PDA

Επιστροφή στο Forum : καινουρια ρακετα-καποια προταση?



santolenio
21-06-15, 05:11
εχασα την ρακετα μου και ειμαι σε αναζητηση καινουριας(ή και μεταχειρισμενης)και θα με βοηθουσε αν μ στελνατε καποιες προτασεις.
Παιζω γυρω στα δεκα χρονια ,εχω μπει στην γυναικεια κατηγορια των βετερανων,ειμαι συχνα στις πρωτες θεσεις(παραδοξως εφοσον ξεκινησα μεγαλη τεννις),
το παιχνιδι μου χαρακτηριζεται all court player αλλα κυριως aggressive. η ρακετα π εχασα και χρησιμοποιουσα τα τελευταια χρονια ηταν η babolat aero strike,παλιοτερα
ρακετες wilson. Eχω αρκετα μικρο grip 3,9 inches και ψαχνω για ρακετα με (λιγο σπανιο) grip L1 και καπως ελαφρια (κατω απο 300γρ)

Simplicius
22-06-15, 14:24
Εφόσον έχεις τόσο καλά αποτελέσματα με την ρακέτα σου θα έλεγα να μην αλλάξεις...

Η ρακέτα σου ονομάζεται πλέον Babolat "AeroPro Team" και την πουλάει ένα μέλος του forum μας ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΓΓΕΛΙΑ (http://www.tennisforum.gr/showthread.php?3865-%CE%A0%CE%A9%CE%9B%CE%95%CE%99%CE%A4%CE%91%CE%99-Babolat-AeroPro-Team).

Η λαβή είναι L2, αλλά όπως έχουμε αναφέρει στο παρελθόν σε άλλα threads, μπορεί να μειωθεί λίγο με ένα λεπτότερο replacement grip.

Δηλ. μπορείς να αλλάξεις το "εργαστασιακό" Babolat Syntec (πάχους 1.9 mm) με κάποιο από τα παρακάτω

- Babolat Skin Feel (1.50 mm)

- Tourna Pro Thin (1.25 mm)

και να είναι εντάξει στο χέρι σου.

Εάν μάλιστα συνήθιζες να παίζεις με overgrip, τώρα μπορείς να μην βάλεις καθόλου.

Το Babolat Skin Feel (1.50 mm) υπάρχει στην Ελλάδα και είναι φτηνό 5,50 ευρώ, σχεδόν δηλ. όσο κοστίζει ένα καλό overgrip...

Αυτό θα σου πρότεινα.

:cool:

c1oud
22-06-15, 19:16
Εγω θα σου προτεινα να κανεις demo καποια ρακετα με παρομοια χαρκτηριστικα με αυτη που ειχες εφοσον σε βολευε και αν σου κανει την αγοραζεις. Simolicius ποιο overgrip κανει 5.50 ευρω?

Simplicius
22-06-15, 20:07
EDIT!
Sorry. Τώρα κατάλαβα!
"ποιο overgrip κανει 5.50 ευρω"

Φαντάζομαι το ΚΑΛΥΤΕΡΟ! :p
χαχαχχα
"Ποιητική αδεια" βρε c1oud!

Πάντως τα 3 σε κάτι Intersport έχουν 10 ευρώ.
Οπότε δεν είναι και τόοοοσο ποιητική....
Είπα και "σχεδόν"! Δεν είπα?

santolenio
23-06-15, 16:02
Σας ευχαριστω πολυ για τις χρησιμες συμβουλες σας. Εντωμεταξυ επειδη εχω τουρνουα αυτο το σκ και αγχωθηκα μη δεν εχω ρακετα παρηγγειλα μια προχθες την περιμενω να ερθει αυριο. Την babolat Pure Drive Lite GT grip1 στα 130€. Παντως αν δεν ειμαι ευχαριστημενη θα δοκιμασω να κανω αυτο π λες με τη μειωση γκριπ στην aero pro team

Simplicius
23-06-15, 22:41
Ναι η Lite είναι πολύ ελαφριά σε σχέση με την Team...
Μπορείς ομως να βάλεις 6-7 γραμ. μέσα στην τάπα της λαβής και άλλα τόσα στον λαιμό της ρακέτας και να την κάνεις ίδια.
Πληροφορίες εδώ. (http://www.tennisforum.gr/showthread.php?3016-Tennis-racquet-customization)

Καλή επιτυχία στον αγώνα!

c1oud
25-06-15, 11:15
EDIT!
Sorry. Τώρα κατάλαβα!
"ποιο overgrip κανει 5.50 ευρω"

Φαντάζομαι το ΚΑΛΥΤΕΡΟ! :p
χαχαχχα
"Ποιητική αδεια" βρε c1oud!

Πάντως τα 3 σε κάτι Intersport έχουν 10 ευρώ.
Οπότε δεν είναι και τόοοοσο ποιητική....
Είπα και "σχεδόν"! Δεν είπα?
Χαχα.. απο περιεργεια ρωτησα! Καλα στο ιντερσπορτ οι τιμες ειναι επι 2!

santolenio
27-06-15, 17:27
Simplicious διαβασα μολις το απιστευτο αρθρο σου για customization ρακετας.
Συγχαρητηρια θερμα γιατι απ οτι καταλαβαινω θα εχει βοηθησει πολλους τεννιστες.
Επαιξα χθες με τηκαινουρια μου pure drive lite και μπορω να πω σε γενικες γραμμες μ αφησε εξαιρετικες εντυπωσεις.
Επαιξα μολις μιση ωρα για να τη δοκιμασω και σε συγκριση με την ρακετα π εχασα τη aero strike εχω να πω τα εξης:
Πολυ γρηγορη αιωρηση, δυνατοτερα πρωτα σερβις( ισως λογω της γρηγορης αιωρησης παλι?), τα δευτερα σερβις μεγαλυτερο βαθος και spin.
Εκπληκτικη αποδοση σε winner χτυπηματα απο το κεντρο του γηπεδου. Στα χτυπηματα απο τη baseline ειχα μεγαλυερο ελεγχο με την aerostrike, αν και με την pure
drive ο '' κοπος '' ειναι λιγοτερος. Δεν δοκιμασα καθολου βολε.
Αμεσως παντως μ εκανε εντυπωση το μεγαλυτερο stifness της ρακετας σε σχεση με την παλια μου.
Στα εκτος αξονα χτυπηματα η aerostrike επισης ''συγχωρουσε " περισσοτερο.
Μετα το αρθρο σου σκεφτομαι να παω σε εναν ειδικο π εχει μαγαζι με ειδη τεννις να μ αλλαξει το βαρος στρεψης και να μ τοποθετησει στις θεσεις 3 και 9 lead tape για να μοιαζει λιγο περισσοτερο με την παλια μου ρακετα σ αυτον τον τομεα.
Παντως σε γενικες γραμμες εντυπωσιαστηκα απο την αποδοση της,νομιζω κανει την αρχη σε ενα πιο ξεκουραστο παιξιμο μου στο γηπεδο και μαλλον ισχυει οτι οι καινουριες ρακετες ειναι παντα πολυ βελτιωμενες τεχνολογικα σε σχεση με προηγουμενα μοντελα.