PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση σχετικά με tension



tennisfun
09-06-15, 12:39
Καλημέρα σε όλο το forum. Έχω την εξής ερώτηση:

Ο γενικός κανόνας λέει ότι ρακέτες με μεγαλύτερο stiffness έχουν μεγαλύτερη δύναμη διότι η απώλεια ενέργειας κατά την επαφή της μπάλας με τη ρακέτα είναι μικρότερη. Γιατί όμως όταν πλέκουμε μία ρακέτα σε περισσότερα κιλά =μεγαλύτερο stiffness, λέμε ότι χάνουμε σε δύναμη αλλά κερδίζουμε σε control?

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Σε μία ελαφριά ρακέτα 275gr με φυσιολογικό stiffness (65) είναι καλύτερα να πλέξουμε τη ρακέτα σε χαμηλά ή σε πολλά κιλά? Έχω την blade blx lite πλεγμένη με head sonic pro στα 25 κιλά αλλά παρατηρώ ότι όταν κάποιος μου χτυπάει δυνατά η ρακέτα μου ¨φεύγει" προς τα πίσω οπότε η απώλεια που έχω στο χτύπημα είναι πάρα πολύ μεγάλη. Ο λόγος που παίζω με ελαφριά ρακέτα είναι πρόβλημα στον ώμο.

Ευχαριστώ.

Simplicius
10-06-15, 01:41
.
Φίλε tennisfun,

Δε ξέρω εάν έχεις επίγνωση του "βάθους" των ερωτήσεων που έκανες, αλλά πραγματικά εάν θέλαμε να δούμε σφαιρικά τις απαντήσεις τους δεν θα έφταναν 1.000 σελίδες - και πάλι δε θα βγάζαμε ένα ασφαλές συμπέρασμα...

Αυτό που θέλω να πω - όπως έχω αναφέρει και σε άλλο σημείο του φόρουμ στο παρελθόν - είναι ότι με την υπάρχουσα γνώση και τεχνολογία πάρα πολλά τεχνικά θέματα που σχετίζονται με το τένις παραμένουν (ουσιαστικά - και θα πω στην συνέχεια τι εννοώ) αναπόδεικτα... Ίσως η ευρύτερη διάδοση της τηλεμετρίας στο τένις καταφέρει να δώσει κάποιες απαντήσεις στο μέλλον...

Αυτή τη στιγμή, η πιο "επιστημονική απάντηση" που μπορεί να δώσει κάποιος στο πρώτο (εύλογο) ερώτημά σου...


Ο γενικός κανόνας λέει ότι ρακέτες με μεγαλύτερο stiffness έχουν μεγαλύτερη δύναμη διότι η απώλεια ενέργειας κατά την επαφή της μπάλας με τη ρακέτα είναι μικρότερη. Γιατί όμως όταν πλέκουμε μία ρακέτα σε περισσότερα κιλά =μεγαλύτερο stiffness, λέμε ότι χάνουμε σε δύναμη αλλά κερδίζουμε σε control?

είναι ...Ο ΘΕΟΣ ΞΕΡΕΙ !!! "Επιστημονική", βάσει της επιστήμης της Θεολογίας δηλαδή! χαχαχαχα

Χωρίς πλάκα τώρα, η πρακτική απάντηση η οποία ίσως - λόγω της προσωπικής σου (αλλά και προσωπικής μου) εμπειρίας - θα σου γίνει δύσκολα πιστευτή, είναι ότι "με μια ρακέτα πλεγμένη σε περισσότερα κιλά ( = μεγαλύτερο stringbed stiffness), ΔΕ XANOYME σε δύναμη!!!" Αυτό που στην πράξη χάνουμε - και το οποίο μας δίνει τη "ψευδαίσθηση" της μειωμένης δύναμης - είναι το "βάθος" στα κτυπήματά μας, λόγω της διαφορετικής γωνίας με την οποία φεύγει η μπάλα από ένα σφικτό πλέγμα (φεύγει χαμηλότερα, δηλ. με λιγότερες μοίρες) σε σχέση με ένα χαλαρό (φεύγει ψηλότερα, δηλ. με περισσότερες μοίρες...

Μια πιο επιστημονική απάντηση, δίνει ο, γνωστός για την ενασχόλησή του με τα θέματα του τένις, φυσικός Rod Cross, τον οποίο "ψιλοθάβω" στο τέλος του άρθρου για το customization της ρακέτας του τένις (http://www.tennisforum.gr/showthread.php?3016-Tennis-racquet-customization)...

Το κείμενό του θα σου δώσει πιστεύω την απάντηση που αναζητάς. Λέγεται "String tension effects on tennis ball rebound speed and accuracy (http://www.google.gr/url?q=http://www.physics.usyd.edu.au/~cross/PUBLICATIONS/28.%2520StringTEffects.PDF&sa=U&ei=yD53Vdq3AYX1UPG5gPgC&ved=0CCYQFjAD&usg=AFQjCNGUueuSzqRGwels1MELUtnzNk3btw)" και μπορείς να το διαβάσεις στο παραπάνω link.

Με το γνωστό "να αποδείξω κάτι με το ζόρι" τρόπο του - που με έκανε άλλωστε να είμαι καυστικός και στο σχόλιό μου για αυτόν στο άρθρο μου - ο Cross "αποδεικνύει" ότι οι διαφορετικές τάσεις πλεξίματος επηρεάζουν τη δύναμη της ρακέτας!!! Εάν προς στιγμή αυτό σου φαίνεται αντίφαση με την παραπάνω "θεολογική απάντηση" διαβάζοντας το κείμενό του θα δεις ότι δεν είναι και τόσο... Συγκεκριμένα μέτρησε ότι η ταχύτητα με την οποία έφευγε η ίδια μπάλα από μια ρακέτα πλεγμένη στα 18 κιλά ήταν 108 χλμ/ώρα, ενώ από μια πλεγμένη στα 28 κιλά μόλις ...105 χλμ/ώρα !!!!!!! Εδώ ξαναγελάνε! χαχαχαχα

Γι' αυτό σου λέω, μόνο ο Θεός! Εγγύηση, φίλε μου!

Έχει όμως ένα κατατοπιστικό σχήμα με τις διαφορετικές τροχιές της μπάλας και θα σε βοηθήσει να καταλάβεις αυτό που ανέφερα παραπάνω ως "ψευδαίσθηση" της δύναμης.

Το ακόμα πιο περίεργο που μπορείς να δεις στο άρθρο του - και το οποίο επιβεβαιώνει το ότι, προς το παρόν, κανένα συμπέρασμα δε μπορεί να επιβεβαιωθεί πρακτικά - είναι ότι οι μπάλες πήγαιναν μακριά out με τις ρακέτες που ήταν πλεγμένες με λίγα κιλά, αλλά πήγαιναν επίσης αρκετές φορές με τις ρακέτες που ήταν πλεγμένες με πολλά κιλά! Η πιο λογική εξήγηση γι' αυτό είναι ότι ένα σκληρό πλέγμα σου δίνει την εντύπωση ότι πρέπει (ή μπορείς) να κτυπήσεις πιο δυνατά, κάτι που καταλήγει τελικά να είναι παγίδα!

Το έχω ξαναπεί ότι η άποψή μου σε όλα αυτά τα τενιστικά ζητήματα είναι ..."μέτρον άριστον".
Και όπως θα δεις, αυτό προκύπτει και από τα αποτελέσματα...
Με τις ρακέτες στα "προβλέψιμα" 23 κιλά, οι παίκτες είχαν την πιο σταθερή απόδοση.

Τέλος πάντων, σταματάω κάπου εδώ... Νομίζω ότι η ερώτησή σου απαντήθηκε!
Απλά και καθαρά:
"Με μια ρακέτα πλεγμένη σε περισσότερα κιλά, ΔΕ XANOYME σε δύναμη!!!"
Απλά έχουμε την (αρκετά αληθοφανή πράγματι) εντύπωση ότι χάνουμε.
Αυτό που συμβαίνει είναι ότι αλλάζει ΜΟΝΟ η τροχιά της μπάλας. Όχι η ταχύτητά της....

Ως προς τα δεύτερο ερώτημα...


Σε μία ελαφριά ρακέτα 275gr με φυσιολογικό stiffness (65) είναι καλύτερα να πλέξουμε τη ρακέτα σε χαμηλά ή σε πολλά κιλά? Έχω την blade blx lite πλεγμένη με head sonic pro στα 25 κιλά αλλά παρατηρώ ότι όταν κάποιος μου χτυπάει δυνατά η ρακέτα μου ¨φεύγει" προς τα πίσω οπότε η απώλεια που έχω στο χτύπημα είναι πάρα πολύ μεγάλη. Ο λόγος που παίζω με ελαφριά ρακέτα είναι πρόβλημα στον ώμο.

θα σου έλεγα ότι μια σχετικά ελαφριά ρακέτα - η οποία λόγω ελαφρότητας μεταδίδει περισσότερους κραδασμούς στο χέρι μας - θα ήταν καλύτερο να πλεκτεί σε μεσαία και κάτω κιλά.

Τέλος, το ότι η ρακέτα σου στα δυνατά κτυπήματα του αντιπάλου "φεύγει προς τα πίσω" δεν έχει να κάνει σε καμία περίπτωση με το πλέγμα και την τάση της ρακέτας σου αλλά αποκλειστικά με το συνολικό βάρος της. Για να λύσεις αυτό το πρόβλημα χρειάζεται να προσθέσεις βάρος στη ρακέτα σου... Το πόσο ακριβώς θα το βρεις εσύ, σταδιακά και με δοκιμές. Ο κανόνας λέει να χρησιμοποιείς την πιο βαριά ρακέτα που αντέχεις να παίζεις επί λίγες ώρες. Αυτό ίσως σε βοηθήσει και στο πρόβλημά σου με τον ώμο. Το που και πως ακριβώς θα προσθέσεις βάρος στη ρακέτα σου μπορείς να το δεις ΕΔΩ (http://www.tennisforum.gr/showthread.php?3016-Tennis-racquet-customization).

Για να αυξήσεις το Plow Through (Διατήρηση Εμπρόσθιας Κίνησης) της ρακέτας σου, προτείνω να ξεκινήσεις με 10-12 γραμ. έξτρα βάρος στο λαιμό, δηλ. κοντά στο κέντρο βάρους της. Είναι το σημείο που μπορείς να αυξήσεις αρκετά το βάρος της, μεταβάλλοντας στο ελάχιστο δυνατό τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά της!

Ελπίζω να βοήθησα! :D
Και sorry εάν σε κούρασα με πολλά αποδεικτικά στοιχεία...

S.

Bold = edited...

president.s
10-06-15, 15:08
Απλα και καθαρα. Το πλεγμα σου σκεψου το σαν το "λαστιχο" ενος τοξου. Οσο πιο πολυ το τραβηξεις προς τα πισω τοσο πιο δυνατα θα φυγει το βελος. Οποτε οταν το πλεγμα σου εχει λιγα κιλα εχει την ιδιοτητα να "τραβιεται" προς τα πισω περισσοτερο οταν το χτυπαει η μπαλα. Οποτε ΤΟ πλεγμα απο μονο του θα τραβιχτει πολυ προς τα μεσα αν ειναι "χαλαρο" (με λιγα κιλα) και θα πεταξει με περισσοτερη δυναμη την μπαλα προς τα εξω. Το αντιθετο ακριβως ισχυει οταν το πλεγμα ειναι πολυ τεντωμενο (με πολλα κιλα). Βαλε 2 ιδιες ρακετες στο εδαφος. Η μια πλεγμενη με 27κιλα η αλλη με 20. ασε μια μπαλα να πεσει πανω και στις 2 και να δεις ποια θα παει πιο ψηλα.
Οσον αφορα στο σκελετο της ρακετας. Ο μαλακος σκελετος θα απορροφησει ενεργεια και κραδασμους και θα χασει καποια ενεργεια. Ομως το ποση ενεργεια θα χαθει, που θα παει και ποσοι κραδασμοι θα ανεβουν στο χερι ειναι αλλο θεμα και εξαρταται απο το σημειο που "λυγιζει η ρακετα" και την κατανομη του βαρους της, αν ειναι polarized η depolarized. Τελος παντων ασχετο αυτο. Τα 25 κιλα που εχεις δεν εχουν τοση σχεση με το οτι σου φευγει η ρακετα προς τα πισω. Απλα η ρακετα σου δεν εχει αρκετο plowthrough (¨αντισταση"). Αυτο ουσιαστικα ειναι θεμα ρακετας και βελτιωνεται μονο με βαρος μπροστα. Αλλα αν βαλεις στη Blade lite θα γινει head heavy οποτε θα σε ενοχλησει το χερι σου. Παρολα αυτα μπορεις να κατεβασεις 1- 1μιση κιλο να βαλεις ενα μαλακο πολυεστερικο και να δεις τι γινεται.

tennisfun
10-06-15, 16:17
Ευχαριστώ και τους 2 για τις κατατοπιστικές σας απαντήσεις και για τον χρόνο που αφιερώσατε. Θα πειραματιστώ με αυτά που μου είπατε και θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα. Ευχαριστώ και πάλι.