PDA

Επιστροφή στο Forum : ΖΗΤΗΣΗ ΡΑΚΕΤΑΣ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ



Periklis Tsaltas
15-06-15, 21:13
Καλησπέρα ψάχνω ρακέτα με μικρότερο head size 100, κάτω απο 300γρ. L3 και όσο γίνεται πιο οικονομική.
Μου έχει προτείνει κάποιες, και τον ευχαριστώ, ο Simplicius αλλά ήθελα να δω μήπως υπάρχει κάτι στο forum.

Αν κάποιος ενδιαφέρεται ας απαντησεί είτε εδώ είτε με pm, αν γίνεται με φωτογραφία της ρακέτας.

Simplicius
16-06-15, 09:51
Περικλή, σου πρότεινα και κάποιες μεταχειρισμένες που διατίθενται εδώ στο forum.
Δες το μηνύματά σου.
:)

Ind.Des.
10-10-15, 09:50
Καλημέρα στο φόρουμ,

για να μην ανοίγω καινουριο τοπικ για το ίδιο θέμα, γράφω εδώ.

Είμαι αρχάριος στο άθλημα (2 μηνες) και ξεκίνησα να παίζω με δανεική ρακέτα απο το tennis club, συγκεκριμένα μία Wilson Sting με head size 110 και όλο το βάρος μπροστά. Στα πρώτα 4-5 μαθήματα όλα καλά, αλλά καθώς αυξάνοταν η ένταση παρατήρησα ότι την ένιωθα άβολη και βαρια.

Είμαι 1,82 - 89 κιλά και 26 χρονών.

Οι υπόλοιποι συμπαίκτες μου είχαν πάρει ήδη και εν τέλει κατέληξα να παίζω κάνοντας 4 μαθήματα την εβδομάδα από 1,5ώρα με την Yonex RDS 001 (http://www.tennis-warehouse.com/Reviews/RDS001/RDS001Review.html) εδώ και 20 μέρες
Παρότι στην αρχή τα βρήκα σκούρα, την ψιλοσυνήθησα και πλέον με κουράζει μόνο απέναντι σε άντρες με συνεχόμενα δυνατά χτυπήματα.

Έχει έρθει η ώρα της αγοράς και ενώ είχα αποφασίσει για Volkl organix v1 midplus με 102 κεφάλι, σκέφτομαι μήπως πάω εν τέλει σε 100αρι αφου και με 90αρι τα καταφέρνω(θα μου πείτε σιγά την διαφορά 102 με 100)

Μέχρι τα 80-90 ευρώ που θέλω να δώσω έχω βρεί Wilson Pro Staff 100L, HEAD YOUTEK GRAPHENE SPEED S και αρκετές Dunlop.

Σε αυτές κατέληξα λόγω βάρους και ισορροπίας ελαφρώς προς την λαβή καθώς ψάχνω κάτι που θα το κρατήσω καθώς βελτιώνομαι και δεν θα το αλλάξω σε 1 χρόνο.

Οποιαδήποτε γνώμη για τις παραπάνω ή προτάσεις μέχρι 90 ευρώ, ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ προκαταβολικά,
Μιχάλης

Simplicius
11-10-15, 23:05
.
Φίλε Μιχάλη, η καλύτερη συμβουλή που μπορεί να σου δώσει κάποιος διαβάζοντας αυτά που γράφεις παραπάνω,
είναι (χωρίς παρεξήγηση) διάλεξε μια ρακέτα που να σου ...αρέσει το χρώμα της!!!!
Μέσα σε ελάχιστο διάστημα έχει παίξει με τεράστιες, με πάνμικρες, με λεπτά πλαίσια, με χοντρά πλαίσια, με βαριές, με ελαφριές και γενικά όλες σου έκαναν! Οπότε προς τι η ερώτηση;
Το μόνο που θα σου πρότεινα, είναι σε πρώτη φάση να μη δώσεις πάνω από 60 ευρώ, είτε για καινούργια (sportsdirect) είτε για μεταχειρισμένη (εδώ στο φόρουμ).

Ind.Des.
12-10-15, 08:59
Ευχαριστώ για την απάντηση και εννοείται δεν την παρεξηγώ, απλά συνεχίζω να βλέπω την εμπειρία μου με την Yonex ως λάθος, όπως έγραψα απέναντι σε δυνατά χτυπήματα το χέρι μου δεν αντέχει μετά από λίγο, οπότε αν και στο παίξιμο απλά έπρεπε να είμαι πιο ακριβής σαν ρακέτα δεν την αντέχω.


Οπότε συνεχίζω να θέλω να βρω μία κατάλληλη για το επίπεδο μου ώστε να μου είναι πιο ξεκούραστη.

Simplicius
12-10-15, 10:34
με την Yonex, όπως έγραψα απέναντι σε δυνατά χτυπήματα το χέρι μου δεν αντέχει μετά από λίγο"

Κοίτα, αυτό που λες είναι πολύ "μπερδευτικό"...
Η Yonex είναι βαριά ρακέτα και με μεγάλο swingweight, δηλ. ιδανική απέναντι σε δυνατά κτυπήματα.
Ίσως να βρίσκεις συνέχεια τη μπάλα "εκτός κέντρου" (λόγω σχετικά δυσκίνητης ρακέτας), εξού και η κούραση που λες.


Οπότε συνεχίζω να θέλω να βρω μία κατάλληλη για το επίπεδο μου ώστε να μου είναι πιο ξεκούραστη.

Θα σου πρότεινα να πάρεις αυτή (http://www.tenniswarehouse-europe.com/descpageRCPRINCEH-PT98E.html?vat=GR), αλλά πραγματικά δε μπορώ να σου πω κάτι ασφαλές, καθώς υπάρχουν πολλές αντιφάσεις σε αυτά που γράφεις.
Πάντως η Prince Tour 98 ESP, μπορεί να σε συνοδέψει καιρό, καθώς το μόνο που μπορεί να χρειαστεί να κάνεις στο μέλλον (όσο θα βελτιώνεσαι) είναι να βάλεις 3-4 γραμ. βάρους στο κεφάλι.
Και λόγω χαμηλού (αρχικού) swingweight είναι "γρήγορη" ρακέτα στον χειρισμό.

Εάν δεν είσαι familiar με τους όρους, ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.tennisforum.gr/showthread.php?3016-Tennis-racquet-customization).

Καλή αγορά, ότι και να πάρεις!

manolos
12-10-15, 11:42
Simply, απο οτι φαίνεται είσαι η ανεκτίμητη αξία γνώσεων και εμπειρίας οπότε και θα "λουστείς" τους υπόλοιπους :-).
Αν είχες χρόνο και διάθεση θα ήθελα να μοιραστώ τον πόνο μου:
παίζω με αρκετό spin και παρότι νιώθω γενικά ασφαλής, χάνω την μπάλα διότι οταν για διαφορους λόγους θέλω να πιέσω ή να πάρω πόντο απο τη βασική δεν έχω τις διεισδυτικές μπάλες. Εχω την αίσθηση οτι αφενος τεχνικά δεν "σπρώχνω τη ρακετα αρκετά μπροστα (πράγμα που το παλεύω), αφεταίρου η ρακέτα μου HEAD XT speed mp με 16χ16 δεν μου δίνει αυτό που θέλω. Σε πλέξη 16χ19 η ρακετα γίνεται σκληρή χωρίς σπιν. Θα ήθελα τη γνώμη σου. Προσανατολίζομαι σε αλλαγή με yonex Ai 98.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Simplicius
12-10-15, 21:19
Simply, απο οτι φαίνεται είσαι η ανεκτίμητη αξία γνώσεων και εμπειρίας οπότε και θα "λουστείς" τους υπόλοιπους :-).
Αν είχες χρόνο και διάθεση θα ήθελα να μοιραστώ τον πόνο μου:
παίζω με αρκετό spin και παρότι νιώθω γενικά ασφαλής, χάνω την μπάλα διότι οταν για διαφορους λόγους θέλω να πιέσω ή να πάρω πόντο απο τη βασική δεν έχω τις διεισδυτικές μπάλες. Εχω την αίσθηση οτι αφενος τεχνικά δεν "σπρώχνω τη ρακετα αρκετά μπροστα (πράγμα που το παλεύω), αφεταίρου η ρακέτα μου HEAD XT speed mp με 16χ16 δεν μου δίνει αυτό που θέλω. Σε πλέξη 16χ19 η ρακετα γίνεται σκληρή χωρίς σπιν. Θα ήθελα τη γνώμη σου. Προσανατολίζομαι σε αλλαγή με yonex Ai 98.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Φίλε man, μάλλον αυτά τα χωράφια είναι προπονητικά. Νομίζω ότι δε μπορώ να βοηθήσω σε αυτό...

Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι:

- Και το 16x19 θεωρείται open pattern! Mυστήριο που λες ότι χάνεις το σπιν. Προφανώς εννοείς το "υπερβολικό" spin του 16x16....

- Αυτό που λες για το "δε σπρώχνω τη ρακετα αρκετά μπροστα", μάλλον είναι το θέμα σου, ασχέτως ρακέτας.
Διεισδυτικές μπάλες βγαίνουν με πιο φλατ κτυπήματα. Οπότε θα χρειαστεί να "βουρτσίζεις" λιγότερο και να παίζεις πιο φλατ τα επιθετικά κτυπήματα... Αυτό είπα και στον Ναντάλ προχθές, αλλά δυστυχώς δε με ακούει και να τι ξαναέπαθε!!!!
χαχαχχαχα

Χωρίς πλάκα τώρα, όπως σου είπα, πιστεύω ότι θα πρέπει να μιλήσεις με προπονητή...
Δεν βλέπω θέμα ρακέτας. Δε νομίζω ότι η yonex Ai 98 θα σε βοηθήσει σε κάτι, με αυτά που περιγράφεις παραπάνω.

manolos
12-10-15, 22:07
Thanks mate.

Ind.Des.
18-10-15, 18:38
Τελικά για να ενημερώσω παρήγγειλα απο sportsdirect την Dunlop Biominetic m5.0 και κάτι περιφαιρειακα πραγματάκια.

Simplicius
18-10-15, 19:37
Οπότε καλό θα είναι να αρχίσεις να διαβάζεις ΕΔΩ (http://www.tennisforum.gr/showthread.php?3050-Tennis-elbow)...
:(

Ind.Des.
18-10-15, 21:10
Επειδή αν και είδα τα τελευταία ποσταρισματα, 11 σελίδες απο μεγάλα ποστ πέφτουν κάπως πολλά για εμένα προς το παρόν, μπορείς να με βοηθήσεις;

Έχει γραφτεί κάτι για την συγκεκριμένη ρακέτα; υποψιάζομαι οτι το πρόβλημα είναι στο stiffness;

Simplicius
18-10-15, 21:50
Ναι stiffness 71...
Για αρχή όλα καλά. Όταν θα αρχίσεις να βάζεις πολύ δύναμη ίσως σου βγάλει πρόβλημα.
Μακάρι να μη συμβεί ποτέ!!!

Ind.Des.
18-10-15, 22:51
Βλέποντας και κάνοντας, τα 40ευρω που έδωσα δεν θα τα κλάψω αν χρειαστεί να αλλάξω ρακέτα όταν βελτιωθώ και ξέρω πιά και εγώ και ο προπονητής μου τι χρειάζομαι, οπότε όλα καλά.

Ευχαριστώ πολύ πάντως για όλη την βοήθεια!

Jorge
18-10-15, 22:59
Τελικά για να ενημερώσω παρήγγειλα απο sportsdirect την Dunlop Biominetic m5.0 και κάτι περιφαιρειακα πραγματάκια.

Ind.Des. παρήγγειλες με κάρτα ελληνικής τράπεζας? Ρωτάω (λόγω των capital controls) γιατί εξετάζω κι εγώ να παραγγείλω από το εν λόγω κατάστημα με κάρτα της Τράπεζας Πειραιώς, εφόσον φυσικά προχωρήσει η παραγγελία.

Ind.Des.
18-10-15, 23:26
Είχα πουλήσει κάτι πραγματάκια στο eBay και είχα balance στο PayPal.

Ind.Des.
23-10-15, 16:40
Η ρακέτα ήρθε πριν λιγες μέρες και την χρησιμοποίησα ήδη 2 φορές, όλα καλά μέχρι στιγμής.

Δύο παρατηρήσεις:

Παρότι στο tennis warehouse γράφει ότι το stiffness της είναι 71, στο επίσημο site της η Dunlop έχει τιμή 68.

Η ρακέτα που αγόρασα από το sportsdirect είναι η Biomimetic M5.0 Elite, είδα από κοντά την Μ6.0 ενός συμπαίκτη και πρόσεξα την διαφορά στο φινίρισμα(εμένα γυαλιστερή, εκείνου ματ). Στο επίσημο webstore την Dunlop υπάρχει Elite έκδοση ενώ στο site οχι. Μου φαίνεται ακραία η περίπτωση αντιγραφής, αλλά δεν μπορώ να βρω άλλες πληροφορίες.

Simplicius
23-10-15, 22:09
.
Οι μετρήσεις του Tennis Warehouse είναι για κλάματα...
Τα πιο (τα μόνα ίσως) αξιόπιστα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι του Tennis Express:
DUNLOP Biomimetic M 5.0 Tennis Racquet (http://www.tennisexpress.com/dunlop-biomimetic-m-50-tennis-racquet-32081)
Αυτά λένε stiffness 69, οπότε 69 είναι!

Το Sports Direct δεν είναι "ένα site" που πουλάει αθλητικά...
Είναι ο μεγαλύτερος έμπορος, αλλά και παραγωγός, αθλητικών του πλανήτη, με ετήσιο τζίρο όσο το χρεος της Ελλάδας! loll
Οπότε θέμα "αντιγραφής" δεν υπάρχει...

Ind.Des.
23-10-15, 22:16
Καλά και μόνο λόγω της μη "εμπορικότητας" της Dunlop είχα αποκλείσει την αντιγραφή, απλά δεν μπορώ να βρω τι διαφορα έχει η elite με την απλή, πέραν του αισθητικού σε φινίρισμα και bumper.

Έξτρα ερώτηση,τι χορδές να προτιμήσω στην καινούρια πλέξη;

Simplicius
23-10-15, 22:19
.
Προφανώς το "Elite" είναι το ματ χρώμα!
Όπως GT είναι ο αναπτήρας, ένα πράμα!! lollllllll

Υστ.: Γιατί να την πλέξεις? Ακόμα δεν την πήρες...
Σου πάνε οι μπάλες αλλού γι' αλλού?

Ind.Des.
23-10-15, 22:45
Μπορεί η μονη διαφορα να είναι αισθητική.

Θέλω να την πλεξω γιατί απο την τεταρτη νιώθω έναν πόνο ψηλά στον πήχη, μετά τα 45-60 λεπτά παιχνιδιού. Βέβαια έχω παίξει πολλές ώρες αυτήν την εβδομάδα -βλακεια μου- και έχω αρχίσει να παίζω πιο επιθετικά.
Επίσης μου έκανε εντύπωση που στην ζελατίνα της ρακέτας είχε ετικέτα "Dunlop quality*" και απο κατω "*strings not guaranteed".

Simplicius
24-10-15, 12:09
Θέλω να την πλεξω γιατί απο την τεταρτη νιώθω έναν πόνο ψηλά στον πήχη

Ο πόνος ψηλά στον πήχη λέγεται tennis elbow...
Το link στο θέμα το έχεις ήδη από προηγούμενα posts.
Τελικά ήρθε πολύ πιο γρήγορα απ' ότι φαντάστηκες.
Περαστικά φίλε!

Μήπως να "επενδύσεις" 15-20 ευρώ σε μια καλύτερη ρακέτα για το χέρι σου?
Πχ αυτή, την Prince EX03 Rebel Team (http://www.sportsdirect.com/prince-ex03-rebel-team-tennis-racket-749320)?
Λογικά θα δώσεις εύκολα τη Dunlop όσο την πήρες...

Ind.Des.
24-10-15, 13:46
Δεν είναι tennis elbow, καθώς ο πόνος είναι μυϊκός 6-7 πόντους κάτω απο τον αγκωνα. Ένα μισάωρο μετά το τέλος της προπόνησης και μετά απο λίγες διατασεις μου περνάει.

Δυστυχώς οτι αθλήματα έκανα μέχρι τώρα στη ζωή μου, δεν είχαν καμία σχέση με τον συγκεκριμένο μυ και ειναι το πιο αγύμναστο μέρος του σωματος μου. Ήδη έχω βάλει στο πρόγραμμα ελατήρια χεριών και θα βάλω και λάστιχο/βαράκια.

Ind.Des.
14-11-15, 11:45
Συμπληρώνω στο θέμα, η ρακέτα με έχει βολέψει πάρα πολύ.

Κανένας πόνος σε οποιοδήποτε σημείο στο χέρι από την πρώτη εβδομαδα -που ήταν φταίξιμο δικό μου, λογω πολλών ωρών χρήσης-, ωραία αίσθηση και πολύ καλή στα σερβις. Επίσης κάνει πιο ευκολά τα drop shot μου τα οποιά λατρεύω σαν τροπο παιχνιδιου.
Τα αρνητικά η αστάθεια σε πολύ δυνατά βολέ, και το ότι η ρακετα είναι overpowered, θέλει πολύ βούρτσισμα η μπάλα για να μπεί στο γήπεδο.
Επίσης αν κάνω λάθος και ξεκινήσω το swing από πολύ πίσω, η μπάλα δεν ακουμπάει έδαφος και σταματάει στο πλεγμα του γηπέδου.
Από την άλλη βέβαια νιώθω σαν να έχω πάντα σίγουρη την βαθειά μπαλιά κοντά στην αντίπαλη baseline.

Θα κοιτάξω να μετριάσω την δύναμη της στην πλεξη προσεχώς.