PDA

Επιστροφή στο Forum : loopy forehand και ασιγουρα στο backswing.



deadman
03-10-16, 18:53
Ρε παιδια παρατηρω οτι το forehand μου ειναι αυτο που λεμε loopy... Δλδ εχει μεγαλη καμπυλη ειναι σχετικα σταθερο ομως στερειται επιθετικοτητας. Πως γινεται να ειναι πιο ''ευθυβολο''αλλα συγχρονως και ασφαλες; Να σημειωσω οτι μπαινω στον 3ο χρονο που παιζω τεννις και παιζω με κλειστη σταση και ανατολικη λαβη (eastern forehand). Μηπως η λυση ειναι να βαζω πιο ''μπροστα'' (δεν ξερω αν το λεω σωστα παιδια συγνωμη) το σωμα μου στο χτυπημα;

2) Επισης ενα ερωτηματικο ειναι με το backswing που λεμε. Πρεπει να ειναι πολυ μεγαλο και με κλειστο προσωπο η ρακετα ή δεν ειναι απαιραιτητο; Γενικα πειτε μου αποψεις παιδια.

Simplicius
04-10-16, 00:40
.
dead, γράψε εάν θέλεις και με ποια ρακέτα και τι πλέγμα/κιλά παίζεις...

constantinos
04-10-16, 09:26
Απορία: Αυτά τα τρία χρόνια παίζεις μόνος σου ή έχεις κάνει και μαθήματα?
Καλό είναι το internet και το YouTube όμως γνώμη μου είναι ότι ένας προπονητής είναι αναντικατάστατος στο να δείξει τα χτυπήματα.

deadman
04-10-16, 17:39
.
dead, γράψε εάν θέλεις και με ποια ρακέτα και τι πλέγμα/κιλά παίζεις...

Εδω και καποιους μηνες (οχι πολλους) παιζω με την Wilson Burn 100. Βαρος στα 303 γραμμαρια. Πλεγμα δεν εχω αλλαξει ακομα...

Btw τωρα που κοιτουσα τα στοιχεια της ειδα να γραφει: recommended strings for: spin .... , durability .... , feel ... . Το πλεγμα για spin φανταζομαι θα σχετιζεται με το οσον το δυνατο πιο ασφαλες παιχνιδι λογο της σιγουριας που μας παρεχει το topspin. Τ αλλα 2 ομως αν μπορειτε εξηγειστε μου με τι σχετιζονται.


Απορία: Αυτά τα τρία χρόνια παίζεις μόνος σου ή έχεις κάνει και μαθήματα?
Καλό είναι το internet και το YouTube όμως γνώμη μου είναι ότι ένας προπονητής είναι αναντικατάστατος στο να δείξει τα χτυπήματα.

Παιζω σε ομιλο (εχω αλλαξει 2 αυτα τα χρονια) και εχω αλλαξει διαφορους δασκαλους αυτα τα χρονια. Ειχα ξαναγραψει σχετικα με το θεμα αυτο. Ενα προβλημα ειναι οτι πολλες φορες αλλα ακουω απο τον εναν και αλλα απο τον αλλον. Πιστεψε με εχω πεσει και σε τρισαθλιους καθηγητες συμβουλες των οποιων μεχρι και μικροτραυματισμους μου δημιουργησαν (ενας πχ με συμβουλευε να σφιγγω υπερβολικα την ρακετα :p ). Γενικα δεν ρωταω μονο για το συμβουλευτικο κομματι αλλα επειδη ειμαι λατρης του τεννις με ενδιαφερει και το θεωρητικο κομματι που αφορα την τεχνικη, τακτικη κτλ

Simplicius
06-10-16, 07:50
.
Ένιωσα ένα deja vu με αυτό το θέμα και μετά θυμήθηκα ότι στα έχουμε ξαναπεί αυτά, και μάλιστα όσο πιο αναλυτικά γίνεται ΕΔΩ... (http://www.tennisforum.gr/showthread.php?3947-%CE%9A%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CE%AE-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BB%C E%B7)

Για να παίξεις πιο γρήγορα-δυνατά η ιδέα είναι ότι βρίσκεις τη μπάλα σε ψηλότερο σημείο με μεγαλύτερη κλίση, οπότε έχεις περιθώριο να παίξεις δυνατά και φλατ!

Ind.Des.
06-10-16, 13:14
Χωρις να ειμαι ειδικος σε κανενα θεμα προπονητικης, θα σου γραψω την δικη μου εμπειρια με το forehand. Μεχρι και τα μεσα του καλοκαιριου το backhand μου -ειδικα στην ευθεια- ηταν πολυ πιο απειλητικο απο το forehand.

Ο λόγος: θεωρουσα πιο ευκολο το forehand και δεν συγκεντρωνόμουν στις λεπτομεριες ετοιμασιας του χτυπήματος, όπως εκανα στο backhand.
Αρχισα με περισσοτερη λεπτομερεια να γυριζω σωμα και κορμο με αγκωνα ψηλά και να δειχνω με το αριστερο χέρι το σημείο που θέλω να χτυπήσει την μπάλα η ρακέτα μου, και απλά το έκανα ριχνοντας συνεχως το κεφάλι της ρακετας ολο και πιο κατω και πηγαίνοτας το σημείο επαφης λιγο πιο μπροστα με τον καιρο.

Τα αποτελέσματα σε εμένα ειναι: βαθύτερες μπάλες, περισσότερο spin και επιθετικότητα καθως ο αγκωνας που μενει ψηλα δεν επιτρέπει να φερω την ρακετα κοντα στο σωμα ή να χτυπήσω την μπάλα πολύ χαμηλά. Όταν θελω να το κανω προσθέτω χαμήλωμα λυγιζοντας τα γόνατα, προσπαθώντας να μην αλλάξω κάτι αλλο στην διαδικασία. Όσο περνάει ο καιρός πηγαίνω και σε πιο open stance που κάνει το forehand στην ευθεία πολύ επιθετικό. Εκεί μετατοπίζω το σημείο επαφής για βοήθεια στο control, πιο μπροστα για διαγώνιο χτύπημα και πιο πισω για την ευθεία.

Simplicius
07-10-16, 13:38
.
Για περισσότερες πληροφορίες σε αυτό που περιγραφει ο Ind. αναζητήστε στο Google τη φράση "straight arm vs bent arm forehand" .
;)

Ind.Des.
07-10-16, 14:40
Ωπ ωραίο αυτό, δεν το είχα ξαναδεί. Θα το μελετήσω αν και δεν αλλάζει κάτι, ίσιο χέρι και ξερό ψωμί για εμένα.

Simplicius
07-10-16, 16:27
Ωπ ωραίο αυτό, δεν το είχα ξαναδεί. Θα το μελετήσω αν και δεν αλλάζει κάτι, ίσιο χέρι και ξερό ψωμί για εμένα.

Ναι. Είναι από αυτά που θα έπρεπε να σου δείχνουν οι προπονητές τον πρώτο μήνα μάθησης, αλλά τελικά μπορεί να κάνεις προπονήσεις τένις επι 3 χρόνια και να μη το έχεις ακούσει ποτέ...
Και να ήταν το μόνο...

Ρε youtube και dry bread !!!!!!! :o

deadman
07-10-16, 18:46
Γεια παιδια. Γενικα καιμε βαση τις συμβουλες σας αλλα και με βαση εναν μ.ο αυτων που ακουω απο προπονητες/youtube κτλ καταληγω οτι οπως λεει ο φιλος παραπανω πρεπει οταν η μπαλα ερχεται στην πλευρα του forehand να υψωνω τον αγκωνα και να ανοιγω με ισιο χερι πισω. Δλδ η ρακετα να μην πηγαινει πισω απο το σωμα μου αλλα να ειναι στην ευθεια οπως ειμαι στην κλειστη θεση (και παλι ελπιζω να καταλαβατε τι ενοω :p ). Τωρα σχετικα με τους προπονητες οπως εχω πει και εγω δεν μπορω να περιγραψω το τι τραγικα εχω ακουσει αλλα και το τι σημαντικα δεν εχω ακουσει! Ειδικα στο forehand εχω την εντυπωση οτι επειδη ειναι πιο ευκολο απο το backhand πολλες φορες εκει κρυβονται τα μεγαλα τεχνικα λαθη γτ στο backhand ειδικα με τα 2 χερια οι εντολες ειναι πιο ξεκαθαρες.

Btw μιας και ανεφερα backhand για να μην ανοιγω και αλλο θεμα και με κραξετε (:p ) πιστευετε παιζει ρολο το που βρισκονται τα 2 χερια? Ενοω πρεπει να ειναι κολλητα και προς τα κατω της λαβης, κολλητα και ''κοντα'' στο λαιμο της ρακετας, το ενα κοντα στον λαιμο και το αλλο προς τα κατω της λαβης ή δεν εχει κανεναν ρολο αυτο; Ο προπονητης μου ας πουμε στο συγκεκριμενο ερωτημα ειπε να ειναι κολλητα και προς τα κατω της λαβης δλδ να υπαρχει ενας μικρο κενο στην λαβη της ρακετας προς τα πανω (δλδ προς τον λαιμο της). Τι πιστευετε για αυτο;