PDA

Επιστροφή στο Forum : Atp & wta 2017



Simplicius
08-01-17, 22:26
.
Με ωραία παιχνίδια και πολλές ανατροπές άρχισε η φετινή, πολά υποσχόμενη, χρονιά!
Δεν ξέρω τι έχετε προλάβει να δείτε, αλλά αυτά που είδα εγώ ήταν πολύ ενθαρυντικά για το φετινό θέαμα.
Βέβαια ακόμα είναι όλοι "φρέσκοι και ορεξάτοι" από τις διακοπές.

Αυτό βέβαια έχει και τα μείον του, καθώς από στρατηγική είναι ακόμα οι περισσότεροι αλλού γι' αλλού.
Ίσως όμως να μην έχει να κάνει με την εποχή αλλά με τα άτομα αυτά καθ' αυτά...

Οι παίκτες computer τίνουν να εξαφανιστούν. Nole, Nadal και Federer έχουν μείνει.
Οι υπόλοιποι για κλάματα προς το παρόν.

Τράβαγα τα μαλιά μου σήμερα (και μαζί ο Wilander στο Eurosport) με τον Nishikori...
Ο τύπος χάρισε έναν τελικό στον Dimitrov!
Πήρε ιατρικό "της πλάκας", τη στιγμή που τον είχε ρίξει στα σχοινιά και έκοψε μόνος του όλο το θετικό για αυτόν momentum!!!!
Γύρισε και φυσικά έχασε πανηγυρικά...
:eek:

Simplicius
13-01-17, 10:23
.
Wawrinka vs Raonic πιθανότατα ο τελικός του Australian Open 2017.
Οι δύο #όφαρδοι της φετινής κλήρωσης!
:mad:

epmavr
13-01-17, 12:04
Αν ο Raonic είναι υγιής μέχρι τέλους ίσως και να είναι στον τελικό.
Πιστεύω όμως ότι ένας από τους 2 (στον τελικό ) θα είναι ο Murray (σκληρός μαχητής).

Simplicius
16-01-17, 09:52
Πιστεύω όμως ότι ένας από τους 2 (στον τελικό ) θα είναι ο Murray (σκληρός μαχητής).

Μακάρι, αλλά στον τελικό στη Doha που το είδα, παρότι ζόρισε τον Jvic, σε πολλά σημεία έλεγες ότι παίζει εντελώς ότι να 'ναι. Χωρίς τακτική, χωρίς σκοπό...
Και την κλήρωσή του, μόνο εύκολη δεν τη λες.

epmavr
16-01-17, 14:55
Ήταν ο 1ος επίσημος αγώνας της νέας χρονιάς , σίγουρα θα ανεβάσει στροφές.
Επίσης και ο Dimitrov εμφανίζεται φέτος έτοιμος για καλύτερα αποτελέσματα.
Είναι από τις λίγες φορές σε Grand Slam όπου υπάρχουν πολλοί παίκτες έτοιμοι για μεγάλα αποτελέσματα.
Συμφωνώ πάντως με την άποψη των Aυστραλών (παλαιότερα) να αλλάξει το best of five set (πολλοί τραυματισμοί).

Simplicius
19-01-17, 20:33
.
Τα έλεγα εγώ...
Δύσκολα τα πράματα με τους top σε αυτό το Α.Ο.
Ήδη μας χαιρέτησε ο Djokovic και πιθανότατα ο Nadal το Σάββατο.
Για το αυριανό του Murray δε ξέρω. Ο Querrey είναι εντελώς απρόβλεπτος...

Υστ.: Και βέβαια "θεά" η Σάκκαρη!!! Τι να λέμε!!!

TUPAC_RIP
20-01-17, 02:56
.
Τα έλεγα εγώ...
Δύσκολα τα πράματα με τους top σε αυτό το Α.Ο.
Ήδη μας χαιρέτησε ο Djokovic και πιθανότατα ο Nadal το Σάββατο.
Για το αυριανό του Murray δε ξέρω. Ο Querrey είναι εντελώς απρόβλεπτος...

Υστ.: Και βέβαια "θεά" η Σάκκαρη!!! Τι να λέμε!!!
Προβλεψη ημιτελικών:
Murray - Wawrinka, Nadal - Thiem.

Simplicius
20-01-17, 09:39
Προβλεψη ημιτελικών: Murray - Wawrinka, Nadal - Thiem.

TUP, με δεδομένο :o ότι ο τελικός θα είναι Wawrinka - Raonic
οι ημιτελικοί θα είναι Wawrinka -Nishikori και Raonic - Dimitrov !!!! ;)
lolll

Simplicius
20-01-17, 11:44
.
Πάντως τι π@π@ροανάλυση κυκλοφορεί στο web για το ταμπλό του Α.Ο. 2017 δε λέγεται!
Καλά, άλλους αγώνες βλεπουν οι τύποι; Άλλο ταμπλό;
Δεν είδαν τον "βόηθα Παναγιά μου" Djokovic του '16; Τι να πω...

Πάντως εγώ θα ήθελα να σηκώσει την κούπα ο Stan.
Έτσι, για να την σπάσει στην κυργια-Κατίνα...

captain
22-01-17, 09:52
πάει και ο Murray. Μένει να δούμε τον Βασιλιά σημερα.
....και ώπ άντεξε...

Simplicius
23-01-17, 09:29
.
- Την "πάτησα" με την πρόβλεψη για τον Nishikori... Ξέχασα πόσο κλ@ν@ς είναι στα παιχνίδια απέναντι σε "legends"...

- Αλλά σίγουρα δεν την πάτησα όσο ο Verdasco! Πόσο περισσότερο ρόμπα να γίνει κανείς; (http://www.tennisnews.gr/world-tennis/grandslams/australianopen/25373-verdasco)

- Δε μπορώ να θυμηθώ (μάλλον δεν έχει ξαναγίνει ποτέ) τα δύο Νο1, σε ATP και WTA, να αποκλειστούν την ίδια μέρα σε τόσο πρώιμο γύρο Grand Slam!!!
Πιστεύω ότι το παγκόσμιο τένις έχει μπει από πέρσι σε μια νέα, πολύ πιο ενδιαφέρουσα, εποχή, όπου κάθε παιχνίδι είναι ανοικτό σε αποτέλεσμα.

- Τι να πει κανείς για τη θαυματουργή οικογένεια Zverev;
Ο Alexander, έτσι όπως δείχνει, θα είναι ο επόμενος θρύλος του αθλήματος. Εάν συνεχίσει έτσι, τα ρεκόρ του Federer θα ξεπεραστούν "χαλαρά"...
Όσο για τον old-brother, που όπως είπε, τον "τραβάει" ο μικρός, έδειξε ότι με "συνεπές" τένις δεκαετίας '80 μπορείς να κερδίζεις ακόμα και σήμερα top παίκτες.
Η φάτσα του Murray όταν έφευγε από το γήπεδο, όλα τα λεφτά! "Τι είναι αυτό που ζω;" Το "φάντασμα" του Edberg;


https://www.youtube.com/watch?v=0ll_RTlYizU

:cool:

captain
23-01-17, 15:13
vamos Rafa!!!!

Simplicius
24-01-17, 10:21
.
Φαντάζεστε να συμβεί το τρελό σενάριο και να δούμε εν έτει 2017 τελικούς στο Α.Ο.
Federer vs Nadal (ATP) και Venus W. vs Serena W. (WTA) ;;;;
Ούτε στα πιο τρελά μου όνειρα!!!!!!! :D

140 χρόνια, στο γήπεδο. Σαν να παίζουν 8 άτομα σε 4 δηλαδή!!!!
:cool:

TUPAC_RIP
24-01-17, 12:33
.
Φαντάζεστε να συμβεί το τρελό σενάριο και να δούμε εν έτει 2017 τελικούς στο Α.Ο.
Federer vs Nadal (ATP) και Venus W. vs Serena W. (WTA) ;;;;
Ούτε στα πιο τρελά μου όνειρα!!!!!!! :D

140 χρόνια, στο γήπεδο. Σαν να παίζουν 8 άτομα σε 4 δηλαδή!!!!
:cool:
Μακάρι. Θα ήταν πολύ όμορφο και ενδιαφέρον.
Άλλο το ξενερωτο Wawrinka - Raonic και άλλο το ιστορικό Federer - Nadal.

captain
24-01-17, 13:25
Όπως και να έχει, τα προημιτελικά θα είναι κορυφαία ! Δύο ελβετοι της ίδια σχολής με κοντινά χαρακτηριστικά παλιός vs νέος- ποοοολυ Εμπειρος vs φρέσκος. οι άλλοι δύο? ισπανός με Καναδό άλλες σχολές ίδιος προπονητής (Ο ένας τον είχε ο άλλος τον έχει). περίεργος να δω πόσο πίσω από την serviς LINE θα κάθεται ο ναδαλακος.

captain
24-01-17, 13:32
http://www.ausopen.com/en_AU/video/index.html?video=5294404048001 πάντως τα τσαμπουκαλικια υπάρχουν κ στους πολιτισμένους ελβετους όσο και στους γάλλους

Simplicius
24-01-17, 23:23
πάντως τα τσαμπουκαλικια υπάρχουν κ στους πολιτισμένους ελβετους όσο και στους γάλλους

Καλά βλέπω να πέφτει πολύ γέλιο, με τόσο σημαντικό αγώνα για την "οικογένεια Federer" ...

Ποιός θα ξεχάσει το σκηνικό με τo "cry baby"! Χχαχαχαχα


http://www.dailymotion.com/video/x2ai08w_la-femme-de-roger-federer-a-bien-perturbe-wawrinka_sport

Τον βλέπω να βουτάει στις κερκίδες αυτή τη φορά και να την αρπάζει!!!
Τον έφτιαξε και ο Tsonga...

;)

TUPAC_RIP
25-01-17, 14:55
Προβλεψη ημιτελικών:
Murray - Wawrinka, Nadal - Thiem.
TUP, με δεδομένο :o ότι ο τελικός θα είναι Wawrinka - Raonic
οι ημιτελικοί θα είναι Wawrinka -Nishikori και Raonic - Dimitrov !!!! ;)
lolll
Τελικά φίλε Simplicius πέσαμε και οι δύο έξω στις προβλέψεις. Πιάσαμε μόνο 2 στα 4.

captain
25-01-17, 15:43
...με τα νεύρα στο κόκκινο στο δεύτερο σετ ο ναδαλακος έκραξε το καημένο ballboy αλλά ξέσπασε στον Καναδό!!! έπαθα σοκ απο τη θέση που επερνε κοντά στην base line όταν υποδέχονταν σερβις!!! Α ρε τι σου είναι ο προπονητής τελικά... Ο moya έπιασε τα λεφτά του!!
simp λες γι'αυτή τη φάση ? http://dai.ly/x2ai08w φίλε δεν το ήξερα καν !!!!

captain
25-01-17, 15:58
...Και κάτι ακόμα. Εννοείται ότι θα ήθελα να δω τελικό Federer vs Nadal. Αλλά από την άλλη μετά θα έπρεπε να αποδεχθώ ότι ο Αϊ Βασίλης είναι αληθινός... και εγώ δεν Ημουν καθόλου καλό παιδί όσο μεγάλωνα για να μου φέρνει δώρα!

captain
26-01-17, 10:38
Stan the man cry baby έχει να αντιμετωπισει ΟΛΗ την οικογένεια του fed... ΜΕΓΑΛΗ ΠΙΕΣΗ...

captain
26-01-17, 13:57
...απίστευτο? Πλάκα θα έχει να υπάρχει στα αλήθεια ο Αϊ Βασίλης!

Simplicius
27-01-17, 15:57
.

.Φαντάζεστε να συμβεί το τρελό σενάριο και να δούμε εν έτει 2017 τελικούς στο Α.Ο.
Federer vs Nadal (ATP) και Venus W. vs Serena W. (WTA) ;;;;Ούτε στα πιο τρελά μου όνειρα!!!!!!! :D140 χρόνια, στο γήπεδο. Σαν να παίζουν 8 άτομα σε 4 δηλαδή!!!!
:cool:

Έγινε!!!!!!!!
Μας πήρε τη ψυχή ο Nadal, αλλά έγινε!!!!!!!!
Απίστευτο! Ιστορικές στιγμές αυτές που ζούμε...



Τελικά φίλε Simplicius πέσαμε και οι δύο έξω στις προβλέψεις. Πιάσαμε μόνο 2 στα 4.

TUP, φαντάζομαι ότι και συ όπως κι εγώ, χαρήκαμε απίστευτα που "χάσαμε" !!!!!!!!

Επιτρέψτε μου τώρα να πάω να πιάσω θέση στην TV!!!!!!!!
Αρχίζει το πρώτο μόλις σε ...18 ώρες!!!!
Αυτή τη φάση δεν πρέπει να τη χάσω.

captain
27-01-17, 19:41
...απλά ματσαρα !
κ εγώ πρέπει να ψαχτω να δω που πηγαίνανε τα δώρα μου όταν ημουν μικρός γιατί ημουν κ καλό παιδί κάποιες χρονιές....
οπότε ως φαν vamos rafa!

DJTaurus
27-01-17, 20:18
Ο μακενρο σε ένα σημείο του 3ου σετ ανέφερε ότι του κάνει εντύπωση που ο ναδαλ δεν έκανε καν προσπάθεια να πάει στις on the run μπαλιές. Λίγο να του άνοιγε το γήπεδο ο grigor κ απλά δεν.....το θέμα είναι ότι από πολύ νωρίτερα και ήδη από το δεύτερο σετ ο Ράφα φαινόταν ότι είχε ξεμείνει από δυνάμεις. Οι περισσότερες μπαλιές του ήταν αδύναμες και κοντές. Δεν είχε καν ενέργεια να πανηγυρίσει τους πόντους του με το γνωστό του τρόπο και πάθος. Το δήλωσε και μετά άλλωστε... αυτό που είδαμε σήμερα ήταν "απλά" κατάθεση ψυχής. Ότι και να γίνει στον τελικό για μια ακόμη φορά βούλωσε τους επικριτές του!!!! Φεντ και Ναδαλ στο prime τους πόσες κηδείες θα έκαναν στους σημερινούς ;

captain
27-01-17, 20:35
.
Μας πήρε τη ψυχή ο Nadal, αλλά έγινε!!!!!!!!
Απίστευτο! Ιστορικές στιγμές αυτές που ζούμε...
ΤΑ ΕΙΠΕΣ ΟΛΑ.

thanasis68
27-01-17, 22:08
μιστερ 17 εναντιων μιστερ 14 γκραν σλαμ,, οποιος και να κερδισει τον τελικο, θα προσθεσει ενα ακομη...
οντως ιστορικές στιγμές, τελικός τενιστικών ονείρων...

Simplicius
28-01-17, 01:56
.
Έτσι όπως έχει διαμορφωθεί ως τώρα η κατάσταση (εξηγώ αναλυτικά στη συνέχεια) αυτός ο τελικός είναι η πιο τεράστια, η "once in a lifetime", ευκαιρία του Federer να τελειώσει μια και καλή τη κουβέντα του G.O.A.T.

Μπορεί (όπως αναφέρει και ο φίλος Σάκης) στον, κατά τα άλλα "ξερόλα", Mc Enroe "να κάνει εντύπωση" που ο Nadal δεν μπορεί να τρέξει, αλλά τα στατιστικά είναι διαθέσιμα σε όλους και όποιος μπει στον κόπο να τους ρίξει μια ματία (πόσο μάλλον εάν είναι και "σχολιαστής" του Eurosport) θα καταλάβει πολλά. Και για τον ημιτελικό, αλλά ακόμα περισσότερα για τον επερχόμενο τελικό!


Πρώτα για το σημερινό ημιτελικό Dimitrov vs. Nadal και στη συνέχεια για τον τελικό της Κυριακής, Nadal vs. Federer.


Ώρες που "ξοδεύτηκαν" στο γήπεδο και Απόσταση που διανύθηκε σε μέτρα

Dimitrov = 2:01 ( ; ), 2:36 (2990.2), 2:02 (2729.4), 2:24 (2502.3), 2:12 (3024.4), ΕΩΣ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟ = 11:15 (11246,3 + ; = 13702,6)* υπολογ. με τον Μ.Ο. των μέτρων ανά λεπτό αγώνα για τον 1ο αγώνα

Nadal = vs. Mayer 2:04 (2213.7), vs. Baghdatis 2:12 (2451.8), vs. A.Zverev 4:05 (4071.8), vs. Monfils 2:55 (2818.6), vs. Raonic 2:44 (2516.3), ΕΩΣ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟ = 14 (14072,2) + vs. Dimitrov 4:56 ( ; ) = ΣΥΝΟΛΟ 18:56 (14072,2 + ; = 19030,9) υπολογ. με τον Μ.Ο. των μέτρων ανά λεπτό αγώνα για τον ημιτελικό


Federer = vs. Melzer 2:05 (1688.0), vs. Rubin 2:03 (1944.6), vs. Berdych 1:30 (1171.2), vs. Nishikori 3:23 (2917.3), vs. M.Zverev 1:32 (1177.5), vs. Wawrinka 3:04 (1247.3) = ΣΥΝΟΛΟ 13:37 (10145,9)


*Σε δύο αγώνες που δεν υπάρχουν στοιχεία για την απόσταση που διανύθηκε, έχει υπολογιστεί με το Μέσο Όρο μέτρων ανά λεπτό, των υπόλοιπων αγώνων.


Βλέπουπε δηλαδή ότι πριν μπει στον ημιτελικό με τον Dimitrov - οι παίκτες μπορεί να είχαν τρέξει σχεδόν ίδια απόσταση αλλά - ο Nadal είχε βρεθεί στο γήπεδο 2 ώρες και 45 λεπτά περισσότερο από τον αντίπαλό του. Δηλαδή τουλάχιστον έναν ολόκληρο αγώνα παραπάνω, με ότι αυτό σημαίνει σωματικά, αλλά ακόμα περισσότερο ψυχολογικά!


Η δε σύγκριση Nadal vs. Federer είναι κυριολεκτικά χααοτική!


FEDERER = 13:37 ΩΡΕΣ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ & 10145,9 ΜΕΤΡΑ ΣΤΑ 6 ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ


NADAL = 18:56 ΩΡΕΣ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ & 19030,9 ΜΕΤΡΑ ΣΤΑ 6 ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ


Δηλ. αυτή τη στιγμή ο Nadal έχει παίξει 5 ώρες και 19 λεπτά παραπάνω και έχει τρέχει σχεδόν 2 φορές απ' όσο ο Federer σε 6 παιχνίδια.

Σαν να λέμε,

Στο χρόνο παιχνιδιού: ο ένας (Federer) έχει παίξει 6 αγώνες και ο άλλος Nadal έχει παίξει 8!!!

Στο τρέξιμο: ο ένας (Federer) έχει παίξει 6 αγώνες και ο άλλος Nadal έχει παίξει 12!!!


Από την άλλη, εάν καταφέρει με αυτά τα δεδομένα και κερδίσει ο Nadal μεθαύριο, για μένα (που δεν τον πάω με τίποτα όπως ξέρετε) αυτός θα είναι ο G.O.A.T. και ας του λέιπουν και μερικά SLAMs...


Υστ.: Τα παραπάνω στατιστικά είναι έτοιμα και ελεύθερα για χρήση και από κάθε "επώνυμο" αναλυτή... ;)

S.

captain
28-01-17, 09:17
.
Από την άλλη, εάν καταφέρει με αυτά τα δεδομένα και κερδίσει ο Nadal μεθαύριο, για μένα (που δεν τον πάω με τίποτα όπως ξέρετε) αυτός θα είναι ο G.O.A.T. και ας του λέιπουν και μερικά SLAMs...


Υστ.: Τα παραπάνω στατιστικά είναι έτοιμα και ελεύθερα για χρήση και από κάθε "επώνυμο" αναλυτή... ;)
S.
Έτσι είναι για το ναδαλακο...τρέχει.
Δεν πειράζει τον παμε εμεις (οι άλλοι, εκείνοι, αυτοί κλπ κλπ)...κανείς δεν είναι τέλειος simp.

TUPAC_RIP
28-01-17, 22:30
http://www.ausopen.com/mobile/en_AU/news/media/5300903433001.html

Σε πιάνει λίγο ρίγος...

captain
29-01-17, 19:38
Roger απλά άψογος εκεί που έπρεπε.O Rafa απλά Rafa.

TUPAC_RIP
29-01-17, 20:06
Μπράβο και στους δύο. Τεράστιοι παίχτες.
Δεν περίμενα να κερδίσει ο Federer αν και το ήθελα.

captain
29-01-17, 20:25
Εγώ πάλι πίστευα ότι θα το έπαιρνε ο Federer και ΕΥΧΟΜΟΥΝ να το πάρει ο Ναδάλ... τι να πω!

constantinos
30-01-17, 11:07
Τώρα που τελείωσε η γιορτή και το σήκωσε πανάξια ο Roger με έναν Rafa πανάξιο αντίπαλο νομίζω ότι ήρθε η ώρα να αναλογισθούμε: Που πάμε ρε... Ρε που πάμε για να δανειστώ τη ρήση από την ελληνική ταινία. Εν έτη 2017 έχουμε τελικούς Serena vs Venus(...) και Roger vs Nadal!
Αντί το τένις να πάει μπροστά πήγε κοντά δέκα χρόνια πίσω. Και το χειρότερο είναι ότι με τα σημερινά δεδομένα σε λίγα, ελάχιστα, χρόνια όλοι θα αναπολούμε τον Roger και τον Rafa...

TUPAC_RIP
30-01-17, 12:17
Τώρα που τελείωσε η γιορτή και το σήκωσε πανάξια ο Roger με έναν Rafa πανάξιο αντίπαλο νομίζω ότι ήρθε η ώρα να αναλογισθούμε: Που πάμε ρε... Ρε που πάμε για να δανειστώ τη ρήση από την ελληνική ταινία. Εν έτη 2017 έχουμε τελικούς Serena vs Venus(...) και Roger vs Nadal!
Αντί το τένις να πάει μπροστά πήγε κοντά δέκα χρόνια πίσω. Και το χειρότερο είναι ότι με τα σημερινά δεδομένα σε λίγα, ελάχιστα, χρόνια όλοι θα αναπολούμε τον Roger και τον Rafa...
Και που είναι το κακό;

constantinos
30-01-17, 12:49
Και που είναι το κακό;

Το κακό είναι ότι δεν υπάρχει διάδοχη κατάσταση. Και χωρίς αυτή υπάρχει παρακμή. Δεν υπάρχουν παίχτες με την προσωπικότητα του Federer ή του Nadal και αυτό είναι κακό για το άθλημα και τους θεατές του.

TUPAC_RIP
30-01-17, 14:34
Το κακό είναι ότι δεν υπάρχει διάδοχη κατάσταση. Και χωρίς αυτή υπάρχει παρακμή. Δεν υπάρχουν παίχτες με την προσωπικότητα του Federer ή του Nadal και αυτό είναι κακό για το άθλημα και τους θεατές του.
Δυστυχώς σωστό αυτό που λες. Τώρα κατάλαβα πως το εννοείς.

epmavr
30-01-17, 15:14
Γιατί τόση απαισιοδοξία ; Θεωρώ ότι το marketing - γιατί το έχει απόλυτη ανάγκη - θα δημιουργήσει όχι μόνο τους επόμενους Βασιλιάδες - Αυτοκράτορες κ.ο.κ. αλλά και όπως επιβάλλεται , τις τρομερές μονομαχίες μεταξύ τους (π.χ. Zverev - Thiem , Murray - Raonics κ.ο.κ.) για τόν απλό λόγο (κατά την άποψή μου) ότι πλέον το τέννις είναι διαδεδομένο και προβεβλημένο άθλημα από την τηλεόραση (πολλές και συνεχείς μεταδόσεις) και δυστυχώς και το στοίχημα . Οι Fed-Nad-Djok-Mur είχαν την μεγάλη τύχη της προβολής του αθλήματος ενώ σπουδαίοι παίκτες Sampras - Borg - Becker - Mc Enroe - Connors κλπ δεν την είχαν.

constantinos
31-01-17, 09:49
Γιατί τόση απαισιοδοξία ; Θεωρώ ότι το marketing - γιατί το έχει απόλυτη ανάγκη - θα δημιουργήσει όχι μόνο τους επόμενους Βασιλιάδες - Αυτοκράτορες κ.ο.κ. αλλά και όπως επιβάλλεται , τις τρομερές μονομαχίες μεταξύ τους (π.χ. Zverev - Thiem , Murray - Raonics κ.ο.κ.) για τόν απλό λόγο (κατά την άποψή μου) ότι πλέον το τέννις είναι διαδεδομένο και προβεβλημένο άθλημα από την τηλεόραση (πολλές και συνεχείς μεταδόσεις) και δυστυχώς και το στοίχημα . Οι Fed-Nad-Djok-Mur είχαν την μεγάλη τύχη της προβολής του αθλήματος ενώ σπουδαίοι παίκτες Sampras - Borg - Becker - Mc Enroe - Connors κλπ δεν την είχαν.

Συμφωνώ απόλυτα ότι το marketing προβάλει παίκτες και μονομαχίες έτσι ώστε να φέρει έσοδα στους εμπλεκόμενους. Όμως το marketing δεν είναι σε θέση να δημιουργήσει παίχτες. Όσο και να προβληθεί ένας παίκτης αν δεν τραβάει στο γήπεδο δεν θα φέρει κόσμο.
Για να έρθουμε στους παίκτες που αναφέρεις: Borg, Becker, Sampras, McEnroe, Conors έπαιρναν grand slam γύρω στα 19-20 όπως και οι Nadal, Federer Djokovic. Αν δεις τώρα τις ηλικίες στην κατάταξη ATP θα τρελαθείς με εξαίρεση τον μικρό Zverev και τον “παλαβό” Kyrgios.
Όσο για το να είχαν προβολή οι παλιοί παίκτες εδώ διαφωνώ. Επειδή το τένις σαν άθλημα δεν ήταν προβεβλημένο στην Ελλάδα δεν σημαίνει ότι δεν ήταν προβεβλημένο και αλλού. Σε μερικές χώρες συναγωνίζονταν ακόμη και το ποδόσφαιρο και τα έπαθλα και τότε ήταν εξίσου μεγάλα τηρώντας τις αναλογίες. Προσωπικά ελπίζω να ξεπεταχτούν πάλι 2-3 τουλάχιστον νέα ταλέντα πιτσιρικάδες σαν πραγματικοί διάδοχοι των Nadal, Federer, Djokovic...

captain
12-06-17, 17:15
Rg 2017 rafael nadal !!!champ10n !!!!

MichailOBGY
14-06-17, 12:10
Raonic ο μεγαλυτερος looser ολων των εποχων ενας ανυπαρκτος παικτης!
.
Wawrinka vs Raonic πιθανότατα ο τελικός του Australian Open 2017.
Οι δύο #όφαρδοι της φετινής κλήρωσης!
:mad:

DJTaurus
14-06-17, 13:03
Ο raonic ναι μεν είναι serve bot αλλά δώστε του κανα credit καταβάλει φιλότιμες προσπάθειες εδώ κ 1-2 χρόνια στο να βελτιώσει γενικότερα την κίνηση του και τα ανεβάσματα στο φιλε. Ήταν στο σωστό δρόμο όσο είχε τον Moya και πριν τον φρενάρουν οι τραυματισμοί.