PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιο πλέγμα για την Pure aero ;



captain
12-11-15, 17:14
Σε λιγάκι θα χρειαστώ πλέγμα. (23 ώρες έως χθές)
Τώρα ''φοράει'' το wilson poly pro 16 στα 23 / 22 kg, και τα πήγαμε καλά ως τώρα.
Βάζω αρκετό σπιν συχνά (βοηθάει και η ρακέτα) χτύπάω όμως και φλάτ λιγοτερο συχνά.
Παίζω base line περισσότερο και πολύ σπάνια ανεβαίνω στο φιλέ (πρέπει να υπάρχουν ιδανικές συνθήκες καιρού, πίεσης ...)
Πρός τα που να ψάξω ; Να πάρω το ίδιο στα 1,25 (δηλαδή το 17αρη) ;
Ή να δώ και καμιά άλλη εταιρία ;

.... και κάτι τελευταίο :
Υπάρχει κατάλογος με τους πιστοποιημένους strigers στην Ελλάδα;

captain
20-01-16, 19:36
Υπάρχει κάποιος/ α που να έχει χρησιμοποιήσει τις κάτωθι χορδές (θα ήταν πολύπολύπολύτιμη η άποψη) :
1. volkl cyclone 19 (δεν το βρήκα σε κατάστηματα του εσωτερικού)
2. tecnifibre 4g soft 17
3. wilson revole 17
4. luxilon alu power soft 17 (δεν το βρήκα σε καταστήματα του εσωτερικού
Θα ήθελα να έχει λίγο παραπάνω αντοχή της χορδής και να ανεβάσω λίγο το κοντρολ.
... εχω διαβάσει ότι ύπαρχει στο φόρουμ καθώς και στο tw university (...δεν τα κατάλαβα όλα...).
H ρακέτα μου είναι πλεγμένη στα 23 / 22 και DT 36.

tennisfun
21-01-16, 09:13
Έχω χρησιμοποιήσει τα πλέγματα που λες εκτός από το technifibre 4g soft. Από όλα έχω μείνει ικανοποιημένος αλλά προσωπικά στη συγκεκριμένη ρακέτα θα πήγαινα σε κάτι πιο μαλακό. Σίγουρα η pure aero δεν είναι τόσο σκληρή όσο η aero pro αλλά εξακολουθεί να έχει μεγάλο σχετικά stiffness. Προτάσεις είναι οι κάτωθι:

1. Yonex poly tour pro spin To γαλάζιο όχι το κίτρινο

2. Φοβερο spin έχει το Head Lynx

3. Topspin cyber blue

4. Head Sonic pro

Αν βάλεις κάποιο από αυτά που σου πρότεινα βάλε αρκετά σχετικά κιλά. Αν βάλεις το luxilon μην βάλεις πολλά κιλα γιατί έχει μεγάλο stiffness.

captain
21-01-16, 13:39
Ευχαριστώ tennisfun, απο αυτά που μου προτείνεις εχω διαβάσει μέσα στο φόρουμ για το Top spin cyber blue και νομίζω αυτό θα δοκιμάσω σε 1,20mm το volkl cyclone δεν το βρίσκω οπότε θα πάει για την επόμενη αλλαγή.

tennisfun
21-01-16, 14:21
Προσωπικά επειδή είπες πως παίζεις με spin θα επέλεγα το head lynx είτε 1,20 είτε 1,25mm. Το βρίσκεις στο εσωτερικό. Αν όμως επιλέξεις το topspin μην το πλέξεις σε λίγα κιλά γιατί σε συνδυασμό με τη δυνατή pure aero βλέπω να καταστρέφονται οι φράκτες!!!!!Πλέξε σε 24 κιλα και πάνω.

captain
21-01-16, 21:36
tennisfun, σχετικά με τα kg θα τα ανεβάσω κατα ένα σε σχεση με το προηγούμενο πλεξιμό μου. Θα το πάω στα 24/23 και θα ανέβάσω αργότερα στο επόμενο πλέξιμο άλλο ένα κιλό αν όλα πάνε καλά και δώ ότι με παίρνει.
Σε χορδή θα ήθελα να δοκιμάσω το cyber blue το οποίο στο tw university είναι στα ίδια με το lynx αφού δεν βρίσκω το volkl cyclone 19.
Αυτό που μου την ''σπάει'' είναι το ότι σύμφωνα με τον πίνακα που κοιτάω είναι ότι έχουν tension loss 46% που σημαίνει μάλλον ότι πρέπει να πλεξω πολύ πολύ πάνω απο 24 kg.

Simplicius
22-01-16, 20:45
Cap, το cyber blue είναι από τη φύση του λεπτό πλέγμα.
Καλύτερα σε 1.25 εφόσον θέλεις και αντοχή...
Αν και για τη συγκεκριμένη ρακέτα δεν θα το πρότεινα.
Πολύ δυνατό...

Sonic pro ή poly tour pro (και το απλό) - σε 1.25 καλύτερα.
Ανεβάζοντας πολύ τα κιλά θα χάσεις τρομερά σε αίσθηση, που δε λέει...
Καλύτερα αδύναμο πλέγμα, σε νορμάλ κιλά!

captain
23-01-16, 13:57
Γεια σου simplisius, το sonic pro ηταν η τελευταία χορδή που είχα βάλει στοn general lee (liqued metal) και με αυτό την πουλησα, δεν με είχε βολεψει και τόσο.
Το poly tour pro απο αυτό που διαβάζω είναι λιγάκι σκληρό στην αίσθηση. Πράγματι, καλύτερα αδύναμο πλεγμα και λιγότερα κιλά. Τώρα είμαι στα 23/22 και θέλω να ανεβάσω λιγακί 24/23 τα οποία για την ρακέτα μου & το χέρι μου δεν είναι πολύ. Γιαυτό και σκέφτομαι το cyber blue που απόσο διαβασα στο φόρουμ είχε καλά σχόλια.
Δεν μου έχει πεί κανείς για το Luxilion alu power soft (1,25). Έχεις αποψή γι' αυτο;

captain
24-01-16, 11:48
Δεν ειναι εδω το τοπικ σιγουρα αλλα που να το γραψωω? Παιζοντας στους 3 βαθμους κελσιου με μπαλακια wilson ausopen δεν εμεινε μααλλλιιιιι για μαλλλιιιιιι δοκιμασαμε τα σκληροτερα dunlop fortres σαν να παιζαμε με τουβλακια!!!! Τουλαχιστο ειχαμε την ψευδαισθηση του ηλιου.

Simplicius
29-01-16, 01:23
Γεια σου simplisius, το sonic pro ηταν η τελευταία χορδή που είχα βάλει στοn general lee (liqued metal) και με αυτό την πουλησα, δεν με είχε βολεψει και τόσο.
Το poly tour pro απο αυτό που διαβάζω είναι λιγάκι σκληρό στην αίσθηση. Πράγματι, καλύτερα αδύναμο πλεγμα και λιγότερα κιλά. Τώρα είμαι στα 23/22 και θέλω να ανεβάσω λιγακί 24/23 τα οποία για την ρακέτα μου & το χέρι μου δεν είναι πολύ. Γιαυτό και σκέφτομαι το cyber blue που απόσο διαβασα στο φόρουμ είχε καλά σχόλια.
Δεν μου έχει πεί κανείς για το Luxilion alu power soft (1,25). Έχεις αποψή γι' αυτο;

To poly tour pro (όχι το spin) δεν είναι σκληρό.

Όχι δεν έχω άποψη για το Soft...
Αν και το Luxilion alu power είναι από τα καλύτερα πλέγματα που έχω παίξει,
θεωρώ όλα τα Luxilion υπερτιμημένα και δεν τα χρησιμοποιώ...

Σίγουρα το Cyber Blue δεν έχει καμία σχέση με την αίσθηση των Luxilion.
To MSV Focus Hex από την άλλη, θεωρώ ότι είναι αρκετά κοντά με σχεδόν το 1/3 της τιμής...

aenaos15
29-01-16, 18:56
Σήμερα πέρασα το Head Lynx 1.25 στα 23 kg.

captain
29-01-16, 22:40
Φιλε aenaos15 σε ποια ρακετα; γράψε τις εντυπώσεις σου μόλις παίξεις. Εγώ θέλω να δοκιμάσω αν το βρω αυτό που προτείνει ο simplisius (MSV). Που από αυτα που διάβασα εχει τα χαρακτηριστικά που χρειαζόμαι, περα απο την σκληρότητα 223 περίπου (έψαχνα κατω απο 200) σύμφωνα με άλλη παλαιότερη ανάρτηση που ειχε κάνει ο sim σχετικα με τις χορδες. Στα καταστήματα που αγοράζω δεν το εχουν μόνο στο εξωτερικό το βρίσκω. Βέβαια δεν εχω ρωτήσει αν το έχει ο stringer που θα την πλέξει, ο οποίος είχε θέσει σα σκέψη υβριδικό το οποιο δεν θα το προτιμήσω προς το παρόν.

aenaos15
30-01-16, 09:22
Μιλαω για την pure aero φιλε μου. Μολις καταφερω να παιξω μερικες ημερες ασφαλως και θα γραψω εντυπωσεις.

Simplicius
31-01-16, 21:13
.
Captain, είπες πως θέλεις αντοχή γι' αυτό συζητάμε για 1.25.
Σαφώς μαλακότερο είναι το Focus Hex 1.18 από το 1.25.
Εάν δεν κόβεις πολυεστερικά βάλε το λεπτότερο.
MSV Focus Hex έχουν όλοι και παντού...
Είναι πολύ κλασική, οικονομική, επιλογή.

captain
05-02-16, 14:04
Η ρακετα πλεχτηκε τελικά με Signum pro Hyperion 17 cross & Black Venom 16L main με πρωτοβουλία του stringer σε τάση 24/24. Δυστυχώς την προηγούμενη της παραλαβής εσπασα την κλειδα μου σε μια αναρρίχηση κ θα πρέπει να περιμένω 2 μηνακια ισως και παραπανω για να παιξω να δω τι λενε. Απ' οσο διαβάζω δεν έβγαλα κάποιο συμπέρασμα για το αν σαν συνδυασμός ενδείκνυται. Το μόνο που μπορώ να κανω είναι την θεωρητική συζήτηση :(

Simplicius
07-02-16, 19:45
.
Ωωωρε φίλε...
Περαστικά Cap!! Καλή ανάρρωση εύχομαι!
Σκέψου τα "θετικά"...
Ο καιρός είναι χάλια και σε κανα 2μηνο που θα φτιάξει θα είσαι ΟΚ!
Επιστροφή στα γήπεδα και ...στις θάλασσες!!!!
Πάλι καλά να λες!

captain
08-02-16, 16:19
Ευχαριστώ, simplisius... ως συνήθως όμως ο καιρός στα Ιωάννινα είναι πάντα ΑΝΑΠΟΔΑ σε σχέση με τον καιρο στην υπόλοιπη Ελλάδα... που σημαίνει οτι εδώ μπορει να έχει κρυο αλλα ο ουρανός ειναι πεντακάθαρος !!!! Κρατάω ομως οπως λες το θετικό, που είναι οτι θα ΠΑΙΞΩ ΠΑΛΙ καποια στιγμή.

captain
20-10-16, 15:26
Luxilion alu power soft ... on pure aero...not so...soft at 23,5kg...with funny sound...and strange vibration...that's all...

sxontos
26-11-16, 13:07
Σε λιγάκι θα χρειαστώ πλέγμα. (23 ώρες έως χθές)
Τώρα ''φοράει'' το wilson poly pro 16 στα 23 / 22 kg, και τα πήγαμε καλά ως τώρα.
Βάζω αρκετό σπιν συχνά (βοηθάει και η ρακέτα) χτύπάω όμως και φλάτ λιγοτερο συχνά.
Παίζω bace line περισσότερο και πολύ σπάνια ανεβαίνω στο φιλέ (πρέπει να υπάρχουν ιδανικές συνθήκες καιρού, πίεσης ...)
Πρός τα που να ψάξω ; Να πάρω το ίδιο στα 1,25 (δηλαδή το 17αρη) ;
Ή να δώ και καμιά άλλη εταιρία ;

.... και κάτι τελευταίο :
Υπάρχει κατάλογος με τους πιστοποιημένους strigers στην Ελλάδα;

Καλημέρα,
Έπλεξα τη δικιά μου με Focus HEX 1,23 στα 23 κιλά.
Αν παίζεις με αρκετό spin είναι οκ, αν χτυπάς flat γκρεμίζει φράχτες!!!

Gogospetros
28-11-16, 00:37
Εγώ τις δικές μου τις έχω πλεγμένες τη μια με το head rip control 130 στα 25 kg ( εξαιρετική αίσθηση με σούπερ control και comfort αλλά σε 5-6 ώρες παιξίματος έχασε τάση από 36 σε 30 και μετατράπηκε σε ολίγον σφεντόνα .) , και την δεύτερη με το allu power στα 25kg (αρκετά σκληρή αίσθηση με σούπερ κοντρόλ και Σπιν αλλά μέτριο comfort .) Ίσως αν την πλέξω στα 23 kg να είναι λίγο καλύτερα από άποψη comfort


Sent from my iPhone using Tapatalk

captain
04-03-17, 17:19
επλεξα Τελευταία την p.a. με weiss canon silverstring 1,20. Δυστυχώς σε 23,5/23 (ήθελα 24/24). Το νημα είναι ανάμφιβολα μαλακό αλλά δεν ανταποκρίνεται όπως θα ήθελα. ακούγονται οι χορδές (η μετακίνηση τους) κατά την επαφή με την μπαλα και μου βγαίνουν ρηχές ή μπαλιές... αλλάζω σε μεγαλύτερα κιλά το ίδιο πλέγμα ή αλλάζω σε άλλο??? ιδέες ρίχτε ιδέες!!!

Jorge
04-03-17, 18:51
Είχα παραγγείλει την Pure Aero όταν την αγόρασα να μου την στείλουν πλεγμένη με Weiss Cannon Silvestring 1.25 σε 24/24 κιλά. Αποτέλεσμα? Την έστειλα πίσω σε μια βδομάδα και έβαλα Yonex Poly Tour Pro 1.25 που χρησιμοποιώ στην Aero Pro και η ρακέτα ''ήρθε στα ίσια της''. Δεν ξαναβάζω Weiss Cannon, η μπάλα δεν πάει με τίποτα απέναντι. Γνώμη μου...
Στο επόμενο πλέξιμο ίσως να δοκιμάσω MSV Focus HEX 1.23. Αν δεν μείνω ικανοποιημένος ούτε από MSV τότε μόνο Poly Tour Pro και τίποτα άλλο.
Αυτά από εμένα...

tennisholic
06-03-17, 01:14
επλεξα Τελευταία την p.a. με weiss canon silverstring 1,20. Δυστυχώς σε 23,5/23 (ήθελα 24/24). Το νημα είναι ανάμφιβολα μαλακό αλλά δεν ανταποκρίνεται όπως θα ήθελα. ακούγονται οι χορδές (η μετακίνηση τους) κατά την επαφή με την μπαλα και μου βγαίνουν ρηχές ή μπαλιές... αλλάζω σε μεγαλύτερα κιλά το ίδιο πλέγμα ή αλλάζω σε άλλο??? ιδέες ρίχτε ιδέες!!!

Μέσα σε δύο προτάσεις έχεις δύο αντιφάσεις. Όταν το πλέγμα είναι μαλακό συνήθως έχει δύναμη άρα δεν βγαίνουν ρηχές οι μπάλες, επίσης αν την πλέξεις σε μεγαλύτερα κιλά δηλαδή 25 π.χ θα γίνει ακόμη πιο κοντρόλ και τραπέζι σε αίσθηση και δεν θα περνάς ούτε το φιλέ. Η ρακέτα σου έχει δύναμη ούτως ή άλλως οπότε πρέπει να δεις την κίνησή σου. Κάνεις όλη την κίνηση (full swing) ή παίζεις μόνο με τον καρπό? Το πλέγμα σου δεν το ξέρω αλλά μάλλον είναι ένα μαλακό μονόκλονο. Τα μονόκλονα που έχουν πολυγωνική μορφή σου δίνουν σπιν αλλά σου παίρνουν μέτρα σε βάθος, τα άλλα που είναι στρογγυλά σου δίνουν δύναμη και βάθος λιγότερο σπιν. Τέλος, αν το χέρι σου συνηθίσει λίγο το πολύκλονο και με λίγα κιλά 22/21 θα σου δώσει πολύ δύναμη και καθόλου κραδασμούς στο χτύπημα ειδικά με Babolat που είναι πολύ σκληρή. Όλα αυτά πρέπει να τα πεις στον πλέκτη σου για να σε καθοδηγήσει. Τέλος μαλακά μονόκλονα HEAD SONIC PRO στρογγυλό, TECHNIFIBRE BLACK CODE, και της PRINCE EXTRA CONTROL σε 1,27 καλύτερα που είναι στρογγυλό με πολύ καλή αναπήδηση και διατήρηση τάσης. Τέλος, ο λόγος κατά πάσα πιθανότητα που άκουγες περίεργα το πλέγμα και δεν είχες δύναμη είναι το πάχος δηλαδή το 1,20. Τα λεπτά πλέγματα είναι για αυτούς που θέλουν απίστευτη αίσθηση και δίνουν δύναμη με την κίνησή τους. Μην πέφτεις κάτω από 1,25. Με το 1,27 που σου πρότεινα θα πάρεις δύναμη και αντοχή στο σπάσιμο.

captain
06-03-17, 15:14
@ tennisholic , φίλε μου η κίνηση μου είναι full swing και αρκετά γρήγορο. Εντόπισα το προβλημα στο νημα γιατί η δεύτερη είναι πλέγμεν η με luxilon alu power soft 1,25 στα 24/24 one piece stringing και δεν έχω το ίδιο θεμα.

captain
22-03-17, 10:12
@Jorge περίμενώ Πώς κ πως την pa με το yonex poly tour pro 1.25στα 24/24 (μαύρο) !

Jorge
22-03-17, 22:47
@Jorge περίμενώ Πώς κ πως την pa με το yonex poly tour pro 1.25στα 24/24 (μαύρο) !

Εγώ βάζω 23/23 ή 23.5/23.5. Αλλά και 24/24 που είχα βάλει παλιότερα δεν ήταν σκληρή. Μικρή η διαφορά άλλωστε θεωρώ.
Κατά την γνώμη μου από τα πιο ταιριαστά πλέγματα στις Aero που έχω χρησιμοποιήσει. Ίσως τελικά αυτό το πλέγμα να ταιριάζει σε όλες τις ρακέτες. Εμένα πάντως μου αρέσει.

Gogospetros
23-03-17, 22:38
Εγώ βάζω 23/23 ή 23.5/23.5. Αλλά και 24/24 που είχα βάλει παλιότερα δεν ήταν σκληρή. Μικρή η διαφορά άλλωστε θεωρώ.
Κατά την γνώμη μου από τα πιο ταιριαστά πλέγματα στις Aero που έχω χρησιμοποιήσει. Ίσως τελικά αυτό το πλέγμα να ταιριάζει σε όλες τις ρακέτες. Εμένα πάντως μου αρέσει.

Εγώ πάντως στις pa μου έχω βάλει το poly tour 1,25 τη μια στα 23 kg και την άλλη στα 22 kg .Μου ταίριαξε στο χέρι περισσότερο η δεύτερη στα 22kg .Παντως το poly tour είναι πλεγματάρα , μαλακό , κρατάει την τάση του και έχεις και ακρίβεια στα χτυπήματα σου .


Sent from my iPhone using Tapatalk

captain
23-03-17, 22:55
Τέλος... τι Γερανία και τεχνογνωσία...... Made in Japan!!!
YONEX !!!
μακράν το καλύτερο που έχω παίξει έως σημερα. Βέβαια ο πλεχτης μου είπε ότι το κίτρινο είναι ποιο μαλακό (κάτι θα ξέρει) αλλά δεν με ενόχλησε καθόλου μα Καθόλου το μαύρο που εβαλα. Μάλιστα για να το καταλάβω δεν εβαλα το αντίκραδασμικο μου λαστιχάκι.
Ευχαριστώ Jorge για τη πρότασή.

Jorge
23-03-17, 23:59
Τέλος... τι Γερανία και τεχνογνωσία...... Made in Japan!!!
YONEX !!!
μακράν το καλύτερο που έχω παίξει έως σημερα. Βέβαια ο πλεχτης μου είπε ότι το κίτρινο είναι ποιο μαλακό (κάτι θα ξέρει) αλλά δεν με ενόχλησε καθόλου μα Καθόλου το μαύρο που εβαλα. Μάλιστα για να το καταλάβω δεν εβαλα το αντίκραδασμικο μου λαστιχάκι.
Ευχαριστώ Jorge για τη πρότασή.

captain είναι ευχάριστο που βρήκες ένα πλέγμα να σου ταιριάζει και να σου αρέσει.
Όπως έγραψε και ο Gogospetros το Yonex Poly Tour Pro 1.25 είναι ένα πλέγμα που κρατάει την τάση του αρκετό καιρό σε σχέση με πολλά άλλα πλέγματα. Στα λεφτά του νομίζω δεν υπάρχει κάτι καλύτερο, αλλά ακόμα και σε περισσότερα λεφτά. Είναι αυτό που λέμε value for money στα σίγουρα.
Κι εγώ ψάχνοντας από εδώ κι από εκεί το ανακάλυψα, μην νομίζεις πως μου ήρθε τυχαία στο μυαλό. Είδα να παίζει πολύ αυτό το πλέγμα εδώ μέσα στο forum και είδα και πολύ καλή αξιολόγησή του στο stringforum.net.
Την επόμενη φορά μπορείς αν θες να κατέβεις και 1-1,5 κιλό και ίσως να δεις ακόμα καλύτερη αίσθηση και αποτέλεσμα. Μην πέσεις όμως κάτω από 22 κιλά ούτε να ανέβεις πάνω από 25 κιλά στο συγκεκριμένο πλέγμα, λένε πως χάνει τις ιδιότητές του. Δεν ξέρω μπορεί και να είναι έτσι... Εγώ πάντως επιλέγω τάση στην Pure Aero 22 ή 23 κιλά, μέχρι εκεί.
Καλά παιχνίδια σου εύχομαι και φυσικά... νίκες! ;)

santrikos
02-06-17, 09:53
Pοly tour pro και ξερο ψωμι παιδια! Ειναι πλεγματαρα, ειδικα για τα λεφτα του. εχει να με ενοχλησει το χερι 2 χρονια που το χρησιμοποιω. Για οσους τους αρεσει να πειραματιζονται παντως, δοκιμαστε poly tour pro στις cross στα 24 kg και rpm blast (σκληρο το ξερω αλλα απιστευτο πλεγμα και αυτο) στις main στα 23kg. Ειναι το setup που εχω τωρα σε pure aero και ειναι φανταστικο.

peros74
30-09-18, 17:09
Καλησπέρα
Έχω την εξής απορία για την αερο μου....
Λέω να την πλέξω υβριδικά με rpm blast+ vs κ σκεφτόμουν να βάλω τις vs main/26 κιλά κ το rpm blast crosses/24κιλα σε αντίθεση με ότι προτείνει η εταιρεία... διάβασα στο tw forum ότι δίνει περισσότερο δύναμη κ κοντρόλ...
Θα ήθελα την γνώμη σας αν έχει δοκιμάσει κανεις τον συγκεκριμένο συνδυασμό χορδών στην αερο
Ευχαριστω

GregDel
12-02-22, 22:20
Να το ξεθάψω για να ρωτήσω αν μπορεί να βρει κανείς πουθενά στην Ελλάδα το Yonex poly tour pro 1.25;

iatroud
29-05-22, 18:01
Να το ξεθάψω για να ρωτήσω αν μπορεί να βρει κανείς πουθενά στην Ελλάδα το Yonex poly tour pro 1.25;Θα ενδιέφερε κι εμένα

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

GregDel
29-05-22, 23:02
Θα ενδιέφερε κι εμένα

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ελλάδα δεν μπόρεσα να το βρω.
Το παρήγγειλα από το εξωτερικό (tennis point). Αρχικά 3 απλά πλέγματα, αλλά μάλλον θα πάρω και την κουλούρα 200m

konkalf
05-06-22, 20:40
Αν θες extra βοήθεια στο spin, δοκίμασε το Gamma Jet 17. Κάνει κάτω από 10€ το set. Παραπάνω από 15€ για σετ, είναι πεταμένα λεφτά, πληρώνεις μόνο τη μάρκα.

konkalf
05-06-22, 20:50
Gamma Jet 17 με κλειστά μάτια και κάτω από 10€ το σετ.

captain
06-02-23, 14:25
Ελπίζω peros74 να μην έβαλες 26 κιλά στις main στην aero σου. Εάν το έκανες και δείς το ποστ γράψε εντυπώσεις. Θεωρώ ότι για την συγκεκριμένη ρακέτα είναι πολύ ψηλά και θα σου βγάλει πρόβλημα στο χέρι.

captain
06-02-23, 14:29
Η Babolat παλιά είχε στο site της το stringing pattern και stringing instructions. Τώρα δεν βρίσκω τίποτα. Στο klipperusa.com έχει για το μοντέλο του 2019. Έχει κανείς να προτείνει κάτι ;

Petros84
06-02-23, 19:07
Χρήστο κι εγώ από το Klipperusa βρισκω ότι χρειάζομαι. Στην αρχή και αφού πλέκεις 2 ίδιες ρακέτες κόψε την μία μόνο ώστε αν μπερδευτείς κάπου να σε βοηθήσει η άλλη να ξεκολλήσεις. Τύπωσε και την σελίδα απο το Klipper και σε 3-4 πλεξίματα θα το διαβάζεις νεράκι πλέκοντας όποια ρακέτα θέλεις. Αν δοκιμάσεις υβριδικά θα σου πώ ότι εμένα με βόλεψαν μόνο τα πλεξίματα με το Multi ή Syn gut στις mains. Είχε δίκιο ο Roger.

captain
07-02-23, 00:09
Τρεις διαφορετικές χρονιές 2015, 2016 και 2022. Τρεις διαφορετικές ρακέτες. Τρία διαφορετικά πλεξιματα. Η μαύρη κίτρινο (2015) έχει all around. Η RG (2016) έχει 2 pieces και κόμπους (τουλάχιστον στα σημεία που έχει σημαδι για αυτό. Η pa 2022 (2023) δεν έχει σημάδι για έναρξη. 12796

captain
07-02-23, 00:10
Τρεις διαφορετικές χρονιές 2015, 2016 και 2022. Τρεις διαφορετικές ρακέτες. Τρία διαφορετικά πλεξιματα. Η μαύρη κίτρινο (2015) έχει all around. Η RG (2016) έχει 2 pieces και κόμπους (τουλάχιστον στα σημεία που έχει σημάδι για αυτό. Η pa 2022 (2023) δεν έχει σημάδι για έναρξη. 12796

Petros84
07-02-23, 09:14
Χρήστο ευτυχώς το πρόσεξες! Η Aero του 22 έχει άλλη πλεξη. Δεν υπάρχει στο Klipper μπορείς να το επιβεβαιώσεις όμως απο το TW οπου στα χαρακτηριστικά αναφέρει και την πλεξη.Είναι Skip 8Top,8Bottom!!! Σε αντίθεση με τις προηγούμενες που είναι Skip 7,9T- 7,9B. Εγω θα σου πρότεινα να πλεκεις ξεχωριστά Mains & Crosses. Πειστικό επιχείρημα δεν έχω να σου δώσω επ αυτού παρά μόνο ότι κάποιες εταιρείες (πχ Head)δεν καλυπτουν εγγύηση για τις ρακέτες τους αν είναι πλεγμενες one piece.

captain
07-02-23, 14:20
Χρήστο ευτυχώς το πρόσεξες! Η Aero του 22 έχει άλλη πλεξη. Δεν υπάρχει στο Klipper μπορείς να το επιβεβαιώσεις όμως απο το TW οπου στα χαρακτηριστικά αναφέρει και την πλεξη.Είναι Skip 8Top,8Bottom!!! Σε αντίθεση με τις προηγούμενες που είναι Skip 7,9T- 7,9B. Εγω θα σου πρότεινα να πλεκεις ξεχωριστά Mains & Crosses. Πειστικό επιχείρημα δεν έχω να σου δώσω επ αυτού παρά μόνο ότι κάποιες εταιρείες (πχ Head)δεν καλυπτουν εγγύηση για τις ρακέτες τους αν είναι πλεγμενες one piece.
Άσε Πέτρο, δυο διαφορετικοί πλέκτες δυο διαφορετικά πλεξίματα. Έστειλα και στην babolat να μου πουν εάν υπάρχει κάτι. Ακόμη ψάχνουν.... Παλαιότερα θυμάμαι (σίγουρα για την head) έβρισκες για την ρακέτα σου οδηγίες για το πλέξιμό της. Τώρα η babolat δεν έχει στο site της κάτι. Στο παιχνίδι θα μου πεις δεν αλλάζει κάτι. Στο frame και τα grommets όμως σίγουρα αλλάζει. Για να δούμε τι θα βγει. Σίγουρα το πλέξιμο δεν είναι αστείο αλλά ούτε πυρηνική φυσική. Υπάρχει όμως το σωστό και το λάθος. Αυτός είναι και ένας απο τους λόγους που θέλω να πλέκω μόνος μου και ας μου βγει η πίστη.

Simplicius
07-02-23, 22:41
.
Συγγνώμη εάν ακουστώ λίγο "Μανώλης Καψής", αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς ψάχνουμε... [emoji848]

captain
07-02-23, 23:11
.
Συγγνώμη εάν ακουστώ λίγο "Μανώλης Καψής", αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς ψάχνουμε... [emoji848]

Κάτι τέτοιο. Αλλά για pure aero μοντέλο 2015 & 2023 της babolat 1280512806

Simplicius
08-02-23, 10:27
.

Κάτι τέτοιο. Αλλά για pure aero μοντέλο 2015 & 2023 της babolat 1280512806

Τα link δεν δουλεύουν αλλά φαντάζομαι ότι πρόκειται για τα κλασικά pdf με τα stringing instructions των εταιρειών.

Εάν ξεκινήσεις με starting clamp τις crosses στη δική μας μηχανή θα χρειαστείς περίπου +25 εκ. πλέγμα από αυτό που γράφουν οι "επίσημες" οδηγίες.

Δεύτερον, όταν θα σου φύγει το πρώτο άγχος θα δεις ότι δεν πολυχρειάζονται οι οδηγίες αυτές, γι' αυτό άλλωστε και οι εταιρείες δεν μπαίνουν πια στον κόπο να τις φτιάχνουν.

Κάθε ρακέτα σε κατευθύνει μόνη της για το πως πρέπει να πλεκτεί σωστά.

Η βασική ιδέα είναι ότι οι χορδές περνάνε διπλές (για να γίνουν οι κόμποι) από τις φαρδύτερες τρύπες.

Ποιές φαρδύτερες; Αυτές που το δέσιμο θα γίνει όσο πιο κάθετα γίνεται α) χωρίς να στραβοπατάει (ή τουλάχιστον το λιγότερο δυνατόν) το grommet εσωτερικά και β) χωρίς να έχεις τριπλό πέρασμα χορδής εξωτερικά (αυτό πρέπει να το σκεφτείς από πριν και για τις crosses, πριν δέσεις τις mains).

:cool:

captain
08-02-23, 17:58
Μάνο, καλησπέρα. Κάθε φορά που πάω να γράψω κάτι προκύπτει κάτι άλλο και πάω πάλι από την αρχή. Επικοινώνησα το θέμα μου στο talk tennis. Εκεί μου απάντησε άμεσα κάποιος ο οποίος μου έγραψε για κάθε ρακέτα μου το σωστό τρόπο (αλλά και γιατί) καθώς και τις διαφορές που έχει η πρώτη γενιά (2016) με την τρίτη γενιά (2023).

Simplicius
08-02-23, 20:10
Ναι, το διαβάζω τώρα που το αναφέρεις. Ψιλοκλασικη απάντηση Talk Tennis. Εάν εσένα σε βοήθησε, τότε μια χαρά! Εγώ συνεχίζω... Καψής! χαχαχαχα

captain
08-02-23, 22:33
Ναι, το διαβάζω τώρα που το αναφέρεις. Ψιλοκλασικη απάντηση Talk Tennis. Εάν εσένα σε βοήθησε, τότε μια χαρά! Εγώ συνεχίζω... Καψής! χαχαχαχα

Τι εννοείς ψιλοκλασικη;
Βεβαίως και βοήθησε. Πρώτα από όλα κάποιος απάντησε και μάλιστα άμεσα. Δεύτερον εντόπισε κατευθείαν την ανάγκη και έδωσε εξήγηση το γιατί (στο σημείο που αναφέρεται για τα grommets). Και τρίτον και βασικό η απάντηση του είχε σεβασμό στον συνομιλητή του (εμένα) που εμφανώς ήταν άσχετος. Τέλος η εταιρία (Ελλάδα)ακόμη δεν μου έχει απαντήσει σε σχετικό μου mail.

captain
26-02-23, 17:16
Στο θέμα του νήματος πάλι. Τελευταία (ένα χρόνο) άφησα το yonex poly tour 1,25 κίτρινο πέρασα στο blast 1,25 και τώρα βάζω το confidential που είναι κοντά στο blast αλλά κρατάει τα χαρακτηριστικά του λίγο παραπάνω. Επόμενο πάω για υβριδικό με confidential στις mains. Αυτά