PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή ρακέτας



Nick
15-07-15, 20:28
Καλησπέρα. Παίζω τέννις εδώ και 1 χρόνο μετά από διακοπή 9 ετών και ενώ είχα παίξει 4 χρόνια. Είμαι 27 ετών, 1,87, 86 κιλά και παίζω ως επί το πλείστον από την baseline με αρκετό σπιν, δύναμη και βαθιά χτυπήματα. Αγόρασα πρόσφατα, πριν 4 μήνες, τη head graphene xt speed s (285gr) από την οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος και έχω δει μεγάλη βελτίωση στο παιχνίδι μου. Όμως το τελευταίο διάστημα συνεχώς αναρωτιέμαι αν η αμέσως βαρύτερη έκδοση, head graphene xt speed mp (300gr) θα έκανε ακόμα καλύτερο το χτύπημα μου. Σαφώς σαν παίχτης είμαι ο ίδιος αλλά αυτό που ρωτάω είναι αν μία ρακέτα με σχεδόν ίδια χαρακτηριστικά με τη δική μου απλώς λίγο βαρύτερη θα άξιζε τον κόπο και θα με εξελίξει ως παίχτη. Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω αν τα συγκεκριμένα γραμμάρια θα μου κουράζουν το χέρι με αποτέλεσμα να μειώνεται η απόδοση μου μετά από κάποια ώρα παιχνιδιού. Να σημειώσω ότι η διαφορά που θα χρειαστεί να πληρώσω για να πάω από τη μία ρακέτα στην άλλη είναι 20 ευρώ, οπότε δεν τίθεται θέμα κόστους. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Simplicius
15-07-15, 22:32
Φίλε, θα σου έλεγα να κάνεις πρόχειρες προσθήκες βάρους με κέρματα (http://www.tennisforum.gr/showthread.php?3016-Tennis-racquet-customization) για να δεις εάν σε βολεύει ή όχι το έξτρα βάρος.
Εάν ναι, προχωράς στην αλλαγή. Η όλη φάση είναι trial and error...

Nick
15-07-15, 22:51
Οκ...μόλις βρήκα το σχετικό σημείο από την ανάρτηση σου. Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Simplicius
15-07-15, 23:08
.
Για να πετύχεις ίδια χαρακτηριστικά με αυτή που σκέφτεσαι να πάρεις
(χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα παίζουν 100% ολόιδια, αλλά αρκετά κοντά):

Ανοίγεις το butt cap της λαβής πατώντας στην εγκοπή με ένα μικρό κατσαβίδι και τραβώντας να ανοίξει.

Βάζεις μέσα:

δύο Χ 0.10 euro νομίσματα και
ένα Χ 0.1 euro νομίσμα

Σταθεροποίησέ τα με λίγο χαρτί, βαμβάκι. κλπ.

Κλείνεις το καπάκι.

Μετά μετράς περίπου 58-59 εκ. από το κάτω μέρος της λαβής.
δηλ. λίγο πιο πάνω από την μέση της επιφάνειας των χορδών (θέση 9-3 ρολογιού).

Τυλίγεις γύρω από το πλαίσιο σκέτη μονωτική ταινία συνολικού βάρους 2 γραμ. (1 γραμ δεξιά + 1 γραμ αριστερά).

Για να περνάει ανάμεσα στις χορδές κόψε την μονωτική ταινία στη μέση κατά μήκος, δηλ. να έχει μισό πάχος περίπου 8-9 χιλιοστά.

Και ...έτοιμη!

Nick
15-07-15, 23:13
Πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Έχω αρχίσει ήδη να πειραματίζομαι. Κάτι τελευταίο. Επειδή πολλοί που έχουν ανοίξει το butt cap λένε ότι μετά φεύγει συνέχεια το καπάκι και για να μην προκαλέσω κάποια φθορά στη ρακέτα μιας και σκοπεύω να την πουλήσω, πειράζει αν τα κολλήσω πάνω στη λαβή, δεξιά και αριστερά;

Nick
15-07-15, 23:19
Επίσης, κάτι άλλο που σκέφτηκα είναι να πάρω ένα παλιό overgrip, να το κόψω σε μικρές λωρίδες να πάρω όσες χρειάζεται για να έχω βάρος περίπου 15 gr που είναι η διαφορά των ρακετών και να τις κολλήσω στα σημεία που ανέφερες. Πιστεύεις θα έχει αποτέλεσμα;

Simplicius
15-07-15, 23:19
Επειδή πολλοί που έχουν ανοίξει το butt cap λένε ότι μετά φεύγει συνέχεια το καπάκι και για να μην προκαλέσω κάποια φθορά στη ρακέτα μιας και σκοπεύω να την πουλήσω, πειράζει αν τα κολλήσω πάνω στη λαβή, δεξιά και αριστερά;

Φίλε ανοίγω (τα ίδια καπάκια) κάθε μέρα. Ποτέ δεν έχει χαλάσει κάποιο...
Δεν ξέρω τι έκαναν οι φίλοι σου...
Εάν το σηκώσεις σωστά με ένα μικρό κατσαβίδι, μετά ξανακάνει κλακ και κουμπώνει κανονικά.

Simplicius
15-07-15, 23:22
Εάν πετύχεις το βάρος το swingweight και την ισορροπία που θέλεις, μπορείς να το κάνεις όπως σε βολεύει.
Έχε όμως στο νου σου ότι όλα πρέπει να είναι πολύ σταθερά και πρακτικά (βολικά) γιατί εάν όχι, πάνω στο παιχνίδι είτε θα αρχίσουν να "πετάνε" είτε θα σε εμποδίζουν να παίξεις...

Nick
15-07-15, 23:26
Οκ...σε ευχαριστώ για τις τόσο χρήσιμες πληροφορίες. Άνοιξα το καπάκι και όλα καλά...οπότε θα πειραματιστώ με τα κέρματα και τις ταινίες, όπως μου είπες. Αύριο το βράδυ έχω προπόνηση οπότε θα σε ενημερώσω για τα αποτελέσματα. Ευχαριστώ και πάλι!

Nick
15-07-15, 23:27
Άκυρο...δε χωράνε τα κέρματα μέσα στη λαβή δυστυχώς άρα θα βρω κάποια εναλλακτική.

Simplicius
15-07-15, 23:44
Άκυρο...δε χωράνε τα κέρματα μέσα στη λαβή δυστυχώς άρα θα βρω κάποια εναλλακτική.

Τι εννοείς "δεν χωράνε"???

Nick
16-07-15, 00:01
Τι εννοείς "δεν χωράνε"???

Από μέσα η λαβή είναι κούφια αλλά στη μέση έχει ένα κομμάτι που είναι σταθερό. Οπότε ουσιαστικά το κούφιο κομμάτι της ρακέτας είναι χωρισμένο σε δύο μικρότερα μέρη όπου εκεί δε χωράει να μπει κέρμα.

Simplicius
16-07-15, 02:37
.
Όοοοοοοοοοοχι βρε Νίκο!
Δεν είπαμε να την κάνεις κουμπαρά τη ρακέτα!!!
Χαχαχαχα

Δεν τα βάζεις μέσα στις τρύπες, να φτάσουν στο λαιμό!

Επίπεδα τα βάζεις βρε φίλε!
Τα τρία ξαπλωτά, το ένα επάνω στο άλλο...

http://s12.postimg.org/5kq6z52jh/butt_cap_coins.jpg

:D

DJTaurus
16-07-15, 08:11
Simpl σε 3 χρόνια θα δουλεύουμε αλλα νομίσματα. Ποιο λες να χωράει ; :p
http://www.georgakopoulos.org/wp-content/uploads/2010/06/800px-Drachmas1-640x466.jpg

Simplicius
16-07-15, 12:31
Simpl σε 3 χρόνια θα δουλεύουμε αλλα νομίσματα. Ποιο λες να χωράει ; :p

3 χρόνια? Πολύ αισιόδοξο σε βρίσκω!

Πάντως όπως βλέπεις με τα νέα νομίσματα οι επιλογές μας θα είναι πολύ περισσότερες σε σχέση με σήμερα (11 vs 8) !!!

Ένα μικρό πρόβλημα ενδέχεται να έχουμε στην επιλογή της ρακέτας, όπου θα έχεις να διαλέξεις μεταξύ γαλάζιας και κίτρινης !!!!!!!

http://s8.postimg.org/ttvtbl66d/cheap_tennis_1.jpg


Κάτι ξέρεις εσύ και άρχισες να μαζεύεις ότι "επώνυμη" ρακέτα κυκλοφορεί στην αγορά!!!!
Την προηγούμενη φορά το κάνανε με το ελαιόλαδο, τώρα και με ρακέτες τένις !!!!!
Χαχαχαχαχα

DJTaurus
16-07-15, 12:48
Τις μαζεύω και τις θάβω στο χωράφι δίπλα από τις οικονομίες του γέρου. Δεν ξέρω τι λες για τις επώνυμες ρακέτες αλλα γνωστός που παιζει τέννις (τουλάχιστον 20 χρόνια) σε "υψηλό clubistiko" επίπεδο μου λέει σαν την κινεζική που εχει από τα Carrefour καμία. Χαχαχαχαχαχαχα

Nick
16-07-15, 13:37
Έτσι δε χωράνε με τίποτα...δεν κλείνει το καπάκι μετά. Τελικά, τη βάρυνα με μία γόμα. Ζύγισα μία γόμα και την έκοψα σε 6 ίσα κομμάτια των 2,5γρ το καθένα. Κόλλησα δύο στο κεφάλι δύο στο λαιμό και έβαλα και δύο μέσα στη λαβή. Το βράδυ στην προπόνηση θα κάνω το τεστ. Ίδωμεν.

Simplicius
16-07-15, 14:41
Τις μαζεύω και τις θάβω στο χωράφι δίπλα από τις οικονομίες του γέρου.

Έτσι, έτσι... Και ο "χάρτης" αποτυπωμένος στο μυαλό, μην πάθεις και κανα χουνέρι!! χαχαχα



γνωστός που παιζει τέννις (τουλάχιστον 20 χρόνια) σε "υψηλό clubistiko" επίπεδο μου λέει σαν την κινεζική που εχει από τα Carrefour καμία.

Carrefour rules! Όχι σαν τις $%^@%#γερμανικές του Lidl...



Έτσι δε χωράνε με τίποτα...δεν κλείνει το καπάκι μετά. Τελικά, τη βάρυνα με μία γόμα. Ζύγισα μία γόμα και την έκοψα σε 6 ίσα κομμάτια των 2,5γρ το καθένα. Κόλλησα δύο στο κεφάλι δύο στο λαιμό και έβαλα και δύο μέσα στη λαβή. Το βράδυ στην προπόνηση θα κάνω το τεστ. Ίδωμεν.

Nick φίλε μου, χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω, έχεις φτιάξει μια ρακέτα που δεν έχει καμία σχέση σε τεχνικά χαρακτηριστικά με εκείνη που σκέφτεσαι να αγοράσεις... Μάλλον θα αποπροσανατολιστείς τελείως με αυτό το πράγμα που έφτιαξες... Η ιδέα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ να βάζουμε βάρος όπου να 'ναι... Υποτίθεται ότι έπρεπε να πετύχεις παρόμοιο βάρος, παρόμοια ισορροπία και παρόμοιο swingweight...

Εξακολουθώ να απορώ γιατί δε χωράνε τα νομίσματα... Ούτε καν τα δύο 10λέπτα; Πολύ περίεργο....

Nick
16-07-15, 19:11
Δε χωράνε όντως. Πάντως το κέντρο βάρους της ρακέτας δεν έχει αλλάξει από όσο μπορώ να καταλάβω. Έβαλα το δάχτυλο μου στη γωνία της κεφαλής με το λαιμό και όπως και πριν επέμβω η ισορροπία παραμένει η ίδια. Η ρακέτα ισορροπεί απόλυτα και δε γέρνει ούτε προς τη λαβή ούτε προς το κεφάλι. Αυτό δεν είναι ένα δείγμα ότι έχω κατανείμει σωστά το βάρος;

Nick
17-07-15, 00:33
To test έγινε, η ρακέτα τα πήγε πολύ καλά και ένιωσα το παιχνίδι μου αρκετά ανεβασμένο. Μου έδωσε καλύτερα σερβίς, πιο εύκολα winners και γενικά πολύ πιο δυνατές μπάλες με λιγότερο κόπο. Απλά χρειάζεται πιο γρήγορες αντιδράσεις καθώς το επιπλέον βάρος την κάνει λίγο πιο δύσκολη στο χειρισμό. Νομίζω όμως πως θα τολμήσω την αλλαγή. Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!

Simplicius
17-07-15, 12:14
.
Η νέα ρακέτα που θα πάρεις θα είναι πολύ πιο ευέλικτη - αλλά και με αρκετά μικρότερη δύναμη..

Με τις προσθήκες βάρους που έκανες ανέβασες το swingweight περίπου 15 μονάδες, ενω η καινούργια θα έχει μόνο +5.
Με προσθήκη 2,5 - 3 γραμ. στη θέση 12 στο κεφάλι της καινούργιας, μπορείς να το κάνεις ίδιο με αυτό που έπαιξες τώρα.

Καλή τύχη!

Nick
17-07-15, 15:09
Η παραγγελία έγινε. Ελπίζω να με ικανοποιήσει χωρίς να χρειαστεί να επέμβω. Χρήσιμη η συμβουλή σου πάντως. Σε ευχαριστώ και πάλι. Θα επανέλθω αν χρειαστεί να κάνω κάποια αλλαγή στην καινούργια.