PDA

Επιστροφή στο Forum : Stefanos Tsitsipas



captain
15-06-18, 09:29
http://www.atpworldtour.com/en/players/stefanos-tsitsipas/te51/overview


:)

https://streamable.com/ndl96

:):):)

TUPAC_RIP
17-06-18, 18:18
Μπράβο στον μικρό. Είναι πολύ καλός. Μακάρι να ανέβει κι άλλο.

captain
06-07-18, 23:07
go go Stef 16!!!!!!!!!

DJTaurus
07-07-18, 00:26
Βρήκε κανείς στιγμιότυπα με Fabbiano ?

seftelos81
07-07-18, 22:37
Όχι και η καλύτερη ανάλυση αλλά κάτι είναι κι αυτό...

https://m.youtube.com/watch?v=U1u4WtoMvo0

tennisnews
08-07-18, 09:27
http://www.tennisnews.gr/multimedia/best-tennis-videos/30978-tsitsipas

captain
11-07-18, 09:32
Επιτέλους ένα παιδί που έφυγε (με θυσίες) προς τα ΜΠΡΟΣΤΆ ... δείχνοντας τον δρόμο και σε άλλα παιδιά που αγαπούν το άθλημα.
Απέκτησε φαν σε όλο τον κόσμο με την άρτια συμπεριφορά του εντός και εκτός γηπέδου.
Συγχαρητήρια και στους γονείς που είχαν να δώσουν και έδωσαν προφανώς με θυσίες.
Συγχαρητήρια στην συνέπεια που έδειξαν στην επιλογή και πορεία που θέλησε να χαράξει ο ``μικρός΄΄ μεγάλος παίχτης.
Μας κάνει περήφανους με τις επιδόσεις του και περιμένουμε τα μέγιστα που σίγουρα θα έρθουν.

TUPAC_RIP
11-07-18, 23:11
Πολύ σωστά όλα.
Μακάρι να καταφέρει ακόμα πιο πολλά ο μικρός.

DJTaurus
13-07-18, 08:15
Βάζει το λιθαράκι του και ο στεφανος στην προετοιμασία του νολε.

https://youtu.be/knvnMf0TGYM

captain
13-07-18, 10:39
Βάζει το λιθαράκι του και ο στεφανος στην προετοιμασία του νολε.

https://youtu.be/knvnMf0TGYM

ορίστε ... τώρα τι θα κάνω που είμαι nadal fun ... ακόμη ???
...να φωνάζω Rafa και να σταυρώνω τα δάχτυλα μου να παίρνει τον πόντο ο Djokovic ???

captain
10-08-18, 14:50
πάει ο Τιεμ ...
πάει και ο Νόλε...

DJTaurus
10-08-18, 15:00
πάει ο Τιεμ ...
πάει και ο Νόλε...

Ο τιεμ πάει γενικότερα. Περίμενα περισσότερα από αυτόν αλλά τελικά θα παραμείνει ένας καλός χωματας. Τεράστια η νίκη επι του νολε. Βέβαια για να τα λέμε όλα κατέβηκε χωρίς βαιντα και δεν σκίστηκε για να κερδίσει. Θεωρώ ότι ο στόχος του παραμένει το US open. Όπως δεν θα εκπλαγώ αν χάσει και ο ναδαλ όπως έχασε πέρσι από τον shapovalov.

Alex Akrivos
10-08-18, 16:24
ο νολε πιστευω επαιξε με καποια σεβαστη ταχυτητα και αν επιανε καλα.αλλωστε επαιξε καπακι διπλα' με τον αντερσον εναντιον μαχου και ερμπερτ πολυ δυνατο διδυμο,και τους κερδισαν.στα μονα ειχε μετα τον ζβερεφ ειχε και νανταλ για συνεχεια ..εγω τον ειδα να εχει ρυθμο προθερμανσης.πιστευω οτι καπου χαρηκε που εχασε ειδικα απο τον στεφανο.εχουν κανει προπονησεις μαζι φαινεται τον συμπαθει πολυ.αλλα οχι οτι το αφησε το παιχνιδι.απλα δεν πηγε για κυπελλο στο τοροντο.στο σινσινατι δηλωνει οτι δεν τοχει παρει ποτε κλπ. να δουμε τις διαθεσεις του σε λιγες ημερες.οσο για τον στεφανο ολο και ανεβαινει.στο πρωτο σετ τον ψαρωσε ο ζβερεφ στη ουασιγκτον.να δουμε τωρα.πιστευω ο τσιπ θα ξεκινησει ζεματισμενος απο τον πρωτο ποντο.πλακα πλακα σιγα σιγα εχει πραγματα να αποδειξει.ολοι μιλανε γι αυτον μετα την νικη του με τον νολε.αλλα οκ εχει δρομο μπροστα του.

captain
11-08-18, 13:10
Zverev down ...

captain
12-08-18, 12:18
Anderson down ... one to go ...

DJTaurus
12-08-18, 20:44
https://youtu.be/utV6KiwZsbY

athanas78
13-08-18, 18:03
Rafa up...!

captain
13-08-18, 18:48
Ναι RAFA up !

Και ο Στέφανος Νο 15 στα 20 του!

Οσο και να είμαι Ναδαλικός ήθελα να χάσει !
Τώρα να του αναγνωρίσω (του Ναδαλ) ότι υπήρξε ΚΥΡΙΟΣ και δεν κατάπιε τον "μικρό".
Ο Στέφανος απ'ο την άλλη μπορούσε να τον πιέσει, να τον τρέξει, να τον φέρει σε πολύ δύσκολη θέση, ΑΛΛΑ δεν ήταν όσο απαιτούνταν συνεπής με το θέλω του (νίκη) για να το επιβάλει. Βέβαια μην ξεχνάμε ότι έπαιζε με τον Ναδαλ.

DJTaurus
13-08-18, 20:02
Ναι RAFA up !

Και ο Στέφανος Νο 15 στα 20 του!

Οσο και να είμαι Ναδαλικός ήθελα να χάσει !
Τώρα να του αναγνωρίσω (του Ναδαλ) ότι υπήρξε ΚΥΡΙΟΣ και δεν κατάπιε τον "μικρό".
Ο Στέφανος απ'ο την άλλη μπορούσε να τον πιέσει, να τον τρέξει, να τον φέρει σε πολύ δύσκολη θέση, ΑΛΛΑ δεν ήταν όσο απαιτούνταν συνεπής με το θέλω του (νίκη) για να το επιβάλει. Βέβαια μην ξεχνάμε ότι έπαιζε με τον Ναδαλ.

Ο ναδαλ δεν είναι άμυαλος Άντερσεν να σπάει όλα τα μπαλάκια δίχως αύριο ούτε cry baby σαν τον σβερεφ να του φταίνε όλα εκτός του εαυτού του. Ο ναδαλ βρέξει χιονίσει θα παίξει το ίδιο μυαλομενα και σοβαρά .....εξωπραγματικές άμυνες, κράτημα μπαλας και όταν έβρισκε ευκαιρία τελείωνε τον πόντο χωρίς πολλά πολλά ενώ σε αντίθεση ο Στεφανος έκανε φιλε. Δεν είναι εύκολο να λυγίσεις αυτό τον αθλητή...προσωπικά θεωρώ ότι μόνο ο νολε έχει μπει στο μυαλό του όλα αυτά τα χρόνια. Όπως και να χει νομίζω ο στεφανος ξέμεινε από δυνάμεις και αυτό φάνηκε στο πνευματικό κομμάτι... δεν είχε την υπομονή να κρατήσει μπάλα και πούλησε αρκετούς πόντους. Πολλά αβίαστα λάθη που σε προηγούμενα παιχνίδια δεν έκανε. Όχι ότι θα κέρδιζε αν ήταν ξεκούραστος αλλά θεωρώ θα το πάλευε περισσότερο. Το μέλλον του ανήκει....η επόμενη χρόνια που θα υπερασπίζεσαι πόντους θα μας δείξει από τι είναι φτιαγμένος.

Το μόνο αρνητικό μέσα σε αυτή την επιτυχία είναι οι Ελληναράδες στις κερκίδες και οι αλεξιπτωτιστές παντός είδους που απείχαν τόσα χρόνια και δεν ήξεραν τι χρωμα έχει το μπαλάκι του τεννις. Να προσθέσω μέσα σε όλα αυτά και τους διάφορους χορηγούς στη χώρα μας που όταν κάποτε ο πατέρας του Στέφανου πήγαινε και ζήταγε πλέγματα/ρακέτες, έτρωγε πόρτα.......δεν μας αξίζει ο Στεφανος!!

captain
14-08-18, 17:59
Διαφορετικές (και περισσότερες) λέξεις αλλά ίδιο νόημα.

Στο μόνο που διαφοροποιούμαι Dj από την τοποθέτηση σου, είναι στο ότι οι εταιρίες δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα.
ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ ότι για να δώσουν πρέπει να είναι ΣΙΓΟΥΡΕΣ ότι θα πάρουν πολλαπλάσια.

Όπως και αργότερα που ο Στέφανος θα "πουλάει", θα είναι επιλεκτικός με τους χορηγούς του (με σημαντικό κριτήριο στην επιλογή του το ύψος του συμβολαίου).
Μη ξεχνάς ότι έτσι (με τον ίδιο τρόπο) πριν πολλά χρόνια, οι προπονητές ή οι μάνατζερ πολλών αθλητών της δεκάδας παρακαλούσαν αντίστοιχα.
Α! Να μην ξεχάσω την Halep που στο ΑΟ δεν είχε χορηγό...

Για τους χαβαλέδες δεν έχω να σχολιάσω, αλλά θα σου πω να τους αντιμετωπίζεις όπως και εγώ με στοργή και κατανόηση.

Τέλος μας αξίζουν περισσότερα.

ith
14-08-18, 18:51
Κατά την γνώμη μου, ένα μοναδικό χαρακτηριστικό του Ράφα και του Νόλε ( τουλάχιστον παλαιότερα) είναι η πολύ μικρή διακύμανση της απόδοσης του τόσο κατά τους πόντους, όσο και κατά games.
Ο αριθμός των λαθών, το βάθος της μπάλας, η συγκέντρωση, η ικανότητα να ανοίγουν το γηπεδο κτλ ... ακόμα και τα out που κανουν είναι για εκατοστα, όχι για μέτρα και νομίζω αυτή τη στιγμή τους διαφοροποιούν από τους άλλους παίχτες.

Έχωντας παρακολουθήσει τον Στέφανο από κοντά σε αγώνες futures και τώρα έχει σημειώσει μια τρομερή εξέλιξη και μας κάνει όλους περήφανους. Έχει βελτιωθεί απίστευτα σε όλους τους τομείς, έχει τσαγανό, είναι τενιστικά έξυπνος, ποικιλία στο παιχνίδι, βαρύ σερβίς και ντράιβ και εξαιρετικό net play . Από τον αγώνα με τον Ράφα μου έκαναν εντύπωση:
Κακά ρετούρ στο ρεβέρ, η μπαλά ερχόταν μονίμως προς το σώμα του σαν μην καταλαβαινε οτι επιστρέφει σερβίς σλάις απο αριστερόχειρα.
Αβίαστα λάθη με άουτ αρκετά μακριά από τις γραμμές
Κάποιες φορές ήταν αναποφάσιστος στο τι χτύπημα θα κάνει.
Στο πρώτο σετ δεν είχε καθόλου βάθος η μπάλα του, μετά ευτυχώς τραβήχτηκε πιο πίσω κι έπαιξε.
Στα ράλυ έπαιζε την μπάλα πάνω στο Ναδάλ, ειδικά στο πρώτο σετ φαινόταν σαν να μην μπορούσε να ανοίξει το γήπεδο.

Χωρις να μαι ειδικός φαντάζομαι πως τα παραπάνω είναι θέμα "κοντέρ" και ψυχολογίας απέναντι σε τέτοιους παίχτες και τελικούς, οπότε περιμένουμε να δούμε μεγάλες νίκες!
Εχει αυτη την τενιστική ευφυία και το τσαγανό που βγάζει κάτι τρελλά ποντάκια εκεί που δεν το περιμένεις.
Κλείνοντας νομίζω πως ένα δύσκολο κομμάτι που θα 'χει να αντιμετωπίσει είναι αυτό της διαχείρισης της ραγδαίας ανόδου και των επιτυχιών.

ΥΓ. Δεν θυμάμαι την ATP να έχει προβάλλει στο παρελθόν τόσο έντονα ανερχόμενο παίχτη!

tennisholic
15-08-18, 10:18
Η ΑΤΡ ψάχνει απεγνωσμένα τον νέο Federer και ίσως να τον βρήκε στο πρόσωπο του Στέφανου. Επίσης το management Federer Nadal που μέχρι στιγμής ακολουθεί ο Στέφανος είναι το ενδεδειγμένο, αν θέλει να έχει διάρκεια και σωστό profil τόσο μέσα όσο και έξω από το court. Είναι από τους λίγους που μπορεί να γίνει πρότυπο για τα μικρά παιδιά ενώ ο Zveref λόγω χαρακτήρα ή καταγωγής δεν έχει αυτήν την επαφή. Σε συνδυασμό δε, με την Ψυχή που έδειξε στα ματς και τις ανατροπές που πέτυχε, καθώς και ότι χρησιμοποιεί ΟΛΑ τα χτυπήματα στο παιχνίδι του τον καθιστούν τον ιδανικό babyFed. H ευχή όλων μας είναι να παραμείνει υγιής, ταπεινός και εργάτης του αθλήματος, καθώς και οι τελικοί με τον Nadal του έδειξαν ότι έχει δρόμο να διανύσει για να φτάσει σε ένα άλλο επίπεδο...

3.14K
21-10-18, 18:26
O πρώτος έλληνας τενίστας που κατακτά τίτλο atp

συγχαρητήρια!

captain
21-10-18, 21:27
Κατά την γνώμη μου, ένα μοναδικό χαρακτηριστικό του Ράφα και του Νόλε ( τουλάχιστον παλαιότερα) είναι η πολύ μικρή διακύμανση της απόδοσης του τόσο κατά τους πόντους, όσο και κατά games.
Ο αριθμός των λαθών, το βάθος της μπάλας, η συγκέντρωση, η ικανότητα να ανοίγουν το γηπεδο κτλ ... ακόμα και τα out που κανουν είναι για εκατοστα, όχι για μέτρα και νομίζω αυτή τη στιγμή τους διαφοροποιούν από τους άλλους παίχτες.

Έχωντας παρακολουθήσει τον Στέφανο από κοντά σε αγώνες futures και τώρα έχει σημειώσει μια τρομερή εξέλιξη και μας κάνει όλους περήφανους. Έχει βελτιωθεί απίστευτα σε όλους τους τομείς, έχει τσαγανό, είναι τενιστικά έξυπνος, ποικιλία στο παιχνίδι, βαρύ σερβίς και ντράιβ και εξαιρετικό net play . Από τον αγώνα με τον Ράφα μου έκαναν εντύπωση:
Κακά ρετούρ στο ρεβέρ, η μπαλά ερχόταν μονίμως προς το σώμα του σαν μην καταλαβαινε οτι επιστρέφει σερβίς σλάις απο αριστερόχειρα.
Αβίαστα λάθη με άουτ αρκετά μακριά από τις γραμμές
Κάποιες φορές ήταν αναποφάσιστος στο τι χτύπημα θα κάνει.
Στο πρώτο σετ δεν είχε καθόλου βάθος η μπάλα του, μετά ευτυχώς τραβήχτηκε πιο πίσω κι έπαιξε.
Στα ράλυ έπαιζε την μπάλα πάνω στο Ναδάλ, ειδικά στο πρώτο σετ φαινόταν σαν να μην μπορούσε να ανοίξει το γήπεδο.

Χωρις να μαι ειδικός φαντάζομαι πως τα παραπάνω είναι θέμα "κοντέρ" και ψυχολογίας απέναντι σε τέτοιους παίχτες και τελικούς, οπότε περιμένουμε να δούμε μεγάλες νίκες!
Εχει αυτη την τενιστική ευφυία και το τσαγανό που βγάζει κάτι τρελλά ποντάκια εκεί που δεν το περιμένεις.
Κλείνοντας νομίζω πως ένα δύσκολο κομμάτι που θα 'χει να αντιμετωπίσει είναι αυτό της διαχείρισης της ραγδαίας ανόδου και των επιτυχιών.

ΥΓ. Δεν θυμάμαι την ATP να έχει προβάλλει στο παρελθόν τόσο έντονα ανερχόμενο παίχτη!

...Έλα ith, πες ... είσαι sportscaster...
Συμφωνώ με την θέση/ανάλυση σου.
Ήρθε το πρώτο στη Στοκχόλμη.
Το 2019 θα είναι εντυπωσιακό.

captain
21-10-18, 21:35
@3,14Κ ή Pi ???
Ευρηματικό !

captain
22-12-18, 13:11
Και ναι είναι γεγονός. Ορίστε και οι χορηγίες ορίστε και τα συμβόλαια. Και ρολογακι ... Τέλεια. Είμαι ανυπόμονος για το 2019 και την merc

captain
20-01-19, 17:39
king ... has left the arena ...
:D

tennisholic
20-01-19, 19:33
king ... has left the arena ...
:D
Το ορθό είναι ο Βασιλιάς απέθανε! Ζήτω ο Βασιλιάς! Μνήμες από το 2002 όταν ο Roger γκρέμιζε το είδωλό του! Τον έπαιξε στα ίσια με το δικό του παιχνίδι. Ο Στέφανος όμως σε αυτή τη φάση είναι πιο σταθερός στα rally και καλός returner. Επίσης, έβαλε όλα τα χτυπήματα ακόμη και forehand slice που θυμίζει τους κλαμπίστες της Αιξωνής. Προς τιμήν του επίσης ΔΕΝ έκανε drop shot στο Βασιλιά όταν έπαιξαν στο Περθ. Σήμερα όμως όφειλε, ως επαγγελματίας, με κάθε τρόπο να πάρει τον πόντο. Αυτό που δεν μπορώ να συνηθίσω είναι εκείνη η μπλε σημαιούλα δίπλα στο MELBOURNE!! Είμαστε ακόμη ζωντανοί???!!!

floulos
21-01-19, 11:58
Στο US Open ο βασιλιας εχασε απο τον Millman. Δεν εχει τελειωσει ακομα ομως. Τα ηληκιακα σημαδια κοπωσης φανηκαν χθες. Δυσκολο να μπορεσει να κατακτησει αλλο grand slam. Ο Στεφανος αφοτου ενταχθηκε στην ακαδημια mouratolglou δεν εχει σταματησει να βελτιωνεται κ θα ανεβει κ αλλο. Τον βλεπω για top 10 στο τελος της χρονιας

captain
22-01-19, 09:27
Το ορθό είναι ο Βασιλιάς απέθανε! Ζήτω ο Βασιλιάς! ! είναι νωρίς για αυτό ... και δύσκολο να ''απλώς να βγεί '' μιας και έχει καταφέρει τα απίστευτα. Ο τίτλος θα παραμείνει για πολλά χρόνια ως τιμητικός μέχρις ότου κάποιος άλλος κάνει καλύτερη πορεία (χλωμό).
Ο Στέφανος από την άλλη συνεχίζει χωρίς να κοιτά πίσω, μόνο μπροστά, ώριμα και συγκεντρωμένα, παίζοντας απίστευτο τέννις μιμούμενος ίσως τον Roger (έτσι λένε στην ευρώπη ή τουλάχιστον θέλει να περάσει ο manager του) αλλά σίγουρα βάζοντας την προσωπικότητα του και την σφραγίδα του στο παιχνίδι.

captain
28-01-19, 12:15
No 12 World Wide ... not bad not bad at all... όπως θα έλεγε και ο Djokovic.
Προσμένοντας το WIMBLEDON...

captain
02-03-19, 07:39
No 10 ... για να δουμε σήμερα με τον Federer

tennisholic
02-03-19, 08:00
No 10 ... για να δουμε σήμερα με τον Federer
Ο Στέφανος σίγουρα θα είναι κουρασμένος, όμως έχει ένα προσόν ανυπέρβλητο. Ελληνική Ψυχή! Αυτό που οι άλλοι δεν έχουν, αυτό που μόνο μία φυλή στον κόσμο το έχει καταλάβει και το φοβάται....

DJTaurus
02-03-19, 08:43
Ο Στέφανος σίγουρα θα είναι κουρασμένος, όμως έχει ένα προσόν ανυπέρβλητο. Ελληνική Ψυχή! Αυτό που οι άλλοι δεν έχουν, αυτό που μόνο μία φυλή στον κόσμο το έχει καταλάβει και το φοβάται....

https://youtu.be/9U7Y_mdYQFM

Simplicius
02-03-19, 19:26
.
Δεν μας χ#$ει και ο Στέφανος... Μόλις έστειλα επιστολή στο Ζαννιά.
Κάθε πικραμένος έχει βγάλει τη ρακέτα από τη ντουλάπα.
Για να βρεις γήπεδο ελεύθερο πρέπει να κάνεις τάμα στην Παναγιά τη Τενίστρια!!

DJTaurus
02-03-19, 20:55
.
Δεν μας χ#$ει και ο Στέφανος... Μόλις έστειλα επιστολή στο Ζαννιά.
Κάθε πικραμένος έχει βγάλει τη ρακέτα από τη ντουλάπα.
Για να βρεις γήπεδο ελεύθερο πρέπει να κάνεις τάμα στην Παναγιά τη Τενίστρια!!

Tatoi club ρώτησες ; Εκεί νομίζω βρίσκεις πάντα.

https://giphy.com/gifs/swag-money-make-it-rain-VTxmwaCEwSlZm

Simplicius
03-03-19, 11:37
Tatoi club ρώτησες ; Εκεί νομίζω βρίσκεις πάντα.

https://giphy.com/gifs/swag-money-make-it-rain-VTxmwaCEwSlZm

LOLLLL

Έχει όντως φτηνή συνδρομή, μονο 3 χιλιάρικα το χρόνο!
Aλλά έχω πρόβλημα με το ελικοδρόμιο που το έχουν φτιάξει στου διαόλου τη μάνα...
Έτσι αναγκάζομαι να κουβαλάω και το αυτοκίνητο για τη διαδρομή ελικοδρόμιο-γήπεδο.
Ότι και να πεις είναι μια μικρή ταλαιπωρία....

http://www.helirig.com/wp-content/uploads/2015/01/Camera-position-015.jpg

captain
05-03-19, 21:54
LOLLLL

Έχει όντως φτηνή συνδρομή, μονο 3 χιλιάρικα το χρόνο!
Aλλά έχω πρόβλημα με το ελικοδρόμιο που το έχουν φτιάξει στου διαόλου τη μάνα...
Έτσι αναγκάζομαι να κουβαλάω και το αυτοκίνητο για τη διαδρομή ελικοδρόμιο-γήπεδο.
Ότι και να πεις είναι μια μικρή ταλαιπωρία....

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΔΕΝ Υ Π Α Ρ Χ Ε Ι Σ ! ! !

captain
05-03-19, 22:22
Σχετικά με τα γήπεδα και τη διαθεσιμότητα τους έχω να πω, πως ο καθένας τελικά κάνει ότι γουστάρει.
Δεν ξέρω το γιατί, αλλά χρησιμοποιούνται από γυμναστές και μή (μιας και υπάρχουν οι προπονητές που διακρίνονται σε δυο κατηγορίες, στους εμπειρικούς και στους κανονικούς) οι δημόσιοι χώροι χωρίς πρόγραμμα (είμαι σήμερα καλά, τότε προπονώ (μη διαθέσιμα τα γήπεδα) δεν είμαι, δεν προπονώ (είναι διαθέσιμα τα γήπεδα)) και βεβαίως με την ανοχή όλων.
Γιατί, ποιος θα πάει στον συνήγορο του δημότη να μπλέξει με το ''έλα μωρέ κρίμα είναι'' ή ακόμα χειρότερα " είναι ανιψιός/α του τάδε άστο να βγάλει κανένα φράγκο''
Έτσι σε δυο γήπεδα μπορεί κάποιος να τα δεσμεύσει και τα δύο από τις 15:00 έως τις 22:00 (όποτε εάν εργάζεσαι παίρνεις... αυτό που παίρνεις) για να βάλει τμήματα του ο προπονητής ανεξάρτητα της κατηγορίας που προαναφέρθηκε.
Τώρα στην Ελληνική νομοθεσία που αναφέρονται ρητά π.χ. περί κοινοποίησης του πίνακα διαθέσιμων ημερών & ωρών κοινού ή ότι το 50% δεν μπορεί να μισθωθεί (όχι ότι πληρώνει κανείς) και πρέπει να είναι διαθέσιμο για τους δημότες λαμβάνεται υπόψιν μόνο, την Πρωταπριλιά.
Οπότε καλύτερα σε ιδιωτικό χώρο που υπάρχουν κανόνες ή μέλος σε κάποιο οργανωμένο club, ναι επιβαρύνεσαι υπέρμετρα καμιά φορά αλλά έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Εκτός αν αντιμετωπίζεις το ίδιο πρόβλημα με του Simplicius όποτε είσαι καταδικασμένος στην ταλαιπωρία.

captain
05-03-19, 22:28
Σχετικά με τον Στέφανο Τσιτσιπά, μόνος του παλεύει και έχει την ίδια ψυχή με όλους, για την πάρτη του τρέχει, για την πάρτη του κάνει αυτά που κάνει,
απλά από αυτή του την πορεία εμείς ή καλύτερα εγώ παίρνω μια κάποια ικανοποίηση, μιας και είναι Έλληνας.

Simplicius
06-03-19, 20:14
.
Συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφεις Cap!
Πάντως εγώ δεν λέω "δε βαριέσε". Την έχω κάνει την προσπάθειά μου και συνεχίζω να την κάνω!
Δυστυχώς όμως ζω σε μια περιοχή που παραδοσιακά ανήκε σε τσιφλικάδες, οι οποίοι τώρα έχουν μεταλλαχθεί σε Δήμαρχους, Προέδρους Δημοτικών Αθλητικών Οργανισμών ή Τοπικών Αθλητικών Σωματείων κλπ κλπ. οπότε ούτε δίκιο βρίσκω, ούτε καμιά προκοπή...
:(

DJTaurus
07-03-19, 22:10
LOLLLL

Έχει όντως φτηνή συνδρομή, μονο 3 χιλιάρικα το χρόνο!


Τα τελευταία χρόνια εχω χάσει περισσότερα σε αγγελίες εδώ μέσα. Στερνη μου γνώση να σ είχα πρώτα.... τώρα "θα έπαιζα" Τατόι με τον Monflis :(

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190307/dad7bd513f7fa855b71aac41356b7f75.jpg

captain
08-03-19, 09:50
.
Συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφεις Cap!
Πάντως εγώ δεν λέω "δε βαριέσε". Την έχω κάνει την προσπάθειά μου και συνεχίζω να την κάνω!
Δυστυχώς όμως ζω σε μια περιοχή που παραδοσιακά ανήκε σε τσιφλικάδες, οι οποίοι τώρα έχουν μεταλλαχθεί σε Δήμαρχους, Προέδρους Δημοτικών Αθλητικών Οργανισμών ή Τοπικών Αθλητικών Σωματείων κλπ κλπ. οπότε ούτε δίκιο βρίσκω, ούτε καμιά προκοπή...
:(

Σου λείπουν τα δυο ΧΡΥΣΑ Χ.
1ο Χ είναι ο Χρόνος. Χρόνο που απαιτεί να δαπανήσει κάποιος για να εφαρμοστούν τα αυτονόητα. Δεν περισσεύει σε κανέναν. Χρόνο που πρέπει να διαθέσει κάποιος για να παλέψει με την βλακεία. Το δε αποτέλεσμα είναι δεδομένο, καθώς δεν μπόρεσε κανείς έως σήμερα να την νικήσει.
2ο Χ είναι το Χρήμα. Χρήμα που απαιτείται να δαπανήσει κάποιος για να εφαρμοστούν τα αυτονόητα. Δεν περισσεύει σε κανέναν. Χρήμα που μπορείς να δαπανήσεις αλλού ώστε να πιάσει τόπο.
Υ.Γ. Δεν είναι ελληνικό προνόμιο το ίδιο συμβαίνει και σε άλλες χώρες (η κακή διαχείριση των διαθέσιμων κοινοτικών Δημοτικών αθλητικών εγκαταστάσεων)

constantinos
08-03-19, 10:52
Σου λείπουν τα δυο ΧΡΥΣΑ Χ.
Υ.Γ. Δεν είναι ελληνικό προνόμιο το ίδιο συμβαίνει και σε άλλες χώρες (η κακή διαχείριση των διαθέσιμων κοινοτικών Δημοτικών αθλητικών εγκαταστάσεων)

Πονεμένη ιστορία τα δημοτικά γήπεδα.

Ακόμη και ανοιχτά να είναι γίνεται κατάληψη και αυτοί που παίζουν αν δεν κλείσουν τρίωρο και κολλήσουν ένσημα δεν φεύγουν. Και περιμένουν οι επόμενοι για να κάνουν το ίδιο.
Ξέρεις κάτι? Σε μερικές περιπτώσεις καλά που έχουν παραχωρηθεί κάποια γήπεδα γιατί μπορούν εκατοντάδες παιδάκια που δεν έχουν τη οικονομική δυνατότητα, να πάνε να μάθουν και να παίξουν τένις με λογικές σχετικά συνδρομές. Διαφορετικά τα γήπεδα θα ήταν συνεχώς πιασμένα από ξιφομάχους μπανταρισμένους σε γόνατα και αγκώνες....

Δεν υπάρχει βέβαια αμφιβολία ότι με σωστή διαχείριση των γηπέδων από τους δήμους τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα και θα είχαν όφελος και οι δήμοι αλλά μια ζωή στην Ελλάδα βολεύονται οι ημέτεροι αφού δεν αντιδρά κανείς...

captain
08-03-19, 22:02
... καλά που έχουν παραχωρηθεί κάποια γήπεδα γιατί μπορούν εκατοντάδες παιδάκια που δεν έχουν τη οικονομική δυνατότητα, να πάνε να μάθουν και να παίξουν τένις με λογικές σχετικά συνδρομές...
Κωνσταντίνε, να παραθέσω τα εξής :
1. Να μαθαίνουν όμως τα παιδάκια ... και όχι να πληρώνουν οι γονείς για κοπανιστό αέρα.
2. το τεννις πλέον ΔΕΝ ειναι ακριβό για να παίζεις και να γυμνάζεσαι. Ακριβό γίνεται όταν το κάνεις επαγγελματικά.
3. δεν ξέρω κανέναν που να τελειώνει αγώνα τέννις σε μικρότερο της μίας (1) ώρας και είκοσι (20) λεπτών. Η μόνη περίπτωση να συμβεί είναι όταν ο ένας απο τους δύο αντιπάλους είναι ... λιπόθυμος.
4. μετά απο μια ηλικία ο πόνος είναι μόνιμος, ασχέτως του είδους της άσκησης. Ας είναι καλά ο πάγος ΜΕΓΑΛΗ ανακάλυψη.

captain
08-03-19, 22:04
Τα τελευταία χρόνια εχω χάσει περισσότερα σε αγγελίες εδώ μέσα. Στερνη μου γνώση να σ είχα πρώτα.... τώρα "θα έπαιζα" Τατόι με τον Monflis :(

Ποια Στικούδι ποιον Monfils, να περιμένεις λιγάκι να παίξεις με τον Τσιτσιπά !

Simplicius
09-03-19, 09:30
...από ξιφομάχους μπανταρισμένους σε γόνατα και αγκώνες....

αυτό πόνεσε....
Lollll

Simplicius
02-06-19, 17:48
.
Έλα γειά... Το έκλεισα στην αρχή του 3ου σετ.
Πρώτη φορά βλέπω τόσο λάθος τακτική από τον Τσιτσι...
Είναι σχεδόν στο φιλέ, με ρηχές μπάλες και μετά από 25 games δεν έχει κάνει ούτε ένα drop shot!!
Επιτρέπει στον "γεματούλη" Wawrinka να παίζει χαλαρά 5-6 μέτρα πίσω από την baseline!
Αρνούμαι να δω άλλο. Καλή επιτυχία, αν και χλωμό εάν δεν αλλάξει μυαλό...

dimitrisnd
03-06-19, 16:58
Έχεις απόλυτο δίκιο, έβγαλε συγκριτικά πολύ ξεκούραστα τα 5 σετ. Σωστά τα ανεβασματα του στεφ να τελειώνει τους ποντους εύκολα από τον άλλον που επέστρεφε από τις κερκιδες, αλλά τα drop shots μετρημένα στο ένα χέρι. Έλεος...

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sparrner
06-09-21, 11:34
Μ τον Αλκαραζ εχασε το τριτο σετ ενω προηγειτο με διπλο μπρεικ, ομοιως στο Σινσι με τον Ζβερεφ, με τον Τζοκοβιτς στη Ρωμη σερβιρε για το ματς. Στο Ακαπουλκο 4-1 πρωτο σετ κ τοχασε 6-4. Με τον Αλκαραζ ηταν κ λιγο ατυχος, εκανε δυο ανεβασματα στο φιλε γιατι πιστεψε οτι θα τελειωνε το σετ.

Simplicius
06-09-21, 23:10
.

Μ τον Αλκαραζ εχασε το τριτο σετ ενω προηγειτο με διπλο μπρεικ, ομοιως στο Σινσι με τον Ζβερεφ, με τον Τζοκοβιτς στη Ρωμη σερβιρε για το ματς. Στο Ακαπουλκο 4-1 πρωτο σετ κ τοχασε 6-4. Με τον Αλκαραζ ηταν κ λιγο ατυχος, εκανε δυο ανεβασματα στο φιλε γιατι πιστεψε οτι θα τελειωνε το σετ.

"Είναι πολλά τα λεφτά, Άρη" !!!! Έχεις αναρωτηθεί πόσα πολλά;
Με ένα πεντακοσάρικο βγάζεις 2,5 - όσα δηλ. ο νικητής του US...

https://i.postimg.cc/MHPShD8p/bets-1.jpg


Ο αθλητισμός μετά τη διάδοση του online betting έχει γίνει λίγο θίασος imho.
Για όλους αυτό και για όλα τα σπορ...

panpapadima
07-09-21, 19:12
δεν διαφωνω οτι ο αθλητισμος εχει αλλαξει με το στοιχημα αλλα δεν ειναι ετσι απλα αδερφε..στην προκειμενη δεν ειναι καθολου μα καθολου ευκολο να παρει καποιος στοιχημα 500 στον αλκαραθ...κ αν το παρει...θα πρεπει να του χουν παιξει τσιτσιπα πραγματικα τεραστια ποσα ( σαν ασφαλιση )..αλλα και παλι χωραει μεγαλη συζητηση...
υ.γ. επειδη ξερεις οι μπουκ μονο χαζοι δεν ειναι τα στοιχηματα πλεον που εχουν κατι υποπτο απο πισω τους ειναι σε γεγονοτα που δεν υπαρχει μεγαλο πονταρισμα..πχ..να κερδισει ενα σετ μονο κτλ κτλ..( προς θεου μην ανεφερεις για ασια κτλ κτλ.η λογικη παντου ειναι ιδια )

Sparrner
08-09-21, 12:43
Ανακινησα το thread για τον Τσιτσιπα γιατι μ κανει εντυπωση π ειναι πανω απο δυο χρονια ανενεργο.. Παντως οι κορυφαιοι τενιστες δυσκολο να φανταστω οτι στηνουν αγωξες βασιζομενοι στον ονλαιν στοιχηματισμο. Οτι μπορει κ αυτοι να συμμετεχουν ομως στη γενικη πλοκη του atp.. αυτο δν το θεωρ απιθανο.. και εχω αρκετα παραδειγματα υποψη μου..

Simplicius
15-10-21, 23:32
.
Imho, πρέπει να προσέξει τη συμπεριφορά του προς τους αντιπάλους του ο Τσιτσιπάς.
Καλώς ή κακώς κουβαλάει μαζί του μια εικόνα της Ελλάδας.
Στη φάση που έπεσε κάτω και δεν έδωσε αμέσως μετά πίσω το πόντο που του χάρισε ο Basilashvili ήταν επιεικώς απαράδεκτος...
Φαντάζομαι ότι δεν είμαι ο μόνος σήμερα που ήθελα να κερδίσει ο αξιοπρεπέστατος Niko...

Haris
17-10-21, 11:19
Ξέρουμε αν οι Λιθουανοί εντέλει, έστειλαν ευχαριστήρια επιστολή στην οικογένεια Τσιτσιπά, για την συνολική προσφορά τους στη πρόκριση τους στο Group 1? Τέτοιο στήσιμο είχαμε να δούμε από Δ' τοπικό στο παλιό καλό ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο!

Βέβαια κάποιοι με γραβάτες τους επιτρέψανε αυτά τα καραγκιοζιλίκια. Τσιμπίσανε και την 80άρα το κεφάλι, κάνανε και "αποκέντρωση" κι όλα όμορφα καμωμένα! Τουλάχιστον να "ενημερώνανε" και το παλικάρι τον Περβολαράκη για την παράσταση, να μην τρέχει σαν τον τρελό να μαζέψει τα ασυμμάζευτα των κακομαθημένων/μισθοφώρων. Ψυχή λιονταριού ο Μιχάλης κι ας είναι στο 500, θα τον προτιμούσα να φυλάει τα νώτα μου σε ενδεχόμενη εμπλοκή από το κακομαθημένο. Πολλές στραβές μαζεμένες lately, που λένε και στο Μονακό!

Simplicius
20-10-21, 14:33
.

Ξέρουμε αν οι Λιθουανοί εντέλει, έστειλαν ευχαριστήρια επιστολή στην οικογένεια Τσιτσιπά, για την συνολική προσφορά τους στη πρόκριση τους στο Group 1? Τέτοιο στήσιμο είχαμε να δούμε από Δ' τοπικό στο παλιό καλό ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο! !

Ναι ρε συ! Είδες ατυχία!! :p

Εν τω μεταξύ πέντε μέρες πριν (στο US Open) και πέντε μέρες μετά (25/09/2021 στο Laver) ήταν μια χαρά!

Ξαναγύρισε στην άλλη άκρη της γης, μόνο και μόνο για να παίξει σε αγώνα επίδειξης...

Simplicius
04-03-22, 13:47
.
Ρε παιδιά, τι γνώμη έχετε για το Malibu; (https://www.google.com/search?q=%CF%84%CF%83%CE%B9%CF%84%CF%83%CE%B9%CF%8 0%CE%B1%CF%82+malibu&client=firefox-b-d&biw=1920&bih=1085&ei=uvwhYpbkNoSDhbIPvMKguAY&ved=0ahUKEwiWqevUsaz2AhWEQUEAHTwhCGcQ4dUDCA4&uact=5&oq=%CF%84%CF%83%CE%B9%CF%84%CF%83%CE%B9%CF%80%CE%B 1%CF%82+malibu&gs_lcp=Cgdnd3Mtd2l6EAM6BwgAEEcQsAM6BggAEAcQHjoICAA QCBAHEB46BQgAEKIESgQIQRgASgQIRhgAUPwFWN0XYK0caAFwA XgAgAFliAHSBpIBAzguMZgBAKABAcgBBcABAQ&sclient=gws-wiz)
Καλό; Είναι όντως μαγικό; Αξίζει να πάω;
Να είμαι κάπως μακριά από Ουκρανία μη φάω και καμιά πυρηνική στο κεφάλι...
Την έκανε πάλι ο τιτανομέγιστος! :eek:

Και ο πατέρας από δίπλα (https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=%CF%84%CF%83%CE%B9%CF%84%CF%83%CE%B9%CF%80%CE%B1 %CF%82+malibu+%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%BF %CE%BB%CE%BF%CF%82&spell=1&sa=X&ved=2ahUKEwiD6_eKsqz2AhUEQEEAHYGtAocQBSgAegQIARA8&biw=1920&bih=1085&dpr=1)να τα κάνει ακόμα χειρότερα...
Κάτι δεν πάει καλά με αυτό το σόι.
Κάτι τους ρίχνουν στα μακαρόνια, δεν εξηγείται αλλιώς...
:p

Κάτι τέτοιες ώρες βλέπεις πόσο αλλού είναι το άτομο.

Αλλά και πόσο ρηχοί είναι οι Nadal και Federer.
Την ώρα που όλοι οι Ρώσοι και Λευκορώσοι παίκτες έχουν βγει και φωνάζουν υπέρ της άμεσης ειρήνης, ό ένας γράφει για το πόσο ωραία λιάζεται (σαν την Τούνη δηλαδή κι αυτός) και τους άλλους δυο τους ψάχνουμε... Δε μπορούν τώρα να μιλήσουν... Είναι σε marketing meeting... Μετά. Του χρόνου...

Haris
04-03-22, 14:58
Το γεγονός ότι πάλι λάκισε σα βρεγμένο γατί από τους αγώνες της Εθνικής για το DAVIS CUP τι σου λέει? Τι τον πονάει αυτή τη φορά?

Η Εθνική/Ομοσπονδία τι κρατάει το σόι, για βιτρίνα? Διαφημίζει Στέφανο, πουλάει Πέτρο? Ή δε βρίσκει ο Πετράκης που να κάνει πρακτική?!!!

Πάντως για το MALIBU, έφαγε περισσότερο κράξιμο στο Twitter από η Τουνάρα για τους Παξούς! Αυτό θέλει δουλειά!

Η' δε του κόβει καθόλου ή την έχει δει John Lennon! Αν και μάλλον για LEMON τον κόβω!!!

christofkostas
06-03-22, 11:14
Αυτο που ψαχνετε σε αθλητες να σας λυσουν κοινοποιησουν ιατρικα γεωπολιτικα και οτι αλλο κατσει θεματα ειναι λιγο αστειο . με μια ρακετα ή μια μπαλα μεγαλωσαν .δεν καταλαβαινω τι κερδιζει η ανθρωποτητα αν ο τσιτσιπας παει ή δεν παει μαλιμπου . τοσο προβατα θελουμε να ειμαστε ;

Haris
06-03-22, 15:45
Επειδή η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας, πάρτη την ιστορία από το φθινόπωρο. Όπου διαφημίζανε οι αρμόδιοι Στέφανο στην Κρήτη, πουλούσαν 80 Euros το εισιτήριο για καταλήξουμε σε πάρτι του Berankis και μόστρα στις εξέδρες νεόπλουτων "επισήμων" και τον Στεφανάκο να πηγαινοφέρνει τοστ στην Παρθένα!

Πρόβατα λοιπόν είναι αυτοί που χάψανε το παραμύθι του "ποδόκαλου" ενώ 5 μέρες πριν έπαιξε US Open κανονικότατα και 5 μέρες μετά τουρνουά επίδειξης Laver Cup επίσης κανονικότατα. Και τώρα προσπάθησαν να πουλήσουν το προϊόν αλλά τους χάλασε τα σχέδια ο ομορφονιός με τις κοτσάνες του στο Twitter!

Τέλος, το να νιώθεις για τον συνάνθρωπο σου δε σε κάνει αρμόδιο επίλυσης γεωπολιτικών θεμάτων, σε κάνει όμως ΑΝΘΡΩΠΟ. Στη τελική αν δε γουστάρει να παίζει τα μπαλάκια του στην Εθνική, να το δηλώσει και από νύφες να φάνε κι οι κότες!

Αυτό που ενόχλησε λοιπόν ήταν η κοροϊδία και η παραμύθα. Από σωτήρες ήμαστε καλά σε αυτή τη χώρα! Σίγουρα δε θα ψάχναμε άλλους στο τένις! Να βαρέσει κανένα μπαλάκι για την Εθνική θέλαμε, όχι να πάει φαντάρος στην Ουκρανία!!!

christofkostas
06-03-22, 17:29
οκ φιλε μου . εκει που ειχαμε τον κανενα ελληνα τενιστα τωρα εχουμε καποιον . οτι κοιταει την παρτη του οκ ναι .πες ποιος τενιστας δεν το κανει . εναν στο τοπ επιπεδο . ατομικο αθλημα ειναι . το προβατα παει για το μαλιμπου ανανα . καποιοι εχουν αναγκη απο ινφλουενσερς . ε λοιπον δεν περιμενω απο εναν αθλητη κατι παραπανω απο να παιζει .

Simplicius
06-03-22, 23:43
.

Αυτο που ψαχνετε σε αθλητες να σας λυσουν κοινοποιησουν ιατρικα γεωπολιτικα και οτι αλλο κατσει θεματα ειναι λιγο αστειο . με μια ρακετα ή μια μπαλα μεγαλωσαν .δεν καταλαβαινω τι κερδιζει η ανθρωποτητα αν ο τσιτσιπας παει ή δεν παει μαλιμπου . τοσο προβατα θελουμε να ειμαστε ;


https://www.youtube.com/watch?v=B1ZOWwW2agQ

.

Haris
15-03-22, 14:07
Συνεχίζει το Tour, το Circus Medrano:
https://tennisnews.gr/tennis-world/atp-tennis/item/50878-tsitsipas

Τσιτσιπάς: "€Δεν είχε κάτι το ιδιαίτερο το παιχνίδι του Μπρούκσμπι€"
Ούτε την επόμενη μέρα κατάλαβε «Πώς γκένεν ατό;» :D

Τουλάχιστον ενσαρκώνει το όνειρο κάθε εσω-γήινου:

Σύνταξη στα 23 και μάλιστα αφορολόγητη !!!

captain
29-03-22, 23:27
...είναι αλήθεια πως όταν ξεκίνησα το θρεντ ήταν ... νωρίς. Από τότε αυτό το παιδί πετάει τη μια πατάτα (να μη γράψω κάτι άλλο) μετά την άλλη. Χωρίς σταματημό. Τείνω να συμφωνήσω ότι φταίνε τα μακαρόνια.

captain
30-03-22, 23:37
Είναι και εκείνο το παιδί φαινόμενο (Alcaraz) που κάθε φορά που βρίσκει στο δρόμο του τον Τσιτσιπα φροντίζει να του θυμίζει τη φθορά.

Haris
09-04-22, 10:03
Εκείνο το παιδί (Alcaraz) εκτός από δουλευταράς και πεισματάρης, έχει δείξει ότι αν κι αμούστακος ακόμα, αντί να κλαίγεται ότι του φταίνε όλοι κι όλα, δίνει λύσεις στα προβλήματα που του δημιουργεί ο εκάστοτε αντίπαλος του και θα μπορούσε ο Stef να παραδειγματιστεί από το στυλ του μικρού: "καλύτερα να βαράς μπαλάκια παρά να μιλάς (πετάς κοτσάνες!)!!!"

Ούτε περίμενα να πάρει από τον Κύργιο το μυαλό και την συμπεριφορά του! Θα προτιμούσα να πάρει το backhand του ή την τρέλα του τακτικά!

Ελπίζω να είναι μία φάση αυτή που περνά ο Στέφανος, γιατί θα είναι κρίμα μετά από τόση δύσκολη πορεία να καταξιωθεί παγκοσμίως, να μπει στον πάγο από μόνος του.

Simplicius
09-04-22, 15:34
.

Ελπίζω να είναι μία φάση αυτή που περνά ο Στέφανος, γιατί θα είναι κρίμα μετά από τόση δύσκολη πορεία να καταξιωθεί παγκοσμίως, να μπει στον πάγο από μόνος του.

Χάρη, δεν είναι τώρα η φάση... Είναι πια αρκετά χρόνια που ο Στέφανος δεν εξελίσεται.
Ο "πατέρας-προπονητής" είναι μια πάρα πολύ καλή φάση όταν είσαι μικρότερος.
Ειδικά στην Ελλάδα και ειδικά με τους αδιάφορους προπονητές που κυκλοφορούν κατά κόρον στα "νεανικά" γήπεδα.
Ακόμα και τα λίγα λεπτά της προπόνησης που δε "σκαλίζουν" το κινητό τους, ακόμα και αυτά, σπάνια θα διορθώσουν κάτι σε παίκτη...

Όταν φτάσεις στο επίπεδο του Στέφανου όμως χρειάζονται άλλα πράγματα.
Μεγάλη ανάλυση των αντιπάλων, στρατηγική, προφανώς ανώτερη φυσική κατάσταση και κάποια "φαρμακευτική αγωγή" (δυστυχώς αυτό το τελευταίο) ...
Η διαφορά της πρώτης 500άδας της ΑΤΡ στην τεχνική είναι σχεδόν μηδενική.
Παρόλα αυτά, η διαφορά του Νο5 με το να γίνεις Νο1 και να μένεις εκεί επί χρόνια, είναι χαώδης!

captain
12-04-22, 22:27
Δεν θα απαντήσω με παράθεση γιατί συμφωνώ σε όλα όσα γράφεις Simplicius.

christofkostas
16-04-22, 18:49
πολυ θα ηθελα να ξερω ισπανικα να διαβαζω κραξιμο για τον μικρο διαμαντι τον υπερ αλκαραζ. να μην παρει δευτερο σερι ; μηπως τα στηνει ;

Haris
22-04-22, 15:17
πολυ θα ηθελα να ξερω ισπανικα να διαβαζω κραξιμο για τον μικρο διαμαντι τον υπερ αλκαραζ. να μην παρει δευτερο σερι ; μηπως τα στηνει ;

Βάλε Google Translate, από αξιοπιστία είναι ακριβώς στο ίδιο επίπεδο!!!

Αφού μετά τον Λάζαρο, αναστήθηκε κι ο Στέφανος στο τουρνουά της πατρίδας του, ΟΛΑ πλέον είναι πιθανά στο χώμα!!!

Καλό Πάσχα με υγεία πάνω από όλα!!!

Simplicius
23-04-22, 00:06
.
Ηρωϊκή η προσπάθεια του Στέφανου σήμερα, με δύο τεράστια ματς μέσα στην ίδια μέρα, που δυστυχώς χαντακώθηκε, ακόμη μια φορά, από το τραγικό coaching της "οικόγενειας" ...
Κάποιος πρέπει να τραβήξει το αυτί του μπαμπά και της μαμάς... Και αυτό μόνο ο Στέφανος μπορεί να το κάνει!
Όταν μετά από δύο ώρες έντονου παιχνιδιού ο άλλος παίρνει toilet break, παίρνεις το κ%λ% σου και πας και συ από πίσω.
Δεν κάθεσαι να βαράς μπαλάκια περιμένοντας σαν χαζός, λιωμένος από την κούραση...
Η δε άγνοια του κανονισμού που έδειξαν ότι έχουν μετά, ότι δηλαδή ΔΕΝ παίρνεις toilet break κατά τη διάρκεια του σετ αλλά μόνο στο τέλος του, απλά τραγική...
Έτσι άφησαν τον Στεφ να την "κοπανήσει" στα αποδυτήρια μέσα στο παιχνίδι και φυσικά όταν γύρισε αυτό του στοίχησε -2 πόντους και τελικά ένα πολύ κρίσιμο game!
Οι εκφωνητές στην TV απλά δεν το πίστευαν ότι μπορεί μια ομάδα να μη γνωρίζει κάτι τέτοιο!!!

tvetsikas
23-04-22, 09:09
Η προσπάθεια του Σταφανου ήταν όντως ηρωική αν σκεφτεί κανείς ότι έδωσε ουσιαστικά 3 ματς σε 24 ώρες. Αφου δεν πας στην τουαλέτα στο τέλος του σετ , γκρινιαξε την ώρα που βλέπεις ότι αργεί ο άλλος όχι να την κάνεις μέσα στο σετ. Σωστη η απόφαση διαιτητή, άσχετοι όλοι στην ομάδα του Στεφ σχετικά με τον κανονισμό.
Περισσότερο ήταν ένα ξέσπασμα του (αδικαιολόγητο για εκείνη τη χρονική στιγμή) για την άδικη μεταχείριση του σχετικά με τα toilet breaks του ένα χρόνο πριν

Simplicius
29-04-22, 22:29
.
Ακόμη μια μετα-εφηβική "φιλοσοφική ανησυχία" (https://www.protothema.gr/life-style/article/1237875/stefanos-tsitsipas-to-tweet-pou-anapse-foties-o-misthos-einai-dorodokia/) από το Στέφανο που προκάλεσε αρνητικά σχόλια...

Προσωπικά είμαι από τους τυχερούς που αντλούν ευχαρίστηση από τη δουλειά τους, τουλάχιστον το μεγαλύτερο διάστημα της ζωής μου ή μιας μέρας! Μπορώ όμως να καταλάβω ότι υπάρχουν ένα σωρό επαγγέλματα που δεν το προσφέρουν αυτό και γίνονται αποκλειστικά για βιοποριστικούς λόγους. Πιστεύω ότι αυτό το καταλαβαίνει εύκολα ο καθένας. Και ο Τσιτσιπάς φυσικά.

Και τελικά σκέφτομαι μήπως δεν το είπε το απόφθεγμα για τους άλλους, αλλά για τον εαυτό του και το "χρυσό κλουβί" στο οποίο βρέθηκε χωρίς να το πολυκαταλάβει...

Σε κάθε περίπτωση, αυτή τη φορά δεν θα τον πάρω με τις πέτρες όπως κάνω τις περισσότερες φορές... Αντίθετα, θα του αφιερώσω το παρακάτω τραγούδι των Floyd, για περαιτέρω προβληματισμό!



https://www.youtube.com/watch?v=ZVcU9m488e4

;)

Simplicius
04-07-22, 23:28
.
Κρίμα να χάνεις από το Νο 1821 στον κόσμο, έστω και αν αυτός είναι ο "ταλαντούχος" Κύργιος.
Έπρεπε να τα έχει προβλέψει όλα αυτά και να έχει πάρει από πριν τα χάπια του...


https://www.youtube.com/watch?v=9Ez3B0lbMBY

Τώρα έγινε ο αλλοπρόσαλλος της βραδιάς και βέβαια βρέθηκε εκτός Wimbledon 2022...

Δεν ξέρω τι τεράστια καταπίεση τραβάει από την "οικογένεια", αλλά να προσπαθεί - και μάλιστα 2 φορές ! - να χτυπήσει τον πατέρα του με δυνατές μπάλες προς τις κερκίδες, μέσα στο κατάμεστο κεντρικό γήπεδο του μυθικού All England Club, είναι επιεικώς γελοίο!

Και έσκασε και 10 χιλιάρικα σε πρόστιμο που για κάτι εκατοστά (ήταν τυχερός που δεν πέτυχε τον κοντινό θεατή) θα ήταν πολύ μεγαλύτερο!

Άλλη μια ομαδική αστοχία.

Ρόμπα και ο "δεν ήξερες, δε ρώταγες" Φιλιππούσσης που δαγκώνονταν δίπλα στον πατέρα με αυτές τις συμπεριφορές...

Σε λίγο το χαρτί προπονητής για τον Τσίτσι θα είναι τελειώς καμμένο...
Δε νομίζω ότι θα βρεθεί μελλοντικά προπονητής της προκοπής να τον αναλάβει εάν συνεχίσει λίγο ακόμα έτσι.

Simplicius
04-07-22, 23:42
.
Και τελικά εκτός από το court ξεκατινιάστηκε και στη συνέχεια στις δηλώσεις την TV...


https://www.youtube.com/watch?v=5f0cUa_TVb0

εφόσον έτσι όπως αντέδρασε ανώριμα στο ας πούμε εκνευριστικό αλλά σε καμιά περίπτωση "παράνομο" παίξιμο του Κύργιου, το δίκιο ήταν με τον Κύργιο και ο Τσιτσι έπρεπε να έχει αποβληθεί βάσει κανονισμού...

Δηλαδή εάν επαιζε με τον McEnroe στις δόξες του τι θα είχε κάνει? Θα είχε βγάλει πιστόλι???

:p
.

Simplicius
05-07-22, 00:38
.
Νομίζω το κέρδισε επάξια και το νέο τραγουδάκι!
Και μάλιστα με τον τίτλο που τον χαρακτήρισε και ο (κατά τα άλλα καθόλου συμπαθής μου) Nick...


https://youtu.be/5R4ihyIFgUE

Εάν το κομμάτι δε γράφτηκε "γάντι" για τον Τσιτσι μας δε ξέρω για ποιόν άλλο μπορεί να γράφτηκε!

;)

Haris
04-08-22, 16:36
Το αγόρι μας επιτέλους βρήκε την θέση του:
https://twitter.com/BenRothenberg/status/1554669508283056128/photo/1
Διεθνής αναγνώριση και ταυτόχρονα καταξίωση σε ταμπλό με μπαλάκια :cool:;):cool:

Simplicius
12-08-22, 15:08
.
https://tennisnews.gr/media/k2/items/cache/69425c6647989197f2b9887a326ed7c9_XL.jpg.pagespeed. ce.6YZwtfimkw.jpg

Με αυτή τη μπλούζα δε μπορείς να παίξεις τένις.
Λογικό να έχεις νεύρα. Κοιτάζεις τη φάτσα σου στον καθρέπτη και εκνευρίζεσαι!
Καλά που δεν έκοψε κι αυτός κανένα αυτί, σαν τον άλλο τον καλλιτέχνη!
:p;)

Haris
22-08-22, 01:07
Είσαι Νο5 στον κόσμο αλλά δεν έχεις backhand:(

3 ώρες τον βαράει ο Coric MONO στο backhand κι αυτός βαρκούλες αρμενίζουν...

Αυτά βλέπει η Βαλεντίνη από το μακρινό Vancouver και σηκώνει κούπες με διπλό backhand κι ας ήταν 200 νούμερα παραπάνω από την αντίπαλο της:

https://tennisnews.gr/tennis-world/wta-tennis/item/52695-grammatikopoulou

Ο Στέφανος, απλή συμμετοχή στο tour...

H χαρά των TOP 100 & μη αντιπάλων, σε πρώτο γύρο ή τελικό αντίστοιχα...

Αδικεί τον εαυτό του αυτό το παιδί.

Πάμε για το επόμενο!

jazzu4ia
22-08-22, 11:52
...ντάξ, δέν είναι επιπέδου γκασκέ ή βαβρίνκα ή δημητρώφ αλλά καταντάει κλισέ νά λέμε συνέχεια αυτό τό πράμα...
...μέ τόν ντάνυ στόν ημιτελικό τό ίδιο BH δέν είχε ;; ..καί μέ άφθονο συνεχόμενο slice μάλιστα...καί μέ κάποιους γουΐνερς down the line...
...δέν είναι αυτό τό πρόβλημά του...τόν τελικό τόν έχασε διότι είχε τελειώσει σωματικά...από τήν αρχή φάνηκε...καί ό μπόρνας είναι δαίμονας πάνω-κάτω...καί αυτό όμως ήτανε περιστασιακό πρόβλημα...τό μόνιμο προβλημά του είναι ό κυρ Αποστόλης...είχανε βάλει μικρόφωνο καί ακουγότανε συνέχεια τό coaching πού τού έκανε...ούτε κάν τίς χρειάζεται αυτές τίς οδηγίες πού τού έδινε, αλλά τό κυριότερο είναι ότι τόν πνίγει καί δέν τόν αφήνει νά πάρει πρωτοβουλία καί νά παίξει τό "τέννις του"...υποψιάζομαι ότι τίς δικές του τίς εμπνεύσεις ούτε τίς φαντάζεται ό κύρ αποστόλης...τό τεννιστικό IQ του είναι πολύ ψηλότερο από τού πατέρα του...σύν ότι τό συνεχές μπλά-μπλά τού δημιουργεί καί γενικότερο πρόβλημα λόγω κανονισμών...είναι επιτακτική ανάγκη νά τόν αποβάλλει ΑΜΕΣΑ από τήν κερκίδα τήν μέρα τού αγώνα, καί τό καλύτερο νά τόν στείλει μέ σύνταξη στό σπίτι του...

Simplicius
30-08-22, 11:46
.
Χάρη;;
Where are you;;
:D :D

Haris
30-08-22, 16:21
Έχω τοποθετηθεί σχετικά στις 15-03-22, 14:07

Πλέον κάνω απλώς Copy-Paste τα προηγούμενα σχόλια :p

Υ.Σ.1: Η χαρά κάθε TOP1000 αντιπάλου σε κλήρωση ;)
Υ.Σ.2: Τι να κάνουνε άραγε οι γκασκέδες & οι βαβρίνκες αυτή την επόχή? :rolleyes:

jazzu4ia
30-08-22, 17:46
...ό stan the man αποσύρθηκε λαβωμένος στό μηρό εχθές, στό παιχνίδι μέ τόν γάλλο κορεντίν μουτέ, ό δέ ρισάρ γκασκέ (σέ φούλ φόρμα) παίζει σέ 20 λεπτά από τώρα μέ τον γιαπωνέζο τάρο ντάνιελ...βλέπω φανατικά όλα τά παιχνίδια στό flushing meadows, καί όχι μόνο τσιτσιφάπ...γιά τήν ακρίβεια έχω σταματήσει νά βλέπω τστσιφάπ τους τελευταίους 7-8 μήνες διότι παίζει άσχημο τέννις καί εμένα μέ ενδιαφέρει μόνο τό θέαμα και όχι ό οποιοσδήποτε στάρ άν θά κερδίσει ή θά χάσει...δέν μού καίγεται καρφάκι...

Vasilis77
30-08-22, 18:01
Έκατσα και είδα live όλο το game. Κατά την γνώμη μου, έπαιξε πολύ κακό τέννις και ο άλλος μύρισε αίμα και απλά περίμενε τα λάθη του Τσιτσιπά. Επίσης καθόλου consistency στο 1ο σέρβις του. Ακόμη και το πέταγμα της μπάλας ήταν κοντό.


Sent from my iPhone using Tapatalk

konkalf
30-08-22, 18:07
...ό stan the man αποσύρθηκε λαβωμένος στό μηρό εχθές, στό παιχνίδι μέ τόν γάλλο κορεντίν μουτέ, ό δέ ρισάρ γκασκέ (σέ φούλ φόρμα) παίζει σέ 20 λεπτά από τώρα μέ τον γιαπωνέζο τάρο ντάνιελ...βλέπω φανατικά όλα τά παιχνίδια στό flushing meadows, καί όχι μόνο τσιτσιφάπ...γιά τήν ακρίβεια έχω σταματήσει νά βλέπω τστσιφάπ τους τελευταίους 7-8 μήνες διότι παίζει άσχημο τέννις καί εμένα μέ ενδιαφέρει μόνο τό θέαμα και όχι ό οποιοσδήποτε στάρ άν θά κερδίσει ή θά χάσει...δέν μού καίγεται καρφάκι...

Εγώ ξεκίνησα τένις μετά τον ημιτελικό Τσιτσιπά - Βαβρίνκα. Δεν είχα την παραμικρή σχέση με το άθλημα. Άντε να έβλεπα πού και πού κανένα Roland Garros.
Έχω μελετήσει πολύ το backhand του Wawrinka από court level practice βιντεάκια στο YouTube.
Είναι μακράν ο αγαπημένος μου. Μετά ο Kyrgios.
Από τον Τσιτσιπά αυτό που προσπαθώ τελευταία να αντιγράψω είναι το forehand. Υπάρχει ένα βιντεάκι court level σε 4Κ ανάλυση απέναντι στον Zverev.
Χτυπάω πλέον με το χέρι τεντωμένο τη στιγμή της επαφής και μπορώ να πω ότι έχω δει διαφορά.

jazzu4ia
31-08-22, 11:29
Έχω τοποθετηθεί σχετικά στις 15-03-22, 14:07

Πλέον κάνω απλώς Copy-Paste τα προηγούμενα σχόλια :p



...ντάξ...αυτά τά σχόλια τά βλέπεις καί στά άρθρα τού γκαζέττα...
...εδώ υποτίθεται ότι οί χρήστες ξέρουν από τέννις & παίζουν τέννις...
...άν είδες τό μάτς καί έχεις άποψη, γράψε τίποτα πιό ουσιώδες...όπως άς πούμε, τί έφταιξε κατά τήν γνώμη σου...διότι ό στεφάν δέν είναι φυσιολογικό νά χάνει 11 σερί γκέϊμς από έναν qualifier, σέ σλάμ τουρνουά...εσύ τό παρουσιάζεις φυσιολογικότατο καί αναμενόμενο...

Apostolis
31-08-22, 11:40
θα συμφωνησω με το βασιλη, πολυ κακο το πρωτο σερβις του νομιζω αυτο του κοστισε κ στην ολη του αυτοπεποιθηση, ο αλλος εκανε το παιχνιδι της ζωης του κ εκει τελειωσαν ολα. Ισως πρεπει να εχει ενα πιο ξεκαθαρο πλανο για οταν το παιχνιδι του ειναι off, φαινεται να μην μπορει να το ανατρεψει οταν συμβαινει.

jazzu4ia
31-08-22, 16:48
...πολυ κακο το πρωτο σερβις του νομιζω αυτο του κοστισε κ στην ολη του αυτοπεποιθηση...

...τό έχουμε δεί νά συμβαίνει δυστυχώς, ούκ ολίγες φορές φέτος...νά καταρρέει ψυχολογικά + αγωνιστικά όταν δέν είναι σέ καλή μέρα τό σερβίς του...από τότε πού αποφάσισε νά βελτιώσει δραματικά τό σερβίς του, εδώ καί κάνα χρόνο (καί τό κατάφερε μέ εξαιρετική επιτυχία), έχει γίνει άνισο τό παιχνίδι του...υπερτροφικό κεφάλι τό σερβίς, μέ ατροφικά άκρα τά άλλα χτυπήματα...απότι φαίνεται έχει μπεί καί τό μυαλό του σέ έναν λάθος δρόμο, νά θέλει νά πάρει τή νίκη μέ τό σερβίς...είναι ξεκάθαρο ότι έχει σταματήσει νά δουλεύει στό τέννις...ακόμα καί γιά νά χαλαρώσει, βγαίνει στό κώρτ καί βαράει σερβίς...έχει κολλήσει ό εγκέφαλός του...κάποιοι θά θυμούνται πόσο καλύτερο ήταν τό ΒΗ καί τό slice του...παίζει σάν νά ξέχασε τό τέννις πού έπαιζε παλιά, καί είχε πάρει τά εύσημα ακόμα καί από τόν φέντερερ...

Simplicius
06-11-22, 23:19
.
Το 2022 ήταν μια αρκετά καλή χρονιά για τον Τσιτσιπά. Σίγουρα αρκετά καλύτερη από τα δύο προηγούμενα αδικοχαμένα χρόνια...

Πάντως ο Rune και το team του, με τους άπειρους down-the-line backhand winners που έβγαλε, έδειξε σήμερα "στον μπαμπά και τη μαμά" που πονάει ο Τζόκοβιτς και πως θα έπρεπε να τον έχουν παίξει χθες... Αντίθετα η χθεσινή κασέτα ήταν "στο backhand του", σε βαθμό ...να σπας την τηλεόραση! Βέβαια και τις ελάχιστες φορες που το δοκίμασε χθες ο Στέφανος η μπάλα πήγαινε στην εξέδρα. Ήταν και αυτό ένα θέμα.

Simplicius
19-11-22, 09:24
.

Πραγματικά δεν ξέρω τι να πω για το χθεσινό, τελευταίο παιχνίδι του Τσιτσιπά με τον Rublev στο ATP Finals. Όλος ο κόσμος είδε χθες την κυριολεκτικά παρανοϊκή κατάσταση που επικρατεί στο box, αλλά και στο μυαλό, του Στέφανου.

Από τη μια δεν μπορείς να κατηγορήσεις ελαφρά τη καρδία αυτούς τους γονείς, που έχουν σπαταλήσει χιλιάδες ώρες από τη ζωή τους για να τον φέρουν από παιδάκι και από τα γήπεδα της γειτονιάς στο Top 3 του Παγκόσμιου τένις, αλλά από την άλλη, αυτή τη στιγμή, με την παρουσία τους στο γήπεδο απλά τον καταστρέφουν.

Σε ένα παιχνίδι που ο Στεφ έπαιζε στην αρχή μαγικό τένις, που έλεγες ότι θα πάρει το Finals κερδίζοντας αύριο-μεθαύριο ακόμη και τον Djokovic για πλάκα, έφτασε πάλι να καταρεύσει, να πετάει μπαλάκια στον πατέρα του, να τον βρίζει χυδαία και γενικά να κατεβάζει το επίπεδό του και σαν τενίστας, στο παιχνίδι, αλλά ακόμη περισσότερο σαν άνθρωπος και σαν top αθλητικό πρώτυπο που προσπαθεί να γίνει.

Αυτή η εικόνα που είδαμε χθες, γελοιοποιεί όλη την οικογένεια, παιδί και γονείς, και σίγουρα δεν τους αξίζει. Η διαρκής μουρμούρα του Απόστολου ήταν απίστευτα κουραστική και αποπροσανατολιστική. Κούρασε και εμάς τους θεατές, πόσοι μάλλον τον κακομοίρη τουν Στέφανο. Αλλά και ουσιατικά, στην πράξη, δεν είχε να προσθέσει τίποτα στη βελτίωση του παιχνιδιού του. Αντίθετα, του αφαιρούσε όλη την απαραίτητη συγκέντρωση που έπρεπε να έχει. Ακόμη και τα χειροκροτήματα και η ενθάρυνση της μαμάς, ήταν σε εντελώς άκυρα σημεία, σε πόντους που είχαν κερδιθεί με κολοφαρδία και όχι με την αξία του.

Ούτε ο Στέφανος, ούτε κανένας άλλος παίκτης στον πλανήτη, ήταν δυνατό να παίξει καλό τένις χθες με αυτούς τους δυο ανθρώπους πλάι του.

Νομίζω πως πρέπει να κάτσουν όλοι τους να σκεφτούν σοβαρά τα επόμενα βήματα για τη νέα χρονιά. Και όχι απαραίτητα για να πετύχουν τους επόμενους κορυφαίους στόχους στο άθλημα, αλλά πλέον να σκεφτούν πώς μπορούν να επιβιώσουν, τουλάχιστον έξω από το τρελοκομείο...

Vasilis77
19-11-22, 09:32
Έχεις απόλυτο δίκιο. Ακόμη και ο σκηνοθέτης ειδε ότι εκεί έχει «ψωμί» και έδειχνε συνέχεια τον Απόστολο να μουρμουράει και έναν μικρό από πίσω να του χτυπά την πλάτη να σταματήσει. Πραγματικά έτσι δεν μπορείς να παίξεις τέννις, όσο κρύο αίμα και να έχεις (πόσο μάλλον ο Τσιτσιπάς που επηρεάζεται σχετικά εύκολα)


Sent from my iPhone using Tapatalk

jeep2008
19-11-22, 10:11
Δεν διαφωνώ μαζί σας όμως....πες ότι είστε η οικογένεια Τσιτσιπα και έχετε φέρει το γιο σας στο νο3 κόσμου,σχετικά εύκολα και γρήγορα,θα δίνατε τώρα την σκυτάλη σε κάποιον άλλο και θα κάνατε τι μετά εσείς?Θα καθόσασταν σπίτι να τον βλέπετε από την τηλεόραση?Επίσης ξεχνάτε τα ποσοστά επί των νικών που περνούν οι καλοί προπονητές και δεν είναι καθόλου λίγα...

tvetsikas
19-11-22, 20:35
Όλοι οι γονείς ξοδεύουν και επενδύουν για το παιδί τους. Τι ίδιο δεν έχουν κάνει και οι γονείς του Αλκαραθ? Κάθονται σε μια γωνιά και παρακολουθούν και αφήνουν τον Φερρερο και κάνει τη δουλειά του
Ο Ζβερεφ είχε μέχρι πρόσφατα επίσης τον πατέρα του προπονητή με πολύ διακριτική παρουσία.
Νομίζω ότι τραβάει ο Στέφανος το τραβάει αντίστοιχα και ο Ρουνε

konkalf
19-11-22, 20:41
Τρελοκομείο το Box χθες. Πώς να συγκεντρωθείς να παίξεις όταν ακούς κάθε λίγο και λιγάκι τη Μουρμούρα από πίσω; Άλλο η υποστήριξη, άλλο το χθεσινό.

jazzu4ia
21-11-22, 13:51
...δέν ήταν χτεσινό...είναι τό μόνιμο πρόβλημα πού τό ακούμε καί τό βλέπουμε 2 χρόνια τώρα...έναν ακατάπαυστο υποβολέα νά υπαγορεύει, πού κάνει τά νεύρα τού στέφ φυτίλια...ό ίδιος έχει δηλώσει επανειλλημένα ότι δέν θέλει τίς συμβουλές τού πατέρα του καί χάνει τήν αυτοσυγκέντρωσή του...αλλά απ'ότι φαίνεται δέν έχει τά κότσια νά τόν συνταξιοδοτήσει καί νά τού επιβάλλει νά μήν κάθεται στήν κερκίδα...τού κάνει μεγάλη ζημιά μέ τό μπλά-μπλά του, στήν ουσία τού καταστρέφει τήν καριέρα...αυτό είναι τό πρόβλημά του, ό κύρ-αποστόλης, καί όχι τό backhand...

Vasilis77
21-11-22, 14:15
Είναι δεδομένο ότι πρέπει να χωρίσουν οι δρόμοι τους, για να ανεβεί επίπεδο ο Στέφανος. (Έρχεται φουριόζα και νεότερη γενιά με δυνατούς παίκτες ).Δεν φτάνει όμως μόνο αυτό. Αν δεν αλλάξει και ο ίδιος mentality, δεν βλέπω φως. Καμμία φορά λέμε απλά «ήταν καλύτερος ο αντίπαλος σημερα» και προχωράμε. Αυτά που είπε για τον Rublev, προσωπικά με βρίσκουν εντελώς αντίθετο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Petros84
26-01-23, 20:43
Για να ακούσω προβλέψεις.. Θα δούμε Νολε - Στέφανο στον τελικό ή θα γίνει καμια έκπληξη; Θα βρίσκεται στις κερκίδες η Margot Robie; Ο Στέφανος πάντως θέλει να δείχνει ακόμα και στις δηλώσεις του, ότι έχει χαλαρώσει και έχει αποβάλει αυτό το άγχος για να κατακτήσει ένα Grand Slam. Λέει οτι το διασκεδάζει. Είναι έτσι ή προσπαθεί να ξεγελάσει το μυαλό του; Αύριο στις 5.30 η απάντηση. Η δική μου εκτίμηση πάντως είναι ότι θα ακολουθήσει το μονοπάτι του Medvedev και θα σπάσει το αήτητο του Τζοκοβιτς σε τελικούς ΑΟ.

Simplicius
26-01-23, 22:26
Για να ακούσω προβλέψεις.. Θα δούμε Νολε - Στέφανο στον τελικό ή θα γίνει καμια έκπληξη; Θα βρίσκεται στις κερκίδες η Margot Robie; Ο Στέφανος πάντως θέλει να δείχνει ακόμα και στις δηλώσεις του, ότι έχει χαλαρώσει και έχει αποβάλει αυτό το άγχος για να κατακτήσει ένα Grand Slam. Λέει οτι το διασκεδάζει. Είναι έτσι ή προσπαθεί να ξεγελάσει το μυαλό του; Αύριο στις 5.30 η απάντηση. Η δική μου εκτίμηση πάντως είναι ότι θα ακολουθήσει το μονοπάτι του Medvedev και θα σπάσει το αήτητο του Τζοκοβιτς σε τελικούς ΑΟ.Μακάρι Πέτρο. Το εύχομαι και το ελπιζω και γω. Ελπίζω το ξύλο απο τον άντρα της Margot να το φάει μετά τον τελικό και να εχει σηκώσει την κούπα. Ετσι οπως το παει όμως προβλέπω να το τρωει πριν, αύριο, μεθαύριο και να παίρνει το ΑΟ ο Τζοκο με bye στον τελικό!!! Αυτό προβλέπω, δυστυχώς.... [emoji1]

Apostolis
26-01-23, 22:41
οπως παιζει ο τζοκοβιτς δυσκολα τα πραγματα οχι μονο για το Στεφανο μονο αλλα για οποιονδηποτε στο τουρ αυτη τη στιγμη...
Ο Σταφανος θα ειναι στον τελικο αλλα αν δεν νομιζω να ειναι ευκολο να παρει πανω απο ενα σετ.

captain
27-01-23, 09:55
Θα ήθελα ποοοοοοολύ να δω τον Τζόκοβιτς να παίζει σαν κανονικός άνθρωπος που έχει πραγματικό πρόβλημα με το πόδι του και όχι κάποιος που παίζει καλύτερα τραυματισμένος.
Δηλαδή στο παιχνίδι με τον Ρούμπλεφ τι έκανε ; Ο μικρός έπαιζε καλά αρκετά καλά σε σύγκριση με άλλους αγώνες του, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό, έπρεπε να παίζει τέλεια!
Ο Τζόκοβιτς ήταν παντού! Έβγαζε απίστευτες άμυνες και εξωπραγματικές μπάλες.
Η πιθανότητες ευνοούν τον Τζόκοβιτς γιατί όσο και να μη μου αρέσει, είναι υπεραθλητής, θέλει να αποδείξει πράγματα για τον εαυτό του στον κόσμο, είναι ώριμος τενιστικά και έχει βρεθεί σε αυτή την θέση πολλές φορές.
Ο Στέφανος καλά κάνει και θέλει χταποδάκι με την margot (και ποιος δεν θα ήθελε) αλλά πρέπει το μυαλό του να είναι στο γήπεδο και σε αυτό που μπορεί να κάνει. ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ.
Θα ήθελα σήμερα ο Τζόκοβιτς να υποφέρει στο γήπεδο αλλά μάλλον θα του βγει προπόνηση το ματσ με τον τύπο που παίζει.
Έχουμε και το DAVIS CUP στην Αθήνα 4-5/2 ...

Vasilis77
27-01-23, 10:34
Πολλές φορές έπιασα τον εαυτό μου από προχθές, που κακά τα ψέματα, εύκολα ή δύσκολα ο Στέφανος θα έπαιζε τελικό, να λέω από μέσα μου «ας πάρει το 1ο σετ και βλέπουμε». Έλα που ο άλλος και 2-0 κάτω να είναι και 5-1 στο 3ο, είναι ικανός να το γυρίσει!! Φαίνεται ξεμπλοκαρισμένος ο Στέφανος, αλλά με το ρομπότ απέναντι, δύσκολα παραμένεις ψύχραιμος, όταν απαντάει όλες τις μπάλες..Μακάρι πάντως να είναι η χρόνια του δικού μας. Το εύχομαι ολόψυχα, όσο και αν δεν τον συμπαθώ λόγω χαρακτήρα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Haris
28-01-23, 22:48
Λίγο troll να είναι ο δικός μας, πρέπει να κάνει είσοδο από τη φυσούνα με πατερίτσες και κόκκινο βρακί "S" !!!

Υ.Σ.: Στις 10/03 θα κάνουμε το 40ήμερο, όποιος ενδιαφέρεται, με κονιάκ και φυστίκια, ζωή σε λόγου μας :)

Petros84
29-01-23, 13:09
τελικά καλύτερα να έτρωγε το ξύλο πριν τον αγώνα παρά αυτό που του κάνει ο tζοκοβιτς... πάντως πολύ σφιγμένος ο στέφανος... δεν φαίνεται να το διασκεδάζει όσο λέει ούτε στο 3 και πιθανότατα τελευταίο σετ.

Simplicius
29-01-23, 13:52
.
Μόνο περηφάνια για τον Στέφανο. Τι να λέμε τώρα; Χίλια μπράβο του!
Κλασικό παιχνίδι vs Τζόκοβιτς. Στο όριο, με ελάχιστα break points και για τους δύο και τελικά να κρίνεται στην καρα-λεπτομέρεια...
Εκείνο το κολόφαρδο φιλεδάκι στη ευκαιρία για break στο 2ο σετ μπορεί να τα άλλαζε όλα.
Έτσι είναι το τένις. Εκτός από όλα τα άλλα, πρέπει να έχεις και λίγη τύχη όταν τη χρειάζεσαι.
Ο Nadal έχει master σε αυτό...

Petros84
29-01-23, 15:06
Ναι, το διαχειρίστηκε καλύτερα από την τελευταία φορά που είχαν παίξει, προσπάθησε να κάνει βαθιά χτυπήματα και να αποφύγει εύκολους winner αλλά το υπερβολικό άγχος για τίτλο τον μεταμορφώνει σε άλλον παίκτη. Δεν ήταν αυτά τα χτυπήματα του Στέφανου σε όλο το τουρνουά.. Πολλά αβίαστα και αρκετές φορές παράτησε πόντους που μπορούσε να ρίξει ένα δυο χτυπήματα κ ας έχανε τον πόντο. Τελικός είναι στο κάτω κάτω... Κρίμα γιατί πιστεύω αν έπαιζε αυτό που είδαμε στα προηγούμενα θα το είχε. Και με αυτόν τον Τζοκοβιτς...

jmour
30-01-23, 11:53
Ναι, το διαχειρίστηκε καλύτερα από την τελευταία φορά που είχαν παίξει, προσπάθησε να κάνει βαθιά χτυπήματα και να αποφύγει εύκολους winner αλλά το υπερβολικό άγχος για τίτλο τον μεταμορφώνει σε άλλον παίκτη. Δεν ήταν αυτά τα χτυπήματα του Στέφανου σε όλο το τουρνουά.. Πολλά αβίαστα και αρκετές φορές παράτησε πόντους που μπορούσε να ρίξει ένα δυο χτυπήματα κ ας έχανε τον πόντο. Τελικός είναι στο κάτω κάτω... Κρίμα γιατί πιστεύω αν έπαιζε αυτό που είδαμε στα προηγούμενα θα το είχε. Και με αυτόν τον Τζοκοβιτς...

άγχος είχε στο 1ο σετ στις αρχές... τα λάθη με το forehand ήταν καθαρά αποτέλεσμα του παιχνιδιού του Τζόκοβιτς που παίζει μπάλες πιο βαθιές και γρήγορες απ ότι περιμένει ο αντίπαλος, ειδικά στις επιστροφές του, και τον ωθεί έτσι σε φαινομενικά αβίαστα λάθη

Vasilis77
30-01-23, 12:12
Δεν υπερασπίστηκε το σέρβις του σε κανένα από τα 2 tie break. Το 1ο σετ ήταν χαμένος από το brake. Στο 2ο ανέβηκε αρκετά, αλλά κάποια αβίαστα και το ότι σημάδευε πάντα γραμμές, δεν του βγήκε. Γενικά έπαιξε σαφώς καλύτερα από την προηγούμενη φορά. Ίσως το 3-1 να ήταν δικαιότερο


Sent from my iPhone using Tapatalk

jazzu4ia
30-01-23, 13:26
...όταν θά σταματήσει νά τόν φοβάται, τότε θά έχει περισσότερες πιθανότητες...
...έτρεμαν τά χέρια καί τά πόδια, γι'αυτό καί τά άπειρα χαμένα ντράϊβ, γι'αυτό όταν είχε σέτ πόϊντ φοβήθηκε νά πυροβολήσει(εύκολα!) καί νά πάρει τό σέτ, πού θά άλλαζε τό μομέντουμ...χρειάζεται νά έχεις κοχόνες...

MarkCros
16-05-23, 21:32
Συμφωνώ απολύτως! Το τένις είναι ένα άθλημα που συχνά κρίνεται από τις λεπτομέρειες και απαιτεί τόσο τεχνικές δεξιότητες όσο και την ανάγκη για τη σωστή ποσότητα τύχης. Ένα μικρό λάθος ή μια μικρή τυχαία στιγμή μπορεί να κρίνει το αποτέλεσμα ενός αγώνα. Ο Ράφαελ Ναδάλ είναι γνωστός για την απίστευτη αντοχή και το ανταγωνιστικό του πνεύμα, καθώς και για την ικανότητά του να εκμεταλλεύεται ευκαιρίες και τύχη όταν χρειάζεται. Οι παίκτες του τένις πρέπει πραγματικά να είναι προετοιμασμένοι για κάθε πρόκληση που παρουσιάζεται κατά τη διάρκεια ενός αγώνα και να εκμεταλλεύονται κάθε ευκαιρία που παρουσιάζεται. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς είναι ένας ταλαντούχος παίκτης που σίγουρα έχει μεγάλο μέλλον στον κόσμο του τένις. Είναι πραγματικά εντυπωσιακό το πώς ανταποκρίνεται σε τέτοιες προκλήσεις και ανταγωνίζεται τους καλύτερους παίκτες στον κόσμο.

Petros84
05-06-23, 22:04
Κράζουμε τον Τσιτσιπά για τον χαρακτήρα του, αλλά τουλάχιστον είναι ειλικρινής. Αυτό που έκανε ο Rune σήμερα στο τρίτο απέναντι στον Cerudolo και στην ουσία κόστισε πιθανότατα το σετ και την νίκη στον Αργεντίνο, δείχνει πόσο κακός χαρακτήρας είναι παρά το αθώο που βγάζει στις συνεντεύξεις του...

MarkCros
04-07-23, 11:41
Πρέπει να επαινέσουμε την ειλικρίνεια του Τσιτσιπά, αν και έχει δεχτεί πολλές κριτικές για τη συμπεριφορά του. Ίσως ο Rune πρέπει να πάρει μια στιγμή για να σκεφτεί τις ενέργειές του και τον τρόπο με τον οποίο επηρεάζει το παιχνίδι. Η αθλητική συμπεριφορά είναι εξίσου σημαντική με τις αθλητικές ικανότητες, και αυτό πρέπει να το θυμόμαστε.
Ας ελπίσουμε ότι οι αθλητές μπορούν να διδαχθούν από αυτά τα περιστατικά και να βελτιώσουν τη συμπεριφορά τους στο γήπεδο.

Simplicius
07-10-23, 11:36
.

https://tennisnews.gr/tennis-world/atp-tennis/item/57473-tsitsipas -

...είναι ωραίο που το tour επέστρεψε στην Κίνα. Είχαμε μερικά χρόνια απουσίας εδώ και εγώ προσωπικά ανυπομονούσα να επιστρέψουν αυτά τα τουρνουά. Είναι μια καλή περίοδος για να βρίσκεσαι στην Κίνα, οι συνθήκες δεν είναι ακραίες, κάτι που κάνει το παιχνίδι ευχάριστο. Αυτό που συνειδητοποίησα είναι πως ο λαός της Κίνας είναι πολύ εργατικός και υπομονετικός. Υπάρχουν πολλά που μπορούμε να μάθουμε απ' αυτό.

Καλά τα λέει ο Στέφανος... Να τα ακούει η Peng Shuai (https://en.wikipedia.org/wiki/Disappearance_of_Peng_Shuai) αυτά. Εάν ζει ακόμα...

Simplicius
21-01-24, 14:48
.
Έτσι αποχαιρέτησε το AO 2024 ο Τσιτσιπάς...

https://i.postimg.cc/YqzYj0cp/tsihindranceao24.png

https://www.reddit.com/r/tennis/comments/19bzfhj/what_was_this_arm_flailing_by_tsitsipas_on_match/?utm_source=share&utm_medium=web3x&utm_name=web3xcss&utm_term=1&utm_content=share_button

Με ένα hindrance στον τελευταίο πόντο που θα ζήλευε ακόμα και η Swiatek, αν δεν είχε πάει σπίτι της πριν το δικό μας!

Άντε σιγά σιγά να μένουν μόνο οι αξιοπρεπείς...

Haris
28-01-24, 14:55
Όλοι τσιμπολογάνε κάνα Grand Slam όταν λείπουν τα λιοντάρια, ο δικός μας όμως προτιμάει βόλτες με το TESLA γύρω από τα HARROLDS !!!

NicolasT
28-01-24, 20:35
Κακως κραζετε τον Τσιτσιπα. Mε τετοιο backhand ισως εφτασε και μακρυτερα απο οτι επρεπε. Σαν χαρακτηρας ειναι ελεεινος αλλα γενικα το τεννις αν και μας παρουσιαζεται σαν ευγενες αθλημα, οι περισσοτεροι αθλητες και φιλαθλοι δεν ξεπερνουν το επιπεδο του μεσου ποδοσφαιροφιλου...

Haris
18-02-24, 14:50
Εκτός Top 10 μετά από 5 χρόνια ο Τσιτσιπάς!
https://www.tennisnews.gr/tennis-world/atp-tennis/item/58885-tsitsipas-top-10

Η είδηση έπρεπε να είναι ΠΩΣ κατάφερνε να είναι στο TOP-10 τα τελευταία 2 χρόνια, με τέτοιο τένις!!!

Simplicius
18-02-24, 15:12
.

Εκτός Top 10 μετά από 5 χρόνια ο Τσιτσιπάς!
https://www.tennisnews.gr/tennis-world/atp-tennis/item/58885-tsitsipas-top-10

Η είδηση έπρεπε να είναι ΠΩΣ κατάφερνε να είναι στο TOP-10 τα τελευταία 2 χρόνια, με τέτοιο τένις!!!

Δεν φταίει αυτός που Μπάτωσε...
Την έχεις δει την ...πεθερά;;; :D
Two match!!! lol

Haris
19-02-24, 11:13
.


δεν φταίει αυτός που μπάτωσε...
την έχεις δει την ...πεθερά;;; :d
two match!!! Lol

Θαλασσοπούλι vs Νυχτοπούλι !!!

έχει πέσει σε συμπληγάδες!!!

Simplicius
01-03-24, 11:01
.
Τον έφαγε τον ...νάτσο, πρωτομηνιάτικα.
Άντε να αρχίσει το χώμα μπας και δει καμιά προκοπή.
Αν και το συγκεκριμένο σκληρό στο Μεξικό ήταν πιο αργό και από χώμα...

Simplicius
12-03-24, 21:46
.
Βλέποντας σχεδόν όλο το παιχνίδι με τον Lehecka (https://www.tennisnews.gr/tennis-world/atp-tennis/item/59137-lehecka-tsitsipas), αυτό που φάνηκε - και νομίζω ότι θα συμφωνήσετε - είναι οτι ο Τσιτσιπάς δεν έχει χάσει το παιχνίδι του (έτσι κι αλλιώς, όπως λένε και οι περισσότεροι πιο πριν, ποτέ δεν ήταν κανένα "καταιγιστικό" τύπου πχ Αλκαράθ) αλλά έχει χάσει το μυαλό του! Εκείνη την ωριμότητα που είχε μικρότερος, με την οποία έβρισκε πάντα λύσεις και τα αδύνατα σημεία των αντιπάλων, ώστε να κερδίζει τελικά το παιχνίδι. Αυτό πια έχει χαθεί εντελώς και με δεδομένη τη διαχρονική ανυπαρξία οποιασδήποτε στρατηγικής βοήθειας από το box του, μοιραία θα έρθει η κατρακύλα...

Χωρίς να έχω δάφνες προπονητή, σήμερα φαινόνταν ότι ο Jiris έπασχε τρομερά στα slice. Όσα του έκανε ο Tsits πήρε πόντο. Αλλά του έκανε μόνο 3-4, όσοι δηλαδή σχεδόν ήταν όλοι οι πόντοι που πήρε σ' όλο το παιχνίδι...
Αντίστοιχες αδυναμίες είχε ο αντίπλαος σε μπαλιές επάνω του που πάλι δεν αξιοποιήθηκαν. Αντίθετα, Ο Τσιτσιπάς τον "τάϊζε" συνέχεια με ψηλές μπάλες που ήταν το δυνατό σημείο του, με την extreme λαβή που χρησιμοποιούσε.
Και στα service τα ίδια. Του έδινε γωνίες αντί να παιξει πιό πάνω του και στο Τ. Παρότι πήρε κάποιους πόντους όταν ακολούθησε σωστές τακτικές, δεν τις κατάλαβε και δεν τις συνέχισε. Και όχι λόγω πίεσης του αντιπάλου, λόγω δικών του λανθασμένων επιλογών.
Πάντως το box του όλο και μεγαλώνει. Μόνο εγώ λείπω! Άντε ρε Στεφ. Ωωωωωπ. Σόρρυ. Λετς γκόου ήθελα να πω!!! :p

.

linkin's dad
16-03-24, 07:56
Υστερει πολυ σε εκρηξη και ταχυτητα.Δε θυμαμαι να τον εχω δει ποτε να κυνηγησει ενα drop-shot.Αθλητικοτητα μηδεν.

konkalf
16-03-24, 10:31
Μετά τον τραυματισμό του στον ώμο 2 χρόνια πριν, εγώ βλέπω ότι το backhand του είναι πάρα πολύ αδύναμο και τεχνικά χειρότερο από πριν.