PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά ρακέτας



Nick
23-04-16, 01:31
Καλησπέρα στο φόρουμ!

Έσπασα τη ρακέτα μου οπότε θέλω το συντομότερο να αγοράσω καινούρια. Έπαιζα με τη νέα Head Graphene XT Radical MP του 2016 (295gr) και μπορώ να πω πως είμαι πολύ ευχαριστημένος. Σκέφτομαι όμως τώρα μιας και θα αγοράσω καινούρια μήπως πάω σε πιο βαριά και αγοράσω την PRO (310gr). Παίζω 2 χρόνια συνεχόμενα τέννις και έχω παίξει άλλα 4 μικρός. Γενικά κάνω πολύ baseline παιχνίδι με γρήγορες και βαθιές μπάλες, ελάχιστα κατεβάσματα στο βολέ και ακόμα πιο λίγα slice. Έχει κανείς καμμιά ιδέα για τις συγκεκριμένες ρακέτες; Η MP μου ταίριαξε απόλυτα και δε με κούρασε καθόλου. Σκέφτομαι την πιο βαριά για πιο επιθετικά και δυνατά χτυπήματα αλλά φοβάμαι μη μου κουράσει το χέρι και φυσικά τυχόν τραυματισμούς γιατί παίζω σταθερά 4 με 5 φορές την εβδομάδα. Οποιαδήποτε γνώμη καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

DJTaurus
23-04-16, 07:41
Tweener ρακέτα ψάχνεις. Βγάλε πιστωτική και ξεκίνα να δοκιμάζεις. Babolat Pure Drive 15 300gr, Head instinct XT MP,Prince Texextreme Warrior 100, Yonex DR100, Wilson Burn 99FST. Θα βάλεις και ένα μαλακό πλέγμα τύπου Volkl Cyclone Tour στα 23kg και θα είσαι γαμπρός :p

Nick
23-04-16, 10:19
Tweener ρακέτα ψάχνεις. Βγάλε πιστωτική και ξεκίνα να δοκιμάζεις. Babolat Pure Drive 15 300gr, Head instinct XT MP,Prince Texextreme Warrior 100, Yonex DR100, Wilson Burn 99FST. Θα βάλεις και ένα μαλακό πλέγμα τύπου Volkl Cyclone Tour στα 23kg και θα είσαι γαμπρός :p

Ευχαριστώ για την απάντηση. Θεωρείς δηλαδή τη radical άστοχη επιλογή; Από μικρός έπαιζα με radical και γενικά έχω ένα κόλλημα και δεν ήθελα να αλλάξω ρακέτα. Το 310gr τα θεωρείς υπερβολή;

DJTaurus
23-04-16, 10:52
Ευχαριστώ για την απάντηση. Θεωρείς δηλαδή τη radical άστοχη επιλογή; Από μικρός έπαιζα με radical και γενικά έχω ένα κόλλημα και δεν ήθελα να αλλάξω ρακέτα. Το 310gr τα θεωρείς υπερβολή;

Δεν έχω παίξει με radical απλώς ξέρω ότι έχουν χαλάσει από τις graphene και μετά. Για το θέμα του βάρους ας σε βοηθήσουν καλύτερα οι πιο έμπειροι του forum. Εγώ έχω καταλήξει σε 100αρι κεφάλι και όχι πάνω από 300gr.... η yonex έχει κάνει καταπληκτική δουλειά με τις dr100. Και η 300αρα αλλά και η 285gr ειναι πολύ solid ρακέτες. Ειδικά η 100αρα έχει μηδενικούς κραδασμούς και ειναι σχεδόν το ίδιο σταθερή με την dr98 310gr. Άν δε δοκιμάσεις μόνος σου δεν έχει σημασία τι θα σου πω εγώ η ο καθένας που ποστάρει την άποψη του για ρακέτες στα forum. Για την graphene έκδοση της radical την 310 έχω διαβάσει ότι ειναι δυσκίνητη και arm killer.

Nick
23-04-16, 11:20
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. Η ιδεα της πιστωτικης ειναι ο,τι πρεπει για την περιπτωση μου μαλλον. Ευχαριστω και παλι για τον χρονο σου.

Simplicius
23-04-16, 13:02
Νίκο,

Εάν συνηθίζεις να σπας τις ρακέτες σου, θα πρότεινα να πάρεις καινούργια από τα Jumbo, οπότε κάθε επόμενο σπάσιμο να είναι λιγότερο πολυέξοδο.... χαχχαχα

Χωρίς πλάκα τώρα, εάν έπαιζες καλά και έχεις βολευτεί με την Head Graphene XT Radical MP, πολύ απλά παίρνεις την ίδια.
Η πρόσθηκη βάρους για να γίνει λίγο πιο βαριά η ρακέτα, πχ. 10-15 γρα. όπως αυτό που σκέφτεσαι, είναι μια απλή διαδικασία.
Έχει εξηγηθεί αναλυτικά στο άρθρο του tennis racket customization (http://www.tennisforum.gr/showthread.php?3016-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B7-%CE%B2%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%AD%CE%BD%CE%B9%CF%82).

Χωρίς να έχω παίξει με αυτές, βλέπω ότι στα τεχνικά χαρακτηριστικά και ιδίως στη δύναμη, η Head Graphene XT Radical Pro δεν έχει σχέση με αυτή που έπαιζες ως τώρα. Είναι πολύ πολύ πιο δυνατή και με πολύ μεγαλύτερο swingweight, πράγμα που σίγουρα να σε ξεβολέψει από αυτό που έχεις μάθει ως τώρα....

Προσωπικά, έχω κάνει αλλαγή στο παρελθόν από IG Radical MP (βέβαια εκείνη ήταν 18Χ20) σε IG Prestige MP και βρήκα την υγειά μου ...στην κυριολεξία!!! Και σε τραυματισμούς και σε βελτίωση παιχνιδιού...

Οπότε οι συμβουλές μου είναι οι εξής:

1. Πάρε την ίδια και πειραματίσου λίγο με το βάρος της.
2. Εάν θέλεις οπωσδήποτε μια αλλαγή, ίσως να δοκίμαζες την HEAD GrapheneXT Prestige MP.

Το βάρος μην το φοβάσαι. Παίζω με ρακέτες πάνω από 340 γραμ. (τώρα με 351 γρ.) χωρίς πρόβλημα και δεν έχω και καμιά super τεχνική...
Το αντίθετο. Να φοβάσαι τις ελαφριές στο επιπεδό σου, που σίγουρα δεν είναι αρχάριου...
Μια βαριά ρακέτα πρέπει βέβαια να είναι αρκετά οπισθόβαρη και με μέτριο swingweight για να παιχτεί από έναν μεσαίο παίκτη...

Καλή τύχη.

S.

Υστ. Ότι και να πάρεις πάντως έχε δίπλα και μια πρόχειρη φτηνή, σε περίπτωση που θα θελήσεις να ξανασπάσεις κάτι!!!
;)

Nick
23-04-16, 14:19
Νίκο,

Εάν συνηθίζεις να σπας τις ρακέτες σου, θα πρότεινα να πάρεις καινούργια από τα Jumbo, οπότε κάθε επόμενο σπάσιμο να είναι λιγότερο πολυέξοδο.... χαχχαχα

Χωρίς πλάκα τώρα, εάν έπαιζες καλά και έχεις βολευτεί με την Head Graphene XT Radical MP, πολύ απλά παίρνεις την ίδια.
Η πρόσθηκη βάρους για να γίνει λίγο πιο βαριά η ρακέτα, πχ. 10-15 γρα. όπως αυτό που σκέφτεσαι, είναι μια απλή διαδικασία.
Έχει εξηγηθεί αναλυτικά στο άρθρο του tennis racket customization (http://www.tennisforum.gr/showthread.php?3016-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B7-%CE%B2%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%AD%CE%BD%CE%B9%CF%82).

Χωρίς να έχω παίξει με αυτές, βλέπω ότι στα τεχνικά χαρακτηριστικά και ιδίως στη δύναμη, η Head Graphene XT Radical Pro δεν έχει σχέση με αυτή που έπαιζες ως τώρα. Είναι πολύ πολύ πιο δυνατή και με πολύ μεγαλύτερο swingweight, πράγμα που σίγουρα να σε ξεβολέψει από αυτό που έχεις μάθει ως τώρα....

Προσωπικά, έχω κάνει αλλαγή στο παρελθόν από IG Radical MP (βέβαια εκείνη ήταν 18Χ20) σε IG Prestige MP και βρήκα την υγειά μου ...στην κυριολεξία!!! Και σε τραυματισμούς και σε βελτίωση παιχνιδιού...

Οπότε οι συμβουλές μου είναι οι εξής:

1. Πάρε την ίδια και πειραματίσου λίγο με το βάρος της.
2. Εάν θέλεις οπωσδήποτε μια αλλαγή, ίσως να δοκίμαζες την HEAD GrapheneXT Prestige MP.

Το βάρος μην το φοβάσαι. Παίζω με ρακέτες πάνω από 340 γραμ. (τώρα με 351 γρ.) χωρίς πρόβλημα και δεν έχω και καμιά super τεχνική...
Το αντίθετο. Να φοβάσαι τις ελαφριές στο επιπεδό σου, που σίγουρα δεν είναι αρχάριου...
Μια βαριά ρακέτα πρέπει βέβαια να είναι αρκετά οπισθόβαρη και με μέτριο swingweight για να παιχτεί από έναν μεσαίο παίκτη...

Καλή τύχη.

S.

Υστ. Ότι και να πάρεις πάντως έχε δίπλα και μια πρόχειρη φτηνή, σε περίπτωση που θα θελήσεις να ξανασπάσεις κάτι!!!
;)

Φίλε Simplicius ευχαριστώ για την απάντηση. Δυστυχὠς την έσπασα κατά λάθος οπότε ούτε καν το ευχαριστήθηκα. Για καλό και για κακο βέβαια την κράτησα γιατί τώρα που έκανα την αρχή ποιος ξέρει...μπορεί να το ξανακάνω.
Σχετικά με τους πειραματισμούς στο βάρος, το προσπάθησα με την προηγούμενη αλλά μάλλον δεν έκανα σωστή κατανομή. Γενικά προτιμώ να μάθω με τη ρακέτα ελεύθερη χωρίς προσθήκες έτσι ώστε να μην μπερδεύομαι. Ξέρεις καμμιά φορά φεύγουν τα αυτοκόλλητα βαρίδια κτλ οπότε θέλοντας και μη έχεις αλλαγές.
Πάντως αν και όπως σου είπα η ρακέτα για μένα άγγιζε το τέλειο μου είχε καρφωθεί η ιδέα μήπως με τη βαρύτερη καταφέρω να βάλω πιο πολύ δύναμη στα χτυπήματά μου και κυρίως στο σερβίς. Backhand forhand θεωρώ πως έχω δυνατό και τοποθετημένο (επιδέχεται βελτίωση) όμως δυσκολεύομαι να βάλω δύναμη στο σερβις και στο smahsh, γενικά δηλαδή όταν πρέπει να χτυπήσω μπάλα από ψηλά. Σκέφτηκα ότι μια πιο δυνατή ρακέτα θα μου δώσει ώθηση. Φοβάμαι όμως μήπως καταλήξω να κάνω υπερβολή. Επίσης, ήθελα να ρωτήσω τι εννοούμε όταν μιλάμε για swingweight.

Simplicius
23-04-16, 17:54
Nick, τι εννοούμε όταν μιλάμε για swingweight το λέει αναλυτικα στο link που σου έδωσα παραπάνω.
Διαβάζοντας το άρθρο θα βοηθηθείς επίσης για όλες τις απορίες που έχεις, πχ. για ποια ρακέτα βολεύει έναν baseliner κλπ.
Νομίζω ότι στην ίδια που είχες (Head Graphene XT Radical MP) θα σε βολέψει να βάλεις 3 γραμ. στη θέση 12 και άλλα 5-6 γραμ. μέσα στο buttcap. Το swingweight της παραείναι χαμηλό για να δώσει "όγκο" και "κατέβασμα" στο σερβίς σου.
(σ.σ. ρε συ Σάκης έγινα! "Ποιητής του Τένις" ένα πράμα! χαχαχα).

Αυτό που πρέπει να κάνεις σε κάθε περίπτωση είναι να βρεις το Βάρος, την Ισορροπία και το Swignweight που σε βολεύει.
Αυτό "δυστυχώς" θα το βρεις μόνο με πειραματισμούς με "βαρίδια". Δέχομαι ότι μια ρακέτα δεν είναι μόνο τεχνκά χαρακτηριστικά, αλλά το να δοκιμάζεις ρακέτες στην ψιλοτύχη είναι μια κατάσταση που δεν έχει τελειωμό. Υπάρχουν χιλιάδες ρακέτες στην αγορά, αλλίμονο εάν πρέπει να τις δοκιμάσεις όλες από το μηδέν!!!

Όταν θα τα βρεις με ψάξιμο αυτά τα 3 "ιδανικά" χαρακτηριστικά, τότε μπορείς να δοκιμάσεις τις 2-3 ρακέτες (δεν θα είναι περισσότερες, πίστεψέ με) που πλησιάζουν αυτά τα χαρακτηριστικά που σε βολεύουν... (Γι' αυτό χρησιμοποίησε το Racket Finder - το λινκ του επίσης στο άρθρο).

:cool:

Simplicius
24-04-16, 18:15
.
Καταρχήν - προ αποφυγή παρεξήγησης - λέγοντας ότι παίζω με ρακέτα 351 γραμ. μιλάω για τελικό βάρος ΠΛΕΓΜΕΝΗΣ ΡΑΚΕΤΑΣ,
με όλα τα καλούδια επάνω (overgrip, dampener, κλπ, κλπ.). Ένα πλέγμα ζυγίζει κατά Μ.Ο. περίπου 17 γραμ.
Εσύ πάλι είδα ότι μιλάς για το βάρος του frame μόνο.

Εάν θέλεις μασημένη τροφή, μπορείς να ρίξεις μια ματιά σε αυτές τις ρακέτες (http://www.racquetfinder.com/?name=&manufacturer=&hsMin=98&hsMax=102&lMin=&lMax=&wMin=11.2&wMax=11.5&swMin=320&swMax=325&fMin=&fMax=67&bpMin=&bpMax=&bwMin=&bwMax=&mains=16&crosses=&max_price=&currentcheckbox=ASICS&current=Y).
Έβαλα στο finder κάποια χαρακτηριστικά που θεωρώ εγώ κατάλληλα και αυτό ήταν το αποτέλεσμα.
Εάν σε ενδιαφέρουν και παλαιότερες (που βέβαια δεν είναι πολύ εύκολο να βρεθούν) ξετικάρεις το "Current Models Only" και ξαναπατάς το Search....