PDA

Επιστροφή στο Forum : Kick serve



deadman
29-01-16, 05:11
Καλημερα παιδια!! Συνεχιζω 2ο χρονο τα μαθηματα τεννις και ομολογω οτι εχω βελτιωθει σημαντικα σε αρκετους τομεις. Προβληματα για τα οποια ειχα ανοιξει και θεματα εδω στο φορουμ πανω κατω τα επουλωσα. Ενα αλλο θεμα που με απασχολει βεβαια καθως μαθαινω ειναι το σερβις. Επειδη παιζω και με εναν φιλο μου καποιες φορες πιστευω οτι το flat σερβις που εχω μετα απο προπονηση αλλα και πολλα βιντεο ειναι καλουτσικο (βεβαια και εκει εχω ενδιασμους γιατι ο προπονητης στο τμημα θελει πιο πολυ απλα να περναει η μπαλα στο σερβις δεν εχει κανει πολλες αναφορες για πρηνισμο κτλ). Ωστοσο με απασχολει το 2ο σερβις γιατι ο τροπος με το οποιο το χτυπαω ειναι απλα να περναει η μπαλα και ειναι σιγανο αρκετα (καπως σαν αυτο που λεμε το σερβις του σερβιτορου). Για παιχτες του επιπεδου μου δεν ειναι προβλημα αυτο αλλα πιστευω οτι καποιες σχετικα πιο καλος θα μπορουσε ανετα να το εκμεταλευτει. Απο οτι εχω δει το kick προσφερει ασφαλεια. Εχω δει καποια βιντεο ομως δεν πολυκαταλαβαινω καν την λογικη του. Δηλαδη οταν πηγαινε η ρακετα προς την μπαλα πως να βουρτιζει την μπαλα κτλ Εχει καποιος καποια συμβουλη να δωσει?? Γενικα στην Ελλαδα που το τεννις ειναι σε ερασιτεχνικο επιπεδο χρησιμοποιεται ή ειναι κυριως για επαγγελματιες κτλ? Ακομα αν δεν ειναι εφικτο να φτιαξω το kick σερβις αμεσα (ή και ποτε :p ) τι συμβουλευετε για 2ο σερβις ωστε να ειναι ασφαλες και σχετικα ''δυσκολο'' για τον αντιπαλο? Eυχαριστω εκ των προτερων.

constantinos
29-01-16, 10:13
Φίλε deadman χωρίς να θέλω να κάνω το δάσκαλο ή τον προπονητή φαντάζομαι ότι για να μην επιμένει ο προπονητής σου με το service, υπάρχουν θέματα στα άλλα βασικά χτυπήματα (forehand/backhand). Σε τι επίπεδο είναι το slice σου τόσο σε backhand όσο - κυρίως - και σε forehand?
Επίσης νομίζω ότι είναι προτιμότερο να ξεκινήσεις με slice serve παρά με kick serve.

Βέβαια οι πιο ειδικοί θα σου πουν περισσότερα.

Simplicius
03-02-16, 15:39
.
dead, καλά σου λέει ο coatch! (ή σωστότερα o "couch")
Mπορείς να περιμένεις αυτή τη ζωή και να μάθεις σερβίς στην επόμενη...

Επειδή όμως δεν είναι και καμιά πυρηνική φυσική, δες το παρακάτω.
Ελπίζω να σε βοηθήσει.

http://s23.postimg.org/x4adjktkr/serv1.jpg

Όσο "ξαπλώνεις" τη ρακέτα προς τα αριστερά, περνάς από το flat στο slice και μετά στο kick.
Οι αριθμοί είναι οι ώρες του ρολογιού και δείχνουν τη κατεύθυνση της ρακέτας.

(για δεξιόχειρες) - Στο slice βολεύει να πετάς το μπαλάκι λίγο πιο δεξιά και στο kick πιο αριστερά - σε σχέση με το flat σου.

constantinos
04-02-16, 11:20
Simplicius αν περιμένει κάποιος να μάθει να σερβίρει σε μαθήματα μιας ώρας μαζί με άλλα 3-4 άτομα δεν θα προλάβει σε αυτή τη ζωή...
Πόσα service θα προλάβει να κάνει καθένας σε σχέση με τα drive και τα backhand? Ελάχιστα.
Ο μόνος τρόπος είναι ένας ...κουβάς μπάλες και εξάσκηση. Προσοχή βέβαια στον ώμο...

Simplicius
04-02-16, 13:18
Simplicius αν περιμένει κάποιος να μάθει να σερβίρει σε μαθήματα μιας ώρας μαζί με άλλα 3-4 άτομα δεν θα προλάβει σε αυτή τη ζωή...
Πόσα service θα προλάβει να κάνει καθένας σε σχέση με τα drive και τα backhand? Ελάχιστα.
Ο μόνος τρόπος είναι ένας ...κουβάς μπάλες και εξάσκηση. Προσοχή βέβαια στον ώμο...

Έχεις δίκιο σε αυτό. Πολλά σερβίς κάνεις μόνος σου.
Αλλά και 2 χρόνια μάθημα να μη σου έχει πει κάποιος 2-3 βασικά για το σερβίς και να σου λέει μόνο "να περνάει η μπάλα" πως το βρίσκεις;

ith
04-02-16, 18:48
Το swing path του σερβις ειναι το μεγαλύτερο απ' ολα τα χτυπηματα με οτι συνέπεια έχει στο μυοσκελετικό συστημα, αν κανεις κάτι λάθος μπορει να σου κοστίσει.
Στα groundstrokes εκμεταλλεύεσαι την ορμή της μπάλας παίζοντας με την δύναμη του άλλου. Στο σερβίς παράγεις όλη την δύναμη εσύ.
Αρα προσοχή με τον κουβά.

Επίσης αν ένα χτύπημα δεν το γνωρίζεις υπάρχει μεγάλο ενδεχόμενο να το κάνεις λάθος, όταν το μαθαίνεις μόνος σου ειναι μικρές οι πιθανότητες να το κάνεις σωστά.
Οταν μάθεις κατι λάθος δεν άλλαζει εύκολα.
Μπορεί να 'ναι αποτελεσματικό αλλά σκοπός είναι να διασφαλίσεις την σωματική σου υγεία και να το κάνεις με την λιγότερη δυνατή προσπάθεια.
Ο κουβάς κατα την γνώμη μου έχει νόημα όταν θες να δημιουργήσεις μια επαναληψημότητα σε κάτι που ήδη γνωρίζεις.

Deadman, το kick σαν χτυπημα είναι αρκετά πολύπλοκο γιατι (μαζί με το backhand slice) δεν πρέπει να χτυπήσεις την μπαλα μπροστά απο το σώμα σου.
Το ball toss είναι αρκετά διαφορετικό από το flat serve ή το slice serve που ίσως γνωρίζεις.
Επίσης θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις πολύ την μέση σου και τα ποδια σου για να μπορέσεις να δώσεις ώθηση προς τα πάνω μιας και απαιτεί σε μεγαλο βαθμό κατακορυφη κίνηση.

Αν και δεν μου πέφτει λόγος σε αυτό, μιας και ειναι προσωπικό σου θεμα: Πληρώνεις δάσκαλο, θεωρητικά θα πρέπει να μπορεί να σου καλύψει αυτες τις απορίες. Οσα βιντεο και να δεις, οσες πληροφορίες κι αν διαβάσεις...
αν δεν στο δείξει κάποιος απο κοντα ειναι μια τρυπα στο νερό. Ο λόγος? Δεν μπορείς να δεις τον εαυτό σου την ώρα του χτυπήματος τί κανει.

deadman
04-02-16, 21:27
Φίλε deadman χωρίς να θέλω να κάνω το δάσκαλο ή τον προπονητή φαντάζομαι ότι για να μην επιμένει ο προπονητής σου με το service, υπάρχουν θέματα στα άλλα βασικά χτυπήματα (forehand/backhand). Σε τι επίπεδο είναι το slice σου τόσο σε backhand όσο - κυρίως - και σε forehand?
Επίσης νομίζω ότι είναι προτιμότερο να ξεκινήσεις με slice serve παρά με kick serve.

Βέβαια οι πιο ειδικοί θα σου πουν περισσότερα.

Κων/νε η αληθεια ειναι οτι ακομα δεν μας εχει ''διδαξει'' το slice. Το forehand και το backhand δεν λεω οτι ειναι επιπεδου Φεντερερ/Τζοκοβιτς προφανως αλλα σε γενικες γραμμες ειναι τεχνικα σωστα πιστευω και ο προπονητης λεει θετικα σχολια πανω κατω (νταξ καποιες φορες ενοειται μπορει να πει για το χερι οτι πρεπει να ανοιγω πιο πολυ κτλ). Σερβις οταν κανουμε δυστυχως και εγω δεν καταλαβαινω που αποσκοπει το απλα να περναει η μπαλα. Η αληθεια ειναι οτι φετος κανω με αλλον προπονητη και το γκρουπ χωρις να θελω να το παιξω φοβερος τεννιστας δεν ειναι ιδιαιτερα υψηλου επιπεδου (πχ ειναι μεσηλικες που απλα θελουν να ξεδινουν ενω εγω ειμαι 20 χρονων ας πουμε).




.
dead, καλά σου λέει ο coatch! (ή σωστότερα o "couch")
Mπορείς να περιμένεις αυτή τη ζωή και να μάθεις σερβίς στην επόμενη...

Επειδή όμως δεν είναι και καμιά πυρηνική φυσική, δες το παρακάτω.
Ελπίζω να σε βοηθήσει.

http://s23.postimg.org/x4adjktkr/serv1.jpg

Όσο "ξαπλώνεις" τη ρακέτα προς τα αριστερά, περνάς από το flat στο slice και μετά στο kick.
Οι αριθμοί είναι οι ώρες του ρολογιού και δείχνουν τη κατεύθυνση της ρακέτας.

(για δεξιόχειρες) - Στο slice βολεύει να πετάς το μπαλάκι λίγο πιο δεξιά και στο kick πιο αριστερά - σε σχέση με το flat σου.

Φιλε simpicius αρχικα σε ευχαριστω για τις συμβουλες και την εικονα. Οσον αφορα τα υπολοιπα μαζι σου και εγω συμφωνω και οντως θεωρω τον ομιλο στον οποιο πηγαινω οτι σε μεγαλο βαθμο και σε πολλους τομεις κοροιδευει. Ομως δυστυχως λεφτα για ιδιαιτερα δεν πολυ-εχω (φοιτητης ειμαι) και απο ομιλους ειναι ο πιο μεγαλος που βρισκεται κοντα στην περιοχη μου. Αμα ειχα πιο πολλα και ειχα και αλλες πολυτελειες (πχ αμαξι :p ) θα ειχα ψαχτει περισσοτερο και στανταρ θα εκανα και ιδιαιτερα αλλα για τωρα βολευομαι σε γκρουπ. Περσυ ο αρχικος δασκαλος που ειχα ηταν πολυ καλος και πχ οταν μας ειπε για σερβις ειχε αναφερει τον πρινισμο κτλ Μετα ενα διαστημα ειχα σταματησει (και οταν μετα ηθελα να ξαναπαω δεν βρισκαν τμηματα) και οταν ξαναρχισα επισης πανω κατω ηταν καλος ο δασκαλος. Φετος ομως το επιπεδο του γκρουπ ειναι πολυ πιο κατω επιπεδου τωρα σε σχεση με περσυ και ο δασκαλος αν και συμπαθης πιστευω οτι εχει πιο πολυ την νοοτροπια ''ενηλικες ειναι μωρε απλα να περνανε καλα θελουν'' κατι το οποιο οντως μπορει να ισχυει για μια μεσηλικη μανα 40+ ετων ομως για εμενα δυστυχως δεν αρκει. Δεν εχω προφανως την φιλοδοξια να γινω ο νεος Φεντερερ αλλα θελω να μαθω να παιζω τεννις καλα δηλαδη να ξερω πανω κατω ολα τα χτυπηματα και να ειμαι καλος σε αυτα (οσο γινεται φυσικα).


Έχεις δίκιο σε αυτό. Πολλά σερβίς κάνεις μόνος σου.
Αλλά και 2 χρόνια μάθημα να μη σου έχει πει κάποιος 2-3 βασικά για το σερβίς και να σου λέει μόνο "να περνάει η μπάλα" πως το βρίσκεις;


Το swing path του σερβις ειναι το μεγαλύτερο απ' ολα τα χτυπηματα με οτι συνέπεια έχει στο μυοσκελετικό συστημα, αν κανεις κάτι λάθος μπορει να σου κοστίσει.
Στα groundstrokes εκμεταλλεύεσαι την ορμή της μπάλας παίζοντας με την δύναμη του άλλου. Στο σερβίς παράγεις όλη την δύναμη εσύ.
Αρα προσοχή με τον κουβά.

Επίσης αν ένα χτύπημα δεν το γνωρίζεις υπάρχει μεγάλο ενδεχόμενο να το κάνεις λάθος, όταν το μαθαίνεις μόνος σου ειναι μικρές οι πιθανότητες να το κάνεις σωστά.
Οταν μάθεις κατι λάθος δεν άλλαζει εύκολα.
Μπορεί να 'ναι αποτελεσματικό αλλά σκοπός είναι να διασφαλίσεις την σωματική σου υγεία και να το κάνεις με την λιγότερη δυνατή προσπάθεια.
Ο κουβάς κατα την γνώμη μου έχει νόημα όταν θες να δημιουργήσεις μια επαναληψημότητα σε κάτι που ήδη γνωρίζεις.

Deadman, το kick σαν χτυπημα είναι αρκετά πολύπλοκο γιατι (μαζί με το backhand slice) δεν πρέπει να χτυπήσεις την μπαλα μπροστά απο το σώμα σου.
Το ball toss είναι αρκετά διαφορετικό από το flat serve ή το slice serve που ίσως γνωρίζεις.
Επίσης θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις πολύ την μέση σου και τα ποδια σου για να μπορέσεις να δώσεις ώθηση προς τα πάνω μιας και απαιτεί σε μεγαλο βαθμό κατακορυφη κίνηση.

Αν και δεν μου πέφτει λόγος σε αυτό, μιας και ειναι προσωπικό σου θεμα: Πληρώνεις δάσκαλο, θεωρητικά θα πρέπει να μπορεί να σου καλύψει αυτες τις απορίες. Οσα βιντεο και να δεις, οσες πληροφορίες κι αν διαβάσεις...
αν δεν στο δείξει κάποιος απο κοντα ειναι μια τρυπα στο νερό. Ο λόγος? Δεν μπορείς να δεις τον εαυτό σου την ώρα του χτυπήματος τί κανει.

ith Σε ευχαριστω και εσενα παρα πολυ για την απαντηση σου και μιας και ξερω οτι εχεις μια α εμπειρια συγκρατω το κομματι που λες ''καλυτερα με δασκαλο''. Οποτε πιστευω προς το παρον καλυτερα ας συνεχισω να σερβιρω για 2ο σερβις με ''χαλαρο'' φλατ παρα να μαθω ενα ''λαθος'' kick σερβις και μετα να μην μπορω να το ξεμαθω με τιποτα (ειναι οπως ειπες κιολας ενα αρκετα περιπλοκο χτυπημα οχι σαν το φλατ). Προφανως οπως βλεπεις απο την γενικη απαντηση δεν εχει νοημα να ρωτησω αποριες τον δασκαλο για το κικ οταν δεν εξηγει καλα καλα το φλατ.

ith
04-02-16, 21:57
Μην αποθαρρυνεσαι, είσαι μικρός αρκετά. Το σώμα σου θα αντέξει (φαντάστηκα θα ησουν πιο μεγάλος).
Δεν ξέρω σε ποια πολη είσαι φοιτητης αλλά στο ΕΚΠΑ και ΕΜΠ εχει δωρεαν μαθηματα τενις.
Μπορείς να γραφτείς εκεί για να δοκιμάσεις ίσως κάποιον αλλο δασκαλο.

Οπως και να 'χει (όσο και άσχημα αν ακουγεται αυτο) οφείλεις να επιμείνεις στο να στο μάθει και το φλατ και το κικ και οτι θες.
Ειναι η δουλειά του... αλλιώς να πας στην γραμματεία του ομιλου και να ζητησεις να κανεις μάθημα με άλλον (για να μην πω να εκφρασεις παράπονα για το μαθημα του).
Το παραπάνω ειναι άσχημο που λεω αλλα δυστυχώς υπάρχουν προπονητές χωρις δουλειά ενω θα την άξιζαν και άλλοι που ειναι για φραπέ μόνο.

Προς αποφυγη παρεξηγησης καλος προπονητής δεν σημαίνει και καλός παίχτης. Υπάρχουν πολλοι καλοί προπονητές που τα χτυπηματα τους ειναι κατω του μετριου.
Ο προπονητής κρίνεται για μενα από την διδασκαλία του.

constantinos
05-02-16, 09:42
Κων/νε η αληθεια ειναι οτι ακομα δεν μας εχει ''διδαξει'' το slice. Το forehand και το backhand δεν λεω οτι ειναι επιπεδου Φεντερερ/Τζοκοβιτς προφανως αλλα σε γενικες γραμμες ειναι τεχνικα σωστα πιστευω και ο προπονητης λεει θετικα σχολια πανω κατω (νταξ καποιες φορες ενοειται μπορει να πει για το χερι οτι πρεπει να ανοιγω πιο πολυ κτλ). Σερβις οταν κανουμε δυστυχως και εγω δεν καταλαβαινω που αποσκοπει το απλα να περναει η μπαλα. Η αληθεια ειναι οτι φετος κανω με αλλον προπονητη και το γκρουπ χωρις να θελω να το παιξω φοβερος τεννιστας δεν ειναι ιδιαιτερα υψηλου επιπεδου (πχ ειναι μεσηλικες που απλα θελουν να ξεδινουν ενω εγω ειμαι 20 χρονων ας πουμε).


deadman
Το πρόβλημα με τα group ενηλίκων και ειδικά των αρχαρίων είναι κοινό στους περισσότερους ομίλους και είναι αυτό ακριβώς που περιγράφεις. Λόγω έλλειψης ωρών, γηπέδων, προπονητών ή ακόμη και λίγων ασκουμένων βάζουν στο ίδιο group άτομα διαφορετικών ηλικιών, σωματικής κατάστασης και αν θέλεις και στόχων. Το αποτέλεσμα είναι ο πιτσιρικάς σαν εσένα που έχει όρεξη να μάθει, να παίξει και να τρέξει να περιμένει κανένα δίλεπτο την – κατά τα άλλα συμπαθή – κυρία, που αποφάσισε στα 45 - και καλά έκανε βέβαια - να μάθει τένις, να πάρει θέση για να χτυπήσει ένα backhand. Και άμα στο group είναι άλλοι δύο ίδιου επιπέδου χτυπάει καθένας ένα backhand το πεντάλεπτο...

Από τη στιγμή όμως που κάνετε στην προπόνηση service θα έπρεπε να σας έχει δείξει την κίνηση του flat serve. Ίσως σας ζητάει απλά να περνάει η μπάλα μέχρι να μάθετε την κίνηση και να μη βάζετε πολύ δύναμη γιατί αν η μεσήλικη μαμά που γράφεις βάλει δύναμη σε αυτό το επίπεδο το πιο πιθανό είναι ή μπάλα να σκάει τρία μέτρα μπροστά της και να πάρει τον ώμο στο χέρι....

Στο καλάθι που κάνετε service απαίτησε από τον προπονητή να σε διορθώνει όπου κάνεις λάθη, χτύπα κανονικά και άσε τους άλλους να περνάνε απλά τη μπάλα.

Τώρα στο θέμα του kick serve όπως γράφει και ο ith είναι ένα χτύπημα που απαιτεί δύναμη και τεχνική για να έχει αποτέλεσμα αλλά όπως γράφει και ο simplicius δεν είναι και πυρηνική φυσική και ιδιαίτερα στην ηλικία σου.

Η γνώμη μου όμως – και επαναλαμβάνω χωρίς να θέλω να κάνω τον ειδικό – είναι ότι για να πας εκεί θα πρέπει να έχεις φτάσει σε καλό επίπεδο το flat serve, να έχεις “διδαχτεί” το slice ιδιαίτερα στο forehand και να περάσεις πρώτα από το slice serve.

Φιλικά,
Κωνσταντίνος

darkkon
05-02-16, 13:41
Βάλε ένα κινητό στο φράκτη πίσω σου, τράβα τον εαυτό σου και μετά δες τι χρειάζεται βελτίωση, εγώ αυτό έκανα. Προσπάθησα να αντιγράψω το σέρβις επαγγελματιών σε τεχνική τουλάχιστον και το έχω καταφέρει αρκετά καλά. Μπορείς να με δεις εδώ πριν μερικούς μήνες. Τώρα έχω βελτιώσει το τίναγμα της μπάλας και "μπαίνω" πιο πολύ στο γήπεδο μετά το χτύπημα.

https://m.youtube.com/watch?v=64CGy3AlMWg

constantinos
08-02-16, 13:35
Βάλε ένα κινητό στο φράκτη πίσω σου, τράβα τον εαυτό σου και μετά δες τι χρειάζεται βελτίωση, εγώ αυτό έκανα. Προσπάθησα να αντιγράψω το σέρβις επαγγελματιών σε τεχνική τουλάχιστον και το έχω καταφέρει αρκετά καλά. Μπορείς να με δεις εδώ πριν μερικούς μήνες. Τώρα έχω βελτιώσει το τίναγμα της μπάλας και "μπαίνω" πιο πολύ στο γήπεδο μετά το χτύπημα.

https://m.youtube.com/watch?v=64CGy3AlMWg

Φίλε μου αν μου επιτρέπεις σχόλιο, στο video που έβαλες φαίνεται ότι στο forehand δουλεύει μόνο ο καρπός. Αυτό εκτός του αδύναμου χτυπήματος μπορεί να προκαλέσει τραυματισμό. Δεν σε πονάει ο πήχης μετά το παιχνίδι?
Μπορεί να κάνω και λάθος και να φταίει η λήψη βέβαια.

darkkon
11-02-16, 11:59
στα γρήγορα τράβηξα δύο στιγμιότυπα από ένα τυχαίο forehand winner , εντάξει δεν είμαι και ο federer :p αλλά ο κορμός μου έχει στραφεί στην προετοιμασία και το χέρι πάει προς τα πίσω. Η λαβή μου είναι χαλαρή και σφίγγω μόνο κατά την επαφή με την μπάλα και στο τελείωμα η ρακέτα καταλήγει πίσω από τον κορμό. το βίντεο είναι από το Νοέμβριο του 2014 και από τότε προσπαθώ να ανοίγω ακόμα περισσότερο (όποτε το θυμάμαι) :rolleyes:

darkkon
16-02-16, 17:16
φυσικά και επιτρέπεται η αυστηρότητα, είπα ότι προσπάθησα να αντιγράψω όχι ότι και τα κατάφερα 100% :)
επίσης αν βάλεις το βίντεο σε πολύ αργή ταχύτητα με κάποιο player θα δεις ότι η ρακέτα πάει πίσω από την πλάτη μου όχι βέβαια και σαν τον Sampras αλλά ούτε να το διανοηθώ μπορώ κάτι τέτοιο στα 43 μου και παίζοντας μόνο 4 χρόνια. Δες λίγο τα στιγμιότυπα που επισυνάπτω. Το δεύτερο είναι από μεταγενέστερο παιχνίδι 1 χρόνο μετά. Δεν παίζω ούτε έπαιζα ποτέ επαγγελματικά ώστε να έχω την πλαστικότητα ενός αθλητή.

darkkon
17-02-16, 13:35
φυσικά και η δική σου κίνηση είναι καλύτερη αλλά αυτό λέω και εγώ, ότι δεν μπορώ με κανένα τρόπο να γυρίσω έτσι το χέρι μου στον αγκώνα και προς τα πίσω :)