευτη περιπέτεια! Φανταστείτε ότι την αγόρασε γνωστός-γνωστού χέρι-με χέρι από αγγελία στο εξωτερικό και την έστειλε Ελλάδα μετά, πρώτα σε άλλον και μετά έφτασε σε ‘μένα! Ιστορίες για φίδια δηλαδή!

Τις δε δύο από τις πέντε, δεν έχω καταφέρει ακόμα να τις παίξω ούτε στιγμή...

Οπότε λίγη υπομονή... Μόλις μπορέσω θα σας ανεβάσω ότι «δευτερογενές» έχω μαζέψει και σε δεύτερο χρόνο θα βάλω και τη δική μου άποψη, που υποθέτω ότι δεν σας καίει και πολύ... ;)

Ζητώντας την κατανόησή σας,

Μάνος

jeep2008
17-11-18, 09:58
Για το πέλμα τα έχω περάσει και είμαι πλέον expert. Αν θέλεις κάποια συμβουλή πες μου.

Simplicius
21-12-18, 16:55
------------------------

Μέρος 5ο

Η πιο επιτυχημένη «ελληνική» ρακέτα!

Η παραπάνω ιστορία είναι φανταστική, αλλά είναι πιθανό να είναι αρκετά κοντά στα πραγματικά γεγονότα που συνέβησαν τότε, στα τέλη της δεκαετίες του ‘90...

Ο «μικρός» είναι, όπως κάποιοι έχετε ήδη καταλάβει, ο «Έλληνας» Μάρκος Παγδατής! Ο «Coach» είναι φυσικά ο Patrick Mouratoglou, ο οποίος έχει και αυτός Ελληνικές ρίζες από τον πατέρα του και εκείνο τον Οκτώβριο του 1999 προσκάλεσε τον νεαρό Παγδατή, ήταν μόλις 14 ετών ο Μάρκος τότε, στη σχετικά νεοσύστατη ακαδημία που είχε ιδρύσει μόλις τρία χρόνια πριν (1996) και η οποία είχε εκείνη την εποχή την έδρα της στα περίχωρα του Παρισιού.

https://i.postimg.cc/LXPW3Z7Y/Marcos-Patrick-LOW.jpg

Ο «Ρώσος» που είχε κερδίσει εκείνη τη χρονιά (1999) το Αυστραλιανό Open ήταν ο Yevgeny Kafelnikov! Ένας παίκτης που μπορεί να κέρδισε στην καριέρα του μόνο δύο Grand Slams (French Open 1996, Australian Open 1999), βρέθηκε όμως εκείνη την ίδια χρονιά στο Νο1 του κόσμου και ακόμα και σήμερα φιγουράρει στο Νο23 της λίστας των εσόδων από έπαθλα τένις όλων των εποχών, πάνω και από άλλους αρκετά πιο αναγνωρίσιμους παίκτες, όπως οι Goran Ivanisevic, Stefan Edberg, Andy Roddick, Lleyton Hewitt, ακόμα και πάνω από τoν «πολύ» Ivan Lendl των 8 Grand Slams!

https://i.postimg.cc/TYv9Z3Nx/Kafelnikov-1999-low.jpg

Η «κόκκινη» ρακέτα με την οποία έπαιζε ο Kafelnikov τότε και με την οποία παίζει και ο Μάρκος σε όλη του την επαγγελματική σταδιοδρομία ήταν η Fischer Vacuum Technic Pro 98 ή εν’ συντομία Fischer VT Pro 98. Πρόκειται για μια ρακέτα η οποία, όπως είπα και στην αρχή, ήταν μια απλή ρακέτα εμπορίου, την οποία μπορούσε να αγοράσει οποιοσδήποτε, από οποιοδήποτε τενιστικό κατάστημα τη δεκαετία του ‘90!

Κάπου διάβασα ότι ο Μάρκος παίζει με Fischer από την ηλικία των 7 ετών, αν και δεν πιστεύω ότι ακόμα και ένα ταλέντο όπως ο Μάρκος μπορούσε να σηκώνει μια ρακέτα 340 γρ σε τόσο μικρή ηλικία. Αλλά γιατί όχι; Μήπως τις μεταλλικές ρακέτες οι ξύλινες δεν ήταν ακόμα βαρύτερες; Και με αυτές δε μάθαινάν όλοι, και οι μικροί, τένις; Σε κάθε περίπτωση, μόνο ο ίδιος ο Μάρκος μπορεί να επιβεβαιώσει κάτι τέτοιο!

Το σίγουρο είναι ότι από την πρώτη χρονική στιγμή από την οποία υπάρχουν ντοκουμέντα, εικόνες και βίντεο δηλαδή, έως και σήμερα που γράφεται αυτό το κείμενο, ο Μάρκος φαίνεται ότι χρησιμοποιεί την Fischer VT Pro 98!

https://i.postimg.cc/C5ZZzS64/Simplicius-My-Fischer-Collection-2018-5-LOW.jpg

Για όσους δεν έχουν ακούσει κάτι για την Αυστριακή (σ.σ. εδώ κολλάει και το παραπάνω εικονιζόμενο γλυκό) εταιρεία Fischer, να πούμε ότι και αυτή, όπως και η Head, έχουν τις επιχειρηματικές ρίζες τους στην κατασκευή σκι χιονιού και στην πορεία, μετάφεραν την υψηλή τεχνογνωσία τους στα κράματα αλουμινίου, ανθρακονημάτων κλπ. στα τμήματα παραγωγής μεταλλικών ρακετών που δημιούργησαν τις δεκαετίες ’60 και το ’70. Δυστυχώς η Fischer, παρότι κατά γενική ομολογία παρήγαγε κορυφαίες ρακέτες τένις, δεν ακολούθησε το δυνατό μάρκετινγκ και τις χορηγίες σπουδαίων παικτών όπως η Head, με αποτέλεσμα μεταξύ 2008 και 2009, σχεδόν 35 χρόνια από την έναρξη της «τενιστικής» της δραστηριότητας το 1974, να αποφασίζει ότι δεν είχε πλέον εμπορικό ενδιαφέρον η διατήρηση του συγκεκριμένου τμήματος καθότι συνείσφερε μόνο ένα μικρό μονοψήφιο ποσοστό στα συνολικά κέρδη της, και να επικεντρωθεί ξανά αποκλειστικά στα σκι.

Έτσι, πούλησε τη συγκεκριμένη δραστηριότητα και μαζί όλα τα γνωστά καλούπια της, στη Γερμανική Pacific, η οποία από το 1972 που ιδρύθηκε και έως τότε δεν είχε καταφέρει να κάνει αισθητή την παρουσία της στην τενιστική αγορά.

Μεταξύ τους και το πιο φημισμένο ίσως από τα καλούπια της (molds), εκείνο με τον κωδικό «252» (σ.σ. μάλλον μια ειδική συμφωνία πρέπει να έγινε για αυτό, για την οποία θα μιλήσουμε στο 6ο μέρος του άρθρου), το οποίο είχε βάλει σε αδράνεια από το 2004, όταν βγήκε η τελευταία Fischer με αυτό και το οποίο χρησιμοποιήθηκε ξανά για την Pacific X Force Lite του 2010 και στη συνέχεια στην Pacific BXT X Force Pro No. 1 του 2015. Δυστυχώς όμως και οι δύο αυτές ρακέτες έχουν α) χαμηλότερο βάρος σε σχέση με την αρχική Fischer, είναι 280 γρ και 325 γρ. πλεγμένες αντίστοιχα και β) ακόμη πιο δυστυχώς δεν έχουν τα hi-tech κεραμικά υλικά που χρησιμοποιούσε έως το 1999 η Fischer και τα οποία έκαναν την τεράστια διαφορά στην αίσθηση της ρακέτας, κάτι που προφανώς βοήθησε και στην εκτίμηση και στην αφοσίωση του Μάρκου σε αυτή!

Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα, γι’ αυτή την καταπληκτική ρακέτα της Fischer, από την αρχή!

Όσοι έχουν ασχοληθεί με ρακέτες Fischer θα γνωρίζουν το πραγματικό «χάος» με τα άπειρα και παραπλήσια ονόματα που συνήθιζε να δίνει η Αυστριακή εταιρεία στα διάφορα μοντέλα της, με αποτέλεσμα να είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο να βγάλει ένας αγοραστής άκρη... Ένα ακόμα δείγμα του κακού μάρκετινγκ που ακολουθούσε δυστυχώς η εταιρεία.

https://i.postimg.cc/fW67mrjb/Simplicius-My-Fischer-Collection-2018-LOW.jpg

Το πρώτο όνομα της συγκεκριμένης ρακέτας που χρησιμοποιεί ο Μάρκος και πριν αυτή ονομαστεί Fischer Vacuum Technic Pro 98 (ή εν συντομία VT Pro 98) το 1998 όπου ξεκινά η παραπάνω δική μας φανταστική ιστορία, ήταν Fischer Vacuum Mid Plus Pro. Πρωτοκυκλοφόρησε το 1992 ακριβώς με το ίδιο αναγνωρίσιμο καλούπι «252» του οποίου θα δούμε αναλυτικά την «περιπέτεια» στη συνέχεια, και κατά μία έννοια (έστω με διαφορετικό βάρος και κατώτερα υλικά κατασκευής) είναι διαθέσιμη ως σήμερα, 26 χρόνια μετά την πρώτη εμφάνισή της!

Συνεχίζεται...

-------------------------

nik_marin
02-03-19, 09:46
Μέρος 6ο.?
Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Simplicius
02-03-19, 19:22
Μέρος 6ο.?

Ναι nik_, θα υπάρξει σύντομα το 6ο!
Πιθανόν και ένα 7ο και τελευταίο, γιατί δεν βλέπω να χωράνε όλα στο 6ο.

Από τις γιορτές που ανέβασα το 5ο μέχρι και σήμερα πέρασα δύο πολύ δύσκολους μήνες στη δουλειά, πάνω από τα μισά Σ/Κ ήμουν εκεί...
Οπότε μόνο μυαλό για άρθρο δεν υπήρχε... Έπαιξα και τένις ...ΜΙΑ φορά!!!
Τώρα όμως πέρασε η "πίκρα".
Θα το φροντίσω σύντομα! ;)

Simplicius
24-03-19, 20:20
.
Ξεκίνησα το 6ο μέρος και καλώς εχόντων θα είναι έτοιμο σε μερικές ημέρες.
Πραγματικά είναι απάνθρωπο αυτό το θέμα!
Χίλιες φορές πιο δύσκολο μου έχει φανεί αυτό από το άρθρο της επιλογής ρακέτας.
Πολύ δύσκολο να βρεθούν αξιόπιστες πληροφορίες για τις αρχές του '90...
Τέλος πάντων. Κάτι θα σας έχω σύντομα!!

Να πω επίσης ότι επειδή «κάποιοι» ανέφεραν σε άλλα threads ότι ακόμη περιμένουν να μάθουν (sic) «ποιά είναι η πιο επιτυχημένη ελληνική ρακέτα», να επαναλάβω εδώ στην αρχή του 6ου μέρους, ότι είναι η Fischer Vacuum Midplus ή όπως ονομάστηκε μετέπειτα η Fischer Vacuum Technic Pro 98 και εν συντομία VT Pro 98 και την οποία χρησιμοποιεί σε όλη του τη σταδιοδρομία ο Μάρκος Παγδατής. Με αυτή ο Μάρκος έφτασε τον Αύγουστο του 2006 στο υψηλότερο ATP Ranking που έχει βρεθεί ποτέ κάποιος Έλληνας, συγκεκριμένα στο No 8. Ελπίζω τώρα η απάντηση να είναι απόλυτα κατανοητή από όλους...

Όσοι θέλετε να μάθετε περισσότερα για αυτή την υπέροχη ρακέτα, με τεράστια διαφορά η καλύτερη ρακέτα που έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, μπορείτε να συνεχίσετε να διαβάστε και το 6ο μέρος σύντομα!

Όσοι καλύφτηκαν με την παραπάνω απάντηση, μπορούν να ξεκουραστούν, μετά την ταλαιπωρία τόοοοσου διαβάσματος!
LOL. :D

DJTaurus
24-03-19, 23:31
.
Όσοι καλύφτηκαν με την παραπάνω απάντηση, μπορούν να ξεκουραστούν, μετά την ταλαιπωρία τόοοοσου διαβάσματος!
LOL. :D

Ανάσταση!!!

https://youtu.be/g7kS68T6ptA

geods3
25-03-19, 23:42
Οοοου, έχεις βάλει τόσα πολλά διαφορετικά θέματα μέσα σε μια παράγραφο, που δεν ξέρω τι να πρωτοαπαντήσω!!!!

Πρώτον, ο «τσάμπας» δεν πέθανε! Καρατσεκαρισμένο!
Οι τελευταίες τρεις ρακέτες μου, σε κατάσταση 9+/10, ήρθαν από το εξωτερικό με 25 ευρώ η μια, μαζί με τα μεταφορικά.
ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΙ ΙΔΙΕΣ υπάρχουν και στο eBay με 110-120 ευρώ...

Εκεί φίλε, όταν κάποιος δεν θέλει πια μια ρακέτα, ουσιαστικά τη χαρίζει.
Και για να μην πει χαρίζεται και τη πάρει οποιοσδήποτε τυχαίος, βάζει μια συμβολική τιμή 10-15 ευρώ, ώστε να πάει σε κάποιον που τη θέλει πραγματικά.

Σε περίπτωση πάλι που εννοείς τον «Έλληνα τσάμπα» αυτός δε γεννήθηκε ποτέ για να πεθάνει...

Δυστυχώς στη χώρα μας (βάζω και το εαυτό μου μέσα) προφανώς και λόγω της καπελωμένης τιμής στα πάντα θεωρούμε κάθε αγορά αντικειμένου ( που στο φινάλε είναι «αναλώσιμο» ) ως την «επένδυση του αιώνα». Πρώτα το ψειρίζουμε μέχρι αηδίας για να το πάρουμε και στη συνέχεια, όταν αποφασίζουμε να το δώσουμε μετά από 10 χρόνια, θέλουμε και όλα τα λεφτά μας πίσω.

Αυτό δεν έχει να κάνει με συγκεκριμένα άτομα και με το φόρουμ, αλλά με κάθε πράγμα και με το 80% της κοινωνίας! Ρίξε μια ματιά πχ. στη ΧΕ για ότι πράγμα θέλεις, από ρακέτα μέχρι αυτοκίνητο και μετά ψάξε για τα ίδια πράγματα στην αντίστοιχη Χρυσή Ευκαιρία πχ. της Γερμανίας. Έχουν λιγότερο από τη μισή «ελληνική» τιμή...

Όσο για τη Head Speed MP Youtek που αναφέρεις, στο eBay (που δεν το λες και από τα πιο φτηνά) έχει από 45 έως 55 ευρώ (τουλάχιστον σε 3-4 αγγελίες που βλέπω τώρα). Επίσης, με αναζήτηση εδώ στο φόρουμ, θα βρεις παλιές αγγελίες για άλλες τόσες, με τιμή όλες στα 50 ευρώ και μάλιστα ήδη από το 2013!

Μάλλον το 140 που λες αναφέρεται σε καινούργια (NOS). Όντως βλέπω μια ολοκαίνουργια στα 130.

Όσο για το φίλο με την Phantom Pro, συμφωνώ ότι το 140 είναι λίγο, αλλά σκέψου ότι μιλάς για μια πάρα πολύ ιδιαίτερη ρακέτα, που απευθύνεται σε απειροελάχιστους. Αυτή τη δυσκολία τη ξέρεις από πριν, όταν την αγοράζεις.

Τέλος πάντων, το χαρμόσυνο νέο είναι ότι σε ακούω αλλαγμένο στις ιδέες σου.
Είχα μείνει ότι είσαι το απόλυτο racquet fashion-victim, κάθε χρόνο και την εκάστοτε καινούργια και τώρα σε ακούω να μιλάς για Head Youtek και μάλιστα σκέτη (ούτε καν IG)! Μπράβο ρε, είσαι σε καλό δρόμο! Άσχετα που η Head Speed MP Youtek, ειδικά η 16x19, με twistweight 10.72 μπαλατζάρουν σα βάρκα...

φιλε καλησπερα απο ποια ξενα site ή φορουμ αγοραζεις τοσο οικονομικες ρακετες περισσοτερο ρωταω επειδη μου αρεσει σε εμενα και τους φιλους μου να δοκιμαζουμε ρακετες.

Simplicius
26-03-19, 21:38
φιλε καλησπερα απο ποια ξενα site ή φορουμ αγοραζεις τοσο οικονομικες ρακετες περισσοτερο ρωταω επειδη μου αρεσει σε εμενα και τους φιλους μου να δοκιμαζουμε ρακετες.

Φίλε geods, γενικά οι παλαιότερες ρακέτες είναι φτηνές, όπου και αν τις βρεις...
Ευτυχώς για όσους, σαν και μένα ασχολούνται με διαχρονικές - συλλεκτικές ρακέτες, οι περισσότεροι ακολουθούν και στις ρακέτες τη "μόδα" που επιτάσσει να μην εμφανίζεσαι στο club με περσινή ρακέτα!! Σε αντίθεση με τους επαγγελματίες παίκτες που παίζουν με ρακέτες που βασίζονται σε μοντέλα 20ετίας και βάλε...

Φτηνές παλιές ρακέτες (με 30-40 ευρώ) υπάρχουν και εδώ στο forum, στο ebay και σε άλλα sites αγγελιών από ιδιώτες, πχ. stringforum κλπ

Βέβαια το να αγοράσεις από αυτά τα "τρίτα" sites εμπεριέχει χρόνο και κόπο...
Νομίζω ότι η παρακάτω αναφορά μου είναι ενδεικτική:


...Πράγμα το οποίο επίσης δεν είναι και πολύ εύκολο καθώς μιλάμε για, κυριολεκτικά, συλλεκτικά κομμάτια. Τα οποία δεν μπορούσαν να βρεθούν εύκολα. Απαιτούν χρόνο και κόπο, ειδικά εάν θέλει κάποιος να αποφύγει τις κακοτοπιές και να βρει μερικά σε πραγματικά καλή κατάσταση.

Σκεφτείτε ότι η μία από τις πέντε που έχω έως τώρα έκανε περίπου 1,5 μήνα να φτάσει στα χέρια μου από τη στιγμή που τη βρήκα και αυτό με απίστευτη περιπέτεια! Φανταστείτε ότι την αγόρασε γνωστός-γνωστού χέρι-με χέρι από αγγελία στο εξωτερικό και την έστειλε Ελλάδα μετά, πρώτα σε άλλον και μετά έφτασε σε ‘μένα! Ιστορίες για φίδια δηλαδή! ... Μάνος

Αυτή η αναζήτηση (και προς Θεού, αυτό δεν το λέω υποτιμητικά) δεν είναι για όλους, ούτε για συνέχεια... Κουράζει...
Δεν είναι σα να πηγαίνεις στο super market και να παίρνεις μια από το ράφι...

captain
26-03-19, 22:56
simp ακόμα και την επικονίαση του Crataegus azarolus να έγραφες θα το διάβαζα. Οπότε άντε με το καλό να δούμε και κάτι διαφορετικό.

Simplicius
12-05-19, 01:43
.
Και επίσημα πλέον το thread μετονομάζεται σε "Η δεύτερη πιο επιτυχημένη "ελληνική" ρακέτα!".
Ά ρε Στέφανε τι μας κάνεις... Μου το κατέστρεψε το αρθράκι...
:D :D :D :D

DJTaurus
12-05-19, 09:31
.
Και επίσημα πλέον το thread μετονομάζεται σε "Η δεύτερη πιο επιτυχημένη "ελληνική" ρακέτα!".
Ά ρε Στέφανε τι μας κάνεις... Μου το κατέστρεψε το αρθράκι...
:D :D :D :D

Η οποία μάλλον είναι η kblade 98 η κάποιο H22 variation.

Simplicius
20-05-19, 23:39
.
Εαν αναμονή του επόμενου μέρους ..ένα "ευχάριστο μουσικό διάλειμμα", που λέγανε και κάποτε!!!!

"Εξαιρετικά αφιερωμένο" σε κάτι πλέον εντελώς "κολλημένα" παιδιά με τις Fischer, προς Κ. Πετράλωνα μεριά και ακόμη παραπέρα!!

χαχαχαχα


https://www.youtube.com/watch?v=Ta1UCK6Ks-E

:o :p

Simplicius
24-06-19, 20:00
.
Η πιο επιτυχημένη "ελληνική" ρακέτα!

https://s33.postimg.cc/7nkv4il7j/elliniki-raketa-teaser.jpg

Just a teaser!

Την κρατάω ήδη στο χέρι μου!
Το θέμα έρχεται μέσα στο καλοκαίρι...
Μείνετε συντονισμένοι!!!
;)

Ξεκίνησα το άρθρο, με όλη τη καλή διάθεση, πριν ένα χρόνο πέρσι το καλοκαίρι και ακόμα το παλεύω να το τελειώσω...
Ο χρόνος τρέχει και δυστυχώς, μαζί του τρέχω και γω!

Εν τω μεταξύ:

- Η συγκεκριμένη ρακέτα ΔΕΝ είναι πια η πιο επιτυχημένη καθώς ο Τσιτσιπάς, μέσα στους μήνες που μεσολάβησαν από τη πρώτη δημοσίευση, ανέβηκε σε υψηλότερη θέση στην κατάταξη!

- Ήρθε τώρα και η ανακοίνωση του Μάρκου Παγδατή (http://www.tennisnews.gr/world-tennis/atp-news/34648-baghdatis) να κάνει τη συγκεκριμένη ρακέτα "ιστορική" καθώς δε γνωρίζω κάποιον άλλο επαγγελματία να τη χρησιμοποιεί ως σήμερα στο tour... Μακάρι να γίνει ένα θαύμα και να κλείσει τη καριέρα του με ένα Wimbledon. Είναι από τους παίκτες που σίγουρα άξιζε να σηκώσει ένα Slam!


https://www.youtube.com/watch?time_continue=476&v=r0bH1iGEGVM

Σε κάθε περίπτωση, η Fischer VT Pro 98 ήταν και παραμένει μια διαχρονική επαγγελματική ρακέτα, η οποία έχει κατακτήσει, σε αυτούσια μορφή, δύο Grand Slams και μπορεί ακόμα και σήμερα να βρεθεί σε ιστοσελίδες αγγελιών-δημοπρασιών σε πολύ καλή τιμή!

Αλλά δεν υπόσχομαι τίποτα πια...
Το ξέρω. Είναι γελοίο.
Θα το τελειώσω το άρθρο ...όταν θα έτοιμο!!!!
:o

Simplicius
04-07-19, 21:11
.
Θεός ο Μάρκος!
Μετά το τέλος του αποχαιρετιστήριου αγώνα, μοιράζει στον κόσμο όλα του τα υπάρχοντα!!
Ακόμα και τις έξτρα ρακέτες που είχε στην κερκίδα η ομάδα του!!
Κράτα και μια για εμάς Μάρκο!!!!!! :rolleyes: :rolleyes:
Χαρήκαμε που σε είδαμε να παίζεις στην εποχή μας!

Kyriakos
21-10-19, 15:55
Απέκτησα μια PK Redondo type c98.....οκ.δεν παίζεται! φοβερό κοντρόλ. Η καλύτερη που έχω δοκιμάσει κ φυσικά παίζω με αυτήν ! Πρόσφατα πήρα κ μια μεταχειρισμένη head bubble bee Pt57 αλλά από το λίγο που την δοκίμασα δεν με ενθουσίασε!θα θέλει τον χρόνο της...
Κ η επόμενη που έχω βάλει στο μάτι είναι να πάρω μια vacuum fischer ...και να δω διάφορα με την Redondo.
Γνώμες για την redondo 93…?

Simplicius
23-10-19, 09:58
Imho, καμία σχέση οι Redondo με τις Fischer...
100 σκαλιά πιο πάνω οι Fischer, τουλάχιστον οι Vacuum και οι M-Speed, M-Pro που έχω δοκιμάσει.

Kyriakos
23-10-19, 15:30
Βρήκα μια fischer μπλε vacuum με 90 κεφάλι κ άλλες δύο ναcuum μια μπλέ κ μια κόκκινη 98 κεφάλι σε καλή τιμή. Μόνο που δεν ξέρω τη διαφορά από κόκκινη κ μπλέ κ διαφορα με την 90αρα. Ψήνομαι να πάρω μια!

tennisholic
23-10-19, 19:26
Για να ξεκουράσω τον simplicius. O δάσκαλος λοιπόν είπε ότι είτε κόκκινη ιριδίζουσα είτε μπλε είτε κόκκινη κανονικά βαμμένη, είναι η ίδια ρακέτα μόνο που με το χρώμα καταδεικνύεται η χρονολογία κατασκευής. Οι 98άρες έχουν μία διαφορά, υπάρχουν 320 gr και 330 gr με μικρή διαφορά και στην ισορροπία balance. Η 90άρα σίγουρα είναι πιο δύσκολη και επειδή είσαι νεόκοπος να προτιμήσεις τις 98άρες. Από την άλλη δες τον τελικό wimplendon μεταξύ Stich και Becker για να καταλάβεις τι τρομερό control έχει ακόμη και η 90άρα. Δεν θα μετανιώσεις απλά θα αρχίσεις να καταριέσαι τη σύγχρονη τεχνολογία που άλλαξε τα υλικά...join the club!

Simplicius
23-10-19, 19:36
Για να ξεκουράσω τον simplicius. O δάσκαλος λοιπόν είπε ότι είτε κόκκινη ιριδίζουσα είτε μπλε είτε κόκκινη κανονικά βαμμένη, είναι η ίδια ρακέτα μόνο που με το χρώμα καταδεικνύεται η χρονολογία κατασκευής. Οι 98άρες έχουν μία διαφορά, υπάρχουν 320 gr και 330 gr με μικρή διαφορά και στην ισορροπία balance. Η 90άρα σίγουρα είναι πιο δύσκολη και επειδή είσαι νεόκοπος να προτιμήσεις τις 98άρες. Από την άλλη δες τον τελικό wimplendon μεταξύ Stich και Becker για να καταλάβεις τι τρομερό control έχει ακόμη και η 90άρα. Δεν θα μετανιώσεις απλά θα αρχίσεις να καταριέσαι τη σύγχρονη τεχνολογία που άλλαξε τα υλικά...join the club!

+1 !!!
Ο πιο καλός ο μαθητής ήσουν εσύ στην τάξη!!!!!!
lol

Σημ.: Οι κόκκινες έχουν λίγο πιο "Head" style λαβή, σε σχέση με τις μπλε που η λαβή τους είναι πιο στρογγυλή...
Ίσως είναι και ελάχιστα πιο μαλακές από τις μπλε... Τουλάχιστον σε "παικτική" αίσθηση.

tennisholic
23-10-19, 19:58
Και μία διαφορά που ο φίλος δεν θα μπορέσει να καταλάβει. Δεν θα προτιμήσεις τις classic. Έχουν straight beem και είναι πολύ πισώβαρες μόνο για customize. Θα κοιτάς τις vacuum pro με beam 25 23 20! Ευχαριστώ Δάσκαλε!

Kyriakos
23-10-19, 21:29
Δεν καταριεμαι την "νέα" τεχνολογία. Το μάρκετινγκ καταριεμαι που απλά θέλουν να πουλήσουν....
Αρχίζω κ βλέπω ότι οι σύγχρονεςς ρακέτες είναι κούτσουρα ή έχουν μια ψεύτικη αίσθηση.
Μάλλον θα Πάω για την vacuum την κόκκινη!

tennisholic
23-10-19, 22:02
Yes! Sic Ceramics for ever!

Simplicius
27-03-20, 13:44
.
Με όλα τα δραματικά γεγονότα των τελευταίων ημερών βρήκα «δυστυχώς» την ευκαιρία να συνεχίσω το κείμενο από εκεί που το είχα αφήσει πριν 14 μήνες...

Ελπίζω το 6ο μέρος του άρθρου, που θα ανέβει μέσα στο Σαββατοκύριακο που έρχεται, να σας αποζημιώσει για την αναμονή και να σας λύσει όποιες τυχόν απορίες είχατε διαβάζοντας τα 5 προηγούμενα, καθώς θα έχει αναλυτικές πληροφορίες για κάθε μια ξεχωριστή έκδοση της συγκεκριμένης ρακέτας!

Πριν συνεχίσω, θα ήθελα να αρχίσω από την ανάποδη, με μια προσωπική δήλωση.

Ίσως αρκετοί από εσάς να γνωρίζετε επί πόσα χρόνια είχα κόλλημα με την τακτική αλλαγή και τη δοκιμή ρακετών, ψάχνοντας να βρω την «απόλυτη ρακέτα».

Όμως μετά την πρώτη επαφή μου με τις ρακέτες της αυστριακής Fischer η οποία ξεκίνησε πριν από 2,5 χρόνια, συγκεκριμένα το καλοκαίρι του 2018, δηλαδή μια ολόκληρη δεκαετία μετά το κλείσιμο της θρυλικής εταιρείας, αυτή η αναζήτηση έχει τελειώσει!

Δεν ξέρω πόσοι από εσάς είχατε την τύχη να πιάσετε στα χέρια σας μια ρακέτα Fischer και ειδικά εκείνες της σειράς VT Pro 98 Midplus αλλά και τις επόμενες που ονομάστηκαν Fischer Pro «Number One» (με το ίδιο ή το νέο καλούπι) αλλά όσοι το έχετε κάνει, καταλαβαίνετε πολύ καλά τι εννοώ. Απίστευτη αίσθηση από τα 100% ποιοτικά υλικά τα δυστυχώς οποία πλέον είναι διαθέσιμα μόνο σε λίγους top επαγγελματίες.

Μπορεί οι καινούργιες ρακέτες των +/-200 ευρώ σήμερα να είναι «εξευτελιστικά φτηνές», κοντά στο 1/3 της τιμής εάν τις συγκρίνει κανείς με τη δεκαετία του ’90 και με αναγωγή σε πόσους μηνιαίους βασικούς μισθούς χρειαζόσουν τότε για να αγοράσεις μια καινούργια ρακέτα, αλλά τελικά ισχύει περίτρανα το γνωστό «ότι πληρώσεις παίρνεις». Και εφόσον αυτά τα «διαμάντια» της αυστριακής Fischer που κυκλοφορούσαν έως το 2008, μπορούν να βρεθούν ακόμα σε αρκετά προσιτές τιμές, δε βρίσκω λόγο γιατί να μην τις αναζητά κανείς και να τις χαίρεται στο γήπεδο ακόμα και σήμερα.!

Αυτή τη στιγμή, είμαι ευτυχής κάτοχος 6 αυθεντικών ρακετών Fischer (και άλλων 2 «σύγχρονων» Fischer/Pacific) και δεν υπάρχει περίπτωση στο μέλλον να αγοράσω και να παίξω με ρακέτα άλλης μάρκας!!!

https://i.postimg.cc/sgCnfhVV/Simplicius-My-Fischer-Collection-2018-2.jpg
(Φωτογραφία "αρχείου")

Simplicius
31-03-20, 02:03
------------------------

Μέρος 6ο

Η πιο επιτυχημένη «ελληνική» ρακέτα!

Συνεχίζοντας το κείμενο από εκεί που το είχα αφήσει πριν έναν περίπου χρόνο και κάτι, είχαμε πει ότι η Fischer κυκλοφόρησε τη συγκεκριμένη ρακέτα, με το φημισμένο καλούπι (mold) «252», το 1992 ή το Σεπτέμβριο του 1991 κατά άλλους και με πρώτο όνομα το Fischer Vacuum Midplus.

Προσοχή! Βασική σημείωση:
Να σημειώσω εδώ ότι όλο το άρθρο αναφέρεται στις ρακέτες Fischer Vacuum Midplus, Vacuum Technic Pro 98 και Pro Number One με tapered beam 20mm-23mm-25mm, πιο λεπτό στο λαιμό και φαρδύτερο στην κορυφή της κεφαλής και μόνο σε αυτές! Το τονίζω γιατί η Fischer κυκλοφόρησε με παρόμοια πολυσύνθετα ονόματα (Pro 98 κ.α.) ακόμη δύο σειρές ρακετών που είναι εντελώς διαφορετικές. Τις «Classic» με σταθερό πάχος πλαισίου (constant beam) 21 mm και τις «Elliptic» με ανάποδο tapered beam, δηλαδή χοντρό στο λαιμό και λεπτό στην κορυφή. Αυτές οι ρακέτες μπορεί να είναι αξιολογότατες, αλλά δεν έχουν καμία σχέση με τις «δικές» μας!!! Αντίστοιχα και η Fischer Pro 1 «FT» αν και εμφανισιακά είναι ίδια. είναι διαφορετική ρακέτα. Επίσης, να σημειωθεί ότι η Fischer ήταν από τις πρώτες εταιρείες που κυκλοφόρησε ρακέτες μικρότερου μεγέθους για παιδιά. Αυτές μοιάζουν αρκετά με τις κανονικές, οπότε σε περίπτωση που βρείτε κάποια που να μοιάζει εμφανισιακά και θέλετε να την αγοράσετε, σιγουρευτείτε ότι είναι full size. Οι μικρότερες ρακέτες έχουν τους χαρακτηρισμούς 1.35 και 1.45 στο πλάι τους. Τέλος παρένθεσης.

Επί μια δεκαετία λοιπόν, έως τον Ιούνιο του 2001 όπου αφαιρέθηκαν τα κεραμικά υλικά (SIC Ceramics) από το layup της, η Vacuum Midplus 98 είχε τα ίδια (αυτά παρακάτω) τεχνικά χαρακτηριστικά, με ελάχιστες μικροδιαφορές ανά έκδοση. Στην ουσία διαφορετικά αυτοκόλλητα και χρώματα.

Τεχνικά χαρακτηριστικά
Fischer Vacuum Midplus & Fischer Vacuum Technic Pro 98:

Υλικό πλαισίου: Graphite / SIC Ceramics
Κεφαλή: Mid Plus, 98 sq. in / 630 sq cm
Πλέξη: 16 x 20, No shared holes
Βάρος (άπλεχτη): α) 330 g (+/- 6) και παράλληλη ελαφρύτερη έκδοση β) 320 g (+/- 6)
Ισορροπία (άπλεχτη): α) 308 mm (+/- 5) η 330 g και β) 306 mm (+/- 5) η 320 g
Μήκος: 683 mm / 27 in.
Πάχος πλαισίου: 20mm-23mm-25mm (tapered beam, πιο λεπτό στο λαιμό και φαρδύτερο στην κορυφή της κεφαλής)
Swingweight: 322 - 325
Stiffness: 64 - 65 RA (Medium-Low)
Power Level: Medium
Stroke Style: Full
Swing Speed: Moderate to fast

Παρακάτω περιγράφω τις δύο «τεχνολογίες» που είχαν οι συγκεκριμένες ρακέτες της Fischer - και οι οποίες μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι απέδιδαν 100% και δεν ήταν απλές δηλώσεις του μάρκετινγκ. Αποτέλεσμα; Αυτή η μοναδική και απολύτως εντυπωσιακή αίσθηση που έχουν οι ρακέτες της Fischer και που τις ξεχωρίζει από το πρώτο κιόλας χτύπημα, ακόμα και με κλειστά μάτια!

Τεχνολογίες Fischer

- Fischer Vaccum Technic: Τεχνολογία «αναρρόφησης» μέσα από το καλούπι όλων των φυσαλίδων του αέρα μεταξύ των layers του γραφίτη, έτσι ώστε η ρακέτα να είναι απόλυτα συμπαγής και ομοιογενής «Real One Piece Technology», χωρίς κραδασμούς, Κάποιοι υποστηρίζουν ότι αυτή η τεχνολογία ήταν διαθέσιμη μόνο στο εργοστάσιο της Fischer στο Reid της Αυστρίας και όχι μετά το 1993 όταν η παραγωγή μεταφέρθηκε αρχικά στην Taiwan και μετέπειτα στην Κίνα. Το σίγουρο πάντως είναι ότι και οι μετά το 1993 ρακέτες Fischer δεν έχουν κανέναν κραδασμό και μια μοναδική αίσθηση. Ποιος ξέρει...

Αυτή η τεχνολογία είναι ένας από τους βασικούς λόγους που η Fischer παρέδιδε στην αγορά ρακέτες με ένα απαράμιλλο Quality Control (QC) και με διαφορά στο βάρος μεταξύ ρακέτας από ρακέτα, σε επίπεδο γραμμαρίου!

- Fischer Power Feel System: Τεχνολογία που συνδυάζει τη δύναμη με την «πληροφορία» (feedback) και την απόλυτη «αίσθηση» της μπάλας. Σκεφτείτε κάτι σαν η ρακέτα να είναι προέκταση του χεριού, σαν να επιστρέφεις το μπαλάκι με το χέρι χωρίς να μεσολαβεί ένα τρίτο, ενδιάμεσο «σώμα», δηλαδή η ρακέτα!

Στο τέλος του 5ου μέρους είχε γίνει αναφορά για το πραγματικό «χάος» που ακολουθούσε η Fischer στην ονομασία και τις παραλλαγές των μοντέλων της, ακόμα και των ίδιων από χρονιά σε χρονιά. Επί 12-13 χρόνια, από το 1991 (ή το 1992) μέχρι το 2004 όπου εγκαταλείφθηκε το καλούπι με τον κωδικό «252» η Fischer κυκλοφόρησε πολλές παραπλήσιες εκδόσεις της ίδιας ρακέτας.

Αναλυτικά οι «διαφορετικές» σε όνομα και γραφικά (Vacuum Pro Midplus, Vacuum Pro 98, VT Pro 98, Pro No.1), παρόμοιες όμως σε τεχνικά χαρακτηριστικά εκδόσεις, ήταν αυτές παρακάτω:

Έκδοση 1η
Κυκλοφορία: Σεπτέμβριος 1991 έως Αύγουστος 1994. Όνομα: VACUUM MID PLUS PRO. Χρώμα: Μπλε-Μωβ-Χρυσό-Μαύρο με «Exposed Layup» (Περισσότερα για αυτό το, μοναδικό στην τενιστική ιστορία, «εικαστικό χαρακτηριστικό» παρακάτω). Σε αυτή την αρχική έκδοση, οι λέξεις MID PLUS PRO ήταν λευκές και «πατούσαν» επάνω στο φόντο της ρακέτας χωρίς κάποιο πλαίσιο. Μέσα στο 1993 η παραγωγή μεταφέρεται στην Taiwan. Δεν έχει παρατηρηθεί κάποια διαφορά ανάμεσα στα ίδια μοντέλα, εκτός ενός οβάλ αυτοκόλλητου «QC» (quality control) που έχουν όλες οι Fischer από το 1993 και μετά, κάποιες λίγες «αυστριακές» και όλες οι «ασιατικές».

Έκδοση 2η
Κυκλοφορία: Σεπτέμβριος 1994 έως Ιανουάριος 1995. Όνομα: VACUUM MID PLUS PRO. Χρώμα: Μπλε-Μωβ-Χρυσό-Μαύρο, με «Exposed Layup». Λεπτομέρεια: Ακριβώς ίδιο χρώμα με την παραπάνω, αλλά σε αυτή τη δεύτερη έκδοση οι λέξεις MID PLUS PRO ήταν έντονο ροζ (ματζέντα) χρώμα, όπως και η λέξη VACUUM, και το MID PLUS πατάει επάνω σε λευκό πλαίσιο.

Σημείωση για την αναγραφόμενη τάση πλέγματος:
Η προτεινόμενη τάση πλεξίματος στις δύο παραπάνω εκδόσεις ήταν 21-25 kg (47-56 lbs). Από το επόμενο μοντέλο και μετά, η προτεινόμενη τάση πλεξίματος αλλάζει σε 26-25 kg (57-55 lbs), ένα πολύ περιορισμένο εύρος! Φυσικά οι τάσεις αναφέρoνται σε πλέγματα από φυσικό ή συνθετικό έντερο, καθώς δεν υπήρχε κάτι άλλο εκείνη την εποχή. Ακόμα και σήμερα βέβαια, οι προτεινόμενες τάσεις (tension range) επάνω στις ρακέτες, σε Synthetic Gut πλέγματα αναφέρονται.

Έκδοση 3η
Κυκλοφορία: Ιούνιος 1995 έως Δεκέμβριος 1995. Όνομα: PRO VACUUM MP. Χρώμα: Μπλε-Μωβ-Χρυσό-Μαύρο, με «Exposed Layup». Λεπτομέρεια: Ακριβώς ίδια χαρακτηριστικά και χρώμα με τις δύο παραπάνω, με άλλα όμως αυτοκόλλητα και όνομα. Αυτή είναι μια πολύ σπάνια έκδοση, με πιο «μοντέρνα» αυτοκόλλητα, η οποία κυκλοφόρησε για μικρό χρονικό διάστημα και η οποία εισήγαγε τη «στενή» προτεινόμενη τάση πλεξίματος των 26/25 κιλών (55-57 λίμπρες). Πιθανόν να σηματοδοτεί τη μεταφορά της παραγωγής από την Taiwan στη Κίνα. Από αυτή την έκδοση και μετά το λογότυπο δίνει έμφαση στη λέξη «PRO» και όχι στο «VACUUM», το οποίο παραμένει, αλλά αρκετά μικρότερο.

https://i.postimg.cc/QM5Qhhv4/Fischer-Exposed-Layup-versions-1-2-3-4.jpg

Εικόνα: Τα λογότυπα από τις πρώτες 4 εκδόσεις της ρακέτας (1991-1997) με τη βαφή «Exposed Layup».

Το πρώτο Grand Slam της ρακέτας!

Έκδοση 4η
Κυκλοφορία: Ιανουάριος 1996 έως Ιούλιος 1997. Όνομα: VACUUM PRO 98. Χρώμα: Μπορντό-Χρυσό-Μαύρο, με «Exposed Layup». Ίδιο «χρωματικό μοτίβο» με «Exposed Layup» όπως οι πρώτες τρεις εκδόσεις, αλλά το μπλε και το μωβ χρώμα έχουν εδώ αντικατασταθεί από ένα βαθύ κοκκινο-μπορντό. Έχει επίσης νέο, διαφορετικό λογότυπο, με μεγάλη τη λέξη «PRO». Έκδοση στα «στάνταρτ» 330 γρ. αλλά και σε ελαφρύτερη 320 γρ. με σχεδόν ίδια ισορροπία (306 mm αντί 308 mm της βαρύτερης). Προτεινόμενη τάση πλεξίματος 26/25 kg (55-57 lbs).

Από την έκδοση αυτή το βασικό μπλε χρώμα αλλάζει. Το αρχικό μπλε χρώμα της VACUUM MID PLUS 98 είχε βασιστεί στο χρώμα της ρακέτας Fischer Vacuum Pro Mid 90 του Michael Stich με την οποία κέρδισε το Wimbledon του 1991, σε έναν Γερμανικό «εμφύλιο» απέναντι στον Boris Becker. Όμως στα μέσα της δεκαετίας εμφανίζεται ένας «κόκκινος» διεκδικητής, με στόφα μεγάλου πρωταθλητή! Και φυσικά πρέπει να κρατάει μια ρακέτα Fischer κοντά στα εθνικά χρώματά του.

https://media.gettyimages.com/photos/jun-1996-yevgeny-kafelnikov-of-russia-celebrates-afterhis-straight-picture-id1243806

Εικόνα: Ο Yevgeny Kafelnikov στο Roland-Garros του 1996, το οποίο κέρδισε και στα Μονά και στα Διπλά!

Με αυτή την κοκκινο-μπορντό VACUUM PRO 98, την τελευταία με «exposed layup», ο Ρώσος Yevgeny Kafelnikov κερδίζει το French Open του 1996 και στα Μονά και στο Διπλά, όντας μέχρι σήμερα ο τελευταίος παίκτης που έχει καταφέρει να κερδίσει Μονό και Διπλό στο ίδιο Grand Slam! Για να φτάσει στον τελικό έχει κερδίσει στον ημιτελικό τον Pete Sampras, με το εντυπωσιακό 7-6, 6-0, 6-2. Κατά σύμπτωση αυτό είναι το επετειακό 100ο Roland Garros! Κατά, επίσης διαβολική, σύμπτωση, η νίκη του στον τελικό του μονού έρχεται απέναντι στον Michael Stich, τον άνθρωπο που αποτέλεσε την αφορμή για τη δημιουργία αυτής της πιο εύκολης έκδοσης (98 sqi από 90 sqi) της Fischer, που χρησιμοποιεί τώρα ο Kafelnikov! Ο τελικός είναι λοιπόν ένας «εμφύλιος» της Fischer. Μια μάχη μέχρι τελικής πτώσης, η οποία τελικά λήγει υπέρ του Kafelnikov με το δραματικό 7-6, 7-5, 7-6.


https://www.youtube.com/watch?v=zgLv-yCJvLY

Βίντεο: Μπορεί σήμερα να σας φαίνεται περίεργο, αλλά πριν δύο δεκαετίες και οι δύο φιναλίστ του Roland-Garros έπαιζαν με ρακέτες Fischer!

Σημ.: Εάν δείτε διάφορα βίντεο του τελικού του F.O. 1996, παρατηρήστε τα inside-out service του Kafelnikov στο ad court τα οποία καταλήγουν συχνά σε άσσους. Τα συγκεκριμένα, δύσκολα στην εκτέλεση, σερβίς είναι βούτυρο στο ψωμί με τη συγκεκριμένη ρακέτα, ακόμη και από «μετριότατους» παίκτες, όπως εγώ!

Από εδώ και μετά λοιπόν η ρακέτα εγκαταλείπει τη βαφή με «Exposed Layup» και θα είναι είτε κατακόκκινη (1997-1999) είτε θα έχει κάποια κόκκινα στοιχεία (2000+), τιμώντας προφανώς τη «κόκκινη» καταγωγή του Ρώσου Kafelnikov.

(συνέχεια στο αμέσως επόμενο post)

Simplicius
31-03-20, 02:04
.
Τι είναι το «Exposed Layup»;

To Exposed Layup είναι ένα πανέμορφο και μοναδικό αισθητικό χαρακτηριστικό, το οποίο είχαν μόνο οι τέσσερις πρώτες εκδόσεις της Vacuum Mid Plus Pro και καμία άλλη ρακέτα, οποιουδήποτε κατασκευαστή, στη μεγάλη τενιστική ιστορία! Τουλάχιστον απ’ όσο γνωρίζω, μετά από μια πολύ μεγάλη έρευνα...

Στις ρακέτες αυτές, ο καλλιτέχνης-βαφέας, γιατί περί καλλιτεχνίας πρόκειται, έχει ψεκάσει τη ρακέτα με τέτοιο τρόπο ώστε να της δώσει χρώμα, και μάλιστα όχι ένα αλλά τέσσερα διαφορετικά, διατηρώντας παράλληλα τη διαφάνειά της, έτσι ώστε να φαίνεται από κάτω η στρώση και το χαρακτηριστικό «πλέγμα» του ανθρακονήματος του πλαισίου!!!

Οι ρακέτες αυτές, ειδικά οι τρεις μπλε και ακόμα πιο ειδικά (λόγω πιο όμορφων αυτοκόλλητων) η δεύτερη έκδοση, βρίσκονται στην απόλυτη κορυφή της αισθητικής! Σίγουρα η έννοια της ομορφιάς είναι κάτι αρκετά υποκειμενικό, αλλά πιστέψτε με είναι πολλοί εκείνοι που θεωρούν τις ρακέτες αυτές πραγματικά «έργα τέχνης»!

https://i.postimg.cc/PJYF6yp6/Fischer-tennis-design.jpg

Εικόνα: Η τεχνική βαφής «Exposed Layup», μια αποκλειστικότητα της Fischer, είναι ίσως ότι πιο όμορφο έχει να επιδείξει ο σχεδιασμός μιας ρακέτας τένις! (κάτω) Η Fischer έδινε μεγάλη σημασία στη σχεδιαστική «μοναδικότητα» κάθε επιμέρους λεπτομέρειας των ρακετών της.

Αισθητική παρένθεση!

Δράττομαι της παραπάνω αισθητικής παρένθεσης για να κάνω άλλη μία...
Οι ρακέτες της αυστριακής Fischer και περισσότερο οι Vacuum Mid Plus Pro, «φωνάζουν ποιότητα» όχι μόνο όταν τις χρησιμοποιείς, αλλά ακόμα και όταν τις κοιτάει κανείς από μακριά!

Κάθε επιμέρους σημείο, που σε ρακέτες άλλων κατασκευαστών υπάρχει «διαδικαστικά» για να επιτελεί απλά το χρηστικό σκοπό του, στις Fischer Vacuum Mid Plus Pro αποτελεί παράλληλα ένα στοιχείο που εντυπωσιάζει το μάτι!

Δείτε για παράδειγμα τα «διάτρητα» bumper guards που αφήνουν το χρώμα της ρακέτας να διαγράφεται ανάμεσά τους (τα οποία σημειωτέον είναι διαθέσιμα ακόμα και σήμερα για την «αναπαλαίωση» της κακομεταχειρισμένης ρακέτας, με λογότυπο της Pacific πλέον) ή το μοναδικό «κυματιστό» (convex) buttcap για να καταλάβετε πόσο «αληθινό μεράκι» έχει μπει στο σχεδιασμό αυτού του, κατά τα άλλα, βιομηχανικού προϊόντος!

Το πόσο μεγάλη σημασία έδινε στο σχέδιο η Fischer φαίνεται και από τη συνεργασία της με την πολυτάλαντη γερμανίδα σχεδιάστρια μόδας (και όχι μόνο) Nicole Durr, συνεργασία που απέδωσε αρκετές εντυπωσιακές ρακέτες με «camo look», είκοσι ολόκληρα χρόνια πριν κάποιοι άλλοι τις πλασάρουν για νεωτερισμό... Και βέβαια με την κορυφαία αισθητική Fischer που απλά δε μπορεί να αντιγραφεί! Αυτά τα «εικαστικά διαμαντάκια» πωλούνται πλέον σε εξευτελιστικές τιμές σήμερα, καθώς δυστυχώς εφαρμόστηκαν μόνο σε «recreational» ρακέτες, ελάχιστης πρακτικής αξίας... Τέλος παρένθεσης.

Το δεύτερο Grand Slam!

Έκδοση 5η
Κυκλοφορία: Αύγουστος 1997 έως Ιούνιος 1999. Όνομα: VACUUM TECHNIC PRO 98. Χρώμα: Κόκκινο-Μαύρο-Κίτρινο. Στο λογότυπο παραμένει μεγάλη η λέξη «PRO», με νέα όμως γραφικά. Σε αυτή τη χρονική έκδοση κυκλοφόρησαν δύο μικροπαραλλαγές. Δυστυχώς δε γνωρίζω ποια είναι χρονικά πρώτη και ποια δεύτερη. Η μία έχει σαν 4ο χρώμα στα γραφικά της ασημί, ενώ η άλλη χρυσό. Επίσης, στη «χρυσή» έκδοση το κίτρινο είναι πιο κροκί, δηλ. λίγο πιο σκούρο προς το πορτοκαλί. Δύο παράλληλες εκδόσεις βάρους, σε 330 γρ. και σε 320 γρ. με ισορροπία 308 mm και 306 mm αντίστοιχα. Προτεινόμενη τάση πλεξίματος 26/25 kg (55-57 lbs).

https://i.postimg.cc/7ZBz4bBn/Simplicius-Fischer-VT-98-Pro-version-5.jpg

Εικόνα: Είμαι ευτυχής κάτοχος αυτής της 5ης έκδοσης και στις δύο παραλλαγές βάρους, 320 και 330 γρ.!

Παίζοντας με αυτή τη ρακέτα ο Kafelnikov (No 10 στο ATP Ranking εκείνη τη στιγμή) κερδίζει στις 31 Ιανουαρίου, το 2ο Grand Slam, το Australian Open του 1999. Θυμίζω ότι είναι μια χρονική περίοδος όπου δύο «τενιστικά φαινόμενα», ο Andre Agassi και ο Pete Sampras, αφήνουν ελάχιστες ευκαιρίες διάκρισης στους υπόλοιπους, ιδιαίτερα δε στα σκληρά τερέν.

Η κατάκτηση της κορυφής φέρνει και νέο όνομα!

Λίγους μήνες μετά, στις 3 Μαΐου 1999 ο Yevgeny Kafelnikov ανεβαίνει στο Νο 1 του κόσμου στην κατάταξη του παγκόσμιου τένις! Διαφημίζοντας αυτή την πολύ μεγάλη επιτυχία, η Fischer προσθέτει στο όνομα της ρακέτας του το χαρακτηρισμό «Νο. 1» (Number One), ο οποίος διατηρείται μέχρι και σήμερα από τη διάδοχο της Fischer, Pacific. Έτσι, η αμέσως επόμενη έκδοση που κυκλοφορεί το καλοκαίρι του 1999, ονομάζεται πλέον Fischer Pro Number One!

Έκδοση 6η
Κυκλοφορία: Ιούλιος 1999 έως Μάιος 2001. Νέο όνομα: PRO 1 NUMBER ONE. Χρώμα: Κόκκινο-Μαύρο-Ασημί. Επίσης, νέο λογότυπο με ένα μεγάλο κόκκινο «1». Αυτή η έκδοση είναι η τελευταία με κεραμικά υλικά (SIC Ceramics) στο layup της. Δύο παράλληλες εκδόσεις βάρους, σε 330 γρ. και σε 320 γρ. με ισορροπία 308 mm και 306 mm αντίστοιχα. Προτεινόμενη τάση πλεξίματος 26/25 kg (55-57 lbs).

Με τη ρακέτα αυτή, ο Kafelnikov κερδίζει στην Ολυμπιάδα του Σίδνεϊ (Σεπτέμβριος 2000, Αυστραλία) το χρυσό μετάλλιο στο τένις! Αυτή δυστυχώς είναι και η τελευταία πολύ μεγάλη διάκριση της Fischer. Και αυτό όχι γιατί η ρακέτα είναι ξεπερασμένη. Το αντίθετο! Όπως είπαμε και στην αρχή και πολλοί σημερινοί κορυφαίοι παίκτες παίζουν με ρακέτες που κάτω από τα «σύγχρονα» χρώματά τους κρύβουν πλαίσια σχεδιασμένα 10, 20 ή και 30 χρόνια πριν! Το πρόβλημα είναι η έλλειψη ενδιαφέροντος της Fischer να επικεντρωθεί στο τμήμα του τένις. Αλλά για αυτό το θέμα θα μιλήσουμε αναλυτικά στον επίλογο του άρθρου αυτού, στο 8ο και τελευταίο μέρος του.

Προσοχή:
Με το ίδιο χρώμα κυκλοφόρησε και μια ρακέτα σε έκδοση XL 27.6 ίντσες με αυτοκόλλητο Titanium και ελαφρύτερο βάρος 295 γρ., ένα βάρος που από το 2005 και έπειτα, με το νέο καλούπι, όχι το 252, καθιερώθηκε ως μόνιμη ελαφριά έκδοση για κάθε Pro Number One. Αυτή είναι επίσης μια εντελώς διαφορετική ρακέτα!

https://i.postimg.cc/sg3L8H8Z/Fischer-No-1-versions-6-7-8.jpg

Εικόνα: Οι τρεις τελευταίες εκδόσεις με το επιτυχημένο καλούπι Fischer 252. Από αυτές τις τρεις, μόνο η 6η έκδοση, η πρώτη με το όνομα Pro No 1 έχει κεραμικά υλικά, παρότι αναγράφεται και στις άλλες δύο...

Η «απόσυρση» των κεραμικών υλικών...

Τα επόμενα τρία χρόνια (2001-2003) η ρακέτα συνέχισε να κυκλοφορεί με το ίδιο επιτυχημένο καλούπι, το 252, σε δύο «χρωματικές» εκδόσεις (μαύρη-κόκκινη-άσπρη και μαύρη-κόκκινη), οι οποίες όμως δεν έχουν πλέον κεραμικά υλικά στη σύνθεση του πλαισίου τους, παρότι η επιγραφή «SIC Ceramics» παραμένει επάνω τους. Τα κεραμικά έχουν αντικατασταθεί από fiberglass, ένα υλικό με επίσης καλή αίσθηση όσον αφορά το «feel», το οποίο έχει πολλούς φίλους.

Λόγω των κεραμικών υλικών που λείπουν από το layup, το stiffness από 64-65 όλων των προηγούμενων μοντέλων έχει πέσει στο 60 και το swing weight έχει μειωθεί και αυτό περίπου 10 μονάδες (311 από 322). Αυτές τις ρακέτες δεν τις έχω δοκιμάσει προσωπικά. Απ’ ότι έχω διαβάσει όμως, παραμένουν αξιόλογες και πολύ φιλικές στο χέρι αλλά έχουν χάσει μέρος από τη δύναμη και την «κοφτερή» αίσθηση (crispness) των προηγούμενων εκδόσεων...

Έκδοση 7η
Κυκλοφορία: Ιούνιος 2001 έως Απρίλιος 2003. Όνομα: PRO 1 NUMBER ONE. Χρώμα: Κόκκινο-Μαύρο και άσπρο σιρίτι, με κόκκινο το λογότυπο στις θέσεις 9-3.

Έκδοση 8η
Κυκλοφορία: Μάιος 2003 έως Ιούλιος 2005. Όνομα: PRO 1 NUMBER ONE. Χρώμα: Κόκκινο-Μαύρο, με ασημί λογότυπο επάνω στο μαύρο στις θέσεις 9-3.

Αυτές οι δύο εκδόσεις κυκλοφόρησαν σε πολλές παραλλαγές βάρους (330, 320 και 295 γρ.), κάποιες μόνο στην Ευρώπη και άλλες στην Αμερική, αυξάνοντας το γνωστό «χάος» της Fischer που ανέφερα παραπάνω...

Τα χαρακτηριστικά αυτών των δύο τελευταίων, «μαύρων» Pro 1 Number One, στην πιο ενδιαφέρουσα έκδοση των 320 γρ., είναι τα παρακάτω:

Υλικό πλαισίου: Graphite / Fiberglass
Κεφαλή: Mid Plus, 98 sq. in / 630 sq cm
Πλέξη: 16 x 20, No shared holes
Βάρος (άπλεχτη): 320 g (+/- 6)
Ισορροπία (άπλεχτη): 306 mm (+/- 5)
Μήκος: 686 mm / 27 in.
Πάχος πλαισίου: 20mm-23mm-25mm (tapered beam, πιο λεπτό στο λαιμό και φαρδύτερο στην κορυφή της κεφαλής)
Swingweight: 311
Stiffness: 60 RA
Power Level: Low
Stroke Style: Full
Swing Speed: Fast

(συνέχεια στο αμέσως επόμενο post)

Simplicius
31-03-20, 02:14
.
This is the end...

Το 2003 ο Kafelnikov σταματά το τένις. Μαζί με τον Kafelnikov σταματά και την «καριέρα» του το μυθικό καλούπι 252! Η 8η που συνεχίζει να κυκλοφορεί για λίγο ακόμη, μέχρι το 2005, έμελλε να είναι και η τελευταία πρωτότυπη έκδοση της ρακέτας, με το 252 και «σωστό» βάρος.

Στο παρακάτω video μπορεί να δείτε ένα σύντομο βιογραφικό για τον Yevgeny Kafelnikov και τα στατιστικά επιτεύγματά του, κρατώντας πάντα μια Fischer Vacuum Pro Mid Plus 98, με διάφορα paintjobs! Πριν το τέλος της καριέρας του, προλαβαίνει να κερδίσει το 2002 και το ετήσιο παγκόσμιο κύπελλο του τένις, το Davis Cup, με την εθνική του ομάδα, που ήταν και το πρώτο της Ρωσίας από τα δύο που έχει συνολικά ως σήμερα.


https://www.youtube.com/watch?v=EblhaFDLDJs

Βίντεο: Ο Kafelnikov πρόσφερε πρωτόγνωρες επιτυχίες στο ρωσικό τένις και δοξάστηκε ως πραγματικός εθνικός ήρωας!

Μέχρι το 2009, όπου η «τενιστική δραστηριότητα» της Fischer θα πωληθεί-μεταβιβαστεί στη γερμανική Pacific, η Fischer θα κυκλοφορήσει δύο εκδόσεις ακόμα με το όνομα «Number 1» αλλά με νέο, διαφορετικό καλούπι με ενσωματωμένο το λογότυπό της στο «V» του λαιμού. Τις «Fischer Magnetic Speed Number 1» και τις «Fischer M-Pro Number 1» με ένα καινοτόμο σύστημα αλλαγής παλετών (grip size) με βίδες, το ίδιο που διατίθεται έως σήμερα από την Pacific. Και οι δύο τους κυκλοφόρησαν σε παράλληλες εκδόσεις 320 γρ. και 295 γρ. και σε νέα έκδοση 105 sqi. Αυτές οι ρακέτες, έχουν επίσης fiberglass αντί για ceramics στη σύνθεσή τους, αλλά είναι πολύ πιο κοντά στα τεχνικά χαρακτηριστικά των αρχικών εκδόσεων της δεκαετίας του ‘90. Είναι δύο πολύ αξιόλογες και εύκολες ρακέτες, οι οποίες παρότι δε διαθέτουν ceramics, διατηρούν την αγαπημένη αίσθηση μιας αυθεντικής Fischer.

(συνέχεια στο αμέσως επόμενο post)

Simplicius
31-03-20, 02:26
.
...or maybe not?

Μετά από πολλά χρόνια απουσίας, η Pacific επανέφερε πρόσφατα στην αγορά την Pro No 1 με το αρχικό καλούπι της Fischer, το 252. Αλλά δυστυχώς σε μια «μεταλλαγμένη» ρακέτα με αρκετά μειωμένο βάρος, πλασάροντας το πάλαι ποτέ αυθεντικό «players» εργαλείο ως «tweener»... Βέβαια, όπως προαναφέρθηκε, η πραγματική, αυθεντική Vacuum Pro 98 με τα κεραμικά υλικά που τη χαρακτήριζαν και τη ξεχώριζαν, είχε ήδη σταματήσει να κυκλοφορεί από τις αρχές του 2001...

Όμως εν τω μεταξύ, ο Μάρκος Παγδατής, ο δικός μας Μάρκος, έχει ήδη επιλέξει από τη δεκαετία του ’90 και έχει αρχίζει να χτίζει την επιτυχημένη καριέρα του με τη ρακέτα αυτή!

Στο παρακάτω βίντεο, το πιο παλιό που μπόρεσα να βρω στο web με το Μάρκο, το βλέπουμε να κερδίζει τον τρίτο του τίτλο στο Futures του Alkmaar της Ολλανδίας τον Ιούνιο του 2003.


https://www.youtube.com/watch?v=dz4yrFMfogw

Βίντεο: Ο Μάρκος στην πρώτη του χρονιά ως επαγγελματίας στο ATP, κρατώντας φυσικά μια Fischer!

Σε αυτό το βίντεο ο Μάρκος είναι ακριβώς 18 ετών, διανύει την πρώτη του επαγγελματική χρονιά στο ATP και τον βλέπουμε να κρατά τη μαυρο-κόκκινη έκδοση της εποχής. Είναι σχεδόν σίγουρο ότι κάτω από αυτή τη «σύγχρονη» βαφή (paintjob) κρύβεται κάποια προγενέστερη έκδοση της Fischer Vacuum Pro Midplus και ότι παίζει με την επίσημη χορηγία της Fischer. Μη ξεχνάμε ότι ο Μάρκος έχει ήδη στραμμένα επάνω του τα «διεθνή» βλέμματα και ότι θα τερματίσει εκείνη τη χρονιά, το 2003, ως Νο 1 τζούνιορ παίκτης (Junior World Champion), κάτι που κατάφερε και ο Στέφανος Τσιτσιπάς 13 χρόνια μετά!

Από το 2003 που ξεκινά την ATP καριέρα του και για τα επόμενα 16 χρόνια, ο Μάρκος Παγδατής (Marcos Baghdatis) πρόκειται να είναι ο άξιος συνεχιστής της αγωνιστικής ιστορίας της Vacuum Pro Midplus 98 και παρότι ουσιαστικά αρχίζει την καριέρα του ενώ η ρακέτα της επιλογής του έχει σταματήσει να παράγεται επίσημα, εκείνος θα τη χρησιμοποιεί μέχρι το 2019 με πολλά διαφορετικά paintjobs και brand names επάνω της!!!

Όπως προαναφέρθηκε, εκείνη την εποχή οι επαγγελματίες τενίστες χρησιμοποιούσαν ρακέτες εμπορίου και όχι ειδικές pro-stock εκδόσεις. Τις ίδιες δηλαδή, που μπορούσαμε να αγοράσουμε και εμείς από ένα κατάστημα ή ακόμα και σήμερα σε οικονομική τιμή από ιστοσελίδες αγγελιών και δημοπρασιών. Φυσικά καθένας τους, διαμόρφωνε τα χαρακτηριστικά της ρακέτας του,στις δικές του προσωπικές προτιμήσεις, με διάφορες προσθήκες βάρους. Αυτό δηλαδή που ονομάζουμε «customization» και για το οποίο έχω αναφερθεί στο παρελθόν αναλυτικά ΕΔΩ (https://www.tennisforum.gr/showthread.php?3016-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B7-%CE%B2%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%AD%CE%BD%CE%B9%CF%82).

Στο επόμενο μέρος, το 7ο, θα εστιάσουμε στις συγκεκριμένες «custom» Vacuum Pro Midplus 98 που χρησιμοποιούσαν αυτοί οι δύο μεγάλοι αθλητές της Fischer, ο Yevgeny Kafelnikov και κυρίως ο Μάρκος Παγδατής, ο οποίος άλλωστε αποτέλεσε και το βασικό κίνητρο για το άρθρο αυτό, καθώς έως πριν λίγο καιρό, προ Τσιτσιπά, ήταν ο «ελληνόφωνος» παίκτης που είχε πετύχει στην καριέρα του την υψηλότερη θέση στην παγκόσμια κατάταξη (ATP Ranking No 8), με τεράστια διαφορά από όλους τους υπόλοιπους! Ο Kafelnikov ξεκίνησε το customization με αφετηρία τη βαρύτερη έκδοση των 330 γρ., ενώ ο Μάρκος Παγδατής με την ελαφρύτερη έκδοση, των 320 γραμμαρίων.

https://i.postimg.cc/TPMcXS7c/Fischer-Kafelnikov-Baghdatis-custom.jpg

Εικόνα: Οι custom ρακέτες Fischer Vacuum Mid Plus αυτών των δύο μεγάλων παικτών (Kafelnikov, Baghdatis) που χρησιμοποίησαν σε όλη την καριέρα τους σε διάφορες χρωματικές παραλλαγές (paintjobs).

Συμβουλή επιλογής βάρους:

Εάν κάποια στιγμή θελήσετε να αποκτήσετε μια Fischer Vacuum Pro Midplus 98, θα σας πρότεινα να ξεκινήσετε και εσείς με την επιλογή του Μάρκου! Δηλαδή με την ελαφρύτερη έκδοση των 320 γρ., ιδιαίτερα σε κάποια από τις πρώτες 6 εκδόσεις που περιγράφτηκαν παραπάνω. Η έκδοση των 330 γρ. είναι μια πολύ σταθερή και εντυπωσιακή ρακέτα, η οποία όμως θέλει «χέρια» και πολύ καλή φυσική κατάσταση για να μην κουράσει σε βάθος χρόνου... Αντίθετα, η έκδοση των 320 γρ., παρότι θεωρητικά μόλις 10 γραμ. ελαφρύτερη, είναι μια εντελώς «σύγχρονη» all-around ρακέτα, με την οποία μπορεί να χτυπάει κανείς μπάλες ημέρες ολόκληρες χωρίς να νιώσει καμία κούραση από το βάρος της. Αυτή η ευκολότερη έκδοση, με βάρος πλεγμένης περίπου 335 γρ. δυστυχώς είναι αρκετά δυσεύρετη. Είναι όμως σίγουρο ότι δεν θα σας αποθαρρύνει στα πρώτα βήματά σας στο μαγικό κόσμο των ρακετών Fischer! Το αντίθετο μάλιστα. Πιθανότατα θα αποτελέσει κίνητρο ώστε να προσθέσετε αργότερα και μια «πληθωρική» 330άρα στη συλλογή σας!

Συμβουλή πλεξίματος:

Οι ρακέτες αυτές αγαπάνε τα synthetic gut και multifilament πλέγματα και τη σχετικά χαμηλή τάση, έως 25 κιλά. Μόνο με αυτές τις επιλογές θα νιώσετε τη πραγματική διαφορά τους στην αίσθηση. Εάν θέλετε να χρησιμοποιήσετε ένα poly πλέγμα κάντε το μόνο σε μια υβριδική (hybrid) σύνθεση. Προσωπικά προτιμώ το poly στις οριζόντιες (crosses) χορδές, σε ίση τάση με τις multi κάθετες (mains) στα 23 κιλά. Θα σας πρότεινα να ξεκινήσετε και εσείς την αναζήτηση από αυτό το setup. Οι οδηγίες πλεξίματος είναι οι παρακάτω:

Stringing Instructions

Fischer Vacuum Pro Midplus 98, VT 98 Pro, M-Speed Nο1 98, M-Pro Nο1 98

Pattern: 16 x 20, No Share Holes

STRINGS LENGTH

ONE PIECE:
36' (11.0 m Total)
10' S (3.1 m Short Side)

TWO PIECES (with Starting Knot):
20' (6.1 m) Mains x 17' (5.2 m) Crosses

TWO PIECES (with Starting Clamp):
20' (6.1 m) Mains x 20' (6.1 m) Crosses

STRINGING
T = Top, B = Bottom

ONE PIECE:
Skip M Holes: 8T-8B
Tie off M: 6T
Start C: 8T
Tie off C: 7B

TWO PIECES:
Skip M Holes: 8T-8B
Tie off M: 7T (at both sides)
Start C: 8T (Top to Bottom)
Tie off C: 6T (Top)
Tie off C: 7B (Bottom)

Συνεχίζεται...

------------------------

Simplicius
31-03-20, 02:29
.
Αυτό είναι λοιπόν το 6ο μέρος ολοκληρωμένο.

Ελπίζω να να σας βαηθήσει να ξεπεράσετε έστω για λίγη ώρα τη βαρεμάρα της καραντίνας...

Περιμένω εντυπώσεις!

;)

amarg1969
16-04-20, 18:34
Τώρα είδα το υπόλοιπο. Τι να πω! Υποκλίνομαι.
Παίζω κι εγώ με τη μπλε 2η (ή 1η κατ άλλους) έκδοση της ρακέτας, με τα μωβ γράμματα.
Έχω προσθέσει 4γρ στο κεφάλι (σε μορφή protection tape) . Πλεγμένη με og και dmpnr είναι στα 350γρ, 32cm, υπολογίζω 332-334 sw (Tecnifibre Razor Code 1.20 στα 21/20 κιλά)
Εξαιρετική και βέβαια πανέμορφη
Ευχαριστώ για τη βοήθεια

tennisholic
16-04-20, 18:57
δοκίμασε το hdmx της ίδιας εταιρείας στο 1,25 και θα πάθεις πλάκα...

Simplicius
08-05-20, 12:00
.
Τελικά πόσοι είμαστε εδώ στο forum που έχουμε ρακέτες Fischer και ποιές;

Οι δικές μου είναι αυτές (από την παλαιότερη στην πιο καινούργια):

- Fischer VΤ Pro 98, κόκκινη, L3, 320g (x 2 ίδιες)
- Fischer VΤ Pro 98, κόκκινη, L3, 330g
- Fischer M-Speed Nο 1 105, L3, 320g
- Fischer M-Pro Nο 1 98, L3, 320g (x 2 ίδιες)

:D

Simplicius
08-05-20, 12:09
.
Α, έχω και αυτή την "αντίκα" που μου έκανε δώρο ένα φίλος. Δυστυχώς με αυτά που συμβαίνουν δεν έχω προλάβει ακόμα να τη βγάλω στο γήπεδο.
Βέβαια θα πρέπει να βρω αντίπαλο με ξύλινη για να τον κερδίσω... Lol

Fischer Power Glass Mid, Made In Austria, L4 (κάπου από τις αρχές των 80's)

https://i.postimg.cc/C1PSCCbW/FISCHER-POWERGLASS-MID-l1600.jpg

Simplicius
08-05-20, 12:11
.

Και βέβαια μια "σύγχρονη" Pacific / Fischer X Force Comp 105, L3, 292g, ίδια με εκείνη που έχω προς πώληση (https://www.tennisforum.gr/showthread.php?7874-%CE%A0%CF%89%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CE%AF%CE%BD%CE%BF%C F%85%CF%81%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%84%CE%B1-X-Force-Comp).
'Ιδιο καλούπι με την παλιά Fischer M-Speed Nο 1 105, αλλά πιο ελαφριά.

grmakis4
11-05-20, 10:52
Απο τα χερια μου περασαν 6 fiscer ...τις 3 τις εδωσα γιατι δεν μου αρεσαν....την κοκκινη pro one και δυο vac comp pro 90 blue michael stich sticks(16 ^20)....η κοκκινη πολυ βαρετη.....οι 90αρες χειροτερες απο prestige mid.....τωρα εχω vac.comp 330 γρ. 95 κεφαλι....vac.comp 320 γρ. 95 κεφαλι και vac. comp pro 90κεφαλι 14^ 19 .....δεν μπορεσα ποτε να δεθω με τις fiscer λογω του υψους τους....ειναι μιση ιντσα πιο κοντες απο τις υπολοιπες...κατα τα αλλα για το paint job και την ομορφια τους αναφερθηκε πιο πανω ο φιλος....στο παιχνιδι αυτο που τις κανει να ξεχωριζουν ειναι το feel στα υπολοιπα τις βρισκω μετριες......επισης στη 320 οπως και στη pro οι μακρυτερες main χορδες δινουν ενα διαφορετικο αισθημα ελεγχου .......απο το κινητο δυσκολευομαι να ανεβασω φωτογραφιες...αν ενδιαφερεται καποιος που μπορει να ανεβασει φωτο πιο ευκολα να του στειλω με καποιο τροπο και να τις ανεβασει αυτος..................για την pro tour 630 την εχω και την θεωρω υπερκτιμημενη .

grmakis4
11-05-20, 11:47
https://i.postimg.cc/pL6Tm9Ms/4645-DBF9-5-E72-457-B-AEAE-1-EF01-C275-B5-B.jpg https://i.postimg.cc/HsSWNJnT/65534196-8773-482-C-80-F9-6264-B1-EB8-B37.jpg
https://i.postimg.cc/Z5Gmk6Sz/506756-F0-349-F-4043-8-D55-3-E9-FA4-DF2468.jpg





ευχαριστω τον DJ Taurus για την τεχνικη υποστηριξη

tennisholic
12-05-20, 18:03
Επειδή είμαι τενιστικός δεινόσαυρος, σου λέω ότι με αυτήν ο Καλοβελώνης είχε σαρώσει τα Πανελλήνια Πρωταθλήματα. Στα μάτια ενός 10χρονου αγοριού φάνταζε διαστημική...

Simplicius
13-05-20, 01:58
Επειδή είμαι τενιστικός δεινόσαυρος, σου λέω ότι με αυτήν ο Καλοβελώνης είχε σαρώσει τα Πανελλήνια Πρωταθλήματα. Στα μάτια ενός 10χρονου αγοριού φάνταζε διαστημική...

Να υποθέσω ότι αναφέρεσαι στην FISCHER POWERGLASS MID;
Τώρα που το λες παίζει να είναι του "θηριώδη" Γιώργου. Η λαβή είναι L4 και ψιλοτεράστια!
Αν και το πιθανότερο είναι o Καλοβελώνης να έπαιζε με την σχεδόν ολόιδια FISCHER SUPERFORM XL του Stan Smith.

https://i.pinimg.com/236x/36/82/68/368268a8fe05255c60b8652336baf2f3.jpg

Ευχαρίστως να στη δώσω να παίξεις, αλλά όχι για μόνιμα.
Άλλωστε τσάμπα υποχρέωση θα μου έχεις! Τις βρίσκεις πια στο ebay εύκολα με 20-25 ευρώ.
Όπως είπα είναι ενθύμιο-δώρο από φίλο-προπονητή και δεν θέλω να τη δώσω...

Simplicius
13-05-20, 02:01
Απο τα χερια μου περασαν 6 fiscer ...τις 3 τις εδωσα γιατι δεν μου αρεσαν....την κοκκινη pro one και δυο vac comp pro 90 blue michael stich sticks(16 ^20)....η κοκκινη πολυ βαρετη.....οι 90αρες χειροτερες απο prestige mid.....τωρα εχω vac.comp 330 γρ. 95 κεφαλι....vac.comp 320 γρ. 95 κεφαλι και vac. comp pro 90κεφαλι 14^ 19 .....δεν μπορεσα ποτε να δεθω με τις fiscer λογω του υψους τους....ειναι μιση ιντσα πιο κοντες απο τις υπολοιπες...κατα τα αλλα για το paint job και την ομορφια τους αναφερθηκε πιο πανω ο φιλος....στο παιχνιδι αυτο που τις κανει να ξεχωριζουν ειναι το feel στα υπολοιπα τις βρισκω μετριες......επισης στη 320 οπως και στη pro οι μακρυτερες main χορδες δινουν ενα διαφορετικο αισθημα ελεγχου .......απο το κινητο δυσκολευομαι να ανεβασω φωτογραφιες...αν ενδιαφερεται καποιος που μπορει να ανεβασει φωτο πιο ευκολα να του στειλω με καποιο τροπο και να τις ανεβασει αυτος..................για την pro tour 630 την εχω και την θεωρω υπερκτιμημενη .

Ωραία συλλογή φίλε!!

Simplicius
05-12-20, 13:19
.
Καλημέρα σε όλους τους "κλασικούς" τενίστες!

Με αυτό το post θέλω να αναγγείλω την (άτυπη) ίδρυση του "Fischer Tennis Greek Club", δηλ. το Σύλλογο Κατόχων Ρακετών Fischer Ελλάδος!

Ελπίζω να συμφωνήσετε να είμαι ο πρώτος πρόεδρος του συλλόγου!
σσ. Αυτό άλλωστε δεν είναι το όνειρο καθενός, να γίνει έστω για μια φορά πρόεδρος;
χαχαχα

Και αυτό γιατί διαπιστώνω τελευταία ότι είναι αρκετοί οι φίλοι που έχοντας "προσηλυτιστεί" από το συγκεκριμένο θέμα έχουν αναζητήσει και έχουν φέρει στην Ελλάδα αρκετές κλασικές ρακέτες Fischer!

Ας αναφέρουμε λοιπόν εδώ τις αγορές μας ή ας βάζουμε απευθείας link είτε προς τις αγγελίες που δημοσιεύονται εδώ στο forum και αφορούν ρακέτες Fischer, είτε προς καταστήματα του εξωτερικού και άλλα sites (πχ. ebay) τα οποία κατά καιρούς πωλούν αυτές τις σπάνιες αλλά και τόσο πολύτιμες και διαχρονικές ρακέτες, με σκοπό να φέρουμε στη χώρα μας όσες περισσότερες μπορούμε, για όσο καιρό μπορούν να βρεθούν ακόμα στην αγορά!

Στο LINK ΑΥΤΟ (https://www.rakety-online.cz/cs/detail/fischer-magnetic-pro-one-105-tenisova-raketa/) θα βρείτε διαθέσιμες 5 σπάνιες καινούργιες FISCHER Magnetic Speed Pro Number One 105 SL 320g (μοντ. 2005), λαβή L3.

Προσωπικά έχω 4 τέτοιες και είναι η ρακέτα που παίζω κυρίως αυτό τον καιρό.
Είναι, με διαφορά, η πιο εύκολη «player’s» ρακέτα που έχει κυκλοφορήσει ποτέ. Χωρίς να είναι κανένα ταψί (είναι απειροελάχιστα μεγαλύτερες από μια 100άρα ρακέτα) η ρακέτα αυτή είναι ακόμα πιο εύκολη και πιο σταθερή από την 98.

Η τιμή με μετατροπή (χωρίς μεταφορικά) είναι 75€ η μια. Συγκριτικά σας αναφέρω ότι πριν λίγο καιρό επικοινώνησε μαζί μου ένας ιδιώτης πωλητής από το εξωτερικό και μου την προσέφερε με 135 ευρώ τη μία, χωρίς τα μεταφορικά, για τα οποία ήθελε άλλα 50!

Προσωπικά αυτή τη στιγμή κατέχω 9 ρακέτες Fischer. Συγκεκριμένα:

- Fischer Magnetic Speed Pro Number One 105 SL 320g (μοντ. 2005), Λαβή L3 x 4 ρακέτες

- Fischer M Pro Number One 98 SL 320g (μοντ. 2007), Λαβή L3 x 2 ρακέτες

- Fischer Vacuum Technic Pro 98 (VT Pro 98) 320g, (μοντ. 1998), Λαβή L3 x 2 ρακέτες

- Fischer Vacuum Technic Pro 98 (VT Pro 98) 330g, (μοντ. 1998), Λαβή L3 x 1 ρακέτα


Καλή αρχή λοιπόν για το Σύλλογό μας!

Περιμένω και τις δικές σας δημοσιευσεις!

Simplicius

Simplicius
05-12-20, 13:36
.
TIP ΑΓΟΡΩΝ / ΠΡΟΣΟΧΗ:

Να σημειώσω για όσους δεν έχουν μεγάλη εμπειρία από online αγορές και ιδιαίτερα από βορειοευρωπαϊκές χώρες και για τόσο σπάνια αντικείμενα, ότι πριν προχωρήσουμε σε online πληρωμή με κάρτα, καλό είναι να έχουμε επικοινωνήσει πρώτα με email με τον πωλητή, δηλ. το κατάστημα ώστε να επιβεβαιώσουμε τη διαθεσιμότητα, εάν τις στέλνει στην Ελλάδα και πόσο θέλει για τα μεταφορικά. Εάν όλα είναι καλά, τότε μόνο πληρώνουμε.

Επίσης άλλο ένα σημαντικό στοιχείο είναι αυτή η επικοινωνία να γίνεται στη γλώσσα του πωλητή. Δηλ. στους Γερμανούς γράφουμε γερμανικά, στους Τσέχους τσέχικα κλπ κλπ. Ο καλύτερος δοκιμασμένος τρόπος για αυτό είναι να χρησιμοποιήσετε το Google Translate γράφοντας και μεταφράζοντας το κείμενό σας από σωστά ΑΓΓΛΙΚΑ (όχι από ελληνικά) προς τη γλώσσα που θέλετε κάθε φορά.

:)

CHRISTOS6974
07-03-21, 21:46
Και μία διαφορά που ο φίλος δεν θα μπορέσει να καταλάβει. Δεν θα προτιμήσεις τις classic. Έχουν straight beem και είναι πολύ πισώβαρες μόνο για customize. Θα κοιτάς τις vacuum pro με beam 25 23 20! Ευχαριστώ Δάσκαλε!

Έχω βρεί μια classic vt pro 330 μπλε ...έχει κεραμικά υλικά αυτή ? και αξίζει να την πλέξω έτσι έστω να την δοκιμάσω?

Simplicius
22-06-21, 12:12
.
Οι ρακέτες της Fischer και κυριότερα τα πιο καλά μοντέλα με το tapered frame 20-23-25 mm, όπως η VT Pro 98 αλλά και οι μεταγενέστερες M Speed Pro Number One 98 και 105 είναι δύσκολο να βρεθούν παγκόσμια και σχεδόν αδύνατο στη χώρα μας. Για όποιους φίλους "ψήθηκαν" να δοκιμάσουν κάποια, διαθέτω μερικές από τη συλλογή μου ΕΔΩ (https://www.tennisforum.gr/showthread.php?9433-FISCHER-M-PRO-Number-One-SL-2-2), η οποία αισίως μέσα σε αυτά τα χρόνια από την έναρξη αυτού του άρθρου έχει φτάσει τις 16 ρακέτες Fischer !!! :) :D

Simplicius
29-08-21, 13:17
.
Πρόκειται για πολύ σπάνιες ρακέτες που όταν εμφανίζονται ελάχιστες φορές στο ebay έχουν πολλαπλάσια τιμή!
Όπως έχω ξαναπεί, έχω κρατήσει ακόμα 3 ίδιες για προσωπική χρήση! Είναι η βασική ρακέτα μου, πολύ φιλική στο elbow, ευκίνητη, σταθερή, με καλό spin και ιδανική για service και smash!
:)

Simplicius
02-09-21, 09:39
.
Το μόνο "πρόβλημα" που έχουν αυτές τις ρακέτες είναι ότι θα νιώσετε δυστυχία που δεν είχατε παίξει με μια ρακέτα Fischer ως τώρα...
Και μετά, όλες οι υπόλοιπες ρακέτες θα σας φαίνονται "φτηνιάρικες"... Από την άλλη, ποτέ δεν είναι αργά να δείτε πόσο εντυπωσιακή αίσθηση μπορεί να έχει μια ρακέτα εάν είναι καλοσχεδιασμένη και με καλά υλικά!
;)

Aνδρεας
02-09-21, 11:32
Χωρίς παρεξήγηση έχω παίξει με αρκετές fischer ρακέτες και πίστεψέ με υπάρχουν και άλλες ρακέτες εξίσου καλές και ακόμα καλύτερες!
Δεν λέω ότι δεν είναι καλές...Επίσης από quality control είναι άστα να πάνε...μέχρι 15 γραμμάρια μείον έχω δει με τα μάτια μου.

amarg1969
02-09-21, 14:24
Δεν έχω παίξει με τη συγκεκριμένη, αλλά είναι της σειράς no tolerance, που σημαίνει καμία απόκλιση από τις προδιαγραφές

Simplicius
02-09-21, 23:03
.

Χωρίς παρεξήγηση έχω παίξει με αρκετές fischer ρακέτες και πίστεψέ με υπάρχουν και άλλες ρακέτες εξίσου καλές και ακόμα καλύτερες!
Δεν λέω ότι δεν είναι καλές...Επίσης από quality control είναι άστα να πάνε...μέχρι 15 γραμμάρια μείον έχω δει με τα μάτια μου.

Καμία παρεξήγηση Ανδρέα. Ο καθένας μπορεί να έχει την άποψή του που πηγάζει από τις προσωπικές του εμπειρίες.
Δεν ξέρω με ποια μοντέλα Fischer έχεις παίξει και εάν ήταν στην standard μορφή αλλά από τις 20 περίπου Fischer που έχουν περάσει από τα χέρια μου (και οι οποίες ήταν σχεδόν όλες με τα origianal grip), ίσως μόνο μία-δυο (πχ. η μπλε VT του '92 που κάποια στιγμή πρέπει να έφτασε και στα δικά σου χέρια) έχανε περίπου 5-6 γραμ. αλλά εκείνη δεν είχε το original grip... ΟΛΕΣ οι υπόλοιπες είχαν ακριβώς ίδιο βάρος και ισορροπία! Είχα επτά 105 sqi και ΟΛΕΣ ήταν/είναι 320 γρ. άπλεκτες ΑΚΡΙΒΩΣ. Άλλωστε το γράφω και στην αγγελία το βάρος μετρημένο από εμένα, όχι το θεωρητικό, που έτσι κι αλλιώς είναι ίδιο. Ακόμα 5 διαφορετικές 98 M-Pro SL όλες 320 γρ. Παρόμοια και τέσσερις VT98 Pro 320. Όλες ολόιδιες στα 320 γρ. Και δύο VT 98 330 γρ. τα ίδια, στα 330 ακριβως. 18 ρακέτες δεν έχαναν γραμμάριο! Ποιά άλλη μάρκα μπορεί να το πετύχει αυτό;

Σε κάποιες μπορεί να λείπουν σήμερα 3-4 γρ. το πολύ και αυτό γιατί μπορεί να λείπει μέρος το βασικού γκριπ στο πάνω μέρος, άλλωστε μιλάμε για ρακέτες 15ετιας, είναι μια λογική "φθορά" σε βάθος χρόνου από τα βάλε-βγάλε overgrips) ή το σηματάκι στο buttcap που ζυγίζει περίπου 2 γρ. Αλλά ως εκεί και αυτό μετά από χρόνια χρήσης... Καμμία σχέση με αρχικό quality control.

Εάν ψάξεις το φόρουμ θα δεις ότι αυτά με το απίστευτο HQ τα έχω πει πριν χρόνια, όταν έψαχνα να πάρω κι άλλες Fischer και προέτρεπα και εσάς να κάνετε το ίδιο. Το λέω για να μη νομίζεις ότι τα παραπάνω είναι μια "διαφήμιση" σε κάτι που θέλω να δώσω... Πραγματικά μου είναι αδιάφορο. Αυτό που με στεναχωρεί είναι ότι κάθονται άπρακτες και δεν αξίζει σε τέτοια high tech "εργαλεία"...

Ίσως ήσουν άτυχος, ίσως αυτές που είχες ήταν με αλλαγμένα grip. Υπάρχουν γκριπ που έχουν μέχρι και 15 γρ, διαφορά σε βάρος το ένα από το άλλο.

Αλλά πολύ περισσότερο από το "no tolerance" που γράφει και ο φίλος amarg, αυτό που κάνει τη διαφορά είναι η μαγική αίσθηση Fischer. Υπάρχουν εκατοντάδες post, κυρίως στο Talk Tennis, από πλήθος παικτών σε όλο το κόσμο για αυτή τη μοναδική αίσθηση των Fischer...

Η οποία φυσικά δεν είναι τυχαία, καθώς οι ρακέτες Fischer κουβαλάνε μια τεχνολογία δεκαετιών στα ανθρακονήματα (ξεκινώντας από δραστηριότητα στα σκι βουνού πριν τα μέσα του προηγούμενου αιώνα και φτάνοντας σε ανταλλακτικά για αεροδιαστημική αλλά και αεροπλάνα Airbus, ως σήμερα!

Εάν δε, ανοίξουμε το θέμα "μεταφοράς κραδασμών" στο χέρι και tennis elbow έκεί τα πράγματα είναι χαοτικά υπερ της Fischer. Απλά δεν τραυματίζεσαι ότι και να κάνεις!

Σε όποιον "νέο" έχω πρωτοδώσει ρακέτα Fischer να κτυπήσει, από την πρώτη κιόλας μπάλα λέει Wooowww! Τυχαίο; Δε νομίζω!! :) Μπορεί βέβαια στη συνέχεια να μην ταιριάζει καλά στο παιχνίδι του, κυρίως λόγω βάρους, αλλά αυτό δεν αλλάζει την αξία της ρακέτας...

Φυσικά κάθε άποψη, ειδικά για αυτό που λέμε "αίσθηση" εμπεριέχει μια υποκειμενικότητα. Αλλά και γω δε γεννήθηκα με μια Fischer στο χέρι. Έχουν περάσει καμμιά 100στη ρακέτες από τα χέρια μου και οι περισσότερες players κομματια σαν αυτές. Κάτι που έστω να πλησιάζει σε ποιότητα χτυπήματος δε βρήκα...

Σημ. Έκανα μερικά edit για πράγματα που θυμήθηκα μετά...

Aνδρεας
03-09-21, 05:41
Χωρίς πάλι να θέλω να ερθω σε αντιπαράθεση μαζί σου αλλά ούτε και να σε διαψεύσω θα πω το εξής όσον αφορά τις ρακέτες που έπεσαν στα δικά μου χέρια.
Από τις 7 fischer συνολικά που πέρασαν από τα δικά μου χέρια οι 4 είχαν το μαμά βασικό γκριπ ούτε μια δεν είχε το σωστό βάρος. Οι αποκλίσεις ήταν από 5 έως 22γραμμάρια. Αυτό μπορεί να το επιβεβαιώσει και o φίλος σου από τα Ν.Π
Και συγκεκριμένα ήταν 2 μοντέλα ceramics 330 unstrung...που η μία από τις δύο με πλέγμα και overgrip ζύγιζε 332gr οπότε 22gr ολόκληρα απόκλιση....και 3 m pro one που ήταν όλες με διαφορετικό βάρος και άλλες 2 που και πάλι ήταν εντελώς εκτός προδιαγραφών. Τώρα πάμε στην αίσθηση...όντως οι ceramics και οι 105 έχουν μια πολύ ωραία αίσθηση όπως την περιγραφής και πολύ πιθανόν με σωστή τεχνική και το κατάλληλο πλέγμα να μειώνουν τον κίνδυνο τραυματισμού....αυτήν την αίσθηση βέβαια πολύ εύκολα την βρίσκεις σχεδόν σε όλες τις prokennex.
Αλλά έχω δοκιμάσει και fischer πλεγμένες ακόμα και με synthetic gut και ήταν σαν καδρονια με τρομερούς κραδασμούς...και δεν ήταν ραγισμένες.

Simplicius
03-09-21, 13:42
.
.

Χωρίς πάλι να θέλω να ερθω σε αντιπαράθεση μαζί σου αλλά ούτε και να σε διαψεύσω θα πω το εξής όσον αφορά τις ρακέτες που έπεσαν στα δικά μου χέρια.
Από τις 7 fischer συνολικά που πέρασαν από τα δικά μου χέρια οι 4 είχαν το μαμά βασικό γκριπ ούτε μια δεν είχε το σωστό βάρος. Οι αποκλίσεις ήταν από 5 έως 22γραμμάρια. Αυτό μπορεί να το επιβεβαιώσει και o φίλος σου από τα Ν.Π
Και συγκεκριμένα ήταν 2 μοντέλα ceramics 330 unstrung...που η μία από τις δύο με πλέγμα και overgrip ζύγιζε 332gr οπότε 22gr ολόκληρα απόκλιση....και 3 m pro one που ήταν όλες με διαφορετικό βάρος και άλλες 2 που και πάλι ήταν εντελώς εκτός προδιαγραφών. Τώρα πάμε στην αίσθηση...όντως οι ceramics και οι 105 έχουν μια πολύ ωραία αίσθηση όπως την περιγραφής και πολύ πιθανόν με σωστή τεχνική και το κατάλληλο πλέγμα να μειώνουν τον κίνδυνο τραυματισμού....αυτήν την αίσθηση βέβαια πολύ εύκολα την βρίσκεις σχεδόν σε όλες τις prokennex. Αλλά έχω δοκιμάσει και fischer πλεγμένες ακόμα και με synthetic gut και ήταν σαν καδρονια με τρομερούς κραδασμούς...και δεν ήταν ραγισμένες.

Ανδρέα, πραγματικά ξέχασε τα περί αντιπαράθεσης!
Εδώ ΔΕΝ βγάζουμε τα απωθημένα μας, ούτε είμαστε για να διαφημίζουμε προϊόντα και επιλογές.
Πόσο μάλλον μιας εταιρείας που έχει σταματήσει να βγάζει ρακέτες εδώ και 12 χρόνια!
Η κουβέντα γίνεται για να λάβουμε και να δώσουμε γνώση και εμπειρίες!
Αυτός είναι ο λόγος που γράφουμε εδώ.Για να γινόμαστε λίγο πιο σοφοί!

Ο φίλος μου από Ν.Π. είναι αλήθεια ότι βάζει στις Fischer ότι "ρετάλια" του περισσέψουν!
Κάτι ροζ, κάτι άστα βράστα, που σίγουρα δεν "κολακεύουν" αυτές τις ρακέτες.
Αυτό το επεβεβαιώνω και γω!! Έχω δύο στο σπίτι και βαριέμαι να τις κόψω...
Τι να τον κάνω; Είναι καλό παιδί, έχει γνώσεις, αλλά κάνει του κεφαλιού του!
Ποιον μου θυμίζει, ποιον μου θυμίζει... :D

Πάντως αυτό με την 330 μου κάνει τεράστια εντύπωση!
Σίγουρα ήταν τυπωμένο επάνω της weight 330g ή απλά το υποθέτεις;
Γιατί μερικές δεν έχουν αυτοκόλλητο, οπότε μπορεί να είναι 320g.
Όπως αναφέρω και στο θέμα για τις Fischer αυτό με τα άπειρα διαφοετικά μοντέλα είναι ένα χάος...

Ενδεικτικά σου παραθέτω παρακάτω μια αναδημοσίευση από το TT όπου τότε (το 2006) που κυκλοφόρησαν οι M-Speed έκανε μια επαγγελματική συγκριτική μέτρηση βάρους.
Επαγγελματική καθώς έγινε σε μαγαζί με πρόσβαση σε δεκάδες ίδιες αμεταχείριστες ρακέτες!
Σε 20 διαφορετικές Fischer (5 τμχ. από 4 μοντέλα) και αυτός βρήκε απόκληση +/- 1 γραμμάριο!!!
Όσο δηλ. και γω...


- Jun 12, 2006

Our exercise in quality control

We've been through this exercise at our local pro-shop.
Selected 4 of the high-end models from each of the brands offered - Wilson, Head, Volkl, Fisher, Yonex and Babolat- , 20 racquets per brand, weighed them electronically then looked at the results.

The Fischer racquets had an average deviation (rounded to the nearest) from spec of 1 gram, Vokl were 1 gram, Yonex 3.5 grams, Babolat 5 grams, Head 5.5 grams and Wilson 6 grams .

The racquets tested were:

Babolat - Pure Drive (plus and standard), Pure Control standard, Aero Pro Drive (plus and standard), Pure Storm

Fischer - Pro Number One, M Speed Pro Number One, Pro Tour Extreme FT, Pro Tour

Head - LM Radical MP, LM Instinct, LM Prestige (mid and MP), FXP Prestige (mid and MP)

Volkl- T10 V-engine MP, T10 V-engine Mid, DX 8, DNX V1

Yonex - RDX 500, RDX 300, RDS 001, MP Tour-5



Εδώ το link (https://tt.tennis-warehouse.com/index.php?threads/which-company-has-the-best-quality-control.81584/)στο post.
Εάν ψάξεις στο web θα βρεις και άλλα αντίστοιχα.

Simplicius
02-06-22, 10:59
.
Δεν ξέρω εάν οι φίλοι των Fischer το έχουν ανακαλύψει ήδη, αλλά το πιο πλούσιο thread συζήτησης στο Talk Tennis, με αρκετή πληροφορία για τις κορυφαίες ρακέτες Fischer είναι το "The Fischer Faction (https://tt.tennis-warehouse.com/index.php?threads/the-fischer-faction.188648/)" !
;)

jazzu4ia
26-07-22, 11:34
.

Stringing Instructions

STRINGS LENGTH

TWO PIECES (with Starting Knot):
20' (6.1 m) Mains x 17' (5.2 m) Crosses

TWO PIECES (with Starting Clamp):
20' (6.1 m) Mains x 20' (6.1 m) Crosses

------------------------

...δέν τό πιάνω...
...ποιά είναι ή διαφορά ;;
...τό starting knot O.K....μέ τό starting clamp προφανώς, ξεκινώντας τις crosses, δέν κάνεις κόμπο στήν αρχή αλλά στό τέλος, αλλά γιατί έχει τόσο μεγάλη διαφορά στό μήκος ;;

Simplicius
26-07-22, 15:56
...δέν τό πιάνω...
...ποιά είναι ή διαφορά ;;
...τό starting knot O.K....μέ τό starting clamp προφανώς, ξεκινώντας τις crosses, δέν κάνεις κόμπο στήν αρχή αλλά στό τέλος, αλλά γιατί έχει τόσο μεγάλη διαφορά στό μήκος ;;Είναι λάθος το 6.10 μ στις crosses.
Τοτε δεν ειχα δικη μου μηχανή και το παραπανω μηκος βασιζονταν σε αυτο που μου ζηταγε ένας τύπος που μου έπλεκε τότε.

5.60 μ ειναι υπεραρκετά για τις crosses με starting clamp σε μια 98αρα Fischer.
Αυτο που χρειάζεται ειναι 30-40 εκ για να τραβήξεις τον κόμπο στο κεφάλι.

Επίσης πρέπει να είναι λαθος και το παραπάνω δέσιμο των mains στο λαιμό.
Επίσης μου το εκαναν εκεί, αλλα τωρα που πλέκω μονος μου το εχω αλλάξει, νομιζω.

Είμαι διακοπές, οπότε δεν μπορώ να δω σε πιο σημείο δένω τις mains τώρα.

jazzu4ia
26-07-22, 22:11
Αυτο που χρειάζεται ειναι 30-40 εκ για να τραβήξεις τον κόμπο στο κεφάλι.

...δηλ. αφήνω αέρα 30-40 εκ. πίσω από τό starting klamp, ώστε νά φτάνει μέχρι τό gripper, όταν επιστρέψω γιά νά κάνω τόν κόμπο ;

Simplicius
27-07-22, 19:06
...δηλ. αφήνω αέρα 30-40 εκ. πίσω από τό starting klamp, ώστε νά φτάνει μέχρι τό gripper, όταν επιστρέψω γιά νά κάνω τόν κόμπο ;

Ναι. Σωστα.

jazzu4ia
27-07-22, 20:57
Επίσης πρέπει να είναι λαθος και το παραπάνω δέσιμο των mains στο λαιμό.
Επίσης μου το εκαναν εκεί, αλλα τωρα που πλέκω μονος μου το εχω αλλάξει, νομιζω.

Είμαι διακοπές, οπότε δεν μπορώ να δω σε πιο σημείο δένω τις mains τώρα.

...τό δέσιμο θά τό κάνω όπου βολεύει...μάλλον στίς 7Τhroat πού είναι μεγαλύτερες...
...thnx !
...τό σεμινάριο δέν τό έχεις σέ κανένα .zip ή σέ κάνα φάκελο νά τό ανεβάσεις κάπου νά μπορούν νά τό τσιμπήσουν οί ενδιαφερόμενοι ;
...εμένα μέ έφτιαξε ό soulkeeper, αλλά είναι είναι μπελάς τό viber πού δέν κάνει μαζική αποστολή...