PDA

Επιστροφή στο Forum : Λίγη βοήθεια με το άνοιγμα του χεριου



dimitriseas
10-05-18, 17:50
Καλησπέρα παιδιά. Εδώ και πολύ καιρό με βασανίζει το θέμα ότι δεν ανοίγω (οπλιζω) το χέρι νωρίς με αποτέλεσμα όταν έρχεται η μπάλα να το κάνω αργοπορημένα με συνέπεια τις πιο πολλές φορές να με πνίγει η μπάλα και να μην τελειώνω σωστά (χτυπάω με μαζεμένο το χερι) πήγα και σε προπονητές. Την ώρα που το δείχνουν το κάνω. Στο ματς πάλι κλείνω. Καμία ιδεα - τεχνική αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει... Ευχαριστώ

dimitrisnd
10-05-18, 20:13
Δούλεψε στην προπόνηση διαρκώς μέχρι να γίνει συνήθεια, το split step ΑΜΕΣΩΣ μετά το χτύπημα του αντιπάλου σε συνδιασμό με ταυτόχρονο άνοιγμα της ρακέτας από την μεριά που θα εκτελέσεις χτύπημα (forehand /backhand). Με αυτή μέθοδο δε θα αργήσεις ξανά ποτέ. Πάντα να είσαι με ανοιγμένη ρακέτα ενοσο κινείσαι προς τη μπάλα (εκτός από ειδικές περιπτώσεις πχ drop shot αντιπάλου).
Δες και μερικά βιντεακια στο YouTube για split step στο οποίο θα δεις ότι συνδιαζεται άψογα με το άνοιγμα της ρακέτας.
Σίγουρα, κάθε φορά που έχουμε ένα πράγμα στο μυαλό μας ξεχνάμε άλλα δέκα, οπότε κάθε φορά που θα "πιάνεις" τον εαυτό σου να ανοίγει καθυστερημένα, να αυτοδιορθωνεσαι.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

dimitriseas
10-05-18, 20:19
Αρκετά Ενδιαφέρον. Split Step κάνω αλλά δεν το έχω δοκιμάσει να το πάω μαζί με το άνοιγμα του χεριού θα το δοκιμάσω την επόμενη φορά ευχαριστώ για την πολύ σημαντική πληροφορία.. μου έχει βάλει ο προπονητής μου να ξεκινάω με τη ρακέτα στη φτέρνα για να μην ξεχνιεμαι αλλά δεν βοήθησε

Maria Makrigeorgaki
10-05-18, 21:25
Θεωρώ ότι αυτό είναι μια πολύ αρχική προσέγγιση. Όσο δυσκολεύει ο αντίπαλος, είναι πολύ στενά τα χρονικά περιθώρια για συνδυασμό σπλιτ στεπ με άνοιγμα-και αν ακολουθήσει σπριντάκι για ανέβασμα ή μια μακρινή μπαλιά; Σίγουρα όμως είναι καλή πρακτική για αρχάριους και εμπέδωση. Εμένα βοήθησε αρκετά να 'πετάω' πίσω τη ρακέτα στο forehand με το αριστερό χέρι (είμαι δεξιόχειρας) και να ανοίγω με όσο μικρότερο 'κυκλάκι' γίνεται (καπως σαν αυτό με τη φτέρνα που λες)

dimitrisnd
11-05-18, 00:10
Σίγουρα η χρήση του "non driving" χεριού είναι απαραίτητη στο άνοιγμα, ειδικά όσο πιο βαριά/εμπροσθοβαρη είναι και η ρακέτα.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

dimitriseas
12-05-18, 15:01
Το λοιπόν επανέρχομαι. Στο χθεσινό ματς ήμουν πολύ καλύτερος. Πιο πολυ μπορώ να πω ότι βοήθησε να σπρώχνω τη ρακετα με το αριστερό (δεξιοχειρας) διότι το split step όπως αναφέρθηκε δεν μπορείς να το εφαρμόσεις όταν χρειαστεί να αλλάξεις κατεύθυνση. Βέβαια από τις 10μπαλες στις 2-3 το εφαρμόζω γιατί δε μπορείς να έχεις πάντα εκει το μυαλό... Θα το συνεχίσω ελπίζοντας να γίνει συνήθεια.. Ευχαριστώ Παιδιά.. οποιαδήποτε πληροφορία ευπροσδεχτη

Maria Makrigeorgaki
13-05-18, 11:01
Το λοιπόν επανέρχομαι. Στο χθεσινό ματς ήμουν πολύ καλύτερος. Πιο πολυ μπορώ να πω ότι βοήθησε να σπρώχνω τη ρακετα με το αριστερό (δεξιοχειρας) διότι το split step όπως αναφέρθηκε δεν μπορείς να το εφαρμόσεις όταν χρειαστεί να αλλάξεις κατεύθυνση. Βέβαια από τις 10μπαλες στις 2-3 το εφαρμόζω γιατί δε μπορείς να έχεις πάντα εκει το μυαλό... Θα το συνεχίσω ελπίζοντας να γίνει συνήθεια.. Ευχαριστώ Παιδιά.. οποιαδήποτε πληροφορία ευπροσδεχτη

Μπράβο!! Practice makes perfect. Επιμονή και στο τελος θα το ενσωματώσεις (...και αυτό) στα χτυπήματα που χρειάζεται! Τα λέω βεβαίως να τα ακούω κι εγώ!