PDA

Επιστροφή στο Forum : Καιρος για αλλαγή!



matzore
20-01-16, 00:16
Γειά χαρά σε όλους.

Μπαίνω γρήγορα στο θέμα.
Είμαι στο γνωστό στάδιο επιλογής (αλλαγής) ρακέτας και χρειάζομαι μια μικρή βοήθεια.

Έως τώρα χρησιμοποιούσα μια Wilson hyper hammer 6.3 110
Ήταν η πρώτη μου ρακέτα , και την έχω αρκετά χρόνια.
Να επισημάνω ότι είμαι (κυρίως) αυτοδίδακτος με ελάχιστα ‘μαθήματα‘, δηλαδή από τεχνική δεν κατέω και πολλά , παρόλο που παίζω αρκετά χρόνια (με διακοπές) , και είμαι σε ένα μέσο επίπεδο (4±).

Η Wilson με κούραζε όλο και περισσότερο τελευταία. Δύσκολα μπορώ να έχω δυνατά χτυπήματα και αναγκάζομαι να καταναλώνω πολύ δύναμη (σίγουρα η έλλειψη σωστής τεχνικής δεν βοηθάει βέβαια) , και σε συνδυασμό με ένα παλαιότερο σπάσιμο στον αγκώνα πριν χρόνια , με ταλαιπωρεί συνεχώς.

Δοκίμασα από συμπαίκτη μια babolat e-sense comp, και αν και την χρησιμοποίησα για κανά 10λεπτο μόνο, η διαφορά ήταν πολύ μεγάλη. Για δυνατά χτυπήματα απαιτούσε την μισή δύναμη από αυτήν με την Wilson. Για την ακρίβεια των χτυπημάτων δεν μπορώ να έχω γνώμη , αλλά δεν με δυσκόλευε ιδιαίτερα.Είναι προφανώς μία από τις πιθανές επιλογές μου αλλά θα ήθελα να ακούσω και άλλες γνώμες.

Στο παιχνίδι μου, τo spin μου βγαίνει ενστικτωδώς πιο εύκολα, παίζω κυρίως base line και μου αρέσουν τα drop shots.
Δεν θέλω να πέσω σε head size μικρότερο απο 100. Γιά την ακρίβεια θα προτιμούσα κάτι μεταξύ 100 και 105 (όσο πιο κοντά στο 105 τόσο καλύτερα νομίζω).

Θα ήθελα να ξέρω τι επιλογές έχω σε ρακέτες για το επίπεδό μου.
Χωρίς να έχω κόλλημα με μάρκες κλπ για κάποιο περίεργο λόγο ’κλίνω’ προς babolat (ίσως το marketing να φταίει χιχιχι) αλλά δεν λέω όχι σε άλλες.
Σύμφωνα με την παραπάνω εταιρεία , για το επίπεδό μου π.χ. η drive 105, και η reakt team είναι πιθανές επιλογές.
Έχει κανείς δοκιμάσει κάποια από αυτές?

Όποιος νομίζει ότι μπορεί να βοηθήσει , καλοδεχούμενος.
Thanks

ALEXANDROS66
20-01-16, 22:19
Καλησπερα ,δοκιμασε να παιξεις με head size 100 και βαρος 260-300 gr , στις αγοραπωλησιες εχει μεταχειρισμνες ρακετες πολυ καλυτερες απο αυτες που ανεφερες παραπανω και σε καλες τιμες.
Υ,Γ,Και μην ξεχνας να αλλαζεις το πλεγμα τουλαχιστον 2 φορες τον χρονο.