PDA

Επιστροφή στο Forum : Babolat pure drive team 2015



captain
05-10-15, 16:53
Πωλείται,
BPD team που αγοράστηκε τον Αύγουστο.
Καινούργια κ χωρίς γρατζουνιά. (με την απόδειξη από το κατάστημα που αγοράστηκε στην Ελλάδα)
Χαρακτηριστικά :
Length: 685mm/27"
Head Size: 645 cm/ 100"
Weight:285 g/10.1 oz
Balance: 320 mm HL
Type of Swing: Moderate to Full
Beam Width: 22-25 mm
String Tension: 55-65
String Pattern: 16x19
Stiffness: 72 RA
Composition: High Modulus Graphite
Grip: Syntec Grip
Τιμή: 120 ευρω
http://mobile.tennisexpress.com/mobile/products2.cfm/ID/41526

http://m.youtube.com/watch?v=l18Tiet6LLM

captain
06-10-15, 15:53
1935 1937 1938

captain
06-10-15, 15:57
Κατάφερα Τελικά να ανεβάσω τις φωτογραφίες!
...και αυτές, τώρα που έμαθα το κόλπο...
1945
1944

captain
10-10-15, 12:20
100 euro

http://www.tennisnuts.com/babolat-pure-drive-team-2015-1164621.html

Στάθης
24-10-15, 15:50
Update που λέμε.........
Ποιο είναι το μέγεθος της λαβής;

captain
24-10-15, 19:50
ποιο είναι το μέγεθος της λαβής;
..........l 3.......... στάθη φαίνεται στην δεύτερη φωτογραφία πολύ καθαρά γι'αυτό κ δε το έγραψα.

captain
31-10-15, 14:13
Προς όλους του ενδιαφερόμενους,
τα έξοδα αποστολής τα καλύπτω εγω στην τιμή. για να μην στέλνετε προσωπικά μηνύματα με αυτή την ερώτηση.
Ευχαριστώ.

captain
06-11-15, 08:41
Mpika erixa mia matia.apla sthn praxh ithela na s rwtisw an to exeis kai ksereis.h alitheia einai otj ola auta ta noumera pou vlepoume sta site exoun elaxistes diafores opote dn einai gia emena swsto kritirio logo proswpikhs m empirias.sorry kiolas p s zalizw

Φίλε μου δεν με ζαλίζεις, αλλά όλα αυτά που θες να μάθεις μπαίνουν στο χώρο της προσωπικής εκτίμησης και δεν ξέρω αν θα σε βοηθούσε η δική μου.
Δοκίμασα και την PD η οποία μου φάνηκε πολύ καλή για το βάρος της (άλλωστε εγώ έπαιζα παλαιότερα με ρακέτα που είχε βάρος 340 γραμμάρια) επίσης μου φάνηκε ποιο γλυκό το χτύπημά της στην επαφή με την μπάλα.
Η PD team που πουλάω την αγόρασα γιατί ήθελα μια ρακέτα πιο μαλακή για τον τραυματισμένο ώμος μου, είναι πολύ γρήγορη ρακέτα πράγμα που εμένα με δυσκόλεψε γιατί είχα ταχύτητα στο χτύπημα μου από συνήθεια.
Θα βοηθούσε πολύ να ξέρω αν είσαι αρχάριος ή προχωρημένος.
Η προσωπική μου άποψή χοντρικά είναι ότι αν είσαι αρχάριος σου κάνει, αν είσαι προχωρημένος δεν σου κάνει. Επίσης υπάρχουν (και στο φόρουμ) φθηνότερες ρακέτες εξίσου καλές στην περίπτωση που είσαι αρχάριος.
Τέλος υπάρχουν μέλη στο φόρουμ που μπορούν να σε βοηθήσουν και να σε καλύψουν ποιο ολοκληρωμένα από εμένα, δεν σου γράφω τα ονόματα, αλλά θα ανεβάσω την απάντησή μου στο πόστ ώστε να πάρουν θέση και να σε βοηθήσουν.

Simplicius
06-11-15, 10:45
.h alitheia einai otj ola auta ta noumera pou vlepoume sta site exoun elaxistes diafores opote dn einai gia emena swsto kritirio logo proswpikhs m empirias.

Φίλε mpokias, δε μιλάμε για τσουβάλια πατάτες φίλε....
Μια "ελάχιστη" διαφορά πχ 100 γραμ. βάρους διαφοροποιεί τη ρακέτα που παίζουν παιδάκια δηματικού, με εκείνη που παίζει ο καραπρωταθλητής νο1 στον κόσμο...
Για να μην πάμε σε άλλα πιο ακαταλαβίστικα (???) τεχνικά χαρακτηριστικά, όπου ελάχιστες αριθμητικά διαφορές είναι ακόμα πιο τεράστιες στην πράξη...
Άλλο το δε ξέρεις ή δε θέλεις να ξέρεις ποιές επιπτώσεις έχει ένα τεχνικό χαρακτηριστικό και άλλο ελάχιστες είναι οι διαφορές και δεν είναι για μένα σωστό κριτήριο...
Αυτό το δεύτερο είναι φάουλ! Εάν πάλι ισχύει το πρώτο, όπως είπε κάποτε και ο captain, πάρε μια ...κόκκινη!!!!

mpokias
06-11-15, 10:53
Ennow oti sto epipedo p eimai dn mporw na katalavw tus megales diafores opote m akougontai pio polu san noumera ola auta kai dn einai kritirio giati mhn geliomaste ola auta ta xaraktiristika me ta pososta sta gnwsta site tw paradeigma ginontai kai gia thema marketing pisteuw.an ixera dn tha empaina sthn diadikasia na rwtisw kai na sas kourazw.lush psaxnw apo kapoious pou to exoun dei sthn praxh.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Simplicius
06-11-15, 11:44
Ennow oti sto epipedo p eimai dn mporw na katalavw tus megales diafores opote m akougontai pio polu san noumera ola auta kai dn einai kritirio giati mhn geliomaste ola auta ta xaraktiristika me ta pososta sta gnwsta site tw paradeigma ginontai kai gia thema marketing pisteuw.an ixera dn tha empaina sthn diadikasia na rwtisw kai na sas kourazw.lush psaxnw apo kapoious pou to exoun dei sthn praxh.

Φίλε αυτά που λες είναι τελείως λάθος... Δεν έχουν επίπεδο τα χαρακτηριστικά.
Και εάν είχαν, οι αρχάριοι θα ήταν εκείνοι που θα έπρεπε να τους δινουν μεγαλύτερη σημασία, καθώς ο κίνδυνος τραυματισμού από μια λάθος επιλογή είναι πολύ πιο μεγάλος...
Δεν έχω κάτι να προσθέσω. Sorry... Καλή τύχη!

mpokias
06-11-15, 11:48
Simplicius isws dn katakaves ti thelw na pw.dn lew pes dn paizoun simantiko rolo alla oti dn einai eukolo na ermineusoume auta ta noumera sthn praxh.to na dw ena noumero isoropias h to platos tou skeletou dn mporoume na ta ermiseusoume kai na katalavoume thn diafora.gi auto kai psaxnomai rwtaw gia na katalavw na mathw.o logos tis kouvebtas mas dn einai gia na m poun pia einai kakuterh pare auth alla na katakavw tis diafores kai ta kritiria tis raketas.auto mono

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

constantinos
06-11-15, 11:58
Simplicius isws dn katakaves ti thelw na pw.dn lew pes dn paizoun simantiko rolo alla oti dn einai eukolo na ermineusoume auta ta noumera sthn praxh.to na dw ena noumero isoropias h to platos tou skeletou dn mporoume na ta ermiseusoume kai na katalavoume thn diafora.gi auto kai psaxnomai rwtaw gia na katalavw na mathw.o logos tis kouvebtas mas dn einai gia na m poun pia einai kakuterh pare auth alla na katakavw tis diafores kai ta kritiria tis raketas.auto mono

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φίλε mpokias αν είσαι αρχάριος η γνώμη είναι να μη μπλέκεσαι με άλλα χαρακτηριστικά εκτός από το βάρος της ρακέτας.
Επέλεξε μια οποιαδήποτε ρακέτα με βάρος γύρω στα 265-285 γραμμάρια ανάλογα με τα χρήματα που διαθέτεις και ξεκίνα να παίζεις. Μετά από ένα χρόνο άρχισε να ψάχνεις για τα παρακάτω.

mpokias
06-11-15, 12:01
Epidei to perasa auto to stadio tou arxariou kai tos elafrias raketas kai epidei pleon exoun pei kai perisotera xtupimata sto paixnidi psaxnw na mathw tis diafores se texnika xaraktiristika mias raketas.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

captain
06-11-15, 12:10
Ennow oti sto epipedo p eimai dn mporw na katalavw tus megales diafores opote m akougontai pio polu san noumera ola auta kai dn einai kritirio giati mhn geliomaste ola auta ta xaraktiristika me ta pososta sta gnwsta site tw paradeigma ginontai kai gia thema marketing pisteuw.an ixera dn tha empaina sthn diadikasia na rwtisw kai na sas kourazw.lush psaxnw apo kapoious pou to exoun dei sthn praxh.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΔΕΝ ΚΟΥΡΑΖΕΙΣ._ (τελεία και παύλα) το forum και τα μέλη του γιαυτό υπάρχουν, για να προάγουν το άθλημα που αγαπούν και να βοηθούν λύνοντας απορίες εάν γνωρίζουν.
Στον σύνδεσμο που σου έστειλα ως απάντηση στο pm σου μπορείς να βάλεις την ρακέτα που έχεις και χρησιμοποιείς (άρα και γνωρίζεις) και να την συγκρίνεις με όποια έχεις στο μυαλό σου. ΔΕΝ είναι πρέπει να εκλαμβάνονται ως θέσφατο οι μετρήσεις αλλά ως ένας δείκτης που συμπληρώνει κενά που μπορεί να υπάρχουν με την προϋπόθεση πάντα ότι έχεις μια άποψη για το τι σου ταιριάζει έστω και στο περίπου. (έχεις δίκιο για το marketing)
Ο simplisius γνωρίζει σε βάθος το αντικείμενο (ή αν θέλεις καλύτερα από εμένα) και δεν σε αποπαίρνει.
Ο σκοπός μου δεν είναι να πουληθεί η ρακέτα. Θέλω αυτός/η που θα την πάρει να την λιώσει στο παιχνίδι και να την ευχαριστηθεί. ΕΧΩ αποτρέψει επιτυχώς να την αγοράσουν άτομα που δεν τους κάνει, όπως εσένα.
Εκεί που παίζεις είναι σημαντικό να ζητάς να δοκιμάσεις κάποια ρακέτα από συναθλητές σου και αν έχεις προπονητή να τον συμβουλευτής.
Τέλος έχει υπέροχα ποστ εδώ που μπορούν να σου δώσουν λύσεις αλλά και να σε προβληματίσουν, απλά προϋποθέτει χρόνο από μέρους σου να το ψάξεις.

mpokias
06-11-15, 12:13
Tha to paides.opwz kai ma exei euxaristw gia to xrono sas...

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

constantinos
06-11-15, 12:14
Epidei to perasa auto to stadio tou arxariou kai tos elafrias raketas kai epidei pleon exoun pei kai perisotera xtupimata sto paixnidi psaxnw na mathw tis diafores se texnika xaraktiristika mias raketas.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το επόμενο βασικό χαρακτηριστικό μετά το βάρος της ρακέτας και ανάλογα με τον τρόπο που παίζεις είναι η ισοροπία της ρακέτας και η επιλογή της εξαρτάται από τον τρόπο που χτυπάς τη μπάλα, πόση αιώρηση έχεις στο χτύπημα, πόση δύναμη βάζεις, αν παίζεις με spin, flat Κλπ
Αν θέλουν ας πουν λεπτομέρειες οι περισσότερο ειδικοί με το θέμα.

mpokias
06-11-15, 12:19
Genikos dn exw ameso thema me to varos mias raketas sto xeri m.ksekinisa backhand m ena xeri kai ekei eixa kapoia themata me to varos kai me to swsto timing me thn mpala.apo tote to allaxa kai me duo xeria pleon dn to exw to thema.pleon paizw me mia danikh babolat pure drive rodick tou 2012 315 gr kai thn vlepw polu dunath kai ola kala gi auto kai gi auto ksekinise olo to thema anamesa s raketes pio varies kai ola auta p m eipate..

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Simplicius
06-11-15, 12:23
@constantinos
Φίλε προσωπικά θεωρώ τα βάρος και την ισορροπία λιγότερο σημαντικά...

@mpokias
ΟΚ. Sorry για την παρεξήγηση! Ίσως η διατύπωσή σου να μην ήταν και η καλύτερη.
Από αυτά που λες λοιπόν υποθέτω ότι προφανώς δεν έχεις διαβάσει το κείμενο σε αυτό το LINK... (http://www.tennisforum.gr/showthread.php?3016-Tennis-racquet-customization)

Τα εξηγεί όλα αρκετά κατατοπιστικά. Ποια χαρακτηριστικά είναι τα πιο σημαντικά που θα πρέπει να προσέξεις επιλέγοντας ρακέτα, καθώς και πως ένα χαρακτηριστικό βοηθά ή όχι κάποιο στυλ παιχνιδιού.
Νομίζω θα σε βοηθήσει αρκετά...

mpokias
06-11-15, 12:28
Simplicius me stelneis gia diavasma twra...h tha m voithoseis h tha m ta kaneis pluntirio sto kefali m.xaxa.plaka kanw.dn to eixa dei auto to link mpravo s osous asxolithikan.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Simplicius
06-11-15, 12:33
Το φαντάστηκα....
Βάλε κάποιον να στο διαβάζει πριν κοιμηθείς!
Όχι τώρα όμως, περίμενε να πιάσουν τα κρύα!
χαχχαχα

constantinos
09-11-15, 08:51
@constantinos
Φίλε προσωπικά θεωρώ τα βάρος και την ισορροπία λιγότερο σημαντικά...


Φίλε simplicius δεν είχα καμία αμφιβολία γι' αυτό!

Σου αξίζουν συγχαρητήρια για το πόσο και πως έχεις εμβαθύνει στη θεωρεία των χαρακτηριστικών μιας ρακέτας.


Προσωπικά είμαι άσχετος με τις ρακέτες και δεν κοιτάζω τα χαρακτηριστικά τους, μάρκες, υλικά κλπ κλπ. αφού είμαι της παλιάς σχολής (έμαθα και έπαιζα για πολλά χρόνια με μια Βancroft “Borg” ξύλινη την οποία και την έχω ακόμη από το 1979.... σαν ενθύμιο) και βέβαια μπορεί να είμαι τελείως λάθος στα παρακάτω.

Απλά πιάνω μια ρακέτα στο χέρι μου και βλέπω πώς την αισθάνομαι σε βάρος και ισορροπία. Μετά κάνω την κίνηση drive και backhand για να δω πως “συνεργάζονται” τα παραπάνω και αποφασίζω αν τη δοκιμάσω ή όχι.
Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά αποκαλύπτονται μόνο επάνω στο παιχνίδι και σαν νούμερα δεν λένε τίποτα και γίνομαι πιο συγκεκριμένος.

To swingweight είναι το αποτέλεσμα του συνδυασμού βάρους – ισορροπίας.
Το stifness σα νούμερο δεν λέει τίποτα αφού μια ρακέτα με χαμηλό stifness μπορεί να αποδειχτεί στην πράξη “σκληρότερη” από μια άλλη με ψηλότερο.
H σημασία του beam width θα φανεί πάλι στο παιχνίδι από το πως διαχειρίζεται ο παίχτης τη δύναμη και το control.

Και βέβαια όλα τα παραπάνω με την προϋπόθεση ότι η ρακέτα θα έχει πλεχτεί από επαγγελματία και όχι κατά προσέγγιση.

Με τα παραπάνω θέλω να καταλήξω ότι όταν πρόκειται για ερασιτέχνες παίχτες είναι βασικό να απαιτήσουμε demo πριν αγοράσουμε ρακέτα και να μη βασιστούμε στα ταμπελάκια πέρα από τα βασικά άμεσα απτά χαρακτηριστικά.

Simplicius
09-11-15, 14:17
Με τα παραπάνω θέλω να καταλήξω ότι όταν πρόκειται για ερασιτέχνες παίχτες είναι βασικό να απαιτήσουμε demo πριν αγοράσουμε ρακέτα και να μη βασιστούμε στα ταμπελάκια πέρα από τα βασικά άμεσα απτά χαρακτηριστικά.

Κωνσταντίνε μαζί σου!
Το πρόβλημα είναι ότι οι πραγματικές ευκαιρίες είναι 99% αγορές από εξωτερικό.
Αλλά και σε demo να τη βρεις από Ελλάδα, σε κάποιους που έχουν ποικιλία, χρεώνουν 10 ευρώ (την ώρα) και βέβαια θα παιξεις με ότι - να 'ναι πλέγμα στα όσα να 'ναι κιλά...
Αλλιώς θέλεις άλλα 15 τουλάχιστον ευρώ.

Οπότε στη πράξη μάλλον συμφέρει να αγοράζεις στο περίπου - με εκτίμηση των τεχνικών χαρακτηριστικών - παρά να πηγαίνεις εκ του ασφαλούς που σημαίνει +25/30 ευρώ για σωστό demo και +25/30 ευρώ - στην καλύτερη - στην τιμή της ρακέτας...

ith
09-11-15, 14:50
Προσωπικά συμφωνά και με τους 2 σας!!

Αφένος τα χαρακτηριστικά δεν λένε όλη την "αλήθεια", αφετέρου στο demo (που ναι η καλυτερη λύση) οι ρακέτες έχουν χάλια πλέγμα (συνήθως synthetic gut έτοιμο να σπάσει).
Η ουσία του demo ειναι να παίξεις την ρακέτα μ' ενα οικείο πλέγμα στην συνηθισμένη τάση. Θα σου κοστίσει αλλά IMO αξίζει, θα σε γλιτώσει απο περιττά έξοδα και χαμένο χρόνο αν αυτό που όντως ζητάς ειναι μια ρακέτα για το παιχνίδι σου.
Δυστυχώς η καταναλωτική μανία, η απόδοση του φταιξίματος στην ρακέτα αλλά και οι τρομερές προσφορές στο ιντερνετ μας οδηγούν στην αγορά ρακετών ενώ δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος. (μακάρι με την άνεση που το γράφω, να το κάνω κιολας!!)

ΥΓ1. Το καλύτερο demo ειναι αυτό που θα δανειστείς την ρακέτα του διπλανού σου
ΥΓ2. Για άλλη μια φόρα θίγεται το ζήτημα high stiffness = not discomfort

captain
12-01-16, 18:46
Up today update :-)

MikeRafa84
02-02-16, 19:34
Είναι διαθέσιμη η ρακέτα;

captain
03-02-16, 11:02
Ναι είναι διαθέσιμη...

captain
18-02-16, 13:46
....και στο ράφι...ακόμη...:confused:????

captain
22-02-16, 12:04
Ευχαριστώ για την φιλοξενία η ρακέτα δόθηκε, παρακαλω να κλείσει το θέμα.