PDA

Επιστροφή στο Forum : Ostapenko hitting harder than Νο1 Andy Murray!!!



Simplicius
09-06-17, 16:10
.
Και η τελευταία δικαιολογία εκείνων που δε βλέπουν WTA κατέπεσε...

The 20 years old Jelena Ostapenko blazed her way to the 2017 French Open final by hitting her forehand harder than Andy Murray.
The junior champion’s big forehand has averaged 76mph during her six wins (has also hit 245 winners) in Roland Garros – 3mph faster than the men’s No 1 Andy Murray!!!

http://i1.mirror.co.uk/incoming/article10588336.ece/ALTERNATES/s615b/French-Open-Tennis-Day-Twelve-Roland-Garros-Paris-France-8-June-2017.jpg

Άντε γειά λοιπόν!

Εγώ πάντα ήμουν φαν, και θεωρώ ότι αρκετά παιχνίδια του WTA είναι ίσα και καλύτερα από τη "μάζα" των παιχνιδιών ATP...

:p

DJTaurus
10-06-17, 18:42
Jelena pirovolenko. Εύγε!!! Ξύλο κ π από εδώ κ πέρα σε pushers και grinders :p

dimitris pouranopoulos
13-06-17, 11:30
το να κοπανας τη μπαλλα και οτι γινει δε σε κανει απαραιτητα και παιχταρα....βαζω στοιχιμα οτι οποιαδηποτε γυναικα στο tour μπορει να βαρεσει τη μπαλλα δυνατοτερα απο τον murray....επικεντρωνεστε ολοι και λετε ουαου για την ταχυτητα στη μπαλλα και οχι τα σπιν που ενδεχομενως να μην ειναι πανω απο 500 το λεπτο στην συγκεκριμενη, οταν του murray ενδεχομενωσ να ειναι 2800 με 3000...εμενα προσωπικα η τυπισα δε μου γεμισε το ματι..ουτε εντυπωσιαστικα...το να εχεισ 50 winners και 55 αβιαστα και να κερδιζεισ ειναι καθαρα θεμα τυχησ....ειδικα στο χωμα....μπραβο της γι αυτο που εκανε αλλα αμφιβαλλω αν θα εχει διαρκεια...μου θυμισε τον soderling στο ματσ με τον ναδαλ καπως ετσι επαιξε του βγηκαν ολα και μετα εξαφανιστικε...προπονητικα μιλωντασ αυτο το fh που στο backswing η ρακετα παει πισω και αριστερα(για δεξιοχειρεσ) προσωπικα το θεωρω απαραδεκτο. οι προπονητεσ θα πρεπει να επικεντρωθουμε πιστευω στο fh που χρησιμοποιειται απο το 95% των ανδρων στην atp οπου η ρακετα στο backswing παραμενει στα δεξια πχ federer nadal dimitrov και οχι ostapenko

Ira R
13-06-17, 13:00
μήπως να μην τους υποτιμούμε όλους κ όλα τόσο εύκολα; το κοριτσάκι πέρασε την πούιγ, την τσουρένκα, την στόσουρ, την βοσνιάκι, την μπατσίνσκυ κ την χάλεπ για να σηκώσει το παρίσι.. σε χώμα - όχι τόσο εύκολο προφανώς... εκτός αν ξέρετε πολλά 20άχρονα που το καταφέρνουν αυτό... επίσης το έκανε παίζοντας κ πολύ έξυπνα κ σπάζοντας μπάλλες από παντού... είναι νο12 κ σε λίγο θα είναι κ στην κορυφαία 10άδα του κόσμου... ε, καλύτερα δεν θα ήταν να λέγαμε κ καμιά καλή κουβεντούλα;

dimitris pouranopoulos
13-06-17, 13:40
καλη κουβεντα ειπα...αν διαβασεσ προσεχτικα..το σπαω μπαλλεσ απο παντου και το παιζω εξυπνα δε πανε μαζι φιλε ομωσ..αλλο το παιζω επιθετικα και εξυπνα βλεπε federer,nadal στα 20 τουσ και αλλο τα σπαω ολα και αμα μπουν μπηκαν....

Simplicius
14-06-17, 15:10
.
dimitris, από την κριτική σου υποθέτω ότι δεν είδες τους αγώνες της Ostapenko στο R.G. (εκτός ίσως κάποιων highlights).
Εάν τους είχες δει θα καταλάβαινες την τεράστια πίεση που ασκούσε με το παιχνίδι αυτό στους αντιπάλους...
Σκέψου κάτι σαν την πίεση του Nadal στον Wawrinka στον τελικό, επί 3 φορές!
Δεν ήταν "απλές" νίκες. Ήταν σαρωτικές. ΟΙ αντίπαλοι ένιωθαν αυτό το "δε ξέρω από που να φύγω"...
Και αυτή η πίεση πέρναγε αυτούσια και στο κοινό (τους θεατές).
Συμφωνώ βέβαια ότι είναι τένις υψηλότατου ρίσκου και δύσκολα να έχει μακριά συνέχεια σε αυτό το στυλ.



οι προπονητεσ θα πρεπει να επικεντρωθουμε πιστευω στο fh που χρησιμοποιειται απο το 95% των ανδρων στην atp οπου η ρακετα στο backswing παραμενει στα δεξια πχ federer nadal dimitrov και οχι ostapenko

Για να το πετύχει ο μαθητής αυτό όμως, πιστεύω ότι πρέπει να κρατάει ρακέτα και όχι μυγοσκοτώστρα, όπου όλες οι κινήσεις "τύπου Federer" μπορούν να γίνονται μόνο "αφύσικα" και "θεατρικά", καθώς η ρακέτα δεν έχει το (έστω κοντινό) βάρος και τη ροπή εκείνης του Fed να κάνει αυτή την αρμονική κίνηση...

Δώρο αυτό το τρομερό βιντεάκι του Rick Massi (7-time US National Coach of the Year) το οποίο με βοήθησε πολύ τεχνικά:


https://www.youtube.com/watch?v=5MHugAF2DiQ&feature=youtu.be

dimitris pouranopoulos
15-06-17, 10:02
Ειδα αρκετα παιχνιδια της φιλε μου οπωσ και πολλων αλλων...το σαρωτικες νικεσ πραγματικα δεν το καταλαβαινω...εδωσε 7 παιχνιδια στα οποια μονο τα 2 κερδισε 2-0...... σαρωτικες ηταν οι νικεσ του NADAL(εχασε μονο 35 games σε ματσ των 3 σετ) και του thiem(μεχρι τον nadal) και οχι της ostapenko....ξερεισ αλλωστε φαναταζομαι πως ειδικα σε αυτα τα επιπεδα στο τελευταιο σετ παιζει πολυ μεγαλο ρολο η τυχη...το σαρωτικεσ νικεσ λοιπον δε στεκει....
το video που ανεβασεσ το εχω δει εδω και αρκετο καιρο οπωσ και αλλα του ιδιου...κατα βαση συμφωνω μαζι του. με το μυγοσκοτωστρα δεν καταλαβαινω τι εννοεισ...και δεν μπορω να καταλαβω το τι σχεση εχει η ρακετα με την τεχνικη ενος επαγγελματια...η τεχνικη στο fh για την οποια λεει το video(συμφωνω και εγω) την εχω δει, οπωσ και εσυ φανταζομαι, απο τους κορυφαιους στον κοσμο μεχρι και σε καποια juniors εδω στην ελλαδα...ειναι αλλο θεμα το τι πρεπει να διδασκεται και αλλο το τι ειναι ευκολο να διδαχθει....τα σκαμπιλια τυπου ostapenko δυστυχως ειναι αποτελεσματικα μεχρι τα 12 λογω της ελλειψησ δυναμης ειδικα των κοριτσιων μετα ομωσ αντε να αλλαξεισ κατι στα 12-13 που δεν εχει διορθωθει απο τα 7...φυσικα μπορει να ειναι αποτελεσματικα ακομη και σε υψηλα επιπεδα...δεν ειναι τυχαιο αλλωστε πως πολλεσ γυναικεσ στο tour εχουν καλυτερα ισωσ και πιο δυνατα 2hbh απ οτι fh....το ζητουμενο ομωσ ειναι η ελεγχομενη δυναμη και οχι δυναμη αυτη καθ αυτη...
σαν προπονητησ εδω και αρκετα χρονια βαραω εγκεφαλικα οταν βλεπω τετοια χτυπηματα τα οποια δεν τα διορθωνει κανεισ αλλα αντιθετα τα επιδοκοιμαζουνε κιολας ασχετα αν εχουμε 3 winners και 27 αβιαστα λαθη....στην περιπτωση της ostapenko τα ποσοσστα ειναι καπωσ καλυτερα βεβαια λογω του τεραστιου ογκου προπονησησ που εχει ριξει προφανωσ...θα την δουμε αργοτερα πως θα τα καταφερει ειδικα στο γρασιδι....