PDA

Επιστροφή στο Forum : Babolat Pure Control / Grip 3



DJTaurus
21-08-15, 14:03
Σχεδόν σαν καινούρια. Ελάχιστα παιγμένη. Τον περισσότερο καιρό καθόταν.
Πλεγμένη (10 ημερών) με Gosen Polygosen Master I στα 23Kg

Tιμή: 60 ευρώ

Χαρακτηριστικά (https://bit.ly/3MJz9W3)

1736173717381739

Simplicius
21-08-15, 14:32
Σάκη έστειλα μήνυμα!

DJTaurus
21-08-15, 14:45
Να προσθέσω ότι θα δοθεί μαζί και η θήκη μεταφοράς της Babolat.

DJTaurus
21-08-15, 15:15
Delete post

DJTaurus
21-08-15, 18:52
Η ρακέτα ειναι ακομα διαθέσιμη. Ειναι σκληρή τελικά για τον γερό-simplicius. :P :P

DJTaurus
21-08-15, 18:54
Επόμενο ΣΚ θα ειμαι Αθήνα. Για ανταλλαγή με ενδιαφέρει μόνο η prince tour 100 pro 16x18 και διαφορά από μέρους μου.

Simplicius
21-08-15, 19:12
Ναι πράγματι, πολύ θα την ήθελα αλλά δυστυχώς είναι λίγο stiff για μένα. Όλα τα άλλα χαρακτηριστικά της μου κάνουν γάντι!
Το stiffness της βάσει του πιο αξιόπιστου (για μένα) Tennis Express (http://www.tennisexpress.com/BABOLAT-Pure-Control-Tennis-Racquet-36400) είναι 68.

Ίσως να τη θέλει ο Ith για το γνωστό του. (http://www.tennisforum.gr/showthread.php?3827-%CE%96%CE%B7%CF%84%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B1%CE%B9-Babolat-Pure-Control-Tour)
Με λίγο βάρος στο buttcup γίνεται Control Tour άνετα!

Ευτυχώς δεν τρίτωσε με το $%^$% TW...

ith
21-08-15, 19:32
Μάνο ευχαριστώ, μετά απο αρκετά playtests τελικά πήρα (εδω και 2-3 μηνες) κι εγώ την tour... ειμαστε 4-5 ατομα στο club που παιζουμε με αυτην (καποιοι την plus)
Πολυ ευχαριστημένος, και δεν θα έλεγα οτι ειναι stiff, ασχετα με τα νουμερα στο παιξιμο ειναι arm friendly.

Σχετικά με customization κατά την γνωμη μου νομιζω μπορεις να πιάσεις ευκολα το ιδιο BL point ή static weight ομως όχι τα λοιπα χαρακτηριστικά, SW TW etc. Αν ειναι διαφορετικό το mold προκειται για διαφορετικές ρακετές. Ο καταμερισμός βάρους στην ρακέτα θα ναι αρκετά διαφορετικός στις 2 ρακέτες ενω μπορει να εχουν ιδιο BL & static weight.

Simplicius
21-08-15, 22:01
Σχετικά με customization κατά την γνωμη μου νομιζω μπορεις να πιάσεις ευκολα το ιδιο BL point ή static weight ομως όχι τα λοιπα χαρακτηριστικά, SW TW etc. Αν ειναι διαφορετικό το mold προκειται για διαφορετικές ρακετές. Ο καταμερισμός βάρους στην ρακέτα θα ναι αρκετά διαφορετικός στις 2 ρακέτες ενω μπορει να εχουν ιδιο BL & static weight.

Συμφωνώ στο ότι δύο διαφορετικές ρακέτες με ίδια χαρακτηριστικά, μπορεί στο παίξιμο να συμπεριφέρονται διαφορετικά (αποτέλεσμα της κατανομής - κυρίως στο στεφάνι - αλλά και του υλικού τους) αλλά διαφωνώ με τα υπόλοιπα που αναφέρεις...
Και το swing και το twist weight πιάνονται επίσης εύκολα - απλά το TW δεν είναι μετρήσιμο από εμάς παρά μόνο "εμπειρικά"...

Στη συγκεκριμένη περίπτωση βέβαια Control σκέτη και Control Tour έχουμε να κάνουμε με 2 ολόιδιες σε όλα ρακέτες (υλικό, πλαίσιο, flex κλπ). Η Tour απλά έχει έξτρα βάρος στη λαβή (περίπου +25 γραμ.), κάτι που αλλάζει το στατικό βάρος και την ισορροπία της (από 3 σε 7HL). Αυτή είναι μια παντέντα που μπορεί να κάνει ο καθένας πανεύκολα.

ith
21-08-15, 22:35
Κι εγώ διαφωνώ! χαχαχαχα, θα το επαναδιατυπώσω γιατί το έγραψα βιαστικά πριν.
Εχουμε την ρακέτα Ζ και την αντιστοιχη Z light.
Συμφωνώ οτι μπορεις να κανεις racquet matching ως προς
α) BL point & static weight
β) SW αλλά οχι παράλληλα και twist weight
γ) twist weight αλλά static weight
κτλ κτλ
Κοντολογίς, ολοιδιες ρακέτες ως προς ολα τα χαρακτηριστικά δεν θα πετύχεις.
Μπορεί με προσθηκη μάζας να πλησιάζεις την τιμή του μεγέθους που θες να αλλαξεις αλλά παράλληλα θα μεταβάλλεις άθελα σου κάτι άλλο.

Ας πάρουμε την περίπτωση των control & control tour φαίνονται ίδιες αλλά δεν είναι... συμφωνα με τα specs
Το απλο μοντέλο εχει επιπλέον μαζα, οπως λες στην κεφαλή γι αυτο και ειναι κατά 0,5mm μεγαλυτερο το beam.
Παρότι έχει μεγαλυτερη μαζά το μοντέλο tour εχει επιπλέον 25gr συνολικής μάζας.
Τις εχω παιξει και τις 2 παντως σε ιδιο session, και η 295 ειναι ωραια ρακέτα αλλα διαφορετική.

Simplicius
21-08-15, 23:29
Ναι κατάλαβα τώρα τι εννοείς.
Όοοοολα μαζί σε ανόμοιες ρακέτες είναι πολύ δύσκολο (έως και αδύνατο) να τα πετύχεις ακριβώς.
Βέβαια μικρές διαφορές (ειδικά στο twistweight) δεν κάνουν καμία διαφορά στην πράξη.
Άλλωστε και οι "υποτιθέμενα ολόιδιες" ρακέτες είναι λίγο (έως πάρα πολύ !!!) διαφορετικές μεταξύ τους...
Κάτι ξέρω και εγώ ο "παθών"...
Έχει δει πως φτιάχνονατι οι ρακέτες? Έχει πολύ γέλιο...
Θα ανεβάσω βίντεο για εκείνους που τυχόν δεν τα έχουν δει.
Τα πιτόγυρα στο σουβλατζίδικο της γειτονιάς μου είναι απείρως πιο τυποποιημένα από τις ρακέτες που κυκλοφορούν!!!

PS: Εφόσον έχετε 5-6 ίδιες ρακέτες, μπορείτε εύκολα να πάρετε μια ζυγαριά και απλά (και δε σου λέω για άλλα χαρακτηριστικά) να τις ζυγίσετε... Θα πέσει πολύ γέλιο και κλάμα μαζί!

ith
21-08-15, 23:42
ισχυει σε πολλες εταιρειες, καποιες ομως εχουν πολυ καλο quality control. dunlop, yonex

DJTaurus
26-08-15, 18:56
Τιμή: 60ευρώ

DJTaurus
31-08-15, 16:35
Η ρακέτα πουλήθηκε. Ευχαριστώ.